Primarul din Clejani si-a recuperat masina furata in Bulgaria

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 21:37 Actualitate | Esenţial

Primarul localitatii Clejani a fost anuntat, miercuri, de catre autoritatile bulgare sa se prezinte la sediul Politiei din Varna pentru a-si recupera masina care ii fusese furata din fata unui hotel din statiunea Nisipurile de Aur si care a fost gasita intr-o parcare din orasul bulgar, informeaza Mediafax. Potrivit primarului din Clejani, judetul Giurgiu, Florin Nidelea,  este prima masina din cele furate care a fost descoperita si recuperata de politistii bulgari.

"Multumesc presei din Romania pentru ca, la cat scandal si tam-tam am facut si s-a facut, presiunea pentru ei a fost mare, altfel nu cred ca as mai fi gasit-o. Masina (n.r. - un BMW X5) a fost gasita intr-o parcare din orasul Varna, hotii au circulat fix 22 de kilometri cu ea. Am revazut masina intr-un parc auto unde am fost condus de politistii bulgari, este in buna stare, doar softul de la contact a fost stricat", a declarat Florin Nidelea.

Primarul din Clejani a mai spus ca si-a recuperat actele lasate in masina si ca spera ca dupa indeplinirea formalitatilor sa isi poata aduce masina acasa. "Nu mi-a venit sa cred pana nu am vazut-o. Avea numere bulgaresti, hotii au apucat sa le schimbe, dar bine ca am recuperat-o", a mai declarat Florin Nidelea.

Potrivit primarului din Clejani, cealalta masina care a fost furata, un BMW X6, care apartinea unui turist roman cazat la acelasi hotel din Nisipurile de Aur, nu a fost inca gasita de catre politistii bulgari.

Sapte autoturisme ale unor turisti romani aflati in statiunile bulgaresti
Albena si Nisipurile de Aur au fost furate, in noaptea de vineri spre sambata, din fata a doua hoteluri. Printre masinile furate era si cea a primarului din Clejani.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6667 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2010, 20:51)

    m [anonim]

    of... ce ma bucur pentru el...
    Pacat ca nu sunt si ceilalti sase primari
    • +3 (3 voturi)    
      abia acum si-a revenit din mahmureala... (Joi, 6 mai 2010, 11:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui m

      si si-a adus aminte pe unde a baut :)
  • +16 (16 voturi)    
    Primar de sat cu X5 (Miercuri, 5 mai 2010, 21:48)

    green_sun [anonim]

    What the Hell...
    • +6 (6 voturi)    
      E criza (Joi, 6 mai 2010, 1:14)

      martipanu [anonim] i-a raspuns lui green_sun

      E criza, ce vrei!? Sa marim aceasta gluma numita tva la 30%. Doar acesti "bugetari" trec prin vremuri de austeritate.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 6 mai 2010, 8:13)

      Codrea [utilizator] i-a raspuns lui green_sun

      Stai linistit, primarul e un prosper om de afaceri, nu traieste din banii de la primarie. A intrat in politica doar ca sa faca si mai multi bani. :D Iar masini din astea foloseste demult, dinainte de a intra in politica.
  • -4 (6 voturi)    
    Vrajeala de doi lei!!!! (Miercuri, 5 mai 2010, 21:52)

    Bila [anonim]

    Daca sunt niste jocuri de culise menite a descuraja Turistu Roman sa nu-si mai petreaca concediul in Bulgaria!
  • -4 (12 voturi)    
    Bravo primare (Miercuri, 5 mai 2010, 21:54)

    d [anonim]

    Imi place de el. Daca faci scandal si iti dai jos pantalonii in receptia hotelului rezolvi problema. Bravo sincer.
  • +9 (13 voturi)    
    Aleluia (Miercuri, 5 mai 2010, 21:58)

    Scepticu [anonim]

    Bine ca si-a dat pantalonii jos in holul la Kempinski (Melia Grand Hermitage) ca uite ce efect a avut! Morala dlui Nidelea este ca fara o tiganie neaosa in public nu iese nimic. Politetea si vorbele bune nu se compara cu a-ti pune fustele-n cap.

    Pe de alta parte, povestea cu furatul faimosului X5 tot miroase cam dubios, si e ciudat cum si-a recuperat asa rapid masina.
    • -7 (13 voturi)    
      Chiar credeati povestea cu hotii??? (Miercuri, 5 mai 2010, 22:24)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui Scepticu

      Am asa un "feeling" ca totul a fost o inscenare pusa la cale de politicienii nostri, incepand cu "primarele" din Clejani si terminand cu Madame Udrea... si asta pentru ca vazusera ca turismul romanesc nu are nicio sansa in urmatorii 50 ani in fata celui bulgaresc, din cauza proastelor obiceiuri 100% romanesti, de imbogatire rapida cu minimum-minimorum de investitii. Ce si-or fi zis: hai sa punem de-ai nostri sa ni se fure masinile, le recuperam noi rapid, dar macar am "dovedit" ca a merge in Bulgaria e cel mai nesigur loc!!!
      Oameni buni, desteptati-va, nu va mai lasati prostiti pe fata!!
    • +4 (4 voturi)    
      masina (Joi, 6 mai 2010, 0:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Scepticu

      Masina ca masina, mie mi se pare dubios cum si-a recuperat actele. Daca un hot schimba numerele la masina, "prudenta" spune ca scapa si de actele cu numarul vechi...

      Ma rog, daca zice dom' primar....
    • +2 (2 voturi)    
      nu si-a dat pantalonii jos (Joi, 6 mai 2010, 1:20)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Scepticu

      nidelea nu si-a dat pantalonii jos!!!!numai inventati...pentru ca am fost acolo si stiu cum a fost...si-a dat doar tricoul jos...nu pantalonii
  • +5 (9 voturi)    
    tam-tam pentru o tabla (Miercuri, 5 mai 2010, 22:39)

    ixspy [anonim]

    de ce nu au facut o reintilnire live, la surprize-surprize: aici este masina dumneavoooaaaastraaaa.
    cit tam-tam pentru o tabla...
    • -4 (4 voturi)    
      tabla:-j (Joi, 6 mai 2010, 1:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ixspy

      nu cred ca un X5 e o tabla...probabil nu stii sa faci diferenta dintre un BMW X5 si o DACIE....aia chiar e tabla....si nu e nevoie sa faceti misto de el...
  • +7 (7 voturi)    
    vraja marii ! (Miercuri, 5 mai 2010, 22:57)

    ady [anonim]

    HAHA MAFIA MINA IN MINA CU CEI DE LA HOTEL AU VAZUT CA SE INGROASA GLUMA SI AU ADUS MASINA INAPOI MITICILOR NU MAI MERGETI LA BULGARI
  • 0 (6 voturi)    
    un primar interlop (Miercuri, 5 mai 2010, 23:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pnldsr care a incercat o manevra si nu a reusit.
  • -2 (2 voturi)    
    bravo primare (Joi, 6 mai 2010, 1:24)

    fifi [anonim]

    Bulgarii s-au speriat si au adus masina de frica.Primarul e un om curajos.Bravo pentru tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Afacere intre mafioti (Joi, 6 mai 2010, 2:12)

    Ser [anonim]

    Aici a fost o intelegere dintre mafia din Romania cu mafia din Bulgaria, daor domn primar este si el bagat prin mafie. Nu ai vazut ca si-a cerut scuze si-a retras plangerea la politie. Au fost cateva intelegeri intre mafioti.
  • 0 (0 voturi)    
    unitate (Joi, 6 mai 2010, 7:27)

    nonu [anonim]

    Cand suntem uniti suntem puternici.Nu trebuie sa ne bucuram de necazul altuia ci trebuie sa luam atitudine.Impreuna vom reusi.n test a fost trecut.urmeaza altele.
  • +3 (3 voturi)    
    primarul si girofarul (Joi, 6 mai 2010, 12:09)

    dp [utilizator]

    "Domnul" primar declara inr-un ziar ca avea in masina "actele,... si girofarul"!
    De cand un primar (indiferent de rasa) are dreptul sa aiba girofar?
    Nu puteau bulgarii sa-i fure de tot, sa mai scapam de ei?
    Nu mai avem loc de oameni "cinstiti", care au afaceri la fel de "cinstite" si care isi iau X5 cu girofar (probabil din slariu si bonurile de masa).
    Unde esti tu, Tepes Doamne?
  • 0 (0 voturi)    
    primari (Joi, 6 mai 2010, 19:07)

    Marian [anonim]

    Este bine ca astfel de lucruri sunt asociate cu Bulgaria si nu cu tara noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    astfel (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:49)

    Liliana [anonim]

    Cu astfel de subiecte putem sa mai facem si o pauza de la toate scandalurile nefondate din tursimul romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    primarul (Duminică, 9 mai 2010, 17:52)

    Silviu [anonim]

    DOamna Udrea a facut un mare bine tuturor celor care au avut de a face cu astfel de probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA PARCARILOR MANA IN MANA CU POLITIA BULGARA (Duminică, 11 iulie 2010, 13:45)

    xvirtualplanet [anonim]

    La Nisipurile de Aur, politia, impreuna cu mafia parcarilor, a pus la punct un sistem foarte eficient de extorcare a oamenilor de buna credinta, in special a romanilor, aflati in numar mare acolo.

    Asa se face ca, aproape toate masinile (noua din zece) ridicate de compania care se ocupa de parcari la Nisipurile de Aur, sunt cu numere romanesti. Asta pentru ca romanii platesc oricat si tac. Masinile sunt depozitate la intrarea in statiune, intr-un spatiu prevazut cu bariere numit Riviera, dupa numele hotelului aflat in apropiere.

    Sistemul este foarte simplu: parcarile de la Nisipurile de Aur sunt prevazute cu litera P, ca peste tot in lume. Numai ca, tipic bulgaresc, sub aceasta litera este scris ceva in bulgareste, cu litere minuscule. Evident, romanii care nu stiu bulgara, nu pot citi ca de fapt acolo scrie ca parcarea este permisa “numai cu acordul hotelului” (sic!).

    Asta inseamna, dupa mintea bulgarului, ca sunteti parcat ilegal daca nu aveti “aprobarea” hotelului, chiar daca ati pus masina intr-un loc prevazut cu placuta P de la parcare.

    Acest lucru le da dreptul mafiotilor de la parcare sa va ridice masina pe motiv ca nu aveti “aprobarea” hotelului. Acest tertip nu-i impiedica, insa, sa ridice si masinile cu aprobare de la hotel pentru ca in final, voi romanii, nu prea aveti ce face chiar daca sunteti furati pe fata. Platiti ca sa va recuperate masina. Oricum nu prea aveti cu cine sa va intelegeti pentru ca nici mafiotii de la parcare, nici politia nu stiu sau nu vor sa vorbeasca alta limba inafara de bulgara.

    In acest sistem de extorcare este bagata pana in gat si politia locala, care vede afacerea parcarilor ca pe una proprie, asa ca nu va faceti decat si mai mult rau daca depuneti plangere la politie. S-ar putea intoarce impotriva voastra.

    La fel si cu furturile...mai mult pe badpolitics.ro