Infractiunea de ultraj asupra politistilor se va pedepsi cu inchisoare

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 17:07 Actualitate | Esenţial

Camera Deputatilor a adoptat, miercuri, ordonanta de urgenta 198/2008 de modificare a Codului penal, cu amendamente, unul dintre acestea vizand inasprirea pedepsei pentru infractiunea de ultraj asupra politistilor. Astfel, lovirea sau orice acte de violenta asupra politistilor se va pedepsi cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani, eliminandu-se alternativa privind pedeapsa cu amenda, informeaza Mediafax. Camera Deputatilor este forul decizional.

Deputatul Lucian Bode a precizat, in plen, dupa vot, ca aceasta prevedere va duce la descurajarea acestor infractiuni, iar procurorii nu vor mai avea motiv sa propuna pedeapsa de amenda.

Ordonanta prevede majorarea cu jumatate a pedepselor pentru infractiunile care sunt savarsite asupra judecatorilor, procurorilor, organelor de cercetare penala, executor judecatoresc, jandarmi, politisti, militari.

Intrebuintarea de cuvinte insultatoare, gesturi obscene, amenintare la adresa judecatorilor, procurorilor, politist, jandarmilor aflati in exercitarea functiunii se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la un an.


Citeste mai multe despre   




Comentarii alese de moderator

  • ultraj (Duminică, 9 mai 2010, 15:02)
    Nu e de ajuns [anonim]

    Sunt politist intr`o comuna din Ro., nu conteaza care. In februarie am fost nevoit sa intervin la un scandal provocat de rromii din comuna care si-au primit ajutorul social si au mers sa-l bea. Am fost nevoit sa intervin singur la acel scandal, iar ce a urmat.... am fost ultragiat de catre 8 rromi "scandalizati" de faptul ca imi faceam datoria. Desi mai erau de fata si alte persoane, spre surprinderea mea am primit ajutor doar din partea altor 2 rromi. Procurorul m-a vazut plin de sange si cu haina rupta dar a fost surprins de mentiunea mea de a-i aresta pe faptuitori... "Pentru ce?" Cu 6 martori oculari si inregistrare video, doar 3 dintre ei au fost arestati desi toti au cazierul impresionant de mare. Eu m-am ales cu 3 copcii la cap si imaginea patata, iar unul dintre ei care m-a amenintat cu cutitul e cercetat in stare de libertate. Desi am actionat conform procedurilor in vigoare (initial fiind doar un singur scandalagiu), nu va spun cate bete in roate mi s-au pus pentru ca sa fiu eu scos vinovat din toata povestea, inclusiv de catre sefi. Sper ca toti romanii corupti (politisti, medici, politicienni, etc.) sa infunde puscaria dar asta ar insemna sa ingradim toata romania si sa ramana afara un orasel de oameni corecti. Nu avem spirit civic iar cei care il au sunt considerati FRAIERI. Asta e tara in care traim. De ce in Italia politia te verifica in trafic cu mana pe arma semiautomata si nimeni nu se plange de ceva. Injura un politist oriunde in europa si nu primesti un raspuns asa indulgent ca in romania. Daca de la nivel inalt (guvern) s-ar vrea dreptate si corectitudine in tara, din 89` pana acum Romania ar fi ca si Austria la acest capitol...dar fara legi care sa ne ajute si o justitie mai ferma...



Citeste pe Stirile ProTV

Fostul presedinte polonez Lech Walesa, decorat de Regele Mihai: "El este si scanteia care a declansat revolutiile din 1989"

Regele Mihai i-a inmanat fostului presedinte al Poloniei Lech Walesa, joi seara, Ordinul "Coroana Romaniei" in Grad de Mare Cruce pentru "inegalabila contributie" a acestuia la caderea comunismului in Europa.








3098 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    - (Miercuri, 5 mai 2010, 17:02)

    rontzaila [utilizator]

    dar bataia aplicata de politisti platitorilor de taxe nevinovati cand incepe sa fie pedepsita penal? sau asta ar duce la o subtiere considerabila a fortelor politienesti? :)
  • +11 (13 voturi)    
    Suna bine...pe hartie. (Miercuri, 5 mai 2010, 17:26)

    anonim [anonim]

    Acum va fi pusa si in practica?
    Oamenii aia nu s-au saturat sa fie insultati de toti indivizii grobieni care nu inteleg ca isi fac datoria si atat?
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Miercuri, 5 mai 2010, 17:42)

    Mazeta [utilizator]

    se prevad cumva miscari de strada?
  • +1 (1 vot)    
    intai reprimare , apoi avizare ! (Miercuri, 5 mai 2010, 18:38)

    ion [anonim]

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/aveti-incredere-in-politie-894084.html
  • 0 (2 voturi)    
    Protectia celor cu mijloace de protectie (Miercuri, 5 mai 2010, 19:55)

    Alf [anonim]

    Cum se dovedeste existenta ultrajului atunci cand nu exista semne de lovire si in lipsa martorilor? Cuvantul politistului, singur, poate duce la abuzuri.
    Dece in propunerea legislativa nu sunt introdusi si medicii care sunt adesea expusi insultelor si lovirilor in relatia cu pacientii sau/si cu apartinatorii acestora?
    Pe de alta parte, magistratii au sporuri speciale pentru acest risc iar politistii sunt antrenati si au mijloace legale de autoaparare.
  • +2 (4 voturi)    
    Ceva trebuie facut (Miercuri, 5 mai 2010, 20:20)

    Mihai [anonim]

    Eu cand am fost prima oara in SUA era sa fiu impuscat pentru simplul fapt ca am coborat din masina in timpul unui control in trafic, noroc de politist ca a inteles ca nu vreau sa fac nimic rau.
    La noi e invers, politistul te cheama la masina lui ca sa completeze procesul verbal si sa-l semnezi.
    Ma bucur ca a trecut aceasta lege, politistii au nevoie de o acoperire legislativa, prea multora le place sa se dea "jmecheri".
    Si politistii au vina lor, eu am primit amenda pentru stationarea intr-un loc cu oprire interzisa fiindca eram la volanul unui logan, un alt individ din spatele meu, cu un mercedes, aproape blocase 2 benzi de circulatie si politistul nici macar nu s-a dus sa vada ce e cu el.
    O problema mare o au si politistii si e si vina lor, dar sa fii batut sau injurat nici mie nu mi-ar conveni.
    Sper ca politistii sa isi faca treaba asa cum trebuie, nu preferential.
  • -2 (4 voturi)    
    ??? (Miercuri, 5 mai 2010, 22:19)

    jos_iliescu [anonim]

    Insultarea politistilor, sa fie pedepsita penal? Groaznic! Cum?? De ce??
    • 0 (0 voturi)    
      oooff (Joi, 6 mai 2010, 23:16)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      pt ca sunt niste floricele sensibile care fac vanatai de la cuvinte urate, iar seara isi uda perna cu lacrimi.
      • 0 (0 voturi)    
        ultraj (Duminică, 9 mai 2010, 15:02)

        Nu e de ajuns [anonim] i-a raspuns lui m-vic

        Sunt politist intr`o comuna din Ro., nu conteaza care. In februarie am fost nevoit sa intervin la un scandal provocat de rromii din comuna care si-au primit ajutorul social si au mers sa-l bea. Am fost nevoit sa intervin singur la acel scandal, iar ce a urmat.... am fost ultragiat de catre 8 rromi "scandalizati" de faptul ca imi faceam datoria. Desi mai erau de fata si alte persoane, spre surprinderea mea am primit ajutor doar din partea altor 2 rromi. Procurorul m-a vazut plin de sange si cu haina rupta dar a fost surprins de mentiunea mea de a-i aresta pe faptuitori... "Pentru ce?" Cu 6 martori oculari si inregistrare video, doar 3 dintre ei au fost arestati desi toti au cazierul impresionant de mare. Eu m-am ales cu 3 copcii la cap si imaginea patata, iar unul dintre ei care m-a amenintat cu cutitul e cercetat in stare de libertate. Desi am actionat conform procedurilor in vigoare (initial fiind doar un singur scandalagiu), nu va spun cate bete in roate mi s-au pus pentru ca sa fiu eu scos vinovat din toata povestea, inclusiv de catre sefi. Sper ca toti romanii corupti (politisti, medici, politicienni, etc.) sa infunde puscaria dar asta ar insemna sa ingradim toata romania si sa ramana afara un orasel de oameni corecti. Nu avem spirit civic iar cei care il au sunt considerati FRAIERI. Asta e tara in care traim. De ce in Italia politia te verifica in trafic cu mana pe arma semiautomata si nimeni nu se plange de ceva. Injura un politist oriunde in europa si nu primesti un raspuns asa indulgent ca in romania. Daca de la nivel inalt (guvern) s-ar vrea dreptate si corectitudine in tara, din 89` pana acum Romania ar fi ca si Austria la acest capitol...dar fara legi care sa ne ajute si o justitie mai ferma...
  • 0 (0 voturi)    
    politia de tara (Vineri, 22 octombrie 2010, 22:43)

    marian [anonim]

    o problema a politistilor in orasele mici sau la sate o constituie si dependenta de legaturile cu consatenii sau conducerea localitatii.
    de exemplu in orasul buzias ,politia ar dori sa aplice amenzi pentru nerespectarea regulilor de circulatie ,doar daca masinile au alt nr. de inmatriculare decat de TM.
    concret : strada mare (ulita mare/principala) plina ochi de masini parcate neregulamentar,de la primul centimetru de la colturile strazii si pana la cele proptite de semnele de circulatie cu oprirea interzisa nu constituie o incalcare de la regulile de circulatie,deoarece au nr. de TM,iar cele de alte judete fac obiectul incalcarii legii de circulatie in orice conditii. Mai grav este ca domnii politisti din statiune stau la panda,simuland efectuarea serviciului pe cele mai inalte culmi ale constiintei si aplicarii legii,iar la ,,depistarea infractorilor",doar daca sunt necunoscuti(a se intelege localnici)aplica un vocabular de parca te/ar cunoaste de pe bancile puscariei sau de parca le/ai fi dator ca le/ai calcat pragul satului.pe scurt ,abordare de tarani,cu ochii/n patru sa vada daca cineva cunoscut ii vede si le ranjeste drept multumire ca/si fac meseria,scuze ridicole la intrebarile pe care le pui pentru clarificarea situatiei.
    cu alte cuvinte ,nu le port pica , nu m/au amendat pentru ca nu era un motiv intemeiat si am vazut ca sunt fricosi in momentul cand vorbesti desre presa,poze cu situatia ta si situatia de ansamblu in care erai incadrat,respectarea legii si a regulilor pe care au obligatia sa le aplice deoarece chiar daca au venitul diminuat ,tot mai primesc ceva.
    deci domnilor politisti: puneti mana pa carticica,fiti obiectivi ,nediscriminatori si vorbiti politicos cu toata lumea,in special cu cei care va mai poarta o scanteie de respect si vi/o arata.Sa nu se mai aplice expresii ,citez ,, tu esti obligat sa respecti legea" pentru ca nu ne cunoastem atat de bine incat sa ne tutuim si in al doilea rand dumneavoastra suntetiPLATITI sa o aplicati egal