MAE avertizeaza cetatenii romani care doresc sa calatoreasca in Grecia

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 21:19 Actualitate | Esenţial

Ministerul Afacerilor Externe ii atentioneaza pe cetatenii romani, care doresc sa calatoreasca in Republica Elena, ca miercuri toate zborurile aeriene internationale dinspre si spre aeroportul din Salonic vor fi blocate, iar ferry-boat-urile vor fi oprite la tarm.

Vor fi afectate, de asemenea, zborurile interne, precum si circulatia feroviara, se arata intr-un comunicat al MAE.

Cursa Salonic - Bucuresti va fi suspendata in noptile de 4 spre 5 mai si 5 spre 6 mai.

Transporturile si comertul din regiune sunt afectate din cauza protestelor sociale care au loc in aceasta perioada in Grecia.

Ministerul roman al Afacerilor Externe va reveni cu date noi in momentul in care acestea vor fi comunicate de autoritatile elene.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2865 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    inconstienţă (Marţi, 4 mai 2010, 21:50)

    Sakura [anonim]

    Şi aşa se duce de râpă singura industrie care mai aduce venituri grecilor... Sunt curios de unde îşi închipuie că-şi vor lua cele 14 salarii + prime şi bonusuri. Mai trist este că la noi haita de funcţionari publici sunt şi mai inconstienţi decât omologii lor greci.
    • +2 (2 voturi)    
      14 salarii grecesti (Marţi, 4 mai 2010, 22:36)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      patrusprezece salarii nu inseamna un salariu lunar luat de 14 ori ci un salariu anual negociat impartit la 14 luni. Ceea ce este cu totul altceva . Nu e ca al noi al 13-lea salariu care inseamna un salariu lunar luat in plus.
      • 0 (2 voturi)    
        Anul grecesc (Miercuri, 5 mai 2010, 1:09)

        katerinkopulos [anonim] i-a raspuns lui cititor

        M-ai dat gata cu chestia asta. Grecii astia au anul mai lung ca noi? Sau au lunile mai scurte si reusesc sa inghesuie 14 in 365 de zile?
  • -4 (8 voturi)    
    calul troian (Marţi, 4 mai 2010, 21:51)

    Mazeta [utilizator]

    Toata admiratia pt spiritul civic al grecilor, pacat ca le-au fost speculate slabiciunile si acum sunt intre coltii rechinilor. Urmam si noi, nici o grija.
    • +3 (3 voturi)    
      Shut up , Beavis! (Marţi, 4 mai 2010, 22:01)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
    • +2 (2 voturi)    
      urmeaza spania, italia, portugalia (Marţi, 4 mai 2010, 22:04)

      mai intai [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      si irlanda si apoi NOI
      • +2 (2 voturi)    
        iar tre' sa stam la coada :-(( (Miercuri, 5 mai 2010, 2:01)

        hamza panza [anonim] i-a raspuns lui mai intai

        .
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 4 mai 2010, 22:05)

    eu [anonim]

    pai eu imi planuiam sa fac concediul in grecia anul asta..

    daca deja incep cu avertismente de la MAE, incep sa ma uit spre italia sau spania...

    grecii chiar sunt prosti ? macar transporturile sa nu le blocheze, ca doar din turism se aduna banul gros la bugetul lor...

    dar asta e, probabil vor si al 15-lea salariu, si asa spera sa-l obtina.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt proști (Miercuri, 5 mai 2010, 9:57)

      Apostolul [anonim] i-a raspuns lui eu

      Asta ne diferențiază.Nici-un popor nu indură cum
      indurăm noi.Plus de asta grecii sunt socialiști ,
      mulți comuniști.
      Ieram in Italia cu ceva timp in urmă.S-a mărit taxa
      la transportul in comun.A doua zi marea majoritate
      nu a mai călătorit cu mijloacele de transport in
      comun.Noi suntem altfel.Ne mulțumim cu puțin.Nu
      știm ce să ne dorim!Pentru că ce inseamnă să ai
      o mașină de sute de euro pe șosele ce nu există.
      Ne merităm soarta.
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt prosti (Miercuri, 5 mai 2010, 12:18)

        atentu [anonim] i-a raspuns lui Apostolul

        Nu stiu daca meriti numele de Apostolul, inainte de toate invata sa scrii corect si nu uita sa te exprimi logic
  • 0 (0 voturi)    
    Grecii (Marţi, 4 mai 2010, 22:06)

    Gianni [anonim]

    Eu sunt in grecia..si daca aici e criza s-au alte chestii inseamna ca la noi e foamete..
  • +7 (7 voturi)    
    Grecia m-a dezamagit! (Marţi, 4 mai 2010, 22:08)

    Duras [utilizator]

    De cand am fost prima data in Grecia, am ramas cu o impresie proasta despre o tara care nu a fost in blocul comunist, era de ceva vreme in EU, desi exista o diferenta mare intre nord si sus, totusi organizarea "de balta", mai balcanici decat noi...
    Nu ma refer la oameni neaparat, nu ma refer la frumusetile tarii, ci la sistem.

    Sa nu uitam perioada fanariota, cea mai neagra din istoria Tarii Romanesti si Moldovei, cand familii intregi de grecotei ne-au spoliat pana la os.

    Grecia nu avea voie si nu avea dreptul sa duca Europa in situatia de acum, dar se pare ca exista la altii hoti mai mari decat la romani.

    Iar Germania, tara care nu numai ca a iesit din razboi bucati, dar e cea mai mare putere europeana acum. Iar sa plateasca germanii pt. popoarele astea "fanariote"?
    • +3 (3 voturi)    
      si cand te gandesti... (Marţi, 4 mai 2010, 23:32)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui Duras

      ca grecia a nascut prima forma de democratie planetei. haha
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai tare locatie de turism (Marţi, 4 mai 2010, 22:31)

    serge [anonim]

    cu monumentele,amplasamentul si sutele de insule pe care le au isi permit multe arogante...
    • 0 (0 voturi)    
      Cum se așează cărămizile in istorie (Miercuri, 5 mai 2010, 10:06)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui serge

      Poate acum ,ne vom da seama că nimic nu este
      intamplător.
      Monumentele,insulele sunt acum de vanzare.
      Asta s-a dorit !!!Ce mai avem noi de vanzare?
      Mai avem!Curand vom avea regiuni!Una rromă!
      Celălalte?Vă las să vă gandiți.....