Razboi declarat de magistrati Consiliului Superior al Magistraturii:UNJR si AMR Cluj ataca in justitie doua numiri la Curtea Suprema

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 13:27 Actualitate | Esenţial

 documente
(04 Mai 2010) RTF, 12KB
Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania si Asociatia Magistratilor din Romania, filiala Cluj, anunta, intr-un comunicat, ca vor ataca in instanta doua numiri la Inalta Curte promovate recent de Consiliul Superior al Magistraturii. E vorba de fostul secretar general al CSM, Alina Corina Corbu si a inspectorului Viorica Cosma. UNJR si AMR Cluj sustin ca numirile nu indeplinesc conditiile legale, intre care conditia de a fi indeplinit functia de judecator la un tribunal sau o curte de apel o perioada de 2 ani anterior depunerii candidaturii.
  • Vezi atasat comunicatul semnat de cele doua asociatii de magistrati
Ce reproseaza asociatiile de magistrati Consiliului Superior al Magistraturii

  • Nu au fost respectate nici prevederile din Regulamentul adoptat de Consiliul Superior al Magistraturii prin Hotararea Plenului nr. 492/2005 in aplicarea acestei conditii din lege, prevederi referitoare la hotarari pronuntate, dosare solutionate de candidati, tocmai pentru ca acestia nu au desfasurat activitate de judecata in perioada ceruta de lege.  
  • Nu a fost respectata nici conditia referitoare la specializarea acestora raportat la sectia pentru care si-au depus candidatura, fiind de neconceput ca o persoana sa judece pentru prima oara anumite categorii de cauze in ultima instanta, in calitate de judecator al instantei supreme.
  • Bunaoara, asa cum rezulta din CV-ul doamnei Corbu Corina Alina, de pe  site-ul CSM, aceasta face parte din aparatul consiliului din anul 2005, astfel ca, de atunci, nu a mai exercitat functia de judecator. Oricum, anterior acestei date, nu a solutionat cauze de contencios, ci de comercial, nefiind specializata pentru sectia la care a candidat. Doamna inspector Cosma Viorica nu are CV-ul pe site-ul CSM.
  • De remarcat ca hotararile de numire nici macar nu indica specializarea acestor candidate, in timp ce aceasta este  mentionata in cazul unora dintre candidatii respinsi.
  • Interviul doamnei secretar general nu se regaseste pe internet, iar interviul doamnei inspector nu respecta criteriile din Ghidul de interviu adoptat prin Hotararea Plenului nr. 482/2005, intrebarile adresate acestui candidat nefiind din cele indicate in ghid referitoare la impartialitate, integritate, autocontrol, disponibilitatea pentru munca intensa, priceperi profesionale (gandire critica, independenta in chestiuni juridice).
  • Hotararile de numire sunt nemotivate, continutul lor fiind identic cu cel al hotararilor prin care au fost respinse, in aceeasi zi, alte candidaturi, procedura dovedindu-se complet netransparenta, in conditiile in care consiliul nu motiveaza de ce a preferat persoane din aparatul sau altora cu un nume recunoscut in doctrina juridica, conditie, de asemenea, ceruta pentru promovare in chiar regulamentul aprobat de consiliu in aplicarea legii statutului.
NOTA: Citeste integral comunicatul semnat de UNJR si AMR Cluj in documentul atasat. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2330 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    +1 magistratii din Cluj (Marţi, 4 mai 2010, 13:53)

    Ovidiu [anonim]

    De undeva trebuie sa inceapa si reforma Justitiei...

    Si reforma nu o vor face coruptii, ci acei magistrati cinstiti care vor decide ca "enough is enough".

    Forza Cluj !!!
    • -2 (8 voturi)    
      definitai coruptiei (Marţi, 4 mai 2010, 15:57)

      maryus315 [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      sa spui ca exista cineva "imaculat" in Romania cred ca e ca si cum ai crede in Mos Craciun. Dar daca nu exista alb atunci exista mii de nuante de gri mergand pana la negrul care se vede in varful justitiei. Si eu prefer un gri deschis unui negru ca noaptea
      • +4 (4 voturi)    
        Asta e o prostie ca nu exista alb (Marţi, 4 mai 2010, 18:12)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui maryus315

        Bunicul a crescut porci ca sa isi creasca copii, dar niciodata nu a furat.

        Parintii mei au muncit, si niciodata nu am vazut politia la usa, pentru absolut nici un motiv.

        Eu muncesc si platesc taxe, si nimeni din familia mea nu a fost vreodata arestat, inchis cercetat sau suspectat de vreo netrebnicie.

        De unde dom'le asta ca toti suntem gri in tara asta?

        Nu cred ca sunt singurul om care nu fura in Romania, stiu sigur ca mai sunt si altii.

        Inceteaza cu asemenea mizerii ca jignesti milioane de oameni cinstiti care nu ar lua un ac ce nu le apartine.

        Faptul ca s-au inghesuit in parlament pamblicari si hoti si oameni fara onoare si bun simt nu inseamna ca asa e tot poportul.
  • +23 (23 voturi)    
    Jos palaria pentru ei, (Marţi, 4 mai 2010, 13:59)

    Vali [anonim]

    Cei care au hotarat sa ia atitudine.
  • +20 (20 voturi)    
    SUNTEM ALATURI DE VOI (Marţi, 4 mai 2010, 14:02)

    rocambole [anonim]

    opinia publica , societatea civila si toti romanii cinstiti sunt alaturi de voi !
  • +12 (14 voturi)    
    tot sprijinul (Marţi, 4 mai 2010, 14:07)

    alex [anonim]

    Tot sprijinul din partea societatii civile!
  • +16 (16 voturi)    
    sUSTIN (Marţi, 4 mai 2010, 14:14)

    Victor [anonim]

    Si eu sustin initiativa judecatorilor clujeni. Este important ca justitia sa aiba o imagine demna si numai prin asfel de proteste se va putea corecta percetpia de netransparenta si coruptie creata de CSM si ICCJ.
    Trebuie si sustinuti magistratii nu numai criticati pentru ca nu sunt toti corupti. Trebuie remarcate progresele care au loc si nu numai deplanse diversele catastrofe institutionale..
  • +12 (14 voturi)    
    numiri abuzive (Marţi, 4 mai 2010, 14:19)

    bonyes [anonim]

    sa iasa si ONG-urile la bataie.
  • +13 (15 voturi)    
    asa ardeleni - noi nu sintem lingai,noi sintem min (Marţi, 4 mai 2010, 14:36)

    gicu [anonim]

    brravoo cluju, demonstrati ca aveti coloana si una ca barbuleasca , nepoata dea lui ceausesc si cu betiva de la moldova, o panarama de 2 lei, nu au ce cauta in justietie.fiti tari, ca ardealu conduce si va sustinem in efortul vostru.mai bine ati face si un csm pe ardeal si din el sa mearga la cel federal, ca in csm de la bucuresti numai lingai si p....isti
  • +16 (16 voturi)    
    UN SEMNAL BUN (Marţi, 4 mai 2010, 14:36)

    Dudu [anonim]

    Am stimat judecatorii de la Cluj mereu , dar ce fac acum este peste asteptarii.
    Trebuie sa "plesneasca" pina la urma.
    BRAVO !!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    judcatorii corecti isi merita salariul.... (Marţi, 4 mai 2010, 14:48)

    Rammy [utilizator]

    ceilalti merita aruncati la cosu de gunoi,incepand cu cei 6 de la CC.Sustin initiativa.
  • +16 (18 voturi)    
    Probabil ca o sa primesc minusuri ..... (Marţi, 4 mai 2010, 14:55)

    SHEAPA [utilizator]

    Dar as vrea sa va amintesc ca Basescu le-a spus de 4 ani incoace la fiecare intalnire oficiala cu magistratii, "faceti-va curatenie in justitie".

    Nu-i caut scuze pentru greselile pe care le-a facut, in general, dar cred ca merita aplaudat pentru consecventa de care a dat dovada de-a lungul anilor in a convinge magistratii ca numai ei pot scapa de imaginea cumplit de proasta de care sufera justitia si Romania per ansamblu.

    Felicitari magistratilor ca macar acum, in ceasul al doisprezecelea, s-au trezit din somnul ratiunii.

    Poate vedem si efecte prin tribunale (solutii mai rapide, decizii juste si nu contradictorii cu jurisprudenta, etc) .....
  • 0 (8 voturi)    
    Mai usor cu pianu`..... (Marţi, 4 mai 2010, 15:20)

    Ronin [utilizator]

    Din pacate si la Cluj sunt destui corupti in sistem. Prea multi poate. Vorbesc in cunostinta de cauza, am vazut decizii ale unor judecatori care nu numai ca sfideaza legea, dar sfideaza si logica si bunul simt... Reteta e urmatoarea: angajezi avocatu` care trebuie, dai banu`......banu` ajunge la judecator, iar acesta da o solutie favorabila in favoarea celui care plateste. Simplu. E un circuit inchis bazat pe relatii "sudate" in timp. Asa ca eu nu cred pana nu vad, restu` cu "reforma" sunt povesti de adormit copii. Recunosc insa ca e si asta un inceput...dar mai e mult pana departe!
    • +9 (9 voturi)    
      Da, si? (Marţi, 4 mai 2010, 15:45)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      1. Faptul ca exista judecatori partiali sau incapabili la Cluj nu inseamna ca CSM poate sfida legea si propriile reglementari. Ca sa fie valid, atacul trebuie facut la argumente nu la persoane.

      2. Chiar exista suprapunere perfecta intre autorii hotaririlor discutabile si Uniunea NATIONALA a Magistratilor ori AMR Cluj?
  • +7 (7 voturi)    
    FELICITARI MAGISTRATILOR CLUJENI! (Marţi, 4 mai 2010, 16:03)

    ovidiu hrituc [anonim]

    Succes!
  • +7 (7 voturi)    
    va sustinem (Marţi, 4 mai 2010, 16:10)

    Lucian [anonim]

    doamnelor si domnilor din UNJR si AMR Cluj aveti sustinerea noastra.
  • +8 (8 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 4 mai 2010, 16:20)

    marius [anonim]

    accesul la functii importante in stat trebuie sa fie permis doar celor competenti

    sper sa nu fie ultima actiune de acest fel; o justitie competenta e vitala pentru un stat puternic
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 4 mai 2010, 17:43)

    cosmin [anonim]

    era timpul sa se miste lucrurile si-n domeniul asta. e un inceput timid, dar extrem de important in logica lucrurilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 4 mai 2010, 18:25)

    rco2010 [anonim]

    Sustinem initiativa magistratilor clujeni!!!