UPDATE Amelia Antoniu respira fara aparate, Alice Roxana Preda este in stare foarte grava. Cele doua femei ar putea fi infectate cu bacili gram negativi - surse

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:19 Actualitate | Esenţial

Amelia Antoniu respira fara aparate, dar cu supliment de oxigen, reusind sa aiba o functie ventilatorie satisfacatoare, a precizat pentru Mediafax Bogdan Popescu. Ea a fost deconectata de la aparate sambata, in jurul orei 13.00.

Cea de a doua pacienta, Alice Roxana Preda, este insa in continuare intr-o stare foarte grava, avand afectate mai multe organe interne. Ambele paciente primesc antibiotice cu spectru larg de actiune. "Este vorba de patru antibiotice care le sunt administrate", a mai spus Bogdan Popescu.

Potrivit purtatorului de cuvant al Spitalului Universitar de Urgenta, Bogdan Popescu, familia Ameliei Antoniu a primit o oferta pentru continuarea tratamentului intr-o clinica din Viena.

UPDATE: Prim-solista Teatrului de Opereta Amelia Antoniu si Alice Roxana Preda ar fi infectate cu bacili gram negativ, potrivit primelor rezultate ale analizelor de laborator, anunta Mediafax, care citeaza surse medicale.

Primele rezultate ale analizelor de laborator in cazul probelor recoltate de la cele doua paciente indica prezenta bacililor gram negativ", au spus sursele citate.

Investigatiile de laborator continua, pentru confirmarea cu exactitate a cauzelor care au dus la intrarea in soc septic a Ameliei Antoniu si Roxanei Preda in urma unor interventii chirurgicale minore la care au fost supuse in Spitalul CF 2.

Prim-solista Teatrului National de Opereta "Ion Dacian" Amelia Antoniu (36 de ani) si Alice Roxana Preda (35 de ani) au fost duse de la Spitalul CFR 2 la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti (SUUB), marti noapte, in stare foarte grava, cu probleme respiratorii, fiind internate in Sectia de Anestezie-Terapie Intensiva (ATI). Alice Roxana Preda fost supusa, luni, unei interventii de serclaj la Spitalul CFR 2, la scurt timp dupa ce a fost operata prim-solista Amelia Antoniu. Dupa interventiile chirurgicale, cele doua femei au intrat in soc septic, astfel ca s-a decis transferarea lor la SUUB.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7089 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Oferta Viena (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:43)

    Miruna [anonim]

    Am vazut si eu aseara "oferta" primita de Amelia Antoniu. A venit din partea lui Voiculescu, cel care isi doreste cu orice pret PUBLICITATEA. In primul rand, mi se pare INACCEPTABIL sa iti faci publicitate pe seama unui om care se zbate intre viata si moarte. In al doilea rand, sa nu uitam ca sunt doua paciente in stare la fel de grava. Ambele trebuie ajutate! DV putea sa ajute, fara sa faca atata tam-tam (vezi materialul difuzat de Antena 1 aseara, in jurnal, in care, desi trebuia sa aflam in ce stare sunt pacientele, reporterul nu vorbea decat de ajutorul oferit de Presedintele fondator al PC). Multa sanatate celor doua paciente, Dumnezeu sa le ajute!
    • -13 (19 voturi)    
      publicitate (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:10)

      cuchi [anonim] i-a raspuns lui Miruna

      Publicitate sau nu conteaza mai putin. Ajutorul oferit pentru salvarea unei vieti trebuie apreciat ca atare. Restul e doar subiect de carcoteala.
      • +11 (11 voturi)    
        De acord... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:08)

        Miruna [anonim] i-a raspuns lui cuchi

        ..ca trebuie apreciat ajutorul! Ma referam strict la materialul difuzat de Antena 1. A fost PENIBIL!
      • +1 (1 vot)    
        Carcoteala? Aberezi. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:22)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui cuchi

        Dar cum naiba se face ca individul asta slinos isi face sistematic publicitate pe seama starii de sanatate a unor oameni sau pe problemele personale ale altora???? Daca vrea cu adevarat sa faca ceva pentru cineva, o face intr-un mod discret, anonim. Cu piosenie. Oare este cineva naiv pana intr-atat incat sa creada ca trompetele de la antenele lui Voiculescu s-ar fi isterizat intamplator in legatura cu acest subiect daca n-ar fi primit ordin de sus? Asa ceva nu se face. Asta nu este ajutor dezinteresat. Este o meschinarie. O mizerie. Un bun crestin isi ajuta semenii in nevoie fara sa tipe in gura mare ca o face. Punct.

        P.S. Dar oare ce ne facem oameni buni daca nu suntem celebritati? Murim cu zile prin spitale???? Ca noua n-are cine sa ne faca reclama in media, iar Voiculescu nu miroase rost de reclama personala decat in anumite cazuri. Selectiv. Sa stie toata lumea cat de "generos" si "altruist" om este celebrul turnator. Pai nu? Mi se face si scarba.
        In rest, le doresc multa sanatate celor doua femei.
      • 0 (0 voturi)    
        Publicitate (Luni, 26 aprilie 2010, 13:26)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui cuchi

        A folosi oameni in stare grava pe post de ''publicitate '' este murdar.Sunt sute de mii de oameni in tara asta care au nevoie de sprijin material pentru a se mentine in viata.De ce a ales acest individ sa faca acte de caritate cu prim solista Teatrului de Opereta este usor de ghicit!!!!!!!!
    • +22 (22 voturi)    
      Cei care merg la Viena si ceilalti (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:38)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Miruna

      Daca as fi in locul familiei doamnei Antoniu, as accepta oferta domnului Voiculescu. Cu obida, dar as accepta-o. E firesc sa faci tot ce se poate face pentru a salva viata unui om drag.
      Dar asta nu m-ar impiedica sa constat ca exista doua Romanii - una a celor care pot sa mearga la Viena ca sa nasca sau sa-si opereze vreo hernie de disc, sau alte betesuguri, si alta a celor care se avanta in abisul sistemului medical romanesc, unde, de multe ori, se pierd.
      Cei dintai se intorc intotdeauna de la Viena, reparati si zambitori, pentru ca doar aici pot face banii cu care isi platesc dumurile la Viena.
      Ma indoiesc ca Dl. Voiculescu, Dl. Becali si toti cei asemenea lor, daca ar fi trait in Austria, sau in orice alta tara civilizata, ar fi avut averile pe care au reusit sa le face in Romania.
      Ei sunt produsul aceluiasi sistem care omoara oamenii cu zile in spitale si construieste o autostrada, mai scumpa decat turnul Babel.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce altceva ar fi putut face sobolanul albastru? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:39)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Miruna

      Orice, ca sa arate cat de buni sunt ei cand nu sunt la putere! De parca viata celor doua femei nu ar fi tot... viata! Cat de magar poate fi rahatul asta conservat (or). De parca o viata conteaza mai mult si una mai putin!
      Comunistul tot comunist!
      Hai, naparci comuniste, dati cu minusi!
      Ce altceva credeti sa sunteti? Minusi, atat!
    • +1 (1 vot)    
      donatie (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:16)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Miruna

      Mie imi e antipatic Voiculescu ca si personaj politic, dar el a mai donat o suma considerabila si pentru Daniel Raduta, fara sa se faca multa publicitate.
      Desigur, ar trebui ajutate ambele femei, amandoua au familie si oameni care le asteapta acasa.
      Unde sunt Becali, Patriciu, Tiriac sau Columbeanu in situatii din astea?
  • +18 (18 voturi)    
    Pacienti (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:37)

    Cineva [anonim]

    Acuma, fara a fi rau, ma intreb si daca se facea atata publicitate cazului, daca nu era vorba de o persoana cunoscuta. Inclin sa cred ca daca era vorba doar de cealalta domna, nici macar nu se afla de problemele de la spitalul cu pricina. Sanatate multa ambelor doamne!
  • +20 (22 voturi)    
    Genocidul din spitalele noastre versus Noi (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:40)

    Emil T. [utilizator]

    Mama prietenului meu cel mai bun a murit de Paști în condiții similare, în urma unei banale operații de fiere realizată în Alba Iulia...a făcut septicemie, am adus-o la Cluj în ultima clipă și s-a stins în urma șocului septic.

    Regret că nu am avut camera la mine să fi putut imortaliza un cadru medical (ceva doctoriță) ieșit pe jumătate pe geamul spitalului ca să aibă lumină în timp ce-și număra banii scoși dintr-un plic, cu mâinile încă acoperite de mănuși chirurgicale mânjite de sânge. Cu siguranță luam un Pulitzer. Imaginea aia mă va bântui toată viața.

    Între timp, în spitalele din România oamenii mor cu zile pe motive banale sau din pură lipsă de umanitate (nu împingi șpagă, ai "șansa" să mori de guturai).

    Sper ca femeile astea să aibă mai mult noroc....le doresc multă sănătate.
    • -16 (18 voturi)    
      pulitzer (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:23)

      td [anonim] i-a raspuns lui Emil T.

      rusine sa-ti fie, pentru halul in care minti! Premii? sa-ti ajunga de aspirina! La asa minciuni, de asa doctori sa ai parte!
      • +2 (2 voturi)    
        Degeaba esti asa patimas... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:41)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui td

        Inclin sa cred ca astazi nu comportamentul medicilor este marea problema a sistemului- eu zic ca medicii actioneaza cu profesionalism si daca nu dai, nu exista alta conditionare medicala in afara de cea data de lipsa fondurilor spitalului.

        Dar perceptia mea este ca nesimtirea cadrelor medii medicale este considerabila si foarte multe necazuri de aici provin.
        Sigur ca si in cazul cadrelor medii sunt destule exceptii de la regula "nesimtirii"- dar cred ca asta este o problema serioasa care ar trebui rezolvata intr-un fel.
      • +9 (9 voturi)    
        @td (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 23:18)

        anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui td

        Nu m-ar mira, la raspunsul pe care l-ai dat doamnei, sa fii chiar medicul in cauza, cel care isi numara banii...
        Si nu te obosi sa imi dai si mie vreo replica, nu de alta, dar stiu foarte bine despre ce vorbesc, doar sunt si eu medic, insa emigrat, dat fiind ca eram satula de "pupinkurismul" tipic romanesc, spaga, hotia si mizeria din sistemul sanitar romanesc.
      • +6 (6 voturi)    
        inca una (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 23:49)

        adi.i [utilizator] i-a raspuns lui td

        Azi am indesat si eu un plic in buzunarul unui doctor

        A trebuit sa fac loc printre celelalte plicuri, comica situatia..
    • +1 (1 vot)    
      Dl Emil,cu stima si compasiune.. (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Emil T.

      Am avut in familie un caz de operatie banala ,in care nu am putut da spaga inainte de operatie ,dar de la pranz si pana seara toti ,fara exceptie ,dintre cei 4 doctori care au participat au venit sub un motiv sau altul ,in rezerva ,sa ma intrebe cum se simte bolnava dar de fapt sa isi ia tainul ,tip tarif0aflasem cat dau la anestezist ,cat dau la mana adoua ,cat dau la asistenta ,etc dupa tipul operatiei ! Niste jeguri ,bine le facea Stalin medicilor (zisi evrei dar erau si rusi ) care erau fara mila fata de saracia pacientilor si pe care ii prindea KGBul ca luau spagi -Siberia tata ,lagarul de reeducare !!
      tot ne ameninta toti rahatii cu emigrarea in Franta sau aiurea ,sa ii vad acolo daca indrasnesc sa ceara bani !
  • -6 (8 voturi)    
    din pacate, se va curata (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:43)

    mr.mister [anonim]

    de fiecare data cand un om e grav in spital, cu cateva ore ianinte de a muri apar tot felul de zvonuri ca situatia se amelioreaza: vezi: st iordache, tecuceanu, etc. fie e o incercare a media de a mai distrage atentia de la subiect, fie e momentul acela dinaintea mortii cand oamenii se zice ca se obisnuiesc cu ideea si par ca sunt mai ok.
    • 0 (0 voturi)    
      e o speranta (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:37)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui mr.mister

      Pentru Amelia Antoniu, daca e adevarat ca a iesit din coma si daca Voiculescu se tine de promisiune, sa o duca la Viena, e o speranta. Din pacate pentru tanara cealalta ... cu fiecare ora suplimentara petrecuta in coma sansele de supravietuire scad. Totusi, amandoua sunt tinere, organismul ar trebui sa lupte pentru viata si poate cu ajutorul lui Dumnezeu vor supravietui amandoua.
  • +1 (3 voturi)    
    spectacol (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:11)

    popa [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=WP6LkuXXzrE&feature=related
  • 0 (0 voturi)    
    un gand bun pentru cele doua doamne... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 20:40)

    Ovidiu [anonim]

    Nu lasati o mizerie de bacterie sa va ia jumatatea de viata ramasa !!!

    Va doresc din toata inima sa va faceti bine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ne rugam (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:03)

    amidona [anonim]

    ne rugam pentru Roxana Preda si pentru Amelia Antoniu si pentru familiile lor socate si indurerate.
    va dorim din toata inima putere sa invingeti, sa depasiti aceasta incercare cumplita.
  • 0 (0 voturi)    
    Pseudomonas aeruginosa or Acinetobacter ? (Duminică, 25 aprilie 2010, 3:52)

    Quebecoisfier [anonim]

    Cam astea ar fi , la prima strigare. Sa vedem ce zice la izolare la 24H.
    Sanatate doamnei,...cat despre infectii nosocomiale se intampla si la case mai mari...
  • 0 (0 voturi)    
    Materialul "steril" (Duminică, 25 aprilie 2010, 6:21)

    Mih [anonim]

    In urma cu catva timp a existat un scandal legat de materialul steril (seringi, perfuzoare, solutii, manusi etc) care era infectat. S-a musamalizat totul. Mi se pare posibil sa intre in discutie si o asemenea cauza (reactia supra acuta de tip soc toxico-septic, cu interval foarte scurt de la interventia chirurgicala, la aparitia simptomatologiei)
  • +1 (1 vot)    
    Doctori (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:13)

    Nicu [anonim]

    Exemplul cu premiul pulitzer e clar adevarat. Am vazut si eu cum dr stefanescu( neurolog) nu a fost multumit de cei 800 ron care i-am dat pt o operatie la sp universitar.