Radu Berceanu l-a demis pe directorul Spitalului CFR 2

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 15:44 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, l-a demis pe directorul Spitalului CFR 2, Constantin Tanase, din cauza managementului defectuos al institutiei, a declarat vineri pentru Agerpres Teodor Postelnicu, purtator de cuvant al MTI. Demiterea a fost determinata de faptul ca prim-solista de la Teatrul National de Opereta 'Ion Dacian' Amelia Antoniu (36 de ani) a ajuns in noaptea de marti spre miercuri, la Sectia terapie intensiva a Spitalului Universitar, in coma, dupa ce a fost supusa unei interventii chirurgicale minore la Spitalul CFR din Bucuresti.

Dr Bogdan Popescu, purtator de cuvant al spitalului, a declarat pentru Agerpres ca pacienta a venit de la Spitalul CFR 2, iar acum se afla conectata la aparate, ''starea sa fiind foarte grava, cu insuficienta a mai multor organe, din cauza unei infectii, in prezent efectuandu-se o evaluare a pacientei''. El a adaugat ca au fost trimise analize la Institutul 'Matei Bals', pentru a afla cauzele starii pacientei, iar Ministerul Sanatatii a declansat o ancheta.

Amelia Antoniu se internase la Spitalul CFR 2 pentru cauterizarea unei rani pe colul uterin, o interventie simpla in urma careia, in mod normal, ar fi trebuit sa se externeze foarte repede.

O comisie a Ministerului Transporturilor, in a carui subordine se afla Spitalul CFR 2 si alte 14 spitale, a inchis sectia de Ginecologie si a luat probe epidemiologice din spital. Acestea au fost duse la laborator pentru a se stabili de ce natura este virusul respectiv.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2086 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    CFR2 in atentia rechinilor imobiliari (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:10)

    gigi [anonim]

    Spitalul este de ceva vreme in atentia "rechinilor imobiliari" care urmaresc sa puna mana pe terenul foarte bine pozitionat al spitalului.
    Asadar au pus la cale un plan malefic prin care spitalul sa dea cat mai multe "rateuri" si pana la urma sa fie desfiintat ca ei sa poata pune mana pe teren.
    Astfel, nu se mai cumpara produse de curatenie si dezinfectante in spital si multi patienti au plecat cu infectii de acolo in ultimul timp.
    E un act de sabotaj deliberat si nerusinat.
    Pacat de medicii buni ce activeaza acolo...
    • -1 (1 vot)    
      mare dreptate (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:19)

      dia [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ai mare dreptate! Abia asteapta sa puna mana pe teren! Pacat de medicii f oarte buni de acolo (eu am nascut acolo de 2 ori)
    • +1 (1 vot)    
      Despre spital si comentariul lui gigi (Luni, 26 aprilie 2010, 0:36)

      malika ela [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Scria gigi mai sus ca ar fi sabotat spitalul pentru spatiul imobiliar. Problemele acestui spital se pare ca sunt mai mari decat simpla bataie pe un spatiu imobiliar. In ce spital care se respecta dezinfectantele sunt cumparate de catre asistente si infirmiere?! Spitalul asta ar trebui daramat si construit altceva acolo! Un spital unde te duci si pleci mai bolnav decat ai venit, NU SE POATE NUMI SPITAL. Mai bine putine dar dotate si ingrijite, decat multe si cu asa riscuri.
      Am vazut interiorul...E JALNIC.
  • -1 (3 voturi)    
    . (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:15)

    _tudor_ [utilizator]

    Berceanule esti penibil!
    Oameni mor zilnic in spitalele din Ro!
    Datoria ta e sa demiti managementul daca n-au fost indepliniti indicatori de performata (oare ce draq or fi aia) nu sa demiti asa "la suparare".

    Asta nu inseamna ca MInisterul tau nu trebuie sa plateasca daune interese in solitar sau nu cu asiguratorul de malpraxis. Despre treaba asta n-as face decat sa-mi dau cu parerea ca n-am datele concrete.
    • +1 (1 vot)    
      Mai usor cu spumele (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:29)

      sile [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      Berceanu e la transporturi, totusi...
  • +2 (4 voturi)    
    demisie (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:40)

    k7 [utilizator]

    Dar daca in locul d-nei Amalia Antoniu era o alta persoana mai putin "cunoscuta" se mai afla de carentele spitalelor din romania........ acum toate posturile tv...ziarele comenteaza cazul.... dar intrebarea e, ajuta cu ceva ?....raul daca nu e starpit de la radacina ......si iertati-ma trebuie sapat adanc sa tai radacinile mai ales ca tot sistemul sanitar e in coma
    • 0 (0 voturi)    
      nu toate posturile (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 10:43)

      adyc0lt [anonim] i-a raspuns lui k7

      nu chiar toate posturile comenteaza.multe posturi au dat stirea dar numai realitatea tv comenteaza in nestire,si o face la comanda;la comanda cui?cine are legatura cu postul acesta? cine are pile acolo?mai vreau sa aud si alte pareri.si acum,ca sa fiu transant,ceea ce s-a intamplat cu cele doua paciente este de competenta SERVICIULUI ROMAN DE INFORMATII,nu a sanepidului.prietenii banuiesc de ce.
  • +1 (5 voturi)    
    berceanu si managementul (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:43)

    Tsunami [anonim]

    si inca o problema se rezolva prin demiterea unui director inainte de orice fel de analiza.
    cu aceasta demisie s-au rezolvat toate necazurile in tara asta.

    gata, acum putem bea o bere.

    romania, un loc ramas in comuna primitiva
    • 0 (0 voturi)    
      Romania, (Luni, 26 aprilie 2010, 13:35)

      anado tauriga [anonim] i-a raspuns lui Tsunami

      un loc condus de primitivi
  • 0 (0 voturi)    
    Arestatiiii (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:41)

    gogu [anonim]

    nu vad ca intra politia si parchetul in functiune, pentru anchetarea neglijentei in serviciu, sau legislatia noastra nu mai prevede aceasta infractiune. poate aude cineva si se sesizeaza din oficiu>
  • +2 (4 voturi)    
    da ministrul sanatatii? (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:50)

    io [anonim]

    tot timpul sunt demisi directori ca nu au facut din rahat bici! ministrii de ce nu sunt demisi sau de ce nu apare demisia lui berceanu pentru nefinantarea spitalului cfr!
  • +1 (3 voturi)    
    Promt (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:04)

    Pantera Roz [utilizator]

    dl.Berceanu.A punctat la impresie artistica.Dar oare e suficient?!
  • +1 (3 voturi)    
    cfr2 (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:16)

    emil [anonim]

    cand o sa se demita berceanu pe sine insusi?
  • +1 (1 vot)    
    pff (Vineri, 23 aprilie 2010, 23:00)

    ska [anonim]

    Asta atata stie...sa concedieze. e penibil