VIDEO Presedintele polonez a murit intr-un accident aviatic in Rusia, impreuna cu elita politica a tarii. Prima ipoteza de lucru - eroare de pilotaj

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 10:39 Actualitate | Esenţial

Tragedie poloneza: Presedintele Lech Kaczynski, mort in accident aviatic
Tragedie poloneza: Presedintele Lech Kaczynski, mort in accident aviatic (Colaj Foto)




Un avion in care se aflau presedintele Poloniei, Lech Kaczynski, sotia acestuia, Maria, guvernatorul Bancii Centrale din Polonia - Slawomir Skrzypek, seful Statului Major - Franciszek Gagor si alti demnitari polonezi s-a prabusit in apropierea aeroportului Smolensk, din vestul Rusiei. Delegatia poloneza urma sa mearga la Katyn pentru a comemora asasinarea a mii de ofiteri polonezi in al doilea Razboi Mondial.

Ministerul de externe al Poloniei a declarat ca, la aterizarea pe aeroportul militar din Smolensk, avionul prezidential s-a lovit de varfurile copacilor din apropiere din cauza cetii dense. Avionul efectua o cursa pe ruta Varsovia - Smolensk, iar la bordul acestuia se aflau 97 de
 
Lech Kaczynski (18 iunie 1949 - 10 aprilie 2010) a fost presedintele Poloniei si co-presedintele partidului Dreptate si Justitie. Din 2002 si pana in 2005 a fost primarul Varsoviei, functie pe care a parasit-o in decembrie 2005, cand a fost ales presedinte
 
 
persoane. Nicio persoana nu a supravietuit, potrivit agentiilor rusesti, care citeaza oficiali de la Moscova.

UPDATE 11:
Trupurile neinsufletite ale tuturor persoanelor care au murit in aceasta tragedie au fost recuperate, a anuntat ministrul pentru Situatii de Urgenta, Serghei Shoigu, citat de AFP. "In acest moment, trupurile tuturor celor care au murit in accident au fost recuperate si sunt transportate la Moscova", l-a anuntat ministrul pe premierul rus Vladimir Putin, care a ajuns la locul tragediei.

UPDATE 10: Fortele aeriene rusesti: Pilotii au ignorat in mod repetat instructiunile turnului de control

UPDATE 9: Avionul Tu-154 fusese folosit de ultimii patru presedinti ai Poloniei: Wojciech Jaruzelski, Lech Walesa, Alexander Kwasnievski si Lech Kaczynski


UPDATE 8:
97 de persoane se aflau la bordul aeronavei, dintre care 89 faceau parte din delegatia oficiala poloneza, a anuntat Ministerul rus pentru Situatii de Urgenta, citat de AFP.

UPDATE 8: Presedintele comisiei Dumei de stat pentru relatii internationale
, Konstantin Kosaciov, a calificat moartea presedintelui Kaczynsky o uriasa tragedie atat pentru poporul polonez, cat si pentru poporul rus, scrie RIA Novosti. "Este o uriasa tragedie pentru intreg poporul polonez, a murit seful tarii si, indiferent de opiniile politice pe care le impartasea si de partidul politic pe care il reprezenta, plangem disparitia lui impreuna cu intreg poporul polonez", a spus deputatul rus. El a declarat ca primul lucru care se impune in momentul de fata este organizarea operatiunilor de salvare si elucidarea circumstantelor tragediei. "Trebuie sa ne concentram pe aspectul umanitar, nu este loc de politica aici", a spus Kosaciov.

UPDATE 7: Oficiali rusi sustin ca la baza tragediei ar putea sta o eroare de pilotaj.
"Cauza prabusirii avionului este, din primele informatii, o eroare a echipajului in timpul aterizarii", a anuntat un oficial de la Moscova, citat de Ria Novosti. Si agentia Interfax scrie ca accidentul a avut loc din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, dar si a unei erori umane. 

UPDATE 6:
Comandantul adjunct al fortelor aeriene rusesti, generalul Serghei Razygraev, a declarat ca dezastrul de la Smolensk nu are nici o legatura cu calitatea aerodromului Severnyi. Aeroportul face parte din clasa I. "Nu vad cum calitatea aeroportului ar fi putut influenta acest accident", a spus generalul intr-un interviu pentru Eho Moskvy.

UPDATE 5:
Biroul de presa al administratiei Smolensk a declarat pentru Gazeta.ru ca avionul presedintelui polonez a efectuat 3-4 manevre de aterizare, inainte de a se lovi de varfurile copacilor din apropierea pistei de aterizare. Prin urmare, aparatul s-a prabusit in padure, la 2 km de aeroport. Turnul de control a recomandat echipajului sa aterizeze la Minsk, la 200 km de Smolensk, dar echipajul a decis singur sa aterizeze la Smolensk.

UPDATE 4:
Comisia speciala creata de Dmitri  Medevedev este condusa de premierul Vladimir Putin

UPDATE 3:
Ministerul de externe al Poloniei a declarat ca, potrivit unor date preliminare, la aterizarea pe aeroportul militar din Smolenks avionul  prezidential s-a lovit de varfurile copacilor din apropiere din cauza cetii dense. La bordul aparatului a izbucnit un incediu, stins in momentul de fata, scrie ITAR-TASS.

PRIMELE IMAGINI DE LA ACCIDENTUL AVIATIC

UPDATE 2:
Potrivit purtatorului de cuvant al directiei de ancheta, comisia speciala creata din ordinul presedintelui Dmitri Medvedev are ca scop clarificarea circumstantelor dezastrului. La bordul avionului presedintelui Poloniei, Lech Kaczinsky, care s-a prabusit in regiunea Smolensk, se aflau 132 de persoane.



UPDATE 1: Informatia a fost confirmata oficial
de purtatorul de cuvant al Ministerului polonez de Externe, Piotr Pszkowski. Acesta a anuntat ca avionul s-a prabusit in timp ce pilotul efectua manevrele de aterizare. "Avionul s-a lovit de niste copaci, s-a prabusit si a luat foc", a declarat purtatorul de cuvant, citat de AFP. "La bord se aflau presedintele, sotia acestuia, seful armatei si adjunctul ministrului de Externe", a precizat el. Aeronava era de tip Tupolev 154 is avea o capacitate de 90 de persoane.

In timpul conflictului armat dintre Rusia si Georgia, Lech Kaczynski a pus la dispozitie site-ul presedintiei poloneze pentru publicarea de informatii din surse georgiene. Presedintele polonez a fost unul dintre cei mai duri contestatari europeni ai lui Vladimir Putin si Dmitri Medvedev.

Vezi aici biografia presedintelui Poloniei


Vezi aici Smolensk pe harta Europei:


Vizualizare hartă mărită


 


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

90872 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    o dear (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:02)

    ginel [anonim]

    rip.
    • +2 (12 voturi)    
      eroare de pilotaj (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:13)

      macchiavelli [anonim] i-a raspuns lui ginel

      Der Spiegel raportează ca avionul s-a prăbușit în timpul celei de-a patra tentative de aterizare. In mod normal, piloții au voie sa încerce aterizarea de 2 ori, iar dacă la a doua tentativa nu reușesc sa aterizeze atunci trebuie sa caute alt aeroport. Minsk și Moscova erau suficient de aproape iar acolo condițiile meteo erau perfecte...
      • +3 (9 voturi)    
        Sunt mai multe ipoteze (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:52)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui macchiavelli

        In acest articol BBC :

        http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8612825.stm

        se spune ca la 06:40 GMT se pierde comunicatia, ca mai apoi,16 minute mai tarziu, la 06:56 GMT avionul sa se prabuseasca. Fortele aeriene rusesti spun ca pilotii au ignorat in mod repetat instructiunile turnului de control. Dar daca comunicatia radio(si poate nu numai) le-a fost bruiata voluntar sau involuntar ?

        O alta chestie:

        Polish TV worker Slawomir Wisniewski said he had seen the crash from his hotel near the airport.
        "I saw through the fog, the aeroplane flying very low with the left wing pointing to the ground," he said.

        Avionul avea probleme tehnice ?

        Inca sunt multe lucruri care nu se leaga, si e prea devreme pentru a fi trase concluzii. Nu trebuie exclusa nici o ipoteza de lucru.
        • +4 (8 voturi)    
          Russia Today (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:41)

          Addy [utilizator] i-a raspuns lui Addy

          Tocmai am auzit la Russia Today ca un martor(reporter polonez) a spus ca avionul pierdea combustibil.

          Cum puteau pilotii respectiv sa riste sa se deplaseze inca 200 de km, in conditiile in care pierdeau combustibil si au pierdut si comunicatia ...

          Sa concluzionam :
          1) Comunicatia s-a pierdut la 06:40 GMT, iar avionul s-a prabusit la 06:56 GMT.

          2) Avionul pierdea combustibil.

          3) Avionul avea si alte probleme tehnice. Nici un pilot nu face manevre de intoarcere la joasa inaltime.

          Ipoteza sabotajului devine din ce in ce mai verosimila.
      • -3 (19 voturi)    
        propunere (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:54)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui macchiavelli

        propun sa se introduca Tupolev-uri si pt inaltii demnitari romani.
        • +5 (17 voturi)    
          propunere idioata! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:17)

          octopus [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          tu propui de fapt sa-i omoram pe demnitarii romani, daca inteleg bine? Ai si o motivatie? Pedeapsa cu moartea nu mai e... sau doar pt ca nu iti plac trebuie omorati? as vrea sa-ti vad comentariul, daca in avionul cu demnitari romani ar lucra mama ta ca insotitoare de bord... offf cati imbecili stau ascunsi in spatele monitoarelor!
          • +3 (7 voturi)    
            ... (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:48)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui octopus

            cit esti de inteligent. si ce frumos te exprimi. propun sa-l iei pe nastase de mina si sa mergeti in vacanta in rusia in tupolev.
            • 0 (6 voturi)    
              Nu fi egoist! (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:23)

              jaffu [utilizator] i-a raspuns lui cristi

              Nu-i frumos sa fi egoist,vrei sa se supere EBA,Nutzi,Base,Vadim si toti ceilalti?
          • +1 (3 voturi)    
            nu chiar idioata... (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:49)

            hector berlioz [anonim] i-a raspuns lui octopus

            toata Polonia este in doliu pentru Kaczyński...sportivii in competitii internationale au purtat toti doliul... ma intreb cati din Romania ar purta doliu pentru baselu...sau pentru geoana....sau pentru mai stiu eu cine... la cat de penibila e clasa politica din Romania. Nu cred ca ar fi o mare pierdere ca toata clasa politica din Romania sa dispara (nu sa moara)... Condoleante Poloniei!...
      • +2 (2 voturi)    
        Ma indoiesc... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:00)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui macchiavelli

        ... sa fi fost vorba de o eroare de pilotaj!Mai degraba pilotul a fost supus unei presiuni:sa nu uitam , ca cei din avion erau demnitari , ce urmau , sa participe8 la o ora fixa ) la o manifestare de omagiere ! Ce ar fi insemnat , sa fi aterizat la Moscova sau Minsk , ambele la o distanta de peste 300 km!?E , ca si sigur , ca de aceea trebuia , sa se aterizeze aici!
    • 0 (2 voturi)    
      Cea mai tare... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 22:54)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ginel

      in Polonia s-au descoperit sisturi bituminoase care pot da gaz metan...nefericitul dar corectul de la Antena3 emisiunea economica a spus de acest program dintre americani si polonezi....vom vedea...am mai postat...dar nu credeam decat in cheia istorica...iata si motivul economic...cititi si iar cititi...
      • 0 (0 voturi)    
        wow (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:25)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Asta ar fi un lucru extraordinar. Tot americanii ne scapa de rusi!
  • +4 (8 voturi)    
    bbc update (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:02)

    Florin [anonim]

    Ministry spokeswoman Irina Andrianova said it had been flying from Moscow to Smolensk, but had no details on the identities of those killed.

    The Polish Foreign Ministry said the president and his wife were aboard the plane, according to the Associated Press news agency.
    • +2 (2 voturi)    
      www thenews pl (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:45)

      polish news in english [anonim] i-a raspuns lui Florin

      http://www.thenews.pl/national/artykul129153_president-kaczynski-dies-in-plane-crash.html
      • -2 (10 voturi)    
        un comentariu edificator (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:10)

        maze [anonim] i-a raspuns lui polish news in english

        I think this was an accident, many factors now point to it, though on Polish forums there are the same 4 or 5 Russophobic bastards with their conspiracy theories. Most Poles on those forums told them to fuck off with that shit. Seems that the disinformation brigade has overstepped its mark.

        The pilot tried 4 or 5 times to land and the last time he tried to pull up and the plane clipped trees. The SAME thing happened when Kaczynski tried to go to Georgia after the war with Russia there. He wanted to land in bad conditions, the pilot refused and landed elsewhere. He was fired for disobeying the president. For me it seems that it was Kaczynski's intrasigence and insistence on landing, along with a fear of the pilot to disobey that caused this.

        The planes were good. They had just recently been overhauled and checked in Russia, so I doubt that is the problem.
        • 0 (0 voturi)    
          well (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:32)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui maze

          might be, but how come they lost the comunication 16 minutes before they crushed?
          16 minutes????

          and no technical problems but they were loosing fuel

          and a witness who saw the aeroplane with a wing pointing downward.

          I don't want to say is terrorism, but they cover something, like technical problems or something else.
    • 0 (6 voturi)    
      Gazeta Wyborcza (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:47)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Russian air traffic controllers advised the pilot of a plane carrying Polish President Lech Kaczynski not to attempt to land, the Polish Gazeta Wyborcza said on Saturday.
      All 96 people on board a Soviet-made Tu-154 were killed earlier on Saturday when the plane hit trees as it approached Smolensk airport in thick fog.
      The paper said the pilot and Kaczynski were advised to turn around and head for Minsk, the capital of neighboring Belarus, as the Smolensk military aerodrome lacks the necessary navigational equipment to receive planes in heavy fog.
      But the pilot and Kaczynski ignored the advice, the paper said.
  • +1 (39 voturi)    
    Conspiratie? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:02)

    Nightprowler [utilizator]

    Asta va incalzi prietenia dintre Polonia si Rusia, si asa relatiile dintre rusi si polonezi erau cam reci. Tot in apropiere de Smolensk, la Katyn au fost executati si ofiterii polonezi de NKVD. Nu vreau sa cred dar cam dubios accidentul. Daca pentru masacrul ofiterilor polonezi au fost facuti raspunzatori germanii, acuma cred ca cecenii or sa fie de vina.
    • +17 (27 voturi)    
      Moarte simbolica (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:27)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Nightprowler

      Indiferent de cauzele prabusirii si de simpatia unora sau altora pentru presedintele Poloniei sau alti oficiali decedati, intamplarea va cadea greu pe sufletul polonezilor.

      E sinistru cand te gandesti ca mergeau sa onoreze victimele masacrului de la Katyn cand 12 000 de ofiteri si intelectuali polonezi au fost executati de rusi si acum mor intr-un avion rus pe teritoriu rus.

      PS: Pe langa presedinte se mai afla si seful armatei poloneze.

      PPS: Sunt cunoscute metodele KGB si ale oligarhiei post-sovietice. Nu e aberant sa incluzi si posibilitatea unui atentat.
      • -1 (27 voturi)    
        left2tell (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:56)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        Inca o chestie ciudata: nici un supravietuitor? daca avionul era pe punctul sa aterizeze, deci avea viteza redusa, si se afla la nivelul copacilor, cum de nimeni nu a trait? despre TU-154 se zice ca era construit ca un tanc si imi imaginez ca toata lumea avea centuri de siguranta.


        p.s. asa-s romanii, mai sceptici; ne-am invatat de mici sa nu credem in ce ni se spune - si nu stiu daca e asa rau.
        • +8 (32 voturi)    
          ai dreptate (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:25)

          angel [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          asa sint romanii, mai dusi cu pluta... asa ca tine. viteza aia redusa de care vorbesti este de 240+ km/hr. Da tu intr-un pom la viteza aia si vezi cum te simti (te rog, pune-ti centura :)))
        • +12 (16 voturi)    
          Centurile-s ptr. turbulente (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:35)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          Centurile de siguranta din avion sunt ptr turbulente ... nu ptr. prabusiri.
        • +4 (4 voturi)    
          RIP (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:24)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          pe langa faptul ca impactul chiar si la aterizare e destul de dur, avionul a luat foc. Condoleante Poloniei.
      • +4 (18 voturi)    
        fratele "din umbra" ??? sunt GEMENI ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:58)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        ar trebui sa se dea cu mult mai multa atentia faptului ca a murit si FRATELE GEAMAN al presedintelui Poloniei, care a fost primul ministru al Poloniei !!!

        Acesti doi frati au facut ca Polonia sa ajunga asa puternic economic, si ca sa nu aiba nevoie de imprumut de la FMI !

        Fratele geaman care a fost primul ministru a renuntat la functie, tocmai ca sa lase culuar fratelui sau sa castige iar presedintia Poloniei !

        A trata cu mare interes doar fratele-presedinte fara a scrie de fratele-ex-premier mi se pare si lipsa de respect, si ar trebui apreciati in egala masura ! (parintii care au copii gemeni stiu cu siguranta despre ce vorbesc, dar si ceilalti cred ca o simt)
        • +9 (11 voturi)    
          Stai cuminte ca n-a murit! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:16)

          Wroclaw Lover [anonim] i-a raspuns lui Ed___

          O fi oare pentru ca Jaroslaw Kaczinsky n-a murit pentru ca n-a fost in avion? De doua ore sunt la telefon cu prietena mea poloneza si mi-a spus ca celalalt "ratoi" (fratii nu preau au fani printre tinerii liberali din Polonia) nu era in avion si e OK.

          Am fost de vreo cinci ori in Polonia si ma intorc in iulie in zona TriCity (Gdansk). E o tara extraordinar de frumoasa cu oameni cu un spirit si o coloana vertebrala pe care noi nu o sa le avem in veci. Imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, dar stiu cine sunt polonezii si spre deosebire de noi, ei sunt in stare sa se ridice din genunchi, sa lupte si mai ales sa munceasca pentru tot ceea ce au.

          Donald Tusk e un prim-ministru bun si din fericire nu va mai candida (sau ma rog, asta era decizia inainte de aceasta tragedie) pentru o functie in care nu va avea puterea pe care o are acum. Vice-guvernatorul bancii centrale va continua politica predecesorului sau iar formatiunea lui Tusk are toate sansele sa ramana la putere iar Polonia sa continue sa fie singura tara guvernata cat de cat decent in Europa de Centura (nu ca Tusk nu ar fi si el implicat in scandaluri...)
          • 0 (0 voturi)    
            dle Lover s-ar putea sa aveti dreptate.. scuze (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:11)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Wroclaw Lover

            În urma accidentului aviatic produs sâmbătă în Rusia şi-au pierdut viaţa 16 oficiali polonezi, printre care preşedintele Poloniei Lech Kaczynski şi soţia sa, se arată în lista oficialilor polonezi aflaţi la bordul avionului. făcută publică de Sofia News Agency. Deşi se zvoneşte că fratele geamăn al preşedintelui, Jaroslaw, s-ar fi aflat şi el la bordul avionului, acesta nu se regăseşte pe lista oficială.

            Printre oficialii polonezi decedaţi se mai numără Sławomir Skrzypek, guvernatorul Băncii Centrale şi Jerzy Szmajdziński, vicemareşal al armatei poloneze, fost ministru polonez al Apărării şi candidat la preşedinţia Poloniei în alegerile de anul acesta.

            Pe listă se mai află Władysław Stasiak, şeful administraţiei prezidenţiale, Aleksander Szczygło, şeful Biroului naţional de securitate, Paweł Wypych, secretar de stat în cancelaria preşedintelui Poloniei, Mariusz Handzlik - subsecretar în administraţia prezidenţială, Andrzej Kremer, viceministru de externe, Franciszek Gągor, şeful Statului Major al armatei poloneze, Andrzej Przewoźnik, vicepreşedintele şi secretar al comisiei pentru comemorarea victimelor masacrului din Katyn, Grzeogrz Dolniak - membru al Statului Major, Przemysław Gosiewski şi Zbigniew Wassermann, ambii membri ai Statului Major al Poloniei.

            Deşi presa a relatat iniţial că la bordul avionului s-ar fi aflat 87 de persoane, Comitetul de Investigaţie al procurorului-şef al Rusiei a înaintat cifra de 132 de oameni, într-un comunicat de presă. Toţi cei aflaţi la bord şi-au pierdut viaţa.
            • +1 (1 vot)    
              Nu-i bai (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:25)

              Wroclaw Lover [anonim] i-a raspuns lui Ed___

              Nicio problema, nu e un capat de lume.

              Evident ca am dreptate din moment ce purtatorul de cuvant al geamanului supravietuitor tocmai ce facea declaratii in numelel lui.
          • -2 (8 voturi)    
            In primul rand (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:38)

            Gog [anonim] i-a raspuns lui Wroclaw Lover

            Imi pare rau pentru pierderea polonezilor. Dar tu puteai sa te abtii sa faci comparatii. Mai ales ca nu-ti cunosti nici tara nici oamenii. O tragedie ca asta nu e prilej sa-ti versi tu balele pe-aici.
            • +1 (7 voturi)    
              Adevarul doare (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:22)

              Wroclaw Lover [anonim] i-a raspuns lui Gog

              Imi cunosc oamenii mult prea bine. Comparatiile nu le fac doar eu si nu, n-am niciun motiv sa ma abtin. Tu te poti abtine sa bagi in seama comparatia sau nu, e decizia ta si nu te voi admonesta indiferent de optiune.

              Ia si compara tot ce vrei de la o carte de istorie la statistici economice, dar mai ales ia ceea ce de fapt iti lipseste: experienta proprie cu ambele popoare. Doar asa poti simti diferenta de... fibra.

              Polonia e o tara mai bine guvernata pentru ca nici conducatorii lor, nici ai nostri nu vin de pe Marte. Avem politicienii pe are ii meritam. Sunt ai nostri. NOI suntem aia, nu i-au parasutat aici rusii (stai sa nu le dau ideei astora cu teoria conspiratiei...)

              L-am auzit in trecere pe Ghise dandu-si cu parerea la irealitatea despre scena politica din Polonia si alegerile anticipate ce vor urma, si reflecta ATAT de bine ignoranta fudula de pe forumuri incat nu face decat sa confirme faptul ca vorba bunicii: "Cum ii turcu, si pistolu!"

              Antena se isterizeaza in real time despre vid de putere si catastrofa economica in UE, intrebandu-se agale daca nu cumva se vor organiza alegeri prezidentiale anticipate in Polonia si nu vor mai astepta pana in octombrie. Nimeni nu le-a spus vitelor tampe ca procesul acesta e reglementat prin Constitutia Poloniei si ca da, se vor organiza alegeri anticipate in maxim 2 luni si jumatate. Dau din gura intr-una despre decapitarea conducerii politice (perfect adevarat pentru cea militara dealtfel) de parca toate tarile au structura executiva pe care o vad ei prin filmele americane si Donald Tusk si guvernul sunt de pomana in comparatie cu puterile nemarginite din punct de vedere constitutional ale Presedintelui.
              • -2 (6 voturi)    
                Faci si tu ca si ceilalti (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:46)

                Gog [anonim] i-a raspuns lui Wroclaw Lover

                Adica generalizezi si iti dai cu parerea pe baza unor inepti din televiziune. Daca pentru tine astia-s romanii, ramai la parerea ta. Eu nu ma abtin sa spun ce cred, n-am de ce, vad ca nici tu nu te abtii. Ca sa compari Polonia cu Romania in felul cum o faci tu este un semn al ignorantei pe care o reprosezi altora. De pe marginea santului e usor sa scuipi seminte si sentinte. Ca la televiziunile noastre de doi bani.
                • +2 (2 voturi)    
                  Cu scuzele de rigoare (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:15)

                  un roman [utilizator] i-a raspuns lui Gog

                  Batzi campii.
                • 0 (0 voturi)    
                  Da, e timpul sa ni-i asumam (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:27)

                  Roman din Romania [anonim] i-a raspuns lui Gog

                  Astia chiar SUNT romanii.

                  Si George Emil dar si Cornel Palade sunt romani. Carmen Serban e tot atat de romanca cat si Andrei Serban. George Enescu e roman asa cum si George Becali e roman. Corneliu Coposu e roman asa cum si Ion Iliescu e roman. Emil Cioran e roman, Nicolae Guta e roman, Nadia Comaneci e romanca, sexy Braileanca e romanca, Nichita Stanescu e roman, Adrian Paunescu e roman, Nicolae Iorga e roman, Marean Vanghelie e roman, Emil Racovita e roman, Nicolae Guta e roman, Grigore Moisil este roman, Florin Salam este roman, Ana Aslan este romanca, Adriana Bahmuteanu este romanca, Traian Vuia este roman, Romului Mailat este roman, Constantin Noica este roman, Mircea Geoana este roman.

                  Romani nu sunt doar cei care ne convin. Iar daca noi suntem destui de prosti sa ne sustinem si votam in continuare politicienii pe care-i avem atunci da, sunt de acord. Ii meritam.
        • +1 (1 vot)    
          Fratele (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:05)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          ...nu era in avion!Acesta e motivul pentru care nu se vorbeste despre el, tata de gemeni........
      • +2 (6 voturi)    
        Erata (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:08)

        lst [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        La Katyn au fost ucisi 22.500 de polonezi, potrivit cercetatorului rus Victor Zaslavsky. Altii spun 20.000... oricum, mai multi decat cei 12.000 amintiti de tine.

        Dumnezeu sa-i odihneasca, ca si pe cei din avion!

        Iar noi sa-i lasam sa-si planga durerea si sa nu mai aberam cu "metodele KGB" sau alte prostii.
        • 0 (0 voturi)    
          ha? (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:41)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui lst

          De ce n-am abera? Ne e frica? Daca ne face placere... Tie daca nu, nu tre sa stai pe forum aici. Sau esti curios?
          Lasa ca se odihnesc in pace oricum, nu ii deranjeaza chat-ul nostru.
    • -1 (11 voturi)    
      Oare (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:48)

      David [anonim] i-a raspuns lui Nightprowler

      Nu mergi tu prea departe cu gandurile astea? Si oare nu ar trebui sa stai mai rezervat asa in memoria/onoarea/respectul unor oameni care AU MURIT???
    • +12 (20 voturi)    
      comparatie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:29)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Nightprowler

      intre comentariile de pe HotNews si cele de pe Le Figaro: pe HN abunda teoria conspiratiei, pe Figaro - mesajele de condoleanta. ambele publicatii au cititori de elita in tarile lor respective.
      • +4 (8 voturi)    
        comparatia e in favoarea hn (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:30)

        hotnewsistu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Pai ce mare exerciiu intelectual e sa zici condoleante ? Pe cine mai incalzesc ele ? Noi ne dam cu parerea, speculam cine ar fi avut interes eventual sa o faca si qui prodest. Si ce impact vor avea asupra noastra evenimentele. Daca e adevarat ca forumistii lefigaristi se rezuma la a transmite condoleante (cui? altor cititori ai le figaro ? condoleantele le adresezi celor afectati nu altora) atunci sunt dezamagit de halul in care a ajuns proverbiala combativitate intelectuala franceza.
        • +2 (8 voturi)    
          celor ce mi-au raspuns (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:22)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsistu

          bravo! ati observat bine diferenta dintre elita romaneasca si elita franceza - la noi, toti comentatorii sunt specialisti cu imaginatie care le inteleg bine pe toate din prima. ei, in astfel de momente, isi exprima condoleantele din politete si din compasiune (tot compasiunea i-a facut pe oamenii de acolo si sa se organizeze pt a ne trimite noua ajutoare umanitare dupa tragedia colectiva din '89, dar asta e alta poveste). de analizat, vor analiza mai tarziu, dupa ce vor fi suficient de informati asupra problemei.

          in rest, cred ca tocmai diferenta de atitudine dintre cele doua elite sta si la baza celorlalte diferente dintre ro & fr. apoi clar ca daca stam sa comparam ro cu fr, franta iese tare prost. cei care ne amintim de cum era in '89, stim asta inca din scoala primara...
      • +2 (6 voturi)    
        F bine ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:49)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Cu cat ai mai putina incredere in ceea ce citesti in presa sau vezi la tv, cu atat mai bine.
        In ziua de azi...increderea e o greseala.
        In plus...mai pui la lucru imaginatia, cu tot felul de conspiratii (ba rusii, ba americanii - FMI, etc...).
        De dragul discutiei...
        • +2 (2 voturi)    
          ma asteptam la faza cu neincrederea (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:39)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          "increderea e o greseala" - credinta asta tine de specificul nostru national (66% dintre noi cred ca semenii nostri vor sa profite de pe urma noastra; 80% dintre noi cred ca cei ce reusesc sa faca ceva, o fac prin furt, coruptie etc).

          unde mai pui ca neincrederea asta te incurajeaza sa-ti furi caciula (potrivit axiomei "daca toti vor sa profite de mine, hai sa profit si io de ei" - de unde evaziunea fiscala la scara larga, munca la negru, nedeclararea veniturilor, bugetul sarac, lipsa banilor pt infrastructura etc etc etc) si sa dai vina pe altii pt neputinta noastra (pe FMI, americani, rusi, tigani etc).

          deci bravo pt ca observi unde e greseala! bravo asa, de dragul discutiei...

          ps: stiu ca nu ai incredere in ce vezi / citesti, dar tot iti dau un link:

          http://www.ires.com.ro/uploads/articole/barometrul-increderii-romanilor.pdfhttp://www.ires.com.ro/uploads/articole/barometrul-increderii-romanilor.pdf
      • +4 (6 voturi)    
        n-are sens comparatia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:03)

        I [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        nu chiar, francezii nu-s cu nimic mai decenti decat noi, doar ca sunt ceva mai temperati decat noi pentru ca sunt mai departe de povestea asta, si la propriu si la figurat.
    • +1 (7 voturi)    
      Sunt necesare informatii din surse poloneze (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:14)

      Lighting [utilizator] i-a raspuns lui Nightprowler

      Tragedia este greu de explicat prin conditiile meteo si eroare de pilotaj. Rusii si televiziunile romanesti s-au grabit sa introduca aceste explicatii in stirile referitoare la acest accident. Atitudinea normala era sa astepte explicatiile si dovezile anchetelor rusa si poloneza.
      Rog Hotnews sa urmareasca si sa preia ancheta poloneza pentru aceasta tragedie. Multumesc.
    • -3 (5 voturi)    
      Sa nu uitam cine sustine Polonia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:50)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Nightprowler

      Polonia a fost si este sustinuta de Vatican.
      Aici ori Vaticanul si-a luat mana de pe actuala conducere a Poloniei, ori este o lovitura directa la adresa Vaticanului.
    • +1 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:11)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Nightprowler

      pai daca tie deja ti se pare dubios (firesc, doar esti roman...), cum spui ca se mai incalzeste ceva intre unii si alti? Deocamdata e vorba de un accident aviatic in care e implicat un model de avion vechi si care mai avusese unele probleme tehnice in ultimii ani...
      Dumnezeu sa-i ierte !... e pacat ca au murit niste demnitari civilizati si patrioti, e o adevarata pierdere pentru Polonia.
  • +21 (23 voturi)    
    o zi neagra pt Polonia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:03)

    alex [anonim]

    Ar trebui spus ca presedintele Poloniei mergea in Rusia la comemorarea masacrului de la Katyn din 1940.

    Vad ca pe Wikipedia deja au trecut la presedintele Kaczynski- data decesului 10 aprilie 2010.
    • +5 (5 voturi)    
      Lech Kaczynski cu fratele lui geaman Jaroslaw (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:51)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui alex

      http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/47620000/jpg/_47620784_-12.jpg
      Lech, presedintele, e cel din dreapta, in poza. Jaroslaw, fratele lui geaman, a fost la un moment dat prim-ministru.
  • -7 (45 voturi)    
    cred (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:03)

    Mazeta [utilizator]

    ca polonezii s-au descurcat prea bine cu criza economica; uneori nu e bine sa faci pe desteptul.
    • -4 (36 voturi)    
      poate prea bine (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:17)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      astept cu interes sa intervina FMI sa rezolve problema.Nu asta se dorea?
      • +7 (11 voturi)    
        De urmarit... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:01)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui gicu

        Evolutia tarii pana la sfarsitul anului...
        Totusi e cam greu de crezut in momentul asta ca e vorba despre o conspiratie.
        Oricum...tragic.
        • +2 (2 voturi)    
          pai uite cum arata avionul (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:04)

          baca [anonim] i-a raspuns lui bgd

          si ma intreb, radarele rusilor nu au aratat ca nava e prea jos?
        • +3 (5 voturi)    
          de acord ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:26)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Perfect de acord, dar eu propun, totusi, sa fim cu ochii cat cepele pe evolutia tarii NOASTRE pana la sfarsitul anului.... sau sfarsitul nostru al tuturor.... cred ca e mai indicat sa facem asa, ca Polonia e oricum o tara civilizata si muncitoare si isi va gasi rapid echilibrul, plus ca natia lor e una de domni educati, nu de muhaiele schimonosite si obraznice .... asa ca hai mai bine sa ne vedem de grijile noastre, ca situatia e tragica si n-are rost sa murim de grija altora.... parerea mea...
          • 0 (0 voturi)    
            pai (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:47)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

            pai sa murim sau sa nu murim, nu inteleg ce zici.
  • -23 (33 voturi)    
    d (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:04)

    d [anonim]

    Mossad?
    • -2 (24 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:17)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui d

      Foarte posibil.
      Orice incercare de refacere a unor legaturi Polonia - Rusia au fost taiate.

      Toata compasiunea pentru familii si victime.
    • -13 (21 voturi)    
      d, (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:18)

      haril [anonim] i-a raspuns lui d

      Iran? Nu,nu se poate,ce interes ar putea avea?Mosad? Nu, Mosadul vine numai in cazuri speciale si in echipament de tenis.O fi potrivit echipamentul de tenis pe vremea aceasta la Moscova?
      • +2 (6 voturi)    
        speculezi (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:40)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui haril

        Iranul nu si-ar permite sa pericliteze relatia cu unul din putinii aliati care ii mai are in persoana Rusiei.
  • -37 (41 voturi)    
    Daca e atac terorist (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:06)

    moucha [anonim]

    Este un motiv pt Polonia pentru ca sa invadeze Rusia si impreuna cu China sa o divizeze si sa o faca disparuta din istorie. Parca am mai vazut asta undeva...
    • +14 (14 voturi)    
      putina decenta nu strica (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:32)

      VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      Speram ca macar la astfel de stiri tragice sa ne abtinem de la rautatile, scuipatii si injuraturile cotidiene...

      E intr-adevar o mare tragedie pentru polonezi. Dumnezeu sa-i ierte pe toti ce-i aflati in avion.
    • +2 (2 voturi)    
      Polonia sa invadeze Rusia? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:40)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui moucha

      Asa simti tu, ca Polonia ar vrea sa invadeze Rusia? Da-o-n amarul ei de treaba, mai ganditi si voi putin!
    • +5 (5 voturi)    
      Doamne, mare e gradina... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:28)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui moucha

      probabil ai mai vazut asta intr-un joc pe calculator, ca la ce aberatii debitezi, cu siguranta asta faci toata ziua, iar lumea reala e o mare necunoscuta pentru tine..... ce stupid...
  • +4 (32 voturi)    
    cam.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:14)

    salvador [anonim]

    tind sa sustin ideea lui mazeta, nu prea cred in coincidente
    • -11 (39 voturi)    
      cata grija pe unii sa dea minusuri (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:26)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui salvador

      la ceea ce nu le convine
  • +2 (44 voturi)    
    accident ??? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:17)

    pribeag [anonim]

    Accidentele in care mor sefi de stat ,nu sunt de fapt accidente.
    Polonia s-a descurcat bine cu criza economica,a luat masura foarte buna de a nu cumpara vaccinul anti gripa porcina+multe altele.
    A suparat pe cineva ? Pe creditorii mondiali probabil,care se asteptau sa aiba toata Europa in genunchi in fata lor.
    ???
    • -1 (23 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:00)

      maze [anonim] i-a raspuns lui pribeag

      Acum intelegem de ce luam F16, de ce suntem singurii care suplimentam trupele in Afghanistan desi restul vor sa plece dupa aproape 10 ani de conflict, de ce de ce am fost singurii care au aprobat aditivul Itnitium(moment de maxima penibilitate), de ce am cumparat milioane de vaccinuri fara sa avem nevoie de ele, am ras gospodarii taranesti de frica gripei aviare, de ce platim autostrazi scumpe care nu exista, de ce luam fregate ce trebuiau luate de la fier vechi la pret de noi.

      Si dupa atata inconstienta in cheltuirea banului public tragem concluzia ca singura sansa e sa ne creditam la FMI ca au dobanda mica, uitand sa amintim ca au pretentii mari.
    • -4 (16 voturi)    
      as you think, shall you become (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:06)

      Bruce Lee [anonim] i-a raspuns lui pribeag

      foarte ciudata obsesia unora sa dea minusuri comentariilor care exprima un anumit punct de vedere ce nu e in acord cu media.

      Intrebarea mea e daca este efectul spalarii pe creier efectuate de mass media sau sunt niste insi care sunt pusi sa faca asta. Partidele mai practica asa ceva, asa ca nu m-ar mira deloc.
  • +10 (20 voturi)    
    foarte ciudat... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:24)

    kalu [anonim]

    mai ales in circumstantele date...
  • 0 (6 voturi)    
    EROARE? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:26)

    dan [anonim]

    Ziceau ca a murit si fratele, insa parca l-am vazut pe realitatea la locul accidentului
    • +4 (10 voturi)    
      realitatea? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:29)

      kk [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Urmărește posturile serioase de știri (CNN/EuroNews). Amețelile de la realitatea se cotrazic singure.
  • -3 (29 voturi)    
    ai nostrii tot scapa... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:30)

    media freak [utilizator]

    ...pana cand???
    • +7 (13 voturi)    
      Stiu eu, stiu eu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:38)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui media freak

      ...pana cand vei invata sa scrii corect romaneste.
      Asa ca daca vrei sa nu mai scape, pune-te cu burta pe carte si invata sa scrii.
    • -3 (17 voturi)    
      Pai noi... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:04)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui media freak

      ..suntem deja in genunchi in fata cui trebuie. Ce sens ar avea un "accident" ?
  • +1 (19 voturi)    
    cauza (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:34)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    Aeronava era de tip Tupolev 154 is avea o capacitate de 90 de persoane.

    la bordul avionului presedintelui Poloniei [...] se aflau 132 de persoane.

    ?!? pai poate asta e raspunsul
    • +4 (8 voturi)    
      asta ma intrebam si eu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:26)

      Vercix [utilizator] i-a raspuns lui VasileCelGroaznic

      ...da mi-ai luat-o inainte :)
  • +9 (9 voturi)    
    accidentul (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:39)

    v.v. [anonim]

    ...nu era oportun pt. a boicota comemorarea Katyn (adevărul istoric a fost deja asumat de ruşi) ci pt. a descuraja amplasarea staţiilor antibalistice americane Patriot. Dar problema nucleară iraniană este acum atât de unanim considerată încât Rusia colaborează cu SUA încă de la convorbirile în doi Lavrov-H.Clinton. Mai mult de 50% probabilitate este o aterizare forţată, cutiile negre vor spune tot în acest caz.
  • +9 (23 voturi)    
    De ce nu cred în "accident" (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:40)

    trecicuvedereanumele [anonim]

    Ieri-alaltăieri Obama şi Medvedev semnau marele acord sau ce-o fi chestia aia "START". Astăzi, preşedintele Poloniei (alături de guvernatorul Băncii lor centrale, alături de soţie, alături de ceilalţi pasageri) moare din cauza prăbuşirii unui avion PE TERITORIU RUSESC, în momentul în care efectua o vizită pentru COMEMORAREA VICTIMELOR DE LA KATYN (se pronunţă "Katîn" pe polonă, cum numele preşedintelui polon se pronunţă "Leh Caczîinski"), pentru cei ce nu ştiu, vorbim despre un MASACRU SOVIETIC ASUPRA ELITELOR POLONEZE (aproximativ 21.000 de polonezi). Mai merită amintit şi faptul că, în 2007, un tribunal moscovit a refuzat să mai accepte varianta oficială a preşedintelui Elţîn, care, prin 1990 sau 1991, A RECUNOSCUT CĂ MASACRUL A FOST PUS LA CALE ŞI EXECUTAT DE NKVD, după mai bine de 50 de ani de cenzură comunistă, în care vinovaţii erau naziştii.
    Accident??? Să fim serioşi.
  • +4 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:42)

    Ivanu [utilizator]

    "Informatia a fost confirmata oficial de purtatorul de cuvant al Ministerului polonez de Externe, Piotr Pszkowski. Acesta a anuntat ca avionul s-a prabusit in timp ce pilotul efectua manevrele de aterizare. "Avionul s-a lovit de niste copaci, s-a prabusit si a luat foc", a declarat purtatorul de cuvant, citat de AFP"

    Se numeste eroare de pilotaj, lasati teoria conspiratiei deoparte.
    • +4 (12 voturi)    
      aha... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      si la moartea printesei diana tot eorare de "pilotaj" a fost...

      suprinzator pe parcursul istorie s-au prabusit avioane numai cu presedinti care erau ca un ghimpe in coada marilor puteri si nu cu altii...
      este posibil dpdv statistic sa se intample asta fara un "ajutor" extern?
      • +3 (5 voturi)    
        Numeste... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:59)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        cat de repede vrei tu un presedinte care s-a prabusit cu avionul prezidential in vizita oficiala. NICI UN sef de stat sau monarh al unui stat modern nu a murit in accident de avion in deplasari oficiale de cand s-a inventat avionul; au murit cei care aveau un hobby si pilotau avioane particulare; acest avion a fost insotit de avioane militare de escorta; asa sunt uzantele; pilotul nu ia decizii de capul lui; asculta ce i se spune de la sol; nu era pe teritoriu polonez; era aeroport militar, condus de militari si operatori militari; poti seta gresit niste parametrii din aparatele de la sol; nu prinzi nici un vinovat; pilotul a trecut si ratat de 3 ori pista; nu cred ca a 4-a oara ar fi luat copacii daca nu s-ar fi umblat la aparatele de ghidare electronica de la sol; imi pare rau; asta voi crede pana mor; dar sunt la o varsta inaintata; cine citeste acest lucru il rog sa-si aduca aminte peste vreo 50 de ani; rusii oricum cam ingroapa tot...
        • 0 (0 voturi)    
          exemplu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:17)

          Pandele [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Boris Trajkovski, accident aviatic pe 26 februarie 2004. Se ducea la Mostar, in Bosnia, intr-o vizita oficiala.
        • 0 (0 voturi)    
          cam asa (Duminică, 11 aprilie 2010, 14:00)

          dani tm [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          in opinia mea, de departe este cel mai pertinent comentariu. subscriu -dani tm
  • +3 (11 voturi)    
    superavion (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:44)

    liv [anonim]

    avionul are 90 locuri capacitate dar la bord erau 132. Daca au luat pasageri in picioare ....
  • +10 (24 voturi)    
    conspiratia martienilor (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:45)

    Mihai-G [utilizator]

    Ba da multi conspirationisti mai circula pe aici.

    A avut loc un accident in urma caruia au murit 87 de persoane printre care si presedintele Poloniei. Este o tragedie.
    Daca o sa apara vreodata informatii ca ar fi fost vorba de altceva decat un accident atunci vorbiti. Pana atunci mai terminati cu tampeniile astea.
    • +2 (12 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      nu au cum sa apara informatii ca a fost altceva decat un accident...
      totusi coincidenta este prea ciudata...
    • -1 (13 voturi)    
      Te pui (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:06)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      cu romanul-inteligent,superinformat,care le stie pe toate?!...
  • +8 (14 voturi)    
    fmi si polonia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:51)

    nicu [anonim]

    http://www.wall-street.ro/articol/International/82937/Polonia-se-leapada-de-FMI.html
  • +3 (29 voturi)    
    nu exista accidente d-astea (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:54)

    gigi [anonim]

    In primul rand a fost avion rusesc, apoi s-a prabusit fix in rusia, autoritatile rusesti se vor ocupa de investigatie, o sa musamalizeze tot...

    Polonia n-a vrut banii de la FMI, si a suparat pe sefii imperiului. Era momentul oportun sa-i curete pe toti, de la presedinte la guvernatorul bancii centrale..

    Si ceausescu a patit la fel dupa ce a platit toate datoriile, remember ?
    • +1 (1 vot)    
      Si? (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:26)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Ce treaba au rusii cu relatia dintre Polonia si FMI?!
      Bateti campii intr-o veselie.
  • +1 (29 voturi)    
    accident (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:57)

    tsunami [utilizator]

    acuma am inteles de ce base si-a luat duster
    • +5 (7 voturi)    
      Acum poate... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      intelegi de ce nu merge in Rusia, nici cu Duster, nici cu Volga, nici calare, nici pe jos, nici treaz si nici beat, nici cu avion nou sau vechi...Dej sigur si Ceasca(poate) stiu de ce....
  • +13 (19 voturi)    
    istoria se repeta ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:57)

    zizin [utilizator]

    Generalul Wladyslaw Sikorski (May 20, 1881 – July 4, 1943) - ucis de rusi in 1943, accident de avion...

    In April 1943, however, Soviet dictator Joseph Stalin broke off Soviet-Polish diplomatic relations following Sikorski's request that the International Red Cross investigate the Katyń massacre. In July 1943, Sikorski was killed in a plane crash into the sea immediately on takeoff from Gibraltar. The exact circumstances of his death remain in dispute, which has given rise to conspiracy theories, however, investigators have concluded that Sikorski's injuries were consistent with a plane crash.
  • +4 (18 voturi)    
    hmmmm (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:01)

    liviu_ [utilizator]

    poate sunt eu paranoic, dar nu mi se pare un accident...
  • 0 (24 voturi)    
    e de la ceceni (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:10)

    Itsoc [utilizator]

    dupa seria de atentate "cecene" din Rusia. Nu m-ar mira sa aflam zilele urmatoare sau poate chiar in seara asta ca anumite inregistrari video au captat o racheta trasa de la sol spre avionul in care se afla presedintele. Surse KGB vor confirma ca este vorba de o grupare terorista ceceno-iraniana!
    E un eveniment win-win! rusii isi rezolva problemele, FMI isi rezolva problemele!:)
    Pacat de polonezi ca or sa ajunga si datori si vaccinati!:D
    • 0 (6 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:02)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

      Inceputul analizei tale e foarte bun.

      Continuare insa e ca Rusia devine un jucator la doua capete din zona eurasiatica. China ramane izolata in incercarea de a proteja vastul perimetru de resurse din Asia Centrala de care au nevoie toate economiile din Asia. Misiunea NATO de de a securiza acest perimetru devine infinit mai usoara.

      US/Israel ataca Iranul, China raspunde posibil si alte tari din zona care au nevoie de resurse. Conflictul se extinde implicand NATO iar aici apare marea intrebare de ce parte se va implica Rusia?!
  • +1 (11 voturi)    
    Polish Army (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:11)

    Neutron [anonim]

    Ca o curiozitate: Polonia, impreuna cu SUA, UK si Australia a fost singura tara ex-comunista implicata in invadarea Irakului. De asemenea, are 2100 de soldati in Afganistan (pe langa cateva sute pe care le avem noi).
    http://en.wikipedia.org/wiki/2003_invasion_of_Iraq
    http://en.wikipedia.org/wiki/War_in_Afghanistan_%282001%E2%80%93present%29
    Parerea mea e ca a fost greseala de pilotaj.
    • +1 (1 vot)    
      Mai zi odata.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:11)

      nu_cred_nimic_din_ce_citesc [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      Mai zi odata cati soldati avem noi in Afganistan ?
      • +1 (1 vot)    
        1072 dupa unii... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:45)

        Neutron [anonim] i-a raspuns lui nu_cred_nimic_din_ce_citesc

        ...970 dupa site-ul ISAF-NATO. Cifre oficiale. Neoficial, nu stiu. Pana in Septembrie cica vom avea 1800. Polonia e a 7-a tara ca numar de soldati in Afganistan. Uite site-ul ISAF: http://www.isaf.nato.int/en/troop-contributing-nations/index.php si ai toate tarile.
  • +17 (19 voturi)    
    sad day (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:16)

    claudia [anonim]

    Au murit oamenii care fac regulile jocului in Polonia. Noroc cu legea care interzice presedintelui si prim -ministrului de a fi in acelasi avion...
  • +8 (28 voturi)    
    Deci... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:19)

    xxx [anonim]

    era ceata foarte deasa si aeronava a avut patru incercari de aterezarea. conspiratia? mai degraba constipatia mintala la uni.
    • +1 (9 voturi)    
      clar (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:47)

      yyy [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Deci in mintea ta e mai important sa aterizezi decat siguranta pasagerilor?!

      Au fost o gramada de avioane redirectionate spre alte destinatii din motive de siguranta iar tu spui ca un avion plin cu persoane atat de importante aterizeaza cu orice pret, indiferent de siguranta pasagerilor.
    • 0 (8 voturi)    
      Puteau foarte lejer sa ii faca de la sol. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:49)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui xxx

      ...
      • +3 (5 voturi)    
        da... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:53)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        dar nu mai puteau da vina pe piloti....iar cecenii tot la Moscova vin...deh...la Capitala...nici pe aia nu poti da vina...nashpa problemskaia...
  • 0 (20 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:22)

    costy [anonim]

    gata s-a stabilit eroare de pilotaj cine pune botul la asa vrajeala?
  • +2 (14 voturi)    
    accidentul a fost provocat (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:27)

    eu [anonim]

    de faptul ca avionul a atins varful copacilor.

    wtf!?!? parca suntem la gradinitza. oare pilotii aia erau juniori sau piloti de elita?

    probabil ca cei cu ochi albastri ne considera pe toti dobitoci si ne arunca cu rahat din asta iar noi ar trebui sa stam toti cu gura deschisa si sa-l acceptam
    • +4 (6 voturi)    
      daca ai fi pilot , nu ti-ai mai da cu parerea (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:30)

      angel [anonim] i-a raspuns lui eu

      Sint multe accidente in care avionul se prabuseste la aterizare. Statistic, 75% din accidentele mortale se petrec in 5 mile de aeroport. Greseli de pilotaj fac si incepatorii, si cei cu 15000 ore zbor (vezi cazul Tenerife)
  • +2 (2 voturi)    
    Reuters (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:33)

    serban [anonim]

    Reuters anunta ca erau 132 persoane la bord
  • -15 (19 voturi)    
    pedeapsa (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:33)

    vanus [anonim]

    Pedeapsa Dumnezeiasca ,deoarece mortii trebuie lasa-ti sa fie judecati de Dumnezeu ,nu comemorati cum fac si ortodoxii/ Mortul a murit , gata , nu mai are sens comemorarile/ Aceste fapte de comemorare supara pe Dumnezeu si uneori din partea lui vine pedeapsa cu moartea/. Ortodoxii miine fac pastele blajinilor ceea ce este un blestem pentru untreaga natiune/ Stimeaza omul cit este viu , dupa ce a murit lasa-l in pace/
    • +4 (4 voturi)    
      bine (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:47)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui vanus

      Bine..... Du-te cu blestemele tale cu tot si lasa-ne, ca nu ne putem ridica la nivelul gandirii tale!
    • +2 (4 voturi)    
      Bine, vei fi lasat in pace... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:54)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui vanus

      Tataie, fii linistit, daca nu vrei, nu te comemoreaza nimeni, dar eu nu cred ca Dumnezeu se supara si ii pedepseste pe cei care se gandesc la inaintasii lor ucisi...
    • 0 (0 voturi)    
      Vania, potoleste-te.. (Luni, 12 aprilie 2010, 10:37)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vanus

      Si nu mai posta sub influenta votcii...
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Luni, 12 aprilie 2010, 14:01)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui vanus

      varzus
  • +2 (2 voturi)    
    Lista pasageri (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:37)

    Alin [anonim]

    http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1504970,1,lista-pasazerow-tu-154m.read
  • +11 (13 voturi)    
    trista zi pentru polonezi (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:38)

    gimini [utilizator]

    Condoleante Poloniei si polonezilor. Parca Dumnezeu a vrut ca singura tara din UE care nu a intrat in recesiune sa-si dea si ea tributul in perioada asta...
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:41)

    poweraxxel [anonim]

    Incep postare cu ceea ce este cel mai important lucru!

    Desi poate nu are mare importanta pentru cineva, este important pentru mine sa imi exprim parerea de rau pentru accidentul din aceasta dimineata.

    In Polonia, la fel ca si la noi de altfel, a fost acum ceva vreme o ampla discutie nationala pe tema innoirii avionului prezidential. Si la ei, ca si la noi, s-au gasit o groaza de ziaristi atrasi mai degraba de mirajul populismului decat de profesionalismul unei dezbateri in care sa se desprinda o concluzie corecta.

    Acum, dupa ultimele evenimente, polonez daca as fi, as avea o intrebare pentru acei ziaristi care socoteau ca intr-un an de criza nu este corect sa se investeasca intr-un nou avion prezidential:

    A MERITAT ECONOMIA???
    • +3 (7 voturi)    
      nu stiu ce vrei sa zici.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui poweraxxel

      ..pentru ca nu avionul a fost cauza accidentului ci eroarea pilotului... avionul era bun.
      Deci despre ce economie vorbesti?
      • +1 (1 vot)    
        avionul (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:32)

        nemo [anonim] i-a raspuns lui alex

        eu zic sa nici nu mai piarda timp cu ancheta, cauzele sunt cunoscute, e vina pilotului si gata
  • +12 (12 voturi)    
    si totusi... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:43)

    babutz [utilizator]

    e o tragedie indiferent de cine s-a aflat la bord.Condoleante poporului polonez.
  • -4 (16 voturi)    
    pt poporul polonez (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:58)

    tragic fm [anonim]

    regret acesta tragedie, condoleante! daca e atentat ii poftim pe la noi pe teroristi, daca e accident, rog providenta sa se indure de noi si sa curete un pic clasa politica!!
  • +13 (13 voturi)    
    *sad* (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:59)

    Florin [anonim]

    Poland is like my second country.. My heart goes out to all Polish people out there. RIP Kaczyński.
  • +15 (19 voturi)    
    Dumnezeu sa ii odihneasca! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:06)

    revelare [anonim]

    Dar ca sa speculez putin.

    Avionul prezidentiual cehesc inca tot din asta.
    presedintele lor a avut destul incidente : nu a putu pleca la timp, a aintarziat pe drum, escale neplanificate.
    Acum cca dou luni, primuyl ministru ceh a ratat o intrunire a prim-ministrilor din UE pt. ca nu au putut pleca din nPraga, pur si simplu nu au putu porni motoarele.
    La polonezi insa a fost tragic.
    Speculatie: au stiut americanii ce au stiut, cand au mutat scutul antiracheta in Romania....
    Si sa ne aducem aminte, in 2008, cand erau bani garla si s-a vrut cumpararea unei noi aeronave prezidentiale, ce "economi" s-au aratat PNL si PSD.
    Si pe ce au cheltuit apoi banii...
  • +4 (10 voturi)    
    realitatea bate filmu ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:07)

    das [anonim]

    Absolut criminala 'intamplarea'!

    In orice caz condoleante tutuor polonezilor oriunde ar fi, rude sau nu cu victimele!
  • +9 (9 voturi)    
    trist.... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:10)

    aleator [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte....
  • 0 (8 voturi)    
    - (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:21)

    rontzaila [utilizator]

    e clar ca pentru multi nu vor conta rezultatele oficiale ale anchetei.
  • -7 (17 voturi)    
    Condoleante (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:27)

    Daniel C. [anonim]

    Salutare ! Ce parere aveti despre tragedia de care a avut parte Polonia ? Credeti ca Rusia a premeditat acest lucru ? Mie mi se pare ca Rusia a planuit cu buna-stiinta acest atac. In acel accident,conform posturilor de televiziune romane si poloneze au murit: Presedintele Poloniei,sotia lui,Sefii Statului Major,Guvernatorul Bancii Centrale Poloneze si alti oameni cu functii importante in Polonia. Mie intodeauna mi-a placut Polonia,imi place inca. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat acolo ! Condoleante !


    http://www.tvp.info/informacje/swiat/prezydent-lech-kacz ynski-nie-zyje/1642265


    http://www.tpu.ro/legislatie-politic-social/salutare-ce-parere-aveti-despre-tragedia-de-care-a-avut-parte-polonia-credeti-ca-rusia-a-premeditat-acest-lucru-mie-mi/
  • +16 (16 voturi)    
    tragic (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:37)

    cocosila [utilizator]

    puneti o floare la ambasada poloniei daca sunteti in bucuresti
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-i odihneasca (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:44)

    worker [anonim]

    .
  • +8 (22 voturi)    
    imaginatia romanului (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 13:45)

    nicu68 [utilizator]

    Mossadul,atac terorist,FMI-UL,invadarea Irakului,conspiratia rusilor :doamne cata imaginatie la noi romanii.Adevarul e ca Basescu a pus la cale totul pt a distrage atentia Irealitatii si Antena 3 de la problemele cu care se confrunta actuala guvernare.Dumnezeu sa-i ierte.
  • +1 (1 vot)    
    RIP (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:03)

    RIP [anonim]

    Aici gasiti poze mai multe cu aeronava prezidentiala:


    http://www.airliners.net/search/photo.search?cnsearch=90A837&distinct_entry=true
  • +5 (5 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:09)

    RIP [anonim]

    Si aici formul aviatorilor:

    http://www.airliners.net/aviation-forums/military/read.main/121103/
  • -3 (13 voturi)    
    conditii meteo nefavorabile...?! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:40)

    Burtus [anonim]

    Din cate stiu eu conditiile meteo sunt predictibile pe termen scurt. Dar nu si cele provocate.
    Dar mai bine tac ca poate incasam si noi vreo inundatie sau un cutremurash de la taica Putin.
    • -3 (3 voturi)    
      unul care gandeste bine (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:18)

      IONEL CRESTINUL [anonim] i-a raspuns lui Burtus

      esti unul care gandeti bine.
  • +9 (13 voturi)    
    pare sa fie eroare de pilotaj (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:43)

    angel [anonim]

    cind vii la aterizare si nu ai vizibilitate, cobori pina la o limita, si daca nu vezi pista faci un go-around. Se pare ca a incercat de 3 ori, iar a 4-a oara a lovit copacii. accidente de genul asta sint multe, cred e prima oara cind se intimpla cu un avion prezidential. vom sti relativ repede cauza probabila si in urma unei anchete vom sti cu sigurante ce s-a intimplat . cit despre teoria conspiratiei, unii sint chiar dusi cu pluta. ma tem ca daca era avionul prezidential romanesc, erau multi in stare sa se bucure.

    avionul in cauza:
    http://planepictures.net/netshow.php?id=742042
    • -5 (5 voturi)    
      Vaaaiiii!!! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:48)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui angel

      Tu iti dai seama ca daca era avionul prezidential romanesc de orgasme avea Geoana??? :))) Cred ca iar sarea in sus, ca la alegeri, de bucurie! :))))) Fiind preseintele senatului, ajungea presedinte interimar ar republicii!
    • -2 (6 voturi)    
      Daca setezi de 2 ori gresit (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:10)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui angel

      aparatele de la sol il incurci destul pe pilot...intai dai setare de aterizare mai in fata pistei...dupa...mai in spate...nu mult...100m....echipajull isi noteaza unghiul, panta, etc...vine a 2 oara...stai ca prima am venit cu setarile astea si eram in fata...vine mai din spate si se lasa mai jos, e ceata...prima, in spate, a doua in fata, dar mai putin, a treia in fata bine...si vii a patra oara mult mai din spate, cobori prea mult si gata treaba...nu m-ar mira sa fi crescut niste copaci brusc...
      • +3 (3 voturi)    
        hai sa nu exageram (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:42)

        angel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Controlorii de trafic i-au recomandat sa devieze la Minsk sau Moskova. Din cite stiu eu, minimum la care cobori IFR este 400ft - vreo 133 de metri. Nu cred ca acei copaci era asa de inalti. Pilotii au insistat sa aterizeze (probabil si presiunea pe ei era mare, iti dai seama sa ai atitia VIP-uri in avion si sa le spui ca nu poti ateriza? Doar tu esti pilotul nr. 1 al tarii.) Din cite stiu eu, faci 2 incercari de aterizare, nu merge, deviezi in alta parte daca ai rezerve de combustibil. Ei erau la a 4-a incercare.
        • -3 (3 voturi)    
          Asta au zis rusii... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:45)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui angel

          nu uita...nici un oficial polonez nu a zis inca nimic de cauze...doar rusii ca ei au zis...si ...aeroport militar rus pe teritoriul Rusiei...totul controlat militar de rusi, avion rusesc...eu...polonez...bun "prieten" cu ei...nu de pe timpul dacilor si romanilor ci a turcilor cu Stefan si gasca...mi se pare ca am cam fost inconstient ca nu mi-am trimis sosia, nu sotia...asta e...maine ma duc sa transmit condoleante la Ambasada Poloniei....iar pilotii nu stie nimeni ce au zis sau gandit...mergi la rusi...nu esti in largul tau...
  • +3 (5 voturi)    
    Avionul prezidential romanesc (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:03)

    cetateanul [anonim]

    Va mai aduceti aminte cand Base vroia sa schimbe avionul de 30 de ani ca aeroporturile occidentale nu-i mai dateau voie sa coboare pt. ca este prea zgomotos, trebuia de fiecare data sa cerem asa prieteneste sa ne dea o bula speciala ca sa coboram.
  • +1 (5 voturi)    
    Lipsit de profesionalism! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:20)

    Adevăr sau baliverne? [anonim]

    Este lipsit de profesionalism să speculezi asupra cauzelor unui accident înaintea oricărei investigaţii, fie ea şi preliminare. Asta o ştiu şi specialiştii de la autoritatea federală de aviaţie aşa încât declaraţia asta pripită cu erarea de pilotaj pare mai mult politică - "it was not me!". Cauzele unui CFIT (controlled flight into terrain) sunt mai întotdeauna complexe, este exclus să arunci totul în cârca pilotului. Polonezii vor avea observatori în cadrul comisiei de investigare a cauzelor accidentului, este o regulă. Păcat că a/c este Tupolev, pentru că participă şi reprezentanţi ai constructorului la investigaţie şi m-aş fi simţit mai confortabil să fie şi cineva de la Boeing sau Airbus. Aşa cei de la Tupolev...
    • +3 (3 voturi)    
      chain of events (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:48)

      angel [anonim] i-a raspuns lui Adevăr sau baliverne?

      in aviatie, accidentele se petrec datorita unui sir de erori; cu alte cuvinte, pilotul are in general ocazia sa corecteze o eroare. Exista reguli bine stabilite si atit timp cit le respecti e aproape imposibil sa se intimple ceva. Intra-adevar, profesionalii cu raspundere nu trebuie sa se pronunte asupra cauzei. Dar in afara profesionistilor raspunzatori de anchete, mai sint multi altii care se pricep (mai mult sau mai putin) la aviatie si au o oarecare idee cum stau lucrurile.
      Cu ocazia asta mai inveti cite ceva, discutind despre cauze posibile, analizind informatiile partiale pe care le ai, samd.
  • +6 (12 voturi)    
    felicitari hotnews (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:37)

    2 [anonim]

    ati dat stirea f repede. sunteti din ce in ce mai buni.
    • +2 (6 voturi)    
      absolut (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:06)

      andy [anonim] i-a raspuns lui 2

      Am citit stirea aici imediat dupa postare, apoi am cautat alte surse: informatii erau doar pe site-uri rusesti - normal - si BBC.
      La CNN, Google News si restul stirea a aparut la cel putin 20 - 25 minute dupa Hotnews.
  • -1 (7 voturi)    
    In primul rand (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:48)

    luxdesign28 [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !

    Oare care este probabilitatea ca un avion normal sa se prabuseasca ?
    Oare care este probabilitatea ca un avion prezidential sa se prabuseasca ?

    Interesanta coincidenta. Sau dus sa comemoreze victimele masacrului ofiterilor polonezi...

    si "In timpul conflictului armat dintre Rusia si Georgia, Lech Kaczynski a pus la dispozitie site-ul presedintiei poloneze pentru publicarea de informatii din surse georgiene. Presedintele polonez a fost unul dintre cei mai duri contestatari europeni ai lui Vladimir Putin si Dmitri Medvedev."

    Nu poti sa nu te intrebi in sinea ta oare chiar a fost o eroare umana sau nu a fost eroare umana. Chiar mie imi este indiferent daca se va face lumina, eu nu sunt implicat si judec intamplarile la rece..
  • +9 (9 voturi)    
    Sincere condoleante! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:05)

    Audit [utilizator]

    Am incercat sa scriu cateva vorbe pentru poporul polonez pe site-ul ambasadei dar nu am reusit.
    Sincere condoleante poporului poonez iar cei ce au decedat, odihneasca-se in pace!
  • +11 (11 voturi)    
    Polonia in doliu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:01)

    Ming18 [anonim]

    Sincere condoleante Poloniei prietene. Cerem guvernului Romaniei instituirea unei zile de doliu national in ziua inmormantarii victimelor din aceasta tragedie.
    • +4 (4 voturi)    
      sustin! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:40)

      eu100 [utilizator] i-a raspuns lui Ming18

      excelenta ideea! o sustin!
      • +2 (2 voturi)    
        UE (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:55)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui eu100

        ar trebui sa stabileasca de comun acord o zi de doliu avand in vedere ca Polonia e un stat membru.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti utilizator... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:47)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui eu100

        initiaza repede o petitie, ceva...
  • +6 (8 voturi)    
    condoleante & conspiratii (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:02)

    eu100 [utilizator]

    Sincere condoleante prietenilori polonezi - este o tragedie pentru intreaga Europa Centrala.

    Altfel, mi se pare trist si depresiiv ca atatia din Romania sunt fixati pe fantezii, pe teoriile conspiratiei. Singurul efect al acestui lucru este ca trece realitatea pe langa noi, fara sa o traim. Pierdere de vreme, calificata.
  • +5 (5 voturi)    
    @Hotnews (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:11)

    Lucian_Mares [utilizator]

    TU-154 are o capacitate de 160-180 de pasageri, nu 90...
    Condoleante poporului polonez.
  • 0 (8 voturi)    
    cine uita , nu merita... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:28)

    abatele [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca !
    Cat despre cei care nu cred in scenarii , sa-si aminteasca de Gheorghiu Dej , care a murit dupa un cancer galopant , contractat la Moscova ! Adevarat ca nu s-a putut dovedi impicarea rusilor in uciderea unui "aliat" care le-a scos trupele de pe teritoriul Romaniei!
    Oricum , cumplit i-au mai lovit pe polonezi ! pur si simplu le-au decapitat conducerea tarii !
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa ii ierte. ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:57)

    danio [anonim]

    Mare durere pt fiecare polonez si nu numai !
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa ii ierte! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:27)

    kermmy [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca in pace
    • +3 (11 voturi)    
      cum adica? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:17)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui kermmy

      si dumnezeu asta cum consoleaza sutele de rude si prieteni afectati de moartea cumplita a celor dragi?

      cum consoleaza o intreaga tara in urma unei astfel de pierderi?

      in ce dumnezeu credeti, one man show?
      el imprastie catastrofe si apoi tot el iarta?
      el centreaza si tot el marcheaza?
      • +1 (1 vot)    
        uite asa (Duminică, 11 aprilie 2010, 0:08)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui cocosila

        un adevarat crestin crede in Dumnezeu dar si in diavol, la fel cum crede in rai si in iad.

        Nu incerc sa dau o explicatie spirituala evenimentului, oricum nu trebuie sa judecam asa pentru ca ajungem la discutii filozofice interminabile.
  • +4 (6 voturi)    
    Condoleante Poloniei si polonezilor (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:39)

    alex [anonim]

    Condoleante Poloniei si polonezilor, oricare a fost motivul accidentului. In acest moment carcotasii ar trebui sa sa abtina. Dragi polonezi trebuie sa fiti tari si acum. Eu oricum va invidiez!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Sincere condoleante Poloniei! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:53)

    Costache2009 [utilizator]

    "Potrivit unui studiu Plane Crash, cauzele cele mai frevente ale accidentelor aviatice sunt greselile pilotilor (in 53% din cazuri), defectiuni mecanice (20%), vreme nefavorabila (11%), sabotaje precum bombe, rapiri sau doborari intentionate (8%), alte erori umane - incarcatura necoraspunzatoare, greseli de comunicare, intretinere defectuoasa etc (7%), 1% alte cauze."

    http://www.planecrashinfo.com/

    http://www.e-transport.ro/ACCIDENTE_AVIATICE-i8-news5000-tipareste.html
  • -8 (10 voturi)    
    >>>>>>>>>>>> (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:52)

    Invincible [utilizator]

    Conspiratie, neconspiratie, eu atat am de zis:
    "Pacat ca nu fura ai nostri (membrii partidelor de dupa 89 care s-au perindat la guvernare)!"
  • -1 (1 vot)    
    sa nu cumva... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 22:30)

    dc e atentat... [anonim]

    Tare mi-e ca o forta mare din umbra incearca sa puna in carca rusilor treaba asta, daca se va dovedi ca e sabotaj, apropo de pierderea de combustibil. Am impresia ca rusnacii au si simtit cum sta treaba daca seful comisiei de ancheta este Putin adica omul cu cea mai mare credibilitate si vizibilitate din Rusia...
  • 0 (0 voturi)    
    Hristos a înviat! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 23:54)

    Josika [anonim]

    Poate se autosesizează Hotnews şi face un mic articol despre solidaritatea polonezilor (şi nu numai). Au făcut un grup de facebook în memoria celor care au murit azi la Katyn, iar în 9 ore grupul a primit 21.000 de membri. Este remarcabil!
    http://www.facebook.com/?ref=logo#!/group.php?v=wall&gid=100242723352624
  • +1 (3 voturi)    
    ciudata coincidenta (Duminică, 11 aprilie 2010, 0:00)

    Alex [anonim]

    Tocmai am auzit la Bizbazar (cu Moise Guran) pe Antena3, emisiune care probabil a fost inregistrata aseara, ca in Polonia s-au descoperit zacaminte imense de gaze naturale care ii asigura independenta pentru cca 100 ani.
    Ma rog, de zacaminte se stia si inainte, dar acum SUA a fost dispusa sa le dea tehnologia necesara pentru a le extrage din sisturile bituminoase.

    Parca prea multe se leaga... oricum, faptul de Putin este in conduce ancheta scade profund credibilitatea obiectuvitatii ei.
  • +1 (1 vot)    
    tragic (Duminică, 11 aprilie 2010, 0:15)

    sam [anonim]

    condoleante sincere aliatilor nostri nato si partenerilor europei unite.
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Duminică, 11 aprilie 2010, 1:27)

    Mircea [anonim]

    Sincere condoleante poporului polonez. V-as ruga sa va lasati exercitiul de demonstrare a inteligentei prin etalarea gandirii voastre macar pina nu mai iese fum la locul accidentului. Faceti un efort si din minimul de decenta pe care il mai aveti cometati pe alte subiecte.
  • -1 (3 voturi)    
    Dumnezeu SA-I IERTE! (Duminică, 11 aprilie 2010, 6:23)

    marco [anonim]

    In final este o intimplare nefericita. Pentru cei care slavesc Polonia si invinovatesc Rusia si echipamentul de zbor folosit.
    Nu inteleg daca Polonia a fost atit de impotriva Rusiei in ultima perioada respectiv aliata SUA sa spunem asa, de ce a folosit avion rusesc - ca acum sa dea vina pe avion. Nu sunt admiratorul Rusiei sau Poloniei. Doar stiu ca exista atit de multe bancuri cu polonezi, doar pe motiv ca sunt considerati putin mai "prostuti". In oricecaz ideea este ca nu i-a obligat nimeni sa foloseasca un avion rusesc, nu i-a obligat nimeni sa mearga in Rusia. Infine am citit putin pe Wikepedia despre acel avion- si este considerat un avion foarte capabil - singurele observatii sunt ca ar consuma mult combusibil si fac zgomot mai mare.
    Nu consider Rusia usa de biserica dar noi romanii ce amfacut in decursul istoriei? Multe greseli ca si oricare alt stat pe care noi le cunoastem cel mai bine. Ideea este ca noi nu am fost de marimea Rusiei. Oare ce se intimpla daca eram de marimea Rusiei ... eram partenerii lui Hitler etc etc. Deci de multe ori magindesc si spun ar trebui sa avem ciocul mai mic privind in alte ograzi ... mai bine ne-am vedea de treaba si am face un lucru bun in casa noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca eram de marimea Rusiei, atunci (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:20)

      Mai desteptule [anonim] i-a raspuns lui marco

      Rusia nu ar fi putut pune mana pe Basarabia in 1812, in 1940 etc.

      Se pare ca in emanciparea ta occidentala nu iei in calcul ca participarea pe frontul de est a fost un act LEGITIM din partea Romaniei.

      Stiu ca nu se insista pe asta in cartile de istorie occidentale ( care in rest sunt mult mai obiective decat ale noastre), dar te rog sa respecti adevarul istoric.
  • 0 (0 voturi)    
    O relatare jurnalistica de calitate (Duminică, 11 aprilie 2010, 9:27)

    Sile [anonim]

    Trebuie sa cuprinda pe linga locul si data si ora la care s-a petrecut evenimentul. Jurnalistii lu' Peshte. Trebuie sa caute omul prin o multime de locuri pentru a afla esentialul. O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi se poate! (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:20)

    Chesley Sullenberger [anonim]

    Sangele rece si profesionalismul pilotului care i-a salvat pe toti cei aflati la bord, i-a fermecat pe americani. O tara intreaga ii rosteste numele cu uimire si recunostinta.

    Pilotul Chesley Sullenberger isi gestioneaza cu dificultate uriasa popularitate. A fost felicitat de presedintii George Bush si Barack Obama, iar primarul New York-ului s-a grabit sa-i ofere cheile orasului. A facut-o insa prin procura, caci discretia pilotului nu este intrecuta decat de profesionalismul lui.

    Chesley Sullenberger a absolvit in 1973 Academia Fortelor Aeriene, dupa care, timp de 7 ani, a fost pilot militar. In afara curselor pentru compania US Airways, conduce si un centru de cercetari privind siguranta zborului la Universitatea californiana Berkeley.

    Maiestria lui a adus bucurie in toata America, dar mai ales in familiile celor aflati la bord.
  • +1 (1 vot)    
    navigatie (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:41)

    gheo [anonim]

    in mod normal, un avion prezidential, chiar si vechi, are sistem de navigatie ce-i permite sa aterizeze in conditii de vizibilitate zero.
    se bazeaza pe comunicarea intre radiofarul aeroportului si sistemul de navigatie al aeronavei.
    daca unul dintre cele doua nu functioneaza corect, sau nu e calibrat corect, in conditii de ceata deasa e aproape imposibil de scapat cu viata....
    dumnezeu sa-i odihneasca
  • +2 (2 voturi)    
    Kondolencje Polska!Condoleante Poloniei! (Duminică, 11 aprilie 2010, 10:48)

    Radu [anonim]

    Condoleante Poloniei, toata Terra este alaturi de voi!
  • -3 (7 voturi)    
    Cine urmeaza ? (Duminică, 11 aprilie 2010, 12:55)

    Cain [utilizator]

    In ceea ce ma priveste lucrurile sunt clare ! Accidentul nu a fost chiar accident ci mai de graba un accident programat. Exista cel putin trei posibile motive pentru care presedintele trebuia eliminat. Acestea rezulta din atitudinea sa demna si onorabila in relatiile cu smecherii de la Bruxelles. Intrebarile pe care le pun eu acum sunt, deoacamdata, retorice:
    1. Cine este in spatele tragediei ?
    2. Cine urmeaza ?
    Falsa democratie europeana a intrat intr-o noua faza: cine nu e cu noi sau ne critica e impotriva noastra.
    • 0 (4 voturi)    
      asa (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:15)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Cain

      si ai si ceva argumente sau asta ai visat azi-noapte?
  • 0 (0 voturi)    
    Katyn (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:11)

    cocosila [utilizator]

    Ultima parte a filmului despre masacrul de la Katyn de Andrzej Wajda


    http://www.youtube.com/watch?v=lAOxFVGA3TA
  • +1 (3 voturi)    
    semne de intrebare (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:14)

    simplu observator [anonim]

    Presedintele Poloniei este cunoscut ca fiind foarte ascutit la limba si gand,este posibil ca el sa fi ordonat aterizarea cu orice pret,repercursiunile se vad ,semnul de intrebare este,sa fi fost oare decizia presedintelui?! Se stie ca pilotul a primit ordin de la turnul de control de a nu ateriza!!! Numai presedintele aflat la bord ,putea sa ordoneze aterizarea!
    In alte idei, sa nu uitam ca polonezi nu au vrut credite de la banca mondiala, nu au vrut scutul antirachete,nu au cumparat vaccine contra gripei,deci nu au vrut sub nici o forma ajutorul SUA, observam ce lejer trec prin criza mondiala,etc. Sa nu uitam in ce chip si in ce coincidente au murit sefii de stat care nu le-au facut pe plac americanilor sau rusilor,de-a lungul istoriei.
    Doamne fereste sa nu fie asta mana rusilor,sau si mai rau a americanilor,ar insemna al 3-lea razboi mondial. CIA e capabila sa intrige rusii contra polonezilor si atunci Asia ramane pentru USA o poarta deschisa.
    Cutiile negre vor spune mult.
    Speram ca urmatoarele doua saptamani sa demonstreze precum ca aceasta catastrofa sa datorat greselilor de pilotaj, eventual infantila greseala presedintelui.Ne rugam pentru polonezi,pentru toata TERRA!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Decizia finala apartine (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:00)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui simplu observator

      capitanului, nu unui pasager, oricat de important ar fi acela.
      Polonezii AU vrut scutul antiracheta.
      Intriga substantiv are alt sens decat verbul a intriga ca verb tranzitiv, desi derivativul de la verb intrigant.
      Textl tau este o adevarata tragedie pt. limba romana.
  • +1 (1 vot)    
    Stire pe Euronews (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:19)

    Alui [anonim]

    Fostul presedinte al Poloniei avea obiceiul sa-i ordone pilotului sa aterizeze in ciuda COMENZILOR venite de la controlorii de trafic. S-a intamplat si la vizita in Georgia (atunci cand a fost razboiul cu rusii).
    • 0 (2 voturi)    
      Confirmare (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:22)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      "Back in 2008, when Georgia and Russia fought their brief war, Kaczynski was on his way to Tbilisi to support Georgian President, Mikheil Saakashvili, in what he saw as fight with the Kremlin's "new imperialism".

      Air traffic control told the pilot of Kaczynski's plane to turn back because it was too dangerous to land in Tbilisi, but the president - who also is commander in chief under Poland's law - ordered the pilot to land anyway."
      http://tvnz.co.nz/national-news/pilot-ignored-ground-command-3456684
  • -1 (3 voturi)    
    Accident ? (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:29)

    george coşbuc [anonim]

    Nu. Ceaţa a fost produsă artificial în zonă de către autovehicule militare special dotate ale Rusiei, ca să nu se poată filma, panoramic, în zonă. S-a acţionat profesionist, premeditat. Ruşii sunt aşi ! Noi, ceilalţi, suntem victimele lor în istorie.
    • +1 (3 voturi)    
      da,da (Duminică, 11 aprilie 2010, 22:50)

      smen [anonim] i-a raspuns lui george coşbuc

      si Putin este de fapt un mic extraterestru deghizat in om venit pe planeta Terra ascuns in rus cu gandul de a distruge rasa umana,eu ma intreb,cum naiba ti-au dat drumu din lanturi sa scrii
  • +2 (4 voturi)    
    presedinte adevarat, elita adevarata (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:45)

    Ioan [anonim]

    Pacat.
    Pe de alta parte, porcii care jefuiesc si batjocoresc popoare, sun bine merci...
    Incurcate sunt caile Domnului!
  • -2 (2 voturi)    
    greu de crezut... (Duminică, 11 aprilie 2010, 23:09)

    d [anonim]

    Cine poate sa creada asa ceva..nu stie despre ce vorbeste. Nici un pilot din lumea asta nu mai incearca a treia aterizare daca primele douu au esuat adugati la asta indicatiile turnului de control + datoria comandantului aeroanavei de a duce toti pasageri teferi la sol. Nici un pilot nu executa manevre la joasa altitudine in plina procedura de aterizare. Pilotul nu are nevoie sa vada nimic are intrumente de zbor pt asta. Cat o fii ea de ceata cu intrumentele + ajotorul turnului e aproape imposibil de ratat de trei ori la rand o aterizare daca avionul are echipamentele de navigatie setate corect si in perfecta strare

    Noi stim ca mortul e de vina mereu dar asta e cusuta cu ata alba f tare.
  • -1 (3 voturi)    
    Marmota nu mai avea staniol... (Duminică, 11 aprilie 2010, 23:14)

    anonim [anonim]

    Cine poate sa creada asa ceva..nu stie despre ce vorbeste. Nici un pilot din lumea asta nu mai incearca a treia aterizare daca primele douu au esuat adugati la asta indicatiile turnului de control + datoria comandantului aeroanavei de a duce toti pasageri teferi la sol. Nici un pilot nu executa manevre la joasa altitudine in plina procedura de aterizare. Pilotul nu are nevoie sa vada nimic are intrumente de zbor pt asta. Cat o fii ea de ceata cu intrumentele + ajotorul turnului e aproape imposibil de ratat de trei ori la rand o aterizare daca avionul are echipamentele de navigatie setate corect si in perfecta strare

    Noi stim ca mortul e de vina mereu dar asta e cusuta cu ata alba f tare.
  • -1 (3 voturi)    
    Accident? (Luni, 12 aprilie 2010, 0:26)

    Ion_Roaita [anonim]

    Nu prea cred sa fie accident, aici si-a bagat coada tovarasul Putin, asa indraznesc eu sa afirm.
  • 0 (0 voturi)    
    Detalii tehnice (Luni, 12 aprilie 2010, 14:07)

    Razvan [anonim]