Guvern: Alexandru Nazare a venit pe un post vacant, nu s-a modificat organigrama Ministerului de Finante

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:12 Actualitate | Esenţial

 documente
(07 Apr 2010) PDF, 157KB
La Ministerul Finantelor erau prevazute patru posturi de secretar de stat si erau ocupate doar trei. Astfel, in urma numirii lui Alexandru Nazare in functia de secretar de stat, nu a fost modificata organigrama, a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului. Afirmatia a fost facuta in urma informatiilor aparute in presa potrivit carora premierul Emil Boc a cerut, anul trecut, in octombrie, ca la fiecare minister sa existe maxim doi secretari de stat. Ioana Muntean sustine ca acestea sunt "informatii false".

"Pe data de 1 octombrie 2009, PSD s-a retras de la guvernare. In data de 2 octombrie, primul-ministru a facut aceasta declaratie. Primul-ministru s-a referit la faptul ca vor ramane doar doi secretari de stat, insa, doar in perioada pana cand va fi investit un nou Guvern, pana dupa alegeri. Cu alte cuvinte, primul-ministru a spus ca nu vor fi adusi secretari de stat de la PDL pentru a ocupa posturile vacante ramase dupa retragerea PSD de la guvernare. Dupa cum stiti, pozitiile secretarilor de stat sunt functii politice. Acest Guvern este sustinut de partide politice si functiile de secretari de stat sunt impartite in consecinta", a explicat purtatorul de cuvant al Guvernului.

Potrivit acesteia, nu au fost modificate organigramele nici la Ministerul Economiei si nici la Ministerul Finantelor. "Ministerul Economiei avea patru secretari de stat inainte de a fi comasat cu Ministerul IMM-urilor, care avea trei secretari de stat. Prin comasarea celor doua ministere ar fi trebuit sa fie sapte pozitii de secretari de stat. Astazi sunt cinci posturi de secretari de stat si nu sase, asa cum au dezinformat unele televiziuni. Organigrama Ministerului Economiei va ramane neschimbata. La fel s-a intamplat si la Ministerul de Finante. Erau patru posturi, da, si sunt patru posturi si erau doar trei secretari de stat. Iar domnul Alexandru Nazare a venit pe un post vacant. Nu s-a modificat organigrama Ministerului de Finante", a mai spus Muntean.

Numirea lui Nazare a fost privita ca pe o recompensa politica, fostul europarlamentar neavand studii economice care sa il recomande pentru o asemenea functie.
Vezi aici care a fost activitatea lui Alexandru Nazare in Parlamentul European


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2696 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Baliverne (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:15)

    Robert [anonim]

    Parca era vorba ca nu se mai fac angajari pe posturile vacante....
  • 0 (2 voturi)    
    toate functiile la ministere se ocupa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:22)

    Florin [anonim]

    doar in conformitate cu LEGEA. Un exemplu:
    Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului organizeaza, in zilele de 7 si 8 aprilie 2010, la sediul institutiei din str. Apolodor nr. 17, latura Nord, sector 5, Bucuresti, concurs pentru ocuparea pe perioada determinata a postului temporar vacant de consilier pentru afaceri europene din cadrul Directiei Generale Lucrari Publice.
  • 0 (4 voturi)    
    noi vrem egalitate dar nu pentru catei... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:33)

    all [anonim]

    unde chiar este nevoie de oameni nu se pot face angajari ca e criza si sunt stopate toate angajarile... chiar daca sunt posturi vacante... unde chiolanu e mai imbietor.... se poate orice... mi-e scarba de cum se fac angajarile in sistemul public................
  • +3 (5 voturi)    
    Realitatea tv sucks (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:43)

    JOE [anonim]

    Din nou realitatea tv dezinformeaza.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu se fac angajari ca e criza!! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:44)

    vio [anonim]

    Nu cu asta se lauda Boc?
    Nu asta era marea masura luata de PDL?

    Inseamna ca s-a termiant criza si noi n-am fost informati! Bravo Boc si PDL ca ati scos tara din criza!
    Probabil adca ma uitam la OTV as fi aflat mai repede.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:10)

      danhati [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Ca sa iesi din criza trebuie sa ai oameni capabili. Daca tot e criza si nu poti sa ii dai afara pe incompetenti... ca deh e criza... trebuie sa angajezi
      Daca chiar vrei sa iesi din criza tre sa ai oameni care sa te ajute. Oricum subiectu e lamurit. Postu era vacant exista in organigrama ... deci ...URA si la gara.
      • -2 (2 voturi)    
        Ai dreptate, dar... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:42)

        vio [anonim] i-a raspuns lui danhati

        E nevoie de oameni capabili ca sa iesi din criza, desigur, dar Nazare nu e absolvent de Finante! E doar un fost europarlamenatr PDL absolvent de stiinte politice.

        Asa ca........
  • -2 (2 voturi)    
    La ISJ-uri nu se fac angajari (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:03)

    Dr [anonim]

    Desi oamenii au plecat si sint posturi libere neacoperite de nimeni nu se fac angajari la ISJ pe motiv ca sint blocate angajarile, dar la ministere se poate, sau la reprezentante diplomatice? Acolo nu mai e criza?
    Domnule Boc, mintiti cu nerusinare!
  • +5 (5 voturi)    
    Mai bine unu tanar si capabil (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:06)

    danhati [utilizator]

    Eu unul ma bucur ca a venit pe aceasta functie un tanar capabil cu experienta europeana decat un alt comunist frustrat din sistem.

    P.S. Realitatea si Antena 3 mai bine ar difuza desene animate, ca la politica nu se pricep.
    • -2 (2 voturi)    
      La 29 ani experienta unde a acumulat-o? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:09)

      Western [anonim] i-a raspuns lui danhati

      Mai bine taci ca nu stii despre ce vorbesti. Si eu sunt tanar, de o varsta cu proaspatul SS, cu studii asemeni si cu experienta (nu ca el lipsa experienta in domeniu) si daca m-ar plati cu 100 mil lei vechi pe luna si nu as accepta functia asta. Ca nu conduci un SRL sau AF ci esti un Secretar de Stat la Finante. Si brusc toti scolitii la universitati de prestigiu prin vest (ca acum nu mai termina toti la Moscova ci iau master si magna cum laudae pe banda rulanta in USA) vin pe functii publice remunerati cu doar 4.800 lei!! Adica putin peste 1.000 euro cat castiga un capsunar! Oare chiar asa de patrioti sunt si vor sa faca bine tarii cu "teoriile lor de la Harvard"? Sau mai e ceva pe langa salar? Si inca ceva pe langa tineri si cu diplome in vest oare parintii si bunicii nu conteaza? (intrebati-l pe colegul Dragoi Bogdan al noului SS Nazare)
    • -3 (3 voturi)    
      Da, e portocaliu! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:43)

      vio [anonim] i-a raspuns lui danhati

      Bine ca te bucuri fara sa stii de ce!
      Nazare o fi tanar si capabil, dar n-are habar de Finante. N-a lucrat niciodata in domeniu.

      Deci, de ce te bucuri?
      Desigur, in afara de faptul ca e din partid?
  • -2 (2 voturi)    
    e insurat? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:14)

    fl [anonim]

    sau urmeaza sa?