UPDATE Agresorul barbatului omorat in bataie pe trecerea de pietoni - arestat pentru 29 de zile

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:16 Actualitate | Esenţial

UPDATE - Soferul din Craiova care a batut un barbat pe motiv ca traversa strada prea lent, iar acesta a murit la spital a fost arestat preventiv pentru 29 de zile in baza unui mandat emis pe numele sau de catre magistratii Judecatoriei Craiova, anunta Mediafax.

Dragan a fost retinut, marti dupa-amiaza, pentru 24 de ore, pentru ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice. El a a fost adus, miercuri dimineata, la 8.00, la Parchetul Tribunalului Dolj, pentru audieri, iar in jurul orei 10.00 a fost prezentat Judecatoriei Craiova cu propunerea de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Potrivit procurorilor, atitudinea acestuia a scandalizat atat de multa lume incat se impune arestarea sa. Ancgetatorii continua cercetarile in acest dosar si pentru infractiunea de loviri cauzatoare de moarte.

Primele concluzii ale medicilor legisti sunt ca barbatul batut pe motiv ca traversa prea lent strada a murit din cauza unui infarct miocardic, si nu a loviturilor primite de la agresor.

Daca va fi gasit vinovat de lovituri cauzatoare de moarte, tanarul ar putea sta urmatorii 15 ani in inchisoare.

Pavel Rentea, in varsta de 62 de ani, din Craiova se plimba cu nepotica sa cand a fost batut de Cosmin Dragan, de 22 de ani, enervat ca traversa prea incet strada pe trecerea de pietoni. 

Dragan a parasit imediat locul incidentului, insa politistii au reusit sa il prinda la scurt timp.

Dupa ce a fost batut, Pavel Rentea a suferit un stop cardio-respirator la scurt timp, iar acum anchetatorii urmeaza sa stabileasca care a fost cauza intrarii in stop cardio-respirator a barbatului.

Potrivit martorilor, barbatului i s-a facut imediat rau, dupa ce a fost batut de soferul nervos. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

12859 vizualizari

  • -35 (47 voturi)    
    eu zic asa ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:52)

    adrian [anonim]

    cum omul nu a murit pe trecere ar trebui corectat si spus - batut, agresat, maltratat pe trecerea de pietoni. nu-i iau apararea dar eu nu m-am uitat la tv de pasti si nu stiam despre ce este vorba si am fost indus in eroarea de stirile de ieri cu titlul asemanator. chiar am grezut ca l-a lasat mort pe trecere. nu-i iau apararea agresorului (nu-l numesc ucigas ca nu stiu daca intentia lui a fost sa-l omoare) dar prea se umfla niste cazuri in presa.
    • +32 (38 voturi)    
      adi?! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:00)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      daca era vb de bunicu tau, care primea doi pumni in cortex, pe trecerea de pietoni si dupa aia murea pe canapeaua ta? nu ai fi dorit un fel de dreptate pentru raposat? ai gresit... platesti-o, ca asa facem toti, daia inca mai avem curent in case si nu sunt tancuri in fata blocului...
      • -3 (23 voturi)    
        ati inteles gresit (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:09)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

        este bine ca presa s-a implicat si in felul asta infractorul nu scapa nepedepsit. dar presa se implica si pentru ca este avida de senzational. pentru cel care m-a intrebat cum ar fi daca ar fi fost bunicul (sau tatal) in locul acelui om pot sa-i spun ca mi-as fi dorit ca presa sa se implice dar mi-as fi dorit, de asemenea, ca presa sa nu transmita in direct cand plang la inmormantare. in al doilea rand, justitia se numeste asa pentru ca trebuie sa fie justa/dreapta. nu este normal sa-i dai unui om o pedeapsa exemplara, care nu a fost aplicata in cazuri similare, doar pentru ca vrei sa dai un exemplu pentru ca a vazut lumea la tv cum plangea nepotica bunicului. chiar nu-i iau apararea agresorului. dar ganditi din toate punctele de vede daca puteti. ati vrea ca fiul dumneavoastra inconstient sa fie dat afara din scoala pentru ca a batut un alt copil desi pana atunci copiii s-au tot batut intre ei dar acum este vorba de un caz vazut la tv si trebuie dat exemplu?
        • +3 (7 voturi)    
          fakn (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:16)

          harry [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ai perfecta dreptate !
          Daca ar fi dupa unii nu am avea justitie ci un fel de "Sharia".
          Pressa noastra se limiteaza la senzatii tari, tzatze si Becali
          • +4 (4 voturi)    
            defapt, unde e greseala mea? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui harry

            1. este gresit sa etichetam "posesorii unei marci de masini".
            2. presa exagereaza.
            3. justitia nu se face in strada (in cazul de fata, in ziare) ca in evul mediu.
            • -1 (1 vot)    
              Justitia se muta-n strada (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:48)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

              daca nu imparte dreptatea in salile de tribunal.
        • +4 (4 voturi)    
          nu e umflat de ajuns (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:36)

          Alecu [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Sa nu uitam de nepotica! Batrinul era cu nepotica lui de mina cind traversa strada. Trebuie sa ne gandim si prin ceea ce a trecut acea fetitza. Probabil ca e afectata pe viatza. Acel animal chiar daca nu a avut intentia sa-l omoare, totushi l-a omorit. Si nu a fost din greseala. Acel animal trebuie sa stea toata viatza in inchisoare si sa mediteze la ceea ce a facut. Sint multe astfel de exemplare la noi in tzara, si probabil ca scapa mult prea usor.
          Nu sint nici eu de acord cu multe chestii din presa, insa tot presa uneori ii trage de mineca pe domnii/doamnele de la politie si justitie.
          Din ceea ce scrii, parca l-a lovit cu mashina din greseala, ceea ce ar fi mai mult de inteles. Insa asemenea faze animalice de inapoiat trebuiesc tratate cu mai putina blindete. Normal ca e scandalos ca nu a fost arestat de la inceput pe motiv ca: "nu este periculos"??? Dar atunci cine este periculos in tara asta?
          • +3 (3 voturi)    
            chiar este vinovat. si nu din greseala (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:12)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Alecu

            si nu trebuie sa scape usor. dar nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca eu il apar. sau ca reiese din ce scriu eu ca l-a lovit cu masina. eu am mai zis ca nu are importanta marca masinii, ca nu l-a lovit cu masina. deci nu avea cum sa reiasa ca "parca l-a lovit cu masina din greseala" mai citeste odata ce am scris si fii mai explicit
            • 0 (0 voturi)    
              am facut o comparatie. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:38)

              Alecu [anonim] i-a raspuns lui adrian

              Nu am zis ca asa ai scris, si oricum nu asta este important in ceea ce am scris.
              Ii dai prea multe circumstante antenuante, si nu il numesti ucigas, pentru ca moartea batrinului nu a venit dupa o lovitura cauzatoare de moarte, ci din cauza unui stop cardiac. Asta este doar un termen medical, bestia tot bestie ramine (animal cred ca suna prea frumos), si ar trebui inchis pentru omor. Nu se poate ca in ziua de azi asemenea gesturi sa se intimple. Nu sintem nici in Somalia (nici macar acolo nu se intimpla asa ceva), si nici in Papua Noua Guinee.
              El a cauzat moartea batrinului, si nu am pic de mila pentru el.
              • 0 (0 voturi)    
                nici eu nu am mila pentru el (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:09)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Alecu

                a cauzat moartea unui om. chiar daca nu asta a intentionat, a murit un om si asta nu se poate schimba. trebuie sa plateasca. punct. pe de alta parte nu sunt de acord cu o judecare in strada sau sa fie dat exemplu, dar sa plateasca.
                • +1 (1 vot)    
                  Ma', esti prost? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:07)

                  marsh [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  Adica daca presa a semnalat ca un nenorocit (din nou !!) de tigan bate un batrin ca trece strada prea incet, il baga in spital, ala moare, politia prinde faptasul si trbunalul ii da drumu', ''ca nu reprezinta pericol public'' (asta dupa ce mai si pleaca de la locul faptei!!), asta ti se pare exagerat ?? Pentru tine are importanta daca a murit la spital sau pe trecerea de pietoni, dupa ce a fost batut?? Mai frate, cind mai aveti idei d'astea, nu mai intrati nene pe net, impuscati-va, ca din cauza unora ca voi si mentalitatii voastre scapa criminalii si borfasii !! Din pacate nu s-au gasit oameni adevarati pe strada in ziua aia, ca merita sa-l bata sa-i sune apa in cap !! Craiova aia a ajuns cuib de borfasi si cocalari si ar trebui sa fie un pic ''zguduita''! Am un prieten care nici acum nu misca bine o mina dupa ce i-a dat peste ea un borfas,cu o sabie ninja, tot la o trecere de pietoni din Craiova, dupa ce era sa dea cu masina peste nevasta-sa ! Cind prietenu' asta al meu a urlat la el, s-a dat jos din masina cu sabia si i-a tras-o ziua in amiaza mare ! Si pe tine te deranjeaza ca dau la televizor pe nepotica batrinului care plinge? Mars afara de pe site, nesimtitilor!! (Rog Hotnews, nu cenzurati, raspunderea imi apartine !)
                  • +1 (1 vot)    
                    Craiova - cuib de borfasi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:35)

                    Dan DC [anonim] i-a raspuns lui marsh

                    Mi-a placut comentariul tau.
                    Am incasat-o si eu de la tigani cand eram student in Craiova prin 92. Din fericire cred ca inca nu aparusera sabiile ninja.
                  • 0 (0 voturi)    
                    iata ca oricine are acces la internet (Joi, 8 aprilie 2010, 9:33)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui marsh

                    gradul de civilizatie nu conteaza.
                    1. nu stiu de ce-ti permiti sa mi te adresezi asa. doar pentru ca tu crezi ca am alta parere despre tine?
                    2. la prima intrebare - nu, nu asta mi se pare exagerat, sigur nu ai inteles tu ce. dar din pacate nu-ti pot explica pentru ca este acceptat doar text, nu desene.
                    3. nu are importanta importanta unde a murit - cum de crezi ca eu as crede asta iarasi nu stiu.
                    4. din pacate pentru tine oamenii nu trebuie sa se impuste singuri daca au alta parere decat a ta.
                    5. pacat ca nu s-au gasit viteji ca tine. poate ala scotea si pistolul, nu doar o sabie ninja ca in cazul prietenului tau? te-ai gandit la asta?
                    6. pa. mai multe nu-ti mai spun ca nu este cazul.
        • +4 (4 voturi)    
          Adriane... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:47)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Cand toti iti spun ca esti beat....esti beat.

          Sigur...presa s-a implicat pt ca e un subiect care face rating...insa asta nu inseamna ca baiatul e mai putin vinovat sau ca se exagereaza. As indrazni sa spun ca din moment ce f multa lume e cu ochii pe el...chiar ar trebui dat ca exemplu. Justitia la noi in tara nu prea mai reprezinta mare lucru...iar orice exemplu contrar e bine venit. Sigur, asta nu e o atitudine f corecta...insa nu traim intr-o societate corecta, din contra...
          Asa ca un exemplu pt viitorii batausi de batrani lenti ar fi f bun.
          Cat despre baietii nostri....mai gandeste-te putin. Crezi ca eu (sau oricine altcineva de pe aici) ca tata de baiat bataus, smecher, cocalar, etc, as critica atitudinea tanarului despre care vorbim? Nu iti dai seama ca baiatul ar primi o educatie diferita si ca astfel de iesiri i-ar fi cam imposibile?

          In alta ordine de idei...oare nu putem aduna semnaturi pt a propune un proiect de lege prin care sa inasprim pedepsele si amenzile pt toate infractiunile? Am impresia ca doar frica de inchisoare ne mai poate salva ca societate...daca nu e prea tarziu...
          • +1 (1 vot)    
            pai te contrazici (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:14)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

            chiar tu spui (si esti de acord cu mine) ca nu e o atitudine foarte corecta sa dai exemplu pentru ca e lumea cu ochii pe acest caz.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu scoate cuvinte din context. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:18)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Ca doar nu suntem politicieni...
              Am spus ca nu e o atitudine corecta insa nu traim intr-o societate corecta...iar daca baiatul ar fi dat ca exemplu, pe mine unul nu m-ar deranja deloc. Chiar sustin o astfel de masura chiar daca nu e tocmai legala.
              Putina ordine cu forta nu strica in societatea asta bolnava in care traim.
              • 0 (0 voturi)    
                se intelegea destul de bine (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:43)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

                o societate incorecta nu ne da dreptul sa actionam incorect - asa cum propui tu. asta e diferit la noi. ca amandoi gandim ca este incorect sa actionam asa. dar tu ai face-o pentru ca si societatea este cum este. eu nu as face-o.
          • 0 (0 voturi)    
            Semnaturi pro proiect lege (Joi, 8 aprilie 2010, 23:06)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Buna,
            ideea cu semnaturile este foarte buna si cu siguranta va semna fiecare persoana din tara asta-evident, conditia este sa stie sa citeasca si sa scrie (imi asum ironia, chiar daca este explicita).Eu cred ca trebuie sa incepem sa avem efectiv atitudine, pentru ca altfel, dupa cum toti stim si vedem zi de zi, nu se indreapta sau intampla absolut nimic.Haideti sa ne interesam cum anume se procedeaza, sa semnam cu totii si sa inaintam o petitie. Sa ne interesam ce anume trebuie si poate fi facut in conditii de genul, pentru ca atitudinea colectiva sa produca intr-adevar reactii, sa impuna luarea de masuri, haideti sa fortam schimbarea lucrurilor. Toata frustrarea asta mi-a trecut de piele, a ajuns in sange.
        • 0 (0 voturi)    
          presa este o mare outere in stat (Joi, 8 aprilie 2010, 8:49)

          george [anonim] i-a raspuns lui adrian

          oricunde in lume presa declanseaza anchete oficiale cu repercusiuni importante , si este normal sa fie asa, altfel ar fi bezna din epoca Ceausescu . Poate ai auzit de la parinti despre era Ceausescu, cind ascultam in miezul noptii Europa libera , daca eram norocosi sa o prindem.
          • 0 (0 voturi)    
            sa-ti spun ce am auzit la europa libera (Joi, 8 aprilie 2010, 9:34)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui george

            am auzit ca la timisoara sunt 5.000 de morti care stau mormane pe margine strazii. comenteaza tu
    • +18 (24 voturi)    
      eu zic asa.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:02)

      vsp [anonim] i-a raspuns lui adrian

      @adrian : ia sa o incaseze , cineva din familia ta , la fel cum a fost batut si omul acela , si sa vedem daca mai o sa fii atat de "pedant" in exprimare... ce-i asa greu de vazut ca omul a facut stop cardiac din cauza stresului cauzat de loviturile dobitocului ala... nu inteleg de ce mai este 'ala' inca in libertate si nu-l reguleaza unii in cur prin puscarie...ca sa vezi cum functioneaza "justitia" romana RUSINE
      • 0 (2 voturi)    
        pentru ca nu asa functioneaza justitia. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:24)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui vsp

        pentru ca daca fiul meu ar gresi si ar ajunge in puscarie si ar fi violat (in continuare sunt pedant in exprimare chiar dac am-ai enervat), dupa justitia ta, as putea fi indreptatit sa ma duc sa-i violez si eu aluia familia. mai ales daca e ruda indepartata cu tine:) o omorat un om sa plateasca. sa fie judecat si sa stea la inchisoare cat considera justitia. fara a fi sodomizat. ca e dreptul lui. ca el plateste pentru ce a facut iar cei care-l violeaza nu. daca un om nu plateste este vina justitiei. daca justitia nu functioneaza nu e vina aluia. daca vrei justitie si linsaj in strada du-te inapoi in vestul salbatic. nu este cazul sa ramai in societate. retrage-te in padure
        • 0 (0 voturi)    
          Pai tocmai ca justitia nu functioneaza (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:23)

          Madalina [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Individul ala in orice stat care are o justitie normala era in arest preventiv. Nu conteaza daca a vrut sau nu sa-l omoare, l-a batut si nu avea nici un drept sa faca asta. Batranul a murit si acum trebuie sa plateasca. Se numeste omor prin imprudenta.
          Presa are dreptate sa se implice, un astfel de om este un pericol public iar judecatorii l-au lasat liber (numai Dumnezeu stie de ce).
          Am un prieten ai carui parinti au fost omorati intr-un accident de masina de un individ "cu relatii". Ei circulau regulamentar, celalat cu bolidul nu. Presa nu s-a implicat, era acum vreo 10 ani si ticalosul a scapat curat. Tot timpul procesului a amenintat familia decedatilor cu moartea. Pe ei justita nu i-a ajutat.
          • 0 (0 voturi)    
            sa plateasca. am zis eu sa nu plateasca? (Joi, 8 aprilie 2010, 9:37)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Madalina

            presa are tot dreptul sa se implice si sa ne informeze. dar nu are dreptul sa exagere. presa s-a implicat in cazul studentei omorate pe trecere in herastrau si solutia a fost aceeasi ca in cazul parintilor prietenului tau. nu inseamna ca presa nu trebuie sa se implice. am vrut sa arat rezultatul implicarii.
        • 0 (0 voturi)    
          justitie zici.... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:04)

          vsp [anonim] i-a raspuns lui adrian

          nu stiu pe unde ai fost in ultimii ani , dar daca acuma te-ai intors in romania , te anunt ca aici este vestul salbatic si tara lui papura voda...cum sa nu-ti sara mustaru cand vezi ce se intampla , adica dobitocu ala ii vinovat face moarte de om , mai lasa si copila aia stesata sau cum o fi vazut ea toata treaba asta , si tu vii foarte impaciuitor ca nu trebuie sodomizat ca justititia(care justitie ?) trebuie sa-si fac treaba.Poi tocmai de asta suntem cu totii asa agitati ptr. ca justitia nu-si face treaba(in orice stat civilzat cocalaru era arestat eventual cu o cautiune imensa pe capu lui) si atunci ce mai ramane...linsaj si gata ,De ce nu te duci tu sa te iei de mana cu el sa-l pupi si sa va duceci draq amandoi .Daca scapa sper sa-ifaca vreunu felu
          • 0 (0 voturi)    
            da, justitie zic! (Joi, 8 aprilie 2010, 9:41)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui vsp

            e vina lui ca functioneaza justitia asa cum functioneaza. de ce nu te revolti impotriva justitiei. e mai sigur. nu cred ca am fi mai castigati daca justitia ar fi ca in vestul salbatic. te crezi in stare sa porti o arma si sa te lupti de la egal la egal cu astfel de infractori? justitie in strada zici? pai daca ala avea pistol si-l scotea mai sareai la el sa faci justitie? sau ai fi vrut sa ai si tu pistol ca sa va bateti ca-n vestul salbatic?
    • +26 (28 voturi)    
      Sigura ca da, presa asta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:05)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Umfla tot. De fapt agresorul este batranul. Sa traversezi o strada cu o viteza medie mai mica de 6 km/h constituie un act clar de agresiune impotriva atat a aspiratiilor de afirmare rapida ale unui tanar, cat si impotriva celor care depind de respectivul tanar, a celor care depind de cei care depind de tanar, samd, in total 6 miliarde si de oameni.
      • -6 (14 voturi)    
        faptul ca ala este cretin si animal ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:12)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui moucha

        ... nu inseamna ca trebuie tratat cau un criminal cu sange rece. ce crezi, ca ar fi corecta pedeapsa cu moartea in cazul asta? ce propui, ca violatorii sa fie al randul lor violati?
        • +4 (6 voturi)    
          why not? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:14)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          frica pazeste bostanaria, constiinta exista doar pe la seminarii oengiste de stanga!
        • +2 (6 voturi)    
          Nu nu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:48)

          Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Eu zic ca ar trebui sa-i dam un premiu de consolare.Daca tot n-a ajuns om macar sa fie un animal cu bani. Si libertate, ca asa le sta bine animalelor si daca nu ne conformam o sa ne sara in cap brigitte bardot.

          Sau ti-l dam tie "pet". Te bagi sa-l dresezi? Aparent il iubesti.
          • -1 (7 voturi)    
            aparentele inseala (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:44)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Vlad...

            nu-l iubesc, nu ma bucur pentru ce a facut. vorbeam de altceva. ma refeream la justetea condamnarilor. cum ar fi daca pentru vorbit la telefon in masina te-ar lasa fara permis 6 luni?
            • +3 (3 voturi)    
              ar fi bine... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:07)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              un fenomen observat in bucuresti (bineinteles de cercetatorii britanici!:P) este ca cu cat masina este mai scumpa, cu atat raman mai putini bani de blutooth/handsfree (HAH)!!! In plus, folosirea telefonului in mana stanga implica invariabil nefolosirea semnalizatorului atunci cand de pe banda dreapta, pipita/jmecheru' face stanga!
            • 0 (0 voturi)    
              Dar cum ar fi daca... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:26)

              Elo [anonim] i-a raspuns lui adrian

              nu te-ai mai baga singur in seama. Tii cu criminalii. Inseamna ca ai ceva pe constiinta. Daca e asa mai devreme sau mai tarziu tot o sa platesti.
              • 0 (0 voturi)    
                ar fi diferit fata de ce faci tu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:46)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Elo

                in sensul ca eu nu trag concluzii gresite. nu tin cu criminalii. si nu, nu am nimic pe constiinta. citeste posturile mele si spune-mi cu ce nu esti de acord. nu ce ti se pare. ci punctual. asta ai zis si e gresit
        • +3 (3 voturi)    
          //. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:52)

          dan [anonim] i-a raspuns lui adrian

          pai daca nu ai aflat inca hai sa-ti spun eu cum a fost

          mosu nu era pe trecerea de pietoni, era pe o alee intre blocuri (alee pietonala in zona rezidentiala) lu //. asta de il aperi sau nu-l aperi tu i s-a parut ca traversa prea incet in conditiile in care omu avea de mana un copil de 5 ani o bicicleta a copilului si el era si cardiac. //.(soferu nu batranu) ce zice ia sa-l grabesc eu pe mos un pic si da vroe 2 pumini, Tupeul mosului - batranu pleaca mai departe. Dupa 10 minute ce zice prostu ba frate mosu ala scapa chiar asa, da-o in masa, profitand ca mosu era in parculetul dintre blocuri se duce dupa el si-l mai bate odata de data asta in parc si ce sa vazi mosu se ataca si zice na ma sa mor io daca mai fac
          ca sa vazi mosu moare.

          apoi tu ce crezi e asta vinovat sau nu.(editat de HotNews.ro)
          • -2 (4 voturi)    
            si daca avea audi nu se putea intampla? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:19)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui dan

            stii ca toate a6 vechi au ajuns pe mana manelistilor? e bine cand generalizez asa? asta era unul din subiecte dar cred ca e greu de priceput
        • 0 (6 voturi)    
          Propun pedeapsa cu moartea! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:16)

          eu [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Propun pedeapsa cu moartea!
        • +2 (2 voturi)    
          Da... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:30)

          GGTs [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Propun ca violatorii sa fie violati dar si lichidati dupa aia....
          Iar in cazul de fata, daca batranul omorat imi era ruda ii aplicam eu imbecilului aluia cu Bmw-ul pedeapsa cu moartea cu riscul de a sta toata viata in pushcarie....
          Mai termina cu tampeniile astea... cand stai in fatza calculatorului si doar comentezi totul pare simplu!
          • -1 (5 voturi)    
            surpriza (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:18)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui GGTs

            daca ar ajunge cineva sa fie judecat crede-ma ca ar vrea sa fie judecat simplu, din fata calculatorului si nu imediat, la locul faptei. asta este diferenta intre ce este acum si vestul salbatic. totul trebuie sa fie simplu, gandit la rece si nu influentat de ziare. era bine in vestul salbatic cand era totul si mai simplu? si pe asta l-ar fi linsat? dar pe unul care ar fi facut altceva si mai grav? la fel, il omoram pe loc? eventual cu pietre ca in evul mediu? era bine cand aveau oamenii pistoale si avea dreptate cel mai rapid? ca daca ma contraziceai eu te provocam la duel pentru ca eram mai rapid. si daca nu erai de acord te puneam sa-ti ceri iertare si sa-mi lingi cizmele. si daca nu erai de acord te impuscam. ca ma jignisei. cum suna? parca nu asta inseamna totusi societate si civilizatie
        • +2 (2 voturi)    
          Pai asta ziceam si eu.... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:59)

          Nick [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Ar trebui sa il eliberam si sa punem pe cei din familia batranului (poate eventual pe nepotica care l-a vazut pe batran batut si dupa aceea murind din cauza socului) sa-si ceara scuze pentru faptul ca l-au inoportunat pe criminal.

          In cazul acesta nu exista circumstante atenuante. Individul asta este un criminal cu sange rece si ar trebui sa primeasca pedeapsa cu moartea.
          • -2 (2 voturi)    
            eu nu eram sarcastic. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:29)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Nick

            si nici de partea agresorului. la revedere
        • +1 (1 vot)    
          Omor prin imprudenta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:08)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Sau accident? Cum sa catalogam aceasta fapta? Omul s-a dat jos din masina si accidental a inceput sa dea in batran?!? Pe scurt: omor. Faptul ca a dat cu pumnul sau cu cutitul e mai putin semnificativ: tot mort e batranul.

          Ce as propune eu: sa fie batut si el pana face (indirect, fireste) infarct. Bataia ar fi la fel de solida, insa ar dura mai mult ca e sanatos tun.
        • +3 (3 voturi)    
          Chiar criminal cu sange rece e (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:14)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Nu a fost crima cu premeditare, fireste, insa in mod constient s-a dus sa il snopeasca in bataie pe batran. Si a reusit.
          • 0 (4 voturi)    
            catalogeaza fapta cum vrei tu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:31)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui moucha

            eu las justitia sa o catalogheze. daca justitia greseste este vian ei, nu a individului. oricum, inainte a cataloga fapta as citi codul penal sa vad ce zice si abia apoi m-as da judecator
            • 0 (0 voturi)    
              Adrian, sa iti explic (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:48)

              radu [anonim] i-a raspuns lui adrian

              Adrian, vad ca esti foarte activ si ma intreb care este scopul tau. daca comentariile tale sunt doar exercitii discursive, foarte frumos, ca un roman adevarat, esti tare in teorie. daca, mai mult, crezi sincer ce spui, bravo, esti unul dintre putinii ramasi, naivi inocenti ai tarii.
              Iti voi spune unde gresesti: Daca tu esti unul dintre privilegiatii carora le da mana sa aiba incredere in justetea justitiei din Romania (nu sunt redundant ci punctez un fapt peremptoriu in praxis) nu poti sa ceri automat tuturor sa impartaseasca aceasta incredere. Oamenii sunt, inca, liberi sa creada ce vor, iar radicalismul parerilor lor (de pilda, faptul ca foarte multi mentioneaza pedepsa capitala) e un semnal usor de descifrat.
              Pe de alta parte rolul legiuitorului nu este al tau. Tu trebuie acum doar sa intelegi de ce, cu argumente sau fara, marele public nu e de acord cu enuntarea unor principii fade pentru o realitate trista.
              • 0 (0 voturi)    
                nu sunt privilegiat. si chiar cred. oi fi naiv (Joi, 8 aprilie 2010, 9:45)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui radu

                nu le cer sa aibe incredere in justitie. nici eu nu am. eu le spun ca nu poti sa faci justitie ca-n vestul salbatic. si ca este mai sigur pentru ei sa nu se implice. copiii lor au nevoie de parinti, nu de eroi.
    • +22 (24 voturi)    
      Si daca nu era presa asta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:07)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Sa fiti convins ca lucrurile se aranjau mult mai firesc: batranul oricum trecuse in lumea dreptilor, tanarul isi vedea mai departe de cariera iar politia era multumita ca a mai facut o fapta buna, anume ca a curata lumea de cineva prea lent pentru a suporta rotatia planetei. Ca doar nu suntem o planeta de melci.
      • -3 (9 voturi)    
        lauzi presa degeaba. este doar avida de stiri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:22)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui moucha

        de curand s-a incheiat procesul aneimaria straus. cea care a omorat o studenta pe trecere acum 2 ani. ghici ce? presa a fost foarte inflamata si atunci. si care este rezultatul? pedeapsa cu suspensare.
        • +4 (4 voturi)    
          Confuzie intre accident si omor cu sange rece (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:13)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui adrian

          In cazul individei, sa stiti ca aia dupa ce a lovit-o pe fata nu a bagat in mers inapoi si a mai calcat-o de cateva ori ca sa se asigure ca nu misca. A fost un accident tragic, cauzat de o atitudine nesimtita la volan, insa fara indoiala accident. In cazul individului de aici, el s-a dat jos cu buna stiinta din masina ca sa-l ajute sa treaca nu numai strada ci si raul Styx in luntrea lui Charon. Fireste, nici vorba de premeditare, dar nici de accident sau imprudenta. Asta e diferenta: una e sa faci rau ca ai facut o prostie, si alta sa il faci ca vrei sa il faci.
          • -1 (3 voturi)    
            pai si am pus eu egal? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:27)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui moucha

            asa ai inteles tu. nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi egal. egala este reactia presei si in cazul ala nu a dus la nimic.
    • +22 (22 voturi)    
      Ai si tu BMW ? Ai batut si tu pe cineva? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:25)

      romanasu' [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Sunt satul de astia care in loc sa vada evenimentele in ansamblul lor, fac analiza pe text reusind astfel sa 'oboseasca' atentia publica de alfel epuzata un ultimii ani de evenimente sfarsite fara o hotarare dreapta !

      Eu zic ca de vina este sistemul din politie si justitie, care pentru abateri marunte sunt dispusi sa inchida ochii pentru 2 litri de benzina, sistemul deschizand astfel portita sperantei de scapare si in situatiile grave unde cantitatea mai creste putin.

      De observat este si sistemul semi-infractional care are originile in societatea noastra prin disponibilitatea cu care romanii accepta sa lege relatii indiferent de nivelul social cu oricine !

      Asfel nu neaparat un copil de bani gata, poate inspaimanta, influenta, teroriza, pune la punc, lovi si chiar a omora un om pe strada, acestea sunt la indemana si lui Viorel, ca tacsu' e electrician la Tribunal, si Cosmin care e prieten cu Viorel zice si el ca are relatii !

      Niste manele provocatoare: ''Merge mintea la baiatu'', ''Pumnii mei minte nu are'', '' Am scapat de puscarie'' ... putine relatii si inconstienta varstei, face copii de altadata sa se raporteze la atitudinea mafiotizata sustinuta din plin de curentul evoluat '' Baietas' de cartier''

      Apelez la sociologii si psihologii care citesc commentul meu sa ofere solutii pentru un tratament al societatii noastre, prea mult afectata de modele gen: pitipoance-prostituate si baietasi-vagabonzi-viitori-interlopi sustinuti ca exemple in societatea romaneasca !

      Atitudinea noastra va putea schimba ceva !
      • -6 (16 voturi)    
        ce importanta are masina? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:19)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

        avea bmw agresorul? eu propun atunci sa se interzica detinerea de bmw-uri. problema este inconstienta varstei, asa cum ai spus si tu. si da, este normal sa inchizi ochii pentru infractiuni minore (a nu se intelege ca este cazul de fata). pentru ca daca trimiti un pusti teribilist dupa gratii pentru ca a furat ceva ca sa se de-a mare sistemul penitenciar nu-l va corectiona. din contra, la varsta lui, il va inrai si nu vei obtine decat un infractor violent viitor recidivist. cu totul alta este situatia in cazul recidivistilor.
        si da, si eu am un bmw. l-am luat nou, muncesc cinstit pentru el. dar faptul ca am bmw nu ma face infractor. as deveni daca as batea pe unul ingust la minte dar nu te intalnesc. si probabil ca mi-ar fi si mila de tine
        • +6 (8 voturi)    
          ba adriane, (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:11)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ...stii ceva...spune-mi pe unde conduci masina, sa trec pe trecerea de pietoni, sa te dai jos la mine ca trec strada prea incet...hai ca vad ca te roade tare...
          • 0 (0 voturi)    
            nu e nevoie. vei intalni pe altul (Joi, 8 aprilie 2010, 10:38)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui gogu

            iar tu, cu logica ta, te vei avanta te trecere. "si ce daca are viteza? eu sunt pe trecere".
            nu, nu-ti doresc asta, doar am vrut sa spun ca este bine sa te asiguri cand traversezi, nu sa te bazezi ca te apara vopseaua de pe asfalt.
        • +7 (9 voturi)    
          BMW... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:16)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          ...a devenit, in Romania, simbolul golanului agresiv! deci da, marca masinii are importanta aici!
          • -5 (13 voturi)    
            gresit (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:24)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui srpc

            bmw are si andreea raicu - asta nu inseamna ca bate oameni pe strada. si sunt foarte multi oameni care nu se dau jos din bmw de 100000 de euro sa bata oameni pe strada. alt exemplu. copos. cat despre gogu te invit la sediul firmei in care lucrez sa vezi daca te iau la bataie sau nu. eu cred ca nu. te-a batut dumnezeu destul
            • +2 (4 voturi)    
              Ai dat un exemplu relevant! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:52)

              Audit [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Andreea Raicu este una din "vedetele" de televiziune plimbata de la unul cu bani la altul. Spune tu cum se cheama in termenii celui ce a fost omorat pe trecerea de pietoni.
              • -4 (8 voturi)    
                ce spui ma? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:37)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Audit

                ce cadou a primit de la chivu andreea raicu? ce cadou a primit de la tudor chirila? nu o confunda pe andreea raicu cu aia pe care a lovit-o boschet. aia avea si ea bmw dar diferenta este uriasa. hagi are si el bmw. raicu este o persoana respectabila. la fel ca teo. sunt profesioniste si nu merita atacate.
            • +3 (7 voturi)    
              Ok (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:54)

              Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              imi place BMW-ul ca firma si nu merita reclama negativa. Faptul ca are BWM este folosit in contextul din articol pentru a arata ca e foarte probabil baiat de bani gata. Adica are 22 de ani si masina de nu stiu cate mii de euro, este agresiv fata de pietoni= 100% //. de bani gata...

              Pe de alta parte sa te dai meserias si agresiv pe forum mi se pare extrem de pueril, deci pentru asta primesti minus lejer. Stai jos, pici examenul de bun simt.(editat de HotNews.ro)
              • -3 (7 voturi)    
                pai eu sunt agresiv? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:34)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Vlad...

                ca eu doar incerc, fara agresivitate (da un exemplu daca-l vezi), sa explic unora ca a generaliza este gresit.
                • -6 (10 voturi)    
                  generalizare de minusuri multe (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:01)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  pe acest site sunt multi pdl-isti. gandind atat de prost este explicabil de ce sunt pdl-isti si voteaza cu basescu. trag concluzia ca sunt 5.250.000 de prosti care voteaza. este o generalizare idioata. dar poate va ajuta sa intelegeti ca generalizarile nu sunt bune si nu toti cei care au bmw sunt violenti asa cum nu doar cei cu bmw sunt violenti. asa cum prosti sunt indiferent cu cine voteaza si mai ales nu trebuiesc impartiti in functie de cum voteaza. asa cum oamenii nu trebuie etichetati in functie de ce masina conduc. daca nu ati inteles dati cu minus :)
              • -3 (9 voturi)    
                ha ha ha ce repede iei minus (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:40)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Vlad...

                daca nu esti complet de acord cu ei ai si luat un minus.
                • +5 (5 voturi)    
                  Nu-i bai (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:59)

                  Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                  noi sa fim sanatosi. Fiecare are dreptul la o parere.
                  • 0 (0 voturi)    
                    se pare ca nu (Joi, 8 aprilie 2010, 10:39)

                    adrian [anonim] i-a raspuns lui Vlad...

                    daca este diferita de a majoritatii, nu. ca daca ti-o expui esti infierat fara argumente.
          • -1 (5 voturi)    
            In Germania (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:09)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            BMW-ul e considerata masina de parvenit (castigator la loto) sau de peste. Lumea buna merge cu Mercedes.
            • -1 (7 voturi)    
              si ce legatura are masina? l-a lovit cu masina? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:39)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

              se putea da jos din orice masina. voi chiar nu intelegeti ca masina nu face un om normal sa devina violent? iar pentru lucian ... pai daca bmw este considerata masina de parvenit atunci inseamna ca unii parveniti (poate chiar majoritatea) isi iau bmw. dar nu inseamna ca toti cei care isi iau bmw sunt parveniti. si o intrebare. tu daca ai avea bani ce masina ti-ai lua? da, raspusde sincer.
              • 0 (2 voturi)    
                audi S8 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:36)

                vsp [anonim] i-a raspuns lui adrian

                asta mi-as lua
                • 0 (4 voturi)    
                  deci S8 ar fi de parvenit (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:02)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui vsp

                  fara a fi o jignire in cazul de fata. chiar nu vreau sa te superi pe mine. asta inseamna arivist sau parvenit - imbogatit peste noapte. daca cineva si-ar lua direct S8 ar insemna ca S8 este masina de arivist. pe care poate a luat-o ca sa nu fie pus in aceeasi oala cu cei cu bmw. care la randul lor si-au luat bmw ca sa nu fie pusi in aceeasi oala cu arivistii care si-au luat mercedes. asta nu schimba cu nimic nivelul de civilizatie al unora sau altora. arata doar ca nu trebuie sa punem etichete oamenilor. asa e in civilzatie si in societate.
        • +10 (10 voturi)    
          Inca un comment de 2 lei din partea ta ! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:26)

          romanasu' [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Adrian, dupa ce ai vazut ca te-au blamat cititorii commentului tau mai revii cu acesta care nu teransmite mai nimic !

          1) Da, exista o tipologie, care se deosebeste cu urmatoarele caracteristi:

          - masina (gen limuzina) freccvent BVM,
          - cu sau fara folie, preponderent culoare neagra,
          - tricou negru sau camasa cu liniute cambrata, lant la gat + bratara !
          - urmareste sa para intangibil si inpunator,
          - se cunoaste cu baietii shmecheri din cartier, daca nu, sigur se baga in seama !
          - cunoaste fetele libertine, daca nu atarna la liceu unde mai prosteste cate una
          - isi educa prietenii prin diferite laude, cele cu violenta sunt anesteziatice,
          - prefera sa faca bani usor (spalatorie),
          - la muzica gusturi extreme manele si house
          etc, etc, etc.

          Acest curent este vizibil si la fel de puternic copiat ca si emo, genul de club (pensat) si cum odinioara erau vizibile tipologiile RAP-er si ROCK-er.

          2) Sunt psiholog si dupa modul in care scrii, sunt sigur ca NU ai un BMW, din pacate marca compromisa in Romania, la fel cum cei care purtau palarii si mustata au compromis Mercedes cu timp in urma!

          Nu mai poza in formator de opinie, ai formulat textul astfel incat sa para moral corect dar ambiguu ca parere personala !

          Du-te la Counter Strike !!!!
          • -6 (8 voturi)    
            mergi la scoala iarasi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:12)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

            de ce? pentru ca in analiza ta ai gresit. in primul rand am un bmw. cumparat de nou. in al doilea rand, la scoala nu cred ca va invata sa trageti concluzii de genul unul cu parul lung e bolnav, inseamna ca toti cu parul lung sunt bolnavi. asta incerc sa arat si eu. dac unii au bmw si fac ce fac ep strada, nu toti cei care au bmw fac la fel. nu nu doar cei cu bmw fac asa. asa ca ... fi-i tu formator de opinie ca e de bine.
            • 0 (0 voturi)    
              cum e asta cu scoala??? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:38)

              mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

              vezi ca "fi-i tu formator" se scrie fara liniuta mai valorosule!
              • 0 (0 voturi)    
                evident ca fara liniuta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:29)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                este o greseala de tiparire. din graba. vezi ca am o 50 de posturi si probabil ca vei vedea ca scriu fara liniuta. mai cauta in comentariile mele si ai sa vezi greseli de scriere din graba. dar nu de genul asta. cand l-am trimis la scoala, l-am trimis la scoala de psihologie pentru motivele enumerate in cometariul respectiv. daca este sa vana greselile cred eu ca si in postul tau mai trebuia o virgula spre sfarsit. ;)
            • 0 (0 voturi)    
              @adrian (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:19)

              Iulian [anonim] i-a raspuns lui adrian

              E clar! Analiza precedenta e gresita, iar tu ai BMW. Argumentul suprem: agramatismul. Citez: "fi-i tu formator de opinie".
              • +1 (1 vot)    
                @iulian (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:51)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Iulian

                este foarte clar. tragi concluzii gresite fara sa te informezi bine si generalizezi prost. spunand ca sunt agramat se intelege ca toate posturile mele sunt asa. ca doar nu greseam in rest. daca ai fi citit mai multe comentarii ai fi vazut ca astfel de greseli nu se repeta. deci nu sunt agramat. iar daca pentru tine o greseala de gramatica anuleaza o demonstratie logica am facut o greseala ca ti-am raspuns :P
          • +6 (6 voturi)    
            Pe viitor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:20)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

            astia de la BMW ar trebuie sa se intereseze de sursele de finantare ale clientilor daca nu vor sa li se asocieze masina cu golania. Alte marci au aceasta poltica.
            • -3 (5 voturi)    
              de exemplu? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:32)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              eu stiu ca la mercedes vanzatorii chiar se trag de sireturi cu cumparatorii care au un anumit nivel - "da frate, am unul perfect pentru tine". si inca ceva. majoritatea cocalarilor nu are bmw nou ci sh. aaa la bmw nu am reusit sa conving vanzatorul de acolo sa ma scoata din "domnul _____" desi i-am spus de o mie de ori sa-mi spuna adrian si nu e mare diferenta de varsta.
            • -1 (1 vot)    
              n-ai vazut cocalari cu rolls? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:05)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              stiu eu cativa. la fel si cu maybach. nu poti pune oamenii in aceeasi oala dupa masina. ex becali si catarama. unul e rau, altul e bun (pt ca e contra lui antonescu). alt exemplu vantu si paunescu. unul bun si unul rau. amandoi cu mercedes
        • 0 (0 voturi)    
          Toti (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:59)

          agentul [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Posesorii de BMW si Audi sunt tzarani primitivi mancatori de seminte in procent de 99 la suta. Punct.
          • 0 (0 voturi)    
            si posesorii de mercedes? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:30)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui agentul

            vezi, eu impotriva acestor generalizari sunt
            • 0 (0 voturi)    
              cerere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40)

              agentul [anonim] i-a raspuns lui adrian

              Pai fa o cerere la posesorii de BMW si Audi, sa nu mai dea motiv de generalizare :)
              • +1 (1 vot)    
                buna observatia ta. imi place (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:15)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui agentul

                are si haz, este si destul de corecta. dar sa stii ca am vazut rautate si la oameni fara bani si la oameni cu bani. la fel si nesimtire - si la unii si la altii. de-asta eu ma feresc sa fac generalizari. si apoi, daca unii dau motiv de generalizare nu inseamna ca trebuie sa generalizam. ca daca printr-o intamplare 70% dintre membrii unei familii sunt interlopi si ajung dupa gratii nu trebuie sa generalizam si sa-i inchidem pe toti.
      • +10 (10 voturi)    
        Foarte bun comentariu. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:28)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

        Ma inspaimant si eu de educatia, mediul, promovarea minciunii, smecheriei, lenei prin toate mijloacele media.

        Am 2 copii care "pasesc" spre adolescenta si pot confirma ca lupta impotriva influentei nefaste a unei lumi naucita si corupta asupra copiilor este dificila.

        Daca totusi dorim ca Romania sa ramana o tara si sa nu se transforme intr-o adunatura de ginti si triburi (tribul notarilor, al medicilor, al procurorilor, al popilor,....) educatia ar trebui sa reprezinte prioritatea absoluta.
        Doar apoi celelalte, oricat de importante ar parea unora (sanatatea, transporturile, apararea....).

        Totul se face cu oameni. Daca strici omul, nu se mai face nimic in tara asta.

        Si asta indiferent de banii de la buget, fonduri nerambursabile.
        Oricat ne-am gudura pe la altii, nu vom culege decat dispret si umilinta.

        A fi sau a nu fi depinde de noi, de romani.
        Nu altii sunt de vina pentru marasmul in care ne aflam.
      • -6 (6 voturi)    
        objection your honor! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:45)

        alex [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

        comentariul lui adrian este unul logic. al tau este al unui "frustrat". din comentariul tau eu cred ca esti un om violent capabil de multe tampenii.
        in loc sa incepi discutii idioate cu sociologi si psihologi mai bine inveti cum sa dai cu pumnul. trust me , is more fun ;)
        ps: violenta la oameni are un trecut , prezent si viitor glorios :)
        • -2 (4 voturi)    
          credeam sa sunt singurul nebun (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:16)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui alex

          ma si pregateam sa-i cer consultatie psihologului. acum ca suntem 2 nu ma mai grabesc. dar oare ce denota folosirea formei peiorative "romanasul"? pardon, cu "sh" ca e mai cool, asa a vazut el pe net.
          • 0 (2 voturi)    
            nu ai cu cine.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:37)

            and [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Nu Adrian , ai fost logic in ce ai afirmat. Faptul ca iei atatea minusuri e ingrijorator, probabil multi si-ar dori dreptate ca in evul mediu.
            Cat despre caracterizarea unui om pe baza masinii pe care o conduce, asta arata cel mai bine ca suntem o natie inchistata in prejudecati imbecile. Am auzit atatea ca m-am saturat : cine are BMW, mercedes, SUV alb, Logan, Audi e taran. Cine are masina frantuzeasca e snob si nepriceput (ca nu si-a luat nemteasca). Cine-si ia la SH e sarac ce sta probabil in garconiera cu parintii... si cate si mai cate. Si in ultimul rand, mi se pare ca trebuie sa fii cocalar in adancul sufletului ca sa nu-ti cumperi BMW desi iti place, doar pentru ca iti pasa ce crede lumea despre tine. E doar o masina!
    • +8 (12 voturi)    
      si eu zic asa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:43)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      daca as fi din familia batranului l-as impusca pe nenorocitul ala prea grabit, nu ca sa-l omor, doar sa-i zdrobesc genunchii ...
      pana nu se vor teme pentru integritatea lor fizica javrele nu se vor potoli!
      • +1 (3 voturi)    
        bun asa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:37)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        si apoi fratele agresorului sa vina sa te omoare e tine, fratele tau sa-l omoare pe fratele agresorului. si tot asa. cine are mai multi frati. crede-ma ca ai pierde. interlopii sunt mai multi. mai bine faci ceva ca sa schimbi legea. in civilizatie si societate este singura solutie. d-aia a fost inlocuita legea pumnului, sau a celui mai puternic. ca sa nu ne mai facem singuri dreptate dupa cum credem noi de cuviinta sau dupa cat suntem de puternici
        • 0 (0 voturi)    
          pai (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:59)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          daca justitia si-ar face treaba n-ar mai fi nevoie,dar problema este ca justitia e putreda... altfel primul tau mesaj cel care a starnit atatea controverse ar fi cum nu se poate mai pertinent daca Romania ar fi un stat de drept, dar Romania este un stat in care justitia ii tine pe mafioti in brate!
          impingand la extrem si anticipand razbunarea fratilor, etc le dau o grenada si gata... :)
          ideea e ca atat timp cat interlopii si politrucii gen voicu nu au teama de nimic, avand justitia aservita trebuie sa inceapa sa se teama de ceva, de razbunarea familiei celui pe care il omoara...
          • 0 (0 voturi)    
            tu ce crezi? (Joi, 8 aprilie 2010, 10:19)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

            ca infractorii nu se tem? pai cand se bat si se omoara intre ei, nu se tem pentru siguranta lor si a familiilor lor? si ce, asta ii opreste sa se bata intre ei? deci teama de razbunarea familiilor victimilor nu-i va opri. pentru ca ei sunt mai puternici si sunt inarmati. noi stam la calculator si ei la sala de forta. cum crezi ca m-as apuca eu sa ma razbun? oare nu se va razbuna si familia aluia pe familia mea?
            • 0 (0 voturi)    
              pai (Joi, 8 aprilie 2010, 11:18)

              veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              nu pretind ca astfel voi rezolva problema violentei in Romania, doar voi limita comportamentele agresive ... razboi intre clanuri vor exista dintotdeuna, indivizi violenti de asemenea.
              Trebuie ca cineva sa suplineasca rolul justitiei.
  • +19 (19 voturi)    
    Auzi ce justitie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:52)

    Rhadoo [utilizator]

    Oameni buni, acest criminal a fost retinut pentru ultraj si tulburarea linistii publice, ca si cand ar fi facut scandal intr-un bar si s-ar fi batut cu alti derbedei ca si el. Asta vi se pare justitie?
    Pentru ce o sa-l pedepseasca? Pentru ultraj si scandal? O sa-i dea 4-5 ani, din care o sa execute maxim 2. Sau mai rau, doar o amenda. Asta e dreptatea pentru un batran care poate ar mai fi trait inca 10, 15 ani?
    Apropo, domnilor reporteri hotnews, va rog sa va informati in legatura cu "soarta" celor patru batausi care l-au omorat in bataie pe un om de 40 de ani pe peronul unei gari. A fost data ca stire atunci, dar nici o agentie de presa n-a urmarit continuarea.
    • +3 (7 voturi)    
      nu intelegi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:18)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      nu il puteau aresta pentru altceva cat timp nu exista o dovada in acest sens (ca loviturile au provocat moartea). Eu stiu una ca daca claxonezi in oras si cineva face stop cardiac datorita claxonului poti fi acuzat.
      • +3 (3 voturi)    
        Cum nu sunt dovezi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:56)

        Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Pai asta intreb si eu. De ce nu exista dovada? De ce se cauta musamalizarea cazului? Conteaza daca omul a murit pe strada, in salvare sau la spital? Loviturile animalului au cauzat moartea batranului si trauma unei fetite care si-a vazut bunicul snopit in bataie si apoi inconstient la pamant. La asta se adauga martorii. Astea sunt dovezile clare ca lumina zilei.
        Si ma scuzi pentru impertinenta, dar cred ca e o probabilitate mai mare sa te loveasca in cap un meteorit de dimensiunea unei pietricele decat sa moara cineva de infarct de la un claxon.
        • -2 (6 voturi)    
          probabilitate gresita (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:03)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

          chiar poti muri de la o sperietura zdravana (un claxon puternic langa tine) in timp ce de meteoriti nu am prea auzit sa omoare oameni in ultima vreme
          • +3 (3 voturi)    
            N-ai inteles subtilitatea (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:15)

            Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            Pai tocmai asta e faza. Am vrut sa subliniez ca se moare foarte foarte rar din infarcturi provocate de claxoane. Pana una alta, va ca se moare in trafic mult mai des din cauza imprudentei, vitezei si mai nou violentei.
        • +1 (1 vot)    
          dpdv legal (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:17)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

          pentru a stabili ca moartea a fost cauzata de lovituri trebuie certificat de la medic. Restul ca daca nu il batea poate nu facea infarct e can can dpdv juridic desi iti dau dreptate. Legea e una, spiritul legii e alta, la noi nu se dau sentinte in spiritul legii ci se cauta (inclusiv de catre judecatori) portite de scapare.

          Iar faza cu bmw-urile interzise ca sunt masini de infractori cred ca nu sunteti normali la cap ... nu masina face omul.
      • +3 (3 voturi)    
        Cum nu sunt dovezi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:56)

        Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Pai asta intreb si eu. De ce nu exista dovada? De ce se cauta musamalizarea cazului? Conteaza daca omul a murit pe strada, in salvare sau la spital? Loviturile animalului au cauzat moartea batranului si trauma unei fetite care si-a vazut bunicul snopit in bataie si apoi inconstient la pamant. La asta se adauga martorii. Astea sunt dovezile clare ca lumina zilei.
        • -2 (2 voturi)    
          cum am mai spus (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:25)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

          nu conteaza pentru ce e retinut. ci pentru ce e judecat. asteapta sa vezi pentru ce e judecat si inflameaza-te atunci. pana una-alta stai linistit ca omul e la pastrare si va fi judecat
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 8 aprilie 2010, 7:40)

          Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

          Se caută muşamalizarea cazului fiindcă vinovatul nu are cum să scape altfel, fiind recidivist, cu o condamnare de 2 ani cu suspendare acordată în 2009 pentru complicitate la furt calificat, iar de data asta şi-a încheiat cariera infracţională cu mâna lui, şansele ca banul sau pilele să-l mai salveze sunt destul de reduse. Iar dacă primeşte pedeapsa minimă, mânăria devine evidentă şi abia acordă moştenitorilor victimei un motiv de recurs.
      • +2 (2 voturi)    
        Ba pardon (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:43)

        Leyla [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Poti cerceta un om pentru savarsirea infractiunii de lovire, in forma ei simpla. Nu e musai sa fie vatamare corporala sau, mai grav, lovituri cauzatoare de moarte.
        • -3 (3 voturi)    
          ba pardon, pardon (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:53)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Leyla

          omul nu a zis ca nu poate fi cercetat. ci arestat. nu cred ca poate fi arestat cineva doar pentru lovire cum se intelege dinc e sustii tu
          • +2 (2 voturi)    
            sa ma explic se pare ca e nevoie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:21)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui adrian

            pana cand medicii nu vor stabili clar ca loviturile au provocat moartea, tanarul ar fi stat in libertate. Avand in vedere ca a fugit de la locul faptei, caracterul violent si (da) linsarea mediatica judecatorii au preferat sa il tina dupa gratii pentru deranjarea ordinii publice si ultraj si vad ei apoi pentru ce il vor judeca. Nu il puteau aresta pentru omor fara probe ce necesita timp doar asa ca vor unii, si nici nu mi se parea ok sa il lase liber pana fac rost de probe, cred ca nici voua ...
            • -2 (2 voturi)    
              perfect de acord cu tine (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:54)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Ghita

              sunt absolut de acord. doar ca eu ii raspunsesem domnei leyla care propunea sa aresteze omul pentru lovire simpla. vezi postul imediat urmator unde i-am spus lui rhadoo ca este prea inflamat si ca este bine ca l-au inchis pentru orice si nu scapa si ca este mai important pentru ce e judecat
          • 0 (0 voturi)    
            Ba pardon la pardon (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:45)

            Leyla [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Pentru orice infractiune la care este prevazuta pedeapsa cu inchisoarea o persoana poate fi cercetata/judecata in stare de arest. Conteaza pericolul social pe care il reprezinta respectivul.
            Evident, asta in pura teorie :D
            • 0 (0 voturi)    
              da? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:51)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Leyla

              scuze, chiar nu am stiut. eu nu ma bazez pe cursuri de drept pentru ca nu am si nici nu am citit prea mult in domeniu pentru ca n-am avut nevoie. ma bazez mai mult pe "logica bunului simt". daca o doamna imi da o palma pentru ca m-am uitat lung la decolteul ei este pasibila de arest preventiv? ca este lovire ce ar face ea in cazul ala.
              • 0 (0 voturi)    
                Ok (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:55)

                Leyla [anonim] i-a raspuns lui adrian

                Adrian, ideea e in felul urmator..asa cum am zis si mai devreme, in pura teorie lucrurile astea sunt posibile. In cazul de fata e vorba si de un concurs de infractiuni - ultrajul si lovirile. Se justifica pe deplin masura arestarii preventive, cu atat mai mult cu cat privit prin prisma faptului ca a facut ce a facut, a mai si savarsit fapta in public. Te gandesti ca daca mai era cineva acolo putea sa riposteze si mai violent? Sau putea sa scoata vreo bata sau vreun pistol si cine stie cate alte victime mai erau.

                Sunt de acord cu tine ca nu trebuie generalizat, dar..pietonii au prioritate.
                E adevarat ca sunt unii care de nesimtire de abia se tarasc pe sosea, si pe mine ma enerveaza si-i claxonez, dar de aici pana la a te da jos din masina si a lua pe cineva la bataie in halul ala e cale lunga.
                Si mai gandeste-te ca era si un copil de fata..cu ce traume poate ramane copilul acela?
                • 0 (0 voturi)    
                  Arestarea (Joi, 8 aprilie 2010, 9:33)

                  Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui Leyla

                  Spaţiul din închisoare nu e infinit, iar la noi e deja cam neîncăpător. Din acest motiv, arestarea se foloseşte în cazul unui personaj care dă motive autorităţilor să creadă că se va sustrage urmăririi penale, va deveni violent sau periculos în alt mod, de asta se numeşte "arestare preventivă"; a aresta pe oricine, indiferent de gravitatea sau lipsa de gravitate a acuzaţiilor, ar fi o idee cam proastă. Procedura obişnuită este judecata în stare de libertate.
                • 0 (0 voturi)    
                  ai dreptate (Joi, 8 aprilie 2010, 9:51)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui Leyla

                  si eu am zis ca este foarte bine ca este in preventiv si ca nu scapa.
                  m-am gandit ca putea sa riposteze mai violent. d-asta le spun astora ca justitia nu se face in strada. ca nu stii cine castiga.
    • -5 (7 voturi)    
      te-ai inflamat cam tare. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:26)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      este bine ca este retinut preventiv. idiferent pentru ce este in arest preventiv, tot in arest preventiv este. si bine ca este acolo si nu poate fugi de justitie. dar este mai important pentru ce va fi judecat. cu ce te incalzea daca era retinut pentru omor deosebir de grav dar era judecat pentru ucidere involuntara in loc sa fie judecat pentru lovituri cauzatoare de moarte? si mai ziceti ca n-am dreptate cand spun ca presa inflameaza spiritele
    • +3 (3 voturi)    
      nope (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:04)

      Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Pentru ultraj şi scandal se dau maxim 3 ani.
  • +20 (22 voturi)    
    Sigur nu este un pericol public (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:00)

    moucha [anonim]

    Si merita cercetat in libertate. Tanarul cauta o modalitate de a se face mai repede inteles, caci nu avea vreme de pierdut. Bataia este, in fond, o modalitate de comunicare. Cat despre infarctul batranului, o prostie nicidecum cauzata de bataie. Tanarul nu dorise sub nici o forma sa il ucida pe batran: el voia sa il ajute cu inlocuirea ultimilor 3 dinti naturali si cu un binemeritat repaus pentru sudarea celor cateva coaste rupte. Iar nepotica sa nu mai profite de bunic si sa se mai plimbe si singura, ca doar nu are un picior rupt ca bunicul. Ce linsaj mediatic, un tanar asa de bine educat sa fie supus tirurilor presei.
    • +3 (3 voturi)    
      Gandeste-te si la zicalele care le avem: (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:17)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      "Bataia e rupta din rai", "Are darul (nu viciul) betiei" si altele.
      Cred ca la noi, la romani lucrurile sunt mult mai de substanta si implicit mai grave.
  • +17 (19 voturi)    
    Cine e Cosmin Dragan? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:01)

    titi [anonim]

    Mai ziaristilor zelosi si destepti ce sunteti? Dar de ce nu ne spuneti si cine este acest putzoi de 22 de ani? Cine-i tatal, mama, unchiul? Voi ziaristilor care dealtfel le aflati pe toate?
    Sa stim si noi ce pui de beizadea politica este? Sau poate tacsu este chiar procuror sau judecator in Craiova, asa ca nu va primi decat cel mult o mustrare din partea autoritatilor.
    Asa ca, daca vreti un articol perinent si complet, scrieti informatia pana la capat.
    • +1 (5 voturi)    
      si daca (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:58)

      curios [anonim] i-a raspuns lui titi

      avea Dacie veche de 156 ani era fapta mai putin grava? si daca era capsunar era altfel? si daca era turc era diferit?
      • +3 (3 voturi)    
        Are importantain Romania (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:36)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui curios

        La noi justitia are reactii influentate puternic de marca de masina a celui care a produs accidentul. Una e decizia in cazul unuia cu Dacie alta e decizia in cazul unuia cu BMW. Si din cauza acestei diferenta s-a ajuns de la calcatul cu BMW-ul pe trecerea de pietoni fara consecinte la snopirea din baiate a pietonilor pe trecerea de pietoni. Care o fi urmatorul pas in aceasta evolutie?
        • 0 (6 voturi)    
          costicaaaa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:59)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          ce importanta are bmw-ul? important in cazul asta este ca ala e un mafiot. si ca justitia da verdictul in functie de banii si influenta infractorului. nicidecum in functie de marca masinii infractorului. crezi ca eu daca am bmw bat oameni pe strada in fiecare zi? eu te-as vota presedinte ca sa interzici bmw-urile
          • +2 (2 voturi)    
            Te face sa te crezi leu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:50)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

            intr-o societate de jivine asta face bmw-ul. Este un articol ceva mai sus, cu Becali, care confirma lucrul asta.
            • -3 (5 voturi)    
              ai dreptate. am citit si eu articolul (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:04)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              daca zice in articolul cu becali inseamna ca asa e. tine-o tot asa
            • -2 (2 voturi)    
              mercedesul te face sa te simti zeu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:51)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              nu masina ci educatia si banii te fac sa te simti intr-un anume fel. si lipsa banilor te face frustrat. si parca ai condamna pe toti cei care au bani.
              • +2 (2 voturi)    
                mai aditza... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:31)

                mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

                Mai Aditza, tu esti cumva finu' lu Adi Minune...sau esti macar "Vedeta Proteveu" ?!!!!...ca prea sari la inaintare ca mai toate vedetele din campania de promovare "RRRRomania...." si prea vrei sa arati lumii ce stii tu sa faci sau care e "Valoarea ta" de posesor de "BMW cumparat de nou". Sa stii ca banii in nici un caz nu te fac "Om" - te pot face o bestie...si poti sa te uiti de jur imprejur sa vezi asta! Bunul simt, etica, cultura, astea sunt valorile care te pot face sa evoluezi pe o scara a valorilor, dar chestii de astea sunt considerate jignitoare in ziua de azi.

                Cat despre BMW sau orice alt tip de "masina de masina" ma bucur ca mai exista o justitie divina si din cand in cand mai dispare cate un descreierat - pacat insa de nevinovati.
                • -2 (2 voturi)    
                  pai asta am zis si eu. banii, nu masina (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:49)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                  banii te pot face bestie nu faptul ca esti la volanul unui mercedes. ci faptul ca daca ai bani crezi ca esti deasupra legii. unde ne contrazicem?
                • -2 (2 voturi)    
                  daca atat ai inteles tu... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:54)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                  eu indemnam la logica, bun simt etica, etc. nu este etic ca cataloghezi toti posesorii de bmw in criminali. tu ma certi ca ce? ca e cam incoerent postul. ma acuzi ca as fi tigan. ei bine, nu sunt. n-am legat valoarea mea de banii mei ci de modul de a gandi si de a gandi in general. a spune ca toti cu bmw sunt nu stiu cum si e bine ca o mai patesc cate unii nu arata decat frustare din cauza lipsei de la cursurile de logica. eu stiu pe una careia nu-i mai placea audi-ul de serviciu ca ea avea acasa Q7. si lumea tot a votat-o. asa ca nu vad legatura cu masina. nu din cauza vitezei s-a produs drama
                  • +1 (1 vot)    
                    citez: (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:04)

                    mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

                    "nu masina ci educatia si banii te fac sa te simti intr-un anume fel."
                    • -1 (1 vot)    
                      defapt, care e problema ta? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:35)

                      adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                      ca eu tot nu inteleg. eu sustineam ca nu masina ci banii te fac sa te simti rege, ca nu este bine sa generalizam si sa etichetam toti soferii unei marci iar tu te iei de mine fara nimic clar.
                      • +1 (1 vot)    
                        care e de fapt problema... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:04)

                        mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

                        De fapt, problema sunt toti cei care nu inteleg nimic dar au senzatia ca sunt reincarnarea lui Socrate. Sunt cei ca tine care se trezesc vorbind si se oftica doar pentru un obiect, un simplu obiect pierzand din vedere tocmai esenta eticii pe care o citam mai devreme. Te-ai gandit pentru o secunda ce ar fi fost sau ce ai fi facut daca in locul fetitei era fiica ta iar in locul batranului era tatal tau la care ai lasat copilul pentru a te putea duce la munca sa iti platesti BMW-ul mult iubit???
                        Nu te-ai gandit! De ce? Pentru ca astfel de lucruri nu fac parte din universul tau inconjurator si nu le intelegi. Tu te simti bine stand si comentand si varsand ineptii.
                        Asa ca prefer sa ma retrag ca eu mai am si altele de facut si chiar am treaba.

                        PS: vezi ca mai sus imi lipsea o virgula - pune-mi-o tu! :D
                        • 0 (0 voturi)    
                          vezi ca tu nu intelegi (Joi, 8 aprilie 2010, 9:53)

                          adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                          eu nu m-am ofticat pentru un obiect. m-am ofticat pentru o idee. ideea de a nu generaliza si de a nu pune toti oamenii in aceeasi oala. de a nu considera toti studentii nu stiu cum si sa-i batem pe toti cum i-au batut minerii. la rand, fara discernamant.
                  • +1 (1 vot)    
                    "ecce Homo!" (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:20)

                    mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

                    Iarta-ma Prea Maritule! chiar cred ca si in cazul in care te-ai fi dat si cu roaba prin pivnita si ai fi gandit la fel, tot asa te vedeam.
                    problema e alta si din pacate e prea mare, omul modern sufera prea mult de "victimizare"! se identifica prea repede cu unele personaje din viata cotidiana fara a-si mai gasi un sens o directie in viata - iar Maria Ta s-a ofuscat toata ca s-a luat lumea de BMW.
                    esti obligat cumva prin contractul colectiv de munca??? lucrezi la BMW???
                    dincolo de ce fac altii sau ce pareri au altii si cine pe cine a votat spune-ne Te rugam, povesteste ultimul gest de omenie pe care l-ai facut...ai dat si tu un covrig de pomana macar?? ai ajutat un om sa se ridice de jos macar??
                    • -1 (1 vot)    
                      incerc sa-ti explic (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:05)

                      adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

                      1. nu m-am ofuscat ca s-a luat lumea de bmw. deranjul a fost ca lumea generalizeaza prea usor.
                      2. "oamenii sufera de victimizare" - pot considera ca si tu te identifici cu batranul.
                      3. dau de pomana, nu bani ci de mancare, dar da, dau de pomana si nu-mi cade mana. nu am castigat la loto, am muncit si stiu de unde am plecat. chiar daca am bmw.
                      4. pana acum nu am atacat la persoana, n-am batjocorit pe nimeni si am fost civilizat - nu inteleg de ce tu folosesti "prea maritule"
                      5. mai mult nu te pot ajuta pentru ca hotnwes nu accepta desene la comentarii.
                      6. pa
        • +1 (1 vot)    
          ce masina avea Voicu? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:06)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          dar H.Prigoana? dar ministrul oprit pe autostrada?
  • +16 (16 voturi)    
    Nu viteza te omoara... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:02)

    unu [anonim]

    ...ci oprirea brusca. Sa fim seriosi, iei la bataie un batran pe strada si il bati pana face infarct dar nu e vina ta... Cum sa nu, smecher de 22 de ani cu BMW care crede ca poate sa faca orice. O sa scape cu amenda sau cu fata curata ca toate celelalte beizadele in care pomopeaza parintii bani.
    • -7 (7 voturi)    
      propun interzicerea bmw-urilor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:27)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui unu

      de asemenea propun ca cei ingusti la minte sa nu voteze.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:18)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        ca atare, de acum inainte, in zilele de alegeri esti liber sa-ti faci alt program!
        • -5 (5 voturi)    
          intai sa fie interzise, apoi nu vin eu la alegeri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:28)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui srpc

          eu sunt ma ingust la minte daca nu sunt de acord cu generalizarea bmw = om de nimic? ia stai o zi la o reprezentanta bmw sa vezi ce oameni trec pe acolo. si care este deosebirea fundamentala de manelistii cu tdi, de exemplu
  • +13 (13 voturi)    
    depinde... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:04)

    cristus [anonim]

    Daca are bani, scapa ! Pana la urma cine i-a dat voie batranului sa iasa din casa cand se plimba nervosul pe acolo ?
    Urmarim derularea anchetei.
    Repet : daca are bani scapa.
    • +12 (12 voturi)    
      Sigur ca da (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:12)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui cristus

      In fond si la urma urmei, conform principiul actiunilor reciproce, batranul e cel care a intrat in pumnul tanarului. Trebuie doar la proces sa demonstrezi ca sistemele de referinta inertiale sunt echivalente, lucru care e demonstrat de sute de ani. Habar nu au astia din presa de putina fizica. Au trecut prin scoala ca batranul pe trecerea de pietoni: fara sa se lipeasca o dunga de el.
      • 0 (0 voturi)    
        SRI (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:56)

        MLZ [anonim] i-a raspuns lui moucha

        Totusi, pumnul se poate sa se fi deplasat nu cu viteza constanta, ci cu acceleratie (eventual variabila). Ceea ce face sistemul de referinta neinertial si deci echivalenta ta nu se aplica.

        Dar propun o alta perspectiva: la nivel micro, nu exista nici pumnul nici batranul, ci doar microparticule. A disparut deci persoana din calcul. Deci si vinovatia. Deci cazul trebuie clasat din start.

        PS: Astept (inca?) deznodamantul altor procese ale unor fapte prezentate cu manie cetateneasca prin presa si uitate apoi instantaneu .... gen: aia care au votat de mai multe ori la alegeri, bataia BGS - interlopu' Preda, etc.

        Cred ca presa de prin cnezatul Romaniei este cam reptiliana la memorie .... :o)
    • +6 (6 voturi)    
      cam da (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:32)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui cristus

      pai are bani, si o sa scape... pentru ca incidentul s-a produs in Craiova/Romania. deci scapa fara nici un fel de problema.
  • +12 (12 voturi)    
    animalul asta merita pedeapsa maxima (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:15)

    gimini [utilizator]

    Pentru simplul motiv ca bate oameni nevinovati pe strada! Unde dracu suntem, in Africa?! Animalul asta ar trebui bagat scurt la tentativa de omor, cu toate consecintele de rigoare. Cand bati pe cineva de-i iei rasuflarea (ok, ok, batranul nu a murit imediat dar nici nu a mai apucat sa mearga mai departe) e clar ca il bati ca sa-l omori, nu ca sa-l "dojenesti". Deci, tentativa de omor cu pedeapsa maxima. Si sa fie bagat in celula 12 ani numai cu tigani cu scula groasa. Cand va iesi peste 12 ani de la puscarie sa iasa vorbind subtire si sa tremure ca un caine batut cand va ridica vreunul mana asupra lui.
    • +2 (2 voturi)    
      Africa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:07)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Unele tari din Africa sunt mai civilizate decat noi.
      Altele nu, e adevarat.
    • -10 (10 voturi)    
      esti sigur? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:31)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gimini

      esti tu sigur ca dupa 12 ani va iesi de acolo mielusel? esti sigur ca nu va vrea sa o plateasca societatii care l-a trimis acolo? si vezi ca este cam rasist cu explimarea "sa fie bagat in celula 12 ani numai cu tigani" eu ti-as fi cenzurat cometariul. daca erau romani, evrei sau rusi care era diferenta? presupui tu ca tiganii sunt mai rai?
      • +6 (6 voturi)    
        dispari, corectule politic (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        din cauza celor ca tine am ajuns in halul asta! daca ticalosii ar fi striviti imediat ce se manifesta, ceilalti s-ar teme! ce facem daca ala iese din puscarie si vrea sa se razbune? il linsam! ai inteles?
        • -5 (7 voturi)    
          esti prea violent in limbaj (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:33)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui srpc

          si nu lasi loc de alte opinii. probabil ca daca as indrazni sa-mi sustin opinia m-ai lua la bataie. nu o mai fac. pentru ca daca m-ai lua la bataie ai fi un ticalos. si conform teoriei tale ar trebui sa fii strivit imediat
    • +4 (4 voturi)    
      E crima cu remeditare (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:34)

      titi [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Asta nu e tentativa de omor, nici ultraj.
      Este crima cu oremeditare, loviturile aplicate au condus la supraexcitarea nervoasa a batranului care intr-un final a facut infarct. Legatura de cauzalitate este foarte clara.
      Doar ca jigodia aia are ceva relatii sus-puse asa ca acum se lucreaza mana in mana - politia+procuratura+serviciul de medicina legala+justitia pentru a-l scoate basma curata. Parol. Din pacate nu avem o societate civila in stare sa se revolte public, in strada, impotriva acestor musamalizari. Iar presa va mai dezvate acest subiect maxim 3 zile, apoi se asterne tacerea... apar subiecte noi mai proaspete si mai siropoase...
      • -1 (5 voturi)    
        nu e crima cu premeditare. e doar crima (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:58)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui titi

        crima cu premeditare este cand pregatesti crima. cand te gandesti ca te duci al ala acasa si-l omori ca te-a inselat nevasta cu el. cand te iei al bataie cu unul pe strada si va bateti ce va bateti si tu scoti cutitul si-l omori este crima. cand il impingi pe unul pe strada si cade si se loveste cu capuld e bordura si moare este lovitura cauzatoare de moarte. evident, toate acestea au circumstante (atenuante sau agravante) si un grad de violenta.
        • +1 (1 vot)    
          pedeapsa cu moartea (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:18)

          x_ander [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Cand il impingi pe unul pe strada si cade si se loveste cu capul de bordura si moare este omor prin imprudenta ... lovituri cauzatoare de moarte, sunt atunci cand ii cari unuia 5-6 pumni, face hemoragie interna si dupa un timp moare ...
          Dupa parerea mea justitia cea mai corecta s-ar face ca in SUA cu jurati ... iei 100 de indivizi (oameni normali) ... ii izolezi timp de o luna doua de zile si ii pui sa hotarasca cat de vinovat este pustiul sau nu ... Si de ce nu?!? Chiar pedeapsa cu moartea + toate celelalte pedepse MULT mai aspre... Sunt convins ca multi s-ar controla atunci cand ar stii ca ii pandeste ceva <b>fara precedent</b> ... E clar ca suntem un popor de brute necivilizate ... De civilizat nu mai poti civiliza generatiile de acum, poate doar sa le fortezi sa respecte legea ... abia generatiile urmatoare sa se civilizeze prin educatie!!!!
          • -1 (3 voturi)    
            perfect! ai dreptate x_ander (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:01)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui x_ander

            am gresit eu cu incadrarea la omor prin impudenta si lovitura cauzatoare de moarte. nu sunt foarte pregatit si de aceea nici nu sustin ca ar trebui sa moara agresorul. ai perfecta dreptate cand spui ca juratii trebuiesc izolati timp de o luna sau doua. pentru a nu lua deciziile influentati de ziare. asta ma chinui si eu sa spun de azi dimineata. nimeni nu se gandeste ca poate avea si efect invers aspra judecatorului. "eee, exagereaza presa, ca de obicei e in goana dupa senzational, nu o fi facut copilul asta chiar asa rau. hai sa nu fiu foarte aspru cu el". si cu civilizatia si educatia ai perfecat dreptate. si in alte parti s-a facut la fel
  • +9 (9 voturi)    
    NUMELE ! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:17)

    cezar [anonim]

    Numele batranului mort l-ati spus. Care este numele infractorului ?
    • +1 (1 vot)    
      Cosmin Dragan ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:37)

      george [anonim] i-a raspuns lui cezar

      parca Cosmin Dragan, o fi vre-un spirant la deputatie sau senat , vre-un baiat capabil ?
  • +10 (10 voturi)    
    v-a scapa sigur (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:17)

    vvv [anonim]

    se judeca la craiova de neamurile lui Covei asa ca
  • +12 (12 voturi)    
    Nume va rugam (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:22)

    Pink Panther [anonim]

    Am dori sa stim numele procurorilor care au instrumentat cazul.

    Se poate?
    Ah, si un interviu cu ei la ora de maxima audienta.

    Nimic personal, doar sa intelegem.
    Eu marturisesc ca nu inteleg.

    Si BOR, n-ar trebui sa va implicati si voi un pic? Ca tot furati banii statului prin tot felul de santaje "spirituale" si exploatarea spaimelor batranilor.

    Hai BOR sa va vedem. Treceti la actiune!
    • +9 (9 voturi)    
      E foarte grav!!!! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:01)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Am asistat si eu la o scena cand un batran foarte ingrijit imbracat, foarte decent, mergea pe trotuar cu o sacosa micuta in care avea un ghiiveci cu flori. Un mizerabil (un tigan care chipurile fugea pe trotuar...) l-a imbrancit intentionat, l-a trantit jos, simuland ca s-au tamponat. Sub pretext ca il ajuta sa se ridice i-a luat portofelul din buzunarul din spate.
      Era in centrul orasului in fata magazinelor, nu era aglomerat, s-a vazut totul... Ce m-a durut cel mai mult a fost atitudinea trecatorior care comentau ca ce l-a apucat pe om sa iasa in strada la 80 de ani!!!
      Fapta asta trebuie aspru pedepsita nu e doar o lipsa de omenie sau o iesire impulsiva. E ceva cu implicatii f grave. Nu ar trebui sa le spunem noi procurorilor ca trebuie pedepsita.. Daca nu cumva lumea lor inseamna doar clientii lor care le aduc bani....
      • +6 (6 voturi)    
        Frica la romani... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:38)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Maria

        ...sau lipsa de "cohones" sau "balls".
        Asta este.

        Foarte multora le este comod sa comenteze de pe margine si sa astepte autoritatile, Dumnezeu, Buddha, Allah sau mai stiu eu cine sa rezolve problemele dar daca se poate fara sa-si puna in pericol "statutul".
        Nici macar nu vorbesc de riscuri fizice, fereasca Dumnezeu!

        Nu vor nici macar sa se prafuiasca, sa iasa in evidenta, sa devina subiect de discutie ale altora ca si ei.

        Am avut experiente cu un nenorocit pe care a trebuit sa-l pocnesc pana la urma pentru ca ceilalti din jur au preferat sa evite o punere la punct verbala (ar fi rezolvat problema mult mai elegant).
        In schimb toate babele incep sa arate cat sunt ele de miloase daca se iau niste masuri hotarate cu cersetorii prin mijloacele de transport.

        De, incearca si ele sa se dea cu stapanirea pe lume ailalta asa cum au invatat pe lumea asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Pacalicii Justitiei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:33)

    nico2 [utilizator]

    Este cel putin ciudat modul in care magistratii din Dolj trateaza problema.Cica omul nu a murit din cauza agresiunii.Saracul a murit din cauza unui infarct.Sa le spuna cineva de la Medicina Legala prostovanilor din Dolj ca atunci cand esti agresat fizic sau verbal iti creste si pulsul si tensiunea.Daca ia o palma magistratul si isi verifica pulsul si tensiunea o sa vada acest lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    handicapati (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:34)

    Law [anonim]

    Pacat ca de cele mai multe ori ca la volanul unui BMW gasesti aroganti handicapati dornici de a arata ce ,,tari" sunt si nu niste persoane deosebite care chiar sa merite sa conduca o astfel de masina.
  • +7 (7 voturi)    
    PRESA NOTA 10 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:35)

    NELU DIN CHITILA [anonim]

    Daca ala e pedepsit cum trebuie e numai meritu presei. Bravo celor care s-au implicat. Daca se mai face o bruma de justitie in tara asta e datorita presei care-i toaca pe jegosi. Bravo !
    • -3 (5 voturi)    
      esti sigur ca e de nota 10? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui NELU DIN CHITILA

      esti sigur ca nu se va intampla ca in alte cazuri? cand vor gasi un alt subiect care va face audienta mai mare pentru ca de asta s-a saturat lumea si nu mai este senzational? s-a implicat presa si in cazul sotiei lui paunescu si in cazul fetei ucise pe trecerea de pietoni in herastrau. si care a fost rezultatul? ceea ce vedeti voi acum in presa nu este justitie. nu este nimic. doar o stire senzationala care aduce rating. si va urma alta. si alta.
    • -1 (1 vot)    
      Gandeste-te ca initial presa (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:58)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui NELU DIN CHITILA

      a fost cea care a promovat manelistii, incultura (Becali), topmodele //., "vedete" adevarate nu gluma.
      Este normal ca acum sa reactioneze. Pentru ca ACUM cu asta se face ratting! Nu ii vedeti pe cei din presa chiar sfinti.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (3 voturi)    
      daca presa e de nota 10 acum (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui NELU DIN CHITILA

      si tot de nota 10 a fost si cand anamaria straus a omorat o tanara pe trecere la herastrau acum 2 ani ar insemna ca presa e de nota 4 pentru ca nu a dus (prin demersurile facute) decat la condamnarea cu suspendare in cazul aneimaria straus. dar nu. presa este de nota 2 si atat. pentruc a nu cauta decat senzationalul. poate chiar de 1 ca tot copiaza unii de la altii
  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa facem ceva (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:44)

    Bogdan [anonim]

    Faceti publice numarul de telefon si cel de la masina ale criminalului !
    • +3 (3 voturi)    
      Ajungem la indemnuri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:48)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      precum cele ale lui Bogdan pentru ca nu avem incredere in medici (care au afirmat ca nu exista legatura de cauzalitate intre infarct si bataie!!!!) si nici in justitie (care e vai mama ei orinde darmite in Craiova).
  • +6 (6 voturi)    
    CULMEA OBRAZNICIEI E PUTIN SPUS (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:46)

    Maria [anonim]

    Fapta asta imi aminteste de un banc..
    I: Care e culmea obrazniciei?
    R: Sa-ti impingi bunica pe scari si s-o intrebi dece merge asa de repede!
  • +4 (4 voturi)    
    E la Craiova! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:58)

    Gigu [anonim]

    Altfel spus, va fi lasat in libertate si amendat!
    Acolo, la Craiova, se traieste cu adevarat bine!
  • +4 (4 voturi)    
    pericolele meseriei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:11)

    Un Trecator [anonim]

    Dom'le, in ziua de azi nici un pumn nu mai poate sa dea omu', ca te trezesti ca iti moare ala inopinant din cauza incidentei ridicate a bolilor cardiace.
  • +5 (5 voturi)    
    smecheru asta... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:29)

    mitza [anonim]

    un mucos ,un cica patron de spalatorie de massini..impuscat ar trebui...bietul om...avea o vina ca nu putea sa alerge ...dar ce fericit trebuie sa fi ffost ca-ssi putea plimba nepotica...in parc...da iti mai trebuie vreo boala cand o asemenea besstie se napustesste asupra ta...pai socul pe care l-a trait acest om ...vad ca are barba nenorocitul l-as parli ...ce cu fruntea sus intra el in tribunal... stie el ce stie...da bunicii lui ce-or zice...
    • -3 (3 voturi)    
      doar impuscat? eu l-as tortura intai :) (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:04)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui mitza

      ce legatura are barba? nu vrei sa-i omoram pe toti cei cu barba (aoleu, mai ales arabii, ca aia poarta barba din convingere)?
  • +3 (5 voturi)    
    Nu trebe schimbata legislatia (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:35)

    Florin [anonim]

    ci doar corect interpretata.
    De exemplu o masura buna ar fi ca toti puscariasii care au comis infractiuni cu violenta sa fie ucisi in puscarii. Juristii, platiti din banii contribuabililor, ar trebui sa faca rechizitorii pt legitima aparare a gardienilor. SI sa fie o practica. Eu cred ca asa va deveni societatea mai calma. In cazul de fata, prapaditul de 22 de ani trebe ucis de politie si nu judecat. Motivul: a atacat gardianul care-l pazea.
    Ma intreb cati bani au primit doctorii de la IML. SI cati bani judecatorul.
    • -4 (4 voturi)    
      dorinta puternica (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:20)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      iti doresc ca venind odata nervos de la serviciu sa te calce un pusti needucat pe picior. tu sa-l certi. el in loc sa-ti ceara scuze sa rada ca un //. needucat. si tu sa-i aplici o pereche de palme pentru corectie. si astfel sa fii condamnat si sa ajungi in inchisoare 3 luni. desi cred ca nu ar fi nevoie de 3 luni daca s-ar aplica ce spui tu.(editat de HotNews.ro)
      • 0 (0 voturi)    
        Ce???? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:47)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Tu asta faci cand esti nervos? Tragi palme la copii? Acum chiar ca m-am convins ce fel de persoana esti. Daca ai avea putin cap ai stii cum sa procedezi cand un copil de calca pe nervi (sau pe picior?)
        • 0 (0 voturi)    
          nu, nu asta fac (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:23)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Alecu

          dar sunt si oameni care fac. era un exemplu. ce este de facut in cazul ala? nu cred ca stiu cum sa ma port cu copiii dar in niciun caz nu as lovi un copil sau o femeie. este josnic sa faci asta doar pentru ca esti mai puternic si pentru ca te-ai enervat. pe de alta parte, tu ai fi de acord (cum sustine florin) ca cei care-si bat nevestele sa fie omorati in inchisoare (si asta tot infractiune cu violenta este). vreau sa arat ca exagerarile nu duc la nimic bun.
          • 0 (0 voturi)    
            nu sint nici eu de acord. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:00)

            Alecu [anonim] i-a raspuns lui adrian

            In primul rand nu sint de acord cu pedeapsa capitala.
            In al doilea rand si violentele sunt de diferite grade si cred ca vinovatii ar trebui pedepsiti in masura in care a fost si gradul violentei. Numai ca in RO sint cam multi care intrec masura si pentru unii cred ca ar trebui aplicata o alta lege mult mai severa.
            In RO ar trebui inchisi si nesimtitii.
            Unde este respectul? La noi ar trebui bagat respectul in lege.
            Normal ca cei care isi bat nevestele nu ar trebui omoriti, insa cred ca e normal ca ei trebuie sa fie bagati la inchisoare.
            Avem prea multa violenta in Romania.
            • 0 (0 voturi)    
              normal ca (Joi, 8 aprilie 2010, 9:57)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Alecu

              lasii batausi de neveste ar trebui inchisi. dar ce facem cu florin si cu cei de acord cu el? daca ii omoara gardianul? asta e o solutie buna? sau pe astia doar sa-i bata? atunci de ce-i mai inchidem? introducem pedeapsa corporala in codul penal si gata.
  • +5 (5 voturi)    
    Traiasca justitia romana! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:35)

    zertty [anonim]

    Parca suntem undeva in Africa, nu in UE...
    Alte comentarii?! Nu am. :(
  • +1 (5 voturi)    
    Mda, bagareti in seama... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:37)

    Cotofana [anonim]

    Condamnabil gestul; categoric....cine comenteaza si nu sustine ca ala de a lovit e un dobitoc e dus rau...Acum, lasand la o parte gravitatea si idiotenia faptei, vad ca foarte multa lume comenteaza iar de justitie s.a.m.d. Nu fac parte din ea, ci doar indirect (avocatura). Am si eu o intrebare la toti comentatorii de mai sus: daca te injura unul pe strada, oarecare (stim ca se intampla), tu te enervezi si faci atac cerebral si treci "dincolo" instant ce se intampla?!?! Crezi ca il aresteaza pe ala pentru crima? Fals! La fel si aici, ca justitia in sus si in jos...trebuie stabilit ca decesul a avut cauza directa agresiunea fizica si nu faptul ca omul era mai "slab de inger". Am vazut cazuri in care oameni au murit pentru ca un idiot a claxonat langa respectivul pe nespusa masa...Daca are un avocat bun si ceva noroc, scapa ieftin...astea sunt legile; justitia la care va ganditi voi e nevoita sa le aplice bune - proaste cum sunt..........
    • +3 (3 voturi)    
      vai de tine (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:33)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui Cotofana

      Adica omu e batran, are probleme la inima, incaseaza o bataie pe strada dupa care moare si tu te mai intrebi daca cauza directa a mortii a fost bataia ... Dupa tine care ar fi fost cauza? Ia da-ti una in inima si vezi ce se intampla ... si apoi inca una in cap ... poate iti revii.

      Legat de interpretarea legii, este cam greu sa o faci fara logica, iar tie iti cam lipseste daca nu poti sa faci o conexiune destul de simpla intre evenimente.
      • -4 (4 voturi)    
        Avocatul are dreptate (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:08)

        ion [anonim] i-a raspuns lui diablo

        Din pacate (sau din fericire) justitia functioneaza cu dovezi. E nevoie de o dovada medicala emisa de cineva autorizat, avocatul de mai sus are dreptate.

        Nu se poate face justitie pe baza de "logica", de genul "tie iti cam lipseste logica daca nu poti sa faci o conexiune destul de simpla intre evenimente."
        • +3 (3 voturi)    
          Justitia e prea oarba (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:33)

          Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui ion

          Las-o nene balta. Batranul a murit din cauza loviturilor. Ca a facut infarct din cauza sperieturii, tot omucidere se numeste. Conteaza daca a murit imediat sau a murit la doua ore? Nu e nici o logica speciala, actiunile sale au omorat un om, deci tot omucidere se numeste.
        • +2 (2 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:49)

          diablo [anonim] i-a raspuns lui ion

          Uite dovezi:

          "Dupa ce a fost batut, Pavel Rentea a suferit un stop cardio-respirator la scurt timp"

          "Potrivit martorilor, barbatului i s-a facut imediat rau, dupa ce a fost batut de soferul nervos."

          Succesiunea de evenimente e destul de simpla pentru stabilirea vinei iar o dovada medicala n-ar trebui sa fie o problema. De fapt toate dovezile si hotararile persoanelor autorizate ar trebui sa fie niste detalii. Problema justitiei romanesti e ca detaliile acestea apar "mai tarziu" sau putin "eronate" in anumite cazuri.
    • +4 (4 voturi)    
      domnu' avocat (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:51)

      vsp [anonim] i-a raspuns lui Cotofana

      se pare ca nu faceti diferenta dintre injuraturi si lovituri.... vorbiti concret pe acest caz nu cu "daca" ca , "daca" batranu nu trecea pe acolo , "daca" cocalaru nu trecea pe acolo "daca"...etc.Deci concret , cocalaru s-a dat jos din masina si l-a lovit , nu a claxonat , nu l-a mangaiat ..etc L-A LOVIT.Nu mai incercati sa-l scoateti basma curata ca nu este nici un semn de intrebare in cazul acesta.
  • +8 (8 voturi)    
    Violenta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:37)

    Robert [anonim]

    Stim cu totii de excesele de violenta din Craiova, cu pistolari, cutitari etc, mereu vuieste presa cand gaseste cate un astfel de subiect. In acest caz, e ceva in plus, care pe mine, ca tata, ma socheaza. E mentionat in articol doar in 5 cuvinte: "se plimba cu nepotica sa". Numai pentru faptul ca fetita a trebuit sa-si vada bunicul agresat, batut si apoi decedat, as infunda puscaria cu agresorul. Isi poate da cineva seama ce amintiri o vor bantui pe acea fetita?!?!?!
  • +7 (7 voturi)    
    Craiova si blestemul pamantului (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:43)

    iuliean [anonim]

    Domnilor politist,procuror,judecator- platiti si din banii bietului batran-daca pe trecerea de pietoni s-ar fi aflat tata,mama,bunicul sau bunica ta la fel ai fi reactionat?
  • +6 (6 voturi)    
    Numele agresorului (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:48)

    smc [utilizator]

    Cosmin Dragan, patronul unei spalatorii auto, membru al gruparii interlope "Mandria"
    • +6 (6 voturi)    
      e clar (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui smc

      de ce nu sunt arestati in masa, preventiv, membriil umii interlope si nu sunt trimisi la munca silnica? asa a lichidat Mussolini Mafia, preventiv, ceea ce |democratiile" n-au reusit! drepturile omului cinstit conteaza, cele ale infractorilor nu au voie sa existe!
      • -2 (6 voturi)    
        si eu vreau dictatura (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:22)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui srpc

        si sa decida o singura persoana cine e vinovat si cine nu. si daca sta in cartier cu borfasii eu cred ca tot borfas este. si daca nu este, stiu eu ca va deveni. la moarte cu ei. ha ha ha ce gandire ai, keep walking
      • -3 (3 voturi)    
        curat a lichidat-o. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:06)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui srpc

        dupa musolini si dupa razboi nici n-a mai aparut mafia. deja ne referim la mafie cu a fost odata ca niciodata ...
  • +9 (9 voturi)    
    vorbe-n vant... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:25)

    cristus [anonim]

    Stam si comentam aici vrute si nevrute. Va reamintesc cazul celui de la Timisoara care A UCIS UN TANAR PE TROTUAR si a fost eliberat de ziua lui de nastere (ca sa petreaca, cel mai probabil). Eram convins ca a doua zi presa va fi scandalizata. Cand colo, pe prima pagina in Libertatea, era un articol mare despre Piticul Porno. Acela a fost momentul de la care nu am mai cumparat ziare.
    Ca sa revin...ne scandalizam, propunem, facem presupuneri, dar totul este in van. Fiind interlop, are bani, deci va scapa.
    Asadar, un contribuabil ucis de un interlop (necontribuabil, cu siguranta), care va scapa datorita justitiei din tara ambilor, tara in care, teoretic, suntem ocrotiti in mod egal...
    Aaaa, si ca sa va asigur de justetea justitiei (sic !), remember cazul Pauneasca (a ucis o familie, 3 persoane).
    Treziti-va, fratilor !!!
    • +1 (1 vot)    
      Asa, si ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:52)

      Vasalie [anonim] i-a raspuns lui cristus

      Adica ce vrei sa zici ? Sa nu mai spuna nimeni nimic ???
      • +1 (1 vot)    
        din contra (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:33)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui Vasalie

        Din contra, propun sa facem altceva decat sa ne indignam in fata monitorului.
        Sa cerem o mediatizare excesiva a procesului, de exemplu.
        Sau sa se faca un calcul simplu : cati interlopi cunoscuti sunt in tara si care e procentul infractiunilor comise de ei. Politia sigur are aceste date, dar ar insemna sa nu mai inchida ochii si asta nu se poate in Romania...
  • +9 (9 voturi)    
    Puscarie.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:28)

    ADan [utilizator]

    Puscarie pentru Cosmin!!!

    Si a mai si fugit de la locul incidentului!
    Nu inteleg cum mai exista discutie!

    A gresit. Sa plateasca. Omorul involuntar !

    Si sunt sigur ca ce o sa se intample o sa fie prea putin fata de ce merita astfel de persoane.
  • +5 (5 voturi)    
    protectia criminalului (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:17)

    angel [anonim]

    De ce nu spune nimeni ca tanarul respectiv e tigan? Se vede din poza GDS. De ce nu a aparut nici o informatie la TV despre el? Cine e, de unde are bani, familia, samd., asa cum dau despre ceilalti? Mai aveau putin si spunea ca batrinul a murit de moarte buna. Auzi, avea coaste rupte de la resuscitare? Politia si justitia sint putrede in Craiova, interlopii dicteaza acolo.
    • +3 (3 voturi)    
      In cele mai multe cazuri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:41)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui angel

      un masaj cardiac facut corect duce la ruperea coastelor.
    • -1 (5 voturi)    
      pentru ca nu are importanta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:09)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui angel

      chiar nu are importanta daca era sau nu tigan. prea putin conteaza. oricum nu vom omora toti tiganii pentru ca unul dintre ei a omorat un roman in bataie.
      • 0 (0 voturi)    
        cum nu spune nimeni (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:27)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui adrian

        doar faptul ca e din craiova spune totul ...
      • +1 (1 vot)    
        in contextul asta conteaza (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:55)

        angel [anonim] i-a raspuns lui adrian

        in Craiova era de astepta ca un tigan sa faca asta, fiindca ei nu au nici un respect pentru lege sau alti oameni. legea o fac ei, cu pumnul sau cu banii
        • 0 (4 voturi)    
          ba nu conteaza (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:03)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui angel

          daca era de asteptat fiind vorba de craiova sa stii ca va fi judecat ca un om. si tiganii si evreii si ungurii si romanii sunt egali in fata legii. de asta nu conteaza etnia
          • 0 (0 voturi)    
            tu esti probabil de teapa lui (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:27)

            angel [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Ii iei apararea la fiecare postare, dubioasa chestie. Esti din Craiova? Esti tigan? Interlop?
            Asa faci si tu de obicei? Sint de acord ca etnia nu conteaza in fata legii, dar pina sa ajunga in fata legii multe alte infractiuni nepedepsite se comit. De cite ori nu am vazut tigani batind oameni (inclusiv pe mine) si au scapat? Stii cum e cind te aperi si pe urma vine toata satra peste tine? Pina vine politia ti-au rupt oasele, iar martori nu sint, oamenilor le e frica sa depuna marturie pentru tine. Romanii sint prea lasi, insa europenii se vor satura de infractiunile voastre si vor inchide usile tiganilor. De unde crezi ca avea asta bani, din munca cinstita? A furat la greu din Anglia.
            • 0 (2 voturi)    
              mai citeste ce-am scris (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:27)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui angel

              nu sunt tigan. dar refuz sa judec dupa etnie. n-ai decat s-o faci tu. chiar daca toti tiganii ar fi infractori si hoti, daca unul dintre ei a facut ceva (nu stiu etnia astuia, si nici nu ma intereseaza) nu trebuiesc condamnati toti pentru fapta lui ci pentru ce a facut fiecare.
  • +2 (4 voturi)    
    Lovitura cauzatoare de moarte (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:26)

    Mihai [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Condoleante familiei indoliate.

    Agresorul trebuie arestat si condamnat in maxim o luna pentru lovitura cauzatoare de moarte. Este simplu, numai ca justitia este oarba si nu vede pt ca este corupta.
    Pe vremea lui "ceasca" un caz similar s-a rezolvat intr-un timp foarte scurt.
    Sper intr-o buna zi sa scapam de coruptia care exista in justitie si politie. Sa invete sa aplice legea si sa nu o mai interpreteze.
    Parlamentarii sa incerce sa dea legi simple si clare.
  • +1 (3 voturi)    
    pentru Adrian (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:04)

    vsp [anonim]

    @Adrian "daca" nu se intampla fapta , sau "daca" si din nou "daca"..nu inteleg ce tot o dai cu "daca". Concret pe cazul acesta cocalarul s-a dat jos din masina (de bunavoie si nesilit de nimeni) cu intentia clara sa-l loveasca(ceea ce asi facut) pe acel om.Ia gandestete tu(sa vorbesc pe intelesul tau) "daca" cocalarul nu-l lovea???Omul mai traia si acuma...??? de ce asta nu ar fi o posibila varianta??Nu vad care ar fi circumstantele atenuante in cazul acesta , intentia fiind clara de lovire si conform rationamentului de mai sus decesul survenind in urma lovirii.Demonstreaza-mi ca omul acela ar fi facut stop cardiac "daca" nu era lovit..??Binenteles de ce s-a ajuns ca acest tanar sa se comporte asa.....vorbim pana murim de batranete si tot degeaba.Deci in concluzie a gresit sa plateasca PEDEAPSA MAXIMA , pentru ca daca apare din nou un precedent ....sa ne fereasca
    D-ZEU pe toti , nu ne ramane decat sa ne facem dreptate singuri (ceea ce nu este bine deloc , recunosc , dar v-a fi necesar).
    • -1 (3 voturi)    
      care "daca" ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:20)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui vsp

      singurul daca pe care l-am folosit a fost sa intreb: "daca nu avea bmw, nu facea asa?" de ce spui ca am zis ce nu am zis? iar la ce faci tu referire am dat doar exemple de fapte. nu l-am incadrat pe agresorul din craiova nicaieri. sa-l incadreze justitia. nu sunt eu in masura sa stabilesc incadrarea lui juridica sau circumstantele agravante. cat despre pedeapsa maxima ... de ce crezi ca peste tot in lume pedepsele au un minim si un maxim? pentru ca daca unul ca asta care a omorat batranul omoara 2 oameni sa poata primi mai mult decat asta. d-aia nu exista o singura pedeapsa pentru furt. ca nu e totuna sa furi un ou cu un bou
      • 0 (0 voturi)    
        masina... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:35)

        vsp [anonim] i-a raspuns lui adrian

        da treaba cu masina nu conteaza , eu nu am bmw dar daca as avea bani mi-as lua un audi S8 chestie de gusturi(nu se discuta) , eu iti raspundeam la unele subiecte de ale tale in care dadeai tot felul de exemple(fara sa aibe nici o legatura cu subiectul) despre violatorii care trebuie sa fie violati , criminali ..etc. Cert este ca cocalarul a lovit , intentionat, omu a murit (punct).Cine sustine ca nu a murit din cauza loviturilor , nu are decat sa demonstreze ca facea infarct chiar daca nu era lovit(punct)
        • 0 (0 voturi)    
          erau exemplificari (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:29)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui vsp

          acele exemplificari era de natura a face pe unii sa inteleaga unde ajungem cu justitia in strada, cu escaladarea violentei si asa mai departe. am spus si eu. a cauzat moartea unui om si asta nu se poate schimba. si trebuie sa plateasca.
  • 0 (4 voturi)    
    INCREDIBIL DAR ADEVARAT, (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:04)

    maria [anonim]

    Pe unii va mira de ce regretam regimul comunist asai? ei ,eu regret din urmatoarele motive.
    ma plimbam pe strada la 12 nopatea si chiar mai tarziu fara teama ca iau una in cap,aveam un loc de munca si toti aveau pt ca altfel mergeau la munca la "Canal"(bine le facea pt ca asa nu aveu timp de mojicii: ca violuri ,furturi si alte),se stia de un respect pt oamenii in varsta (in autobuz,la cumparaturi) si copii care nu ascultau toate prostiile care ies azi din gura unor tineri,cand vedeai un militian pe strada inainte sa-l privesti te gandeai dc nu cumva ai gresit ceva si o incasezi,(azi il agresezi,il lovesi,si mai vrei autoritate) si sunt multe motive de regret pt regimul comunist.am sa mai adaug ceva:indiferent ce masina conduceti ,bunul simt trebuie sa primeze si educatia de acasa pt ca altfel cand voi veti fi batrani n-o sa aveti curajul sa va scoateti nepotii in parc iar copii voistri vor fi ca un politai dupa copii ca nu cumva sa fie rapiti si atacati in plina strada.de atitudinea oamenilor ce sa mai spun:frica e pe pri m plan si asta tot din cauza ca dc esti lovit si mori te lasa liber.macar noi am trait ceva din viata asta linistita ,voi dc continuati asa nu va vad bine.
    • 0 (2 voturi)    
      nu regret comunismul. pentru ca interzicea avortul (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:27)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui maria

      si astfel au putut sa apara oameni care sa regrete comunismul. era bine cand stateai in frig pe intuneric si mancai parizer? cand nu puteai sa injuri la coada ca s-a terminat carnea inaintea ta? cand nu aveai metode de contraceptie si faceai cati copii avea nevoie partidul? cand munca ta nu era apreciata si promova tot cel care avea pile? eu cred ca unii uita prea usor grozaviile de atunci sau sunt prea mici ca sa le stie
      • 0 (0 voturi)    
        avortul e un pacat"credinciosule" (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:45)

        maria [anonim] i-a raspuns lui adrian

        da am stat la cozi interminabile si nu regret,acum daca nu am bani si este mancare sunt mai satula??traiesc cu teama ca maine nu mai am loc de munca,ca atunci cand copilul imi iasa in oras e posibil sa-l caut pe la urgenta sau la arest,iar avortul eu stiu ca e un pacat,Am 50 ani si am un copil,nu am avut nevoie de prezervative si alte medicamente,copii se fac si cu mintea din cap nu numai cu altceva.......!!iar despre munca apreciata,ia spune-mi te rog esti apreciat la locul tau de munca acum??dc lucrezi la patron ai un salar de nimic si muncesti 10-12 ore pe zi,iar la stat un salar de 800 lei ca mine dupa 32 ani de munca.acum nu se angajeaza pe "pile" sau unde traiesti,unde mergi conteaza pe cine cunosti,am simtit personal acest lucru,terminati facultatile si fugiti in lumea larga pt o paine in loc sa traiti langa familia voastra.au fost si atunci atrocitati comuniste dar acum cum se numesc cand stai acasa fara salar cand esti ucis pe strada,scuipat in autobuz si ti se spune babalc,cum se numesc astea?
        asta e educatie libertina intelesa de unii dupa 90.repet,eu mi am trait jumate din viata,si a fost frumoasa si pe timpul comunistilor,desi lucram intr o intreprindere ,nu eram nici medic,nici avocat,nici alta meserie buna.dar nu sufeream de STRES!! ca acum.
        • +1 (1 vot)    
          da, avortul este un pacat (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:37)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui maria

          de aceea folosesc prezervativul. problema este ca nu toata lumea a putut face doar un copil. si ca au fost "accidente" si au ramas femei insarcinate care au vrut sa scape de sarcina (pacat, nepacat - e dreptul lor in mai toata lumea) dar au murit. si asta nu trebuia sa se intample. mama este profesoara si era respectata atunci. acum nu este. dar nu regret comunismul. imi cer scuze pentru fraza de la inceputul postului anterior. nu am intentionat sa va jignesc. probabil ca sunteti si mai in varsta de cat mine. inca o data, va rog sa ma iertati
        • 0 (0 voturi)    
          nu sunt credincios (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:56)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui maria

          poate de asta nu cred in dinte pentru dinte
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate...daca ar fi fost legal avortul (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:02)

        mantzi [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu mai existau "geniile" din ziua de azi, nu ar fi aparut asa niste somitati care sa stea toata ziua sa scrie comentarii...asa ca tine , fara sa faca nimic util.
        poate ca si presa a avut momente de exces, dar cine nu are???
        pana la urma, ce rost are sa aratam ca stim sa scriem si ca am descoperit marea taina a forumurilor atata timp cat nimeni nu face nimic?
        in tara asat nu se va schimba nimic pana cand nu se vor schimba oamenii.
        condamnam atat de mult, comunismul, pdl-ul, psd-ul si tot ce e la moda, dar nu facem nimic constructiv. nu punem umarul sa ridicam nimic. suntem o tara marcata de criza inca dinainte de criza. suntm o tara care nu produce nimic si care cheltuie...oare o sa ajungem vreodata macar la degetul cel mic al nemtilor care si-au refacut tara de 2 ori intr-o jumatate de secol dupa ce au fost doborati de razboaie??? Nu cred! nu avem cu cine!
        • 0 (0 voturi)    
          fara planul marshall (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:40)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui mantzi

          cred ca se mai chinuiau germanii vreo 30 de ani dupa al doilea razboi mondial. in rest ... da, suntem de o rautate nemaintalnita, nu facem nimic constructiv, invidia este la loc de cinste. asemanarea cu comunismul este ca am ramas in continuare inchisi la minte
    • 0 (0 voturi)    
      Mariooo (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:49)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui maria

      Mario, iti recomand Corea de Nord, e o minunata destinatie (pe viata) pentru persoane inteligente ca tine.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:50)

      Gigi Maybachistu' cu Memorie [anonim] i-a raspuns lui maria

      I-ai uitat pe hoţii, ticăloşii şi contrabandiştii "de atunci", băieţi la fel de simpatici ca şi agresorul de acum, care erau pe felie cu to'ar'şu miliţian şi îşi asigura imunitatea în faţa legii. Doar că tipul cel pitic şi creţ din fruntea statului nu permitea existenţa unei prese care să-i demaşte.
  • +4 (4 voturi)    
    Avocata Alice Draghici (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:28)

    Alin [anonim]

    Aseara a fost la Ora de foc pe Realitatea dezbatut acest subiect. Invitati: Christian Ciocan, fiul victimei, Olguta Vasilescu etc. La emisiune a fost invitata si o avocata Alice Draghici (membru PConservator). M-a frapat dispretul acestei femei la adresa cazului si a fiului victimei. Cand s-a pus problema coruptiei din Dolj dansa s-a aratat extrem de ofensata. Ea cauta cu orice chip sa convinga lumea ca "derbedeul" care l-a batut pe batran nu se face vinovat de moartea lui.
    Cred ca tara asta nu mai are nici-o sansa.
    Taxe mari, coruptie, nedreptate in justitie, politicieni care au furat si au distrus tara. Nu se face nimic. Romani treziti-va si porniti la lupta pana nu e prea tarziu!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:29)

    Gigi Maybachistu' Curios [anonim]

    "Atitudinea acestuia a scandalizat atât de multă lume încât se impune arestarea sa" e un eufemism pentru "îl arestăm ca să nu fie linşat"?
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:19)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Curios

      Cam asa ceva...din nou, "odrasla "trebuie protejata....
      Am si eu problema asta: "va da-ti seama in ce "aburi"traia baiatu'asta acasa, de avea senzatia ca-si poate permite orice"?
      Dca-l calca pe om pe trecerea de pietoni...putea sa fie si greseala, dar asa...sa coborio si sa-l lovesti animalic...
      Aici 90 % este vina parintilor!
  • +4 (4 voturi)    
    bataus bengos (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:42)

    Tataie [anonim]

    As vrea sa-l vad pe soferul ucigas de batrani ca ataca un interlop de 2m si plin de tatuaje prin oras. Sau batausii de genul lui ataca numai batrani blajini ? Sa infunde puscaria nemernicul.
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai sa vezi .. (Joi, 8 aprilie 2010, 11:23)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Genul asta de oameni se iau doar de aia care sunt mai slabi ca ei. Daca se simtea asa tare si puternic trebuia sa urce in ring cu profesionisti. Acolo se vede adevarata valoare.
  • +4 (4 voturi)    
    un fas... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:43)

    helium [anonim]

    La Craiova nu se poate numi Tribunal ci loc de promenada si de incasat sume groase.
    Atat politia cat si justitia ascund multe lucruri si lucreaza mana in mana cu interlopii, e unu din cele mai corupte orase din Romania din pacate, un oras cu potential industrial si un centru universitar cu vechime.
    Cand spui Craiova, fie ca e politie, justitie, invatamant sau orice alt domeniu, privesti cu rezerve in primul si primul rand.
    Ani la rand s-au perindat p-acolo mari gasti care au prins radacini, totul e sistematizat.
    Oamenii de rand traiesc adevarate umilinte iar daca intra in conflict cu vreun smecheras n-au sorti de izbanda, nu vreau sa generalizez dar in mare parte asa este.
    Cazul asta are un verdict pana in moment de fata normal pentru ca s-a aflat sub presiunea presei, a masei populare, ca daca era un caz izolat se stia deznodamantul.
    Interlopii declarati, prinsi cu dovezi sunt in libertate in orasul ala, clanurile tiganesti isi impart suprematia alaturi de interlopi iar politia e oarba!
    Au ajuns p-acolo mari interlopi italieni, albanezi si au prins radacini. Genica Boerica, Nicu Gheara, Cimino, etc etc.

    Imi e scarba de ceea ce se intampla in tara asta!

    De accidentul studentei de pe Kisseleff moarta pe trecerea de pietoni ce se intampla? Canalia aia a scapat basma curata nu? Si cate si mai cate accidente!
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i buna.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:50)

    ION I [anonim]

    " Dragan a fost retinut, marti dupa-amiaza, pentru 24 de ore, pentru ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice."

    Dar sa se autosesizeze si sa il acuze de agresiune si alte chestii prevazute in lege referitor la faptul ca a batut un om (si nu in legitima aparare) nu puteau sa ii gaseasca, decat astea "mici" (oricine isi permite sa injure in ziua de azi politia fiindca stie ca scapa..)
  • +1 (3 voturi)    
    criminal (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:57)

    fabregas [anonim]

    Simplu . reintrodusa pedeapsa cu moartea. este caz flagrant .... un glonnt in cap si gata . ca in china . altfel nu iesim la liman. Va dati seama ce animal subdezvoltat mintal sa iesi din masina si sa iei la bataie un om , mai in varsta ca tine si cu copilul de mana . !!!! judecata sumara si pac !!! apoi familia lui sa plateasca si glontul!!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      familia sa plateasca (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:06)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui fabregas

      dar nu doar glontul, sa plateasca si uzura pustii.
    • +1 (1 vot)    
      curioasa logica (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:09)

      Alsta [utilizator] i-a raspuns lui fabregas

      Curioasa logica!
      Toata lumea e de acord ca justitia e corupta, deci haideti sa le dam si dreptul sa condamne oameni la moarte.
      Sau d-voastra vorbeati la modul teoretic?
      Nu ma refer la cazul in speta, care e revoltator - ca sa nu aud comentarii-dar tendinta asta de "sa i se taie capul" e la fel de revoltatoare.
      Sunt perfect de acor ca huliganul cu pricina merita sa fie aspru pedepsit, dar de la asta pana la ajunge la ideea pedepsei cu moarte e cale lunga.
      Mai ales ca ar fi administrata de acelasi corupt sistem judiciar.
      • 0 (0 voturi)    
        felicitari pentru post. pareti un om rational (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:42)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Alsta

        toata ziua am incercat sa le schimb aceasta idee, cum ca ar fi bine sa nu sarim sa-i taiem capul. dar nu. oamenii cica am eu ceva pe suflet si d-aia tin cu criminalii
        • 0 (0 voturi)    
          Ai incercat? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:31)

          zit [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Dupa cit ai fost de activ vis-a-vis de ceea ce s-a intimplat ma intreb care e legatura ta cu tiganul in cauza ! Zic si eu ca tine:sa nu sarim sa-i taiem capu'! Sa sarim pe el sa-i rupem dintii si picioarele, asta sa facem ! Ti se pare normal ca un exemplar ca ala sa fie judecat in libertate ''FIINDCA NU REPREZINTA PERICOL PUBLIC''? Pai care ''justitie'' sa-l judece, cind pentru ''lovituri cauzatoare de moarte''(direct sau indirect) ala se plimba linistit pe strada? In mintea ta proasta, crezi ca batrinul ala (si cardiac pe deasupra) a murit fara legatura cu bataia luata, printr-o coincidenta ? Mai frate, cind oi fi si tu batrin, iti urez sa itilnesti si tu unu' ca tiganu' ala! Si sa astepti linistit ca ala sa ia doar amenda pt. ''tulburarea linistii publice'' dupa care sa cinti osanale justitiei (asta in cazul in care n-o mierlesti) ! Si nu mai incerca sa schimbi tu ideile altora; incepe cu copilasii pe care (daca) ii ai in casa, fara sa-ti zbati mintea creata daca a murit sau nu pe trecere de pietoni, in timpul sau dupa agresiune!! Invata-ti copii ca asa ceva ramine neplatit cu virf si indesat, indiferent de verdictul dat de un judecator corupt si nesimtit !!
          • 0 (0 voturi)    
            e usor de zis pe forumuri (Joi, 8 aprilie 2010, 10:11)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui zit

            inteleg ca au fost martori. de ce nu au sarit sa-l linseje? de frica sau pentru ca nu i-ai indemnat tu mai devreme? sari tu pe el sa-i rupi picioarele si poate scoate o sabie sau un pistol. si devii erou.
            nu este normal sa fie judecat in libertate. de unde ai inteles tu asta?
            de unde ai inteles tu ca eu nu consider ca moartea lui este urmare a loviturilor primite?
            pentru ce ma ataci tu pe mine la persoana? pentru ca nu sunt de acord cu tine? nu ti se pare ca exagerezi? poate daca m-ai intalni m-ai lua si la bataie daca ti-as raspunde cu jigniri. fiind pe net as putea sa o fac. dar sa stii ca nu ti-as raspunde nici fata in fata. din bun simt, nu din frica. si pentru ca ar fi posibil ca raspunzandu-ti sa ma iei la bataie si te-ar omora pe tine altii in bataie dupa aia. eee?
  • +4 (4 voturi)    
    facem ceva cu justitia din tara asta???? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:05)

    cristi_an [utilizator]

    adica animalul ala ia la bataie un batran ce mai era si cu nepoata dupa el,traumatizeaza si copilul, provocandu-i moartea...si nu numai ca ati fact o incadrare a faptei sub orice limita..dar mai si dureaza nu stiu cate zile sa vedeti daca il arestati sau nu?????????????? incredibil!!!! nemernicul ala e un criminal!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Mda.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:07)

    eroan [anonim]

    Hai ca am priceput cum functioneaza Justitia la noi: "Potrivit procurorilor, atitudinea acestuia a scandalizat atat de multa lume incat se impune arestarea sa." Bun, i-au dat 29 zile, foarte bine, aprob decizia, ma intriga insa motivul invocat de procurori. Pai daca nu vuia presa, sa inteleg ca baiatul era judecat bine-mersi in libertate? Pai actul de justitie se face in Romania dupa gura lumii, nu dupa niste Legi clare si aplicate fara discriminare? Halal procurori, m-a bufnit si rasul...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:15)

    ileana [anonim]

    ..Asta o sa scape...invocand o boala psihica...poate chiar de la "stresul crizei financiare", ca atunci cand si-a luat permisul nu era bonlav, deci a intervenit in ultima perioada.
    Problema la tanarul asta este in primul rand DE EDUCATIE! Violenta asta este generata de : EDUCATIE SI DE MEDIU!
    Mi-e frica sa ma gandesc parintii lui ce sentimente incearca. ..si ce regrete au pt. cat de permisivi au fost...si pt. "atmosfera"in care au trait cu copilul, de i-au dat senzatia ca totul ii este permis, chiar si bataia pe strada/ gonitul pe trecere...

    Problema este de educatie si de societate!
  • +2 (2 voturi)    
    hai Craiova! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:27)

    cimisoreanu' [anonim]

    Si pe Cocoana (smecheru cu Ferarri care a omorat un om nevinovat la Timisoara si apoi se plimba pe Dunare cu barca sa scape de stres!) il fac scapat astia de la trebunalu' doljean, de ce sa nu-l faca si pe cocalaru' asta nervrozat? Hai trebunalu' Craiova!
  • +2 (2 voturi)    
    puscarie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:53)

    marius] [anonim]

    puscarie direct ptm imbecilul ala de sofer. pusti fara minte si plin de fitze. oricum eu zic ca o sai dea cu suspendare ca na suntem in Romanai si orice judecator poate fi cumparat. coondoleante familiei .
  • +3 (3 voturi)    
    uluitor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:32)

    adrian [anonim]

    cititi cu atentie....potrivit procurorilor, atitudinea acestuia a scandalizat atat de multa lume incat se impune arestarea sa. altfel probabil ca interlopu umbla liber. si daca incidentul trecea neobservat de presa tinerelu era liber bine mersi. despre ce justitie vorbim? e normal sa se intample astfel de lucruri. cu un avocat bun scapa fratilor. mi e scarba zau
    • 0 (0 voturi)    
      uluitor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:42)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ar trebui sa fie linsati ca pe vremuri de comunitate, cu smoala si fulgi pe ei si plimbati prin piata inainte de a fi spanzurati. Legile medievale generau mai multa ordine si disciplina decat cele actuale doar datorita coruptiei care s-a generalizat in toate sectoarele publice. A devenit o moda in a da spaga si mita, acest lucru extinzandu-se chiar si in sectorul privat.
  • +1 (1 vot)    
    romania e ca o conserva... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:11)

    jog [anonim]

    deschisa, consumata si in care dai cu piciorul cu dezgust sau atunci cand esti mai catranit iti bagi picioru'
    pe vremuri era un respect enorm pentru oamenii mai in varsta,
    exista un sfat al batranilor, samd
    in opinia mea intr-o tara in care nu se mai reactioneaza in mod normal e ca si intr-o tara sub dictatura, ambele sunt defecte iar oamenii in marea lor majoritate normali, sufera din cauza sistemului creat si intepenit aiurea deoarece oamenii chiar cred ca atitudinea lor nu mai conteaza!
    daca te adresezi unui gardian public sau unui politist sa spunem pentru ca vezi pe cineva ca fura/scuipa seminte aiurea/bate pe cineva...veti fi surprinsi sa vedeti cum dvs sunteti cei priviti ciudat iar ceilalti sunt batuti pe umar!
    asta e adevarul in romania!!!
    sa ne intelegem, o criza economica este generata in mare proportie de justitia din acea tara,
    de ministerul de interne de standardele de pregatire si recompensele/pedepsele din aceste sisteme!
    or atat timp cat in romania nimeni nu este raspunzator pentru megafurturile guvernantilor (vezi miliardele de euro din privatizarea BCR, etc!!!)
    nu exista mare speranta sa ne revenim si nici pensii sa mai primim intr-un viitor mediu si chiar scurt!
    putem sa ne imprumutam de la fmi si sa avem o relatie pe termen luuuung , nu asa se rezolva problema gospodareste...
  • +1 (1 vot)    
    Sper sa mearga la parnaie macar 10 ani (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:02)

    Carcotescu [anonim]

    Pentru ca ne-am saturat de toate aceste lepre care bantuie pe strazi si cred ca totul li se cuvine pe lumea asta, cu un dispret suveran fata de orice regula de bun simt.
    Simt ca ma sufoc in toata mizeria asta morala in care a ajuns societatea romaneasca.
    Lehamite e putin spus ....
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr ceilalti (nu si ptr Adrian) (Joi, 8 aprilie 2010, 12:39)

    Adi [anonim]

    Lasati-l, e beat!
    • 0 (0 voturi)    
      ce ai inteles tu? (Joi, 8 aprilie 2010, 14:26)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Adi

      spune-mi si mie ce ai inteles ca sustin eu.
      si cum ai tras tu concluzia ca sunt beat?
      din faptul ca sunt impotriva justitiei in strada?
      din faptul ca eu consider ca presa exagereaza si nu a rezolvat niciun caz pana acum (exceptie Ridzi, unde se pare ca au avut un interes personal)?
      din faptul ca eu consider ca oamenii trebuie judecati individual si nu dupa etnie?
      din faptul ca nu sunt de acord sa catalogam, de exemplu, toti cei care merg cu metroul sunt saraci?
      daca din asta ai tras tu concluzia ca sunt beat, prefer sa raman beat.
      daca ai tras concluzia din atceva, ai gresit.
  • 0 (0 voturi)    
    era recidivist...trebuia sa fie in puscarie demult (Joi, 8 aprilie 2010, 13:42)

    angel [anonim]

    Conform ziarului gandul, in 2009 a fost condamnat la 2 ani cu supendare pentru complicitate la furt. daca justitia isi facea datoria, era in spatele gratiilor iar omul acela ar fi fost in viata.
  • 0 (0 voturi)    
    sofer (Duminică, 18 aprilie 2010, 4:41)

    anonim [anonim]

    moartea ar trebui sa fie pedeapsa lui,moarte pt moarte,sau spanzurat in piata ca pe vremea lui vlad tepes,sau executat pe stadion
    ,dar avand in vedere judecatorii din romania are mari sanse sa scape si judecatorul care il scapa ar trebui impuscat