Senat: Indemnizatii pentru cresterea copilului pentru mamele doctorande, masterande si cercetatori

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 14:01 Actualitate | Esenţial

Mamele doctorande sau masterande, precum si cele care desfasoara activitati de cercetare in Romania sau intr-un stat membru al Uniunii Europene ar putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, senatorii adoptand, miercuri, un proiect legislativ in acest sens.

Potrivit Agerpres, plenul Senatului a adoptat, in unanimitate, cu 72 de voturi 'pentru' un proiect legislativ care urmareste corectarea actualei legi, care a exclus aceasta categorie din randul beneficiarelor indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Indemnizatia pentru fiecare copil provenit din sarcini multiple, reglementata de Legea 239/2009, este de 600 de lei lunar.

Proiectul legislativ a fost initiat de senatorul democrat-liberal Gheorghe Barlea.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2944 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Daca am doctorat la Spiru, se pune? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:21)

    romanasu [anonim]

    Cine o fi nascut de curand de au dat astia legea asta?
    • +4 (4 voturi)    
      Initiativa inteligenta (Miercuri, 31 martie 2010, 14:41)

      Natalys [anonim] i-a raspuns lui romanasu

      E foarte bine sa fie stimulata natalitatea, dar si mai bine e sa ai copii nascuti in familii unde au sanse mai mari la mostenirea unui patrimoniu genetic bun si a unei educatii mai riguroase.
      Orice s-ar spune, nu e chiar la indemana oricarui cretin sa termine studii universitare de masterat sau doctorat. Presa a pus accent pe cazuri de politicieni si afaceristi, insa acestia sunt in numar redus chiar daca vizibilitatea mediatica e mare.
      Imi pare bine ca fetele si femeile cu studii superioare vor fi incurajate sa aiba copii, 2 e cifra ideala pt societate, pt inlocuirea generatiilor!
  • -2 (2 voturi)    
    Adica pt toate mamele (Miercuri, 31 martie 2010, 14:23)

    ik [anonim]

    acum toata lumea are un doctorat, sunt facultati care iti dau diplome la kg, bani sa ai. Pacat.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 31 martie 2010, 14:55)

      Gigi Maybachistu' Reproducator [anonim] i-a raspuns lui ik

      În articol spune destul de clar că vechea variantă a legii acorda indemnizaţia de creştere a copilului altor categorii sociale, dar nu şi acesteia.

      E de înţeles că mulţi oameni nu au masterat sau doctorat, dar era de aşteptat să ştie măcar să citească...
      • 0 (0 voturi)    
        Corect: In articol "se" spune (Miercuri, 31 martie 2010, 19:08)

        ik [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Reproducator

        la valoarea si pedanta ta... impardonabil monser.
        PS: nu stiu ce mi-ai scris (nu stiu sa citesc) incearca mai bine cu un desen.
  • +3 (3 voturi)    
    dar daca? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:36)

    leaf [anonim]

    dar daca sunt mame care au primit diplomele pe munca cinstita? daca le intereseaza munca de cercetare de calitate? nu stiti decat sa generalizati. tipic romani mediocri. astfel de ratati ar trebui sa taca. au auzit ca se dau diplome pe bani si, gata, toate diplomele sunt date pe bani. ignoranti si inculti.
  • +2 (2 voturi)    
    inca ceva (Miercuri, 31 martie 2010, 14:38)

    leaf [anonim]

    cine a spus ca trebuie sa ai doctorat la 60 de ani? nu de aceea exista STUDII POSTDOCTORALE? ce treaba aveti cu cei carora le place cercetarea si studiul? e cumva rau ca cineva sa faca doctoratul devreme? vremurile se mai schimba, comunisti ingusti ce sunteti!
  • 0 (0 voturi)    
    Indemnizatie ptr masterande (Luni, 12 aprilie 2010, 9:38)

    Daianu [anonim]

    Eu consider ca este o idee foarte buna aceste lege pentru masterande.Ce faci daca ai 23 de ani , esti la master si ai un copil??Nu ai dreptul la un ajutor.Numai ca ar trebui o limita de varsta...
    Felicitari celor care au aplicat aceasta lege.
    Dar daca esti studenta la Facultate particulara la zi, se aplica?
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua (Luni, 12 aprilie 2010, 9:42)

    Ildiko [anonim]

    Dar daca esti studenta la master la zi , la Universitatea Tibiscus si ai un bebe de 4 luni , poti primi aceasta indemnizatie?
    • 0 (0 voturi)    
      MAMELE MASTERANDE (Miercuri, 28 iulie 2010, 14:29)

      SOFIA [anonim] i-a raspuns lui Ildiko

      m am interesat .... trebuie sa ai continuitate intre studii ... de exemplu intre facultate si masterat....
      daca ai continuitate si ai deja un copil primesti sigur indemnizatie...
      sau daca faci copil in timpul facultatii sau amsteratului primesti indemnizatie.. singura conditie e ca sa aibe continuitate intre ele...