Avocatul lui Catalin Voicu a facut recurs la decizia de arestare preventiva

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 12:32 Actualitate | Esenţial

Avocatul senatorului Catalin Voicu a depus, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, recurs impotriva deciziei ICCJ prin care Voicu a fost arestat preventiv pentru o perioada de 30 de zile, informeaza Agerpres. Instanta urmeaza sa stabileasca termenul cand se va judeca recursul.

Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie au aprobat marti cererea DNA de arestare preventiva, pentru 30 de zile, a lui Catalin Voicu. Senatorul este acuzat de trafic de influenta si fals in inscrisuri sub semnatura privata. Marti seara, Catalin Voicu a fost internat la Spitalul Penitenciarului Jilava, dupa ce a fost supus unui control medical.

Mihai Dinu, avocatul lui Catalin Voicu, a declarat la Antena 3 ca, marti seara, in momentul in care au ajuns la politie, mandatul de arestare nu sosise. "Am stat in sala de asteptare pana a venit mandatul. Primul lucru a fost vizita medicala. Domnul senator Vioicu avea deja o stare medicala nu prea buna: o tensiune crescuta si mi-a zis sa sun la familie sa aduca niste medicamente", a explicat avocatul lui Voicu.

In stenogramele din dosarul DNA prin care se cere arestarea sa, publicate de HotNews.ro, apar numele unor politicieni precum Gabriel Oprea, Ludovic Orban, Marian Vanghelie, Miron Mitrea, magistrati - Florin Costiniu, dar si de oameni de afaceri - Costel Casuneanu si Marius Locic, pentru care Catalin Voicu ar fi intervenit pe langa magistrati ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie si la IGP. Din stenograme reiese si intentia senatorului Voicu de a fi devenit, in cazul in care Mircea Geoana ar fi castigat prezidentialele din 2009, ministru al Internelor, dorinta acestuia privind arestarea lui Neculai Ontanu si "intocmirea unor dosare" pe numele lui Gabriel Oprea.

Catalin Voicu ar fi intervenit folosindu-si influenta asupra magistratilor nu doar in cazurile Casuneanu, Mazare si Locic, dar si pentru Marian Oprisan, vicepresedintele PSD Dolj, Maria Schutz, judecati pentru coruptie, pentru sotia lui Miron Mitrea si in cazul accidentului lui Ludovic Orban.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1197 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    ajunge (Miercuri, 31 martie 2010, 13:09)

    Lucian [anonim]

    S-a saturat lumea de cazul Voicu. Voicu in sus, voicu in jos, voicu afce partz, voicu la procutaruta, voicu inapoi de la procuratura... intre timp ceilalti senatori mulg nestingheriti tot ce pot, in timp ce Voicu se pregateste de un pic de parnaie, si toata lumea e atenta doar la ce face el.
    • +3 (3 voturi)    
      lume multa (Miercuri, 31 martie 2010, 13:27)

      stefanes [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      tocmai asta e problema cu "lumea", se satura prea repede. Daca "lumea" ar urmarii cazurile de coruptie pana la sfarsit poate mai multe dintre ele s-ar termina in vre'un fel. Asa, lucrurile se misca la inceput - cat sta "lumea cu ochii pe ei - si apoi ingheata pana se prescrie fapta.
      • +3 (3 voturi)    
        lumea (Miercuri, 31 martie 2010, 13:42)

        spanac [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

        Eu inca urmaresc cazul Bancorex si sincer inca nu s-a vazut nimic deocamdata. Oare cand are sa vina careva din parte UE sa le dea cu bobarnacul la oua? Inteleg ca hotii fac legea in Romania dar totusi au trecut 20 de ani de furat non-stop.
  • +2 (2 voturi)    
    Il lasa slobod ? (Miercuri, 31 martie 2010, 13:56)

    cornel [anonim]

    Il lasa slobod sa mai dea lectii romanilor la iRealitatea TV si Antena 3 ?
  • +2 (2 voturi)    
    Deci s-a internat la spitalul Jilava... (Miercuri, 31 martie 2010, 16:18)

    Cetateanu' Turmentat [anonim]

    Acum intelegem de ce s-a dat bolnav, stia ca nu scapa dar mai bine sa stea la spital si nu in celula...destept baiat:)
  • 0 (0 voturi)    
    Totul in actiunile lui Voicu seamana..cu un. (Miercuri, 31 martie 2010, 19:16)

    CD [anonim]

    scenariu ...
    Adica ,sunat la salvare si dus la spital ,in toiul noptii !
    Internat ,investigat si sub tratament , dupa care Voicu se declara ''barbat '' iese din spital pe propria raspundere si ...infruntand'' moartea ''.....merge la Senat sa participe la sedinta de votare ...
    Pe scarile Palatului Parlamentului il apuca un rau brusc si se reinterneaza !Alte evaluari medicale ,alte investigatii !
    Intra la Inalta Curte pe usa arestatilor ,introdus de un grefier !(cine sa creada asa ceva,de fapt grefierul a execuatat ordinul unui magistrat, dar trebuie un Acar Paun ...)
    La aflarea hotararii de arestare afiseaza un aer viteaz ,este volubil,face jocuri de cuvinte dupa care ,intrata in arest ,i se face iarasi rau !Ajunge in final la Spitalul Penitenciar Jilava :asa se creeaza imaginea unor afectiuni cardiace reale , a unui pericol grav si iminent ! Pas cu pas ! Voicu nu etse decat un mascarici care stie sa jongleze cu sistemul juridic si sa faca credibila orice simulare !
    Care are ca scop justificarea decizieie instantei de recurs de a-l elibera din arest !
    Problema este :de ce judecatorii se lasa asa de usor dusi de nas si participa activ la aceste sscenarii ???? Daca n-au capacitatea sa distinga
    intre simularea bolii si boala reala ar trebui
    sa plece de pe scaunele pe care le ocupa !
    E cam rusinos pentru magistrati pentru ca nu sunt straini de acest scenariu ,ba chiar l-au sugerat ,ca solutia sa fie credibila pentru spatiul public ! Voicu face joc de glezne,dupa dictarea magistratilor de la Inalta Curte care au in spate cea mai inlata experienta in fentarea legii si a opiniei publice!
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 31 martie 2010, 19:56)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui CD

      Nu e treaba judecatorilor sa faca distinctia intre un om bolnav si un simulant. Deciziile pe care le iau atunci cand se pune problema eliberarii vreunui inculpat pe motive medicale sunt luate in baza certificatelor medicale si recomandarilor doctorilor. Au scapat multi in acest fel, adu-ti aminte de cazul "Gorbunov" cel cu glaucom. Mai mult, judecatorul are o lista cu afectiuni ce pot fi tratate in sistemul penitenciar si care nu. Dar, de multe ori, verdictul medicilor primeaza in fata unei decizii de-a judecatorului. Bine, rau asta e legea.
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistiti (Miercuri, 31 martie 2010, 19:25)

    Dan [anonim]

    Eu nu m-as agita pra tare. Scapa si asta mai devreme sau mai tarziu. Ca din cate am auzit, DNA-ul pierde in instanta cam 80% din dosarele pe care le trimite spre solutionare. Suspect de mare procentajul. De la circul mediatic si pana la un probatoriu care sa tina la judecatori e cale lunga. Si oricum pana la un verdict final e cale foarte lunga si presarata cu surprize. Se mai imbolnaveste omul si nu suporta detentia, se mai schimba puterea si "cercurile de interese nelegitime" devin din nou legitime. Asa ca de la o arestare cu alai si televiziuni pana la o condamnare definitiva trebuie sa fi retard sa spui ca justitia a ajuns la "momentul zero" cum titra azi un ziar.