UPDATE Sondaj controversat al CCSB: Citi romani vor un referendum privind pedeapsa cu moartea

de B.B.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2010, 20:29 Actualitate | Esenţial

Cei mai multi dintre romani ar fi de acord cu organizarea unui referendum privind retragerea cetateniei tiganilor infractori. Jumatate isi doresc un plebiscit privind reintroducerea pedepsei cu moartea, iar 47% vor sa-si spuna parerea privind pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa. cei mai putini vor un referendum privind retragerea cetateniei celor care cer autonomia Tinutului Secuiesc. Marea majoritate a celor care-si doresc aceste referendumuri s-ar pronunta in favoarea masurilor puse in discutie. 12% dintre subiectii unui sondaj realizat de CCSB la comanda Asociatiei Pro Democratia au declarat ca ar vota "pentru" la toate cele 4 referendumuri.

Sondajul, facut public luni, contine intrebari insotite de o scurta argumentatie, cum ar fi:
  • "In ultima vreme infractionalitatea, criminalitatea in romania a crescut incontinuu, iar autoritatile nu mai pot face fata. Pedeapsa cu moartea ar putea stopa aceasta evolutie. Dvs. ati fi de acord cu organizarea unui referendum pentru reintroducerea pedepsei cu moartea?"
  • "In ultimul timp, rromii (tiganii) originari din Romania au fost implicati in activitati ilegale in tari occidentale: furturi, prostitutie, trafic de droguri, alte tipuri de criminalitate, aducand puternice deservicii de imagine Romaniei. Dvs. ati fi de acord cu organizarea unui referendum pentru retragerea cetateniei acestor persoane (…)?"
Astfel, 68% dintre cei chestionati s-au pronuntat pentru organizarea unui referendum privind retragerea cetateniei tiganilor infractori, 50% pentru cel legat de reintroducerea pedepsei cu moartea, 47% privind pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa si 44% privind retragerea cetateniei romane a celor care cer autonomia Tinutului Secuiesc.

Dintre cei care vor organizarea de referendumuri, marea majoritate s-ar pronunta in favoarea masurilor puse in discutie: 94% in cazul in cazul retragerii cetateniei tiganilor infractori, 91% in cazul reintroducerii pedepsei cu moartea, 89% pentru retragerea cetateniei romane celor care cer autonomia Tinutului Secuiesc si 88% pentru pedepsirea păenala a celor care critica religia ortodoxa.

12% dintre cei chestionati ar vota "pentru" in cazul tuturor celor patru referendumuri, iar 14% ar vota "impotriva" la toate.

Sondajul a fost realizat telefonic, in perioada 24-27 martie 2010, pe un esantion de 1060 persoane, iar eroarea maxima este de ±3.1%.

Studiul APD a avut drept scop aflarea modului in care votul la un referendum ar putea fi influentat de o retorica justitiara si ar putea genera, in final, efecte nedemocratice in societate, prin luarea unor decizii care sa incalce drepturile omuluI.

N.R. In stirea initiala, realizata de Mediafax, s-a considerat, in mod eronat, ca procentele din cei care se declarau in favoarea organizarii unui referendum erau rezultatele privind totalul subiectilor chestionati.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9218 vizualizari

  • +24 (66 voturi)    
    normal (Luni, 29 martie 2010, 20:36)

    srpc [utilizator]

    la fel de "democratice" rezultate ca si alea de la referendumul despre Parlament! o populatie indobitocita, dar fudula si agresiva; vai de krul tau, natiune...
    • -2 (54 voturi)    
      autonomie (Luni, 29 martie 2010, 20:46)

      dia [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Legat de cei care doresc autonomie, eu sunt de acord cu retragerea cetateniei. Din moment ce atentezi la integritatea teritoriala a unui stat, nu meriti sa te numesti cetatean al acelei tari.
      • +20 (28 voturi)    
        oare? (Luni, 29 martie 2010, 21:01)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui dia

        Numai comunistii isi permiteau sa retraga cetatenia romana cum vroiau ei.
        Nici un stat civilizat nu poate retrage cetatenia cuiva (dobandita legal - cazul emigrantilor din SUA care au mintit cand au facut cererea de cetatenie).
        Cetatenia nu este retrasa nici teroristilor, nici criminalilor in serie.

        Ungurii n-au decat sa ceara ce vor ei, asta nu inseamna ca si vor obtine. Iar daca fac lucruri ilegale, exista justitie.
        • +4 (12 voturi)    
          retragerea cetateniei (Marţi, 30 martie 2010, 0:37)

          miranda [anonim] i-a raspuns lui Technicus

          Ba da, state civilizate precum Franta pot decide retragerea cetateniei franceze cetatenilor nascuti pe teritoriul francez in cazul in care acestia incalca anumite legi sau reglementari (vezi cazul homosexualului francez casatorit in Olanda)
          • +4 (4 voturi)    
            desigur (Marţi, 30 martie 2010, 9:16)

            Margicu [anonim] i-a raspuns lui miranda

            Mda, unora le arati luna si ei se holbeaza la deget. Legea franceza nu permite unui cetatean care obtine alta cetatenie la cerere (prin decret) sa isi pastreze cetatenia franceza. In cazul casatoriei insa dubla cetatenie este permisa. Legislatia franceza nu are insa un echivalent pentru casatoria homosexuala (exista doar parteneriate civile) si in consecinta in cazul respectiv s-a considerat ca tipul a obtinut cetatenia la cerere. Decizia este de altfel controversata. Pe de alta parte in fiecare an exista mitinguri de independetisti si/sau autonomisti corsicani si nu ii aresteaza nimeni pentru simplul fapt ca isi exprima opinia. Cat timp nu se recurge la violenta e treaba lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Franta? (Marţi, 30 martie 2010, 11:31)

            Pacificatorul [anonim] i-a raspuns lui miranda

            Nu cred ca in Romania se aplica constitutia Frantei.
          • 0 (0 voturi)    
            e total deplasat comentariul tau (Marţi, 30 martie 2010, 17:46)

            codo [utilizator] i-a raspuns lui miranda

            daca ar fi sa te credem, ar insemna ca i s-a retras cetatenia pentru ca era homosexual! drept sanctiune!!!
            realitatea e alta: acelui francez i s-a retras cetatenia pentru ca exista o conventie bilaterala cu olanda care prevedea ca se retrage cetatenia persoanelor care au obtinut cetatenia celuilalt stat. controversa e legata de faptul ca a obtinut cetatenia olandeza pe baza casatoriei cu un alt barbat iar asta nu exista in dreptul francez. de unde si parfumul de discriminare.
            deci afacerea nu are nimic in comun cu sondajul dubios la care se refera articolul.
      • +1 (9 voturi)    
        eu nu prea stiu romaneste (Luni, 29 martie 2010, 21:01)

        levi [anonim] i-a raspuns lui dia

        dar daca zic ca vreau sa fac dragoste ku dia imi explic o dorinta da?
        dar daca te prind la coltul strazii si iti smulg hainele si tu de abia scapi de viol se numeste ca am"atentat"!capisci?
        • +3 (5 voturi)    
          ja ja puriule (Luni, 29 martie 2010, 23:29)

          jaga [anonim] i-a raspuns lui levi

          ma levier ce exemplu timpit ai gast,dar este laudabil ca te scremi sa vorbesti romineste in Romania care este totusi si tara ta-capisco?
      • +7 (17 voturi)    
        autonomia nu inseamna independenta (Luni, 29 martie 2010, 21:30)

        nope [anonim] i-a raspuns lui dia

        primo: chiar daca asta si-ar dori, nu cer independenta, ci autonomia.
        secundo: nu poti condamna pe cineva pentru dorinte. sau poti, dar intr-un stat totalitar sau intr-un stat "democratic" cu practici totalitare.
        cu alte cuvinte, dorinta de autonomie - chiar si exprimata - nu reprezinta atentat la integritatea statala. pe de alta parte, lucrurile astea merg cauza - efect, iar daca pe de o parte se afla cauzele economice binecunoscute si de noi, pe de alta se afla atatarile din ambele parti.
        • +3 (13 voturi)    
          42% din francezi pt pedeapsa cu moartea (Luni, 29 martie 2010, 22:08)

          Complexul de inferioritate [anonim] i-a raspuns lui nope

          La unii romani exista forme de complexe de inferioritate, iar alte comentarii de pe forum sunt postate din micul Bozgoristan, sunt anti-romanesti si atat.

          Natiuni cu o traditie democratica mai indelungata decat a romanilor inca au mari ezitari cu privire la abolirea pedeapsei capitale.

          Abolirea a insemnat o incurajare a criminalitatii.
          Ce risca un ucigas sau un terorist intr-o societate laxista?
          Sa stea 20 de ani izolat intre altii ca el, hranit, spalat si ingrijit medical pe banii tuturor platitorilor de impozite, inclusiv a rudelor victimelor?
          Iti ucide fratele, sotia sau copilul si apoi tu dai bani ca el sa isi ia aspirina si sa faca gimnastica zilnic?

          Europa nu reuseste stoparea criminalitatii violente, in timp ce in USA, NY n-a mai avut atat de putine crime de peste 30 de ani, datorita aplicarii stricte si dure a legii.
          A semnat Obama, idolul progresistilor, pt vreo gratiere?Nu!

          --Absolut de acord cu retragerea cetateniei pt cei care savarsesc infractiuni in strainatate, dupa criterii si proceduri clare.

          --Nu vad rostul de a vrea separatism si autonomie, de a urla cu bale la gura ca un tinut anume "nu e Romania" si in acelasi timp sa profiti ca un porc de avantajele unui pasaport, de alocatii sau subventii de la acel stat.

          Ti-e rusine ca esti "cetatean roman"? Du-te dreaqu unde crezi ca e "muuuult" mai bine, ca peste tot esti asteptat, nici o grija..

          --Sunt de acord cu retragerea cetateniei romane tuturor celor care cer asta, celor care refuza sa serveasca statul romanilor, celor care actioneaza pt destramarea si impartirea neconstitutionala a Romaniei.

          --By the way, nevasta popei Tokes divorteaza, l-a acuzat ca e nebun, o inseala de 20 de ani si se crede reincarnarea lui Sigismund Bathory:)) E stire, nu e gluma.

          --Nu vad sensul ultimei intrebari din acel sondaj, e ridicol.

          Democratie inseamna decizia libera, inclusiv prin referendum, a unei majoritati, iar minoritatea se supune.

          Refuz referendum=refuz democratie!
          • +2 (4 voturi)    
            Sensul ultimei intrebari... (Marţi, 30 martie 2010, 6:32)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Complexul de inferioritate

            ...e genial in simplitatea lui.

            Iti arata ca nu te poti baza pe parerea majoritatii atunci cand vrei sa iei decizii rationale.

            Sau, cum ai remarcat si tu, tot acest sondaj e ridicol prin simplul fapt ca ultima intrebare e ridicola, dar intruneste 88% de pareri favorabile - la fel ca restul.
        • +3 (5 voturi)    
          democratie adevarata! (Luni, 29 martie 2010, 22:24)

          ceferistul [anonim] i-a raspuns lui nope

          asta da, cea mai buna dovada ca exista democratie in romania!
          cand oameni care au asemena idei plus nivel de igiena "corespunzator" (vezi un articol recent pe hotnews) isi pot da cu parerea despre autonomie si alte doleante ale unor minoritati, se cheama ca iezista democratie.
          felicitari bobor!
      • +10 (20 voturi)    
        retragerea cetateniei?? (Luni, 29 martie 2010, 21:41)

        Tom [anonim] i-a raspuns lui dia

        Cetatenia dobandita prin nastere nu poate fi retrasa, orice ar face persoana respectiva.

        Habar nu ai ce inseamna autonomia si care-i legatira intre autonomie si integritatea unui stat.
    • -3 (13 voturi)    
      Natiune (Luni, 29 martie 2010, 21:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Om fi o natiune cu fundu' in sus care se complace in mocirla. Insa natiunea noastra are toate premizele sa reziste mai mult in timp fata de celelalte natiuni ale Europei.
      • 0 (2 voturi)    
        rezistam, rezistam (Luni, 29 martie 2010, 22:17)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Asa cum demonstreaza Voicu, care a rezistat 20 de ani.
    • -5 (13 voturi)    
      Nu cumva... (lui srpc ) (Luni, 29 martie 2010, 21:10)

      roman, nu naimit [anonim] i-a raspuns lui srpc

      tu te uiti in oglinda cand debordezi asemenea nerusinari?
      Nu te uiti ca faci parte din cca cei 10 % ??
    • +8 (24 voturi)    
      Nu incurca ceapa cu varza ..... (Luni, 29 martie 2010, 21:26)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Referundumul este principala unealta a democratiei!

      Asta nu inseamna ca deciziile luate de o natiune nu pot fi gresite sau contestabile .....

      Dar tocmai asta inseamna democratia: minoritatea se supune majoritatii ....

      Cate despre cultura si civilizatie: continuati sa va uitati la OTV, Antena 1,2,3, iRealitatea TV si cititi cu incredere Libertatea, Click si Can-Can, in timp ce spargeti seminte ....... si o sa ajungeti departe ...... sunt sigur de asta .....
      • +2 (6 voturi)    
        democratie (Luni, 29 martie 2010, 22:28)

        turb0brut [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

        Stii ce este democratia ? Cand doi lupi si un miel hotaresc ce va fi cina !
      • +9 (11 voturi)    
        despre democratie..... (Luni, 29 martie 2010, 23:50)

        trelu [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

        Winston Churchill :The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.
    • +10 (26 voturi)    
      Pentru ortodocsii adevarati (Luni, 29 martie 2010, 21:33)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Pentru toti ortodocsii, de la ultima baba superstitioasa pana la cel mai rafinat cugetator neo-bizantin, o dedicatie cu formatia care va incinge Bucurestiul in luna mai. Daca nu se trezesc talibanii ortodocsi sa o interzica.

      http://www.youtube.com/watch?v=IJkMrl4AG8w

      Dincolo de muzica, povestea din videoclip este interesanta cu zombii care il convertesc pe popa la satanism.

      PS: Sondajul nu pare in regula. Nu exista o legatura intre tinutul secuiesc, pedeapsa cu moartea si puscaria pentru anti-ortodocsi.
      • +13 (29 voturi)    
        exista (Luni, 29 martie 2010, 21:42)

        Central Scrutinizer [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Ba exista legatura: mintea primitiva a romanului. Foarte trist.
    • 0 (6 voturi)    
      curat murdar... (Luni, 29 martie 2010, 23:16)

      ai pus punctu pe I [anonim] i-a raspuns lui srpc

      nush une a fost facut sondaju asta insa se pare k toate cunostiintzele mele si eu facem parte din aia 10% care nu dai doi bani pe popi si biserca oricare ar hi ea...cat de pedeapsa cu moartea... mai bine ar lasa-o balta in romania tot aia vinovatzi de nimicuri ar incasa-o... nu alde voicu and stuff... asadar votez pt adormirea purerea a bisericii...
    • +3 (3 voturi)    
      apd (Luni, 29 martie 2010, 23:24)

      manipulare [anonim] i-a raspuns lui srpc

      din cate imi amintesc, apd a criticat acerb referendum-ul pt parlament, sondajul e o arma pt discreditarea referendum-ului ca instrument democratic?
      • +2 (4 voturi)    
        arma pentru conștintizarea primitivismului (Marţi, 30 martie 2010, 11:46)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui manipulare

        Nu, sondajul este un instrument pentru conștientizarea primitivismului și tribalismului românilor care încă trăiesc în Evul Mediu Întunecat și ar fi în stare să persecute pe orice persoană care le critică sursa de tribalism: ortodoxia.

        La următorul recensământ nu vă declarați ortodocși, dacă nu sunteți ortodocși practicanți și dacă nu mai vreți să lăsați BOR să facă averi mari, așa cum a făcut până acum (3 miliarde de euro, cel puțin).
    • +1 (1 vot)    
      Statistica, cea mai grava forma de minciuna (Marţi, 30 martie 2010, 2:02)

      trandafir [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Trecand peste celalalte intrebari, ar trebui sa lamuriti cum suna EXACT ultima intrebare. Iar daca esantionul a fost nereprezentativ, si format din oameni cu o pregatire sumara sau in stare de ebrietate sau care nu inteleg romaneste - am voie sa asum asta din moment ce nu am alte informatii - sondajul nu spune nimic relevant. Pardon, gresesc, arata cum putem fi mintiti pe fata...si cum unii (rauvoitori sau inconstienti) par sa fi inghitit minciuna.
      • +2 (2 voturi)    
        eu ma tem... (Marţi, 30 martie 2010, 6:38)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui trandafir

        dimpotriva, ca esantionul e reprezentativ si ca nu ne minte nimeni, ci aceasta e trista realitate.
    • +2 (2 voturi)    
      biserica (Marţi, 30 martie 2010, 2:29)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui srpc

      cata dreptate ai suntem un neam de fuduli. si de ce sa nu criticam religia atata timp cat mai marii bisericii se plimba-n limuzine si copii nostrii dorm in canale? cum sa nu criticam biserica (religia), daca merita? 9 din zece 'multa apa v-a mai trece'' Normal ce dreptate ai
    • +2 (6 voturi)    
      eu ma leg de religie! (Marţi, 30 martie 2010, 8:26)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui srpc

      si normal, fiind ateu din convingere si considerand ca nu am mai fost pe la o biserica de la varsta de 5 ani... Critic religiile in egala masura deci nici crestinismul sau "secta" ortodoxa nu prea scapa. Chestia e ca pana acum nu m-am lovit de oameni asa de obtuzi care sa nu inteleaga criticile mele. Din fericire miscarea ateista se raspandeste tot mai mult. Nu doar in europa, care era oricum mai laica dar si in SUA. Vazut de curand pe cnn un filmuletz in care un filosof pare-mi-se aducea niste critici destul de pertinente credintelor din zilele noastre. Stati ca poate va dau linkul ca n-are rost sa repet eu ideile lui chiar daca sunt de acord cu ele...

      http://www.cnn.com/2010/OPINION/03/25/ted.sam.harris/index.htmlhttp://www.cnn.com/2010/OPINION/03/25/ted.sam.harris/index.html
    • +2 (4 voturi)    
      Curiozitate (Marţi, 30 martie 2010, 10:30)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui srpc

      CCSB nu-s aia care-l facusera pe Geoana presedintele exit poll_urilor?
      • +3 (3 voturi)    
        ccsb si sondajele (Marţi, 30 martie 2010, 11:50)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui ion ionescu

        Nu, ccsb dăduse 50-50 și în toate sondajele distanța era în marja de eroare, deci irelevante, dar „profesioniștii” de ziariști n-au spus chestia asta.
    • 0 (2 voturi)    
      aiurea (Marţi, 30 martie 2010, 13:36)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui srpc

      scopul sondajului este să decredibilizeze "referendumul lui Băsescu"
  • +25 (43 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2010, 20:44)

    dragos234 [utilizator]

    Astia 80-90% sunt tot aia care folosesc sapun si pasta de dinti mult sub media europeana? Halal popor.
    • -13 (15 voturi)    
      poate s-or gandi la mama natura! (Luni, 29 martie 2010, 21:10)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Bravo tie ca esti unul din "spalaciosi "
    • +5 (5 voturi)    
      sa stii ! (Luni, 29 martie 2010, 21:11)

      levi [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      ca exista o legatura!
    • +1 (7 voturi)    
      nu sunt aia (Luni, 29 martie 2010, 21:24)

      ktalin [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      suntem noi.
      toti.
    • -3 (11 voturi)    
      ???? Ma intreb... (Luni, 29 martie 2010, 21:40)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Tu oare carui popor ii apartii????? Ca ne plac sau nu rezultatele unui sondaj si/sau referendum, acestea reflecta opinia cetatenilor acestei tari. Ipoteza... Daca parintii sau rudele tale, prieteni sau cunoscuti, s-ar afla printre acele procente zdrobitoare (91%, 94%, 89%, 88%) ce-ai face? I-ai renega???? Toti apartinem acestui popor amice.
      • +3 (5 voturi)    
        Raspuns... (Marţi, 30 martie 2010, 0:42)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        1. Ar fi imposibil ca parintii, rudele sau prietenii sa fie printre "acele procente". Parintii sunt cei responsabili de educatie, deci discordanta asta nu prea are cum sa apara, prietenii ti-i alegi, deci idem, iar rude - cu cate rude mai tine legatura azi o familie urbana moderna..
        2. Daca "poporul" decide o imbecilitate (vezi Hitler) nu trebuie sa ma supun majoritatii. Ma supun ratiunii si bunului simt. Din fericire, sondajul e fals.
        Din nefericire, nu cred ca e foarte departe de adevar...
        • +1 (1 vot)    
          Aberezi! (Marţi, 30 martie 2010, 11:51)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui aaragn

          Baietel, tu excluzi ceva ce nu poti nicicand controla. Gandul si rationamentul unui individ. Modul in care fiecare individ priveste lumea care il inconjoara. Oamenii nu sunt identici! Nici macar gemenii siamezi. Ai impresia ca daca tu gandesti intr-un fel, parintii tai gandesc identic cu tine? Te inseli amice. In fine, nici nu are rost sa-mi mai pierd timpul sa-ti explic lucruri pe care e limpede ca nu ai capacitatea sa le intelegi. Oamenii sunt liberi sa gandeasca si sa hotarasca ce doresc. Bun sau rau. Din pacate uneori gandesc si rau si actioneaza ca atare. Insa asta este pe de-o parte structura umana si pe de alta parte esenta democratiei. Ai o alta alternativa? Cumva aia prin care un grup de oameni, care se cred eventual geniali si cei mai destepti de pe pamant, sa decida abuziv in numele tuturor celor "multi si prosti"???? Cine esti tu sa-i dai deoparte pe cei care nu-ti plac si sa decizi abuziv ca indivizii care nu-ti impartasesc opinia nu trebuie sa aiba dreptul sa voteze, sa-si spuna parerea???? Se zice ca in fiecare dintre noi zace un mic dictator asa ca... las-o balta. Exclusivismul tau elitist (ca si al altora care s-au umplut reciproc de plusuri) este absurd si gregar. Pretentia ca "eu" gandesc perfect si nu sunt supus erorii se poate lesne incadra la o afectiune mentala numita paranoia. Si inca ceva... Nu esti tu detinatorul ratiunii supreme si al bunului simt absolut! Cu ratiune si bun simt sunt dotati si indivizii care au alte opinii decat cele pe care ti le exprimi tu.

          P.S. Poti explica cum naiba poate fi un sondaj "fals" dar "nu departe de adevar"?????
    • -3 (3 voturi)    
      Macar aia n-au votat cu Base ;) (Marţi, 30 martie 2010, 0:23)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Hai ca aici te-am prins, asa-i?
      :P

      Acum serios, nu m-as bucura sa fac parte din restul de 10%:

      ingineri/economisti sfertodocti votanti in proportie de 90% Base.

      Nu-ti fa iluzii, IQ-ul ateilor este egal cu cel al credinciosilor (true believers), nu esti mai dotat din punctul asta de vedere, singurii care se afla in varful curbei lui Gauss sunt agnosticii.
  • +10 (16 voturi)    
    tot (Luni, 29 martie 2010, 20:47)

    veninusrl [utilizator]

    studiul asta l-au facut intr-un singur sat?
    pentru mine studiul asta e la fel de credibil pe cat erau rezultatele la alegeri pe vremea lui ceasca.
    sau poate se doreste decredibilizarea ustensilei politice numite "referendum"?!?!
    • -5 (5 voturi)    
      tipule, intr-un stat democratic.. (Luni, 29 martie 2010, 22:47)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

      referendumul este unealta poporului, nu e politica. imi pare rau de plusurile tale.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 29 martie 2010, 23:15)

      mario [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

      Romania este un sat!
    • +3 (3 voturi)    
      hotnews minte prin omisiune (Marţi, 30 martie 2010, 12:02)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

      Nu, Hotnews minte prin omisiune. E 91% din 50% care ar fi de acord cu introducerea referendumului, deci cam 44%.

      http://www.gandul.info/news/romanii-ar-vota-in-majoritate-pentru-pedeapsa-cu-moartea-pentru-pedepsirea-penala-a-celor-care-critica-religia-ortodoxa-sau-pentru-retragerea-cetateniei-romilor-infractori-5787283
  • +6 (10 voturi)    
    si de asta e buna UE (Luni, 29 martie 2010, 20:48)

    ionel cj [anonim]

    un motiv in plus sa tinem de UE, macar nu se permit asemenea derapaje.
    De ar fi dupa noi, inchizitie si rug pt oricine zice ca unii popi numai cu religia nu au treaba ...asa cum unii Papi numai cu Dzeu nu aveau nimic de-a face.

    Jenant sondaj daca e adevarat.
  • 0 (4 voturi)    
    normal (Luni, 29 martie 2010, 20:49)

    Marius Dancovici [anonim]

    normal in tara lui Dracula,anormal in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Luni, 29 martie 2010, 20:49)

    ion [anonim]

    Si reintroducerea legii 18 din 1968, aia cu "ilicitul"
  • +11 (13 voturi)    
    mare miciuna (Luni, 29 martie 2010, 20:52)

    voxpublica [anonim]

    Cei care critica religia si biserica sant cam 70 la suta din populatie,datorima marsaviilor facute de preotii hoti si mari doritori de averi.Nu prostiti lumea...
  • +11 (15 voturi)    
    :))))) (Luni, 29 martie 2010, 20:54)

    anton [anonim]

    tare sondajul asta...cred ca nici daca ar face un sondaj pe 1000 de popi nu ar reiesi ca 9 din 10 vor pedepsirea criticilor ortodoxismului....avand in vedere ca mai putin de 80% de romani sunt ortodoxi prin nastere si mai putin de 20% sunt practicanti, sondajul mi se pare clar viciat.
  • +7 (7 voturi)    
    fantezii (Luni, 29 martie 2010, 20:55)

    cet23 [anonim]

    Asta cu retragerea cetateniei cetatenilor romi infractori e imposibila. Cel putin in actualele conditii. Nu poti retrage cetatenia unui cetatean nascut cu acea cetatenie.
    Pe de alta parte, numai sa incercam asta! Prin absurd! Ca tari precum Franta sau Italia... nici nu vreau sa-mi inchipui ce scandal ar iesi!
    Oricum am lua-o, in prezent, foarte multi cetateni europeni au o singura pretentie legata de romi: sa plece! Oriunde, dar sa plece! Din pacate, asta e adevarul. Asta e rezultatul a 20 de ani de "corectitudine politica". Eu as fi preferat egalitatea intre oameni, si nu "corectitudinea politica", care de fapt este rasism impotriva populatiilor majoritare, dar nu e dupa mine.
  • 0 (4 voturi)    
    mai bine nu publicati studiul asta (Luni, 29 martie 2010, 20:57)

    cet23 [anonim]

    Nu trebuia publicat studiul asta. Sper sa ramana aici, pe hotnews. Ca daca ajunge in vest, o sa iasa iar scandal legat de rasismul romanilor.
  • +9 (15 voturi)    
    Religie (Luni, 29 martie 2010, 20:58)

    Marius [anonim]

    Si daca sunt ateu si spun ca cel mai mare criminal din istorie este religia, ma ardeti pe rug?
    • +4 (4 voturi)    
      nu, dom'le (Luni, 29 martie 2010, 23:50)

      picus [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Cu "religia" pareti un pic fundamentalist, dar nu v-ar arde nimeni pe rug. Iar sondajul asta e o timpenie si o minciuna ordinara. Chiar daca sunteti ateu, nu trebuie sa renuntati asa de usor sa ginditi. Iata o intrebare pe care ati fi putut sa v-o puneti: cum sa fie 88% dintre romani de acord cu pedepsirea penala a criticilor confesiunii majoritare, cind abia 83% se declarau ortodocsi la ultimul recensamint?
      Asta, in cazul neverosimil in care toti cei 83% ar avea o fobie la critici.Nu e cazul, eu sunt unul dintre ei. Si ca mine sunt multi.

      E o mistificare ordinara acest sondaj.Iar hotnews isi insulta cititorii publicind asemenea anecdote jegoase.

      La mai mare!
      • +3 (3 voturi)    
        De ce pentru cei care critica religia? (Marţi, 30 martie 2010, 11:26)

        Amoredivino [anonim] i-a raspuns lui picus

        Adica poate fi criticat Isus Cristos se pot purta cricifixuri cu susu-n-jos se pot face show-uri cu Jesus Christ-Superstar, si nu patesti absolut nimic, dar daca indraznesti sa-i critici pe popi ca o parte din ei sunt curvari si hapsini si alcolisti si sectanti si hoti si evazionisti, risti sa faci puscarie!
  • +7 (9 voturi)    
    sondaj neserios (Luni, 29 martie 2010, 21:00)

    unu [anonim]

    cui profita starnirea cu metoda a josniciilor ?
  • +11 (11 voturi)    
    ? (Luni, 29 martie 2010, 21:03)

    sentenced [utilizator]

    Sondajele au fost facute duminica in biserica?
  • +14 (14 voturi)    
    grozav (Luni, 29 martie 2010, 21:04)

    Mihai-G [utilizator]

    Deci 88% dintre romani ar vrea sa fiu pedepsit penal daca critic niste povesti antice si sistemul birocratic creat in jurul lor.

    Ce sa zic, ma simt grozav in tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Citiți corect sondajul (Marţi, 30 martie 2010, 17:23)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      Trebuie citit corect sondajul. Nu e vorba de 88% din români, e 88% din 47% care vor referendum pe tema asta. Deci un 41%. Tot mult, dar cel puțin nu majoritate covârșitoare.
  • +2 (10 voturi)    
    nu cred asa ceva (Luni, 29 martie 2010, 21:07)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    prodemocratia sunt astia care au pupat poala lui patriciu. sunt convins ca un astfel de sondaj este fals, ar trebui sa faca si hotnews un sondaj si se va vedea ca rezultatele sunt exact pe dos.
  • +13 (15 voturi)    
    inchisoare.... (Luni, 29 martie 2010, 21:07)

    Nicky [anonim]

    S faca inchisoare si cei ce nu merg la popi, care nu tin post, care nu merg la sf moaste si care au internet...
  • +16 (22 voturi)    
    Cifre Masluite (Luni, 29 martie 2010, 21:10)

    Ovidiu [anonim]

    Sa le luam punctual:
    - 91% dintre cetateni ar alege reintroducerea pedepsei cu moartea;

    ( Sunt 86,7% cetateni de religie ortodoxa in Romania. Din sondaj rezulta ca practic toti acestia sunt de acord cu uciderea vinovatilor.

    Ori ortodocsii sunt ipocriti, invata la biserica despre iertare, ori sondajul e masluit )
    -------------------------
    94% dintre romani ar opta pentru retragerea cetateniei romilor care comit infractiuni in strainatate.

    Inclusiv romanii din Italia care sunt cei mai afectati de confuzia roman-rom atat pe piata muncii, cat si in viata sociala de zi cu zi, sunt toleranti cu romii si sunt de acord ca e o problema atat a tarii gazda cat si a tarii de origine. E foarte greu de crezut ca romanii din Romania, mult mai putin afectati social si profesinal de confuzia rom-roman sunt mai inversunati decat cei din afara.
    ------------------------

    89% dintre cetateni ar opta pentru retragerea cetateniei celor care cer autonomia tinutului secuiesc
    ---------------------
    Tinand cont ca sunt in jur de 8-9% maghiari in Romania, inseamna ori ca inclusiv unii maghiari sunt de acord cu retragerea cetateniei, ori ca aproape 100% dintre romani sunt atat de inversunati impotriva autonomiei ori ca sondajul e masluit. Ori in Ardeal o buna parte dintre romani sunt pentru autonomie.
    ------------------------
    88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa

    Doar 86,5 % sunt de religie ortodoxa. Chiar 100% dintre acestia sunt atat de intoleranti cu criticile la adresa religiei lor?

    Ok, s-ar putea, dar ce interes ar avea ceilalti 2% in plus, care nu sunt de religie ortodoxa sa voteze pentru pedepsirea penala a celor care critica religia.

    Concluzia? Sondajul e masluit.
    -------------------
    Observatie:
    Pro Democratia este un ONG care s-a impotrivit referendumului cu vot uninominal, apoi s-a impotrivit referendumului cu reducerea la 300 si trecerea la unicameral, iar dupa referendum, l-au contestat si au spus ca nu respecta Constitutia
    • -1 (3 voturi)    
      ce logica ai..... (Marţi, 30 martie 2010, 11:07)

      Ionutc [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca habar nu ai cum se fac sondajele si ce inseamna de fapt cifrele acelea inceteaza sa le interpretezi tu cu logica ta de sahist.
    • +1 (1 vot)    
      Dintre cei care vor organizarea de referendumuri.. (Marţi, 30 martie 2010, 17:26)

      Dina [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Asta e fraza cheie. Procentele de care vorbești sunt procente din procente, nu procente din totalul populației. "Dintre cei care vor organizarea de referendumuri, marea majoritate s-ar pronunta in favoarea masurilor puse in discutie: 94% in cazul in cazul retragerii cetateniei tiganilor infractori, 91% in cazul reintroducerii pedepsei cu moartea, 89% pentru retragerea cetateniei romane celor care cer autonomia Tinutului Secuiesc si 88% pentru pedepsirea păenala a celor care critica religia ortodoxa."
  • +11 (15 voturi)    
    Trist !!! (Luni, 29 martie 2010, 21:10)

    doeuk [anonim]

    Romani inca au mentalitatile celor din eviul mediu...dar eu sincer am suspiciuni fata de acest sondaj, traesc si eu in romania si nu cunasc atatia prosti sau poate ma invart doar printre cei 10 %
  • +5 (13 voturi)    
    care Europa? (Luni, 29 martie 2010, 21:13)

    Technicus [utilizator]

    Mentalitate romaneasca inca n-a ajuns la epoca renasterii, e inca in Evul Mediu (numita si Dark Age in engleza). Iar presa si politicienii fac tot ce pot sa mentina in aceasta stare.

    Ce urmeaza? Inchizitia? Executii publice? Lagare de concentrare pentru "dusmanii poporului"?

    Deja oamenii "de bine" par pregatiti psihologic.
  • 0 (6 voturi)    
    Curiozitate (Luni, 29 martie 2010, 21:15)

    Frobenius [anonim]

    Dintre cei care ajung pe aceasta pagina citi sint cei care au raspuns pentru APD?
    Nu cei care sint (sau nu) de acord cu intrebarile, ci cei care efectiv au servit drept subiecti pentru obtinerea acelor procente.
    O simpla curiozitate privind justetea unor asemenea concluzii.
    • +1 (5 voturi)    
      ! (Luni, 29 martie 2010, 23:22)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Si eu ma intrebam...cred ca sondajul a fost facut la iesirea de la slujba, la usa unei biserici ortodoxe, de undeva dintr-un sat!
      Nu sunt atatia ortodoxi ( procentual) in Romania...vai de mama lui esantion!
  • +10 (10 voturi)    
    minciuni (Luni, 29 martie 2010, 21:20)

    roman [anonim]

    Minciuni si manipulari !
  • +12 (12 voturi)    
    Serios??? (Luni, 29 martie 2010, 21:22)

    Ion [anonim]

    Sunteti siguri de exactitatea acest "sondaj"? Numai cifrele publicate si ar trebui sa dea de gandit. Suntem oare 88% din populatie ortodocsi? Cu adevarat? Mai drastici ca fundamentalistii?
    Cui folosesc aceste băşini mediatice?
  • +6 (6 voturi)    
    Serios??? (Luni, 29 martie 2010, 21:23)

    Ion [anonim]

    Sunteti siguri de exactitatea acest "sondaj"? Numai cifrele publicate si ar trebui sa dea de gandit. Suntem oare 88% din populatie ortodocsi? Cu adevarat? Mai drastici ca fundamentalistii?
    Cui folosesc aceste băşini mediatice?
  • +11 (11 voturi)    
    CCSB = niste amatori (Luni, 29 martie 2010, 21:27)

    Pandemikus [anonim]

    Sondajul CCSB e la "plesneala" facut de studenti ...sa avem ce dezbate azi... Luate pe rand, 91% este prea mult...nu este realista cifra, la fel si aia cu tiganii, pe langa ca e ambigua intrebarea, 94% din cetatenii tarii e imposibil...Nu intru in amanunte ca nu are rost... Iar ultimele 2 procentaje arata cat de cretin e "cercetatorul" care a conceput intrebarile, si cat de tampiti sunt cei care au raspuns. Aia cu religia Ortodoxa e chiar hilara... Asta nici macar manipulare nu e ...e prostie curata...
    • +9 (11 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 29 martie 2010, 21:53)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Pandemikus

      daca in Romania sunt 86% ortodocsi, de unde acest procent de 88%, ca din cate stiu multi ardeleni critica destul ortodocsii si Ortodoxia, e ciudat procentul... Iar rezultatele, daca sunt reale, sunt crunte...
  • +3 (7 voturi)    
    hmmm... (Luni, 29 martie 2010, 21:29)

    dan [anonim]

    Indoctrinarea si mentalitatea romanilor a ramas aceeasi ca si in evul mediu. Ne paste o noua inchizitie?
  • +3 (7 voturi)    
    Vai (Luni, 29 martie 2010, 21:34)

    Anonim [anonim]

    Ultima statistica chiar ma sperie.....
  • +5 (5 voturi)    
    e normal (Luni, 29 martie 2010, 21:35)

    disneyland [anonim]

    E rezultatul sistemului educational din Romania care nu are nevoie sa fie reformat.
  • +8 (8 voturi)    
    religia ortodoxa??? (Luni, 29 martie 2010, 21:35)

    dorinteodor [anonim]

    nimeni nu are nimic cu religia ortodoxa. criticile si revolta sint legate de comportamentul oamenilor bisericii ortodoxe; colaboratori ai securitatii contra propriului popor, comportamente sexuale contrare moralei si chiar codului penal (crime motivate religios, violuri, homosexualitate, relatii sexuale in altar, relatii sexuale in afara casatoriei,... ca sa citez doar ce mai apare prin ziare....). nu stiu deci ce intrebare exacta a fost pusa dar sa nu confundam ortodocsia cu manifestarile unor oameni ai bisericii ortodoxe....
  • +6 (6 voturi)    
    relativitate (Luni, 29 martie 2010, 21:40)

    kilipir [utilizator]

    Toti stim ca raspunsul depinde mult de modul cum este formulata intrebarea.

    E ca in bancul ala cu Bula care il intreaba pe un preot daca poate sa fumeze cand se roaga. Dupa raspunsul negativ, Bula nu se lasa descurajat si revine dupa un timp cu intrebarea daca poate sa se roage cand fumeaza, obtinand astfel prin reformulare dezlegarea mult dorita.

    Sunt sigur ca sondajul n-ar fi scos nici 10% raspunsuri afirmative daca in loc de "pedepsirea penala" ar fi fost folosita formularea "ani grei de puscarie" pentru cei care critica religia ortodoxa.

    Daca nu credeti mergeti pe strada si intrebati oamenii in mod aleator si reveniti aici cu o statistica personala.

    Sunt curios cine are interes ca poporul roman sa para un trib primitiv cu mentalitate de Ev Mediu?

    Cine are interes sa nege evidenta toleranta a romanului?
    • +1 (3 voturi)    
      sa zicem (Luni, 29 martie 2010, 22:39)

      disneyland [anonim] i-a raspuns lui kilipir

      Bun, si faptul ca 80% dintre romani nu stiu ce inseamna "pedepsirea penala" ar trebui sa ne faca sa ne simtim mai bine?
    • +2 (2 voturi)    
      care toleranta?? (Luni, 29 martie 2010, 23:01)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui kilipir

      "Sunt curios cine are interes ca poporul roman sa para un trib primitiv cu mentalitate de Ev Mediu?"

      Iarasi cautam interese ascunse... Bai, poporu roman nu trebuie "sa para", chiar este un trib primitiv. Uita-te in jur, deschide televizorul, citeste un ziar, du-te la un ghiseu, uita-te la moaca vecinului. Nu te mai amagi.

      "Cine are interes sa nege evidenta toleranta a romanului"

      Te referi la toleranta la jeg, hotie, haos si lene, nu?
  • +3 (5 voturi)    
    reinfiintarea inchizitiei (Luni, 29 martie 2010, 21:41)

    ada [anonim]

    Referitor la criticarea religiei ortodoxe: daca prin asta se intelege criticarea bisericii ortodoxe care este din ce in ce mai depatrte de credinta ortodoxa prin marketarea credintei si opulenta maxima atunci eu zic sa recreem institutia inchizitiei pentru ca romanii cu mintea intreaga vor fi din ce in ce mai eretici.
    Cu restul asi cam fi de acord.
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebarile (Luni, 29 martie 2010, 21:43)

    Parazitull [anonim]

    Parca vad intrebarile: Doriti introducerea pedepsei capitale, care va ajuta la reducerea coruptiei? sau Sunteti de acord cu retragerea cetateniei celor care doresc autonomia tinutului secuiesc, si care astfel atenteaza la integritatea Romaniei? Raspuns da/nu ce sa zica omu?

    Asa fac si eu un sondaj: Cine este cel mai corect presedinte din toata istoria omenirii Iliescu sau Basescu?
  • +11 (11 voturi)    
    democratia (Luni, 29 martie 2010, 21:44)

    XxX [anonim]

    Intr-o democratie trebuie sa ai libertatea sa critici - aproape - orice, chiar si ortodoxia.
  • +8 (12 voturi)    
    Frate de unde ies sondajele astea?? lol (Luni, 29 martie 2010, 21:45)

    andy [anonim]

    Adica, "91% dintre cetateni ar alege reintroducerea pedepsei cu moartea" ?????????? ce?? io nu as vota asa ceva... Ca student de stiinte politice in londra, credeti-ma ca stirea asta e abureala MAXIMA... Nu pot sa inteleg ce cauta pe hotnews asemenea prognoze....

    a da, si mai e asta: "88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa". Aici s-ar putea sa aibe dreptate....hahahahaha, cam atata ii duce capu p unii....loool.
  • +8 (14 voturi)    
    corect (Luni, 29 martie 2010, 21:48)

    Traian_S [utilizator]

    corect, de fapt asta si scrie in Biblie, sa-l bagi pe aproapele tau la parnaie daca nu crede in scripturi.
  • +8 (10 voturi)    
    experiment social (Luni, 29 martie 2010, 21:49)

    Th.R. [anonim]

    Ce prostie de cercetare au facut si astia si ce concluzii trag. Inteleg ca au expus esantionul unui discurs justitiar si apoi au aplicat chestionarul? Altfel nu ar putea trage concluzia cu expunerea la discursul justitiar. Si unde e grupul de control? Inteleg ca dl Parvulescu este anti-justitiar zilele acestea, mai ales anti-DNA dar hai sa nu ne batem joc de cercetarile sociologice de dragul unui argument care ar suna bine.
  • +8 (10 voturi)    
    sanchi! (Luni, 29 martie 2010, 21:49)

    catalin [anonim]

    Ce "studiu" tampit! Probabil APD si-a facut "studiul" numai printre babe bigote sau (si) prin Moldova, prin ceva sate inapoiate. Eu cred ca 90% din romani de fapt critica popimea si BOR. Ce fel de "studiu" au facut astia daca, printre cele cateva sute de persoane pe care le cunosc (si pe care le intalnesc cel putin o data pe saptamana) nici una, macar din intamplare, nu a fost intrebata? Cumva au scos din "grupul-tinta" persoanele cu studii superioare?
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Luni, 29 martie 2010, 21:50)

    FakeR [anonim]

    am eu o idee mai buna ... hai sa ii ardem pe rug ... ba mai bine; pornim o noua inchizitie
  • +4 (8 voturi)    
    hehehe (Luni, 29 martie 2010, 21:51)

    ecologistul [anonim]

    nici nu e de mirare...daca indraznesti in regat sa te identifici ca "pocait"...preotul satului iti "aranjeaza" imaginea publica asa de bine, ca nu-ti mai trebuie nimic...in cartile ortodoxe scrie ca sectarii sunt periculosi, instrumente ale satanei, si-au vandut sufletele diavolului etc etc etc
    si daca ai tupeul sa te legi de vreun preot betivan sau care numai liderul spiritual al comunitatii numai este, valeu, muica, toate acatistele din lume se napustesc asupra ta...acesta este poporul educat in stil sovietic si socialist de 60 de ani...la intoleranta lui Antonescu s-a adaugat intoleranta comunistilor lui Ana Pauker, apoi a continuat cu succes nenea ceasca si cu armata lui de ideologi scoliti la Kremlin, dupa care a preluat stafeta iliescu si cu ai lui si inca si astazi se presteaza la greu la indobitocirea poporului...uitati-va la proiectul legii educatiei: statul face tot, si nici n-ai cum sa scapi de el, ca totul e de stat si e obligatoriu pana la liceu...am cunoscut 10 pocaiti care fac cat un milion de ordotocsi d'astia care au votat aici...toata stima pentru ei, ca la ei credinta nu e doar duminica la slujba, sau numai de craciun si de pasti (cand nivelul credintei tine mai mult de marimea damigenei)...
  • -2 (8 voturi)    
    :) (Luni, 29 martie 2010, 21:53)

    ion voicu [anonim]

    ma intreb oare citi dintre cei intervievati ar fi de acord cu reinstaurarea monarhiei in romania.

    TRAIASCA REGELE IN PACE SI ONOR!
  • +4 (8 voturi)    
    hotnews (Luni, 29 martie 2010, 21:54)

    veninusrl [utilizator]

    ce naiba ti facut mi-ati pierdut mesajul celalalt pe drum? mesajul in care ziceam ca "studiul" asta a fost facut in exclusivitate cu cetateni romani care locuiesc in acelasi sat.
    Citeam mai sus cum ca sondajul e facut de studenti, nu, nu cred; cred ca-i manarit cu intentie sau e ceva facut cu rea credinta: formularea intrebarilor, alegerea esantionului, interpretarea rezultatelor ... totul ca sa arate ca folosirea referendumului nu este o idee buna...
  • -3 (5 voturi)    
    nu cred (Luni, 29 martie 2010, 21:54)

    ion [anonim]

    Nimeni nu decide moartea unui om! doar Dumnezeu are dreptul sa ia viata.
    • +2 (2 voturi)    
      mda? (Luni, 29 martie 2010, 22:30)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nea Ioane esti cam obtuz...daca vine unu si-ti omoara familia matale ce i-ai face? I-ai da pedeapsa divina?:)) il lasi liber pana la judecata divina?
      Pana acum 2-300 de ani oameni ca dumneata cu religia in dinti ardeau alti oameni care afirmau ca pamantul este rotund asa ca de ce te-as crede?!?
  • +4 (4 voturi)    
    Ma indoiesc (Luni, 29 martie 2010, 22:06)

    Maria [anonim]

    Parerea mea este ca acest sondaj a fost facut total aiurea, fara a respecta cele mai elementare criterii ale cercetarii statistice. Probabil ca eroarea este mai mare de 30%.
    In Romania sunt mai putin de 88% ortodocsi declarati (adica botezati), si dintre acestia, un procent destul de important nu sunt practicanti sau sunt de fapt agnostici, iar procentul tolerantilor este semnificativ. Asa ca nu mai are rost sa vorbim de arezultatele sondajului.
    Ar trebui sa publice continutul exect al intrebarilor si criteriile de apartenenta la diverse grupuri sociale ale fiecarui intervievat. Ca sa vedem cat de reprezentativ este esantionul.
    Pe de alta parte, acest sondaj mi se pare o forma de manipulare, sau chiar de propaganda. Nu imi dau seama exact in ce directie.
  • +3 (3 voturi)    
    Sper ca-i gluma de 1 aprilie (Luni, 29 martie 2010, 22:06)

    Eugenn [utilizator]

    Or fi gresit ziua...
  • 0 (0 voturi)    
    articol similar (Luni, 29 martie 2010, 22:19)

    Florentin [anonim]

    Raspunsul la aceasta aberatie il gasiti in articolul de pe blogul Asociaitiei Traian Popovici (SINDROMUL DUPLICITATII).
    http://asociatiatraianpopovici.blogspot.com/
  • -2 (2 voturi)    
    minciuni. cine inventeaza sondajele astea? (Luni, 29 martie 2010, 22:26)

    asdfg [anonim]

    eu sunt pt apararea credintei ortodoxe dar nu cred ca acest sondaj e adevarat. sunt numai minciuni care sa arunce o lumina de popor fundamentalist asupra noastra si sa primim sanctiuni si recomandari mai dure din partea ateilor de la UE. cineva care e credincios niciodata nu ar cere pedepse pt nimeni daramite puscarie!!!??? astea sunt sondaje comandate ca sa fim subiect de discutie cu religiozitatea romaneasca, cineva vrea sa-si bata joc de ortodocsi. Oare sarbii, grecii, bulgarii sau rusii care sunt mai radicali decat romanii au parte de asemenea sondaje la comanda?
  • -1 (1 vot)    
    sondaje (Luni, 29 martie 2010, 22:28)

    gigel [anonim]

    Asociatia Pro Democratia + CCSb = love

    Hai sa fim seriosi. Daca si asta e sondaj pe bune...
    CCSB-ul lucreaza cu sondaje prin telefon si isi cam baga picioarele in reprezentativitate si alte chestii ce tin de statistica daca nu e vreo comanda pe bune de la PC sau Voiculescu.

    E un sondaj facut din gatul mainii. Cat despre capacitatile analitice ale lui Parvulescu - poate doar la talk show-uri, altfel nu stie carte si o da cu stangul in dreptul in cele mi multe cazuri.

    Asa ca discutam discutii
    • 0 (0 voturi)    
      sondaj pe bune, articol prost (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:42)

      Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Articolul inițial a fost stupid și prost relatat. Sondajul pare credibil pentru că nu erau procente din toată populația, ci procente din procente care-s de acord cu un referendum.
  • +1 (1 vot)    
    Iran, here we come! (Luni, 29 martie 2010, 22:30)

    Mihai [anonim]

    88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa

    Ne apropiem repede de fundamentalismul gen Iran!

    Iuhuu! abea astept! E directia corecta!
    Traiasca noua epoca intunecata!
  • +4 (4 voturi)    
    GRESEALA (Luni, 29 martie 2010, 22:31)

    Mihai-G [anonim]

    Hotnews articolul dumneavoastra denatureaza rezultatele sondajului. Nu e adevarat ce spuneti. Nu e adevarat ca "9 din 10 romani vor reintroducerea pedepsei capitale si inchisoare pentru cei care critica religia ortodoxa"

    Cititi prezentarea mai pe larg a sondajului de exemplu aici http://www.gandul.info/news/romanii-ar-vota-in-majoritate-pentru-pedeapsa-cu-moartea-pentru-pedepsirea-penala-a-celor-care-critica-religia-ortodoxa-sau-pentru-retragerea-cetateniei-romilor-infractori-5787283

    Majoritatile prezentate de dvs se refera doar la cei care au spus ca ar fi de acord cu astfel de sondaje iar procentul acestora variaza intre 47% si 68%.

    91% din 50% (cati au spus ca ar fi de acord cu un referendum despre pedeapsa cu moartea) nu inseamna "1 roman din 10"
    • +3 (3 voturi)    
      erata (Marţi, 30 martie 2010, 0:41)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      la final vroiam sa zic: " 9 din 10 romani".

      Greseala serioasa a celor de la Mediafax ramane, dupa cum puteti vedea dupa datele sondajului prezentate in Gandul.
      Greseala e si cea a Hotnews care a preluat necritic stirea precum si a noastra, a celor care am luat-o initial de buna.
  • +1 (1 vot)    
    INCA NU E 1 APRILIE! (Luni, 29 martie 2010, 22:31)

    Mihai [anonim]

    Mai sunt cateva zile pana la 1 Aprilie!
    Sper ca e o gluma!
  • 0 (2 voturi)    
    sondaje (Luni, 29 martie 2010, 22:34)

    gigel [anonim]

    Ce discutam aici? Sunt niste gogorite.
    Sondajul este f. prost facut.

    CCSB face sondaje bunicele doar la comenzi serioase. Parvulescu nu stie de loc carte si o da cu bata in balta cam de fiecare data. Combinatia e minunata. Discutam discutii pe cifre false descoperite din chestionare prost contruite, rau aplicate si fara esantionare pe bune.

    Sigur ca pornind de aici ne putem ambala oricat. Da' e un pic penibil. marca Parvulescu
  • +3 (3 voturi)    
    jenant (Luni, 29 martie 2010, 22:37)

    Dacu [utilizator]

    Nici nu trebuie sa citesc studiul.

    Un studiu in care toate ideile au primit 90% de voturi nu e credibil.
    Marja lui de eroare este de .... ati ghicit .... 90%.

    Sa-si faca autocritica in fata careului cei care au facut acest gunoi de studiu, si apoi sa se autodesfiinteze.

    CCSB, Asociatia ProDemocratia..... etc.
    Rusine lor.

    Maine ma duc si eu pe strada si iau pe toti mosii si ii intreb " Asa e ca ar fi bine ca ... ". Ii sugerez raspunsul si in lehamitea lui il determin sa spuna DA si imi iese studiul exact cum am vrut eu.
    Asta e vax albina, nu profesionalism.

    In plus, noi romanii nu putem fii de acord in proportie de 90% la absolut nici un subiect. Este interzis !

    Dar sa vii sa faci "haudienta" cu astfel de studii, e jenant rau de tat.
  • 0 (2 voturi)    
    Fundamentalism si intoleranta ... (Luni, 29 martie 2010, 22:50)

    Gabriel [anonim]

    Ma indoiesc de profesionalismul celor ce au facut acest sondaj ... mai ales ca nu sunt abtineri. Oricum, fiecare trebuie sa fie liber sa creada ce doreste si el raspunde in fata lui Dumnezeu despre credeul lui (sau Alah, Buda, etc) Problema e ca exista o radacina a intolerantei izvorata adanc in inima poporului roman (Garda de fier, comunismul, etc).In democratie libertatea personala se incheie acolo unde incepe liberatea altuia: si daca de exemplu 90% din romani doresc pedepsirea penala a celor ce critica ortodoxismul atunci trebuie sa fie si reciproca valabila:pedepsirea penala a orcicarei persoane ce critica un alt cult religios recunoscut de stat:un sondaj corect ar fi trebuit sa puna si astfel problema ... Pedeapsa cu moartea ? cine suntem noi sa decidem cine traieste si cine nu ? Si mai ales intr-un stat corupt ca Romania unde justitia e oarba si surda si unde erorile sunt la ordinea zilei ... Ma intreb uneori de ce tarile ortodoxe exceleaza prin intoleranta dar si sunt primele in ce priveste coruptie (vezi Rusia, Bulgaria, Romania, Grecia). Pentru mine asta nu e o critica ci un semn de intrebare ... fiecare e dator sa raspunda in dreptul sau. Concluzie: chiar daca cifrele sunt masluite exista totusi o samanta de adevar (din pacate) si suntem recunoscuti in Europa pentru intoleranta.
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Luni, 29 martie 2010, 22:52)

    Ciprian [anonim]

    ok, link mai academic:
    http://ciprianteodor.blogspot.com/
  • -1 (1 vot)    
    nu publicati toate mesajele (Luni, 29 martie 2010, 23:01)

    Maria [anonim]

    Am postat in urma cu cca 50 de min un alt mesaj.
    Dupa ce dati drumul unui articol cu un titlu de 2 lei, pe baza unui sondaj facut dupa ureche, desi foarte probabil a fost facut cu intentie, cenzurati comentariile fara motive temeinice.
    Probabil vreti sa realizati un asa numit echilibru al comentariilor.
    Menirea dumneavoastra ca ziaristi, care respecta calitatea informatiei, era tocmai de a desfinta sondajul facut de APD si sa cereti publicarea datelor statistice ale fiecarui intervievat (nu cele personale, ci cele care tin de apartenenta la grupuri sociale). Inadvertentele sunt grave si mesajul devine grotesc.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate... (Marţi, 30 martie 2010, 13:29)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Maria

      sondajul a fost realizat mai mult pe tigani si pe secui(unguri) esti multumita?
      america inca mai are in unele state pedeapsa cu moartea, sunt primitivi?
      care este diferenta dintre un criminal si un terorist? ambii omoara oameni, dar numai unul este la randul lui omorat, teroristul...
      criminalul, pentru rudele apropiate, macar, nu inseamna un terorist? nici atunci cand omoara 2-3 persoane?
      de ce sa nu-i impuscam? de ce sa ii impuscam numai in afganistan, irak, etc?
      nu credeti ca tocmai conditiile luxoase din puscarii, legile mult prea blande, au facut ca numarul hotilor, criminalilor, violatorilor sa creasca? sa recidiveze?
      pe cine sperie pedeapsa cu moartea?
      chiar toti va incadrati la statutul de criminali?
      pe mine nu ma sperie acest lucru, eu chiar m-as simti mai in siguranta ...
      cat priveste religia, mi se pare normal ca blasfemia sa fie pedepsita, atata timp cat este o religie legala
      cat priveste retragerea cetateniei, cred ca 90 % ar fi de acord cu acest lucru, daca s-ar putea, chiar nu ma pricep, dar sunt suparat ca la toti tiganii li se spun cetateni romani , si nu tigani, cum este normal....
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Luni, 29 martie 2010, 23:02)

    daos [anonim]

    mi-a placut aia cu inchisoarea pentru cei care critica biserica ortodoxa.

    au uitat din fericire cine sunt adevaratii romani. mai frumosilor, noi romanii chiar daca suntem 90 % ortodocsi niciodata nu vom fi la fel de fanatici religiosi ca si grecii de exemplu. asa ca ultima parte din studiu da de gol asa zisul pseudo studiu statistic, si arata clar ca sunt date nereale aruncate pe piata.

    conteaza si cum e adresata intrebarea. hai ma frumosilor ca am invatat sociologie in cls a XI de liceu si mi-a placut. asa ca eu unul nu sunt surprins de datele astea.

    romanii sunt romani, suntem si vom fi cei mai luminati dintre popoare. asta este in noi si o sa o descoperim fiecare dintre noi mai devreme sau mai tarziu, asta dupa ce fiecare dintre noi va depasi putin situatia rea in care ne aflam si grijile vietii (salarile mici care ne obliga sa celtuim banii doar pe mancare si intretinere, sa nu ne permitem sa vedem frumusetiile naturii sau o piesa de teatru, sa mergem la opera, sau la o expozitie de arta)

    cine stie, intelege ce vreau sa spun.
  • +1 (3 voturi)    
    cuiprodest? (Luni, 29 martie 2010, 23:03)

    ioan [anonim]

    Hot News gira seriozitate! Păcat.
    Pare un act de cras de neprofesionalism - un laic ar putea zice: fără bun-simţ sau chiar de prost-gust - propagarea unui asemenea articol tocmai în Săptămâna Patimilor!
    La nr. de utilizatori doar veţi pierde!
    Iar dacă, cumva, veţi câştiga, veţi pierde la cele veşnice.
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Luni, 29 martie 2010, 23:05)

    talibanu' [anonim]

    toate sondajele de opinie mint de angheata apele.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa fie seriosi (Luni, 29 martie 2010, 23:07)

    asdf [anonim]

    "un studiu al Asociatiei ProDemocratia (APD)"
    Niste idioti care se freaca pe langa partide pentru fonduri pe sub masa. Nu au nici o legatura cu democratia, cu sondajele sau cu voita poporului. Am vazut ce prodemocratie sunt astia cand s-au afisat in public fix inainte de rezultatele oficiale la prezidentiale, la sediul unui partid si impreuna cu membri acelui partid. Nici nu conteaza acum cu care partid dar ca sa clarific e vorba de PSD.
    Astia din Asociatia ProDemocratia sunt niste incompetenti si ratati profesional ce sug de la partide niste bani ca sa dea in presa niste rapoarte. Daca nu erau ratati nu stateau cu mana intinsa la Parlament sa se vanda oricarui partid da mai multi bani.
    Ca sa nu mai zic ce aberante sunt rezultatele si esantionul. 1000 de oameni? CA SA NU MAI ZIC DE INTREBARI! Ce democrat pune astfel de intrebari? Sunt aberante din toate punctele de vedere. Nici macar statistic nu au relevanta pentru ca sunt aberante la nivel legal.
    Sa le fie rusine celor de la Hotnews ca nu au DESFIINTAT total acest "sondaj" si tupeul Asociatiei ProDemocratia de a-l publica. Aparent nu mai exista presa sau jurnalisti in romania...toti "jurnalisti" sunt niste ratati care se rezuma la a da informatiile in stare bruta fara sa le verifice si fara sa le comenteze. Primesc de pe gugal probabil "informatii" si fac copy/paste/translate si gata articolu. Ce stiri sunt astea? Toate prostiile pe care le gasiti le puneti ca mare stire. In loc sa atacati adevaratele probleme ale tarii voi scrieti despre mizeria asta de la ProDemocratia.


    Sunt scarbit.
  • +2 (4 voturi)    
    Pedeapsa capitala pentru antiortodocsi (Luni, 29 martie 2010, 23:07)

    Spashitu [anonim]

    APD cred/banuiesc sau ca a facut un sondaj mincinos si tendentios sau cei sondatzi erau romani doar sub acoperire adica vorbitori de romaneste. Dar nu garantez pentru ca n-am dovezi. Asa ca luati remarca doar cu titlu de inventar. Oricum, mare marshavie cu aceste sondaje si cum le mai "aseaza" ei ca sa poata sa discrediteze mai departe pe roumanii cum tot fac din 1989 incoace. Dar din 1989 n-ai sa vezi vreun sondaj care sa-i discrediteze pe unguri sau pe tzigani. Oare de ce, sunt asa sfinti ?
  • +1 (1 vot)    
    MANIPULARE (Luni, 29 martie 2010, 23:12)

    Plotin [anonim]

    Mai, asta e. O fi referendumul un instrument democratic, dar nu pentru romani. O democratie presupune un popor care poate decide responsabil si in cunostinta de cauza.

    Sa o intoarcem: daca majoritatea cetatenilor voteaza pentru uninominal, asta nu inseamna ca vrea uninominal. Inseamna ca majoritatea cetatenilor ar vota ORICE daca initiativa e legata de "sa am ce manca si bea", sau "sa-i ardem pe hotii astia de la putere", sau daca vine de la un personaj carismatic si popular.

    Mai pe larg, asta inseamna falimentul campaniei electorale in sine, ca element al procesului democratic, falimentul alegerilor in sine, si falimentul democratiei, care se goleste de continut si devine un simplu context al manipularii, in care conducatorii se legitimeaza apeland la "vointa (inconstienta) populara".

    Educatie. Asta este cheia.
  • +4 (4 voturi)    
    ceva e in neregula (Luni, 29 martie 2010, 23:25)

    val [anonim]

    Cam ciudat sondajul asta. Rezulta ca cel putin 80% din cei intervievati sunt fundamentalisti ortodocsi si in acelasi timp doresc reintroducerea pedepsei cu moartea. Mi se pare aiurea sa te consideri crestin ortodox si sa fii chiar atat de radical ca sa doresti sa fie inchisi cei care "critica religia ortodoxa" ( ce o fi insemnand asta exact? ) si in acelasi timp sa doresti moartea altuia. Ce confuzie poate fi in capul unora!
    • 0 (0 voturi)    
      acelasi studiu (Marţi, 30 martie 2010, 0:12)

      Dacu [utilizator] i-a raspuns lui val

      Si tot acelasi studiu, in partea a doua a lui, arata ca .... ati ghicit .... 90% ... din cei care-l citesc (adica prima parte a lui) nu-l considera facut de catre oameni (si cu oameni) "zdraveni la cap".

      90% dintre cei care iau cunostinta de acest studiu (vezi si comentariile la articol), nu pot vorbi in cuvinte pozitive despre el, ci, dupa ce se risipeste tacerea consternarii si uimirii initiale, generate de savanta asociere de cuvinte (antiortodoxie - pedeapsa capitala - etc), doar in sudalmi si vorbe de ocara il pot tine.

      Drept e ca se si spune: "Controversat studiu al ...".
      Si dintr-o controversa in alta....

      Si uite asa a mai trecut o zi in care ego-ul - mintea nostra - a mai gasit ceva de care sa se lege pe lumea asta, sa-si arate "valoarea", ca sa nu realizam cat de inutil e.

      By the way: ia faceti un studiu - bineinteles, controversat - referitor la ce zice Eckhart Tolle
      (chestia asta imi place la nebunie; astea sunt chestii grele - nu ... studii bomba).

      "Ego-ul crede ca este real si incearca din greu sa-si mentina suprematia. Starile negative ale mintii, cum ar fi furia, resentimentul, frica, invidia, gelozia, sunt produse ale ego-ului. Cand ego-ul este cel ce controleaza, aceste stari ne apar ca fiind justificate si, de asemenea, ca fiind cauzate de unii factori externi. De obicei, o alta persoana este vinovata de aceste sentimente. Totusi, adevarata lor cauza nu se afla in continutul vietii noastre, ci chiar in structura mintii egoiste. Aceasta are nevoie de inamici, deoarece isi defineste propria identitate prin separare si, astfel, pune accentul pe „diferitul” celorlalti. Din acest motiv, a lasa ego-ul sa controleze duce, in cele din urma, la violenta, lupta si razboi. Asta e nebunie, dar ego-ul nu vede lucrurile in acest mod."

      Din Eckhart Tolle - A te trezi la scopul vietii tale


      Forza fie cu voi :)
    • 0 (0 voturi)    
      pe gheata (Marţi, 30 martie 2010, 0:43)

      Dacu [utilizator] i-a raspuns lui val

      In plus romanul se dovedeste inca o data ca nu e manager istet, (sau "clever", cum se mai zice in rafturile inferioare ale unor magazine).
      Si anume prin faptul ca voteaza in proportie de 90% in favoarea pedepsei capitale, ceea ce nu e economic deloc.
      Dimpotriva, distruge niste resurse care, altfel, ar putea fi exploatate fara mila pe fata.
      Si avem nevoie de sclavi. Am putea sa-i folosim la munci grele, si aproape gratis. De ce sa-i omoram? Sa le dam sansa sa faca autostrazi (la lopata), canale, lucrari in folosul nostru - al comunitatii.
      Ar putea fi chiar o ocazie de mandrie si realizare personala pt. multi: "Am lucrat la autostrada X. Am facut ceva in viata mea. (N-am platit doar rate si am fost sclavul bancilor/banilor ca altii)"
      Am putea crea batalioane de sclavi in agricultura pe care sa-i inchiriem pe baza cererii si ofertei la cei de afara care au nevoie de asa ceva (am auzit ceva de Italia, Cehia).
      Se pot gasi nenumarate forme de a eficientiza d.p.d.v. economic existenta "celorlati" (care nu-s ca noi).
      Iar daca se ingroasa gluma, si sunt astia prea multi (ceea ce nu m-ar mira), cine nu s-ar bucura sa aiba sclavul lui personal?
      La unul "nedovedit" - unul "condamnat".

      Dar ia stai asa, schimb placa: dupa 10 ani de pedeapsa capitala in Romania, folosita fara zgarcenie - intru respectarea legii, cat ar fi populatia Romaniei la urmatorul recensamant ?
      • 0 (0 voturi)    
        ii vezi tu pe cei din Top300 si parlamentari (Marţi, 30 martie 2010, 3:24)

        pt Dacu - pe gheata [anonim] i-a raspuns lui Dacu

        sa bage munca la kanal?
  • +2 (2 voturi)    
    inchizitie (Luni, 29 martie 2010, 23:34)

    leon [anonim]

    88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa...
    Cu cat o tara este mai civilizata cu atat ea se departeaza mai multe de minciunea si manipularea religiei...daca este adevarata cifra (si ma cam indoiesc) este extrem de trist...
  • 0 (2 voturi)    
    directia noastra e clara (Luni, 29 martie 2010, 23:35)

    Anonimus [anonim]

    ne indreptam cu viteza spre Evul Mediu timpuriu... nu numai ca suntem ca suntem pe langa orice urma de civilizatie cu pedespsa cu moartea, da' mai vrem sa o aplicam si la toate rahaturile ... banuiesc ca se va aplica prin ardere pe rug, ca sa rimeze. Numai Inchizitie nu mai avusesem, da' banuiesc ca trebuie sa recuperam si aceasta pierdere!
    • 0 (0 voturi)    
      da' de altfel (Marţi, 30 martie 2010, 13:18)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      spre ce ne indreptam, draga, in aceasta democratie unde legile parca sunt date de criminali?
      ce este atat de rau in acest sondaj?
      eu de altfel il sustin 100 %, in mod special cel cu pedeapsa cu moartea, iti este pur si simplu sa mai mergi singur pe strada, asta inseamna ca am evoluat? chiar este necesar sa le creeam conditii decente la toti criminalii, sa la dam drumul dupa cativa ani petrecuti in puscarie, sa-si reia vechile metehne? cati criminali cunosti tu ca s-au indreptat? chiar este necesar ca sa suferim toti de pe urma lor sa ne dam seama ca nu merita un alt tratament?numai atunci vei intelege ca este intra-devar necesara aceasta lege...
      cineva mai sus spunea ca trebuie sa murim cam toti... pai daca suntem criminali, asta e... , nu o sa facem niciodata din criminal un om onest si etic..
  • +1 (1 vot)    
    si ptr infractorii din tara? (Luni, 29 martie 2010, 23:41)

    suba [anonim]

    impuscati pe loc .cred 120%ca se voteaza de 2 ori
  • +2 (2 voturi)    
    nu stiu... (Luni, 29 martie 2010, 23:53)

    egroeg [anonim]

    care-i mai de condamnat...cel care raspunde la sondaj sau cel care a conceput prosteste intrebarea privind ortodoxismul...,eu cred c-a fost o minte ingusta,ca sa nu fiu prea dur in exprimare.
  • +1 (1 vot)    
    Asta da sondaj.. (Luni, 29 martie 2010, 23:59)

    calinsab [utilizator]

    Pe mine nu m-a intrebat nimeni....
    mi se cam rupe mie de religiile astea ...statul da o groaza de bani pt bisericile astea si oamenii nu au ce sa manance... mai bine investea banii pt biserica aceea a "neamului" si faceau un spital adevarat in tara asta undeva la mijlocul tarii sa poata ajunge tot romanul .la el..sa-i mai aline din suferinte... biserici ... oricum mergem cu totii in pamant ..ca viata e numai una si scurta si grea.... este?
    deci nu sunt de acord cu sondajul invocat....
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru cu cei > 4 clase (Marţi, 30 martie 2010, 0:04)

    Je [anonim]

    Pentru cei care stiu sa citeasca si sa judece, iata adevarul privind acest sondaj:

    http://www.gandul.info/news/romanii-ar-vota-in-majoritate-pentru-pedeapsa-cu-moartea-pentru-pedepsirea-penala-a-celor-care-critica-religia-ortodoxa-sau-pentru-retragerea-cetateniei-romilor-infractori-5787283

    Pentru hotnews.com, in particular V.M.:

    Inainte de a publica astfel de texte cu posibil efect catastrofic, ar fi de dorit sa verificati numerele. Chiar daca asta ar insemna 5 minute de cautare pe net.
    • +2 (2 voturi)    
      Bine zici. (Marţi, 30 martie 2010, 0:52)

      Dacu [utilizator] i-a raspuns lui Je

      Dar adevarat e ca V.M. prefera ca sursa Mediafax - dupa cum si zice. O fi pt. ca e mai catastrofica ?

      Deci daca inteleg bine din Gandul: 50% - 68% (depinde de intrebare) vreau referendum si din astia 90% vreau pedepse, etc.

      M-am gandit sa zic dar m-am abtinut pana acum: asa e cand semneaza 4 caractere, dintre care 2 puncte.
  • +2 (4 voturi)    
    Bullshit (Marţi, 30 martie 2010, 0:27)

    Alex [anonim]

    Si din nou, bullshit. Cine a facut sondajul asta isi da seama ca instiga la ultranationalism combinat cu ceva care seamana cu inchizitia? Ce treaba aveti mai oameni buni cu secui, cu ungurii si cu tiganii? Cand o sa intelegi ca e responsabilitatea noastra a tuturor sa convietuim impreuna? Oamenii de rand, garantat nu au nimic impotriva vecinilor lor unguri sau de oricare ar fi ei. Ma numai voi le puneti vorbele in gura oamenilor si ii instigati la ura. Jos manipularea si dezinformarea. Ba ati merita inca o revolutie si va promitem ca nu va pedepsim cu moartea, dar transformam un oras in puscarie, ca mare e gradina lui D-zeu si multi au sarit gardul. Cei care critica religia ortodoxa, fapta penala? La primele trei daca am avut ce raspunde, asta chiar m-a blocat. Vai si amar de cine incearca sa imprime aceasta minciuna romanilor. Iar restul de pe aici care injurati tara si poporul asta nu uitati ca si voi faceti parte din el? Doar ca intr-adevar bratul lung al manipularii v-a ajuns pe toti. Nu vedeti ca suntem condusi intentionat spre groapa si spre destramare nationala? Asta e scopul, sa va faca saraci, prosti, needucati ca intr-un final sa nu mai existe nici macar aceste comentari, doar o acceptare universala. Halal de inchizitori. Nu sunt adeptul violentei, dar d-lor manipulatori, s anu va inchipuiti ca terminati poprul acesta atat de repede. Inca am sunt ardeleni hotarati, olteni de treaba si moldoveni harnici si sa va fereasca cel de sus sa ne adunam noi toti trei la o cafea intr-o zi si sa transformam toata nemultumirea asta in actiuni concrete. Asta e spiritul romanesc mai oameni buni, nu sa va acuzati unul pe celalalt pe forumuri. Unde e unitatea? Unde e materia cenusie? Tu srpc, tu dia, tu levi, tu nope: ce-ati face daca ati fi vecini? N-ati putea trai unul de celalalt. Tulai doamne. Nu vedeti ca vi se induce o falsa realitate. Stergeti acest sondaj si dati-i foc, el nici macar nu este sondaj. In incheiere BULLSHIT!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit (Marţi, 30 martie 2010, 1:11)

      Dacu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Apai ... asta nu e ceea ce crezi sau vezi.
      Asta nu e studiu, si nici asta articol.

      Si noi dormim la ora asta (cum ar trebui) :))

      Aiesta e un crastravete. Are 90% apa.
      (uite asta a uitat sa spuna Studiul asta, care s-ar putea intitula "90%" )

      Noapai s-or tat gandit unii cum sa faca sa ne tzana treji digeaba. Si or facut un Studiu. Care Studiu o zas ca daca fac alt Studiu - asta "90% apa" - apai o sa stam pe saitul lor si-o sa ne povestim pana ....
      Da ei n-or vrut saracii ...., nu-s dii vina.

      Nu pune la inima.
      In rest, ai dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    din 10 romani vor reintroducerea pedepsei capital (Marţi, 30 martie 2010, 0:29)

    cristi [anonim]

    ahahahaha! refacem sondajul? nu votati asha ceva... murim totzi!
  • +3 (3 voturi)    
    pt Hotnews (Marţi, 30 martie 2010, 1:08)

    Mihai-G [utilizator]

    Domnilor eu v-am prezentat eroarea pe care ati facut-o preluand un articol Mediafax care denatureaza serios rezultatele sondajului.

    Astept sa refaceti acest articol pe baza rezultatelor reale ale sondajului si sa prezentati explicatii cititorilor in privinta erorilor survenite.
  • +1 (3 voturi)    
    Niste vai de steaua lor... (Marţi, 30 martie 2010, 1:09)

    Viitor ateu [anonim]

    N-ai cu cine...
  • +4 (4 voturi)    
    test mascat de inteligenta (Marţi, 30 martie 2010, 1:11)

    kilipir [utilizator]

    Cred ca aceasta "stire" este de fapt un test mascat de inteligenta. Cu astfel de aberatii se testeaza capacitatea de discernamant a romanului

    Si cititind cometariile la aceasta "stire" sunt BUCUROS sa vad ca majoritatea romanilor au trecut cu succes acest test :)

    Tonul cumpatat si logica zdrobitoare a rationamentelor din comentarii ma fac sa cred a poporul asta mai are o sansa sa iasa la liman si pentru o clipa chiar am fost mandru ca sunt roman.
    • -2 (2 voturi)    
      ce inteligent pari.... (Marţi, 30 martie 2010, 11:17)

      Ionutc [anonim] i-a raspuns lui kilipir

      Cand de fapt habar nu ai ce-i cu tine si cat de false sunt aceste rationamente.....

      Mie majoritatea rationamentelor de aici imi arata de fapt cum e romanul, care le stie el pe toate si isi da cu parerea despre orice, chit ca habar nu are despre ce vorbeste.
  • +2 (2 voturi)    
    Ba, da voi ati verificat datele ? (Marţi, 30 martie 2010, 2:12)

    dragos [anonim]

    Hai ca s-o luam :
    La întrebarea privind oportunitatea unui referendum privind reintroducerea pedepsei cu moartea, 50% dintre răspunsuri au fost favorabile, iar 44% negative. 91% susţin reintroducerea pedepsei cu moartea (din cei care doresc organizarea referendumului)
    91% din 50% = 45,5%, deci titlul corect : 45 la suta dintre romani vor intoducerea pedepsei cu moartea. La fel e si la celeleate, 41 la suta sunt pentru pedepsirea penala a "blasfemiei", si v-o 40 is cu secuii si retragerea cetateniei.

    E grele cu procent din procent din procent. Neah.
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica CARAGHIOASA (Marţi, 30 martie 2010, 8:59)

    Iluministul [anonim]

    Na, sa raspund penal acum.

    Imi place sa cred ca nu suntem chiar asa (noi, romanii).

    Sau mai stii? Daca se confirma va trebui sa-i fortez (nu sa-i sfatuiesc) pe copii mei sa plece din aceasta tara!
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt profund surprins! (Marţi, 30 martie 2010, 9:23)

    Margicu [anonim]

    Nu se poate ca 12% la suta din populatia Jamahiriei Pravoslavnice a Romanistanului sa ii apere pe cei care terfelesc numele maicii noastre Biserica Nationala de Stat Patriotica Populara si Revolutionara! Aceste sondaje sunt trucate.
  • +1 (1 vot)    
    e primitivi domnule (Marţi, 30 martie 2010, 9:39)

    metadox [anonim]

    si e tampiti la cap ,daca atat de multi vrea sa devina stat fundamentalist;daca dai popilor puterea statala,atunci ajungem in scurt timp ceva ce seamana cu talibanismul! puterea indobitoceste;popa cu a lui,cezarul cu a lui; poate ca ceea ce se cheama criza,a luat mintile la 88% din populatie,care,conform studiului,ar vrea dictatura-si se stie ca,dictatura religioasa e cel putin la fel de dura cu cea comunista,doar ca-i zice altcumva!sa se mai uite la tv cind se arata (pe National Geografic,nu pe tvr) ce inseamna viata intr-un stat eminamente religios,unde guvernul nu misca in front pina nu da liber popa,dar scoate armata impotriva propriului popor la cea mai mica solicitare a popii;acum depinde si cine a facut sondajul,pe ce structura de esantion populational,etc.si mai depinde si de ce urmareste un astfel de sondaj;totusi,eu nu cred ca santem 88% cretini!!!
    Pe vremuri,in SUA,anecdotic,scria pe cite o cruce (anii18..) in Vestul Salbatic,''spinzurat din greseala'';Atit,referitor la ...
  • 0 (0 voturi)    
    daca se retrage cetatenia (Marţi, 30 martie 2010, 9:41)

    kiki-miki [anonim]

    romilor infractori,cine mai voteaza cu vanghelie si a lui?
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 30 martie 2010, 9:57)

    IonVasile [utilizator]

    Nu cred sa fie adevarat acest sondaj.
    Nu are cum, cine critica ortodoxia?? Este o greseala undeva, sau o incercare de manipulare.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred (Marţi, 30 martie 2010, 10:06)

    aha [anonim]

    Eu cer moarte celor care cer reintroducerea pedepsei cu moartea si pedepsirea legala a celor care nu critica greselile bisericii ortodoxe.
  • -1 (3 voturi)    
    marele ONG..... (Marţi, 30 martie 2010, 10:44)

    capatu` satului [anonim]

    pro-prostia nu a reusit sa ne comunice:
    - care a fost ordinea intrebarilor;
    - modul de formulare a intrebarilor;
    - esantionul de populatie analizat;
    - reprezentativitatea esantionului analizat, in total populatie.....

    mare parte dintre asa zisele sondaje de opinie sunt de cele mai multe ori forme elementare de manipulare incepand de la modul de formulare a intrebarii, esantionul analizat..... pana la modul de interpretare a rezultatelor.....

    io zic, ca sondajul a fost efectuat in cadrul emisiunilor postului irealitatea si a antenelor, acestia fiind singurele persoane ce au reprezentat esantionul analizat, o si poate au mai fost si unii membrii de partid de la psd si pc.....

    dl. parvulescu poate fi linistit, a trasnformat sociologia intr-o cocina de porci.....

    strict sociologic, perioadele de boom economic sunt cunoscute ca avand ca efect un regres cultural - dar nu in maniera prezentata de pro-prostia....
    io ii recomand cu caldura dl. parvulescu sa participe la targurile de animale de pe raza Ilfovului si a Bucurestiului, poate daca intreaba animalele inainte de sacrificare va avea rezultate mai apropiate de irealitate....
  • -1 (3 voturi)    
    Procentele sondajului (Marţi, 30 martie 2010, 11:13)

    Ionutc [anonim]

    Vad ca multi dintre voi se intreaba de unde procentele astea...si ca nu "iese" la calcul.....

    Asta imi spune cati dintre voi stiti cum se face de fapt un sondaj... dar nu ezitati sa va dati cu parerea de mari specialisti si sa faceti tot felul de calcule care arata "ca sondajul e facatura".

    Mai bine puneti mana mai intai si invatati cum se face un sondaj. Pe urma aveti dreptul sa comentati.
  • 0 (0 voturi)    
    Una din doua (Marţi, 30 martie 2010, 11:29)

    Lucian [anonim]

    Ori sondajul a fost facut pe un esantion nereprezentativ, ori suntem o natie de cretini iremediabili care nu s-au desprins inca de evul mediu. In cazul asta nu pot sa-i condamn pe secui ca nu vor sa mai traiasca impreuna cu niste inapoiati. Vreti sa le retrageti cetatenia romana? Succes! Cred ca asta vor si ei, cu tot cu teritoriul pe care locuiesc.
  • +2 (2 voturi)    
    sondaj (Marţi, 30 martie 2010, 11:45)

    stefan2008 [utilizator]

    1) ai incredere într-un judecator din Romania ca nu te-ar trimite la moarte pe nedrept?

    2) ai retrage cetatenia unui infractor "rom" daca acesta nu stie tiganeste dar vorbeste perfect limba romana "de cartier", din spatele blocului?

    3) ti-ai dori sa ai doua judete in Romania fara cetateni romani?

    4) stii ca BOR m-a pus sa fac sondajul asta ca sa vada pe ce taxe se poate baza la anu'?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu Evident! (Marţi, 30 martie 2010, 13:20)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Nu evident
      Nu suntem in EVUL MEDIU S-A DUS LEGEA TALIONULUI Suntem o Tara Democratica nu una comunista . Nu suntem in evul mediu! Europa si Romania treuie sa isi mentina statutul de tara democratica respectiv un continent curat fara sange varsat!
  • 0 (0 voturi)    
    sustin cu tarie ... (Marţi, 30 martie 2010, 13:07)

    luci [anonim]

    aceste solicitari, poate asa vom scapa odata pentru totdeauna de lichelele care ne conduc, de tigani si bozgari...
    toti cei care se supun constitutiei, muncesc si respecta aceasta tara, sunt cetatenii acestei tari, in rest, pedeapsa cu moartea ar rezolva cel mai bine problema...
    nu este posibil sa ucizi, violezi, 1-2-3 persoane, sa primesti 10-15 ani puscarie, sa faci precum fetii frumosi 2 intr-unul, sa mai beneficiezi si de un decret de gratiere si in cel mult 3-4 ani iti reiei indeletnicirile...asta da democratie, nici daca ne conduceau criminalii, nu aveam asemenea legi...
  • 0 (0 voturi)    
    mizerabil sondaj si articol (Marţi, 30 martie 2010, 13:28)

    mircea [anonim]

    ...o jalnica tentativa de incitare la violenta, si de a tensiona comunitatile romanesti. Cei care o iau in serios si o amplifica nu fac decat jocul murdar al unui grup de interese. Nu va lasati manipulati.
  • +2 (2 voturi)    
    Populatie indobitocita si manelizata. (Marţi, 30 martie 2010, 14:09)

    gv [utilizator]

    Daca s-ar face un referendum cu intrebarea: Sunteti de acord cu desfiintarea ambelor camere ale parlamentului si acordarea tuturor puterilor in stat presedintelui, care sa fie si prim-ministru, sunt sigur ca peste 80 % din populatie ar raspunde cu un DA hotarat (probabil cam acelasi procent care a raspuns cu DA la asa-zisul refendum electoral din ziua alegerilor).
    Asta e populatia indobitocita si manelizata a Romaniei de azi si mai multe pretentii nu putem avea de la ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare? (Marţi, 30 martie 2010, 14:17)

    IonutC [anonim]

    mda.... vad ca sunt lasate doar mesajele care discrediteaza sondajul.....daca zici ceva contra celor care discrediteaza sondajul si nu atat contra discreditarii ci rationamentelor cu care este discreditat ti se sterge mesajul....

    Acest lucru ar trebui sa puna lumea pe ganduri...pentru ca ori avem libertate de opinie ori daca nu atunci inseamna ca aici se incearca doar a manipula cititorii.
    Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    99% dintre romani s-au declarat imbecili (Marţi, 30 martie 2010, 15:01)

    andrei [anonim]

    Nu stiu cat de reale sunt cifrele, dar chiar daca ar fi la jumatate procentele...raman la parerea ca tara asta inca duduie de prostie.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 30 martie 2010, 15:07)

    liviu_ [utilizator]

    personal sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.
    problema sunt judecatorii care la cat de capabili sunt.....
    morivul e simplu: unu omoara si drept pedeapsa sa-l hranesti 20-25 de ani?

    oricum referendumul e facut la misto si este instigatoriu
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Justitie, dreptate si adevar. (Marţi, 30 martie 2010, 17:13)

    Dan B.Charles [anonim]

    Nascut in Romania, cetatenia este pe viata. Incalcarea dovedita a legii implica pedeapsa dupa cum cere legea constitutionala. NU, la pedeapsa cu moarte.Pedeapsa severa si punitiva ( prevenirea altor crime de aceasi natura ) trebuie sa fie aplicata cu inversunare impotriva ( actelor de violenta si evaziune fiscala) DA, pentru ca EVAZIUNEA FISCALA ,sa fie declarata CRIMA IMPOTRIVA NATIUNI.Am fost barbari, inca mai suntem DAR a venit timpul prin ratiune si bun simt sa ne CIVILIZAM, numai cinstea si onoarea duce la omenie.
  • +1 (1 vot)    
    Zăticnire (Marţi, 30 martie 2010, 18:00)

    Observator roman [utilizator]

    am remarcat, plescăind de plăcere, folosirea expresiei "să-i zăticnească" în concluziile sondajului ("folosirea referendumului fără mecanisme de echilibru ... riscă să arunce românia în comportamente de tip “dictatura majorității”, să-i zăticnească textura democratică ...")
    şi-acum, lăsînd gluma la o parte: manipulaţi, manipulaţi, ceva tot veţi obţine! chiar credeţi că, aplicat în america, să zicem, aţi fi obţinut un procentaj mult diferit? că cetăţenii de aiurea ar fi răspuns în mod inteligent că rolul parlamentului este acela de a legifera? vedeţi?... asta vroiam să zic şi eu...
  • 0 (0 voturi)    
    mirare (Miercuri, 31 martie 2010, 9:48)

    un roman [anonim]

    Nu inteleg atata mirare in urma acestui sondaj.Din cate stiu eu pedeapsa cu moartea nu s-a scos in urma unui referendum.Daca s-ar fi organizat unul nu s-ar mai fi scos.Pedeapsa aceasta a fost dorita intotdeauna, numai ca nu a intrebat nimeni de ea.Acum a intrebat si toata lumea se mira.Foarte amuzant.Studiu de caz: cel care in SIret a impuscat-o in cap pe fetita aia si pe mama ar merita sa fie executat sau nu, daca ar exista pedeapsa cu moartea?
    Eu unul nu cred ca ar fi normal sa stea o viata intreaga la inchisoare pe banii pe care-i platim noi taxe: mancare, pat, TV etc
  • 0 (0 voturi)    
    Canal TVR Didactic (Miercuri, 31 martie 2010, 15:30)

    Camelian Propinatiu [utilizator]

    Incorect sau corect metodologic, sondajul ingrijoreaza, te extrage din lumea cartilor.
    Diferenta dintre popor si megaintelectuali trebuie redusa prin cresterea ocaziilor de informare: Canal TVR Didactic, occidentalizarea Bibliotecii Nationale, gratuitatea canalului franco-german ARTE in RO.
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi in stare... (Luni, 5 aprilie 2010, 23:20)

    om liber [anonim]

    Cu binecunoscuta "evlavie" clericii si mai marii ortodoxiei Romane sau gandit sa testeze "piata" prin binecunoscutele tehnici de manipulare, folosind pervers trusturi puse la dispozitie de cei interesati de putere si voturi, doritori sa mentina muuult timp, cat mai multi oameni, "saraci cu duhul" (s-o zic pe vrajeala lor). Sondajul de sus e doar un mic exemplu clasic pt. verificarea nivelului de indobitocire a "populatiei" . "EI" o fac periodic, in diverse feluri, asta e jobul lor, doar ca noi nu observam. Stati linistiti...o fac de teama, presimt dihaniile ca in viitor ceva ii asteapta...teeemerile sa li se indeplineasca...Amin!