Campanie inedita impotriva gropilor de pe strazile Capitalei - motociclistii deseneaza pe asfalt

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2010, 18:01 Actualitate | Esenţial

Campanie inedita impotriva gropilor de pe strazile Capitalei, demarata vineri de motociclisti. Campania consta in desenarea langa fiecare groapa a profilului unei persoane intinse pe asfalt, similar celor dintr-un accident mortal, si are ca scop constientizarea pericolului reprezentat de gropile din asfalt, informeaza Forumul motociciclistilor.

In acest fel au fost deja marcate in jur de 70 de gropi importante din toate sectoarele Bucurestiului, fiind folosit un spray cu vopsea nepermanenta.

"Daca in alt mod nu putem influenta autoritatile sa schimbe aceasta situatie, macar putem sa economisim banii de creta cheltuiti in <favoarea> participantilor traficului rutier la marcarea accidententelor si, in acest mod, poate vor ramane mai multi bani pentru intretinerea strazilor", se arata pe Forumul motociclistilor.

"Campania este simpla, non-agresiva, dar cu un impact puternic. Alatura-te oriunde ai fi in tara si ia cu tine cand pleci de-acasa o creta sau o creta cerata, ori o vopsea nepermanenta si <daruieste> fiecarei gropi din orasul tau conturul potentialei victimei pe care o asteapta. Astfel, cei ce sunt in masura vor sesiza numarul impresionat al locurilor unde asfaltul este degradat si vor dispune repararea gropilor cauzatoare de victime!!! Este important sa folositi momente ale zilei/noptii astfel incat sa nu deranjati traficul. Deasemeni, folositi creta sau vopsea nepermanenta ca sa nu existe explicatii si dialoguri inutile cu politia", ii indeamna motociclistii pe participantii la trafic.


Citeste mai multe despre   






















1353 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 26 martie 2010, 18:09)

    Claudiu T. [utilizator]

    ...
  • -2 (12 voturi)    
    Sant foarte preocupat de soarta moticiclistilor... (Vineri, 26 martie 2010, 18:39)

    Dan [anonim]

    Ba deloc!!!

    Inca nu am vazut un motociclist care sa respecte limita de viteza si bunul simt in ceea ce priveste poluarea fonica in zona unde locuiesc. Mai mult, fiind o artera larga si dreapta, multi fac liniute noaptea.

    Asadar, pana nu voi vedea un comportament civilizat din partea lor, nu o sa fiu impresionat in nici un fel ca motociclistii iau gropile in roti ca toti ceilalti participanti la trafic.
    • +3 (7 voturi)    
      bravo.. (Vineri, 26 martie 2010, 20:04)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui Dan

      sa moara si capra vecinului si sa nu iasa careva din cazan..nu?
      mie atitudinea asta de scuipat semnite de pe bordura mi sa cam luat, si daca erai atent e vorba pt toata lumea, si daca nu sti acu o saptm doi motociclisti au murit din cauza unei gropi, sa nu ma vb si de biciclist, macar ei fac ceva, voi ramaneti cu noul sport national comentatii si maine iesiti din nou pe strada si injurati ca vi s-a rupt pivotu la roata!!
      • 0 (0 voturi)    
        Riscul de accident fatal pt motociclisti (Sâmbătă, 27 martie 2010, 7:14)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui nemo

        Eu consider ca este si vina lor ca au murit pentru ca nu au circulat preventiv. Riscurile de accident mortal sant mult mai ridicate la motociclisti decat la vehicule cu 4 roti.

        Si este responsabilitatea fiecaruia sa aiba grija de propria viata. Mai ales avand in vedere situatia dezastruoasa in care ne aflam cu autoritatile care isi bat joc de cetatean.

        Pot sa pun pariu ca au intrat in gropile respective cu o viteza mai mare decat limita stabilita pentru acel segment de drum. Ca de, au motoare si sant cool. Si trebuie sa stie toata lumea cat de cool sant ei!

        Tough luck! Premiul Darwin mai are niste castigatori.

        Sa fie cat se poate de clar, drumurile publice exista ca sa fie folosite de toti in conditii civilizate, cu respect fata de locuitorii din zona si fata de co-participanti la trafic si cu grija fata de propria viata.

        Daca vor adrenalina, sa se duca pe piste special amenajate pentru curse si liniute. Unde au conditiile necesare ca sa se dea in stamba.
    • +4 (4 voturi)    
      D (Vineri, 26 martie 2010, 20:07)

      Camil [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Dan esti prea suparat pe cocalarii care merg fara site in tobe de aceea ii vezi numai pe ei dar sunt multi alto motociclisti civilizati dar aia nu fac urat si de aceea nu ii vezi...
      • 0 (0 voturi)    
        ba nu (Vineri, 26 martie 2010, 22:50)

        hm [anonim] i-a raspuns lui Camil

        problema e reala.
        in paris, de exemplu, motociclistii erau niste figuri foarte silentioase, pe care le observai numai in ambuteiaje, strecurandu-se printre masini. cu motocicleta se mergea la servici, nu la parada. NU ii auzeai. aici cand spui motociclist iti duc instinctiv mana la urechi. circula cu niste viteze inacceptabile. faci scandal ca sunt roti in carosabil sau ca nu apuci sa vezi rotile din carosabil? - prima problema e perfect legitima, insa cea de-a doua e vina motociclistilor. dar ce sa ne miram, in orasul meu, in fiecare seara copiii de bastani se plimba cu masinuta pe centru cu cate 90-100 la ora, apoi intr-un capat intorc si mai fac inca multe ture ca sa fie siguri ca au crapat de ciuda toti prostii. deh, cu motocicleta chestia asta e si mai spectaculoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        Cocalarii (Sâmbătă, 27 martie 2010, 7:16)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Camil

        Asa este, sant foarte suparat pe cocalari pentru ca ma exaspereaza. Despre cei care respecta legea, limitarile de viteza si circula cu respect fata de cei din jur ... numai de bine. Si toata stima!

        DAR, avand in vedere valorile societatii romane si nevoia romanului cu stare si motor sa arate lumii cat de cool este el, as spune ca motociclistii cu bun simt sant o minoritate :(
    • +2 (2 voturi)    
      Ai inteles gresit (Vineri, 26 martie 2010, 20:29)

      revus [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Asta nu e o chestie de genu' motociclisti vs. automobilisti. Gropile alea in asfalt ne afecteaza/enerveaza pe toti, indiferent daca mergem cu bicicleta, motocicleta, masina sau pe jos. In fond, fie ca iti rupi mana, planetara sau mori dintr-o groapa din aia e totusi o problema. Si o problema comuna, nu una exclusiv a motociclistilor.
      • +1 (1 vot)    
        Asa e, da' ... (Sâmbătă, 27 martie 2010, 4:33)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui revus

        ... mesajul, si in cazul asta ca in orice alt act de comunicare, e influentat si de cine il prezinta.

        De cand s-a mai incalzit, au inceput sa circule mai mult motociclistii. Nu stiu cum anume fac, dar efectiv ies in evidenta ca fiind vitezomani in zone cu ttrafic pietonal intens. De-aia, cand motociclistii incep sa protesteze impotriva gropilor, ca pieton parca te ia groaza, ca te gandesti cum ar circula daca n-ar fi gropi, daca circula cum circula acuma.

        Smecheria e ca motocicleta te incita la viteza, dar e in fapt mult mai prost controlabila decat masina. De-aia, in situatii de reactie la limita (cum mi s-a intamplat de ex. ieri, cand o baba obosita a inceput sa traverseze strada cu masina la nici doi metri de zebra, fara sa se asigure), cu motocicleta ai sanse mai mari sa faci tampenii care sa-i coste pe altii decat cu masina. Din nefericire printre motociclisti sunt si multi idioti care nu sesizeaza aspectul. Si idiotii aia sunt cei care ies in evidenta, nu cei care circula decent. Chestie care polueaza orice mesaj care vine de la motociclisti.

        Taximetristii, de ex., se organizeaza si iau masuri cand apar printre ei oi negre, cel putin in unele parti din tara. Daca ar face si motociclistii ceva de gen, poate s-ar schimba parerea pe care o are lumea despre motociclisti. Da' deocamdata nu se intampla nimic de gen, si de-aia nu prea capata credit nici un mesaj venit din partea motociclistilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Gropile (Sâmbătă, 27 martie 2010, 7:19)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui revus

        EXACT! Gropile ne afecteaza pe toti in mod egal. Motociclistii, avand un risc mai ridicat de accident cu consecinte grave ar trebui sa circule mai precaut. Totusi o mana, un picior sant mai valoroase decat o planetara.

        Dar, lipsa de discernamant a motociclistilor care circula cu viteze aberante nu trebuie sa genereze compasiune unde nu isi are rostul. Sant majori, sant vaccinati ... sa isi asume consecintele propriului comportament!
    • 0 (0 voturi)    
      Rs ptr Dan (Sâmbătă, 27 martie 2010, 8:38)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Chiar daca sunt motociclista nici eu nu accept un astfel de comportament. In genere, cei ce ies noaptea "la o liniuta" au timp liber (nocturn) la dispozitie f mult, iar de aici se pot trage concluzii: pustani fara minte (poate si fara carnet) sau cei fara servici, carora parintii le-au cumparat obiectul sinuciderii. O persoana care a dat bani munciti pe motor nu o sa-l vezi ca isi bate joc de el, ci pur si simplu asteapta week-end-ul sa plece departe de oras sau este doar un mijloc de locomotie pentru servici. Sfatul meu cand ii auzi, suna la 112 si denunta-i. Acrobatiile sunt interzise in locurile publice. Bafta
    • 0 (0 voturi)    
      exista si din astia (Luni, 29 martie 2010, 21:53)

      george [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Salut,

      Exista si motociclisti de care tu zici ca n-ai vazut. Din pacate sunt solitari, lupi singuratici. Nu se aliaza in "comunitati", "cluburi" sau orice alt fel de organizatii. Si fac asta din jena celor care deja sunt acolo, nu vor ca numele sa le fie asociat cu cei de acolo si nici cu faptele lor. Si nu o sa-i vezi si nu o sa ii auzi, pentru ca nu fac pe teribilii in trafic sau noaptea prin cartiere ... si nici la parade nu merg, intre colegii imbibati de bere.

      Motocicleta nu e un joc, majoritatea mor din cauza lor. Prea mult tupeu, prea multa inconstienta, prea putin antrenament. Si asa se pierde fragilul echilibru de pe 2 roti, din pacate chiar viata.

      Coincidenta sau nu, cei doi motociclisti din cazul recent veneau de la o petrecere. Si conducea fata, care nu prea avea experienta. Sa zicem ca nu au baut, dar nu e de neglijat noaptea si oboseala ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ca de obicei... (Sâmbătă, 27 martie 2010, 11:36)

    automobilist [anonim]

    cind se propune (rar!) cite o actiune buna, apar papagalii care, probabil din dorinta de a arata lumii ca au PC, hop pe net ! ACTIUNEA IN SINE e SUPER ! Am sa ma unesc si eu la initiativa ! Cu un mic retus: as face desene mai mici dar cu vopsea permanenta !
  • 0 (0 voturi)    
    gropi sint in toata lumea (Sâmbătă, 27 martie 2010, 19:03)

    angel [anonim]

    Atunci cind mergi cu motocicleta, iti asumi un risc. Poate ca gropile sint un factor in plus care duc la accident, dar nu e principalul. Experienta, precautia, viteza adecvata, ajuta la evitarea accidentelor. AM avut si eu 2 motociclete in California, era o placere sa merg acolo. Am facut cursuri de siguranta, am invatat cum sa trec prin gropi, prin namol sau nisip,prin apa sau pe ploie. Aici nici nu ma gindesc sa imi cumpar, nu vreau sa ma omoare altii cu masina.
  • 0 (0 voturi)    
    motociclist dement (Sâmbătă, 15 mai 2010, 9:09)

    pieton_la_universitate [anonim]

    si pe cand o campanie impotriva motociclistilor dementi?
    ieri, 14 mai, la universitate,ora 19.30, ne pregateam sa traversam, la culoarea verde a semaforului.
    Pe trecere deja erau multi oameni, cand am auzit un zgomot asurzitor si l-am vazut pe dement. Ii placea adrenalina probabil, martorii oculari au spus ca nu avea numere??? e posibil sa circuli fara numere?? cert e ca a accelerat si in cateva secunde a ajuns la trecere si s-a strecurat printre pietoni. Unul a fost mai putin norocos, nu si-a tras piciorul la timp si i l-a facut zob... dementul nu a oprit, bineinteles, s-a facut nevazut. Spectacolul cu nefericitul al carui picior se balanganea a fost groaznic. Dementul ala de motociclist a premeditat situatia, puteam sa fiu eu in situatia omului de pe trecerea de pietoni. Traim intr-o tara de cacat, cu drogati pe motociclete, care alearga la ora de varf in centrul capitalei, fara numere si nu li se intampla nimic