Costel Casuneanu a declarat ca nu i-a oferit 260.000 de euro lui Voicu, ci 200.000 de euro - pe care ii vrea inapoi pentru ca au fost dati imprumut

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2010, 16:49 Actualitate | Esenţial

Omul de afaceri Costel Casuneanu a declarat, joi, la iesirea din sediul DNA, ca nu i-a oferit 260.000 de euro senatorului Catalin Voicu, ci 200.000 de euro, bani ce au reprezentat un imprumut si pe care ii vrea inapoi. Intrebat cand trebuia sa ii fie returnati banii, Casuneanu a precizat ca in luna decembrie a anului trecut. Banii nu i-au fost inapoiati pentru ca senatorul "a fost saltat pe strada", sustine omul de afaceri, citat de Mediafax.

Intrebat daca a colaborat cu anchetatorii anticoruptie dupa demararea cazului, acesta a raspuns: "da, sigur". La intrebarea daca a purtat vreodata, la solicitarea anchetatorilor, tehnica de inregistrare, Casuneanu a replicat: "Doamne fereste!". La intrarea in sediul DNA, omul de afaceri a declarat ca nu a vorbit niciodata telefonic cu presedintele Sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), judecatorul Florin Costiniu, si ca nu i se pare corecta scurgerea de informatii in presa. In ceea ce priveste imaginea sa, Casuneanu a declarat ca aceasta "cu siguranta" a fost afectata.

Dezvaluirile facute de HotNews.ro din referatul care insoteste cererea de arestare a senatorului PSD, Catalin Voicu, arata ca senatorul a luat 260.000 de euro de la omul de afaceri Costel Casuneanu, "promitandu-i ca in schimbul acestora va interveni pe langa magistratii Sectiei Contencios Administrativ si Fiscal din Cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie".

Citeste aici Cum ia senatorul Voicu 260.000 de euro de la Costel Casuneanu


Citeste mai multe despre   






















3356 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    vai! avea banii la el. i-au luat procurorii... (Joi, 25 martie 2010, 17:00)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    si bietul Casuneanu nu-si mai va vedea banii niciodata. nici n-au trecut 3 luni de la data "saltarii" sobolanului pesedist, nici n-au mai apucat sa se vada sa-i dea banii inapoi! lui asta i-a casuneanu pe inteligentza noastra - ne crede prosti, gunoiasul.
    • +14 (14 voturi)    
      Ce sa-i faci, nu toata lumea e eligibila (Joi, 25 martie 2010, 17:11)

      Milu [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      ... pentru imprumuturi la banca. Dl. senator probabil ca avea nevoie de acei banuti ca sa-si faca o casa sau sa-si cumpere vreun iaht, ceva. Si i-o fi fost refuzat dosarul la banca :)) Oricum, daca s-a angajat la asa imprumut, inseamna ca avea de unde sa recupereze rapid o asa suma.
      Cam care ar fi fost dobanda ?
      • +9 (9 voturi)    
        COSTEL CAMATARU! :) (Joi, 25 martie 2010, 17:43)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Milu

        Sincer daca eram in locul anchetatorilor ii ofeream lui Voicu imunitate sau condamnare cu suspendare si in schimb ceream sa-i bage la apa pe toti cei care "l-au imprumutat" pe distinsul aspirant la functia de ministru de interne sub presedentia tov. Geoana!

        Altfel toti o sa se acopere unii pe altii si o sa traga sfori in asa fel incat aceasta ancheta sa se sfarseasca undeva in tunelul de care vorbea Dl. Tapalaga!
        • +1 (1 vot)    
          vise (Joi, 25 martie 2010, 20:02)

          buha [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

          Vorbim de mafie, acolo functioneaza omerta.
          Incetati sa mai visati, nimeni nu va recunoaste nimic, cel putin nu cei care sunt bagati in chestii mari.
      • +8 (8 voturi)    
        Pute de la o posta, duhneste de la doua (Joi, 25 martie 2010, 18:04)

        ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Milu

        Nici in cu cea mai mare ingaduinta nu poti sa crezi ca cineva da 200.000 de euro imprumut unui senator asa "ca intre prieteni"... fara sa fie ceva in spate. Ca doar nu vorbim de bani de-o bere... la urma urmei exista un regim fiscal prin care circula banii, se platesc taxe, impozite, etc. As fii curios sa vad cum suna un audit fiscal pentru dl. Voicu
  • +15 (15 voturi)    
    Lasati (Joi, 25 martie 2010, 17:06)

    ik [anonim]

    ca Voicu va multumeste si iertare, iertare, iertare de 3 ori iertare va cere. Si de cite ori o sa bage gardianul cheia in broasca de la usa celulii de inchisoare o sa se gindeasca la dvs. Si va saluta acum cu mult respect, cu mult respetc va saluta.
  • +13 (13 voturi)    
    Nici usturoi n-a mancat nici gura... (Joi, 25 martie 2010, 17:10)

    valli [anonim]

    Capuseanu asta soarbe bani din buzunarul fiecaruia dintre noi (asta inseamna sa dai statul in judecata si sa castigi procesul cu ajutorul lui voicu). Ce spune...ca a imprumutat banii, nu i-a dat pentru spaga? Da era prost sa spuna alceva. "Nu i se pare corecta scurgerea informatiilor in presa"...pai cum, sa se ridice valul si sa-l vedem cum ne fura? El se crede mare om de afaceri dar firma nu e decat un paravan mai scump pentru a putea fura in stil mare.
    • +11 (11 voturi)    
      casuneanu minte de ingheata apa (Joi, 25 martie 2010, 17:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui valli

      la efortul mediatic imens pe care il face PSd+PNL sa multe focalizarea de pe consilierul lui Iliescu,senator PSd Voicu pe problemele invatamantului care nu isi vede dublate salariile sau pe faptul ca militia isi cumpara pixuri din banii proprii si nu au platite orele suplimentare la care nu ii obliga nimeni ,mai lipsea casuneanu care il imprumuta pe bietul sarac Voicu cu bani -asa se numeste astazi spaga-si daca Voicu ii da inapoi in fata camerelor TV nu mai este spaga este imprumut !Adevarul este : Casuneanu a dat spaga ,problema nu s-a rezolvat si e firesc acum sa il scoata dator pe Voicu ! Omul vrea banii inapoi
  • +9 (9 voturi)    
    Ca'n bancul ala... (Joi, 25 martie 2010, 17:21)

    Ion Bulion [anonim]

    in care intr-un ziar sovietic apare dezmintire la un articol publicat anterior la rubrica diverse: Dintr-o regretabila eroare de tipar in stirea publicata ieri va rugam a se citi "i-a luat" in loc de "i-a dat" si nu o masina ci un cea Pobeda...

    Oameni buni, spectacolul de circ abia a inceput, asezati-va comod in fotolii.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta da scuza (Joi, 25 martie 2010, 17:29)

    nico2 [utilizator]

    Casuneanu chiar ne crede prosti.Pai daca banii au fost imprumutati atunci sa prezinte un document, o chitanta de mana,notariala ceva acolo.Adica d-lui vrea sa credem ca a dat 200.000 de euro imprumut doar asa ca s-au cunoscut.Eterna justificare imprumutul.Asta este gaselnita avocatilor.Sa intre si Fiscul pe fir si sa verifice provenienta banilor.
    • +1 (1 vot)    
      DE MAFIA LA NIVEL INALT NU SE ATINGE NIMENI (Joi, 25 martie 2010, 21:27)

      MAFIA [anonim] i-a raspuns lui nico2

      fiscul ,,nu intra,, pentru ca este ocupat sa verifice la tarabagii facturile privind aprovizionarea cu chiloti si suspensoare,sutiene si talpici !
  • +10 (10 voturi)    
    Parca si Oprescu (Joi, 25 martie 2010, 17:31)

    je [anonim]

    prin declaratia de avere avea primite niste imprumuturi.
    Si cred ca mai multi is in aceasta situatie. Ii verifica cineva si pe astia?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai , ce-ati vrea voi ?? (Joi, 25 martie 2010, 17:37)

    Katana [anonim]

    Sa recunoasca ca aia era spaga , pentru mituirea judecatorilor de la ICCJ ??

    Asta ar echivala cu autocondamnarea la pirnaie , linga amicul Voicu !

    Asa o s-o tzina pina la sfirsit Capusanu asta , cind tot la "mititica" o s -ajunga , sa-l .... "f... in c..." - vorba lui Voicu - "baietii veseli" , aia din arestul IGP , de la -2 !!!! :) :) :)
  • +3 (3 voturi)    
    naspa , aiurea ,cam nasol (Joi, 25 martie 2010, 17:44)

    karlospet [anonim]

    avand in vedere ca acest om cu burta de parlamentar (voicu), ne-a tras in teapa neamu roman timp de 20 de ani mai vine si unu care ne-a casunat strazile din moldova (casuneanu) care in colaborare cu teparul secolului incearca sa vinda gogosi la second hand, gogosi pe care si le-ar dori sa le infulice tot neamu roman dar au uitat ca tot romanul are antena pe casa si acest fapt i-am mai adus pe caleaa desteptarii si nu mai iubesc gogosile teparilor.multumesc media din romania ca a inceput sa-i mai toarne la tv si in ziare pe acesti "oameni fara tara". sa speram ca mai prind de frica acesti oameni si nu vor mai baga mana in traista romanului si nu vor mai face cica mafie. va multumesc
  • +5 (5 voturi)    
    Vreau si eu un imprumut (Joi, 25 martie 2010, 18:22)

    patriotul [anonim]

    Oameni buni, la Casuneanu 200 de mii sunt banii de buzunar pe luna a juniorului...nu uitati ca i-a luat baietzelului un Bugatti de vre-un milion de euroi; insusi Patriciu ramasese uluit atunci .
    Intrebarea mea este : ce nume mare va mai cadea un urmatorul interval...
    Daca nu era UE cu ochii pe noi, Voicu disparea caCrin Halaicu...:)
  • +1 (1 vot)    
    2 intrebari de bun simt: (Joi, 25 martie 2010, 20:49)

    Lucian* [utilizator]

    1) Pentru ce avea nevoie Voicu de 200000 de euro?
    2) Din ce surse legale de venit poate justifica Voicu 200000 de euro daca chiar reuseste sa-i stranga?
    Nu prea cred ca doar salariul lui este suficient sa justifice chestia aia.
    PS: daca tot se dau bani cu imprumut, nu se aplica si o taxa pe acea suma? Sa fie macar ca la nemti. Daca-ti gasesc aia o suma pe care nu o poti justifica, ei te iau de buna credinta si-ti spun ca le datorezi TVA-ul pt suma respectiva....:)
  • +1 (1 vot)    
    ce fraier! (Vineri, 26 martie 2010, 0:05)

    sadwank [anonim]

    Fraier Casuneanu, eu ziceam ca l-am imprumutat cu 2 milioane de euro.
    Putea Voicu sa zica: "pai stai, dom'le, ca nu m-ai imprumutat, mi-ai dat spaga, si nu erau 2 milioane, ci 200.000" ?
  • +1 (1 vot)    
    o sa'i inapoieze banii (Vineri, 26 martie 2010, 8:12)

    mos ion cotzcariu [anonim]

    cand o iesi.
    sa'i aranjeze si el o poprire pa salar.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 26 martie 2010, 10:19)

    nahir [utilizator]

    Apar banii respectivi in declaratia de avere a senatorului, asa cum cere legea ?