A patra specie de oameni? Un fragment de os descoperit in Siberia are ADN-ul mitocondrial diferit de Homo Sapiens si de Omul de Neanderthal

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2010, 11:57 Actualitate | Esenţial

ADN-ul extras dintr-un fragment de os descoperit in Siberia indica posibilitatea existentei unei a patra specii de hominid, in afara de oamenii moderni, neanderthalieni si "hobbiti", care a trait pe Pamant pana in urma cu 40.000, potrivit unui studiu publicat de Nature si citat de Financial Times.

Descoperirea a fost facuta de Svante Paabo si colegii sai de la Institutul Max Planck din Leipzig, dupa ce au analizat o secventa de ADN mitocondrial provenita de la un fragment de deget descoperit intr-o pestera din Siberia.

Hominidul de la care provine fragmentul de os a fost denumit deocamdata "Woman X". "Este ceva ce nu am mai vazut pana in prezent", spune Johannes Krause, cercetator la acelasi institut.

Cercetatorii au decodat initial ADN-ul din mitocondrii si au descoperit cu surpindere ca era uman, dar foarte diferit de cel al Homo Sapiens si al Neanderthalienilor.

"Este o secventa care seamana cu cea umana dar este, in acelasi timp, foarte diferita", a declarat el, pentru Reuters.

"In urma cu 40.000 de ani, planeta era mult mai aglomerata decat am crezut noi", spune Terry Brown, expert in ADN la Manchester University.

Pana de curand, oamenii de stiinta credeau ca au existat doar doua specii umane: neanderthalienii, ai caror stramosi au plecat din Africa in urma cu 400.000 de ani, si oamenii moderni.

Imaginea s-a schimbat insa in 2003, cand au fost descoperite ramasitele unei a treia specii: "hobbitii", care au supravietuit pe insula indoneziana Flores pana in urma cu 14.000 de ani.

Identificarea unei a patra specii ar fi cu atat mai semnificativa cu cat nu ar fi vorba despre o populatie izolata, ci una care traia in mijlocul continentului Eurasia, alaturi de omul de Neanderthal si de Homo Sapiens.

Echipa de cercetatori de la Leipzig a extras ADN-ul dintr-un fragment de os de copil, descoperit de arheologii rusi alaturi de alte oase de hominid in Pestera Denisova, din Muntii Altai.

Diferentele observate indica faptul ca stramosii hominidului siberian s-au desprins in urma cu aproximativ un milion de ani de linia care a dat nastere neanderthalienilor si hominizilor moderni.

Svante Paabo a precizat ca ADN-ul nuclear ar putea fi decodat in cateva luni, dupa care va fi comparat cu genomul omului modern si al omului de Neanderthal.

Pana atunci, cercetatorii evita sa vorbeasca despre o noua specie, in conditiile in care doar ADN-ul nuclear sau noi fragmente de oase vor oferi mult mai multe informatii despre "Woman X".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7376 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    ce oameni... (Joi, 25 martie 2010, 12:01)

    tudor [anonim]

    O fi stramosul lui "Homo Sovieticus"?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu (Joi, 25 martie 2010, 13:24)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Omul sovietic e omul nou, ori relicva asta este foarte veche... numai daca nu cumva s-au incurcat tovarasii la socotit...
  • +7 (13 voturi)    
    in sfarsit a fost descoperit ... (Joi, 25 martie 2010, 12:06)

    Cristi [anonim]

    stramosul politicianului roman ...Homo Dacicus Parlamentaris
    • +6 (12 voturi)    
      parlamentaricus (Joi, 25 martie 2010, 12:20)

      turb0brut [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Homo Dacicus Parlamentaris Coruptus schmecericus
      • +4 (4 voturi)    
        Mihaela, dragostea mea! (Joi, 25 martie 2010, 17:18)

        Geonflabilu [anonim] i-a raspuns lui turb0brut

        hWOMANnum Prostanacus RelaXatus Geoaneticus...
  • -8 (10 voturi)    
    Lipsa de informatii (Joi, 25 martie 2010, 12:27)

    abc [anonim]

    Cum au stabilit ei exact cei 40 de mii de ani? Tot un studiu de la o universitate din State a datat o bucatica de metal ca fiind de acum 300 de mii de ani, cu o eroare de +/- 300 de mii ani. Adica poate fi de ieri la fel cum poate fi si de acum 600 de mii de ani. Cei mai putin informati iau de bune aceste date si ajung sa creada ca omul pe pamant este de zeci si sute de mii de ani!
    • +6 (6 voturi)    
      C(arbon) (Joi, 25 martie 2010, 12:41)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui abc

      datare pe baza de carbon, presupun. orice ramasita organica are carbon, nu? e foarte utilizata.

      carbonul nu e metal, datarea metalului nu stiu cum se face.
      • +5 (5 voturi)    
        pt. ionut (Joi, 25 martie 2010, 14:30)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Ioane, simplu, toate materialele indiferent ce ar fi ele, nu sunt eterne, incep, sa se degradeze. Daca stim cu era forma lor initiala si cum se degradeaza putem afla in ce stadiu sunt. Deci zeci de probe cu diferite materiale nu se contrazic intre ele, este ca si cand tu l-ai contrazice pe medicul care face transplant sau pe echipa de ingineri care proiecteaza un avion de vanatoare, geologii sunt la fel de tari in domeniul lor, sunteti ridiculi, de ce nu va duceti sa dati sfaturi si la arhitectii care fac zgarienori sau mari lucrari de inginerie? brusc sunteti experti genetici si paleontologi, curios este ca toti ati citit 2 carti scrise de un autor religios, este ca si cand ai citi carti sovietice ca sa-ti dai seama ce inseaman capitalismul.
    • +5 (7 voturi)    
      si tu te bazezi pe? (Joi, 25 martie 2010, 12:45)

      s3xs1 [anonim] i-a raspuns lui abc

      Deduc din comentariu ca tu te bazezi pe ce scrie in cartea religiei tale, nu? Care-i scopul sa afirmi ca omul e de vreo 8 milenii pe Terra? O fi si asta o posibilitate ... dar exista vestigii mai vechi de atat, ceea ce demonstreaza ca si altcineva a fost aici ... om, umanoid sau nu.

      Religiile vehiculate si in prezent + sistemul monetar = inrobirea omului.
    • +3 (5 voturi)    
      Asa e (Joi, 25 martie 2010, 13:22)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui abc

      Iar uni chiar cred ca pitecantropii au disparut. Nici vorba, sunt printre noi si cred cu fermitate ca omul a aparut acum vreo 6000 de ani in urma in urma unui procedeu ceramic practicat de o venerabila entitate cu barba.
    • +4 (6 voturi)    
      pt. abc (Joi, 25 martie 2010, 14:20)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui abc

      Amice faci parte dintr-o grupare religioasa, pt. ca acolo circula tot felul de legende ca astia gresesc si fratii gradinari se pricep de minune despre ceva ce nu au citit nimic. Varsta pamantului nu se bazeaza doar intr-o dovada, asa sigur am fi putut spune ca ca poate am inteles gresit. Poati sa iei formarea insulelor vulcanice, imposibil sa se fi format repede, diferite ecosisteme pe insule, nu s-a format decat incet, pesterile se formeaza f. incet, te duci si studiezi cat creste o stalactita in 10 ani apoi faci calculul sa vezi in cat timp s-a format, coralii cresc incet, exista straturi de corali grosi de 1km, exista insule care au exploatat fosfati, s-a format din excrementele pasarilor care au avut cuiburi milioane de ani pe stancile din apropiere, ma refer la stolurile alea de pasari masive pe care le vezi la tv, care au aruncat jos excremente ca in cotet pana sau format un milon de tone de excremente. Ghetarii se formeaza pe straturi in fiecare an unul, exista si cu 800 mii straturi, pe fundul marilor in fiecare an se depoziteaza un strat, poti deosebi straturile din apropierea coastelor daca sa zicem acum 60 de ani a avut loc o eruptie si cenusa s-a scurs inrauri, marcheaza puternic un anumit an, si gasesti sute de mii de straturi, exista pomi fosilizati cu mii de cercuri, adica de la data fosilizarii mai punem mii de ani.
    • +4 (6 voturi)    
      uite asa au stabilit (Joi, 25 martie 2010, 15:11)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui abc

      http://en.wikipedia.org/wiki/Radiometric_dating

      cu siguranta tu crezi ca omul e pe pamant de 4000 de ani, nu ? conform bibliei. distractie placuta in continuare in marea de ignoranta in care te scalzi.
  • +9 (13 voturi)    
    vreau film cu neanderthalieni (Joi, 25 martie 2010, 12:49)

    stefan2008 [utilizator]

    Vreau si eu un film cu neanderthalienii domle... ii vad toata ziua homo cei sapiens, am vazut si Lord of the Rings cu hobbitii, am vazut si X-Men cu "mutantii" descoperiti in Siberia, dar nimic cu Neanderthal... sau se pune "The Flinstones" ?

    Si va rog inca ceva... bagati domle o datare cu carbon si pe vreun schelet mai deosebit ca sa gasim si Elfii domle, ca-i plictiseala fara ei!
    • +5 (5 voturi)    
      cum, nu vezi?... (Joi, 25 martie 2010, 15:36)

      Gigi Maybachistu' Primitiv [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Uită-te la Realitatea TV. Au arătat un film cu Neanderthalieni care se băteau pentru nişte bormaşini :)
    • +1 (1 vot)    
      uite aici (Joi, 25 martie 2010, 17:21)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Ma intreb unde au disparut alde sapiens... :)))

      http://www.youtube.com/watch?v=BUU47D8JH7k
  • -1 (1 vot)    
    salut (Joi, 25 martie 2010, 17:18)

    nicu_grasu [anonim]

    Hmmmm.... cred ca e o greseala oameni buni.... la astia care ati comentat: religia crestina nu spune ca oamenii sunt doar de 8 milenii sau ceva gen....nu exista o data sigura....pot fii milioane de ani... mii zeci de mii... etc...
  • -3 (3 voturi)    
    salut (Joi, 25 martie 2010, 20:11)

    saptesutesaptezecisisapte [anonim]

    Sa fim seriosi.... toti suntem la fel... e simpla manipulare...Dumnezeu ne-a creat la fel.... doar ca anumite conditii climatice au influente asupra hormonilor din corp.. si datorita stationarii omului mai mult timp intr- zona de pe glob... apar niste transformari...gen culoarea pielii.... mici transformari ale oaselor... ochii... Totul depinde de hormoni.... Cine vrea sa vorbim.... pe messenger.... desigur sa-i prezint si demonstatia... contact me at mincuma68@yahoo.com
  • -3 (3 voturi)    
    salut (Joi, 25 martie 2010, 20:38)

    nicu_grasu [anonim]

    Sa fim seriosi.... toti suntem la fel... e simpla manipulare...Dumnezeu ne-a creat la fel.... doar ca anumite conditii climatice au influente asupra hormonilor din corp.. si datorita stationarii omului mai mult timp intr- zona de pe glob... apar niste transformari...gen culoarea pielii.... mici transformari ale oaselor... ochii... Totul depinde de hormoni....
  • 0 (0 voturi)    
    ciobul si Olarul (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:39)

    sile [anonim]

    Isaia 45:9"9Vai de acela care se ceartă cu Cel ce l-a întocmit, ca un ciob de lut cu alte cioburi ale pământului! Îi va spune oare argila celui ce o întocmeşte: „Ce faci?“ Şi va spune lucrarea ta: „El n-are mâini“? "
    Iov 38:2-38 „Cine este cel care întunecă sfatul
    prin cuvinte lipsite de cunoştinţă?
     3 Încinge-ţi mijlocul, te rog, ca un bărbat viguros,
    eu să te întreb şi tu să mă lămureşti.
     4 Unde erai tu când am întemeiat pământul?
    Spune-mi, dacă ai pricepere.
     5 Cine i-a stabilit măsurile, dacă ştii,
    sau cine a întins peste el sfoara de măsurat?
     6 În ce au fost înfipte postamentele lui
    sau cine i-a pus piatra unghiulară,
     7 când stelele dimineţii strigau împreună de bucurie
    şi toţi fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de laudă?
     8 Cine a stăvilit cu porţi marea,
    care a ieşit ţâşnind din pântecele mamei,
     9 când i-am pus norul ca veşmânt
    şi bezna groasă ca scutec,
    10 când am aşezat-o între hotarele pe care i le stabilisem
    şi i-am pus zăvoare şi porţi
    11 şi apoi am spus: «Până aici poţi să vii, nu trece mai departe;
    aici este hotarul mândrelor tale valuri»?
    12 De când au început zilele tale, ai dat tu porunci dimineţii?
    Ai făcut tu zorile să-şi cunoască locul,
    13 ca să apuce marginile pământului
    şi să-i scuture pe cei răi de pe el?
    14 El se transformă ca lutul sub sigiliu
    şi toate se aşază ca într-o haină.
    15 Celor răi li se refuză lumina,
    iar braţul înălţat se rupe.
    16 Ai ajuns tu la izvoarele mării
    sau ai umblat tu în căutarea adâncului de ape?
    17 Ţi-au fost descoperite ţie porţile morţii
    sau poţi tu să vezi porţile umbrei adânci?
    18 Ai cercetat tu marile întinderi ale pământului?
    Spune, dacă le ştii pe toate.
    19 Unde este calea spre locaşul luminii?
    Unde este locul întunericului,
    20 ca să le conduci până la hotarul lor
    şi să înţelegi căile spre casa lor?
    21 Ştii tu oare lucrul acesta pentru că erai născut pe vremea aceea
    şi pentru că zilele tale sunt multe la număr?
    22 Ai intrat tu în cămările zăpezii
    sau vezi tu cămările grindinei,

    23 pe care le-am păstrat pent