Emil Boc: Trebuie urgentat actul normativ privind eliminarea utilizarii abuzive a concediilor medicale

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2010, 16:51 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a solicitat Ministerului Sanatatii urgentarea actului normativ privind folosirea abuziva a concediilor medicale. "O sa-l rog pe domnul secretar de stat Streinu Cercel sa-l informeze pe ministru pentru urgentarea actului normativ cu privire la concediile medicale. Stiu ca ministrul lucreaza la actul normativ. Chiar astazi am primit o informare ca la AVAS s-au luat 116 concedii medicale doar in luna februarie", a declarat Emil Boc.

Potrivit acestuia, este doar un exemplu de "utilizare abuziva a concediului medical". In urma aplicarii actului normativ, cei care isi iau concedii medicale in mod nejustificat ar putea fi concediati. "Sa transmiteti ministrului sa avem actul normativ pregatit pentru ca toata lumea sa respecte legea, iar celor care abuzeaza de aceste practici sa le inchidem usile, bineinteles, prin modalitati legale", a precizat Boc. 


Citeste mai multe despre   























1280 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    stenogramele (Miercuri, 24 martie 2010, 17:02)

    MORDOR [anonim]

    securistilor unde-s stenogramele<nu le mai dati<ce-o sa platiti voi in frunte cu cancerosu ala imbecil si chior...vine ziua platii securistilor.stiti ce-au patit securistii la revolutie?aia a fost o gluma...
  • -2 (8 voturi)    
    foarte bine... (Miercuri, 24 martie 2010, 17:04)

    liviu_ [utilizator]

    dar cum o sa fie verificate concediile medicale?
    vine la mine acasa?
    • +4 (6 voturi)    
      lucrezi... (Miercuri, 24 martie 2010, 17:33)

      me [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ...cumva la stat?
    • +1 (1 vot)    
      uraaaa (Miercuri, 24 martie 2010, 21:00)

      dr dre [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      daca am fi corecti cu totii lucrurile s-ar putea schimba.dar din moment ce doctorii dau concedii si pensioneaza pe banda pt spagi nu mai avem ce discuta.si eu sunt medic dar vad altfel lucrurile.daca nu am da concedii pt orice rahat si nu am avea mai multi pensionari ca salariati lucrurile ar merge mai bine.spitalele arata praf si inca nimeni nu intelege ca medicina e ultrascumpa.
      am avut pacient care nu are lucrata o zi si vrea sa se pensioneze pe caz medical.efectiv nu are mai nimik dar daca e de muls statul e super.
      si atunci ne intrebam de ce pleaca medicii tineri? pt ca nu mai vor sa traiasca din spagi in spitale bombe biologice.
    • 0 (2 voturi)    
      de exemplu (Miercuri, 24 martie 2010, 21:04)

      dr dre [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      in sua nu exista nici macar conceptul de concediu medical.daca esti in spital esti in spital.si aia te pot verifica si vedea.
      in sua nu stai 2 ani in concediu maternal si inca unu in prenatal si alte povesti.acolo se lucreaza.si medicina la ei e platita de catre pacienti nu gratis ca la noi.si atunci vezi de ce americanii au asa nivel medical si noi ne taram.
      as sugera guvernului sa ia la puricat orice pensionare pe caz de boala ca 90 % sunt manevre.si astia inghit sume enorme.sunt niste sume absolut inuman de mari pe care fraierii care lucreaza adica noi , le platim celor descurcareti care se declara bolnavi.si noi le platim nenorocitilor bani toata viata.
  • 0 (2 voturi)    
    concediile medicale in cadrul institutiilor de sta (Miercuri, 24 martie 2010, 17:06)

    Marius [anonim]

    Sa inteleg ca se refera doar la CM ale angajatilor de la stat. In mediu privat traiasca angajatul cat vrea in CM
    • +1 (3 voturi)    
      Dat fiind... (Miercuri, 24 martie 2010, 18:04)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ...ca si concediile medicale ale angajatilor de la privat sunt suportate de catre stat nu vor fi discriminari in acest sens....cred. Pe cei din privat nu ii pot concedia dar ii pot da in judecata...
  • +2 (6 voturi)    
    Muribunzii (Miercuri, 24 martie 2010, 17:10)

    costin- [utilizator]

    Dreptul la protectie sociala este garantat de constitutie.
    Vom cedea cumva bolnavi la munca, pe langa cei verificati daca se afla la domiciului si daca urmeaza tratament medicamentos, tratament pe care tot statul nu-l poate asigura?!
  • +7 (9 voturi)    
    In Italia daca esti in concediu medical (Miercuri, 24 martie 2010, 17:23)

    Ovidiu [anonim]

    sau ti-ai luat o zi libera pe motiv medical, firma unde lucrezi are dreptul sa trimita un medic la tine acasa, sa vada cum esti.

    Daca nu te gaseste acasa, si nu esti nici la spital te poate concedia fara alte discutii.
    • -4 (6 voturi)    
      ok... (Miercuri, 24 martie 2010, 17:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      dar nu iti ingradeste dreptul la intimitate? daca esti la spital sau acasa bolnav mort, poate nu ai chef sa te vada toata lumea in starea asta...
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Miercuri, 24 martie 2010, 18:41)

        ion [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Ce glumet esti. Auzi la el dreptul la intimitate, sa nu te vada cineva in starea asta. Pai esti ceva vedeta si nu vrei paparazzii sa te vada? Sau vrei sa mergi la o intalnire cu vreuna din persoanele care te controleaza si crezi ca iti scad sansele?
        • +2 (2 voturi)    
          auzi la asta (Miercuri, 24 martie 2010, 21:36)

          dr dre [anonim] i-a raspuns lui ion

          liviu e roman 100 % dupa modelul avem numai drepturi dar nu si obligatii.adica am dreptul sa fut bugetul de stat si sa-mi scot concediu sa stau acasa sau sa ma ocup de afacerea mea pe banii celor care lucreaza , dar statul nu are dreptul sa vada unde am mers la pescuit in timp ce in acte apar ca si bolnav.
          ba liviu bravo tata.ce drept la intimitate ma? pe ce lume traiesti.poi asa maine ne intalnim la o cafea si-ti impant toporul in cap si apoi cer sa fiu liber ca nu vreau sa stau in parnaie ca sa am dreptul la intimitate.
          deci?
          ne vedem la 9 la mall la o cafea?
      • +4 (4 voturi)    
        In starea ta... (Miercuri, 24 martie 2010, 20:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ...poti sa-ti iei concediu fara plata. Ca se poate de intim.

        Daca vrei sa iei bani pentru ca esti bolnav, fa bine si primeste medicul in control!

        Altfel, nimeni n-are treaba cu tine, ok?
    • +3 (3 voturi)    
      la fel este (Miercuri, 24 martie 2010, 18:06)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      si in Franta...
  • -4 (10 voturi)    
    Tara arde .... Boc se tine de glume (Miercuri, 24 martie 2010, 18:00)

    Eu [anonim]

    Cred ca aceasta este cu adevarat o problema importanta. Benzina creste fara motiv, preturilor alimente si restul urmeaza, dar trebui sa ii verificam pe cei care se dau sau nu bolnavi. Traiasca guvernul si multa sanatate (mintala)
    • +2 (2 voturi)    
      te contrazic (Miercuri, 24 martie 2010, 20:55)

      dr. faust [anonim] i-a raspuns lui Eu

      in romania in sistemul medical raportul e cred ca 1 platitor la 4 asigurati.adica 1 plateste si 4 consuma.deci la un calcul mic rezulta -3(minus trei).
      medicina e cel mai scump domeniu,doar ca la noi e absolut inuman ce e intampla.si de ce avem 4 paraziti la un platitor?
      1.s-au facut pensionari pe manevra de catre dragii nostri colegi medici.
      2." oamenii de afaceri " sau alte categorii nu au asigurari medicale pt ca sunt prea smecheri sa le plateasca.
      3.toti hotii,tiganii,tarfele sunt asigurati de statul roman.
      acum poate o sa intelegeti de ce spitalele de la noi arata cum arata si medicii pleaca,astia mai tineri dincolo.si si de ce doctorii mai batrani sunt spagari.
      in plus orice concediu medical dat pe manevra suge efectiv din bugetul de stat.si sunt niste sume ENORME.
  • +3 (5 voturi)    
    putori (Miercuri, 24 martie 2010, 18:09)

    cut [anonim]

    aha,bugetarilor ,va e frica!la munca putorilor in mediul privat,nu la frecat menta pe banii fraierilor contribuabili!
  • -4 (4 voturi)    
    La abuz cu CM se raspunde (Miercuri, 24 martie 2010, 18:23)

    tyty [utilizator]

    Situatia AVAS e simpla, dl PM Boc prin interpusii sai a dispus scaderea salariilor prin acordul salariatilor. Acum ce sa faca salariatii AVAS, dupa ce ca vor sa ii ........ sa se si aplece? Nu, au intrat mai toti in concedii medicale, asa ca hai sa le spunem pe nume domnule prim ministru, de un abuz al statului omnipotent te aperi cum poti, se numeste "nesupunere sociala". Si apropo de abuzuri, cartile de munca ale salariatilor ASSI, concediati din ianuarie, cand le inchideti, salariile restante din decembrie 2009, cand le platiti. Asa arata respectarea legilor in vigoare de catre statul roman!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Boc nu spune tot.... (Miercuri, 24 martie 2010, 20:39)

    Eu [anonim]

    Ceea ce nu spune Boc, prin exemplul dat cu AVAS-ul este cauza acelor concedii medicale si adevarata tinta a ordinului. Pentru ca au tot schimbat directori, directori adjuncti si chiar sefi de departamente pe criterii politice, oamenii au incercat sa se protejeze in acest fel de tavalugul acestor interventii. Daca esti in concediu medical nu poate intreprinde nici o masura impotriva ta. Cum de nu a dat exemplu concediile de la CFR sau alte regii ale statului? De fapt, au probleme cu numirile politice din descentralizate unde sunt cite 2 si uneori chiar 3 oameni pe un post de conducere. Unul in concediu medical, unul care si-a recapatat drepturile in instanta (dar nu este repus in functie) si unul propaspat numit. Asta este de fapt problema cu concediile medicale care il doare pe Boc si ai lui!
  • +2 (2 voturi)    
    Lege există deja... (Miercuri, 24 martie 2010, 21:47)

    mircea [anonim]

    ... se cheamă „Codul penal” şi are nişte dispoziţii legate de dare/luare de mită, abuz în serviciu şi încă vreo câteva. Cred că prevede acordarea unui concediu de vreo câţiva ani într-un „sanatoriu” care să-i lecuiască atât pe pacient cât şi pe medic de a mai face astfel de lucruri.

    Din păcate, refrenul nostru este că, în loc să se aplice o lege existentă, se inventează una nouă. Rezultatul pe care îl prevăd este că va complica existenţa bolnavilor reali, în vreme ce ticăloşii vor găsi metodele de a dribla controalele.