UPDATE Basescu: SRI si SIE nu mai pot fi influentate politic, spre deosebire de serviciile de informatii departamentale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2010, 12:00 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a sugerat miercuri ca structurile de informatii secrete departamentale pot fi influentate politic, spre deosebire de SRI si SIE. "Am convingerea ca nimeni nu mai poate influenta politic functionarea SRI si a colegilor de la SIE. Nu spun acest lucru si despre serviciile departamentale. Vorbesc de cele doua mari servicii controlate de CSAT", a subliniat el.

Traian Basescu a respins orice similitudine intre modul in care actioneaza SRI in ceea ce priveste mijloacele de culegere a informatiilor si activitatile fostei Securitati: "Am observat ca foarte multi au ori o tenta de ironie ori de repros atunci cand vorbesc despre mijloacele pe care SRI le utilizeaza in culegerea de informatii. Va asigur ca sunt aceleasi mijloace pe care le utilizeaza toate serviciile de informatii moderne din lume, de la satelit pana la banala ascultare a telefoanelor", a spus el, la sedinta de bilant a SRI.

"Fosta securitate utiliza astfel de mijloace pentru a sustine un regim dictatorial si un partid unic, pe cand SRI utilizeaza informatia pentru apararea legii si pentru apararea Constitutiei. Utilizarea informatiei este fundamental diferita de ceea ce se facea inainte de Revolutie si chiar in cursul anilor '90", a sustinut seful statului.

Traian Basescu a facut un nou apel catre Parlament sa aprobe legile sigurantei nationale, aflate de patru ani la forul legislativ: "Legislatia nu mai corespunde misiunilor serviciilor" ca efect al intrarii tarii in NATO, in UE, a noilor amenintari si a dezvoltarilor legate de scutul american antiracheta.

Iata cele mai importante declaratii ale presedintelui Basescu:
  • Amenintarile s-au multiplicat iar mijloacele de actiune ale serviciului trebuie puse in concordanta cu noile realitati.
  • Fac apel la Parlament, care are proiectele noii legislatii de acum patru ani, sa accelereze procesul de adoptare.
  • Extremismul trebuie tinut sub supraveghere, indiferent de ce tip este si cine il afiseaza, in special intr-o perioada de criza cand miscarile extremiste risca sa devina mai credibile decat ar trebui sa fie.
  • Un obiectiv strategic major national si teritorial este lupta impotriva coruptiei.
George Maior: Doua treimi din personalul SRI avea sub 18 ani la Revolutie

Doua treimi din personalul Serviciului Roman de Informatii avea sub 18 ani la Revolutia din decembrie 1989, a declarat miercuri directorul SRI, George Cristian Maior, la sedinta de bilant a SRI pentru anul 2009.

"Predarea arhivelor fostei Securitati a marcat ruptura completa si ireversibila de trecut, fiind momentul in care am redat societatii o parte din istoria sa", a spus el.

La sedinta de bilant a SRI participa si presedintele Traian Basescu. Vineri, 26 martie, se implinesc 20 ani de la infiintarea Serviciului Roman de Informatii.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2119 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Oare cati? (Miercuri, 24 martie 2010, 12:07)

    Gny [anonim]

    Mai important ar fi sa stim cati din cei 2/3 sunt in functii de conducere....
  • -2 (6 voturi)    
    asta nu schimba absolut nimic... (Miercuri, 24 martie 2010, 12:15)

    ci ciong [anonim]

    http://ohanesian.wordpress.com/2009/07/14/securitatea-si-presa/

    o institutie plina de corupti, spagari si clanuri politice sau de familie... care apara interesele nationale ale Romaniei, asigurand un mediu prielnic existentei democratiei si a statului de drept...
  • -2 (2 voturi)    
    mai ce minte (Miercuri, 24 martie 2010, 12:55)

    sabo [utilizator]

    cum sa aiba 18 ani?
    se refera , ...la soldatii intermen!
  • 0 (2 voturi)    
    sa citim ,,decodat" ! (Miercuri, 24 martie 2010, 12:58)

    dan [anonim]

    Cu certitudine le va cere sa continue ascultarea telefoanelor ,,celor ce ne fac probleme" !
    Va trebui sa citim decodat cum ne invatza Dan Tapalaga !!
  • +1 (1 vot)    
    oare? (Miercuri, 24 martie 2010, 13:03)

    liviu_ [utilizator]

    in romania, daca ai portofelul suficient de gros poti influenta pe oricine!
  • +1 (1 vot)    
    Arhivele fostei securitati (Miercuri, 24 martie 2010, 13:06)

    Marian [anonim]

    Imi scuzati ignoranta. Cum as putea sa aflu daca am avut dosar, iar daca exista cum as putea sa-l vad?
    • 0 (0 voturi)    
      simplu si nu foarte simplu (Miercuri, 24 martie 2010, 15:18)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui Marian

      faci o cerere la CNSAS.
      Nu am facut eu cererea dar l-am primit pe al bunicului si am aflat ca de fapt mai sunt inca 6 dosare mari care se leaga intre ele.
      Ai ceva de asteptat...
  • 0 (0 voturi)    
    cainii latra, ursul trece.... (Miercuri, 24 martie 2010, 13:42)

    eugen_cristescu [anonim]

    se discuta despre pachetul de legi privind siguranta de prin 2000-2001. aceste legi nu sunt interesante pt afacerile parlamentarilor - ii scapa de impozite?NU, le maresc salariile/pensiile?NU, le dau case de serviciu?NU, le dau bani pt deplasari?NU. atunci de ce sa-si piarda timpul cu aceste acte normative? discursurile directorilor SRI sunt auzite, nu si ascultate, la fiecare bilant anual si? NIMIC. nu este de interes sa-ti dezvolti serviciile speciale pt ca nu mai poti misca prea mult...ei stiu f bine, mai ales baselu-cei care au lucrat acolo si acum sunt mari politicieni sau businessmeni stiu cum si pe unde "cauta" serviciile si atunci de ce sa nu aiba ei controlul, si nu serviciile....cum ar mai putea face ei, fostii secu si actualii politicieni, afaceri cu strainii care se dovedesc tot mai des a fi agenti ai unor structuri starine? ati mai auzit ceva de toti cei care au fost acuzati de spionaj in Romania? procesele lor se mai judeca?NU SE STIE! ...pe noi ne intereseaza cine cu cine se bate, ne interes becali, ne interes toate mizeriile, numai lucrurile serioase NU...pt ca institutiile statului nu au interes sa educe populatia in sens ascendent, ci invers....
    sunt multe de spus/scris, dar in concluzie pot spune ca aceste legi nu vor fi discutate mai devreme de ...sa zicem 2015....daca aveti prieteni/cunostinte in servicii, intrebati-i cati oameni le pleaca din sistem, ce necesar de personal este, dar bineinteles ca e organigrama blocata...ce salarii au tinerii ofiteri, nu bosorogii care au reusit sa mai ramana in sistem-ce logistica au, cum cumpara hartie si pixuri din banii proprii, cate li se cere sa faca, si ar face oamenii, dar au nevoie de mijloace specifice si asta inseamna bani-dar cel mai important este sa se actioneze in mod organizat pt crearea unei culturi puternice de securitate nationala, oamenii de rand sa inteleaga ca aceste servicii sunt necesare si foarte utile. sa nu se mai arunce cu noroi in ofiterii serviciilor....sri nu e fosta securitate
  • -1 (1 vot)