Ministerul Finantelor: Bugetul pe 2010 prevede majorarea salariilor profesorilor cu doar 17%. Unele scoli au castigat in instanta si majorarea de 33%

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 17:33 Actualitate | Esenţial

Secretarul de stat din Ministerul Finantelor, Gheorghe Gherghina, a explicat luni referindu-se la salariile profesorilor, ca bugetul pe 2010 include drepturi salariale cu majorare de 17%, nu si diferenta de 33%, abrogata de Guvern, dar acordata de anumite instante judecatoresti. In aceste conditii, scolile care au acordat aceste majorari suplimentare (de 33%) au lipsit de fondurile necesare alte unitati de invatamant, care nu au reusit sa acorde nici majorarea de 17%.

In aceste conditii, Guvernul va transfera din trimestrele II, III si IV catre fondul de salarii aferent primului trimestru sume prin care toti profesorii sa primeasca salarii majorate cu 17%, conform legii in vigoare, si va reglementa printr-un alt act normativ problema diferentei de 33%, castigata in instanta de unele cadre didactice.

Ministerul Finantelor Publice analizeaza, impreuna cu Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si inspectoratele scolare, situatia unitatilor de invatamant la care cadrele didactice nu au primit majorarea salariala de 17%, pentru a se suplimenta fondurile, a mai anuntat Gherghina.

"Vom aproba un act normativ care sa reglementeze la nivel national salarizarea profesorilor", a conchis Gherghina.

Si premierul Emil Boc a amintit, luni, ca a solicitat Ministerului Finantelor sa achite profesorilor din Buzau salarii majorate cu 17%, conform legii in vigoare, pentru cadrele didactice care nu au incasat aceste drepturi, aratand de asemenea ca nu pot fi acordate sporurile nelegale din contracte.

El a aratat ca discrepantele salariale aparute dupa aplicarea Legii de salarizare unitara sunt determinate atat de sentintele judecatoresti care acorda angajatilor din invatamant majorarea salariala de 50%, desi Guvernul a acceptat pentru profesori, in 2008, o crestere de 17% si a abrogat deja prin acte normative diferenta de 33%.



Citeste mai multe despre   






















1368 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    lege sau faradelege (Luni, 22 martie 2010, 17:59)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Daca este Lege cum poate o Instanta prin HJ sa spuna altceva.
    Este un principiu de drept care spune asa ; tot ce nu respecta Legea este nul de drept.
    Atunci cum poate o instanta judecatoreasca sa legifereze. Instanta trebuie sa aplice legea , faptul ca nu a citit-o nu ii da dreptul sa legifereze.
    GB
  • +1 (3 voturi)    
    intrebare. (Luni, 22 martie 2010, 18:02)

    liviu_ [utilizator]

    desi nu le tin partea profesorilor (dimpotriva), as vrea sa intreb guvernul cum o sa faca acest lucru LEGAL?
    ei au castigat marirea in justitie. asta inseamna cumva ca acest guvern recunoaste ca i se rupe de legea din romania (cu r mic)?

    inca odata nu tin partea profesorilor. profesorii ar trebui inumatatiti dupa parerea mea. problema este ca acest guvern a dat o lege imorala (dar legala) de marire cu 50% a salariilor profesorilor si acum vor sa o anuleze mora (raportant la ce salarii au ceilalti bugetari / volumul de munca) dar ilegal!
  • 0 (2 voturi)    
    Bani (Luni, 22 martie 2010, 18:37)

    Anonim [anonim]

    Foarte bine ca Justitia se crede finantatorul Romaniei. Dec,: banii castigati de profesori ii luam de la Ministerul Justitiei.
    Asta pentru ca s-a decis deja, de Curtea Constitutionala, ca acordarea drepturilor salariale nu intra in atributiile Justitiei.

    Pa
  • -2 (4 voturi)    
    doar atat? saracii (Luni, 22 martie 2010, 19:01)

    N-ai carte ai parte [anonim]

    cu DOAR 17 % ? Pai de ce nu le da in spanac 300 %, asa vor fi multumiti ? Sa vina atunci sa munceasca la patron, sa le dea 5 % asa poate or sa fie multumiti.
  • -4 (4 voturi)    
    profesorii lu peste prajit (Luni, 22 martie 2010, 19:19)

    ELEVUL EMINENT [anonim]

    pe ce vor profesorii bani? Pe stat in Cancelarie la cafele si tigari? Pe discriminarile care le fac elevilor, adica aia care fac meditatii cu ei primesc note bune, care nu fac sau au ciunga in par jap cu el de pamant? Pe conspectele si rezumatele pe care elevii le fac pentru ca lor le e lene sa dea cu creta pe tabla? Pentru cadourile pe care le primesc de la parinti, ca daca nu le dai cadouri sau flori, nu se uita la tine si la fel da cu tine de pamant atat la notare cat si la predarea lectiei? Aveam una de limba germana in gimnaziu care cica era director adjunct, ea mereu avea treaba, din doua ore de germana, una elevii isi dadeau cu carti in cap si aruncau cu avioane, iar la pauza ne trimitea acasa, iar ea statea in cancelarie la cafele si taclale. Cu asemenea profesori consider ca elevii pot sa invete si acasa de pe internet. Mai bine lipsa.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate... (Luni, 22 martie 2010, 22:39)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui ELEVUL EMINENT

      In principiu eminentule..problema e alta: ai tai au votat o lege care spunea cu totul altceva - si le marea leafa cu 50%. Si xcand a venit fraierul de tariceanu sa va spuna ca nu aveti de unde, i-ati dat...stii tu ce.
      Mai tii minte momentul dinaintea campaniei din 2008 cand le-ati dat nas profesorilor cu...avem noi cum sa platim, numai sa venim la putere? Ei asta e acum, ai dat lege, plateste.
      cam asta e problema - si de aceea profesorii castiga acum. Sorry, dar justitia nu face nici o lege acum, doar obliga guvernul sa o respecte - ceea ce e chiar de rasul lumii- pe langa indecenta unora dintre profesori - personal am fata in clasa a 12a si platesc de ma rup la meditatii - pentru ca in scoala nu mai fac nimic , toti pregatesc acasa. pe bani negri.
      • -1 (1 vot)    
        Despre profesorul bandit. (Marţi, 23 martie 2010, 0:45)

        ELEVUL EMINENT [anonim] i-a raspuns lui Cristina

        pai si ti se pare normal ca asemenea ...(nu stiu cum sa-i numesc) pe nume profesori sa procedeze astfel? Pai astia nu-si justifica nici alea 10 milioane pe care le iau, adica se duc la munca pentru ca sa...ce? Ca sa aiba de unde strange clienti ca sa plateasca ca fraierii la meditatii. Ar trebui judecati pentru chestiile astea pentru ca meditatorii castiga bani negri. Neimpozitati.. Apoi daca nu-si dau silinta la scoala, afara cu ei. Aducem altii, si tot asa. Sa-i vezi apoi cand n-or avea nici bani de paine cum vor preda lectia de placere.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea nu se discută, se aplică (Luni, 22 martie 2010, 21:16)

    mircea [anonim]

    Să recapitulăm. În toamna lui 2008, în ultima sesiune, Parlamentul a dat o lege de creştere a salariilor profesorilor cu 50%. Guvernul Tăriceanu a aplicat doar o creştere de 17%, de restul de 33% eschivându-se prin două ordonanţe de urgenţă. Prima ordonanţă a fost declarată neconstituţională, iar a doua nu a fost analizată de CCR. Oricum, ideea e că o ordonanţă de urgenţă nu poate fi mai tare decât o lege.

    În campania electorală din 2008, Boc a declarat că va aplica legea cu cei 50%, dar, după alegeri, sub pretextul crizei, a amânat aplicarea. Unii profesori au atacat în justiţie guvernul şi au câştigat integral cei 50%.

    Legea salarizării unitare face referire la salariul din decembrie 2009, deci implicit cei 50%. Prin urmare, legal, profesorii au dreptul la cei 17%+33%=50% creştere faţă de 2008.

    În concluzie, criză economică sau nu, Guvernul Boc ar trebui să aplice legea şi sentinţele judecătoreşti date în baza ei. Asta dacă vrem un stat de drept.
  • +2 (2 voturi)    
    dura lex, sed lex! (Luni, 22 martie 2010, 21:27)

    Mazeta [utilizator]

    Daca legea e buna, sa se respecte. Daca legea nu este buna, sa fie pedepsiti vinovatii pt elaborarea si promulgarea ei, si sa se aplice pana la schimbarea ei cu o alta lege. Fara legi nu ne putem numi stat de drept.
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 23 martie 2010, 16:25)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Cel mai inspirat comentariu pe care l-am citit vreodata.
      Bravo
  • -1 (1 vot)    
    .... (Luni, 22 martie 2010, 22:24)

    13exe [utilizator]

    O majorare acceptabila pentru profesorii si in limita in bunului simt deoarece dupa parerea mea mai mult nu se putea in aceasta perioada tensionata si mai ales ca inca efectele crizei nu ai trecut.
  • -1 (1 vot)    
    Eu nu recunosc justitia romana,doar pe cea UE. (Marţi, 23 martie 2010, 16:28)

    cornel [anonim]

    Acewlas comentariu ca la "subiect"
  • 0 (0 voturi)    
    merita mai mult (Marţi, 30 martie 2010, 21:35)

    Clau [anonim]

    profesorii sunt o categorie profesionala foarte slab platita pentru rolul major intr-o societate. O marire de 50% la un salariu de 1000-1300 lei cat au majoritatea nu este o suma mare. Guvernul trebuie sa le acorde aceasta marire, cu toata criza din Romania. Atunci cand economia duduia era si mai bine sa faca acest lucru.