Emil Boc a dispus alocarea de fonduri suplimentare pentru profesorii de la Buzau

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 14:12 Actualitate | Esenţial

Prim-ministrul Emil Boc a dispus alocari suplimentare de fonduri pentru a acorda majorarea salariala de 17% cadrelor didactice care nu au primit aceasta crestere.

"Am dat dispozitie ca la Buzau, daca au fost cazuri de profesori care nu au primit majorarea de 17%, la fel ca toti profesorii din tara aceasta, sa se faca alocatie suplimentara de bani, sa primeasca", a declarat premierul, luni, la postul public de radio, citata de Agerpres.

Aproape 2.000 de cadre didactice participa, luni in Piata Dacia din Buzau, la un miting de protest fata de neacordarea sporurilor salariale obtinute in instanta.

Actiunea este organizata de Sindicatul Invatamantului Preuniversitar ''Ion Neacsu'' din Buzau si este prima din cele trei zile de proteste pe care cadrele didactice le-au anuntat, in paralel cu suspendarea cursurilor pentru a doua saptamana consecutiv.

In anul 2008, Parlamentul a votat o majorare salariala de 50%, ulterior majorarea fiind redusa la 17%.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

800 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Cata consecventa!? (Luni, 22 martie 2010, 14:30)

    vio [anonim]

    Acum cateva zile Boc era foarte sobru si sever si declara ca nu sunt bani pentru nimic! Ca orice marire castigata in instanta se va face la anu, sau candva. Pentru ca nu sunt bani.

    Acum, "da dispozitii"!

    Pai, ori are, ori n-are? Ori spune adevarul ca nu sunt bani si apoi ii gaseste, opri spune minciuni ca nu sunt bani si apoi....
    • +4 (6 voturi)    
      Nu vio draga, (Luni, 22 martie 2010, 15:06)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui vio

      NU SUNT BANI pentru majorari salariale. Dar atata timp cat oamenii astia nu au primit marirea de 17% in timp ce altii au primit-o, nu ti se pare ca sunt nedreptatiti? Si ca ar trebui sa li se faca dreptate? Si una e sa dai unor oameni ceea ce li se cuvine, si alta sa maresti salariile in intreaga tara!
      • 0 (0 voturi)    
        stiu asta, (Luni, 22 martie 2010, 16:50)

        vio [anonim] i-a raspuns lui ioana

        dar acum cateva zile Boc era intrebat exact despre aceste cazuri, ale celor care au castigat in instanta. Iar raspunsul lui a fost acelasi: nu sunt bani pentru asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e ca in bancul cu sapca... (Luni, 22 martie 2010, 18:17)

      Simion [anonim] i-a raspuns lui vio

      Pai... ca nu da banii nu e bine. Ca-i da, iar nu e bine?
      Vina nu e a lui Boc, e a primarului PSD Boscodeala care a alocat repede banii profesorilor pentru alte cheltuieli.
  • 0 (4 voturi)    
    marire (Luni, 22 martie 2010, 14:42)

    prof. [anonim]

    ma uimeste faptul ca dnul boc nu stie ca acesti bani nu s-au dat in multe alte judete. sa vedeti ce o sa urmeze...
    • 0 (0 voturi)    
      Eu cred... (Luni, 22 martie 2010, 17:37)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui prof.

      ...ca domnul Boc nu stie multe. De exemplu am impresia uneori ca el inca stie ca in Ro avem crestere economica.

      Pe de alta parte nu inteleg de ce trebuie sa intervina PM pentru a regla asa ceva (discrepante in maririle salariale)? Nu avem ministru de resort (Androneasca si acum Funeriu)? Nu avem ministru de finante (Pogea, Vladescu)? Ce dialog institutional intre ministere e asta? Doamne in ce tara traim...

      Imi dau seama, pe zi ce trece si aflu de asemenea situatii, ca am o imagine total gresita despre modul de functionare al administratiei publice locale si centrale din RO. Nu exista coordonare, sedinte operative, procese verbale, e-mailuri, telefoane etc....nimic nimic...fiecare face dupa cum il taie capul si cu cat esti mai sus in ierarhie cu atat esti mai prost informat (a nu se confunda lipsa de informare cu sintetizarea informatiilor - nu e treaba ministrului sa stie ca profesoara X are salariul nemarit insa cand un judet intreg e in situatia asta ar trebui sa stie).
  • +1 (1 vot)    
    bani (Luni, 22 martie 2010, 14:59)

    elis [anonim]

    deci ca sa primesti bani in plus la salarii trebuie sa iesi in strada si cum ramane cu ce spune primulministru cand face declaratii peste cum ca nu sunt bani.Dle primministru dar la bani pentru investii cand va ganditi sunt singurii bani care invetiti ar aduce locuri de munca pt.multi napastuiti in tara noastra.
    • -1 (1 vot)    
      mda (Luni, 22 martie 2010, 15:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui elis

      Nu, nu trebuie sa iesi in strada. Trebuie doar sa iti faci cunoscute probemele. Hai sa apreciem lucrurile bune care li se intampla unora dintre noi si sa recunoastem faptul ca reactia lui boc este una de bun simt. este una normala, o reactie care face dreptate unor cadre didactice!
  • -1 (3 voturi)    
    Domnilor, fiți serioși (Luni, 22 martie 2010, 15:11)

    ady624 [utilizator]

    Stimabililor, vă rog, calmați-vă... Constituția NU SE NEGOCIAZĂ. La fel ca și legea. Așa cum nici salariile nu se negociază în an de criză.... Ce ziceam eu de Boc? Să vedeți când i-or sări toți în cap că deh, standarde duble nu se pot aplica (dar se pot negocia). Și peste ei, vor sări și UDMR... Pentru că atunci când una zici și alta faci, ești luat de ce ești. Adică ești luat de Boc. Scuzați cinismul.

    Adrian