Oprescu a inspectat Pasajul Basarab: lucrarile sunt finalizate in proportie de 70%

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2010, 12:37 Actualitate | Esenţial

Pasajul Basarab - harta proiect
Foto: AGERPRES
Primarul general Sorin Oprescu a inspectat, sambata, santierul Pasajului suprateran denivelat Basarab, constatand ca lucrarile au fost efectuate in proportie de 70%, relateaza Agerpres. Edilul sef al Capitalei a estimat ca lucrarile la acest pasaj vor fi incheiate pana la sfarsitul anului in curs si a precizat ca, in total, costurile se vor ridica la 180 milioane de euro.

Restrictii de trafic si trasee RATB modificate

In vederea continuarii lucrarilor la Pasajul Basarab, circulatia in zona intersectiei Calea Grivitei cu Sos. Nicolae Titulescu va fi deviata de sambata pana miercuri, informeaza un comunicat RATB. In aceasta perioada, liniile de transport public din zona vor functiona pe trasee modificate, astfel:
  • Linia 86 va functiona pe traseul actual numai intre Stadionul National si Gara de Nord, cu intoarcere prin Bd. Gh. Duca, Bd. Alexandru Ioan Cuza, Str. Leonida Varnali si Str. Polizu.
  • Linile 65 si 97 vor functiona pe traseul actual intre Cartierul Pajura, respectiv Strandul Straulesti si intersectia Calea Grivitei/Str. Costache Marinescu, unde troleibuzele vor intoarce.
  • Liniile 105 si 780 vor functiona pe un traseu modificat de la Piata Garii de Nord, pe Bd. Gh. Duca, Bd. Alexandru Ioan Cuza, Bd. Banu Manta, Bd. Ion Mihalache, Str. Aviator Popisteanu, Bd. Expozitiei, apoi traseele actuale.


Citeste mai multe despre   






















4374 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Hopa, (Sâmbătă, 20 martie 2010, 13:47)

    domino63 [anonim]

    a iesit musca la arat!
    Opãrescule, du/te, nene si lasa/ne!
    Da/te mare la alte televiziuni.
    Esti penibil, impertinent, slugarnic si lipsit de scrupule. Ferice de babele care te/au vot(m)at!
  • +2 (6 voturi)    
    Mda.... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 13:55)

    Cristi [anonim]

    Oricum e un proiect demarat pe vremea lui Basescu... Care era sabotat de un cosiliu municipal pesedist majoritar ostil. Asa ca doctorul ororilor nu trebuie sa-si asume vreun merit din toata treaba asta. Pe de alta parte, ce se mai aude doctore despre nazbatia aia de autostrada suspendata????
    • -3 (3 voturi)    
      Oprescu este singurul primar care a miscat ceva (Duminică, 21 martie 2010, 13:00)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Si Oprescu are un consiliu ostil si cu toate astea a preluat pasajul de la 15% si la dus la 70%. Fireste ca o sa-l termine. Si va face si autostrada suspendata. Oprescu a terminat 19 scoli in 2 ani iar Videanu 2 intr-un mandat. Aceste lucruri nu se vad? Oare de ce?
      • +3 (3 voturi)    
        Du-te si canta la alta masa... (Duminică, 21 martie 2010, 15:13)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        ... Dar de "marea asfaltare" cu 3.000 de euro ce zici? Furaciune pe fata !!
        Domn' doctor prins cu matza-n sac, chiar el recunoaste ca nu stie cate va costa asfaltarea de primavara, ca oricum banii sunt din bugetul primariei. Oare asfaltul era de 20 de ori mai scump decat un asfalt identic folosit in Ungaria.

        Lucrurile ASTEA SE VAD !! Ne-am convins de domn' doctor !!!
        • 0 (0 voturi)    
          Esti glumet (Duminică, 21 martie 2010, 20:14)

          Lori [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          Bai prietene, nu va convine Oprescu pentru ca este singur impotriva tuturor! Nu va convine pentru ca nu va lasa sa va manifestati in voie prin capitala si sa impanziti totul cu firmele voastre capusa. Gata!! Nu va mai puteti face mendrele pe aici si vreti sa-l dati jos pe Sorin Oprescu, singurul care a facut cat de cat in Bucurestiul asta. Sa va fie rusine!!
    • 0 (0 voturi)    
      Te inseli (Duminică, 21 martie 2010, 20:11)

      Matei [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Eu nu stiu cum vezi tu lucrurile, dar dupa parerea mea Sorin Oprescu este cel care merita totul. De ce nu a facut Videanu nimic? De ce pe vremea lui Videanu infrastructura a fost devastatoare, iar acum pe vremea lui Oprescu, Bucurestiul nu mai are astfel de probleme. Pasajul Basarabi este meritul lui Oprescu...
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte bine ! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 14:34)

    George [anonim]

    Hai mai repede cu terminarea lui. Domnul Oprescu nu va opriti, continuati lucrarile la pasaje. Am vazut ca se lucreaza la pasajul Lujerului dar trebuie sa va apucati si de pasajul subteran pe sub calea ferata Constata din Bucuresti Noi. Arata jalnic.
    In sfarsit un primar care face treaba !
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i treaba? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 14:43)

    Frobenius [anonim]

    Domnu' primaru', stilpu' ala sta asa de patru ani. Las' ca-l fac japonezii la toamna! Iti spun eu, nu mai ninge pina atunci.
    Acu', ca tot s-a facut frumos afara si e gata si scurmatura de pe Berzei, nu punem si noi de-o berica, un mic, un cirnat record sau alte produse traditionale? Hai, Gigele, ca doar esti primar de capitala, ce naiba!
  • +1 (3 voturi)    
    da cu virgula (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:20)

    Tim [anonim]

    Nu inteleg cum putem plati 180 mil EUR pentru un podet la care se munceste de mai bine de 4 ani si o sa se mai munceasca inca 1 an pe putin?!

    Vedeti spre comparatie Viaductul Millau http://en.wikipedia.org/wiki/Millau_Viaduct care a costat 394 mil EUR, s-a executat in doar 3 ani (inainte de termenul prevazut).
  • 0 (2 voturi)    
    adevarata problema este ca... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:37)

    mark_atmail [utilizator]

    nu va rezolva nici o problema de circulatie acest pasaj. titulescu (intre primarie si p-ta victoriei) este acum foarte aglomerat si se circula pe o singura banda, de alfel ca si pe banu manta...da cand o sa vina dinspre grozavesti zeci de mii de masini... si alta mare problema e ca de la coborarea de pe pasaj (spre guvern) pana in p-ta victoriei mai sunt 4 (patru) semafoare...tare nu? strazile nu cred ca se vor largi pentru ca la ultima borduriada de anul trecut, titulescu a pierdut din carosabil, iar spatiul verde de pe mijloc nu il va sacrifica nimeni. sa nu mai pomenesc ca parcari pentru oamenii din zona nu se vor face niciodata! spagile pentru pasaj s-au lua de mult. inainte de 2004. chiliman in campania din 2004 la antena 1 si citez "locuitorii din zona vor fi sacrificati"... acum se da impotriva pasajului ca nu mai e cu imbecilul de base, de...
  • 0 (2 voturi)    
    promisiuni neonorate (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:51)

    analistul de serviciu [anonim]

    Domnule Primar General Oprescu, in decembrie anul trecut spuneati ca se va redeschide circulatia pe Splai in cateva zile!?
    Cateva zile au trecut si inca nu se lucreaza nici macar sa se astupe gropile, apoi cum sa se dea drumul circulatie pe acolo.
    In iulie, tot dumneavoastra spuneati ca circulatia pe sub superbul pasaj se va relua pe Splai in Septembrie.
    Si?
    Asa ca de promisiuni suntem satui, domnule Primar General Oprescu!?
    Va trece mandatul si inca nu se vede decat .....vorbarie ieftina.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa punem adevarul in drepturile sale (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Propun o necesara schimbare : 'Pasajul Orhideea" sa fie numit "Autostrada suspendata-zburatoare Orhideea-S.O." ( S.O. -initialele actualului primar-erou).
    La cele doua capete ale acestei 'autostrazi' sa fie plasata cate o placa imensa, din marmora, pe care sa fie scris ca aceasta lucrare este opera initiata si coordonata exclusiv de primarul Sorin Oprescu si ca nu are nici cea mai mica legsatura cu 'pasajul' cu care un primar predecesor (fara sa se mentioneze numele Traian Basescu) era gata, gata sa infesteze peisajul local, daca nu i se opuneau energic si decisiv 'oamenii de bine' din Consiliul Municipal, ce il tineau in frau pe-atunci.
    • -2 (2 voturi)    
      Sorin Oprescu ce promite face (Duminică, 21 martie 2010, 14:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      1. A redat parcarile Dalli bucurestenilor
      2. peste 15 scoli in 2 ani de mandat fata de 2 facute de Videanu.
      3.Stadionul National este gata in proportie de 80 la suta.
      4. A continuat subventionarea gigacaloriei.
      5. Pasajul Basarabi este gata in proportie de 70%

      Lucrurile astea nu se vad?
      • 0 (0 voturi)    
        De unde stii tu Mihai? (Duminică, 21 martie 2010, 20:32)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Ce inseamna 80% din stadionul national? Dar 70% din pasajul Basarabi? De unde stii ca termenele de finalizare sunt respectate?
  • +1 (1 vot)    
    Bulevardul Tudor Vladimirescu (Duminică, 21 martie 2010, 9:31)

    sisi [anonim]

    Inca una din rusinile Bucurestiului: Bulevardul Tudor Vladimirescu- intre Panduri si Chirigiu - o strada cu doua benzi pe care nu se poate circula, deoarece, e construita in mijlocul unui mandan. Acest "bulevard" ar trebui sa inchida celebrul inel din care face parte si Podul Basarab.
  • 0 (2 voturi)    
    Teama de normalitate (Duminică, 21 martie 2010, 12:12)

    Camelia [anonim]

    Vestile bune trec fara sa fie bagate in seama.Stirea ca lucrarile de la Basarab se incadreaza in grafic ,ca Primarul Oprescu a inspectat santierul,se inscrie in firescul lucrurilor.Dar consumatorul de presa vrea senzatii tari sau macar un mic scandal,acolo.Uite ca se poate si fara!
  • -1 (1 vot)    
    Promisiune Onorata (Duminică, 21 martie 2010, 12:23)

    Alexandra [anonim]

    A stat Oprescu cu mainile in san,referitor la Pasajul Basarab?Nu,nici decum!Consiliul l-a sabotat,a trebuit sa rezolve problema exproprierilor,mostenita de la Videanu;si uite asa,s-a pierdut timp pretios.Dar toate acestea se vor recupera.Doar vremea satina cu noi!Bucurestenii si Oprescu vor desface sampania de revelion pe Pasajul Basarab!
  • 0 (0 voturi)    
    Fiecare vrea sa mance (Luni, 22 martie 2010, 21:11)

    Nimic nou supt sore [anonim]

    Asta e figura si cu al vostru siteu.A castigat PDL sa manance si eu, ca doar am facut destul fomea in campanie.
    Forzza pesa!