CSM s-a sesizat in dosarul Voicu, dupa ce a "luat cunostinta din presa ca exista date legate de conduita relativ necorespunzatoare a unor magistrati"

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 18:19 Actualitate | Esenţial

Consiliul Superior al Magistraturii s-a sesizat in cazul senatorului PSD Catalin Voicu si a cerut Inspectiei Judiciare sa faca verificari. Anuntul a fost facut de presedintele CSM, Florica Bejinaru, care a declarat ca, "luand cunostinta despre acest caz din presa, ca exista date legate de conduita relativ necorespunzatoare a unor magistrati, CSM a sesizat Inspectia Judiciara, care in acest moment efectueaza verificari", transmite Mediafax.

"Nu vreau sa fac comentarii pe acest caz, insa vreau sa punctez faptul ca, luand cunostinta despre acest caz din presa, ca exista date legate de conduita relativ necorespunzatoare a unor magistrati, CSM a sesizat Inspectia Judiciara, care in acest moment efectueaza verificari, urmand ca rezultatul sa va fie cunoscut si dumneavoastra", a declarat Florica Bejinaru.

Reactia vine dupa ce HotNews.ro a dezvaluit in exclusivitate fragmente din referatul DNA care insoteste cererea de arestare a senatorului PSD, acuzat de trafic de influenta si fals in legatura cu acte de coruptie. Este vorba despre discutii intre Catalin Voicu si judecatorii de la Curtea Suprema Florin Costiniu si Cristian Jipa, precum si dezvaluiri despre mecanismul musamalizarii dosarelor in justitie, asa cum rezulta din targuiala dintre senatorii PSD Alexandru Mazare si Catalin Voicu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1802 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Cam prea tarzior. Foarte tarzior... (Vineri, 19 martie 2010, 18:29)

    Cristi [anonim]

    Si? Ce-o sa le faceti lui Costiniu si lui Jipa???? O sa le dati vreo mustrare si gata, s-a rezolvat! Nu? Daca justitia nu-i baga la parnaie pe cei implicati in aceasta retea mafiota e limpede despre ce este vorba si putem afirma ca suntem pierduti pentru multi ani de-aici inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      CSM-ul s-a...autosesizat? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 7:14)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cum sa-i bage la puscarie?
      Exista o increngatura de relatii si interese asa de mari si stranse in "justitie" incat nu risca sa-i aresteze din cauza dezvaluirilor pe care le-ar putea face acesti judecatori penali.
      Ei se bazeaza pe santaj si atunci...gasesc motive sa-i faca basma curata sau sa amne procesele pana la sfintele calendre
    • 0 (0 voturi)    
      compozitia CSM? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 13:38)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      si cand a propus TB ca in CSM sa apara in proportie de 33% societatea civila? CSM s-a rasculat, Ciuvica a turbat, Anatemele au fulgerat si iRealitatea Tv a tunat!
  • +21 (21 voturi)    
    E groasa.. (Vineri, 19 martie 2010, 18:39)

    nick [anonim]

    Ii asteapta niste sanctiuni ingrozitoare din partea CSM-ului, cred ca vor fi de-a dreptul...mustrati si li se va taia sporul de confidentialitate pe o luna, ca
    n-au stiut sa faca in asa fel sa nu rasufle povestea...
  • +17 (17 voturi)    
    Relativ? (Vineri, 19 martie 2010, 18:40)

    ddanescu [utilizator]

    Ce nuantare sublima! Adica pare relativ pentru noi, la CSM, aici se intampla chestia asta toata ziua... ce mare lucru?

    Cat tupeu, doamne...
    • +11 (11 voturi)    
      Javrele din CSM sunt toate corupte! (Vineri, 19 martie 2010, 19:03)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

      CSM este plin de pesedisti mascati sub roba de magistrati. La ei totul este relativ, mai putin avantajele pecuniare care musai sa fie concrete. Mi-e sila...
  • -14 (16 voturi)    
    Poate verifica si cum au (Vineri, 19 martie 2010, 18:52)

    Plano10 [anonim]

    ....ajuns documentele de la DNA la HotNEWS?
    • +15 (15 voturi)    
      Au ajuns de la parlament... (Vineri, 19 martie 2010, 19:13)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Plano10

      ...unde DNA le-a trimis, dupa cum cere legea. Nu stiu sigur daca asta le face imediat documente publice, dar daca se vor discuta in plenul senatului nu vad de ce nu ar devenii publice.

      Asta din punct de vedere legal. Din punct de vedere jurnalistic, HotNews, jos palaria!
    • +9 (9 voturi)    
      Da Ciuvica draga (Vineri, 19 martie 2010, 19:32)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Plano10

      cred ca verifica cum, noi prostimea, am avut acces la informatie!!!
    • +10 (10 voturi)    
      pentru Plano10 (Vineri, 19 martie 2010, 19:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Plano10

      Ce conteaza? Te deranjeaza ca opinia publica afla cate ceva despre banditii astia? Tu ai vrea ca toate mizeriile astea sa le faca banditii " sub plapuma" ca noi sa nu stim nimic? Si sa nu se ia nici o masura impotriva lor?
      Ce e cu tine? Esti si tu bandit? Esti frate cu unul din ei?
  • +11 (11 voturi)    
    Ce rol are CSM-ul asta (Vineri, 19 martie 2010, 18:59)

    Gogu [anonim]

    Eu nu pricep ce rol are CSM-ul asta ca pare facut la comanda doar ca unii sa ia niste salarii imense. Prea multi paraziti bugetari in tara asta. Mai trebuie taiati din ei.
  • +19 (19 voturi)    
    cunoastem CSM-ul (Vineri, 19 martie 2010, 19:12)

    MirceaA [utilizator]

    asa cum sunoastem verificarile CSM-ului, declaratia lor va suna cam asa... "din verificari a reiesit ca asa-zisii inculpati repetau la telefon o piesa de teatru despre Mafie."
    • +5 (5 voturi)    
      Super (Vineri, 19 martie 2010, 19:32)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      .
    • +3 (3 voturi)    
      PREA TARE COMENTARIU (Sâmbătă, 20 martie 2010, 0:20)

      scooby_doo [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      in sfarsit mai vedem si un Eminescu in tara lui Creanga
  • +13 (13 voturi)    
    "Sergiu" cel ce a postat (Vineri, 19 martie 2010, 19:30)

    Audit [utilizator]

    la articolul despre Costiniu scie ca ii trimite acestuia un scuipat din adancul plamanilor. Eu fac acelasi lucru in obrazul INTREGII justitii din Romania.
    Inca o data: SCARBELE NAIBII!! Nu aveti bun simt, frica de Dumnezeu, de nimic.
    Oamenii politici (un fost consilier al lui Iliescu), asa zisii jurnalisti (Chireac), asa zisii analisti (Ciuvica) incrimineaza Hotnews ca au pus la dispozitia noastra materialele.
    In ce tara traim?
  • +7 (7 voturi)    
    REMEMBER (Vineri, 19 martie 2010, 19:40)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @Scriam in 2008ca la marea vanzoleala din decembrie raspandacii au stat o mica perioada ascunsi, ca, apoi cu bunavointa bunaciunii de bunicute sa intre in toate partidele si structurile.Romania a mai pierdut o sansa la alegerea Constantinescului.Aeroporturile erau pline ,puteau f i stransi la l;egatura.Dar..structurili....Astazi e prea tarziu.Infectate sunt si aspiratoarle si maturile.Trebuie eradicarea cu masuri radicae.Dar de catre cine. Infestarea e aproape totala.Maselede manevra gata sa raspunda PSDR-ului cu greve si masuri de strada neproductive in plina criza morala si economica,in celelalte tari din UE fiind oameniiprea seriosi si preocupati cu adevarat de viitorul tarii ci tineretului.Un ex Polonia.DDD
  • +5 (5 voturi)    
    Corb la corb nu-si scoate ochii ! (Vineri, 19 martie 2010, 20:56)

    motul [anonim]

    Cine-i va judeca pe Costiniu si Jipa sufera de aceleasi metehne comunisto-securiste, si vor fi declarati curati ca lacrima,deci nevinovati.
  • +3 (5 voturi)    
    intr-o tara normala... (Vineri, 19 martie 2010, 20:56)

    goe [anonim]

    Intr-o tara normala astia erau deja toti arestati. Judecatori, senatori, politisti, patroni, toti.
    Caracatita poate fi infranta numai prin intelegeri de genul: o sa iei 20 de ani cu executare, dar pentru fiecare "coleg" pe care-l dai in gat de care noi nu stiam deja iti scadem un an din pedeapsa. Fiecare sa poata sa-si scada maxim 10 ani, adica sa tradeze alti 10 si sa faca minim 10 ani. Ma rog, nu stiu cine mai ramane afara sa-i condamne pe toti, dar asta-i alta poveste.
    • +2 (2 voturi)    
      nu ar fi fost... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 11:25)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui goe

      judecatori, senatori, politisti sau patroni (decat cel mult de bordel) intr-o tara normala, nu ar fi ajuns sa fie reprezentanti ai statului si aparatori ai legii astfel de indivizi. Dar, obiectiv vorbind, ei reflecta foarte fidel ce fel de tara a ajuns sa fie Romania. Nu e nici bine, nici rau, e doar ce se intampla. Important e ca ajung la lumina astfel de inregistrari. Care, evident ca nu sunt reale...ci doar publice :)
  • +7 (7 voturi)    
    salarii marite pentru magistrati (Vineri, 19 martie 2010, 21:15)

    Mihai [anonim]

    Oare ce pozitie a avut sotul doamnei costiniu in problema salariilor magistratilor? Oare a insistat pentru pastrarea sporului de stres, de confidentialitate, etc? Iata ca era intr-adevar nevoie de spor de confidentialitate, ca uite ce se intampla... afla toti ghiortanii ce faci tu la munca. Ce fel de tara e asta domule in care se intampla asa ceva? Nu e bine.
  • +5 (5 voturi)    
    Bijuterie lingvistica (Vineri, 19 martie 2010, 21:24)

    Leon [anonim]

    Tin sa subliniez aceasta bijuterie facuta din cea mai pura esenta de lemn: conduita relativ necorespunzatoare. "Relativ"-ul ala face toti banii. Care sa fie atunci "absolut"-ul? Sa intre judecatorii si oamenii politici intr-un loc public cu mitraliera in mina?
    • +3 (3 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 20 martie 2010, 0:15)

      scooby_doo [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      sa intre un cetatean normal cu mitraliera-n mana intr-un loc plin de judecatori si politicieni, dar daca intra sa si goleasca acolo vreo 5-6 magazii, macar, ca sa fie rentabil
  • -2 (6 voturi)    
    pedeapsa ce o vor primi vinovatii (Vineri, 19 martie 2010, 22:09)

    gimini [utilizator]

    Magistratii vinovati vor fi batuti la palma cu cureaua de la ceas. In timpul executarii pedepsei, circul dosarelor Voicu le va abate atentia prostanilor de la adevaratele probleme pe care le au chiar in aceste secunde: ca le scad salariile, ca le scad pensiile parintilor, ca ii paste somajul.
    • +3 (3 voturi)    
      probleme adevarate (Vineri, 19 martie 2010, 23:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      create de tzaraceanu si guzganian, este? Matale esti convins, ca si voicu, seful matale, ca '' prostanii'' nu se prinde, are alte probleme, salariile, pensiile, somajul. Si uite asa postacii pnldsr ajung sa se creada inteligenti. Pas, nu e cazul.
    • +1 (1 vot)    
      Si pentru ca toate cele spuse de (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:23)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      tine trebuie sa poarte un nume i s-a spus CORUPTIA. De ea trebuie sa scpam, ea este cancerul societatii noastre. Nu s-ar fi ajuns la ceea ce enumeri tu daca nu era CORUPTIA.
      Te banuiesc ca ai fi Banicioiu. Gresesc?
  • +3 (3 voturi)    
    Domnilor... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 0:06)

    scooby_doo [utilizator]

    In China, condamnarea pentru infractiuni grave si foarte grave inseamna MUNCA SILNICA, condamnarea pentru infractiuni de coruptie insemna UN GLONT IN CAP..... de aceea China, care nu este lipsita de contrabanda si activitati ilicite si care are un miliard jumate de locuitori, are CEA MAI MARE REZERVA VALUTARA MONDIALA, si vorbesc ca unul care a fost acolo si a vazut, nu rezerva valutara, ci teama chinezilor care per total o duc mai bine ca multi romani. In China daca incalci o serie de legi, bagi munca, bagi CANAL, daca incalci urmatoarea serie de legi, nu mai bai nimic, ITI BAGA STATU' UN GLONT IN TZEST, indiferent ca esti primar, guvernant sau "mare" afacerist....... La ce iese din fund cu atatea drepturi... ale "oomului"
  • +4 (4 voturi)    
    erori au fost, erori sunt inca! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 9:05)

    bogdan [anonim]

    dragi comentatori, cred ca ati gresit interpretarea: sfantul csm e suparat pe procurorii care ancheteaza banditii, nu pe banditi insisi. cei de la dna sunt pe cale de a fi matrasiti din magistratura... sa ia aminte restul!
    ati vazut voi sa fi patit ceva familia judecatoare covei, din craiova, acoperisul junelui gangster de mare perspectiva, justin covei?!