Rovinieta cu valabilitate de trei luni, introdusa de la 1 august

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 17:43 Actualitate | Esenţial

Ministerul Transporturilor va introduce de la 1 august rovinieta cu valabilitate de trei luni, cuantumul acesteia nefiind inca stabilit. "In acest moment, actul normativ se afla la Parlament si urmeaza ca de la 1 august sa introducem rovinieta de trei luni, odata cu implementarea sistemului electronic de emitere a rovinietei", a declarat pentru Mediafax secretarul de stat in ministerul de resort Eusebiu Pistru.

In prezent, soferii pot achizitiona roviniete cu valabilitate de o zi, sapte zile, 30 de zile sau un an, la preturi intre trei euro si 1.210 euro, in functie de tipul autovehiculului.

Sistemul electronic de emitere si control al rovinietei va intra in functiune la 1 august, urmand ca soferii fara documentele care atesta plata acesteia sa achite Companiei de Drumuri despagubiri in functie de tipul vehiculului, respectiv intre 28 si 1.210 euro, si amenzi cuprinse intre 250 si 4.500 de lei.

Sumele provenite din despagubiri vor fi venituri extra bugetare ale Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) si reprezinta o suma egala cu tariful pe un an.

Amenzile vor fi intre 250 si 500 de lei pentru autoturisme, intre 750 si 1.200 pentru vehiculele cu masa maxima de 3,5 tone si poate merge pana la 4.500 de lei pentru camioanele cu masa de minim 12 tone si patru axe.

CNADNR va urmari esantioane de trafic si va transmite catre personalul care face verificari ordine de lucru prin intermediul unor terminale mobile privitor la datele de identificare ale vehiculelor de controlat.

Astfel, vor fi oprite in trafic doar vehiculele pentru care exista suspiciunea ca detinatorii nu au achitat acest tarif.

Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, soferilor li se va retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a rovinietei.

Proiectul mai prevede injumatatirea cuantumului amenzilor contraventionale, eliminand posibilitatea de retinere a 25% din cuantumul acestora de catre institutia din care face parte agentul constatator.

CNADNR a selectat la inceputul anului consortiul Novensys Corporation/UTI Systems pentru a livra sistemul, valoarea contractului fiind de 35,96 milioane de lei, fara TVA.


Citeste mai multe despre   






















2511 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ce taxa idioata rovinieta asta... (Vineri, 19 martie 2010, 18:54)

    Creator [utilizator]

    Dupa ce drumurile mai sunt cum sunt,s-au marit si impozitele la masini, mai introduc si taxe pe diverse poduri si drumuri...oricum e mare taxa pt Romania
  • +1 (1 vot)    
    sa se numeasca rovigneta pt gropi (Vineri, 19 martie 2010, 19:33)

    rovi [anonim]

    Nu stiu pt ce platim taxe , pe tot, pe drumuri, poduri, in benzina, etc. E inadmisibil sa ceri taxa pe drumuri, cind nu sint drumuri, tara lui papura voda.
  • +2 (2 voturi)    
    taxa (Vineri, 19 martie 2010, 21:12)

    taxa bechetel [anonim]

    normal sa se adune taxe peste taxe. trebuie acoperita gaura BECHETEL !! uitati-va sa vedeti cum au pradat tot pe udne au trecut. acum e rindul nostru.
    unde esti tu Tepes, Doamne? cit mai rezistam sa ne mulga hotii astia?? sintem o tara de lumea a 3a.. dar in Europa
  • 0 (0 voturi)    
    adio la masinile de bulgaria (Vineri, 19 martie 2010, 21:26)

    fiscalul [anonim]

    Este ilegal sa dai rovigneta de 6 luni pt o masina cu nr de bulgaria... pentru ca ea nu poate sta in tara mai mult de 3 luni (conform legii). Deci pot fi obligati cei de bulgaria sa stea toata ziua sa se caute de rovigneta...
    Daca facem rovigneta la 3 luni~= cu cea la 6 luni o masina cu nr de bulgaria ar avea nevoie de 4 rovignete pe an, adica sa plateasca dublu fata de masinile inmatriculate in ro...
    Poate scapam de de problemele cu masini de bulgaria...
    codul rutier art. 82

    (4) Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca sunt asigurate pentru
    cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Vineri, 19 martie 2010, 21:40)

    ADRIAN [anonim]

    Platiti voi taxe... aia care au deschis ochii si au vazut pe ce dau banii,respectiv pe nimic,au decis sa NU mai plateasca. Este si cazul meu.
    Asigurare obligatorie ? Crap! (cand am avut nevoie am pierdut incredibil de mult timp si bani din buzunarul propriu,deci, nu se justifica).
    Rovinieta?Crap! ( o platesc deja insutit in carburantul ala nenorocit care se scumpeste zilnic!)
    CNADR ? wHO THE F**K is CNADR ? Aia care doar vor sa ia bani,dar nu ofera nimic in schimb? Mi-am rupt masina pe drumurile din Romania !!!!!!!

    Ce e mai trist, e faptul ca daca ai o amarata de masina, toti vor sa te jupoaie de zeci zi zeci de taxe, de parca ai fi bogatasul pamantului. Impozit,rovignieta,asigurare obligatorie,accize in carburant,draci laci.... Sa ii ia naiba cu toate taxele lor.Niste incompetenti.Daca aveam nivelul de trai al celor de prin vestul Europei,nu aveam nimic de comentat in legatura cu taxele....Vesnicile taxe...
  • +1 (1 vot)    
    ZZZ (Sâmbătă, 20 martie 2010, 8:50)

    Kini [anonim]

    Scarba profunda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rovignieta (Sâmbătă, 20 martie 2010, 12:19)

    Iulian [anonim]

    Oricum Prea scump pt Romania(mai ales pt camioane )
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa fac? un avocat ar fi de folos? (Vineri, 16 iulie 2010, 3:02)

    Dragos.s [anonim]

    Buna Ziua
    Am o Nelamurire Totala.va rog sama ajutati
    Sunt Cetatian Roman si Locuiesc in germania
    Dar in Buletin am aderesa cea veche din romania.

    Vreau sa vin in romania cu masina inmatriculata
    in germania si asigurata tot in germania.

    si vreau sa vin Petru o perioada de 12 Luni
    Dar peste vro 7 Luni trebuie sa Ma intorc
    inapoi in germania petru (R A R) (T Ü V)
    Va rog.imi puteti zice daca pot veni cu masina
    petru perioada asta asa mare si daca da ce trebuie
    sa fac sau ce act imi trebuie??
    Va Multumesc
    Cu stima Dragos,S