VIDEO Catalin Voicu va fi audiat martea viitoare in Comisia Juridica din Senat

de L.Parvu, A. Biro     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2010, 10:39 Actualitate | Esenţial

Cele 11 volume ale dosarului de urmarire penala a senatorului Catalin Voicu au fost desigilate de presedintele Comisiei Juridice din Senat. Senatorii juristi vor studia, astazi, documentatia dosarului. Presedintele Comisiei, senatorul Toni Grebla, a declarat ca nici un document din dosar nu va fi facut public. Comisia juridica analizeza dosarul senatorului PSD Catalin Voicu, pentru a formula un punct de vedere la cererea DNA de arestare preventiva a acestuia, urmand ca decizia de aprobare sau respingere a cererii sa fie luata in plen.

UPDATE: Catalin Voicu va fi audiat martea viitoare in Comisia Juridica din Senat.

Senatorul Toni Grebla (PSD), presedintele comisiei juridice din Senat, a desigilat dosarul de urmarire penala a senatorului Catalin Voicu. “Anexat prezentei am primit si cele 12 volume ale dosarului. Comisia juridica constatand ca volumele au ajuns sigilate vor purcede la studierea lor”, a declarat senatorul Toni Grebla.

El a mentionat ca nici dosarul, nici referatul de urmarire penala nu vor fi facute publice. “Conform legii, urmarirea pena nu este publica. Avem o obligatie de confidentialitate de a nu dezvalui date concrete sau fapte din dosar”, a mai explicat Toni Grebla. In replica, senatorul Iulian Urban a mentionat ca in cazul Ridzi documentele au fost facute publice. “Poate le vedem pe bloguri, poate pe blogul lui Tolontan”, a declarat Iulian Urban. Presedintele comisiei a mentionat ca va fi intocmit un raport asupra dosarului si doar acel raport va fi facut public.



Intr-un caz similar, in care era acuzat  Adrian Nastase, Camera Deputatilor a publicat in 2008 referatul pe site-ul institutiei, astfel ca mare parte din probatoriu (interceptari, declaratii de martori, alte probe) a putut fi consultata de catre parlamentari, presa, de oricine. De altfel si CSM a stabilit ca referatele din aceste dosare sunt publice.

"Comunicarea pe site a referatului prin care s-a solicitat, motivat, avizul de incepere a urmaririi penale nu reprezinta un act in sensul celor care nu pot fi publice, cu privire la care trebuie sa se pastreze confidentialitatea, cum sunt celelalte acte care exista in dosarul de urmarire penala", declara, pe 21 iunie 2008, pentru MEDIAFAX, Lidia Barbulescu, raspunzand unei intrebari referitoare la caracterul pe care ar trebui sa-l aiba comunicarea documentului privindu-l pe Adrian Nastase si publicat pe site-ul Camerei Deputatilor.

Presedintele Comisiei Juridice din Senat, Toni Grebla, a declarat ca situatia dosarului Voicu nu este similara deoarece dosarul lui Adrian Nastase era in alta faza procedurala. Senatorii din Comisia Juridica au mai mentionat ca, dupa studierea dosarului, vor face declaratii.

Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a transmis miercuri, 10 martie, presedintelui Senatului Romaniei, cererea de incuviintare a arestarii preventive a senatorului Catalin Voicu. DNA a inaintat ministrului Justitiei solicitarea de sesizare a Senatului pentru a cere arestarea lui Voicu, acuzat de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.

In acest caz mai sunt cercetati Alexandru Mazare, fratele primarului Constantei, Florin Costiniu, presedintele Sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si Cristian Jipa, judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Procurorii i-au audiat pe oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2160 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    pe surse, pe surse (Joi, 18 martie 2010, 11:25)

    calm [anonim]

    senatorii PSD vor da pe surse TOT ca sa poata Voicu sa anihilieze martorii si probele.
    • +8 (8 voturi)    
      tocmai (Joi, 18 martie 2010, 11:39)

      micsunica [utilizator] i-a raspuns lui calm

      de aceea trebuie arestat.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa vedem pesedisto-penelistii o sa-l apere? (Joi, 18 martie 2010, 11:33)

    Ramona [anonim]

    Hotii care au furat tara atatia ani trebuie inchisi.Nu conteaza ca sunt pesedisti,penelisti sau pedelisti.Sper ca justitia sa-si faca treaba,ca de cerut salarii mari ...au cerut.
  • +4 (4 voturi)    
    cand o da cu grebla prin hartii (Joi, 18 martie 2010, 11:41)

    mircea [anonim]

    or sa ramana niste ciorne mici si o sa zica in conferinta de presa ca nu s-au constatat decat niste contraventii acolo, drept pentru care inceperea urmaririi penale nu este necesara.

    desi sper sa fie exact pe dos. numa ca daca troll-ul ala incepe sa dea din gusa s-ar putea sa intre juma de parlament in vizorul DNA. ceea ce - evident - iar nu e bine. cum zicea un nene "you don't throw your team in front of the truck..."
  • +6 (6 voturi)    
    eu (Joi, 18 martie 2010, 11:43)

    mda [anonim]

    mare mister... mare branza...

    colegii de partid PSD vor sa elimine dovezile solide si martorii incomozi..

    astfel dosarul colegului lor va cuprinde probe si dovezi neclare.. si vor tot amana judecata asa cum au facut-o in cazul lui nastase sau altii si altii cercetati pentru coruptie la nivel inalt...

    nenea voicu le-a zis clar.. daca pica el, o sa pice si alti rechini mari din PSD... e foarte simplu pentru ei...

    trebuie sa-l fereasca pe voicu de parnaie.. ca sa se fereasca si ei.... tot de parnaie..

    daca nu asa se fac jocurile astea cu justitia.. eu imi tai un picior!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pune si o mentiune (Joi, 18 martie 2010, 12:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui mda

      ca de la masa sau de la pian. ca sa fii acoperit... :)
  • +5 (5 voturi)    
    eu nu inteleg.. (Joi, 18 martie 2010, 12:11)

    marlene [anonim]

    de ce trebuie sa studieze parlamentarii dosarul??? Nu se poate trece direct in instanta si justita sa spuna daca e vinovat sau nu? Cum adica un senator PSD (adica din aceeasi oala), spune daca merge in justitie sau nu? Nu cred ca mai exista o tara prin Europa asta (poate prin Africa) unde sa fi auzit de asa ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    O fi constitutional? (Joi, 18 martie 2010, 13:03)

    mircea [anonim]

    O fi constitutional ca niste infractori sa dea aprobare pentru cercetare altui infractor?Cam asa arata senatul romaniei.Nu spun ca toti senatorii au probleme cu legea,dar daca ei se complac in aceasta situatie,daca senatorii se opun ,sau lungesc la nesfarsit procedurile de ancheta,merita sa fie catalogati toti ca facand parte din grupul de infractori.Ei ar trebui ,pentru a nu stirbi imaginea institutiei,sa ceara anchetarea cat mai rapida a celor care au dosare e ancheta,nu sa amane sine die discutiile in parlament.Senatul ,prin Geoana presedinte,Voicu anchetat,Toni Grebla sustinator Voicu,Melescanu compatimator Voicu,etc nu mai are nici-o credibilitate.Pare a fi o institutie care face legi care sa favorizeze infractorii.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Joi, 18 martie 2010, 14:29)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Unde s-a mai pomenit sa se judece infractor pe infractor.
  • +2 (2 voturi)    
    instanta (Joi, 18 martie 2010, 13:32)

    ioan [anonim]

    Eu tot nu intelg, Senatul este instanta de judecata?! Ce cauta dosarele penale acolo daca puterile in stat sunt separate? Senatului ii trebuiesc aduse la cunostinta, capetele de acuzare si atata. Analiza probelor o face instanta de judecata. La noi toate sunt pe dos, Senatul s-a transformat in instanta de judecata, guvernul face legi in loc sa le aplice, majoritatea politicienilor cu dosare penale, sunt tergiversati si amanati prin diferite proceduri. In schimb baba Floarea care a furat o rata este automat bagat la zdup! Daca asa arata un stat de drept eu ma dezic e ell. Unde este egalitate cetatenilor in fata legii? Daca cineva instrumenteaza dosare fara probe sa raspunda! Este treab apararii sa demonteze lipsa de fundamentare a unei acuzatii dar numai in instanta nu la Senat une spiritul de gasca da sentinte, de neincepere a urmaririi penale.
    Cu asa proceduri in justitie o sa fie condamnati doar prostii iar marii rechini o sa pozeze in fecioare imaculate.
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie arestat. (Joi, 18 martie 2010, 14:22)

    Audit [utilizator]

    Lasati-l sa se duca acolo unde ii este locul. Nu numai lui. Daca Justitia era corecta de la inceput de dupa 1990 poate domnul Voicu stiind ce i s-ar putea intampla nu ar fi ajuns in aceasta situatie. Asa si el si altii cred ca nu li se poate intampla nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    dom Greblaaaa (Joi, 18 martie 2010, 23:21)

    MirceaA [utilizator]

    de ce sa nu fie facute publice dosarele? Esti si matale prin ele? Sau v-a prins pe toti cu chilotii in vine?