Ambasada SUA introduce un nou formular de solicitare a vizei americane

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 14:07 Actualitate | Esenţial

Ambasada SUA la Bucuresti anunta introducerea unui nou sistem electronic de solicitare a vizei - Consular Electronic Application Center (CEAC) - si a unui nou formular de solicitare a vizei - DS-160, a carui completare va deveni obligatorie pentru toti solicitantii de viza, incepand cu 1 aprilie.

Potrivit unui comunicat transmis miercuri de institutie, DS-160 are o serie de avantaje fata de formularele folosite in prezent. DS-160 este formularul electronic unic ce va fi folosit de catre toate persoanele care solicita o viza temporara pentru SUA. Incepand din aprilie, acesta va fi tradus in limba romana, iar solicitantii de viza isi pot adauga singuri fotografia, prin simpla incarcare din propriul computer. DS-160 inlocuieste formularele anterioare - DS-156, DS-157 si DS-158.

Odata completat online, formularul este transmis in mod direct Consulatului spre procesare. Solicitantii vor imprima doar pagina de confirmare, cu care se vor prezenta la interviu, informeaza ambasada, care precizeaza ca, astfel, se economisesc lunar mii de coli de hartie.

Programarile pentru interviu se vor face prin intermediul call center-ului, ca si pana acum, iar taxa de solicitare va fi platita la orice sucursala din Romania a Bancii Transilvania.

Noul sistem CEAC si formularul DS-160 pot fi gasite pe site-ul Ambasadei SUA la Bucuresti, la adresa http://romania.usembassy.gov/visas/non-immigrant.html. Pe aceeasi pagina puteti gasi o prezentare cu instructiuni de completare a DS-160, informatii despre standardele fotografiilor si un ghid cu raspunsuri la cele mai frecvente intrebari legate de completarea formularului. In plus, pe website exista acum si un ghid cu intrebari si raspunsuri despre criteriile de eligibilitate pentru viza.


Citeste mai multe despre   























10693 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Luati exemplu de "birocratie"! (Miercuri, 17 martie 2010, 16:57)

    Houstonianul [anonim]

    Luati exemplu despre cum o birocratie poate fi mai eficienta, si pentru insititutie, si pentru cetatean:

    - Nu este nevoie de mers "la Bucuresti" sau de stat la cozi pentru caciulit la ghisee doar pentru depus actele
    - Formulare electronice in epoca internetului

    Aplici de acasa din fotoliu, fara sa umbli cu dosarele pe drumuri aiurea.

    Prezenta in persoana este redusa la minim, doar pentru interviul in sine, care stii in ce zi este.

    Aveti atatia olimpici in informatica, la ce folos daca tot cu dosru' pe la ghiseele instituriilor de stat umblati? De ce nu se pot plati taxele online, de ce nu pot interactiona online cu bancile (ce aveti voi on-line banking e un sad joke, ca sa adaug un cont pentru transferuri trebuie sa trec oceanul si depun o hartie la ghiseu!), de ce nu se poate aplica pentru permise de conducere online, de ce nu se pot reinoi pasapoartele online, etc?

    Luati exemplu de "birocratie" eficienta de la americani: in loc de ghiseu, call center + internet. Nu trebuie sa re-inventati roata, sunteti in stare macar sa imitati asa ceva?
  • -3 (5 voturi)    
    am plans de bucurie (Miercuri, 17 martie 2010, 18:24)

    kalu [anonim]

    pentru pomana asta facuta slugilor de romani !!! Vai ce va mai iubesc americanilor ce sunteti, chiar asi si muri pentru voi in Afganistan sigur fiind ca peste 75 de ani o sa ne includeti in Visa Waiver si stranepotii mei vor slugarii mandrii obezii din america...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e nici o pomana (Miercuri, 17 martie 2010, 19:05)

      Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui kalu

      Nu e nici o pomana, este doar un pas prin care se eficientizeaza obtinerea vizelor. Nu vi se pare ca aceste proceduri ale ambasadei SUA sunt cu mult mai "umane" si mai "streamlined" decat prodecurile ineficiente si umilotoare ale multor ambasade europene de pe vremea cand era nevoie de vize Schengen?

      A doua la mana: soldatii romani in Afghanistan nu mor pentru americani ci pentru ei insisi: s-au oferit voluntar pentru misiune, acceptand un risc mare pentru o solda mai buna. Nu a fost luat nimeni cu arcanul si trimis in Afghanistan.

      A treia la mana: daca vreti sa fie scoase vizele pentru SUA, va dau eu o solutie simpla ca sa reduceti rata de refuz sub cerinta legala de 3%: nu mai aplicati nici unul timp de un an pentru viza => numarul de aplicatii 0 => rata de refuz va fi 0%.

      Cata vreme mare parte dintre aplicanti "isi incearca norocul" nu poate scadea rata de refuz. De ce nu va organizati ca natiune sa atingeti acest obiectiv? De ce autoritatile romane nu infinteaza un birou care sa pre-screen aplicatiile de viza SUA care sa se asigure ca numai aplicatiile "solide" ajung la ofiterii nostri consulari? Un astfel de pre-filtru ar preveni mare parte dintre aplicatiile care n-au de fapt nici o sansa, si care astfel nu ar mai ajunge sa fie respinse si socotite ca respinse.

      Regulile de intrare in Visa Waifer sunt absolut clare. Nu mai dati vina pe altii pentru ca voi ca neam nu sunteti in stare sa va uniti si sa va organizati ca sa le indepliniti!
      • +1 (1 vot)    
        -- (Miercuri, 17 martie 2010, 19:18)

        asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui Houstonianul

        de ce te mai chinui?
        • -1 (1 vot)    
          Pai ca sa fiu un critic constructiv :-) (Miercuri, 17 martie 2010, 19:48)

          Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui asylum leftovers

          Pai nu suntem noi "capsunarii" injurati in RO ca am uitat - chipurile - de tara? Uite ca sa fiu critic constructiv am vrut sa dau cateva sugestii despre cum se poate face birocratia mai eficienta sau despre cum se pot indeplini conditiile pentru Visa Waiver Program. Nu ca as crede ca vor fi in stare sa si faca ceva.

          E amuzant cum tot se plang sa fie schimbate regulile care sunt foarte clare, pentru ca in tara nu se pot organiza sa le indeplineasca. Acusi ai sa vezi si plangeri la FIFA sa faca poarta mai mare la adversari cand joaca romanii, ca sa dea gol mai usor, ca numai astfel se vor mai putea obtine "viza" de mondiale :-)
          • 0 (0 voturi)    
            - (Joi, 18 martie 2010, 14:05)

            asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui Houstonianul

            nu merita. vezi-ti de treaba ta, numai o sa te enervezi. romanii nu au nevoie de cei ca tine, se "descurca" perfect singuri
      • +1 (1 vot)    
        moshule, (Miercuri, 17 martie 2010, 21:18)

        kalu [anonim] i-a raspuns lui Houstonianul

        m-ai dat gata !!! Esti americanizat pana in maduva oaselor. Pai hai sa-ti dau un pont, am si eu viza pe 10 ani pentru sua dar nu m-am laudat cu asta si nici nu inseamna ca am fost acolo sa spal vase. Nu sunt de acord cu peroratia ta sterila. "Rata de refuz", pai mai baietzel, rata de refuz poate fi manipulata decenii de acum inainte astfel incat sa nu fim eligibili. Noi, nu tu - precum vad te dezici de origini, ai ajuns "gringo acum, esti smecher. Apropos, cu ce te ocupai pe aici pe la noi inainte sa ajungi pe acolo si sa devii asa pretios? Castigi si tu vreo 1300 $ pe luna? Locuiesti in mai mult de o camera?
        • 0 (0 voturi)    
          Kalule, (Joi, 18 martie 2010, 6:07)

          Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui kalu

          cat castig eu "is none of your business". E numai treaba nevestei si a IRS-ului cat castig eu. Aveti acolo in Romania o boala grea: cat castiga celalalt. "Nu cumva sa castige mai mult ca mine!". A doua boala grea care aveti este "Cine esti dumneata domnule X si ce ai facut in ultimii 5 ani?".

          Get real, get a life! Macar eu am dat niste sugestii constructive despre cum se poate imbunatati ceva. Poate cand o sa aveti internet o sa-mi re-inoiesc si eu pasaportul romanesc, ca prin sistemul actual ne-ati lasat fara acte si posibilitati reale sa avem documente ca (mai) suntem romani! Dar tot voi va laudati mai apoi cu ce realizam noi aici in America! Mai inceteaza cu intrebarile imbecile de natura iliesesciana!
        • 0 (0 voturi)    
          kalule (Joi, 18 martie 2010, 14:07)

          asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui kalu

          tu oricum nu ai drept de munca pe 10 ani, deci sa uiti ca ai putea spala vase.
  • 0 (0 voturi)    
    hey (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:09)

    Ada [anonim]

    as dori sa stiu si eu o chestie...e mare mare maaaare problema daca intai am trimis formularul DS 160 si abia dupa data aceea am platit txa de solicitare? este un impediment in obtinerea vizeri? Va multumesc!