Raportul Comisiei Europene: Ritmul reformei a scazut in Romania

de Mihaela Gherghisan     RFI Romania
Miercuri, 17 martie 2010, 13:17 Actualitate | Esenţial

Raportul interimar al Comisiei Europene privind justitia in Romania va arata ca tara nu a fost capabila sa mentina ritmul reformei, dar ca anul trecut lupta impotriva coruptiei a cunoscut o usoara ameliorare, transmite corespondentul RFI la Bruxelles, Mihaela Gherghisan.

"In ultimele sase luni, Romania nu a fost capabila sa mentina ritmul reformei inregistrat la jumatatea anului 2009 si nici ritmul angajamentelor luate", arata un proiect al raportului consultat de RFI.

La fel, textul subliniaza intarzieri in discutiile parlamentare interne privind cele doua Coduri de Procedura, Civila si Penala, asupra carora Bruxelle-ul se pronunta anual.

Directia Nationala Anticoruptie a inregistrat insa rezultate bune, mai spune raportul, un progres care se mentine fata de anii trecuti.

De altfel, se spune in proiectul documentului, dosarele penale privind combaterea marii coruptii au crescut cu o treime in 2009 fata de 2008.

Raportul interimar si pur factual al Comisiei Europene este asteptat sa fie dat publicitatii la inceputul saptamanii viitoare. Intre timp, documentul redactat ca in fiecrae an de Secretariatul General al CE se afla pentru moment in consultare interna intre diferitele servicii.

La fel, o copie a fost trimisa ambasadorilor roman si bulgar pe langa UE, acestia fiind asteptati sa-si exprime o opinie sau sa intervina cu mici modificari, care avand in vedere caracterul pur factual al documentului, vor tine mai degraba de forma decat de fond.

Raportul global privind reforma justitiei si combaterea coruptiei in Romania si Bulgaria este asteptat doar in vara acestui an, acela va cuprinde si elemente politice. Romania si Bulgaria nu vor scapa curand de aceasta monitorizare a reformei justitiei, conditia sineqvanon a aderarii lor europene in 2007.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2226 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    tariceanu (Miercuri, 17 martie 2010, 13:48)

    gigi [anonim]

    din cauza lui tariceanu si a pnl+psd
    rusine dinu patriciu
    • 0 (0 voturi)    
      Normal... (Miercuri, 17 martie 2010, 14:22)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ...ca din cauza lui Tariceanu si a lui PNL+PSD ... nu au cenzurat ele bunatate de guvern Boc in Parlament? Nu au respins ele bunatate de guvern Croitoru? Pe guvernul lui Livache nu au mai avut sansa ... Nu erau ele sa arunce tara in incapacitate de plata daca refuzau propunerile Presedintelui si nu aveam Guvern?

      Si in plus de asta ... nu se opun ele reformei statului blocand initiativele puterii la nivel de Parlament (de exemplu inlocuirea lui Geoana)?

      D'aia e justitia de kko in RO ... ca e Geoana sef la Senat si ca avem 471 de parlamentari in loc de 300 si mai ales o camera in plus....
      • -1 (1 vot)    
        sa va fie de bine (Miercuri, 17 martie 2010, 15:02)

        ghita [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        imi place ca toti injurati comunistii PSD si mogulii PNL... starea lor... uitati ca pe vremea "comunistilor" am iesit din cea mai mare gaura neagra economica... Si pe vremeae PNL-ilor am avut cea mai mare crestere economica... si acum mergem cu PDL inainte-n jos tot in jos... Deficit bugetar cat casa datorii externe mai mari decat au fost vreodata etc... batem toate recordurile... Europenii se uita si ne zic ca guvernul ia masuri imaginare de reforma si iesire din criza... si noi... ne frecam cu... CONSTITUTIA ??

        Las ca-i bine ca e geoana la sefia senatului imi place ca aplica aceeasi smenareala ca si basescu... Macar are capacitatea de a invata de la cei mai buni smenari din tara... hai faceti gat ca nu vrea sa plece... basescu ne-a bagat pe gat cu forta pe boc... sa va fie de bine!

        Ce te freaca pe tine la ridichie o camera in plus si 171 de parlamentari in plus? fondurile totale ale parlamentului care sunt pe la 100 milioane pe an cu totul ? Aia te roade mai basescianule? D-aia nu traiesti tu bine mai coate goale? Ia fa tu un calculelu mic cat inseamna sa reduci numarul parlamentarilor in bani ~20 milioane de euro .... vaaaai ce reducere... Reducere e alta- reprezentativitatea parlamentarilor ... stiu ca nici asta nu intelegi ce e...

        Dar ia sa vedem alte cheltuieli simpatice:

        - Autostrada comarnic brasov cost total 5 miliarde euro (in conditiile in care cea mai costisitoare autostrada e cam 30mil euro/km noi platim cam 100mil euro/km e si normal noi suntem o tara foarte bogata si putem arunca cu banii de colo colo)

        -1/2 miliarde de euro pe un sistem de document management pt e-romania... cel mai scump erp din lume nu costa atat (pt tine un erp comparativ cu un sistem de document management e cum ai compara o masina cu o nava spatiala)
        • 0 (0 voturi)    
          E na.... (Miercuri, 17 martie 2010, 21:27)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui ghita

          ....ca am ajuns sa fiu facut si basescian! :)

          Comentariul meu era un "pamflet"...
      • 0 (0 voturi)    
        Geoana (Miercuri, 17 martie 2010, 16:14)

        saladin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Inainte de turul 2 al alegerilor prezidentiale Geoana a declarat - " Daca ajung presedinte prima masura pe care o iau va fi schimbarea Procurorului General " - reformatoare masura, nu, Gigi ?.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai nu .... (Miercuri, 17 martie 2010, 21:28)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui saladin

          ....trebuia sa primeasca si Ponta un "job" ca rasplata pentru eforturile din campanie? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Comisia Europeana are ceva cu chelia lui Basescu! (Miercuri, 17 martie 2010, 16:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cand era frumuselul Tariceanu nu a zis nimic de genul!

      HUOOO!!!
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca sunt singurii interesati (Miercuri, 17 martie 2010, 14:30)

    nik [anonim]

    Dupa ce guvernul si-a asumat raspunderea pe doua dintre coduri, domnul ministru al justitiei a cerut sprijin pentru urgentarea elaborarii codurilor de procedura, iar domnul Victor Ponta si comisia sa parlamentara au zis ca vor asuda pentru elaborarea, dezbaterea si aprobarea respectivelor coduri, pentru ca acestea sa poata fi aplicate MACAR din 2011, privind din exterior se pare ca totul - ca la romani ! - se desumfla ( domnul Ponta declara ca nu a mai vazut de doua luni picior de reprezentant al ministerului justitiei, iar mai nou, sunt zvonuri ca se incearca realizarea unui consens pentru amanarea sine die a elaborarii si aplicarii noilor coduri ). Sper sa nu fie asa si sa nu mergem in continuare pe principiul de a ne fura caciula.
  • -1 (1 vot)    
    Bietii de ei (Miercuri, 17 martie 2010, 16:49)

    ion [anonim]

    Basescu si Boc, cei mai buni oameni de pe fata Pamantului. Painea lu' Dumnezeu nu altceva. Si tot ei cei batuti de soarta. Tot ei cei penalizati de Europa. Imi vine sa le plang de mila. Nu credeam ca europenii astia pot fi atat de fara inima. Sa dea de pamant cu oameni atat de buni si de cumsecade. E neddrept, domne. Ce mai! E strigator la cer!