Radu Berceanu se intalneste cu reprezentantii Metrorex la ora 14:00: E posibil ca joi sa nu fie greva la metrou * Emil Boc spera ca si transportatorii sa renunte la proteste

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 12:38 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, se intalneste, marti, la ora 14:00, cu reprezentantii Metrorex, care au anuntat ca ar urma sa fie in greva pe termen nelimitat, incepand de joi, intre orele 4:00 si 16:00. Radu Berceanu a lasat sa se inteleaga ca este foarte aproape de a ajunge la o intelegere cu sindicalistii Metrorex, care ar putea renunta la greva.

"Sper sa gasim solutii pentru a suspenda acest protest, la ora 14:00, cand sper sa putem pune punct protestelor. Am discutat in doua randuri cu cei de la metrou. Dupa-amiaza mai avem o ultima runda de convorbiri. Lucrurile sunt aproape finalizate si acceptate de ambele parti", a afirmat Radu Berceanu. El a precizat ca fondul de salarii la Metrorex nu va creste, insa este posibil ca unele sporuri sa fie incluse in salarii, potrivit legii salarizarii, iar acest lucru ar opri greva.

"Maine la Iasi noi vom adopta bugetul de venituri si cheltuieli al Metrorex. Daca ceea ce am convenit pana acum ramane valabil si de partea cealalta, problemele se pot rezolva", a adaugat ministrul Transporturilor.

La randul sau, premierul Emil Boc spera ca mitingurile anuntate pentru miercuri si joi in centrul Capitalei de reprezentantii transportatorilor sa nu mai aiba loc. El a anuntat ca reprezentantii transportatorilor, cu care a avut o discutie marti la pranz, vor avea o intalnire decisiva cu reprezentantii Ministerului de Interne marti dupa-amiaza, in urma careia revendicarile lor ar putea fi rezolvate.

La intalnire va participa si primul ministru, urmand sa fie discutata, impreuna cu reprezentantii Ministerului Transporturilor, elaborarea unei ordonante de urgenta privind combaterea pirateriei in domeniul transportului de persoane.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2506 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    E posibil ca joi sa nu fie greva la metrou (Marţi, 16 martie 2010, 13:05)

    liviu_ [utilizator]

    sper !!! ca n-am chef sa ma storcesc in RATB
    • +1 (1 vot)    
      Bani (Marţi, 16 martie 2010, 13:37)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Da bani in plus din buzunar ai chef sa scoti in fiecare luna?
  • +2 (2 voturi)    
    Marire ? (Marţi, 16 martie 2010, 13:17)

    CataLiN [anonim]

    Vor marire ? 20% ? Ok. Nu`i nimic. 20% afara !
    • +2 (2 voturi)    
      imposibil (Marţi, 16 martie 2010, 14:13)

      andrap [anonim] i-a raspuns lui CataLiN

      E imposibil ca angajatii Metrorex sa aiba motive serioase pentru a protesta! In conditiile in care salariile lor nu doar ca sunt peste limita decentei, dar au si fost marite de curand!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Salarii (Marţi, 16 martie 2010, 13:27)

    Alexandru C [utilizator]

    Legea salarizarii unice n-ar trebui sa se aplice deja sau se aplica doar la fraieri?
    Cum rezolva Berceanu greva, le creste salariile. Foarte tare. Bravo Bercene, pai ce dai de la tine din buzunar?
    Tot aia cu salarii mari primesc mariri, in schimb amaratii primesc mai putin.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 16 martie 2010, 14:14)

      teo [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Cu sau fara sporuri incluse in salarii, liderii de sindicat ai Metrorex care sunt PESEDISTI isi arata inca o data respectul deosebit fata de cetatenii Bucurestiului!
  • -1 (1 vot)    
    greva metrou (Marţi, 16 martie 2010, 13:39)

    camelia [anonim]

    ar fi bine sa nu fie greva la metrou...sa dovedeasca si ministrul transporturilor, ca de altfel tot Guvernul ca sunt in stare sa aplaneze o criza...din punctul meu de vedere ar trebui sa-si dea demisia acest ministru incompetent
  • +2 (2 voturi)    
    Tampiti (Marţi, 16 martie 2010, 13:40)

    Alexandru C [utilizator]

    Suntem condusi de tampiti. Nu sunt de specialitate dar ceva e ilogic.
    Fondul de salarii este X. Cum poti sa cresti toate salariile cu 20% de exemplu fara ca fondul de salarii sa creasca?
    Poti sa cresti unele salarii daca le scazi pe altele. In cazul asta nu cred ca se va suspenda greva.

    Suntem condusi de incompetenti.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa DA! (Marţi, 16 martie 2010, 13:40)

    basescu [anonim]

    Pei si nu merita linsati vatmanii de la metrou, cand comenteaza si raspund flegmatic la orice informatie solicitata de calatori?

    Tot la medie de 4000 de lei se fac maririle...si mai subtire cu casierele ca si alea au 1800 NET!

    Berceanu a fost prins la coltz, un papagal!
  • -1 (3 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 16 martie 2010, 14:14)

    ilinca [anonim]

    Berceanu si Boc bine au facut. Este normal ca atunci cand cetatenii sunt nemultumiti minsitri respectivelor domenii sa intalneasca liderii de sindicat pentru a discuta!