Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI

AUDIO VIDEO Peter Eckstein Kovacs: As elimina sintagma de stat national din Constitutie. Oficializarea regionala a limbii maghiare mi se pare o doleanta legitima

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 17:22 Actualitate | Esenţial

Peter Ecksetein Kovacs, in studioul HotNews.ro
Foto: AGERPRES
"Ar fi un sentiment de confort si de modernitate daca nu ar exista aceasta sintagma", a declarat Peter Eckstein Kovacs la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro-RFI realizata de Dan Tapalaga. Eckstein Kovacs a precizat insa ca e o opinie personala, si nu exprima punctul de vedere al presedintiei. El s-a referit la articolul unu din Constitutie, care defineste Romania ca fiind stat national, precizand insa ca nu pune in discutie caracterul unitar si indivizibil. Consilierul prezidential a mai spus ca ar adopta modelul constitutiei franceze, care defineste Franta ca "republica indivizibila, laica, democratica si sociala", dar nu contine notiunea de stat national.



  • Peter Eckstein Kovacs, despre suprapunerea consultarilor de la Cotroceni pe tema modificarii Constitutiei cu data de 15 martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni: Imi asum in integralitate, suta la suta, acest mic incident. Am discutat cand sa fie aceasta intrevedere si s-a vorbit numai de luni, si nu m-am uitat in agenda ca este 15 martie si practic nu l-am sfatuit pe domnul presedinte sa o puna pe o alta zi. UDMR va fi reprezentata, dar presedintele partidului normal este in sanul comunitatii undeva in Ardeal.
  • Nu si-a dat seama nici presedintele, dar eu trebuia sa-i spun. Eu sunt consilierul, eu sunt ungurul de la Cotroceni, e vina mea suta la suta, repet. Pur si simplu nu m-am uitat pe agenda.
  • Este clar, daca umblam la Constitutie, UDMR-ul va veni iarasi, punctul unu, amendamente, eliminarea sintagmei de stat national. Cu celelalte lucruri, nimeni nu zice ca Romania este divizibila, sa fim seriosi.



  • E un punct de vedere comun mai multor experti si oameni politici: acel national nu-si are locul intr-o constitutie din secolul XXI. Sa fie clar, nu e corect, nu e bine. Pe de alta parte, acesti experti spun ca din moment ce figureaza, dar politicile nu sunt de asimilare, de eliminare a minoritatilor, atunci se poate acredita ideea ca national, din punct de vedere civic, daca vreti, se poate interpreta. Ar fi un sentiment de confort si de modernitate daca nu ar exista aceasta sintagma. Ceea ce este totusi de baza sunt politicile publice.
Nota HotNews.ro:
Constitutia Romaniei, articolul 1: Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil

Constitutia Frantei, articolul 1: La France est une République indivisible, laïque, démocratique et sociale. (lipseste notiunea de stat national)
  • Asta-i o discutie incepand cu istoria Partidului Comunist, daca Romania e multinationala sau nu. Suntem in Europa, suntem in 2010. Uite, cand era Romania Mare, ponderea minoritatilor era de 30%. Atunci se punea problema ca este un stat al mai multor natiuni. Ma rog, nu suntem Belgia, unde sunt doua comunitati la fel de mari. Toate statele europene si spun cu mana pe inima sunt multinationale. Ce, Franta este stat national cu milioanele de magrebieni?
  • Din acest punct de vedere, modelul francez este unul de urmat. L-as prelua mot-a-mot in Constitutia Romaniei, numai in loc de Franta sa trecem Romania. (...) Repet, vive la France. Ohne weiter, fara doar si poate, as elimina sintagma de stat national. Acum, sunt abordarile sentimentale care sunt datatoare de ton. Dar daca ne uitam prin ochelarii juristului, prin ochelarii unui om politic care a vazut si alte Constitutii, cred ca formularea franceza de altfel (care nu recunosc minoritatile nationale, adica nu sunt nici ei in totalitate ok), dar formularea din Constitutia franceza mi se pare una foarte corecta.
  • Asta spun in calitatea mea de cetatean roman, nicidecum in calitatea mea de consilier prezidential. E un punct de vedere la care am dreptul, ca orice cetatean roman, dar nu este punctul de vedere al Administratiei Prezidentiale. 
  • As elimina si sintagma stat national, si multinational. Consider Romania patria cetatenilor romani, asta inteleg eu.
  • Oficializarea regionala a limbii maghiare in tinutul secuiesc ar insemna un bilingvism total. Adica daca te duci la toaleta, trebuie sa scrii in doua limbi ca sa nu gresesti sa intri la toaleta de sexul opus, am spus asa mai plastic, daca vreti. Inseamna ca in toata viata publica cele doua limbi sunt la fel de legitim folosite.



  • Nu mi se pare ca este o doleanta deplasata, desi aceasta Adunare de la Sfantu Gheorghe a fost organizata de Partidul Civic Maghiar. Ei au unele lucruri cu care in mod fundamental nu sunt de acord, dar aceasta doleanta mi se pare legitima.
  • E problema de viziune, totusi cred ca din moment ce Constitutia spune ca limba oficiala este romana, acolo ar trebui o virgula si sa se spuna in Constitutie ca pe plan regional sau local poate sa fie si alta limba folosita ca si limba oficiala. Deci ar implica, in opinia mea, si o modificare de text de Constitutie.
  • Eu sunt un membru simplu al UDMR, deci nu sunt o persoana care decide. Una dintre viziuni este sa se modifice strict ceea ce s-a hotarat prin referendum. Pe de alta parte, este o viziune la fel de legitima, ca daca umblam la Constitutie, cartea de capatai a unui tari, sa vedem, sunt unele lucruri care au creat probleme in ultimii sapte ani de cand am modificat-o.
  • Daca sunt si alte puncte in care se inteleg partidele, atunci se poate pasi. Partizan cu proiectul UDMR de a oficializa limba maghiara ca si regionala, cu asta numai involburi apele, probabil ca nu se face un consens de doua treimi.
  • Hai sa fim seriosi, daca ei va spun dvs ca sunt regele Spaniei, o sa-mi sarutati mana, sau Papa de la Roma? Aceasta Adunare a Alesilor Locali, care e o mica parte a alesilor locali din secuime si sunt ai PCM, doua sute si ceva si in total sunt vreo doua mii, ponderea lor e cam de 10-15%. Ei nu pot sa hotarasca, nu au competente decizionale. Ei au exprimat o dorinta a unui partid politic, o dorinta pe care eu, care nu fac parte din acel partid, pot sa fiu de acord cu ei. Dar nu este o hotarare, aici hotararea se ia pe baza de lege adoptata de Parlamentul Romaniei.
  • E un lucru comun in a spune ca oamenii se inteleg intre ei, romanii cu maghiarii, romii cu evreii samd, dar raii aia de politicieni ii asmut unul impotriva celuilalt. Nu cred ca suntem in aceasta situatie, desi politicul normal ca isi mai pune pecetea pe viata politica. Secuii au avut o populatie asezata acolo ca sa apere fruntariile tarii de atunci, si ca atare au avut un statut special de-a lungul a secole bune. Acolo, n-a fost iobagie. In tot Ardealul si in Ungaria vremii era iobagie. Ei, prin faptul ca erau cu obligatii militare, nu puteau sa dobandeasca acest statut. Ca atare este un sentiment, ca noi suntem o comunitate, chiar daca secuii se considera maghiari, e o ramura a maghiarilor ca oltenii la romani si au un sentiment ca ei se pot administra singuri foarte bine. Sunt tratate despre satul secuiesc si randuielile facute de ei, in Secuime. Nu erau cersetori, comunitatea avea grija de membrii mai saraci, sau chiar decazuti, si ei isi faceau regulile proprii. Si acest sentiment sunt martor ca exista in continuare: sa nu ne invete nimeni nici de la Budapesta, nici de la Bucuresti dar nici macar de la Cluj, noi stim cum suntem, noi stim ce vrem si suntem capabili sa ne gestionam singuri lucrurile. Si este o idee prezenta, si nu este impusa nici de Marko Bela, nici de Laszlo Tokes, nici de Eckstein Kovacs.


  • In momentul de fata, pare la prima si a doua vedere, pare ca au mai mult de castigat de la bugetul central decat daca s-ar lepada de acest buget. Pe de alta parte, nu poti sa pui frau liber imaginatiei, creativitatii si dorintei de a te administra mai bine. Sa spunem lucrurilor pe nume: Romania este o tara prost administrata. Si daca cei dintr-o regiune, care poate sa fie Prahova, poate sa fie Moldova sau o entitate oarescare, in care oamenii spun, noi putem sa ne descurcam mai bine cu resursele noastre si cu banii nostri, e o dorinta care zic eu ca este legitima. Nu stiu care ar fi viitorul unei asemenea regiuni, dar ca si doleanta din punct de vedere intelectual nu poti s-o refuzi.

NOTA: Discutia de Luni poate fi ascultata si la RFI, incepand cu orele 19.00, pe urmatoarele frecvente: Bucuresti – 93,5 FM, Iasi – 97,9 FM, Craiova – 94 FM, Cluj – 91,7 FM


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

7508 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Dac ... daca ... (Luni, 15 martie 2010, 17:30)

    x [anonim]

    Daca asa gindeste, crede si spune consilierul lui Base, care e parerea lui El Base Prezidente?
    • -1 (23 voturi)    
      Corect frate... (Luni, 15 martie 2010, 17:52)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui x

      asta-i consilierul Presedintelui Romaniei???

      Vine la, Hotnews, la "Trambita PD-L" ca se seduca cu aceleasi abureli pe care le auzim de la maghiari de ani de zile... ca e deomcratizare, ca nu vrem o bucata din Romania etc. si nici bine nu s-au vazut instalati la Guvern gata turuie de proiecte de autonomie in toate directiile..financiara, culturala, sentimentala ect.

      Pai aventurile lui Boc cu reorganizarea Romaniei dupa cum vre UDMR sunt inseamna doar inceputul!

      Cat mai tinem in brata acest Guvern??? Pentru ca pentru FMI?? Au murit grecii cu tot cu criza lor???
    • +4 (22 voturi)    
      Ai rabdare cateva zile... (Luni, 15 martie 2010, 18:04)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui x

      Si il vei auzi pe D-l Kovacs in calitate de fost consilier prezidential.
      • +5 (13 voturi)    
        Ma indoiesc (Luni, 15 martie 2010, 18:45)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui Marian

        daca era un roman adevarat nu ajugeam aici astazi.Pai asa se pupa Antonescu cu toti pe bot? Tot i-a curtat atata pe secuii...

        Sa vedem ce fac cu Czeke Attila, Ministrul Sanatatii, care astazi a demonstrat pentru autonomia teritoriala desi a jurat pe Constitutia Romaniei.
        • -1 (1 vot)    
          Alo, spitalul 9? Ce treaba are Antonescu? (Marţi, 16 martie 2010, 11:39)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Zak

          E consilierul lui Antonescu sau al lui Basescu?
      • -7 (9 voturi)    
        Doar PRM-istii isi dau cu parerea? (Marţi, 16 martie 2010, 8:12)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Ceea ce a spus dl consilier mi se pare de bun simt si normal.
        Nu inteleg ce intelegeti voi prin "roman adevarat"? MAi iesiti din stereotipia lui Vadim sau a comunistilor (extremele gandesc la fel!!!).
        Nimeni nu pleaca cu pamantul in sacosa.
        Mai bine, din dragoste de tara ca romani adevarati ce suntem, ne-am vedea de treaba, n-am mai fura, n-am mai minti, ne-am spala - ca sa "insir" cateva carente ale noastre, ale "roanilor adevarati".
        • +8 (12 voturi)    
          raspuns pentru doar PRM-iştii îşi dau cu părerea (Marţi, 16 martie 2010, 9:03)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Audit

          Nimeni nu pleaca cu pamantul in sacosa - adevarat , dar cum te simti cand aici la tine in tara vorbeste romaneste si nu esti servit la magazin, esti privit cu dispret ! Aratati-mi in orice tara cu adevarat democrata - Germania, Suedia, Statele Unite ale Americii, ce limba oficiala au?!IN Germania sunt 3-4 milioane de turci dar eu la magazin , in administratia publica nu am auzit alta limba in afara de germana. Da intre ei pot sa vorbeasca ce limba doresc.
          Iar o parere care mi-a ramas in minte - i-a fost spusa de un ungur adevarat din Ungaria - care la o discutie a spus "noi suntem unguri - cei din romania sunt romani iar acest lucru ii fac mai inversunati ." Este o persoana cu pregatire. Deci cine greseste? De ce duc lipsa la noi in tara? Eu spun ca asa am ajuns de rasul tuturor - prea am stat cu capul plecat si toata lumea ne-a calcat in picioare. Eu spun ca nu avem de ce ne rusina, da avem cozile noastre de matura , dar cine nu are?! Eu consider ca o mare vina o poarta oamenii care ar fi trebuit sa nerespecte valorile si sa le pastreze - presa, diplomatii nostrii atat de bine platiti si nu in ultimul rand conducerea tarii.Ori toata lumea se ocupa de scandaluri asa zis mondene - ca sa ne distraga atentia de la adevarurile dureroase.
          • +5 (5 voturi)    
            Adevarul e... (Marţi, 16 martie 2010, 9:28)

            Tudor [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            ... ca ungurii din Ungaria ii privesc pe "erdely" ca pe niste frati mai inapoiati (si dpdv al maturitatii politico-sociale), ceva de genul cum ii privesc romanii pe moldoveni, ca niste vorbitori de limba romana de mana a doua. Unul din cei mai buni amici de-ai mei e ungur din Budapesta si mai discutam despre chestiunea respectiva; ungurii normali la cap se uita spre vest, nu spre est.
          • 0 (0 voturi)    
            Puncte de vedere... (Marţi, 16 martie 2010, 10:20)

            Ana Lewo [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Citez de pe Wikipedia:

            The United States does not have an official language;
            ...
            In New Mexico, although the state constitution does not specify an official language, laws are published in English and Spanish, and government material and services are legally
            • 0 (0 voturi)    
              Daca ai ales exemplu asta (Marţi, 16 martie 2010, 11:12)

              Zak [anonim] i-a raspuns lui Ana Lewo

              inseamna ca nu ai nici o treaba cu Istoria Romanilor sau nu te prea duce capusoru'!
            • -1 (1 vot)    
              lasa SUA ca nu-i chiar asa ... (Marţi, 16 martie 2010, 17:00)

              iri [anonim] i-a raspuns lui Ana Lewo

              Ce limba de stat sa aibe cei din SUA cand tara a fost creata prin achizitii si suceriri de la rusi , spanioli , mexicani , francezi si sa nu uitam , of course , pe indigenii decimati in proportii ametitoare . Presedintele e un canibal , finantele sunt conduse de evrei , medicii sunt tigani indieni , iar restul lumii sunt chiar din restul lumii . Ceea ce vor ungurii sa faca la noi in tara - autonomia e o porcarie ce nu ar fi acceptata de cvasimajoritatea statelor lumii . Crezi ca americanii ar sari in sus de bucurie daca cei din comunitatea cubaneza ar dori sa isi declare autonomia in Florida ? sau mexicanii in Texas sau Arizona? Lasati-va de vise puerile . Americanii sunt de acord cu autonomia , dar la altii ( vezi Kosovo ) .
              De ce sunt ungurii atat de ahtiati dupa autonomie in tarile din jurul lor (si Slovacia are probleme in acest sens , dar ei au mai mult sange in vene decat mamaligarii care ne conduc ) si nu iau modelul Frantei si Germaniei , de exemplu?
              Sub autoritatea maghiara ( e drept , hortista , dar cu sprijinul unei parti a populatiei ungare din teritoriile ocupate ) in teritoriile romanesti au avut loc nenumarate atrocitati , maghiarizari fortate ( de ex bunica mea , fortata sa vorbeasca maghiara in casa si sa mearga la biserca catolica ) , pe cand romanii din Ungaria au fost asimilati majoritatii , numarul lor fiind acum mai mult simbolic .
              Asa ca sa ma lasati cu autonomiile voastre , dragi colocatari ai spatiului carpato-danubiano-pontic ca daca vreti sa va vorbiti limba in institutiile de stat , mergeti in tara vecina , ca e destul loc si pentru voi acolo.
            • 0 (0 voturi)    
              Ana lasa Wikipedia (Marţi, 16 martie 2010, 19:48)

              Dana [anonim] i-a raspuns lui Ana Lewo

              Ana eu locuiesc in SUA si te contrazic. limba oficiala este engleza, insa exact ca la noi in Romania, in zone cu pondere mexicana, strazile si etichetele de pe produse sunt SI in spaniola, dar si franceza sau orice alta limba doresti, insa nici o comunitate majoritara (ma refer la mexicanii din Texas, California sau New Mexico) nu indrazneste sa guite ceva despre autonomie sau regim preferential. Sunt cetateni americani si trebuie sa respecte constitutia, altfel ii baga la mititica pentru actiuni ostile impotriva statului American.
              cat despre bozgoroii cu clont din Romania, ei ar trebui arestati pentru incalcarea consitutiei, sa le putrezeasca oasele in parnaie , iar daca nu le place ideea de stat unitar, sa-si ia puradeii si sa plece in pusta , sa unde a intarcat mutu iapa !!. Kovacs este un extremist nenorocit, o corcitura de evreu cu ungur, care mereu a carcotit despre Romania. Cum evreii au plecat in Israel, sa-si ia si ei bulendrele si neamul de ciocoi si sa plece. O sa-si conducem pana la granita.
              • 0 (0 voturi)    
                limba (Marţi, 16 martie 2010, 21:43)

                john doe [anonim] i-a raspuns lui Dana

                ana are dreptate.
                dana are pere.
                in sua nu este in niciun document prevazuta limba oficiala.
                engleza este limba acceptate si folosita pentru comunicare.
                mexicanii, atata timp cat sunt cetatzeni, nu imigrantzi, au dreptul la libertatea cuvantului, se pot exprima fatza de orice le doreste muschiul.
                numai daca se organizea si actioneaza pentru separare, atunci au probleme. probleme au si albii, asa zisii freemen, cazul red river.
                sau cazul din waco, cultul davidienilor.
                statele din uniune se pot desprinde liber, dupa negocieri cu celelalte state. asta inseamna o gramada de costuri. cam cum ar fi patzit si irlandezii daca se retrageau din mUE.
                eu locuiesc in texas, si orice formular, document anuntz se face in engleza si spaniola. toate birourile publice si guvernamentale au vorbitori de spaniola care sa poata servi pe maxicanii care nu stiu engleza, indiferent daca sunt sau nu cetatzeni. si credetzi'ma, exista mexicani din familii care au fost pe teritoriu inainte da alamo, dar care nu stiu o boaba de engleza. cum si la ny sunt chineji la a treia generatzie care nu vorbesc engleza.
                la fel in comunitatzle amish din pennsylvania, ohio...

                cat despre cum vorbesti despre kovacs, se cunoaste ca inca n'ai invatzat nimic in america. in special sa fii toleranta.
                kovacs poate fi mixt german si ungur, nu neaparat evreu. asta e u presupunere hazardata.
                in plus el vorbeste oficial, in calitate de reprezentant al minoritatzii maghiare pe langa presedentia romaniei.

                now, something that you might not understand or you might not know how to do it: go f*ck 'self, racist !

                ai grija, ca intro zi si tu ai putea pleca cu bulendrele'n traista, dar nu de buna voie cum au pleat evreii.

                nu'sh cat timp ai stat in america, dar poate ai aflat de cateva cazuri de expulzatzi pe motive de ura rasiala.

                invatza tolerantza.
                mai ales ca, imigranta fiind ai nevoie sa fii tolerata. la multe. dar mai les cand vine vorba de limba.
          • -1 (1 vot)    
            minoritate nationala (Marţi, 16 martie 2010, 11:25)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Dar nu se poate compara situatia turcilor din germania, dintre care mai sint destui care s-au nascut in turcia si au emigrat relativ de curind in germania, cu cea a ungurilor din romania, care traiesc aici de multe sute de ani, care pina in 1918 faceau parte dintr-un stat ”maghiar” si care brusc, ca urmare a unui act politic si a unei transformari a frontierelor, s-au trezit peste noapte ca au devenit minoritate intr-un stat strain, cu o limba diferita, etc.
            nu inteleg de ce noi, romanii, trebuie sa fim asa ciinosi si sa ii tot dam zor ca ei trebuie sa devina ”romani”, sa stie toti la perfectie limba oficiala, etc, ca nici noua nu ne-ar fi convenit daca am fi fost in locul lor (si nu ne-a conventi cind am fost in locul lor, in trecut).
            daca nu am fi atit de plini de resentimente unii fata de altii, nu am avea probleme practice.
            ungurii care vor sa traiasca doar intre ei, intr-o comunitate inchisa, fara sa intilneasca un roman aproape niciodata, e normal sa nu prea vorbeasca romana. ar fi absurd sa le-o impunem daca ei nu au nevoie de ea doar pentru ca poate poate va trece vreodata un roman pe la ei prin sat si le va cere piine.
            si daca, exceptional, chiar ajunge un roman printre ei, sigur se vor intelege cumva, atita timp cit nu exista resentimente intre ei.
            ungurii care vor insa sa aiba o perspectiva mai larga, care ies din comunitatea lor restrinsa, fac studii la cluj sau la bucuresti, normal ca vor invata bine romana, pentru ca vor avea nevoie de ea.
            conflictul e fals de fapt, si e intretinut doar de obsesii istorice aberante si de interese politicaniste actuale.
            pentru romani, cuvintul ”national” din constitutie nu aduce niciun avantaj semnificativ, insa pentru unguri e o ”palma” simbolica pe care o primesc tot timpul, ca sa li se aduca aminte ca asta nu e chiar pe de-a intregul tara lor.
            eliminarea lui ar armoniza relatiile dintre cele doua comunitati si ar fi, deci, un lucru foarte bun
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns pentru anonim (Marţi, 16 martie 2010, 14:33)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

              Stiu si eu daca acest conflict este fals sau se ascund anumite interese?!
              Concret daca tot ai spus că nu sufera comparatie populatia turca din germania cu ceea ce se petrece la noi in tara. Incearca sa vezi cu mult inainte de 1918 - si ma refer de citit din Iorga, Eliade - si ai să vezi cum au fost distruse insemnele de hotar care dovedeau a cui este teritoriul sau bunica mea este din Borsa a fost declarata ca de nationalitate romana- numele de botez era Elena si l-au maghirizat in sensul ca obligatoriu i-au trecut Elena-Szava - deci nu ca nume de familie care este pur romanesc, deci .... multe fapte vorbesc de la sine.Eu spun ca nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni sa stii sa vorbesti limba tarii in care traiesti. Totul fara atata patima si felul in care procedeaza cu aceste declaratii ...jignitoare la adica! ce le-am facut noi - toti ceilalti!Noi nu i-am jignit in schimb ....
              Ce palma?! Nu traiesc in Romania?
              • 0 (0 voturi)    
                raspuns la raspuns (Marţi, 16 martie 2010, 14:50)

                anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

                Exact excesele si greselile comise de ei inainte de 1918 nu ar trebui repetate de noi acum.
                Este important pentru un om sa isi pastreze identitatea etnica, era si pentru romani inainte de 1918, este si pentru unguri astazi.
                Deci daca ei se definesc ca fiind unguri, noi ii excludem cumva de fiecare data cind spunem ca romania e stat ”national” (romanesc, se subintelege), sau ca pamintul asta este (si a fost dintotdeauna) ”al romanilor”.
                Creezi o relatie de conflict de fiecare data cind privesti un teritoriu ca un obiect al unui drept de proprietate al unei etnii - se subintelege ca teritoriul nu ”apartine” si celorlalti decit daca devin cu totul ”romani”, adica daca accepta sa fie asimilati. dar ei isi mai pot pastra in cazul asta identitatea? nu stiu daca noi ne punem in mod suficient problema de a-i intelege.
                Si limba romana nu e chiar asa usor de invatat (e vorba, evident, de a o vorbi fluent si corect) pentru un ungur care nu traieste intr-un mediu romanesc, chiar daca e limba tarii in care se intimpla sa traiasca (repet, spre deosebire de turcii din germania, ei nu s-au miscat din loc de sute de ani).
                Nu sint limbi inrudite. romana e probabil la fel de greu de invatat pentru ei cum ar fi maghiara pentru noi.
                • 0 (0 voturi)    
                  Gata, a trecut (Marţi, 16 martie 2010, 15:24)

                  Observatorul [anonim] i-a raspuns lui anonim

                  Gata, a trecut si 15 martie ca in fiecare an. Sa ne ocupam de lucruri serioase.

                  In cateva zile o sa uite toti de agitatia anuala a secuilor. Deja comentariile la articolele pe tema au scazut la o treime.
        • 0 (0 voturi)    
          Vorbesti prostii (Marţi, 16 martie 2010, 11:10)

          Zak [anonim] i-a raspuns lui Audit

          bai gabish tu ori esti maghiar si atunci inteleg unde bati ORI ESTI UNUL DIN MULTI CARE SE BAGA IN SEAMA PE NET CA SA SE AFLE IN TREABA, DAR E PREA COMOD SA PUNA MANA SA SE INFORMEZE.

          Iti dau un indiciu, citeste despre Catalania sau despre Tara Bascilor! Ambele sunt in Spania! Spania e o tara in Sud Vestul Europei. Europa e continentul pe care se afla Romania. Romania e tara in care traiesti...dar macar atat cred ca stii!
    • -1 (21 voturi)    
      Harghita si Covasna (Luni, 15 martie 2010, 20:01)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui x

      În preistorie, Covasna a facut parte din aria întinderii culturii Cucuteni, numita si Ariusd-Cucuteni, localitatea covasneana Ariusd fiind luata ca limita a extinderii acstei civilizatii. (nu maghiara...)
      În antichitate, zona Harghitei a constituit cea mai importanta concentrare de cetati dacice, dave, dupa cea din Muntii Orastiei.
      verificati!!! (si sa nu ne mai tina lectii de educatie, fiindca sunt un popor de salbatici care au in sange expansionismul, iar cand noi mancam cu lingura, ei nu existau ca natiune si cultura!)
      http://www.cimec.ro/Arheologie/expo/html/lplanse1.html
      http://www.cimec.ro/Arheologie/expo/html/lplanse2.html
      http://www.cimec.ro/Arheologie/expo/html/lplanse3.html
      http://www.cimec.ro/Arheologie/expo/html/index.html
      si-ar mai fi... au drepturi ca noi si tot cauta scandal... sa nu se mire U.E. de ce e in stare romanul cand ii sare capsa...
      • +3 (21 voturi)    
        ganditorule, ganditorule! (Marţi, 16 martie 2010, 6:49)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui resita31

        citindu-te, mi te si imaginez pe scaunel, uitandu-te lung si amarat la consoarta cu vadite simptome de graviditate si intrebandu-te dusmanos: "e-al meu, sau al lui shony, bozgoru' ala de vecin?" lasa-ne, frate, cu cine a fost primu' pe meleaguri mioritice, ca la vremea cucutenilor, in neolitic, stramosii... dacilor mai haladuiau pe pantele nordice ale muntilor caucaz! daca nu ma crezi,/ cauta de vezi! nici noi nu suntem primii locuitori ai acestui spatiu, asa ca sa lasam istericalele xenofobe si sa recunoastem cinstit ca, in ardeal romanii si maghiarii au o istorie comuna de cateva secole si, chiar daca a cunoscut multe incrancenari nu merita sa-i dam cu piciorul pe de-a-ntregul! si mai e un amanunt pe care poate ca nu-l stii: in transilvania, multe familii nobiloare maghiare sunt la origine romane, asa ca lovind in "bozgori" (cuvant urat, care in ungureste inseamna om fara tara) lovesti in proptia-ti istorie. iar la atata amar de vreme indurata impreuna, ei cu noi si noi cu ei, parca ar fi cazul sa mai lasam fasoanele deoparte si sa ne ducem traiul impreuna, fara a ne invata copiii cum sa-si dea unul altuia in cap pe criterii etnice!
        • -10 (12 voturi)    
          Nu stiu ce manuale... (Marţi, 16 martie 2010, 11:15)

          Zak [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

          de istorie ai citit tu...dar ai o intrepretare absolut originala!
          • -9 (11 voturi)    
            @DE CE va doriti schimbarea ordinii de fapt? (Marţi, 16 martie 2010, 15:18)

            monica [anonim] i-a raspuns lui Zak

            de istorie am citit cu toti! se pare ca tu ai repere gresite!
            ar trebui sa fiti romanai, pentru ca aici v-ati nascut, dar simtiti constant nevoia de departajare; DE CE? asta este intrebarea la care, daca va raspundeti sincer veti afla si de ce ne este noua frica de voi, cei acre aduceti peste noi o multitudine de probleme care dezbina, in loc sa dezvolte tara asta mancata de catre toti si condusa de personalitati politice fara carisma, ideologie sau cultura!!!
          • +1 (1 vot)    
            mai cauta (Marţi, 16 martie 2010, 16:28)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Zak

            ca nu m-a platit nimeni sa-ti fac educatie!
      • -5 (17 voturi)    
        vise erotice (Marţi, 16 martie 2010, 8:17)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui resita31

        Eu tocmai am visat o constitutie in care se interzice candidatura uniunilor la alegerile parlamentare...
      • -6 (10 voturi)    
        @resita31 (Marţi, 16 martie 2010, 15:12)

        monica [anonim] i-a raspuns lui resita31

        perfect de acord! un popor migrator, asezat pe pamant geto-dac, cu mult tupeu; poate ca astazi nu se mai pun astfel de probleme, dar istoria nu se arunca la cos! Romanii din zonele in care s-au asezat au fost asupriti si nu aveau nici macar permisiunea de a purta palarie! cam asa a sunat zona sub stapanire maghiara;
        in ceea ce priveste argumentul dpdv constitutional, nu inteleg de ce facem referire la Franta; francezii nu au avut istoria noastra de conflicte interese cu maghiarii!
    • -1 (3 voturi)    
      umor negru (Marţi, 16 martie 2010, 10:38)

      D. [anonim] i-a raspuns lui x

      cineva intreaba radio erevan :de ce se mai fac alegeri in Romania? radio erevan raspunde :ca sa se vada cine merge la guvernare cu udmr
  • +8 (22 voturi)    
    in Ungaria .... (Luni, 15 martie 2010, 17:40)

    agora [anonim]

    Ma intreb ce parere ar avea daca in Ungaria s-ar produce acelasi lucru si ar cere si acolo minoritarii oficializarea limbii lor ?Stiti de ce nu e posibil asa ceva? Pentru ca acolo si musca e obligata sa stie ungureste Acolo minoritarii vorbesc limba materna , in cel mai fericit caz,ca pe o limba straina cu accent unguresc
    • -13 (17 voturi)    
      Stii tu sigur? (Luni, 15 martie 2010, 17:49)

      qwrt [anonim] i-a raspuns lui agora

      Daca in ungaria ar trai aprox 1 milion de romani sau ucrainieni, probabil s-ar discuta si la ei de oficializarea altei limbi
      • +10 (16 voturi)    
        Si daca.. (Luni, 15 martie 2010, 18:54)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui qwrt

        Si daca in Köln sunt 20% turci gata bagam limba turca oficiala???

        Mai sunteti experti la abureala :-)))

        Singura regula este: UN STAT O LIMBA! Dar voi vreti sa va recunoasca romanii ca aveti si voi un stat mititel, in inima Romaniei, si de aia trebuie sa fie limba voastra oficiala! Poate va recunastem de fraieri si voua un statuletz...aveti statulet peste Tisa!
        • -8 (14 voturi)    
          un stat, o limba ? esti tare prost (Luni, 15 martie 2010, 21:16)

          lolz [anonim] i-a raspuns lui Zak

          ce zici de belgia ? elvetia ? canada ? luxembourg ?
          ai auzit macar de ele ?

          e rau tare acolo cu mai multe limbi nationale. mult mai bine in romania, nu ? hai mars acum inapoi sa-l plingi pe antonescu in timp ce in loc sa muncesti astepti pomeni si ajutoare de la stat, ca vorbesti ca unu care are mai putine clase decit trenul.
          • +7 (11 voturi)    
            Ce zici de Franta, Germania, UK... (Marţi, 16 martie 2010, 6:16)

            ady [anonim] i-a raspuns lui lolz

            hai sa ne dam in exemple.

            belgia - formata de la inceput din 2 comunitati egale ca dimensiuni

            elvetia - same doar ca sunt 4 comunitati, 2 apropiate ca numar

            canada - cam mare tara ti-ai gasit la comparatii (vreo 9 mil kmp). S-au format tot din 2 comunitati, pe alocuri egale sau predominante. Diferenta e ca o provincie precum Qc e cit toata europa de vest la un loc!!!

            Luxembourg - ducat, nu vad chiar nicio legatura

            Omiti un singur lucru - Romania are 22 mil locuitori, voi sunteti cca. 7-8% si grupati in Ardeal - nu aveti nici un drept sa impuneti limba voastra ca limba oficiala a tarii!!! In schimb eu cred ca legea va confera dreptul de a o folosii in administratie acolo unde aveti >20% pondere. Din partea mea folositi-o in cit mai multe domenii, dar fara tamtamuri patriotarde care risca sa raceasca relatiile intre cele 2 comunitati: voi la 1 Decembrie nu a-ti avut decenta pe care o manifesta romanii la 15 martie (si noi am avea motive sa declaram ca pt. noi aceasta zi e de bun augurde ex., deoarece trupele maghiare au fost infrante, aceleasi trupe care au macelarit romani in ardeal). Asa-i ca nu ar suna prea placut daca Basescu ar face o asemenea declaratie in raspuns la cea a lui Marko Bela de anul trecut?

            In concluzie - nu mai veniti cu aberatii si modele, voi nu sunteti Kosovo, Corsica - noi nu suntem Yugoslavia. Aveti extrem de multe drepturi - normale zic eu - trebuie doar sa verificati aplicarea lor.
            Cita vreme veti intretine indoiala in sinul comunitatii romane asupra loialitaii maghiarilor fata de Romania, cita vreme veti face declaratii vadit ati-Romanesti si anti-Romania cosmetizandu-le sub forma unor modernitati desuete de fapt, comunitatea voastra va avea doar de pierdut: prieteni, sprijin si intelegere.
            • -7 (7 voturi)    
              interesanta logica (Marţi, 16 martie 2010, 8:45)

              levi [anonim] i-a raspuns lui ady

              ex.cu Canada nu e relevanta ptr.ce e prea mare iar ex.cu Luxemburg e nu e relevanta ca L. e prea mic!
              • 0 (0 voturi)    
                comparam mere cu mere (Marţi, 16 martie 2010, 11:27)

                ady [anonim] i-a raspuns lui levi

                Canada - ficare provincie s-a format sperata de restul si a decis daca sau nu se asociaza cu restul.

                Ex - formare - Qc, On, Nova Scotia, new Brunswick - 1867 - prima FEDERATIE canadiana. Si retine te rog forma de organizare statala a Canadei

                Romania NU este federatie, este un stat unitar (pt. unii national pt. alti nu, dar tot unitar ramane)

                Luxemburg - este un DUCAT de cind se stie, nu are absolut nimic in comun ca mod de formare cu Romania. faptul ca sunt oficiale 3 limbi se datoreaza unui context cu totul si cu totul diferit. Si si asa - limba "nationala" este luxemburgheza, germana si franceza fiind limbi de afaceri etc.

                Pe de alta parte cred ca nu ai citit tot postul meu anterior - Limba Maghiara se poate folosi in toate sferele economice, politice, administrative, educationale, mass-media, artistice etc. - am uitat ceva? Ti se pare cumva ca desemnarea limbii unei monoritati de 7-8% din populatia unei tari ca si limba Oficiala aduce ceva in plus fata de ceea ce e mai sus? Mie mi se pare ca aveti toate drepturile si conditiile pastrarii etnicitatii , foarte multe puse deja in practica, unele pe hartie (UDMR-ul este totusi la guvernare, ar trebui sa ajute la punerea in practica a acestora); dar tot va mai roade ceva(pe unii)!!! poti sa-mi definesti acel lucru? in functie de asta vedem cit e adevar si cit ipocrizie in manifestarile unora dintre voi.
                • 0 (0 voturi)    
                  formare (Marţi, 16 martie 2010, 22:34)

                  john doe [anonim] i-a raspuns lui ady

                  romania s'a format tot in timp si prin unirea unor principate, initzial autonome de turci.
                  transilvania s'a unit cu tzara prin vointza marilor puteri, dar si pe baza hotararii populatziei.

                  ce era daca la paris, americanul woodrow willson nu insista pentru asta ?!
                  este cumva, presedintele willson mentzionat undeva in romania. un nume de strada, piatza , o statuie, macar bust. ca stim ca ataturk si bolivar sunt. chiar si degaule. mult bine au facut astia romanilor....

                  ce era daca transilvania ramanea in ungaria. ?
                  romanii din transilvania n'ar fi cerut limba romana ca limba oficiala ? n'ar fi visat la autonomie ?
                  poate ca in cazul ala si secuii ar fi militat, alaturi, pentru autonomia transilvaniei.
                  just think outside the box.
            • +5 (5 voturi)    
              pentru adi (Marţi, 16 martie 2010, 9:09)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui ady

              In sfarsit un roman cu capul pe umeri !!!! FELICITARI ! Asmenea persoane mi-as dori sa vad si in Parlamentul Romaniei .
              • +1 (1 vot)    
                partial are dreptate - un stat, o limba (Marţi, 16 martie 2010, 9:35)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Anonim

                eu sunt de acord ca intr-un stat sa fie 2 limbi nationale. dar nationale - nu regionale. in statele cu 2 limbi nationale se invata amandoua in tot statul. nu cred ca este cazul sa invatam noi maghiara. eu, ca roman, trebuie sa pot vorbi romana cu orice politist din tara. si daca eu nu sunt obligat sa invat alta limba presupune ca maghiarii sa invete romana pentru ca daca merg la mare trebuie sa se inteleaga cu toti politistii de pe drum
                • 0 (0 voturi)    
                  maghiarii (Marţi, 16 martie 2010, 11:28)

                  Ady [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  trebuie sa invete romana pt. ca sunt cetateni romani! mai corect spus
          • +4 (4 voturi)    
            Dispari inapt generalizator (Marţi, 16 martie 2010, 7:42)

            Traficantu' de Influenta [anonim] i-a raspuns lui lolz

            Auzi la el. Te pomenesti tu mai mare muncitor, tu si cu natia ta ati pus tara asta pe picioare. Altii nu stiu sa munceasca decat voi. Ia sa se opreasca restul tarii din treaba sa vedem ce mai faceti mai desteptilor. Ori tu ai impresia ca zona aia a voastra e mare producatoare de ceva si ca se autofinanteaza. Sa o crezi tu. Fa un X pe perete si da cu capul.
          • +1 (1 vot)    
            mere si pere dau prune (Marţi, 16 martie 2010, 8:20)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui lolz

            e foarte rau acolo pentru ca birocratia e net mai mare si pentru ca se cheltuie enorm pe chestii multilingve... o fi mai bine economic, nu zic nu, dar nu aia e cauza... Aduni mere cu pere si speri sa obtii prune... putin probabil, eu cred ca obtii agrise!
      • +1 (1 vot)    
        'Ai ma? (Marţi, 16 martie 2010, 10:39)

        zit [anonim] i-a raspuns lui qwrt

        Si daca in Italia SINT mai mult de un milion de romani, ar trebui sa ceara oficializarea limbii romane, dupa mintea ta creata? Sau crearea unui mic stat roman in inima Romei ?? Ce tare esti !!
    • +13 (17 voturi)    
      Pai asa sunt ei (Luni, 15 martie 2010, 17:54)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui agora

      vrem democratie da nu pentru "olahi"!

      Si o fac pe victimile acum dupa secole in care ne-au tinut sub papuc si ne-au tratat ca pe niste caini???
    • +15 (17 voturi)    
      de acord (Luni, 15 martie 2010, 17:59)

      ipsos [anonim] i-a raspuns lui agora

      la urma urmei e o negociere, cand romanii din ungaria o sa aiba si ei regiune autonoma si o sa se elimine sintagma 'stat national' putem sa le oferim acelasi lucru. Dar ei vor restitutio in integrum ante 1918. Ceea ce nu se poate. Sorry
    • -11 (19 voturi)    
      Toate lumea speculeaza fara sa stie (Luni, 15 martie 2010, 18:10)

      Un oradean [anonim] i-a raspuns lui agora

      In primul rand Ungaria este un stat national adica format in proportie mare doar din maghiari care sunt proportional distribuiti, adica oricunde mergi proportia de maghiari va fi mare adica peste 90%.
      In romania avem dea face cu acelasi lucru, doar pe regiuni, respectiv in regiunea de sud este la fel dar in Transilvania nu. Transilvania in momentul unirii avea o majoritate romaneasca fragila, respectiv 55% in rest se mai gaseau 30% unguri, 20% germani si 5 % evrei. Din acest considerent puteam considera transilvania ca o regiune multinationala si nicidecum ca o regiune nationala. Nu putem judeca caracterul national al unui stat pe total numai daca distributia populatiei este la fel. Exemplu daca romania ar fi inglobata in rusia noua rusie ar avea o majoritate de rusi deci ar fi un stat national rusesc. Mai departe povestile cu ocupatia ungureasca respectiv dreptul romanilor de a stapanii aceste teritorii...raman povesti deoarece nu se stie exact adevarul si oricum ceea ce este important ramane prezenta majoritara a populatiei romanesti dar repet era vorba de o majoritate fragila la momentul respectiv.
      • +8 (10 voturi)    
        raspuns pentru un oradean (Marţi, 16 martie 2010, 8:57)

        Ion Glanetasu [anonim] i-a raspuns lui Un oradean

        Scrii ungaria cu litera mare si Romania cu litera mica intentionat? esti infatuat si ai impresia ca esti subtil dar in cel mai bun caz esti sarac cu duhul. Peste toate asta mai tii si prelegeri semidocte de sociologie de doi bani. Du-te tu in ungaria (cu u mic) sa maresti procentul de unguri ca sa nu mai aiba minoritatile de acolo nimic de zis si de cerut.
        Romanii nu aveau voie sa mearga pe cal si sa mearga cu capul acoperit ci numai ungurii si toate procesele la tribunal se desfasurau in limba hunilor chiar daca una din parti era un roman deci fii fericit ca acum hunii au drepturi. Romanii sunt umani si rationali fata de ungurii care faceau pe shefii in tinuturi majoritar romanesti unde au practicat maghiarizare salbatica si fortata ca sa le iasa lor procentele de populatie huna. Adevarul se stie dar ungurii il neaga pentru ca le este defavorabil (maghiarizare salbatica si fortata).
      • 0 (0 voturi)    
        CORECTIE! (Marţi, 16 martie 2010, 11:31)

        Ady [anonim] i-a raspuns lui Un oradean

        Majoritatea "fragila" de 55% o poti denumi asa doar din punctul de vedere al unui minoritar. Din punctul de vedere majoritar este tot majoritate.

        si pe de alta parte cit de corect a fost ca timp de secole acei 55-60% sa fie condusi de cei 30%, exclusi din sferele decizionale si deznationalizati in mod constatnt!
    • -7 (13 voturi)    
      mai umbla prin lume si tu (Luni, 15 martie 2010, 19:10)

      TEN [utilizator] i-a raspuns lui agora

      Te intrebi, ca nai fost in viata ta in afara satului tau...
    • -2 (4 voturi)    
      intreaba pa Orban Victor (Marţi, 16 martie 2010, 8:27)

      levi [anonim] i-a raspuns lui agora

      de ce ne intrebi pe noi!aveti voi un proverbe dumnezeu iti da da nu iti pune in traista!
  • +13 (15 voturi)    
    DA pentru autonomie, daca ne unim cu Ungaria (Luni, 15 martie 2010, 17:52)

    Dr CRO [anonim]

    Mai intai de toate trebuie amintesc ca cetatenii Romaniei fac parte dintr-un mozaic de popoare, neamuri, populatii, certificate recent prin testele genetice de indentificare alhaplotipurilor cromozomiale, Y- patern si mitocondrial-matern.
    Poporul roman insa este un popor daco-raman este alcatuit din traco-geti si romani.
    De-a lungul istoriei in mijlocul poporului roman, prin diverse conjuncturi istorice, pasnice (colonizarea cu evrei) sau sangeroase (otomani, unguri, etc) au convietuit diverse popoare, neamuri, populatii, diferite de poporul roman.
    Teritoriul Romaniei este istoric al poporului roman !!! Limba oficiala este si va fi limba romana.
    In ce priveste modelul anumitor tari vest-eurpopene, unde exista mai mult de o limba oficiala, sa le studiem profund istoria!
    Este o crima a acorda autonomie ungurilor din Hr, Cv si Ms!!!
    ''Maine'' sa le acordam autonomie si catatenilor romani de alta etnie (''rroma'', ucrainiana, irakieni,....etc) care ar putea fi sau deveni majoritari in terorii mai mici decat cele actualmente locuite de cetatenii romani de etnie unguri???
    De exemplu, Belgia detine 3 limbi oficiale. Dar s-a format din teritorii apartinant la doua populatii (flamanda si valona), l-a care s-a anexat teritoriul germanofon (dupa cel de-al doilea razboi mondial).
    Daca si Romania si Ungaria ar forma un nou stat (( de ex ''Romungria'',ceea ce nu se va intampla niciodata sper :) )), care nu a mai existat niciodata, sunt de acord, pe principii democratice sa fie 2 limbi oficiale si 2 regiuni autonome in noul stat.
    As fi deacord DOAR cu autonomia teritoriului care ar fi apartinut Ungariei (si sa nu fi fost niciodata teritoriu al romanilor) si NICIODATA cu autonomia teritoriului actual din Hr, Cv, si Ms, cetatenii de origine maghiara din aceste 3 judete putand beneficia doar de limba oficiala in acest ipotetic context!!!
    Daca ne-am uni in plus si cu Ucraina, am avea 3 regiuni autonome si 3 li
    • -5 (13 voturi)    
      autonomia, belgia si limbile (Luni, 15 martie 2010, 18:40)

      jean valjean von teleormann [anonim] i-a raspuns lui Dr CRO

      cum detzine belgia trei limbi ?:-)
      stiam ca limbile se vorbesc...

      limba e un mijloc de comunicare. ea exista, e vie in populatzia care o vorbeste. ce e rau daca in zona aia, maghiara ar fi recunoscuta ca a doua limba oficiala, daca la primarii, la judetz si la tribunal ar pute vorbi limba maghiara ?

      ar fi mai usor pentru cei ce o vorbesc in casa si n'au avut ocazia/posibilitatea sa vorbeasca romaneste.

      cred ca in privintza statului natzional, omul are dreptate. daca constitutzia prevede ca statul e unitar si indivizibil este suficient.
      ar da minoritatzilor sigurantza ca nu sunt cetatzeni de mana a doua, ca nu sunt toleratzi in romania, ci cetatzeni ai tzarii si stapani ai pamantului pe care traiesc.

      legea, care ar da dreptul la folosirea limbii maghiare ca a doua limba oficiala in tzinuturile unde populatzia maghiara este intr'un procentaj egal sau mai mare decat populatzia de limba romana, ar trebui sa prevada ca limba romana ramane limba oficiala principala si obligativitatea sa fie predata si invatzata in scoli.
      orice nerespetare a acestei prevederi sa duca la suspendarea dreptului la folosirea limbii maghiare ca a doua limba oficiala.

      in canada documentele sunt bilincve, engleza si franceza, desi francofoni sunt numai in quebec.

      in texas si california, in toate cladirile publice anuntzurile sunt in engleza si spaniola si exista vorbitori de spaniola care sa serveasca pe cei ce nu stiu limba engleza. majoritatea documentelor, formelor sunt bilincve.

      in scolile publice din zonele cu populatzii mari de hispanici, sunt clase/discipline care se predau in limba spaniola, dar totzi invatza english as second language/ engleza ca a doua limba.

      e numai o chestie de umanizm.
      daca in trecut romanii au suferit de pe urma ungurilor, nu trebuie sa procedam ca ei.
      nici ungurii de azi n'ar mai proceda ca cei de acum doua -trei generatzii.
      si pan'la urma, traim un uniunea europeana cu totzii.
      • +7 (7 voturi)    
        nu intelegi ca.. (Marţi, 16 martie 2010, 6:26)

        ady [anonim] i-a raspuns lui jean valjean von teleormann

        Legea acorda dreptul folosirii limbii maghiare, la niveloficial, in administratie oriunde se depaseste ponderea de 20%!

        In loc de declaratii sforaitoare, insotite si de manifestari anti-Romani si nti-Romania, toate in scopul de a clama o ipotetica superioritate de rasa, mai bine s-ar ingriji domnii maghiari sa se aplice acea lege de mai sus! In Oradea de ex. ar avea tot dreptul la inscriptia biligva incepind de la strazi pana la primarie etc. Desi UDMR-ul e asociat in permanenta puterii, nimeni nu-sa obosit sa aplice aceste lucruri - eu chiar nu am nimic impotriva! si de ce oare? pt. fara manifestatii patriotarde nu se FACE CAPITAL POLITIC!

        Exisat o elita a maghiarilor din ardeal, amestec de oameni in varsta dar si multi tineri, care in 20 de ani a devenit mai sovina decit generatiile de dupa momentul 1918. Pur si simplu nu suporta sa fie condusi de romani, si daca e posibil, vor incerca sa-si creeze propriul lor statulet, inclusiv prin epurari (fara arme)etnice ale romanilor din secuime si mures! Acesti oameni sunt o problema, restul comunitatii nu!
    • -5 (5 voturi)    
      As dori sa stiu (Marţi, 16 martie 2010, 8:16)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dr CRO

      de ce "este o crima" acordarea autonomiei pentru zonele respective? Ce mi se intampla mie, in mod particular, acasa, la serviciu, in familie, ec. daca se acorda acea autonomie normala la nivelul intregii Europe? Retine ca la noi nu este autonomie locala; totul este "de la centru"
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli... (Marţi, 16 martie 2010, 11:37)

        Ady [anonim] i-a raspuns lui Audit

        Exista descentralizare dar nueste aplicata corespunzator - UDMR-ul este la fel de vinovat de intarzierea aplicarii acesteia ca si PDL,PNL,PSD etc...

        O pondere importanta din decizii se ia la nivel local, si o pondere importanta din sumele colectate ramane la nivel local.

        Fa un exercitiu de matematica si studiaza proiectele de bugete ale oraselor din Secuime (si tara) si te rog sa vezi la capitolul venituri cit% vine din surese proprii si cit%de la bugetul central. vei avea de cele mai multe ori surpiza sa observa ca prelevarile de la bugetul de stat sunt mai mari decit veniturile proprii; si implicit sa deduci ca nici cu 100% sume colectate local ramase la buget acesta va fi mai mic!

        Ce inseamna asta- ca marile investitii de infrastructura se fac in continuare de catre stat, si este normal sa se faca in stransa legatura cu cele din zonele limitrofe.

        Sunt solutii, trebuie doar aplicate - si aici nu intra tamtamul facut de voi la 15 Martie.
  • -1 (15 voturi)    
    nu va e rusine? (Luni, 15 martie 2010, 17:55)

    Arkan [utilizator]

    Sa luati interviu unui separatist?
    Voi impreuna cu maghiarimea trebuie sa fiti pedepsiti aspru.
  • +7 (13 voturi)    
    Frati romani, nu va fie teama (Luni, 15 martie 2010, 17:59)

    lakatos istvan [anonim]

    Ungurii au intra in capcana si faza asta se numeste "orbire". La timpul potrivit Base se va descotorosi de ei, iar pe viitor in parlament vor avea numai actiuni culturale.
  • +6 (14 voturi)    
    am o alta idee (Luni, 15 martie 2010, 18:01)

    Crantz [anonim]

    ce ar fi Dl eckstein sa incercati sa le vindeti intai evreilor ideea cu renuntarea la stat national, sa veniti dupa aia la noi.
    • -8 (12 voturi)    
      ecktstein (Luni, 15 martie 2010, 18:47)

      frantz dorobantz [anonim] i-a raspuns lui Crantz

      traieste in romania, e consilierul presedintelui romaniei si vorbeste pentru o minoritate pe care o reprezinta ca membru de partid si consiler pentru problemele minoritatzilor.
      daca nu va place jobul asta la presedentzie, trebuie ca negatzi existentza minoritatzilor.
      deci, mai draga, dl. kovacs nu poate si nici n'are dreptul sa se amestece in problemele izraelului.
      el este la el acasa si vorbeste pentru el si ai lui.

      comprede usted ?! get use to it.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca (Miercuri, 17 martie 2010, 1:34)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Crantz

      Bacsi ecstein ar face asa cevain ISRAEL iti garantez ca MOSSADUL ar avea asa grija de el ca nu l-ar mai gasi nimenea in veci pururi.AMEN.
  • +6 (10 voturi)    
    e o mica mare diferenta intre franta si romania (Luni, 15 martie 2010, 18:48)

    uf [anonim]

    franta are peste 70 de limbi regionale si este plina de minoritati. in romania, aproape 90% din cetateni sunt din punct de vedere etnic romani.
    pe de alta parte, problema mea cu domnul eckstein kovacs nu s-ar referi la parerile sale ca maghiar, ci la afacerile sale imobiliare uneori dubioase. stiu ca nu are legatura cu problema, dar in continuare se asculta vocea politicienilor maghiari, uneori nici foarte integri, in locul maghiarilor sau romanilor de rand. ca si in cazul romanilor, exista o distanta foarte mare intre etnicii maghiari si cei ce ar trebui sa ii reprezinte.
  • +6 (10 voturi)    
    Vax discordia (Luni, 15 martie 2010, 19:04)

    IonVasile [utilizator]

    Atat timp cat populatia va vota 50 la suta cu o alianta si 50 la suta cu alta, UDMR-ul va fi la putere. Pentru ca tot timpul o sa te faci frate cu dracul sa treci podul.

    Normal, ca singurul lucru pe care-l face UDMR-ul este sa arate maghiarilor ca lupta pentru ei, ca sa-i voteze.

    Ce sunt eu curios, este cat de bine o duc judetele alea, fiind sub o conducere atat de bine intentionata.
    Ca idee, singuri care au incercat sa-i scoata de la guvernare a fost PD-L, dar pentru ca au fost incoltiti au trebuit sa se faca iara frate cu dracu', concluzia : vina apartine votantilor PSD si PNL ;)


    Un singur lucru nu inteleg, parintii maghiari, care le fura oportunitatile propilor copii. Ex simplu, eu vreau sa-mi fac o filiala in unul din judetele astea, platesc bine ... credeti ca o sa angajez pe cineva care nu stie o limba comuna cu restul echipei nationale?

    Ca idee, ce ar trebui sa ne pese la toti, este cum scapam de hotii astia din politica si de cum ridicam nivelul de trai la toti cetatenii Romaniei.

    Daca tragem prea tare de pisica, o sa se rupa si in final nu o sa conteze care a tras mai tare.
  • 0 (6 voturi)    
    Ma doare capul (Luni, 15 martie 2010, 21:20)

    andrei [anonim]

    Nu am fost niciodata nationalist convins, dar domnul din imagine viseaza/vorbeste aiurea. Parere personala? Pai de ce va mai mirati ca romanii nu se inteleg cu maghiarii? Din cauza unei astfel de atitudini.
  • +3 (7 voturi)    
    despre Franta (Luni, 15 martie 2010, 21:26)

    R. [anonim]

    Desi in constitutia franceza nu apare termenul "national", statul francez nu recunoaste minoritatile..asadar domnul K ar trebui sa aiba grija cu ce-si doreste...

    De asemenea, mi se pare ca dl. este prea slobod la gura..in sensul ca a fost invitat in calitate de consilier al presedintelui Romaniei, si nu ca simplu cetatean. Parerile de simplu cetatean poate sunt de interes ptr prietenii cu care dl bea o bere..si ar trebui sa le pastreze ptr dansul si prieteni..mai ales cand sunt in oarecare contradictie cu atributiile functiei ..care platita din bugetul statului
  • +3 (9 voturi)    
    E clar, trebuie sa punem mana pe par (Luni, 15 martie 2010, 22:30)

    Buiandruk [anonim]

    Si-au luat-o in cap rau de, daca au vazut ca li se da nas.
    Basescu si Boc mai, mai ca-i pupa si-n f..d, numai sa ramana la guvernare. Fara ei, se duce si ciloanul.
    Iar ciolanul, ciolanul, e mai important decat demnitatea romanilor.
    Demnitate de care putin le pasa lor.
    Scarbe.
    • +1 (3 voturi)    
      de ce minus? (Marţi, 16 martie 2010, 9:07)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Buiandruk

      ma intreb cine ti-a dat minusul.....hunii?
      de la mine ai 1000 de plusuri!
  • +3 (7 voturi)    
    De acord (Luni, 15 martie 2010, 23:39)

    Liviu [anonim]

    Nu asi avea nimic i9n potriva ca art. 1 din constitutie sa se schimbe ca la francezi; dar atunci sa vedem si ce spun ei despre minoritati.
    Daca cunosc bine, se pare ca toti cetatenii indiferent de apartenenta la o minoritate, sunt francezi. Nici unul nu este maghiar, german, italian tigan sau de alta etnie - este francez, pur si simplu. La ei este rezolvata aceasta problema spinoasa. Nu au nevoie de autonomie teritoriala, alta limba oficiala( a doua). Deci daca se preia art. 1 sa se preia si rezolvarea franceza a problemei minoritare.
  • +5 (5 voturi)    
    asa sunt ungurii de le conducere. (Marţi, 16 martie 2010, 5:29)

    ungurboy [anonim]

    De ce nu cer maghiarii sa se oficializeze prin lege limba maghiara si in USA unde sunt destui.
    Din cauza ca sunt prea departe USA de Ungaria si nu au granita comuna si nu au in discutie Transilvania.
    Parsivi ungurii ca intotdeauna dar asta se refera numai la conducatorii lor pentru ca eu sunt sigur ca oamenii normali nu au nici o problema.
    Ca intotdeauna vina este a politicienilor care incearca sa manipuleze populatia pentru a-si satisface ei novoile.
  • -4 (6 voturi)    
    Finlanda (Marţi, 16 martie 2010, 6:08)

    Leon [anonim]

    Spre rusinea mea, abia cum citeva saptamini am aflat ca Finlanda are doua limbi oficiale, cea de-a doua fiind suedeza, comunitatea suedeza formind 5.5 % din populatia tarii. La scandinavi se poate.
    • +2 (4 voturi)    
      Slovacia (Marţi, 16 martie 2010, 10:11)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui Leon

      In skimb, in Slovacia unde sunt 9,5% unguri, limba maghiara e interzisa prin lege in institutii si locuri publice.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns lui Leon (Joi, 18 martie 2010, 15:55)

      inocentu [anonim] i-a raspuns lui Leon

      dar suedezii nu vor regiuni autonome suedeze in Finlanda.... cai de fapt asta e cuiul lui Pepelea si nu indulgenta de a mai accepta o a doua limba.
  • +2 (2 voturi)    
    e o rusine (Marţi, 16 martie 2010, 7:56)

    ina [anonim]

    ca pareri personale ale unor astfel de demnitari, care sustin in mijloacele mass media ca bucati esentiale din constitutia romaniei ar trebui scoase, sunt puse ca prim articol pe atatea site-uri. ei isi influenteaza electoratul maghiar si il atzatza impotriva vecinilor romani. crede cineva ca daca nu ar fi permanenta discutie de la bucuresti cu privire la autonomia asta, nu s-ar fi stins demult discutia?
  • +1 (1 vot)    
    Ce parere are Dl Basescu cu privire (Marţi, 16 martie 2010, 8:00)

    consilier [anonim]

    la parerile consilierului Peter Eckstein Kovacs?

    Sa intelegem ca este de acord cu eliminarea statului national si indivizibil din constitutie? Sa fie asta reforma constitutionala promisa in campanie?
  • +3 (3 voturi)    
    solutie pentru constitutie (Marţi, 16 martie 2010, 8:00)

    rotzuk [anonim]

    Daca Romania ar adopta ceva din sistemul politic canadian, anume ca partidul care capata majoritatea in alegeri (chiar daca ea nu e macar 50% sau mai mare de 50%) sa detina puterea si sa formeze guvernul, am asista la urmatoarea situatie. Aliantele nu ar mai exista, pentru ca nu ar mai fi nevoie. Un partid care ar conduce cu un guvern minoritar ar plati imediat prin motiune de cenzura abuzuri de putere sau erori politice, ar putea deci fi sanctionat mai usor. La sfarsitul mandatului acest partid si presedintele ar purta pe deplin raspunderea in fata electoratului pentru ce a realizat si ce nu, fara a mai fi loc de confuzii, ca ministrii erau din Alianta, ba de la PSD, ba de la PNL, ba nuuuu, ca erau de la PD, etc, desi guvernul era al Aliantei DA care era defuncta...
    Si..cireasa de pe tort. Nici PDL, nici PNL, nici PSD nu ar avea nevoie sa formeze alianta cu UDMR pentru a putea guverna. O astfel de schimbare simpla ar transforma UDMR intr-un partid fantezie, care ar mai putea santaja doar ocazional, daca se poate, la trecerea unor legi in parlament. Adio cu santajul, adio cu UDMR la guvernare...Atentie, nu e nevoie de preluat modelul canadian 100%, Romania poate ramane republica semiprezidentiala. Trebuie doar evitate aceste aliante care au degenerat mereu in certuri, in final nefiind nimeni responsabil pentru dezastrul care apasa pe umerii romanilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Pai,d-le Kovacs, (Marţi, 16 martie 2010, 8:01)

    Pantera Roz [utilizator]

    sugereaza-i d-lui Basescu ideea,ca pune el de-un referendum si gata,scoatem treaba cu statul national din constitutie.E simplu.
  • 0 (2 voturi)    
    Peste 20 de ani (Marţi, 16 martie 2010, 8:20)

    Luca [anonim]

    Peste 20 de ani nu va mai sti nimeni de autonomie si alte bazaconii de genul asta! Tinerilor nu le mai pasa de asa zisa nationalitate maghiara, asa cum nu le mai pasa de toate prostiile care se intampla in tara asta. Suntem prea ocupati cu asigurarea unui dumicat de paine si supravietuirea de pe azi pe maine...
  • +2 (2 voturi)    
    elugubratii ale ungurului (Marţi, 16 martie 2010, 8:28)

    sebastian [anonim]

    domnul consilier prezidential nu e sanatos la cap. cum poti tu sa emiti o astfel de "parere personala" intr-o emisiune in care esti invitat in calitate de consilier al presedintelui Romaniei?? "prietene ungur" cine dracu te plateste sa spui asemenea tampenii??nu Statul Roman , asta cel national?
    da-ti demisia si emigreaza la Budapesta...o avea si presedintele Ungariei (vezi ca scriu Ungaria cu U mare..din respect pt. stat...nu ca tine care mai esti si platit de catre statul intitulat ROMANIA) nevoie de un consilier.....drum bun!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Corect (Marţi, 16 martie 2010, 8:38)

    Lucian [anonim]

    Daca aveti putina rabdare sa va scoateti ochelarii de cal si sa ganditi un pic la rece o sa vedeti ca are dreptate. Sintagma "stat national" ii transforma automat pe membri altor etnii in cetateni de categoria a doua, ca si can statul ii reprezinta numai pe romani, nu si pe ei. Daca tari ca Franta nu simt nevoia sa adauge atributul "national" in definitia statului nu vad de ce ar trebui sa ne incapatanam noi.
    • -1 (1 vot)    
      nu inteleg comparatia (Marţi, 16 martie 2010, 12:03)

      Floirn [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Daca francezii sau alti civilizati procedeaza intr-un fel nu inseamna ca si noi trebuie sa procedam la fel. Unele sunt conditiile in Franta si altele la noi. Ungurii au un singur vis: "ungaria mare". Nationala de fotbal a Frantei e plina de negrotei si magrebieni. Nu cred insa ca vor indrazni vreodata acestia sa pertinda ca in Alsacia sau Lorena de exemplu sa se vorbeasca araba si sa spuna ca tinutul respectiv nu-i francez si sa fluture drapele algeriene pe primarii.
  • +1 (1 vot)    
    provocari continue (Marţi, 16 martie 2010, 8:42)

    vaxus [anonim]

    Aceste continue hartuiri si false probleme pe care ungurii le desfasoara sistematic si media le amplifica se petrec intr-o tara in care minoritatile conlocuitoare lupta pentru drepturile lor. Da pentru drepturi, da nu vor sa auda in schimb de obligatiile lor.
    Daca populatia romaneasca are o parere proprie despre folosirea limbii maghiare ca limba oficiala, avand in vedere trecutul istoric, lectiile de sovinism administrate cu orice ocazie de conationalii unguri si scopurile evidente pentru care intreprind toate aceste actiuni (finalitatea in mintea lor e ruperea Ardealului) , suntem intoleranti , suntem noneuropeni, sovini,si ii suparam teribil si le facem convietuirea imposibila etc. Dar ei nu isi pun niciodata problema ca si noi romanii ne simtim jigniti de atitudinea lor sfidatoare la adresa natiunii noastre, la noi in tara trebuie sa le inghitim toate accesele nationaliste si mai mult daca observati cu atentie toate evenimentele le concerteaza de asa maniera sa provoace si sa ne umileasca.
    sa le fie clar, pentru limba oficiala maghiara si pentru autonomie teritoriala exista Ungaria.
    Nu toti romanii au uitat Diktatul de la Viena
  • +2 (2 voturi)    
    Deci (Marţi, 16 martie 2010, 8:52)

    Gogul [anonim]

    Tipul asta ar trebui scos din politica romaneasca. N-are ce cauta acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu uit (Marţi, 16 martie 2010, 9:03)

    Gogul [anonim]

    nici ministrul sanatatii nu sta prea bine, si el s-a dat in barci ieri.
  • +2 (2 voturi)    
    inca nu (Marţi, 16 martie 2010, 9:08)

    Caragiale [anonim]

    Inca NU a fost arestat acest individ dupa cele spuse ?
    Eu cred ca organele statului nu-si fac datoria daca permite asa ceva intr-un stat NATIONAL SI UNITAR !!!
  • +1 (1 vot)    
    poanta buna (Marţi, 16 martie 2010, 9:12)

    Caragiale [anonim]

    Ce cauta acest individ ca si consilier presidential ?
    Sa-l sfatuiasca pe presedinte ce ?

    Presedintele ne socoteste o natie de tampiti , cum sa pui LUPUL sa pazeasca OILE ?
  • 0 (2 voturi)    
    OMG (Marţi, 16 martie 2010, 9:26)

    mimi [anonim]

    Buna idee. Sa eliminam statul national, rupem Romania in 3 bucati si le alipim tarilor din jur. Alte doleante "legitime" mai are?
  • 0 (2 voturi)    
    minciuni maghiare (Marţi, 16 martie 2010, 9:29)

    Chiriac [anonim]

    Luati exemplul Sloveniei unde maghiarii nu misca. Slovenii nu-si permit sa inchida ochii pentru ca regiunea se afla la frontiera cu Ungaria.
    Avem cel mai favorizant regim pentru minoitati din lume si la ce ne foloseste.
    Afisarea de mesaje cu instigari impotriva integritatii statului roman (art.1 Constitutie) , 'Tinutul Secuiesc nu e Romania', plus defilarea cu steagul Ungariei care nu are legatura cu statul roman indiferent de etnia lor sunt aspecte grave care sunt refuzate a fi constatate de puterea actuala pentru un beneficiu meschin politic si anume majoritate parlamentara.
    Mai mult prezenta unor oficiali in cadrul unor asemenea manifestari ar trebui sa atraga automat demisia sau demiterea acestora.
    Romania este stat national pentru ca majoritatea covarsitoare a populatiei acestei tari este de nationalitate romana (90%). Procentul de 10% nu este nicaieri in lume un argument pentru un stat multinational (alta categorie de stat nu exista). Eliminarea caracterului national, unitar si indivizibil, precum si singura limba oficiala romana poate fi bulgarele de zapada care e mic dar daca ii dai drumul din varful muntelui provoaca o avalansa.
    NU VOTATI O ASEMENEA REFORMA CONSTITUTIONALA.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu stiu cum (Marţi, 16 martie 2010, 9:33)

    sabertooth [utilizator]

    Putem scapa de politicienii maghiari care nu fac decat sa "joace" in aceeasi echipa cu WC Tudor: de maine ii tratam pe unguri ca pe niste prieteni ce ne sunt de fapt.

    Cu alte cuvinte ii lasam "sa simta" ca Romania este casa lor si noua ne pasa de doleantele lor si nu-i tratam a priori ca pe niste borfasi.

    Ce ziceti de atitudinea asta? Ciudata rau, nu?
  • +1 (1 vot)    
    udmr-istii spun lucruri traznite (Marţi, 16 martie 2010, 9:34)

    bula [anonim]

    Se mai trezeste cand si cand cate un udemereu sa mai arunce cate o idee asa in doara ca sa nu li se atrofieze neuronii. Nu le place contitutia Romaniei, sa plece in alta tara, nu-i tine nimeni aici.
    inainte de toate ar trebui sa se gandeasca ce a facut el pentru tara, si nu ce face tara pentru el (ei, udmr-istii).
  • +1 (1 vot)    
    In Germania (Marţi, 16 martie 2010, 9:36)

    Cristian N [anonim]

    In Germania vor sa INTRODUCA in CONSTITUTIE obligativitatea limbii germane pe pamint german, numai ungurii din Romania vor acum sa fie scoasa.

    Ungurii din Romania au luat-o pe o cale gresita. In loc sa se deschida catre statul in care traiesc si sa invete limba, unii dintre ei aleg sa se izoleze neinvatand romana.

    Ce sanse au ei sau copiii lor, fara sa stie limba romana, sa prinda un job intr-un oras din afara Harghitei si Covasnei?
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ungurii (Marţi, 16 martie 2010, 10:04)

      sabertooth [utilizator] i-a raspuns lui Cristian N

      Vor avea nevoie de limba romana, o vor invata, ca nu-s prosti.

      De ce nu vrem sa terminam cu ura asta stupida?

      De ce nu intelegem ca ambele popoare iubim cu PATIMA Ardealul-Transilvania?

      De ce nu intelegem ca Ardealul nu ne separa, ci ne uneste?

      De ce nu intelegem ca politicienii atat maghiari cat si romani au tot interesul sa mentina vrajba asta pentru a culege voturi si dupa aia si bani?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai hai sa vedem (Marţi, 16 martie 2010, 10:23)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

        cine nu intelege. E frumos ce spui dar cand oficiali ai guvernului se pronunta pentru separare si folosesc ura pe care tot ei o seamana, cine e cel care iese din frumosul tau tablou? Din aceasta cauza respectivii trebuiesc scosi din guvern, pentru ca sunt impotriva intelegerii intre romani si unguri.
  • 0 (0 voturi)    
    Consilierul (Marţi, 16 martie 2010, 10:27)

    bobo [anonim]

    Asta nu ar trebui sa mai fie consilierul Presedintelui.
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Marţi, 16 martie 2010, 11:03)

    anton [anonim]

    cand ungaria va elimina din constitutie denumirea de stat national maghiar o vom elimina si noi...romania e stat national unitar si indivizibil...orice modificare a constitutiei in acest sens se face numai prin referendum, unde cei 5% de bozgori vor castiga sigur impotriva restului de 95% de romani....:)...
    • +1 (1 vot)    
      habarnist (Marţi, 16 martie 2010, 20:43)

      levi [anonim] i-a raspuns lui anton

      ei apuca-te de treaba Ungaria nu este stat national!
      1. § Magyarország: köztársaság.

      2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam.
      Link"http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?dbnum=1&docid=94900020.TV

      Va trebui sa sti maghiara!
  • 0 (0 voturi)    
    GUVERNUL SI PRESEDINTELE (Marţi, 16 martie 2010, 11:10)

    ESCU [anonim]

    "E datoria Guvernului si a presedintelui sa ia masuri si SA DECLARE OFICIAL SI SERIOS ca unitatea tarii nu se discuta in felul acesta si ca toate aceste declaratii facute de comunitatea maghiara sunt iresponsabile si impotriva unitatii statului Roman. E datoria Guvernului si a presedintelui tarii sa ia aceste masuri si sa declare aceste lucruri, pentru ca evolutia poate sa fie periculoasa pentru linistea tarii “ a spus Radu Campeanu.

    El i-a cerut sefului statului sa stavileasca actiunile din Tinutul Secuiesc, pe care le-a calificat drept "propaganda mincinoasa".
    "Ca om care am trait in strainatate 18 ani stiu ce inseamna propaganda mincinoasa facuta de unguri fata de tara romaneasca”
  • -1 (1 vot)    
    Pasarea malai viseaza (Marţi, 16 martie 2010, 11:19)

    kurios [anonim]

    ..si greierii sa cante"surke, surke"..
    Ati uitat unde a ajuns Franta din cauza aricolului referitor la ...entitati: musulmani, crestini, emigranti care se lupta pe strazi.
    Halal model --halal natiune--
    • 0 (0 voturi)    
      o mica rectificatiune ... (Marţi, 16 martie 2010, 11:50)

      the [utilizator] i-a raspuns lui kurios

      Hallal model ... :)))
  • 0 (0 voturi)    
    in mama lor ... (Marţi, 16 martie 2010, 11:40)

    petre [anonim]

    bunicii si strabunicii nostri au luptat degeaba?!! pentru tarisoara asta si pentru limba noastra frumoasa au murit ....sa se duca peste tisa daca nu le convine aici ...au destule drepturi ca orice roman ....ce mai, ei deja vbesc maghiara prin covasna si harghita ...ce le mai terbuie oficializarea lor....ar trebui sa mai invete romana putin ....sau sa taca din gura!
  • 0 (0 voturi)    
    Sint niste mici probleme... (Marţi, 16 martie 2010, 12:54)

    Dana [anonim]

    de nuanta cu aceste manifestari de 15 martie.
    La nivel declarativ, nu avem pretentii dezbinatoare sau teritoriale, dorim doar autonomie culturala samd. (Pe care oricum au obtinut-o.)
    Pare in regula, si totusi:
    - de ce secuiii sint asimilati maghiarilor, de ce limba ceruta este cea maghiara? Istoria ne invata altceva.
    - de ce se intoneaza imnul Ungariei, la o manifestatie pe teritoriul national al altei tari?
    - de ce manifestanti pasnici, fara pretentii iredentiste, accepta diversionisti printre ei (vezi pancarta cu pricina), care se manifesta vadit anti-romanesc? Normal era sa excluda acel individ din formatie; daca nu doresc cu adevarat separare teritoriala, ar trebui sa fir mai atenti la instigatori. Altfel tot mitingul este asimilat cu o manifestare anti-romaneasca.
    - ce cauta politicieni romani din cele mai inalte structuri ale statului, de orice etnie ar fi ei, alaturi de indivizi cu pancarte instigatoare si purtind insemne naziste?
    - de ce un consilier prezidential, de orice etnie ar fi el, face declaratii cu caracter de "opinie personala" cu tente separatiste pe un post de radio?
    Unde se termina adevarul din declaratii si incepe de fapt diversiunea?
    Este normal ca acest melanj sa stirneasca reactia romanilor. Cineva postase despre Franta un comentariu; cum au fost inabusite la Paris revoltele magrebienilor? Si cum s-a votat in Elvetia daca nu ma insel interzicerea valului islamic?
  • 0 (0 voturi)    
    eliminare sintagma stat national? (Marţi, 16 martie 2010, 13:06)

    ilie [anonim]

    Citind titlul n-am mai gasit niciun motiv pentru care sa citesc intreg articolul. M-am oprit la sintagma stat national.
    Propunerea de elimanare a respectivei sintagme inseamna o incercare UDMR de a determina disparitia cuvantul "national" din vocabularul limbii romane. Stop.
    Tehnic, in secuime se foloseste aproape 100% limba magiara. Tocmai de aceea nu inteleg de ce UDMR cere oficializarea si nu cel mult co-oficializare. Atat timp cat teritorii romanesti, care fac parte din Romania sunt locuite de secuime eu nu sunt de acord cu oficializare regionala a limbii maghiare; as discuta doar despre cum se poate ajunge la o formula de co-oficializare. Stop.
    Stop. Cand au oare curaj cei care ne conduc sa transeze matur, intelignet si logic toata aceasta poveste?
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu (Marţi, 16 martie 2010, 14:23)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui ilie

      dar eu ma simt singur, nu vine nimeni din guvernul meu sa dea un raspuns. Se pare ca ei au probleme mai importante. Si asta ma cam intristeaza...
  • 0 (0 voturi)    
    Franta (Marţi, 16 martie 2010, 14:24)

    salcia [anonim]

    Chiar asa, de ce nu se procedeaza si la noi ca in Franta? Acolo nu exista minoritati, nu exista etnii, toti sunt cetateni francezi si sunt tratati ca atare. Deci nu exista discutii despre limba, autonomie, etc. Mi se pare o rezolvare foarte simpla, pana la urma toti suntem cetateni romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Prea se bate apa in piu (Marţi, 16 martie 2010, 14:58)

    doario [anonim]

    Nu vi se pare ca se comenteaza aiurea?! Daca ungurii din romania vor stat, sa-si ia bagajelu si catelu si purcelu, adica frati-su, sor-sa, etc si paaaa Dar lasa granita la locul ei desi in mod normal, NOI ROMANII, trebuie sa intram putin si in Ungaria..."Romania Dodoloata". Ceapa mamii ei de istorie. Am fost un popor cu pamanturi bogate in toate, si mereu atacati de cate o natie de asta, ca sa puna mana pe pamanturile noastre. Au vazut ca nu reusesc, si-au lasat niste spermatozoizi pe aici ca sa le duca samanta mai departe si de acuma vor autonomie. Vor pe draqu sa-i ia! Oare nu le este frica la ungurii din Romania, de romanii care-i inconjoara ?! Sau au vazut ca romanii sunt lasi... Se pare ca au uitat, care sunt lasii... Gura mamii ei de istorie!
  • 0 (0 voturi)    
    autonomie (Marţi, 16 martie 2010, 15:30)

    ramo [anonim]

    Vai eu m-am saturat, in fiecare an in luna martie scandal, patimi, cuvinte de lauda.....
    Hai sa le dam judetele alea amarate: ne luam stalpii de electrictate, conductele de gaz, utilitati, salvari, autobuse.....tot ce s-a cumparat din banii romanilor, le taiem pensile si ii lasam sa se descurce. Si le dam si cadou pentru sarbatorirea autonomiei sau a statului nou inffintat : VIZE !
    Sa vedem cine mai vrea autonomie atunci?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu as propune: (Miercuri, 17 martie 2010, 12:55)

    siska [anonim]

    in primul rind, asa cum presedintele depune juramintul de credinta la inceperea mandatului, chiar daca ar fi o premiera internationala, asa sa fie obligatoriu si pt membrii parlamentului, senatului, etc. (nu pot sa cred ceea ce se intimpla la noi: cum poate un mebru al guvernului sa vina cu asemenea declaratii si cereri in mod oficial fara sa i se zica nici macar ''sa-ti fie rusine''?) ! Dupa care cred ca ar cam trebui revizuite drepturile minoritatilor in virtutea egalitatii in drepturi, in favoarea ambelor parti, reactualizindu-se si OBLIGATIILE minoritatilor de care, in numele democratiei, au cam uitat ! Si nu in ultimul rind, poate ca ar trebui ca locuitorilor din Covasna, Harghita, etc. sa li se dea posibilitatea sa-si reafirme cetatenia si :ori sa ramina cetateni romani cu drepturile si obligatiile romanului, ori sa ramina ca cetateni rezidenti ai UE pe teritoriul unui stat UE (daca tot arunca mereu cu noroi in Romania), tot asa cu drepturile si obligatiile aferente ! Poate suna cam rasist, dar nu-mi vine sa cred ca intr-un stat definit prin Constitutie (in ciuda a ceea ce spune domnul cu nume greu pronuntabil pt mine ca roman)'' national, suveran si independent, unitar si indivizibil'' VINE EL SI CERE SCOATEREA CUVINTULUI ''NATIONAL'' din articolul 1 pentru ca ''Ar fi un sentiment de confort si de modernitate daca nu ar exista aceasta sintagma'' si fiindca i se pare lui ca''acel national nu-si are locul intr-o constitutie din secolul XXI. Sa fie clar, nu e corect, nu e bine!'' In multe state civilizate din lumea asta ar fi fost deja deimis din functie si acuzat de tradare, declaratiile fiind facute OFICIAL pe post public,avind o inalta functie DE STAT,si nu ca o PARERE PERSONALA ! Este ciudat ca nu guvernul nu reactioneaza in aceasta problema care mi se pare ca depaseste chiar si cele mai ingaduitoare drepuri democratice ale libertatii de exprimare !
  • 0 (0 voturi)    
    Ceea ce cere Kovacs este absolut rezonabil (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:09)

    amanides8 [utilizator]

    E interesant ca e nevoie sa credem in teorii consiparioniste (acesta e un prim pas, ei vor mult mai mult, vor sa ne strice tara etc) ca sa justificam negarea cerintelor lor. Doar daca ne convingem ca sunt multe mesaje pe care trebuie sa le citim printre randuri putem gasi vreo obiectie. Pentru ca, evident, cerintele lor, asa cum sunt formulate, sunt legitime. As vrea sa aud si eu un argument rezonabil pe care sa-l dea nationalistul roman, ca sa nu fie simple spume tudorvadimiste.