Laszlo Tokes propune infiintarea unui site unde persoanele urmarite de fosta Securitate sa isi faca publice dosarele

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2010, 15:29 Actualitate | Esenţial

Europarlamentarul Tokes Laszlo intentioneaza sa infiinteze un site unde cei care au avut dosare de urmariti ai Securitatii sa le poata face publice. 

Potrivit unui comunicat de presa transmis, sambata, de europarlamentarul Tokes Laszlo, oamenii au dreptul sa stie "cine a turnat pe cine" si "cine si cum l-a slujit pe Ceausescu", relateaza Mediafax.

"Trebuie sa vedem, deci, si cum a functionat sistemul represiv. Toate acestea constituie nu doar dreptul nostru, ci si responsabilitatea noastra. Avem responsabilitatea fata de cei hartuiti fara vina si, totodata, trebuie sa ne asumam responsabilitatea pentru propria noasta tacere, pentru propriile noastre fapte", afirma europarlamentarul.

Tokes sustine ca responsabilitatea trebuie asumata macar pentru generatiile viitoare.
"Nu putem sa gasim scuze pentru anii pierduti (jumatate de secol!), numai pentru ca «alegeri imposibile» ne-au condus viata in «Epoca de Aur»", mentioneaza el.

In ultima perioada, europarlamentarul Tokes Laszlo a avut mai multe luari de pozitie la adresa fostilor angajati si colaboratori ai Securitatii, printre care si fostul sau cumnat, Bartha Tibor. El a facut publice liste cu nume ale unor persoane care au avut legatura cu fosta Militie si cu Securitatea.


Citeste mai multe despre   






















1043 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    foarte bine (Sâmbătă, 13 martie 2010, 16:44)

    TeddyK [anonim]

    Este bine venit aceasta propunere. Bravo domnule episcop!!!
  • +4 (4 voturi)    
    dosarele (Sâmbătă, 13 martie 2010, 16:46)

    unu [anonim]

    Foarte buna initiativa !
  • +5 (5 voturi)    
    Exceptionala idee (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:23)

    Vasilache [anonim]

    Daca cineva doreste sa isi faca dosarul public , de ce nu ? In alta ordine de idei , mi-ar placea sa existe siteuri pentru orice : pretul legumelor in diversele piete din tara , cine instrumenteaza dosare si cine le judeca , cine casatiga licitatii etc .
  • -1 (7 voturi)    
    hotul striga hotii (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:27)

    bartha [anonim]

    Intrebati-l pe Tokes de fiica securistului din Dej, judetul Cluj.
    Daca tot vorbim de turnatori, poate ar trebui sa incepem cu "marele revolutionar" tokes.
    Deci, cum e cu doamna Kalapati?
    • +2 (2 voturi)    
      parintzelul (Duminică, 14 martie 2010, 3:20)

      vasile din carpatzi [anonim] i-a raspuns lui bartha

      tocmai asta propune, un sait unde sa spui ce ai de spus. numai ca, atentzie, daca e calomnie, e penal. daca ai date, pune'le pe sait. simplu si frumos.

      mai lasatzi voi zvonuri, venitzi si cu probe.
  • +4 (4 voturi)    
    O sugestie (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:39)

    Ion [anonim]

    ... care ar fi trebuit facuta mai de mult.
    Ar putea devenii o arhiva din care eventual ai putea afla nume de persoane pe care le credeai cinstite.
    Ai putea afla istorii pe care puse cap la coada ar putea devenii romane ale regimului comunist.
    Mi se pare foarte interesanta ideea.

    Sanatate
  • +4 (4 voturi)    
    excelenta idee (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:54)

    bh [anonim]

    Foarte bune idee---va fi mai usor sa vedem cine ce a fost
  • +4 (4 voturi)    
    Bravos! (Sâmbătă, 13 martie 2010, 18:44)

    Cristian [anonim]

    Excelenta idee! Cred ca ar fi unul dintre cele mai accesate site-uri din Romania... Bravo domnule Tokes!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred! (Duminică, 14 martie 2010, 9:02)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Ca ar fi atat de accesate de prea multa lume. Asta pentru ca dupa 21 de ani nu prea mai intereseaza pe nimeni. In tot acest timp securistii notorii si tortionarii sub directa obladuire a guvernantilor au trait bine mersi au facut averi si in general detin puterea economica a tarii. Si cand esti bogat nu prea te mai sinchisesti de nimeni. Au trecut mai fratilor 21 de ani, unii dintre ai au trecut in nefiinta altii sunt atat de batrani incat nici nu mai merita un scuipat dar mite cine stie ce atentie. Eu cred ca ar fi cazul sa stergem nu sa intretinem o ura care nu mai are obiect si sa punem mana pe treaba ca ne ducem cu totii la fund asteptand ce?
  • +2 (4 voturi)    
    Excelent (Sâmbătă, 13 martie 2010, 18:52)

    Vecina [utilizator]

    Felicitari Laszlo Tokes !
  • 0 (0 voturi)    
    Popa Tokes (Duminică, 14 martie 2010, 7:04)

    Lotzi [anonim]

    Tokes sa mai deschida un site unde sa se publice si informatorii fostei securitati sau cei ai secu din Ungaria, care au actionat in Romania. Ghici cine va fi ambele liste???
  • 0 (0 voturi)    
    Firesc (Duminică, 14 martie 2010, 22:16)

    Kayros [utilizator]

    Ceea ce refuza sa faca Statul, sa faca oamenii!

    Rusine Statului, rusine oamenilor care au sustinut tacerea, bravo oamenilor care vor s-o rupa!

    Cum ai da-o, cum ai intoarece-o, tot asa se numeste tara mea: "50% Romania"