Starea femeii careia i s-a facut rau la locul de munca s-a agravat. Medicii sustin ca nu exista dovezi ca tanara s-a imbolnavit din cauza surmenajului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2010, 12:58 Actualitate | Esenţial

Starea femeii internata, marti, in stare grava la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti dupa ce i s-a facut rau la locul de munca si a intrat in coma profunda, s-a agravat in ultimele 24 de ore, din cauza complicatiilor leziunilor cerebrale, a declarat, vineri, pentru Mediafax, medicul Bogdan Popescu, purtatorul de cuvant al spitalului. In timp ce familia tinerei de 34 de ani acuza faptul ca ea a fost nevoita sa munceasca prea mult la serviciu, medicii care o trateaza afirma ca "Nu avem niciun rezultat care sa indice faptul ca suferinta i-a fost cauzata de surmenaj, insa mai asteptam si alte rezultate de laborator."

UPDATE: Sotul femeii a anuntat ca nu va depune plangere impotriva angajatorului, chiar daca spune ca Ramona Ciciu lucra uneori si acasa pentru proiecte de la serviciu, iar in ultima perioada, lucrase mai mult decat de obicei.

UPDATE 2: Procurorii ancheteaza cazul, dupa ce Parchetul s-a autosesizat.

Ramona Ciciu este in continuare in coma profunda si respira cu ajutorul aparatelor, iar functia cardiaca este sustinuta cu perfuzie, potrivit lui Bogdan Popescu. El a anuntat ca prognosticul in acest caz ramane rezervat.

In urma cu o zi, Bogdan Popescu declara ca rezultatele testelor indica o inflamare a muschiului inimii pe fond viral, fara sa fie evidentiat surmenajul fizic si ca nu a putut fi stabilita cauza socului suferit de femeie. Un singur rezultat al analizelor indica faptul ca pacienta a avut o miocardita virala, aceasta insemnand o inflamare a muschiului inimii provocat de o infectie.

Potrivit companiei la care femeia lucra, Ipsos Interactive Services, Carmen Ramona Ciciu are 34 de ani si ultima oara a fost supusa unui control de medicina muncii in luna decembrie a anului trecut, in urma caruia a obtinut rezultatul "apt".

Carmen Ramona Ciciu este angajata ca programator la aceasta companie din anul 2002, iar in perioada octombrie 2007 - mai 2008 a fost in concediu de maternitate si crestere a copilului. Angajatorul precizeaza ca programul normal de lucru al femeii este de opt ore, plus o ora pauza de pranz (9.30 - 18:30), iar in perioada ianuarie - martie 2010, durata medie de lucru a fost de opt ore si 30 de minute.

Seful Inspectoratului Teritorial de Munca Bucuresti, Constantin Bujor, a declarat, pentru Mediafax, ca obligatia de a face cercetari in acest caz revine angajatorului, care in cinci zile trebuie sa inainteze dosarul Inspectoratului Teritorial de Munca.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7868 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Dovada clara (Vineri, 12 martie 2010, 13:20)

    sorin43 [anonim]

    Cititi articolul de mai jos care apare la o cautare simpla pe Google despre firma unde lucra:
    http://www.articleboy.com/Article/Evaziune-fiscala-la-Ipsos-Interactive-Services/17585
    Traiasca fiscul din Romania!
    • +2 (4 voturi)    
      Si mai sunt (Vineri, 12 martie 2010, 13:26)

      Andreix [anonim] i-a raspuns lui sorin43

      Si continuarea.....:

      http://www.articleboy.com/Article/Ipsos-Interactive-Services-incalca-legea/17154

      Ar trebui sa va sesizati sa faceti o ancheta mai amanuntita ca nu prea e in regula ce se petrece la firma aia!
      Ar trebui dati exemplu, nesimtitii!
      • -2 (4 voturi)    
        da... (Vineri, 12 martie 2010, 14:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andreix

        cum au fost dati exemplu si ailalti la care a murit o femeie...

        ar trebui... dar cine sa o faca?

        vine si spune ca femeia lucra 8 ore, dimpotriva lucra chiar 6 ore si era platita pentru 8, da spaga de rigoare si gata, scapa...

        apoi vine base si spune ca datorita cresterii somajului a crescut evicienta in munca... pai uite asa a crescut ca un om munceste pana moare... la propriu...
      • 0 (0 voturi)    
        mai sunt (Sâmbătă, 13 martie 2010, 17:05)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui Andreix

        http://209.85.135.132/search?q=cache:uc4I08tFQ2UJ:www.urbannews.ro/forum/index.php%3Fshowtopic%3D18675+Ion+Postoaca+si+Andrei+Postoaca&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro&client=firefox-a
  • 0 (6 voturi)    
    Firma total IRESPONSABILA (Vineri, 12 martie 2010, 13:51)

    Ana [anonim]

    Se stie de mult cit de iresponsabilti si total lipsiti de realism sint managerii de la Ipsos. Uitati-va si la ce scrie despre aceasta firma si pe site-ul 'Despre Firme'.
    Se munceste de nu se mai poate, nu se fac noi angajari si iar cei care trebuie sa faca proiectele (angajatii obisnuiti) sint total coplesiti de volumul ENORM de munca. Nici un sef nu ia nici o masura. Unde e dreptatea daca nici medicii nu spun adeavarul?
    Sint f. curioasa daca lucrurile se vor schimba in urma acestui caz.
    Halal tara, halal firma!
    • 0 (6 voturi)    
      nedumeriri (Vineri, 12 martie 2010, 15:22)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui Ana

      1. De unde a cumparat firma pistolul pus la tampla acestei angajate ca sa lucreze si acasa? 2. de ce a ramas dna in cauza sa lucreze acolo (inteleg ca un salariat BUN in IT isi gaseste usor job astazi)? 3. daca medicul nu atribuie surmenajului, atunci de o fac sindicalistii?
      PS. Un mit american: un roman emigrat in USA a cerut sa i se plateasca orele suplimentare. Seful lui i-a spus: "daca nu esti in stare sa rezolvi in timpul normal de lucru, atunci nu esti capabil si nu mai avem nevoie de tine". Eu am lucrat si pe acolo si mitul este veridic!
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa-ma mai (Vineri, 12 martie 2010, 15:38)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui par-alb

        Ca si eu lucrez afara si nu e chiar asa. In fiecare an aicriterii de performanta care cresc de la an la an, deci cer din ce in ce mai mult de la tine tot timpul, si nu tot timpul iti dau si mijloacele sa faci asta, si atunci muncesti mai mult.
      • 0 (2 voturi)    
        simplu (Vineri, 12 martie 2010, 15:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui par-alb

        1. da! iti dau de exemplu prea mult de lucru ca sa fi obligat sa lucrezi de acasa. asca cumulat cu o penalizare daca nu termini la timp si toti se rezolva
        2. din acelasi motiv pentru care toti angajatii incaseaza suturi in dos de la patroni:
        pentru a manca o bucata de paine. si daca pleca in alta parte era la fel!
        3. medicul a spus in prima instanta ca este de la surmenaj. apoi si-a restras acuzatia... (probabil aici intra in calcul ceva euroi)

        PS: sua este recunoscuta in lume pentru maltratarea angajatului. si se pare ca suntem pe urmele lor! ce relevanta are totusi ce se intampla in SUA? daca aia sut boi trebuie sa fim si noi?
        • -1 (1 vot)    
          maltratare :-)) (Vineri, 12 martie 2010, 21:29)

          john doe [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          atzi dat in greu, v'a pus capitalizmul la munca !
          nu mai e ca pe vremea cand va faceatzi ca muncitzi.
          in america lucratorul este constient ca daca firma merge bine, e competitiva, vinde ce produce, face bani, are si el jobul asigurat, ia salariu, plateste rata la casa, are bani de mancare, de benzina si de tzinut copiii la scoli. cam asta este mersul.

          aici e o vorba, nu'tzi place jobul, nu sta. cata'tzi altul.
          nici la mititica nu mai exista munca fortzata.

          iar pentru cel cu "maltratarea" lucratorului, in america, daca nu'tzi place patronul, ii zici fuck you si iesi pe usa.
          daca ai norocul sa fii maltratat poti face un ban nemuncit. :-)
          • 0 (0 voturi)    
            ? (Sâmbătă, 13 martie 2010, 9:36)

            ispy [anonim] i-a raspuns lui john doe

            si e bine?
            oricum, de ce faci paralelismul asta cu america, care e relevanta cu subiectul de fata?

            vrei sa ne spui ca esti in america si nu stii cum?
            • 0 (0 voturi)    
              relevanta (Duminică, 14 martie 2010, 3:10)

              john doe [anonim] i-a raspuns lui ispy

              n'are nici cu munca.
              //.
              da, sunt in america, am muncit aici peste douazeci de ani, mai precis douzeci si patru, n'am auzit de maltratarea lucratorului.
              intodeanuna, munca e un contract intre cel ce angajeaza si angajat. daca una din partzi e nemultumita, poate rupe contractul oricand. aici, toata lumea a abarat pe angajator, fara sa intzeleaga stressul prin care trece asta. produci ce se cauta, cautzi sa produci la costuri reduse spre a fi competitiv.
              angajatorul nu pune presiune pe lucrator din motive personale, cum nici angajatul nu trebuie sa priveasca munca ca ceva personal.
              serviciiul nu trebuie luata acasa. din momentul in care ai intrat pe poarta companiei unde lucrezi pana la sfarsitul programului esti omul companiei, dupa ce ai iesit pe poarta, uita. esti pentru tine insutzi. nu'ti convine jobul, cauta altul.
              sa nu venitzi cu //. ca am rate, ca ebuie sa platesc banca, etc. trebuia sa te gandesti la asta pana sa intri pe usa bancii. asa fac americanii de doua sute de ani. asa fac totzi cei care sunt crescutzi in soc. capitalista.
              trebuie sa va obijnuitzi cu asta, sau sa'l inviatzi pe ceausescu.
              nu e alta cale ...(editat de HotNews.ro)(editat de HotNews.ro)
          • +1 (1 vot)    
            neatza (Duminică, 14 martie 2010, 13:00)

            liviu [anonim] i-a raspuns lui john doe

            aici suntem in EUROPA!!!
            daca SUA exploateaza la greu angajatii sa stii ca europa nu o face (mai putin roania sin cinca 2-3 state)

            aici suntem in romania baiete...
            ce treba are romania cu sua?

            america e tara unde exploatarea e ridicata la rang de arta... asa ca nu mai comenta.
            noi ar trebui sa visam sa o ducem mai bine nu mai prost!
          • +1 (1 vot)    
            PS (Duminică, 14 martie 2010, 13:00)

            liviu [anonim] i-a raspuns lui john doe

            d-asta se permite exploatarea de catre angajatori pentru ca sunt multi ca tine care permit acest lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    Oare chiar nu vede nimeni ce se intampla... (Vineri, 12 martie 2010, 13:54)

    Idem [anonim]

    ..in tara asta? Credeti ca este singura firma la care se petrec aceste lucruri? Cel putin de cand cu criza, singurul argument pe care il auzi de la sefi este: "e criza, nu-ti place, poti sa pleci". Si asa ajungi sa muncesti 10-14 ore pe zi, inclusiv sambetele. De 6 (sase) luni lucrez la negru (studii superioare). La firma la care am lucrat inainte (a dat faliment) lucram la "gri", adica 3/4 din salariu venea pe o firma pe care m-a obligat patronul sa o infiintez.
    Chiar nu le poate face nimeni nimic?
    • +2 (4 voturi)    
      Ba vede cum sa nu (Vineri, 12 martie 2010, 15:25)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Idem

      Vede si Base, numai ca el e bucuros ca a crescut productivitatea muncii..
  • +4 (4 voturi)    
    ITM-ul nu trebe sa verifice (Vineri, 12 martie 2010, 13:55)

    Florin [anonim]

    Ei trebuie doar sa-si primeasca lefurile si spaga.
  • 0 (4 voturi)    
    specificul activitatii... (Vineri, 12 martie 2010, 13:58)

    egroeg [anonim]

    acelei societati este culegerea de date din tari de pe diverse continente,in functie de temele de sondare,fapt care face de f.multe ori operatorul sa fie nevoit sa ajunga la servici dimineata pe la 9 ,ca sa prinda Japonid,de exemplu,si sa stea pana seara tarziu,chiar ora la 1-2, ca sa primeasca datele din America,Vrei,nu vrei surmenajul se instaleaza.Daca-mi aduc bine aminte a fost un caz similar in presa acum un an sau doi cand o tanara murise cam in aceleasi circumstante.Disperarea pastrarii locului de munca,presiunea termenului impus de clienti,alteori chiar pasiunea te face sa te dedici acelei activitati fara sa te gandesti la consecinte.Din pacate,tineretea si abnegatia nu pot stavili la infinit surmenajul.
    • +1 (3 voturi)    
      Habar nu ai (Vineri, 12 martie 2010, 14:36)

      m [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Habar nu ai ce vorbesti.
      Crezi toate rahaturile din presa si nu verifici. Nu se ocupa cu colectare de date firma. Este o firma de market reasearch online. Iar fusul orar este acoperit cu lucru pe ture. Exista tura de noapte care acopera orele pentru Amerca de Nord de exemplu.
      • +1 (3 voturi)    
        multumesc pentru apreciere... (Vineri, 12 martie 2010, 16:10)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui m

        dar pentru cititorul obisnuit "culegere de date "este o exprimare mai pe inteles decat "market reasearch".
        Comentariul meu nu a vrut sa acuze pe cineva,ci doar sa arate ca specificul activitatii cere un efort aparte.Inteleg ca sunteti conectat la problema de unde si tonul atat de iritat din comentariu.As putea sa va raspund mai dur.Va asigur insa ca mai stiu cate ceva de munca din acel domeniu si-i respect pe cei care s-au dedicat acestui profil.
  • +2 (4 voturi)    
    aha... (Vineri, 12 martie 2010, 14:06)

    liviu_ [utilizator]

    "Medicii sustin ca nu exista dovezi ca tanara s-a imbolnavit din cauza surmenajului" -> sa inteleg ca intre prima stire cand spuneau ca de la asta e si stirea asta si-au primit spaga de rigoare ...
    frumos...
    viata celei de la ernst & young a valorat 20k lei (+spaga) parca... sunt curios cat valoreaza si viata asteia...
    cineva care sa ia masuri??? exista?
    orele alea suplimentare facute "la negru" adica ti se spune sa stai, dar nu semnezi nici un act nu sunt pedepsite?
    asta se intampla cand cei mai multi oameni muncesc de rup ca sa traiasca stapanii de sclavi bine...
  • +1 (3 voturi)    
    Asta (Vineri, 12 martie 2010, 14:11)

    HESS [anonim]

    Aduce disponibilizariile,stres,dublarea normei, scaderea calitatii produselor si accidente de munca.
    Asa ca, ca fraza disponibilizariile au au adus la cresterea productivitatii sant de idiotenie si fantastica si denota lipsa celei mai minime logice.
  • +4 (8 voturi)    
    despre munca (Vineri, 12 martie 2010, 14:20)

    alex [anonim]

    Nu am auzit niciun profesor sa moara de munca, si niciun functionar de pe la ghisee...
    Din pacate, asa se munceste in multe locuri din sectorul privat, tineri care isi nenorocesc viata pentru averea patronilor, pentru a plati impozite sa aiba PIBul de unde sa dea pensii de lux, si salarii de 1800 lei pentru munca profesorilor de 18 ore pe saptamana!

    Nu acuz profesorii sau alte categorii de munca, asa este sistemul, insa toti tac chitic acum...
    Daca victima Ramona ar fi lucrat 18 ore pe saptamana, nu ajungea in situatia asta, pacatul ei este ca s-a nascut intr-o tara in care pentru a-si pastra locul de munca, a trebuit sa lucreze 18 ore pe zi, si sa plateasca impozite la stat.
    • 0 (2 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 12 martie 2010, 17:48)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ai foarte multa dreptate.
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:53)

      bog [anonim] i-a raspuns lui alex

      De ce nu a venit in invatamant pe 800ron/luna?
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 12 martie 2010, 14:28)

    un roman liber [anonim]

    cit a costat spaga la spital?
    toti stim ca va muri din cauza epuizarii la locul de munca, dar daca dai spaga unui doctor ala e in stare sa o scoata si pe ma-sa virgina
    ca doar el nu moare de epuizare la munca fiindca munceste 3 ore la spital si apoi pleaca la cabinetul privat unde face ce vrea. si-n rest il doare undeva.
    cu spaga rezolvi orice.
    mai vine si aia la tv si spune ca vezi draga muncea 8 ore pe zi , da daca era ma-sa sau soru-sa tot asa ziceai vaco.
    nu-i asa.
  • +1 (1 vot)    
    sa nu ne isterizam (Vineri, 12 martie 2010, 14:33)

    max [anonim]

    ar trebui sa nu ne isterizam impotriva acestei firme - lumea se isterizeaza usor, insa de fapt nu se stie ce s-a intamplat, daca era prevenibil sau nu - si daca era surmenata - probabil ca prea usor nu ii era, cu serviciu, gemeni, Bucuresti in general, etc. dar nu se stie deocamdata ce a cauzat infarctul.

    insa infectia virala a inimii e o cauza posibila - ea poate proveni si de la o infectie dentara si multa lume nu stie ca e extrem de periculos sa iti neglijezi dantura.

    sa speram ca isi revine si se vor dumiri si doctorii in curand de unde a plecat problema si poate ca vom invata cu totii din acest eveniment nefericit.

    de vazut si cum se comporta firma, daca sunt alaturi de ea si de familie si as evalua si cum se comporta firma unde lucrez si daca se poate conta pe ea la o adica, pentru ca pe stat nu prea poti sa pui mare baza.

    poate ca o lectie din acest caz - ar fi bine sa avem o viata echilibrata pe cat posibil, sa facem controale preventive la medic si sa incercam ne facem si niste asigurari private de viata.
  • 0 (6 voturi)    
    de ce fara alternative ? (Vineri, 12 martie 2010, 14:41)

    un programator [anonim]

    cu tot riscul de a fi huiduit si criticat, as vrea sa joc putin rolul avocatului apararii, adica al firmei unde lucreaza aceasta tanara. as dori sa intreb simplu : de ce nu a renuntat la acest program de lucru infernal sau chiar la job mai repede, inainte de a se prabusi de epuizare, daca epuizarea sau surmenajul ar fi adevaratul motiv al imbolnavirii. Aceasta doamna e programator din cate am inteles, ar fi avut sanse bune sa isi gaseasca alt job, domeniul IT nu e atat de afectat de criza pe cat s-ar crede. Cui foloseste acum aceasta situatie ? In nici un caz femeii si familiei ei. Daca oamenii calificati, cu pregatire, se lasa exploatati in halul asta, e clar ca nimic nu se va schimba in acest sens. Din partea patronilor nu poti astepta vreo solutie, din partea legislatorilor nici atat. Cei care au o sansa sa tina piept patronilor care exploateaza ar trebui sa o faca intr-o maniera inteligenta. Nu are rost sa ne plangem de mila si sa jucam dupa cum ne canta altii, ar trebui sa ne gandim mai mult la solutii. Si nu dati vina pe patroni si pe sistem la nesfarsit. Nu noi am inventat exploatarea umana, dar suntem foarte slabi in gasirea de solutii.
    Ii doresc multa sanatate acestei doamne, dar ii doresc de asemenea sa nu mai fie victimizata atat de presa.
    • +7 (9 voturi)    
      explicatie (Vineri, 12 martie 2010, 15:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un programator

      dumneata poti fi un programator tanar care locuieste cu parintii, locuinta asigurata, fara obligatii fata de familie, un trai si o viata.

      femeia in cauza era casatorita, avea 2 gemeni, poate avea rate de platit pentru locuinta, alte rate, etc.

      decizia de a renunta la o sursa de venit nu se ia cu aceeasi usurinta de toata lumea, deoarece este dependenta de obligatiile pe care trebuie sa le satisfaci cu resursele dobandite.

      cand eram mai mic, asa spuneam si eu: daca ai valoare pleci unde vrei; asa este, insa decizia de a schimba un loc de munca te poate lasa fara o sursa de venit, mai ales pe timp de asa-zisa "criza".

      Cand vei mai creste, si vei avea obligatii banesti, vei vedea ca nu poti renunta la jobul tau dupa cum vrei si cand vrei...
      • +5 (5 voturi)    
        in principiu... (Vineri, 12 martie 2010, 16:00)

        ilidan [anonim] i-a raspuns lui alex

        ..e corect ce spui si foarte pertinent.

        dar sunt cateva aspecte:
        femeia a stat 9 luni acasa in postnatal cu doi copii. de ce? legea iti da dreptul la doi ani. putea sa stea linistita acasa, postul ei era blocat si nu putea s-o dea nimeni afara.

        daca era extrem de chinuita la job cum comenteaza lumea pe aici, de ce nu a plecat la alta firma? nu spun sa abandoneze sursa de venit, evident, toti avem nevoie de bani, dar atunci cand vezi ca deja incepe sa fie ceva mai mult decat poti face si cand sanatatea incepe sa iti fie subtiata de sarcinile de serviciu, te gandesti intai la tine si la cei de acasa.

        ii vad pe cei de la firmele de audit care vin in control la mine la birou. palizi, obositi, se aseaza cu laptopul in fata si nu se misca 5 ore de acolo ingropati in dosare. pauza scurta si inca 3-4 ore in acelasi ritm, uneori chiar si mai mult.
        pentru ce?
        bani? poate bani de medicamente....
        pozitie rapid? la ce bun daca ajungi la 28 de ani sa fii un manager chel, cu ulcer si viata sociala 0.

        ar trebui invatati de pe la scoala ca e ok sa vrei mai mult, e ok sa promovezi, sa ai o pozitie privilegiata in companie, dar si ca trebuie sa existe un echilibru intre acestea, ca mai exista si viata de acasa si ca nu titlul de MANAGER e totul.
        • +2 (2 voturi)    
          posibila explicatie (Vineri, 12 martie 2010, 16:38)

          alex [anonim] i-a raspuns lui ilidan

          m-am intrebat si eu de ce nu a ramas mai mult in concediu, si m-am gandit ca o explicatie ar fi aceea ca la vremea la care a nascut, indemnizatia de crestere a copilului era stabilita pe vechea lege, respectiv la 600 sau 800 lei, ceea ce este insuficient pentru a-ti creste 2 gemeni.
          Mai mult, gestul de a se reintoarce la firma, ar fi reprezentat pentru Ramona un gest de loialitate fata de "valorile" societatii, sperand sa conteze pentru sefii sai, si sa nu fie concediata.

          Ipoteze sunt multe, adevarul il stiu doar cei direct implicati.
          Pana la urma, noua ne este usor sa argumentam cum este cu echillibrul in viata, insa de multe ori, ratiunea nu se regaseste in deciziile pe care le luam, se poate sa nu vedem padurea din cauza copacilor din fata noastra.

          Dumnezeu sa o ajute pe biata mamica tanara, iar cei vinovati sa plateasca exemplar.
      • +2 (2 voturi)    
        alternative (Vineri, 12 martie 2010, 16:02)

        un programator [anonim] i-a raspuns lui alex

        sunt intr-adevar tanar, dar stiu ce e responsabilitatea financiara. Am si eu o chirie de platit, cheltuieli si altele. Dar mai stiu si multe cazuri de romani care s-au inhamat, intr-un mod de-a dreptul inconstient, la 2-3 credite, fara a lua in calcul riscurile. Poate in viitor , oamenii, mai ales cei cu obligatii familiale, se vor gandi de 2 ori inainte de a semna pentru un credit.
        Nu doresc sa o acuz pe doamna in cauza de un asemenea act necugetat, dar nici nu sunt de acord cu modul in care se prezinta asemenea eveniment in presa. Patronii sunt prezentati ca niste demoni, ca niste stapani de sclavi. Sunt foarte multe firme chiar si in Romania care isi respecta angajatii, iar articolele de acest gen strica imaginea multora dintre ele pe nedrept.
        Daca doamna este programator, in Bucuresti mai ales, eu personal consider ca are sanse mult mai bune decat altii de a-si intretine familia. Poate in acest caz e si altceva la mijloc, nu doar lupta unei mame pentru supravietuire. Dar sunt doar speculatii, si acest subiect abunda deja de speculatii.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate (Vineri, 12 martie 2010, 17:53)

          vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui un programator

          Si stiu din experienta proprie ce spun, cand zic ca ai dreptate.

          Dar din pacate nu o sa te creada nimeni, si nici pe mine. E mult mai usor sa crezi ca totul e o mare conspiratie...
        • +1 (3 voturi)    
          S-o crezi tu! (Vineri, 12 martie 2010, 18:26)

          tic [anonim] i-a raspuns lui un programator

          Crezi ca ai o asa mare responsabilitate financiara daca-ti platesti chiria si-ti comanzi pranzul si cina la cattering sau de la McDonald`s? Cand o sa ai trei o nevasta cu un salariu mediu pe economie si trei copii acasa (unul in clasa a I-a, unul la gradinita, si al treilea de sase luni, atunci sa vorbesti! As vrea sa te vad cum iti injuri in permanenta patronii, pentru ca te tin pana la 10 noaptea la serviciu, cand nevasta te asteapta acasa cu pempersii bebelusului si sa-i liniezi si sa-i imbraci caietele si manualele aluia din clasa I-a!
          Ceva insa, ma face sa cred ca n-o sa faci niciodata copii. Am multi colegi d-astia ca tine. Castiga bine, se simt bine, sunt dedicati trup si suflet patronilor, dar sunt suficient de egoisti ca sa se inhame la greutatile unei adevarate vieti de familie. Eu, daca n-as avea copii, i-as juca in picioare pe patronii mei pentru ca ma pot descurca si cu un salariu mai mic. Dar atunci cum as putea sa le explic copiilor ca nu am bani pentru tabere, pentru blugi si adidasi, pentru un Big Mac, pentru un telefon mobil sau pentru o meditatie inainte de un examen de admitere? Aici e mai greu, deci trebuie sa rabd si sa inghit. Daca esti un parinte responsabil, nu-ti mai apartii doar tie, ci raspunzi si de cei carora le-ai dat viata si care n-au nicio vina ca tu te-ai hotarat sa nu te mai lasi calcat in picioare de patroni anlfabeti si-ti cauti de lucru pe la alte firme, in speranta ca drepturile tale de om vor fi respectate.
          • 0 (2 voturi)    
            3 copii...cam mult (Vineri, 12 martie 2010, 19:42)

            un programator [anonim] i-a raspuns lui tic

            eu am auzit de un termen,ce e drept importat din engleza, dar e valabil si la noi : family planning. acest termen se refera la asumarea unei oarecare raspunderi atunci cand te hotarasti sa intemeiezi o familie. presupune sa te gandesti bine inainte de a face...sa zicem 3 copii. sa te gandesti daca vei avea resursele necesare cresterii si educarii acestora. nu ii faci asa, la plesneala, doar pentru ca iti place tie sa iti vezi mostenirea genetica in mai multe exemplare. raportul cantitate-calitate e cu siguranta relevant si in acest caz. daca faci multi copii, nu vei avea resurse suficiente pentru toti, vor avea de suferit toti. eu personal imi doresc copii, sunt logodit si cu siguranta nu imi voi ingreuna viata facand la aceasta varsta copii. mai astept cativa ani. si cand voi face nu voi face multi, nu vad care ar fi rostul. astfel, cand nu va trebui sa injur in stanga si in dreapta innecat in ciuda, pentru ca nu mi-a iesit cum visam.
            si inca ceva : patronii firmelor de software nu sunt in nici un caz analfabeti, cel putin cei ai firmelor serioase de software. nu ar avea cum sa fie inapoiati, intr-un domeniu atat de concurential. te referi probabil la patronii din alte domenii.
            • 0 (0 voturi)    
              trecand peste toate argumentele.. (Vineri, 12 martie 2010, 23:01)

              egroeg [anonim] i-a raspuns lui un programator

              pro sau contra,va dau un motiv pentru care ar fi bine sa fie cel putin 2-3 frati si anume:
              vine o vreme cand copiii nu vor mai avea cui sa spuna mama sau tata,acestia plecand intr-o lume mai buna.Macar sa poata spune, la necaz sau bucurie,mai frate,mai surioara si,oricat de grea ar fi viata,isi vor gasi un dram de alinare.
            • 0 (0 voturi)    
              ai grija (Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:20)

              novac [anonim] i-a raspuns lui un programator

              si nu astepta prea mul! Copii au nevoie de parinti cat mai tineri, nu de unii care o sa fie pensionari cand o sa mearga ei la facultate...
              Sa ai 3 copii in ziua de azi este un act de eroism pana la urma, asa ca merita felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    ipsos pe desprefirme (Vineri, 12 martie 2010, 16:15)

    adi [anonim]

    http://desprefirme.com/companyForum.php?id=697&topic=361

    "Ca sa concluzionez am vazut cazuri cand s-a stat pana la 3, 4 chiar 4 30 dimineata si a doua zi erau prezenti."

    "Am fost si eu vara trecuta la ei la un interviu pe un post de programator. Dau primul test de vreo 2h (fara exagerare), cu vreo 4 categorii de subteste (asp .net, baze de date, c#). Si pe urma mai
    vine doamna de la HR la mine ca mai are un test de engleza de dat...inca o ora. Am ajuns la interviu la ora 17:30 si am plecat de acolo la ora 21, cu cei de acolo lucrand pe branci la ora aia :) "


    cititi acolo

    Sunt curios daca cei care au scris pe "despre firme" au curajul sa depuna marturie impotriva angajatorului in caz de proces.

    ..clar nu se lucra 8 ore la firma asta.. ( de fapt ca la multe alte firme de soft )
    • 0 (0 voturi)    
      subiectiv... (Sâmbătă, 13 martie 2010, 11:21)

      bb [anonim] i-a raspuns lui adi

      se lucra la ora 21? parca spunea cineva mai sus ca se munceste in ture la firma aia, poate era tura de noapte... si care-i chestia cu testul? trebuia sa il angajeze pe ochi frumosi? sau pe pile? foarte bine ca sunt exigenti si foarte selectivi.
  • 0 (0 voturi)    
    exploatatori (Vineri, 12 martie 2010, 16:33)

    xaxxx [anonim]

    Asta sunt majoritatea patronilor din Romania.De ex.unde lucrez eu de peste 10 ani,firma s-a tot extins si volumul de munca a crescut enorm,fara sa se mai faca alte angajari de personal.Asa ca am inceput sa stau peste program din ce in ce mai mult,incat am ajuns la 10-11 ore pe zi si toate sambetele lucrate,cateodata si duminicile.De concediu de odihna ce sa mai zic,abia reusesc sa-mi iau 2 saptamani pe an si ala in doua transe.
    • 0 (0 voturi)    
      si de ce nu ai plecat? (Vineri, 12 martie 2010, 23:40)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui xaxxx

      criza nu este de acum 10 ani. ori daca esti bun pe domeniul tau, iti vei gasi intotdeauna de lucru.
  • -1 (3 voturi)    
    mai lasa-ma (Vineri, 12 martie 2010, 16:34)

    capitalist [anonim]

    ia hai mai lasati haiducismele astea ! acum asta e problema ? munca ne omoara ? inseamna ca muncim mult si prost. normal ca in firmele de soft se munceste mult pentru ca se plateste bine. si cine nu rezista sa isi gaseasca altceva, exista si alte meserii.si inca o intrebare : oare cei din spania si italia care au cate 3 joburi in paralel si muncesc 18 ore pe zi de ce nu cad de pe picioare ? pentru ca la ei e clar : se duc sa castige bani cat mai multi. dar daca o femeie are probleme de sanatate si cineva raspandeste zvonul ca e surmenaj, toti iau teapa si isi plang de mila ce oropsiti suntem noi romanii.
    • +2 (2 voturi)    
      nonsens (Vineri, 12 martie 2010, 17:17)

      fiom.wordpress.com [anonim] i-a raspuns lui capitalist

      Un programator castiga 700-900 de euro in mana in primii ani de experienta si ajunge la 1000-1500 euro dupa 3-5 ani vechime.

      Sa nu trecem cu vederea ca va primi cel mai adesea acesti bani in baza unui contract de colaborare(PFA), a unui salariu minim pe cartea de munca sau chiar la negru.

      Pentru asta trebuie sa munceasca mult si sa faca sacrificii personale. Cu banii astia(luand in calcul nivelul preturilor) iti poti asigura o viata la limita decentei - sa nu uitam ca atunci cand muncesti mult si nu ai timp sa fi propriul comisionar, si costurile necesare pentru a te intretine cresc rapid.

      Si totusi cat valoreaza un programator bun: Sigur nu o viata de om!
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Vineri, 12 martie 2010, 18:44)

        tic [anonim] i-a raspuns lui fiom.wordpress.com

        Mai adaug ca, muncind atat de mult si cu atatea sacrificii personale, ai sanse minime sa-ti intemeiezi o familie, iar despre copii nici nu se pune problema. Daca ai si copii, apare o contradictie: sacrificiile pe care le faci vor trebui impartite intre munca si cariera si obligatiile sau datoriile pe care le ai pentru acestia. Si cum timpul este acelasi, apar probleme: fie iti neglijezi familia si copiii, fie lasi pe planul doi cariera si atasamentul fata de job si patroni. Cale de mijloc nu exista, decat daca parintii / socrii sunt milionari si te amagesti cu bone, menajere, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum 18 ani (Vineri, 12 martie 2010, 16:58)

    Gix [anonim]

    in Iasi exista o firma care facea tehnoredactare computerizata. Student cu foamea-n gât fiind pe vremea aceea, m-am dus la ei la interviu. Ca si test mi-au dat 10 pagini de tehnoredactat. Contracronometru. Erau cam 40 de persoane la interviu, fiecare cu câte 10 pagini de scris. Patru sute de pagini intr-o ora si jumatate. Ca sa nu mai spun de patron, care organiza "interviuri" non-stop de la 9 dimineata si pâna la 10 seara. Am aflat dupã ceva timp cã firma nu reusise sa angajeze nici un tehnoredactor, desi avea afaceri de milioane.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mai raspundeti (Vineri, 12 martie 2010, 17:28)

    lb [anonim]

    Tuturor ce ati citit acest articol si celor ce-l vor citi si celor ce comentati, de obicei, pe aici, va dau un sfat.> nu mai raspundeti chestionarelor ipsos .. si vor avea probleme in cel mai scurt timp. Eu am renuntat de mult sa le mai raspund si am respins toate chestionarele lor in ultimii ani. Devenisera stresanti. Doamne ajuta pe Ramona sa scape.. Nimic altceva nu mai conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    ff (Vineri, 12 martie 2010, 19:19)

    EU [anonim]

    Eu nu prea am auzit ca cei din Spania sau Italia(ma refer la romani) sa munceasca mai mult de 8(OPT) si mai mult am auzit ca acolo daca muncitorul este cu picamarul in strada si a venit ora de plecare il lasa acolo si pleaca acasa. La noi in schimb, in momentul cand semnezi un contract pe 8 ore pai sa stii ca mai stai vreo 2 in plus asta asa ca favor pentru patron, iar daca este sarbatoare este pentru altii.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde de munca:) (Vineri, 12 martie 2010, 23:38)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui EU

      eu lucrez in Germania, in domeniul cercetare, cu un doctorat si chiar daca pe contract scrie 8 ore, uneori fac si 12. Alteori, cand am lucruri serioase si dead-linuri stau si 24 de ore (avem o canapea de rezerva). Si am si o fetita de 3 ani .. Numai ca imi stiu foarte bine limitele si pot spune, nu mai pot...punct. La noi, am vazut ca toti se plang..vai ne munceste patronul insa nu am auzit pe nimeni spunand- de maine nu mai vin pa..Si eventual sa dea si firma in judecata pentru abuz (daca ti se da mai mult decat ar trebui si daca nu corespunde fisei postului). Pentru mine, copila mea e mai importanta decat orice. Daca nu esti sanatos degeaba incerci sa convingi ca muncesti pentru copii tai. Pacat de biata femeie si de bieitii copii.
      • +1 (1 vot)    
        altu (Sâmbătă, 13 martie 2010, 9:38)

        ispy [anonim] i-a raspuns lui marlene

        vroiai sa ne spui ca ai doctorat?
      • 0 (0 voturi)    
        lectii (Sâmbătă, 13 martie 2010, 11:23)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Doamna! bateti campii! cu tot cu doctoratul dvs., care in zilele noastre nici nu mai e mare chestie!
        Nu esti singura care stie ce e aia cercetare si in cercetare nu se muncesc 24 ore, ca nu ai eficienta timp atat de indelungat. 24 ore muncesti daca pui margele pe sirag, dar cu capul 24 ore nu se poate.
        In Germania regulile privind programul de lucru sunt foarte, foarte stricte deci mai lasati povestile din cercetare ca acolo e altfel decat in firmele din Bucuresti. Unii din voi luati bani degeaba, munciti mult si rezultate ZERO, asa ca lasati lectiile. Sa ajungi tu sa te judeci cu firme din Romania, cand pana si o reclamatie la iTM, facuta de un angajat, reclamatie ce ar fi trebuit sa fie confidentiala, a fost comunicata imediat angajatorului. In Germania exista sindicate, care pun problema sanatatii si vietii a ngajatului.
      • 0 (0 voturi)    
        corect? (Sâmbătă, 13 martie 2010, 11:58)

        Gigiel [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Cateva aspecte ar trebui clarificate, probabil:
        - cum spuneti ca lucrati 12 ore in unele zile, desi pe contract scrie 8, poate ar fi elegant sa recunoasteti ca uneori nu stati nici 6 ore la serviciu.
        - munca de cercetare (pe care o fac si eu, tot in DE, si tot ca doctor) este o munca neliniara, nu e o munca de rutina. Deci nu poate fi facuta dupa un program clar, de 8 ore pe zi, ci dupa cum ai inspiratie. Pe de alta parte, din experienta, pot spune ca problema la care lucrez imi sta in minte non-stop, nu doar in orele de serviciu.
        - a sta 24 de ore sa lucrezi nu arata cat de dedicata sunteti muncii pe care o depuneti ci cat de prost v-ati organizat (poate cu buna stiinta, dar prost oricum) timpul inainte de deadline. Ce e fascinant in post-ul dumneavoastra e ca spuneti ca atunci cand aveti lucruri serioase stati 24 de ore, dar in restul timpului cu ce va ocupati? Cu glume? Ca atunci poate ar trebui sa lasati sa vorbeasca oamenii seriosi.
        - daca in cele 24 de ore includeti si timpul dormit pe canapea, atunci nu cred ca mai e vorba de 24 de ore de munca.
        - procesele din DE nu sunt acelasi lucru cu procesele din RO. Aici exista drepturile angajatului, sindicate, etc. In RO exista departamante de HR, si alte inventii din astea, care te obliga sa faci vrute si nevrute. In fine, eu nu pot sa spun aceste lucruri decat din auzite, pentru ca nu am avut de a face cu ele.
  • 0 (0 voturi)    
    prezumtii (Sâmbătă, 13 martie 2010, 11:34)

    bb [anonim]

    vad ca nimeni nu considera posibilitatea ca NU epuizarea si stress-ul sa fie de vina... daca a patit-o la servici, imediat acuzam angajatorul. Si ce acuze! ce ploaie de noroi! Inclusiv afirmatia medicului e oarecum iresponsabila, facuta inainte de niste minime investigatii si analize. Ramane de vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    fabrica asil/ galati (Joi, 1 aprilie 2010, 23:24)

    adda [anonim]

    la fabrica ASIL din galati, a carei patron este un turc, lucrurile la fel, nu stau bine deloc; personalul sta cu muuuult peste program, SALARIZAREA MIZERABILA. joburi cu responsabilitai mari, targete, productivitate ..
    oamenii sunt foarte bine pregatiti, dar se profita de ei la maxim, pentru ca acestia ..cum face romanul, accepta batjocura, nu se impun, nu cunosc legislatia muncii, nu stiu sau nu vor sa stie de plata orelor suplimentare sau a banalelor zile libere de la stat, cand trebuie sa fie platiti ca atare daca sunt chemati la serviciu si....mai ales...accepta deoarece au rate la banca.
    azi mi-am dat demisia!