Viscol in sudul tarii: drumuri inchise si masini blocate in nameti

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 7:49 Actualitate | Esenţial

Sudul tarii este afectat de viscol si ninsori, care au ingreunat circulatia rutiera.

UPDATE: Circulatia rutiera pe DN1A este intrerupta pe ambele sensuri in zona localitatii dambovitene Cornesti, din cauza unei autocisterne care a derapat si a blocat partea carosabila. Nu s-au inregistrat victime, potrivit Centrului Infotrafic.

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale anunta ca drumurile nationale 65E (Piatra – Rosiorii de Vede), 65 A (Rosiorii de Vede – Turnu Magurele) si 51 A (Zimnicea – Piatra) sunt blocate. Echipele de interventie se afla in teren si actioneaza cu autofreze si autobasculante dotate cu lame pentru deszapezirea acestor sectoare de drum. Potrivit CNADNR, in doua ore, drumurile 65E, 65A, 51A vor fi deblocate.

Se actioneaza cu utilaje pentru degajarea carosabilului si pe ruta ocolitoare DN 51 Zimnicea – Alexandria - DN51 Piatra - Turnu Magurele, dar si pe ruta DN 6 Rosiorii de Vede – Alexandria – DN 52 Alexandria – Turnu Magurele, DN6 Rosiorii de Vede – DN 52 Alexandria – Turnu Magurele. 

In Bucuresti, circulatia se desfasoara cu dificultate si pune la grea incercare nervii soferilor. Utilajele de deszapezire nu au ajuns pe toate arterele principale. Cele mai mari probleme se inregistreaza pe Soseaua Colentina, Bulevardul Iuliu Maniu si Soseaua Fundeni.

In judetul Dolj, 15 drumuri judetene si comunale au fost inchise, iar mai multe masini au ramas blocate in nameti pana la venirea utilajelor de deszapezire. Potrivit Realitatea TV, in unele zone zapada ajunge pana la aproape doi metri.

In Sibiu, vantul puternic (care a suflat cu aproape 100 km/h) a smuls acoperisul unui bloc si l-a trantit peste trei masini.

In Teleorman, sunt blocate DN 51 A, Zimnicea - Piatra; DN 65 A, Turnu Magurele - Rosiorii de Vede; DN 65 E, Piatra - Furculesti - Rosiorii de Vede. Sunt si drumuri judetene cu circulatie ingreunata: DJ 504, tronsonul Alexandria - Laceni, si DJ 601 F, Vedea - Dulceanca - informeaza Radio Romania Actualitati.

In judetul Ialomita, toate drumurile rutiere sunt practicabile si se circula prudent in conditii de iarna. Statul de zapada de pe partea carosabila are o grosime de 2-3 cm.

Ninge si in judetul Calarasi, insa pana la aceasta ora, nu sunt drumuri inchise. Circulatia pe drumurile din judet se desfasoara in conditii de iarna.

In judetul Olt, sunt inchise trei drumuri judetene: DJ 641 care face legatura intre  localitatile Caracal si Cezieni, DJ 542 - care leaga localitatile Caracal-Redea-Valea Soarelui si DJ 542A care face legatura intre Redea Rotunda.

Pe DN 54, in afara localitatii Visina, au ramas blocate in nameti 4 microbuze pline cu oameni si o ambulanta. Tot pe DN 54, intre localitatile Islaz si Garcov, doua masini au ramas blocate in troiene, iar DJ 546 - intre localitatile Maruntei si Slatina - o alta masina a ramas pe camp, blocata in zapada.

Probleme  se inregistreaza si in judetul Mehedinti - localitatea Smadovita este izolata, dupa ce DC 116, Baces - Smadovita a fost blocat. Din cauza conditiilor meteo nefavorabile, s-a produs si un accident rutier: doua persoane au fost ranite usor in urma coliziunii a doua autoturisme pe DN 6, la iesirea din Drobeta-Turnu-Severin, informeaza postul public de radio.

Administratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de ninsori si vant pentru 20 de judete din sudul tarii. Intervalul de timp vizat: 10 martie, ora 22 - 11 martie, ora 20.

 



Citeste mai multe despre   






















6265 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Joi, 11 martie 2010, 8:54)

    minotaur [anonim]

    In dimineata asta sinteti primii cu stiri concrete din trafic. Bravos! Stie cineva cum e drumul pe Valea Jiului la ora asta? Vreau sa plec din Bucuresti catre Petrosani. Cineva din Ramnicu Valcea, Tg Jiu, dati un semn, va rog. Stau cu bagaju la usa si nu stiu daca sa plec sau nu :)
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 11 martie 2010, 9:10)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui minotaur

      Mai bine stai acasa pana maine. In conditiile astea oricand se poate bloca orice drum...
    • +2 (2 voturi)    
      incearca asta, dar vezi ca de maine e cald (Joi, 11 martie 2010, 9:34)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui minotaur

      Comandamentul Central de Iarna din cadrul Ministerului Transporturilor a devenit operational incepand din data de 1 noiembrie, urmand sa ofere informatii non-stop pe timpul iernii, potrivit Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului (MTCT). Comandamentul Central de Iarna va functiona 24 de ore din 24 si va furniza informatii legate de domeniile rutier, naval, feroviar si aerian. Pentru relatii suplimentare, persoanele interesate se pot adresa Comandamentului Central al MTCT la numerele de telefon 021/315.75.66, 021/318.66.31, 021/318.66.09, 9366 si 9360. Alte informatii despre starea infrastructurii - pe site-ul www.mt.ro.
    • +3 (3 voturi)    
      stai acasa (Joi, 11 martie 2010, 9:48)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui minotaur

      Ia o oala de vin, niste scortisoara, cateva bucatele de lamaie, zahar, pune toate astea pe foc si enjoy!
  • +2 (2 voturi)    
    Drumuri (Joi, 11 martie 2010, 9:27)

    Mihai [anonim]

    La Rm Valcea e ok, ninge slab dar pe strada nu este zapada
  • +1 (1 vot)    
    Astazi... (Joi, 11 martie 2010, 9:47)

    cristi [anonim]

    Am vazut printre cele mai mari blocaje din Bucuresti. Practic Drumul Taberei era paralizat. Pasajul Lujerului este in lucru, avand o banda blocata, astfel era o coada compacta din Drumul Taberei pana la 1 Mai. Adica aproximativ 6 kilometri.
    Linia 41 era supraincarcata la ora 9. Iar cu acesta am facut 30 de minute, fata de cele 15 obisnuite. Asta pentru ca era blocat in locurile unde se intersecteaza cu soseaua.

    Ce s-ar mai putea face, ma intreb...
    Nici daca s-ar dori introducerea utilajelor, nu s-ar putea intrucat totul era blocat.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu Dorel prin nameti (Joi, 11 martie 2010, 10:14)

      Gigi Maybachistu' Inzapezit [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Azi intre 8:15 si 8:30 Calea Rahovei, Str. Nasaud si Bd. T. Vladimirescu se transformasera practic in parcari de la Piata Rahova pana la Chirigiu si de la Chirigiu la 13 Septembrie. Pe Sos. Viilor nu erau nici 10 masini, prin strazile inconjuratoare nici macar una. Se pare ca "Dorel" s-a speriat de troiene si s-a oprit sa-si mai traga sufletul, dar dupa cum ii cunoastem obiceiurile din reclame, s-a oprit exact in intersectie :D

      Dupa cum spune prognoza meteo, maine va ploua, iar de sambata se va mai incalzi vremea, deci ne asteptam la niste inundatii de toata frumusetea :)))
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc (Joi, 11 martie 2010, 9:50)

    minotaur [anonim]

    Va multumesc pentru ajutor. Eu o sa plec din Bucuresti spre Petrosani prin Rm Valcea. Cineva mi-a spus ca pe Ploiesti e zapada, dar se poate circula cu 80-90 km/h. Nu cred ca e mai rau pe Pitesti. Va multumesc inca o data.
    • +2 (2 voturi)    
      Mare grija (Joi, 11 martie 2010, 10:13)

      Titirez [anonim] i-a raspuns lui minotaur

      Pe Pitesti ai mare grija la gropi.
      Pe A1 sunt cateva cratere de iti raman rotile in ele daca nu le observi la timp.
      Iar pe Dealul Negru e dezastru. Nu ai cum sa eviti gropanele pentru ca sunt peste tot.
      Drum bun!
    • +2 (2 voturi)    
      pt minotaur (Joi, 11 martie 2010, 10:23)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui minotaur

      Pe dealul negru risti sa rupi masina in doua, sunt gropi mari, asta in cazul in care nu sunt acoperite de zapada
    • +2 (2 voturi)    
      Ca sa stim de tine ............. (Joi, 11 martie 2010, 10:40)

      Drumaru ' [anonim] i-a raspuns lui minotaur

      ....te rog posteaza ceva cand ajungi .
      Drum bun ................
  • 0 (0 voturi)    
    @Cristi,Mihai,Titirez,Mihaela,Drumaru': (Joi, 11 martie 2010, 11:47)

    Pantera Roz [utilizator]

    Bravo,mai copii,in sfarsit vad si eu pe site-ul asta niste oameni de bun simt care vor sa ajute un concetatean!Bravo si va salut cu respect sincer.