Un grup de 15 prieteni a castigat marele premiu la Loto 6/49

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 16:46 Actualitate | Esenţial

Un grup de 15 prieteni din Targoviste s-a prezentat, luni, la sediul central al Loteriei Romane, pentru a revendica marele premiu la Loto 6/49, in valoare de peste 1,7 milioane de euro (7.156.255,76 lei), despre care Loteria anuntase, dupa extragerea de duminica seara, ca a fost castigat.

Potrivit unui comunicat al Loteriei Romane, cei 15 au varste diferite, sunt jucatori constanti la loto de mai multi ani si au spus ca vor continua sa joace, saptamana de saptamana, asa cum au facut si pana acum.

Ei au mai povestit ca numerele castigatoare au fost alese la intamplare, neavand nicio semnificatie speciala pentru niciunul dintre ei.

Cei 15 castigatori au dorit sa isi pastreze anonimatul si au afirmat ca vor folosi banii castigati in primul rand pentru a-si ajuta familiile.

Biletul norocos la Loto 6/49 a fost jucat la o agentie loto din Targoviste, iar numerele care le-au adus celor 15 norocosi 1,7 milioane de euro sunt 46, 7, 12, 33, 15 si 26.

Marele premiu la Loto 6/49 a mai fost castigat o data anul acesta, la tragerea din 17 ianuarie, valoarea lui fiind atunci de 3.723.299,12 lei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3374 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    BRAVO LOR ! (Luni, 8 martie 2010, 16:54)

    Adrian M [utilizator]

    Foarte bine ca sint mai multi care pot trai un pic mai bine!
  • +3 (3 voturi)    
    Un grup de fosti prieteni... (Luni, 8 martie 2010, 16:57)

    m [anonim]

    =))
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Luni, 8 martie 2010, 17:40)

      george [anonim] i-a raspuns lui m

      De ce crezi asta? Nu se spune ca afacerile bune fac prieteni buni? Au facut o afacere buna impreuna.
  • 0 (0 voturi)    
    loteria (Luni, 8 martie 2010, 17:00)

    loteria [anonim]

    Ar fi normal ca sa nu se reporteze cate jumatate de an reportul...si sa se imparta la categoria a doua daca nu se castiga intr-o limita de timp rezonabila..si atunci ar fi si mai multi romani fericiti..si asa lumea ar juca si mai mult..imi amintesc ca de vreo 4 ani nu mai joc tocmai pe motivul asta.
    • +1 (1 vot)    
      roata tiganeasca (Luni, 8 martie 2010, 17:06)

      hash [anonim] i-a raspuns lui loteria

      eu propun sa se dea premii pe rand, in fiecare luna tot altul sa iasa castigator.

      daca joaca vreo 20 milioane de oameni, in 16000 de secole le vine randul tuturor :P
      • 0 (0 voturi)    
        ..... (Luni, 8 martie 2010, 17:17)

        cris [anonim] i-a raspuns lui hash

        vezi ca tb sa mai imparti si la 4 ca e saptamanal :)))))
        • +1 (1 vot)    
          re: ....... (Luni, 8 martie 2010, 18:27)

          just me [anonim] i-a raspuns lui cris

          nu la 4 ci la 8, pentru ca de ceva timp sunt doua jocuri 6/49 pe saptamana: unul joi si altul duminica... anyway.. multa lume joaca doar la cel de duminica.

          daca nu esti atent si iei bilet in cursul saptamanii trebuie sa verifici cu rezultatele de joi seara nu cu cele de duminica.
  • -3 (3 voturi)    
    Ei ,asa da ! (Luni, 8 martie 2010, 17:14)

    defav [anonim]

    bravo lor... e mult mai bine decit daca lua unul singur toata suma ; mi se pare mai omenesc cu sume mai mici dar ar beneficia mai multi oameni, decit sa pice o suma astronomica pe capul unui biet om.
    Dar , bineinteles ca senzationalul inca prinde , sintem atrasi ca fluturii de bec cind e vorba de cistiguri fantastice , de parca numai acel cistig ar avea vreun sens.Fals, evident, dar de sute de ani profitorii se bazeaza pe acest defect uman.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 8 martie 2010, 19:01)

    Ion I [anonim]

    sa cumpere Romania :)
  • 0 (0 voturi)    
    Bai fratilor (Luni, 8 martie 2010, 20:04)

    me [anonim]

    sunteti batuti in...."busola" daca va bagati banii in aceasta utopie; aveti o sansa la 13 sau 14 milioane sa obtineti marele pot.Incercati doar sa numarati pana la un milion ca sa constientizati aceasta realitate
  • 0 (0 voturi)    
    da da urmatorul de pasti sau alta sarbatoare polit (Luni, 8 martie 2010, 20:53)

    tdyj [anonim]

    e au mai scurtat-o si astaia de la loterie..au lasat-o mai moale cu'' trecu una din caras prin valcea si cu 6 numere nenorocite lua 10 mil''ca prea se cistigau premiile numai asa...acu au trecut la grup..e mai credibil
  • -1 (1 vot)    
    ce ciudat! (Luni, 8 martie 2010, 22:19)

    constanteanu [anonim]

    Din spusele Loteriei Nationale clasamentul oraselor dupa sumele jucate la loto sunt Bucuresti,Constanta,Ploiesti etc etc.In Bucuresti si Constanta nu s-a cistigat marele premiu.Cel putin in Constanta niciodata.Oare cum se poate explica prin prisma logicii si a bunului simt?Si castiga tot ardelenii si moldovenii ( foarte rar muntenii) Nu ne explica nimeni?
    • 0 (0 voturi)    
      chestiune de noroc (Marţi, 9 martie 2010, 18:05)

      filip [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      ...oricum Targoviste nu e in Moldova ( inca ?)
  • 0 (0 voturi)    
    Cam dese, cam dese (Miercuri, 10 martie 2010, 1:56)

    Marian [anonim]

    Am observat ca de cand a aparut ioto ro a inceput sa se castige mai des.
    Oare sa fie site-ul de vina si chiar sa dea variante castigatoare.
    Din comunicatul de presa de la loterie, cica s-au jucat numai variante
    din astea complexe cu coduri .... Eu zic ca prea s-a castigat in ultima vreme.
    Ceva e.
  • 0 (0 voturi)    
    ceva e (Miercuri, 10 martie 2010, 2:07)

    igor_lupu [utilizator]

    Daca castiga lumea asa des e ceva in neregula cu loteria.