Leonard Orban, consilierul presedintelui Traian Basescu pe domeniul afacerilor europene

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 11:38 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu l-a cooptat pe fostul comisar european Leonard Orban in echipa sa de la Cotroceni. Orban este, potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale, consilier pe afaceri europene.

Leonard Orban, aflat la final de mandat in calitate de comisar european, spunea in ianuarie pentru Hotnews.ro ca se va intoarce la Bucuresti, pentru a analiza in liniste ce vrea sa faca mai departe. El a spus ca il intereseaza doua lucruri: sa isi continue cariera europeana, dar si sa fie prezent la nivel national, unde sa explice chestiunile europene si implicatiile pentru Romania ale deciziilor care se iau la Bruxelles. Era insa reticent la o implicare in mediul politic de la Bucuresti.

Pe de alta parte, Orban a aratat atunci ca isi pune experienta si expertiza la dispozitia autoritatilor romane: "Experienta mea - primul comisar european al Romaniei - poate fi utila in perioada urmatoare. Este o experienta extraordinara, care presupune nu numai o cunoastere a mecanismelor din institutiile europene, ci si o vizune globala asupra multor teme", a spus acesta.

Leonard Orban a fost primul comisar european din partea Romaniei, ocupandu-se de portofoliul multilingvismului. Anterior postului de la Bruxelles, din decembrie 2004 pana in noiembrie 2007, el a fost secretar de stat in Ministerul Integrarii Europene, in cadrul caruia a coordonat pregatirea Romaniei pentru aderare si, odata cu semnarea Tratatului de aderare, pozitia Romaniei ca observator activ la Uniunea Europeana

Orban si-a inceput relatia cu Uniunea Europeana in 1993, cand a devenit consilier parlamentar pentru afaceri europene si internationale in Parlamentul Romaniei, in Camera Deputatilor. Tot atunci, Orban si-a inceput activitatea in Comitetul Parlamentar Mixt UE-Romania, in calitate de secretar tehnic.

Din mai 2001 pana in decembrie 2004 , Leonard Orban a fost negociator-sef adjunct cu Uniunea Europeana, iar odata cu schimbarea puterii de la Bucuresti, a preluat postul de negociator-sef.

In aceasta calitate, Orban a devenit unul dintre semnatarii Tratatului de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana, in aprilie 2005, alaturi de presedintele Traian Basescu si ministrul de externe Mihai-Razvan Ungureanu. Lui Orban i se atribuie, de fapt, negocierea Tratatului de aderare - chiar si in perioada in care era doar adjunctul lui Vasile Puscas - si obtinerea unor conditii echilibrate pentru Romania.

Pentru contributia lui la procesul de integrare euroatlantica a Romaniei, in 2002 a devenit Cavaler al Ordinului National "Steaua Romaniei".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4583 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Succes si atentie mare ! (Luni, 8 martie 2010, 12:00)

    Gore [anonim]

    Orban este un tip orgolios si are un aer de usoara aroganta, data de priceperea lui. Are toate sansele sa intre in coliziune cu aceleasi trasaturi ale lui Basescu. In plus, mecanismele si stilul de lucru de la Comisie difera mult de ceea ce se gaseste prin inaltele institutii ale administratiei romanesti. Asadar, succes !
    • -5 (11 voturi)    
      Putina informare (Luni, 8 martie 2010, 13:16)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui Gore

      Candidatura aderarii Romaniei la UE a fost depusa in perioada lui Emil Constantinescu. Meritele guvernului Nastase sub care s-au facut negocierile au fost recunoscute de UE in timpul campaniei electorale din 2004. Dar romanii nu au apreciat acest lucru, iar acum ,dupa 5 ani, ne indreptam spre soarta Greciei.
      • -2 (6 voturi)    
        Pentru romani nu conteaza adevaratele valori (Luni, 8 martie 2010, 13:54)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui Dana

        E prea greu pentru "gloate" sa-si foloseasca propriul cap sau propria gandire.
        • +1 (3 voturi)    
          aha... (Luni, 8 martie 2010, 14:16)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cri

          nu am nici o parere in comentarul lui Dana pentru ca pur si simplu nu sunt informat.
          eu reau sa-ti adresez o intrebare tie:
          ce inseamna "sa-si foloseasca propriul cap sau propria gandire"? cumva sa aiba aceeasi parere cu tine?
          este un termen extrem de firav, atata timp cat este foarte greu pe aceasta lume in care fiecare spune altceva, sa-ti dai seama ce este adevarat si ce nu. in psihologie de exemplu se spunec ca intr-un dialog sunt 3 realitati: 1 a fiecaruia dintre cei ce vorbesc si alta care este cea reala.
      • +3 (7 voturi)    
        adica? (Luni, 8 martie 2010, 14:17)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dana

        Adica cum ne indreptam spre soarta greciei? Stii care e problema greciei? Ai idee de situatia lor financiara? Sau de a Romaniei? Sau ne trezim vorbind ca sa parem destepti?
        Grecia a inregistrat in 2009 un deficit bugetar de 12,7% din PIB, in vreme ce datoriile guvernamentale au depasit 113% din PIB.
        Romania a inregistrat in 2009 un deficit bugetar de 7.3% din PIB, in vreme ce datoriile guvernamentale se apropie de 30% din PIB.

        Cam asta e diferenta. Daca tot esti paralela cu economia, de ce nu te duci sa comentezi pe "acasa TV" sau la "bucataria penbtru toti" ???
        • -1 (3 voturi)    
          Semnalul de alarma (Luni, 8 martie 2010, 14:58)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          vine din partea oficialilor UE.
          E vorba de a preveni. Iti este strain cuvantul asta?
          • 0 (0 voturi)    
            Pai zi preventie (Luni, 8 martie 2010, 19:35)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dana

            Citez: "Dar romanii nu au apreciat acest lucru, iar acum ,dupa 5 ani, ne indreptam spre soarta Greciei."
            Nu vad nici un "a preveni" in textul tau. Ci spui ca ne indreptam spre... Ceea ce nu e tocmai adevarat. Mai avem mult pina la problemele Greciei. Si tocmai ca masura de preventie a aparut legea unica de salarizare, legea pensiilor, se incearca miscorarea numarului de bugetari... Deci masuri de preventie au aparut deja. Nu spun ca sunt cele mai bune solutii alese in fiecare dintre cazuri, dar sigur sunt pasi mari inainte. Da' cine vrea sa critice tot timpul, nu vede decit partea goala a paharului.
    • +1 (1 vot)    
      Leonard în Maghiară Lénárd (Marţi, 9 martie 2010, 9:32)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      Ludovic în Maghiară Lajos
      Orban în Maghiară Orăşean (locuitor în oraş)
      Nume româneşti, Geto-Dacice, de origine Latină.
      Vezi Viktor Orban http://ro.wikipedia.org/wiki/Viktor_Orb%C3%A1n
  • +10 (16 voturi)    
    presedinte senat (Luni, 8 martie 2010, 12:01)

    MIKE [anonim]

    Extraordinara lovitura din partea d-lui Basescu.
    Urmatoarea miscare va fi CRISTI DIACONESCU la conducerea senatului in locul lui Geoana.
    Felicitari pentru prima numire si astept urmatoarea miscare !!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (10 voturi)    
    ok. (Luni, 8 martie 2010, 12:09)

    nicusor [anonim]

    forta romania!
    • -1 (7 voturi)    
      Nu esti pe stadion (Luni, 8 martie 2010, 13:18)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui nicusor

      Esti in viata reala
      Buna dimineata!
  • +10 (16 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 8 martie 2010, 12:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    O alegere perfect justificata. Felicitari alesului si celui ce l-a numit in acest extrem de important post.
    Inca o dovada ca poate sa primeze profesionalismul, ca politica este trecuta pe un plan secundar.
    Asa ar trebui sa se procedeze in toate posturile de raspundere, din totalitatea institutiilor statului.
    • +1 (5 voturi)    
      Profratia (Luni, 8 martie 2010, 13:39)

      G [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Sau poate ca nu profesionalismul e de vina, ci relatia de fratie cu cel care era cat pe ce sa devina presedinte PNL si care propunea o colaborare cu Base si partidul lui.
  • +15 (21 voturi)    
    ca si churchill (Luni, 8 martie 2010, 12:24)

    mary [anonim]

    Imi aduc aminte ca Churchill a spus : nu sunt un prim ministru genial. Am consilieri geniali, pe care eu am meritul sa-i ascult.
    Dupa cum se vede TB nu are "orgolii de club" si se inconjoara de oameni inteligenti si cu experienta in anumite domenii , in care sunt specializati. Chiar si asta spune ceva, celor care vor sa asculte sau sa vada.
    • -9 (17 voturi)    
      nu zau (Luni, 8 martie 2010, 12:51)

      mama_leone [anonim] i-a raspuns lui mary

      Unde vezi tu inteligenta la H.Patapievici. Macovei si toata sleahta ?
      Ce consilieri mai are TB ?
      Cei buni ( si normali mai ales ) l-au parasit...
      Bina ca nu a iesit Ludovic la liberali , era gata partidul...
      • +4 (6 voturi)    
        Depinde in ce masori inteligenta... (Luni, 8 martie 2010, 14:22)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui mama_leone

        Deci Patapievici nu e inteligent. Macovei nici atit, e de-a dreptu proasta. Atunci care ar fi cei inteligenti? Vanghelie? Chiuariu? Geoana? Orban? Care-s inteligentii aia din politica pe linga care Patapievici si Macovei par asha lipsiti de inteligenta??? Sau te-ai trezit si tu vorbind ca sa nu taci? Sau esti platit sa bagi postari pro PNL/PSD si atit te-a dus capul?
    • -10 (16 voturi)    
      Exagerezi (Luni, 8 martie 2010, 12:53)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui mary

      Mai bine compara-l pe Basescu cu Stalin sau Hitler.
      • +5 (7 voturi)    
        si tu exagerezi (Luni, 8 martie 2010, 13:53)

        mari [anonim] i-a raspuns lui Cri

        atunci pe Antonescu ce izoleaza sau da afara din PNL pe toti ce au curajul sa-l contrazica cu cine sa-l comparam?
        Macar fii corect si nu umbla cu jumatati de masura.
      • +8 (10 voturi)    
        Daca prostia ar durea, ai urla ca din gura de sarp (Luni, 8 martie 2010, 14:15)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Cri

        Decit sa scrii asemenea timpenii, mai bine ia niste calmante. Nu ti-e rusine sa afirmi ca Romania trebuie comparata cu un stat totalitar? Probabil habar nu ai ce inseamna un stat totalitar. Sau suferi de ura bolnava si cretinism patologic.
        • +2 (4 voturi)    
          corect (Luni, 8 martie 2010, 14:53)

          nicu68 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          Daca-i urmaresti postarile nu poti avea decat o singura concluzie:cap are minte ce-i mai trebuie.Se baga mereu precum chilotii in rest nimic,bate vantul in capul lui(lei).
        • -2 (4 voturi)    
          Romania trebuie comparata cu un stat totalitar? (Luni, 8 martie 2010, 15:02)

          Cri [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          Da.
          • 0 (2 voturi)    
            esti tare.....pro.......... (Luni, 8 martie 2010, 15:14)

            nicu68 [utilizator] i-a raspuns lui Cri

            Doua lucruri sunt infinite: universul şi prostia umană. Şi nu sunt chiar sigur în legătură cu universul.
            Albert Einstein
  • -6 (12 voturi)    
    :))) (Luni, 8 martie 2010, 12:57)

    Marina [anonim]

    Ce s-a intamplat cu Andrei Gheorghe? :)))
    Orban asta e consilier pentru Romania sau pt Basescu? Din banii cui e platit?
    • +2 (4 voturi)    
      What???!!!??? (Luni, 8 martie 2010, 14:26)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marina

      Ce treaba are una cu alta? Andrei Gheorghe era consilier al ministrului finantelor. Nu al presidentiei. Da' ce mai conteaza, amanunte. Cit despre banii din care-s platiti, fiecare misnistru + presedintele au un numar de consilieri pe care-i plateste statul. Si asta se intimpla in toate tarile cit de cit dezvoltate.
      Vad ca in ultima perioada a aparut o noua specie pe forumuri, fetele care habar n-au despre ce vorbesc, da' combat si ele acolo, sa para destepte. S-a inchis vrun forum de revista mondena? De unde ati aparut toate paparudele???
      • -1 (3 voturi)    
        Dupa atitudine (Luni, 8 martie 2010, 15:03)

        Marina [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        trebuie sa fii un PDL dornic de afirmare, numai parerea voastra conteaza.
        • 0 (0 voturi)    
          Da. ai gasit argumentul suprem. (Luni, 8 martie 2010, 19:43)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marina

          Cind nu ai argumente, cauti sa etichetezi.
          Da, consider ca PNL si PSD in momentul de fata nu sunt capabile de guvernare. Deci, prin reducere, ma bucur ca PDL guverneaza. Pina-n 2004 am votat constant PNL, dar dupa perioada 2007-2008 am decis sa nu-i mai votez cita vreme sustin interesele lui Patriciu (vezi numai concesionarea petrolului din insula serpilor catre Patriciu inainte ca insula sa fie atribuita Romaniei si la o saptamina inainte de terminarea mandatului lui Tariceanu).
          PSD nu votez din principiu.
          In schimb tin sa te dezamagesc. Nu sunt membru PDL si nici postac.
          Oricum postarea ta de mai sus e plina de aberatii si dovedeste ce cunostinte de politica ai daca il amesteci pe A Gheorghe cu Leonard Orban si nici macar nu stii ca fiecare presedinte de tara normala are consilieri platiti de stat.
  • +9 (13 voturi)    
    integrarea d-lui Leonard Orban (Luni, 8 martie 2010, 13:35)

    ada [anonim]

    Aceeasi alegere inteligenta, ca in cazul Mihai Ungureanu si Maior. Nu conteaza "originea", partidul, ci profesionalismul!
    • +1 (5 voturi)    
      No such thing (Luni, 8 martie 2010, 13:41)

      G [anonim] i-a raspuns lui ada

      Surioara, trezeste-te: in Romania NU exista profesionisti! Basta!

      Exista romani profesionisti, dar nu sunt in tara. Acolo ar fi decimati instantaneu.
  • -1 (7 voturi)    
    Pacat... (Luni, 8 martie 2010, 13:47)

    Catalin [anonim]

    Pacat de Leonard Orban, parea un tip competent.
    • -1 (1 vot)    
      Evident! (Luni, 8 martie 2010, 15:45)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Era competent pana a ajuns langa Basescu... dupa care s-a decompetentizat brusc... c-asa e-n PNL-ul lui Geoantonescu.
      :))

      Mai sunteti multi!?...
  • +2 (6 voturi)    
    diaconescu (Luni, 8 martie 2010, 14:11)

    bazu [anonim]

    cristian diaconescu seful senatului?
    un oportunist care a stat in psd numai pentru ca era la putere si a primit funcii
    daca nu ma insel primul lucru care l a facut cand a intrat in psd a fost sa si puna sotia presedinat ala eximbank
  • +1 (1 vot)    
    Oh la la!!! (Luni, 8 martie 2010, 15:43)

    Gimmy [anonim]

    Asta-i o palma data lui Antonescu-jos-Basescu!
  • -2 (2 voturi)    
    Asemeni Laviniei Sandru. (Luni, 8 martie 2010, 17:43)

    Aron Deleanu [anonim]

    Renate Weber si A.Saftoiu foste consiliere prezidentiale vor ajunge la periferia politicii romanesti.
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil (Luni, 8 martie 2010, 19:56)

    MirceaA [utilizator]

    ce diferenta intre doi frati. Unul cu o privire fixa, de fanatic, un fante de mahala, iar celalalt, un om deosebit de serios si bine pregatit.
    • +1 (1 vot)    
      Fratii Petreus, Fratii Golanescu, (Marţi, 9 martie 2010, 12:39)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Fratii Dolanescu, Fratii, Grimm, Fratii Orban
      Surorile Kessler
      http://www.trilulilu.ro/ionelutzu2000/e7076c6d2d54fe,
      .... neamuri securiste cartieru' primaverii Liceul Zoaia K-Kosmodemians-k-kaia
      URA, URA de 3 ori URA !!!!
  • +1 (1 vot)    
    surpriza (Luni, 8 martie 2010, 20:31)

    Victor Gheorghe [anonim]

    Ce surpriza! Chiar ma intrebam ce se va intampla cu o persoana cu asemenea experienta. Si de aceasta data raspunsul a venit de unde trebuie. Amintiti-va si de oameni precum Mihai Razvan Ungureanu un caz asemanator. sau un caz mai recent Daniel Funeriu. Felicitari celui care promoveaza astfel de valori. Dincolo de discutia "jos dictatoru".. comisiile prezidentiale mi s-au parut ca aduc plus valoare.. pe subiecte sensibile ale realitatii romanesti si cu membrii de calitate
  • +1 (1 vot)