Teodor Maries: Jurnalistul belgian Danny Huwe a fost impuscat de militari, nu de teroristi

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2010, 17:57 Actualitate | Esenţial

Presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, Teodor Maries, sustine ca jurnalistul belgian Danny Huwe nu a fost impuscat, in 25 decembrie 1989, de teroristi, ci de militarii de la Comandamentul Trupelor de Graniceri, la comanda sefului unitatii, colonelul Petre Teaca, relateaza Agerpres.

In cadrul unei conferinte de presa, Maries a precizat ca informatia apare in documentele recent desecretizate primite de Asociatie de la Parchetul Militar. Maries a adaugat ca autoritatile au ascuns faptul ca militarii sunt vinovati de moartea jurnalistului.

Mai mult, la trei zile de la incident, fostul presedinte Ion Iliescu a semnat un decret prin care Petre Teaca era ridicat la gradul de general.

"Cadavrul jurnalistului a fost scuipat de multime, oamenii crezand ca a fost un terorist. Cum sa confunzi un jurnalist, care avea la vedere o camera video, cu un terorist? Nu a fost vorba de o confuzie. Totul a fost premeditat. Colonelul Petre Teaca este cel care a dat ordin subofiterilor de la Comandamentul Trupelor de Graniceri sa traga in parcarea din unitate, unde Danny Huwe filma cu acea camera video. Impreuna cu Danny Huwe au mai fost impuscati alti patru civili. Criminalul jurnalistului belgian a fost ridicat in gradul de general, la trei zile, de Ion Iliescu", a afirmat Maries.

Presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989 a prezentat si declaratia unui presupus martor, a carui identitate nu a dorit sa o dezvaluie.

Martorul relateaza ca servicul medical al Comandamentului Trupelor de Graniceri a fost solicitat sa acorde primul ajutor unor civili impuscati in parcul din fata cazarmii unitatii, la ordinul lui Petre Teaca.

"Ordinul de deschidere a focului, dat de generalul Petre Teaca, nu a fost cu nimic justificat si a avut ca urmare decesul a cinci persoane, printre care un strain (ziarist belgian) si ranirea grava a inca trei civili, printre care un copil de 15-16 ani, toti nevinovati", se arata in declaratia martorului.

Teodor Maries a mai spus ca generalul Petre Teaca a fost implicat in reprimarea revolutiei de la Timisoara si Bucuresti, iar Ion Iliescu l-a mutat, dupa mineriada, la Hunedoara, "sa aiba grija" de Valea Jiului.


Citeste mai multe despre   






















4008 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Inceputul Adevarului? (Duminică, 7 martie 2010, 18:12)

    Pink Panther [anonim]

    Poate intra procuratura belgiana pe fir si astfel aflam si noi adevarul!
    • -7 (9 voturi)    
      cine stie ce era acest Danny Huwe in civilie (Duminică, 7 martie 2010, 19:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      a fost lovitura de stat cea mai filmata din lume -nu era loc in care la mai mult de 4-5 persoane adunate sa nu apara unul cu aparatul de filmat !nu am crezut pana in 89 ca sunt atatea aparate de filmat si atati cine-amatori in Romania....
  • +6 (6 voturi)    
    sa se afle adevarul (Duminică, 7 martie 2010, 18:40)

    mav [anonim]

    sa se afle tot adevarul si cei vinovati sa fie trasi la raspundere! tot respectul D-lui Maries!
  • +9 (9 voturi)    
    .... (Duminică, 7 martie 2010, 19:01)

    max [anonim]

    care teroristi ??? trebuie facut ceva rapid, ca scapa animalul.
  • +4 (6 voturi)    
    Armata a tras !!! (Duminică, 7 martie 2010, 19:53)

    manole [anonim]

    ARMATA A TRAS....cine a trait momentele stie asta !!
    Da..de ce oare au dat vina pe securitate cand aia depusesera armele de mult....mister mare bre!
  • -8 (10 voturi)    
    jurnalist? (Duminică, 7 martie 2010, 20:09)

    nae [anonim]

    Ar fi mai interesant de aflat ce filma langa o unitate militara in care pana la incident era liniste
  • -10 (10 voturi)    
    jurnalist (Duminică, 7 martie 2010, 20:30)

    nae [anonim]

    oare ce filma el langa o unitate militara?
    • +10 (10 voturi)    
      buna intrebare (Duminică, 7 martie 2010, 21:15)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui nae

      poate daca nu l-ar fi asasinat omul lui iliescu am fi aflat si noi...

      asa nu iti ramine decit sa-l intrebi pe iliescu &co

      succes
    • +6 (6 voturi)    
      te deranjeaza ca filma langa o unitate militara ? (Duminică, 7 martie 2010, 22:45)

      je [anonim] i-a raspuns lui nae

      ai ramas cu complexe comuniste in cap ? reveniti-va frate
  • +5 (7 voturi)    
    Teroristii imaginari (Duminică, 7 martie 2010, 21:34)

    moucha [anonim]

    Nu au putut sa traga decat cu gloante imaginare. Restul gloantelor, cele reale, au fost trase de oameni reali, oameni care au si nume si adresa, care au trecut si viitor. Nu de informatii se duce lipsa, ci de vointa.
  • +7 (9 voturi)    
    Dumnezeu nu bate cu parul ! (Duminică, 7 martie 2010, 21:53)

    gigi [anonim]

    Generalul teaca isi toaca pensia uriasa in vila lui de langa Deva .Eu personal multa vreme m-am "rugat" pentru sufletul lui , dupa ce un bun prieten din Bihor ,singur la parinti ,student la Petrosani a platit cu viata dorinta de libertate fiind impuscat mortal de subalternii lui teaca la granita de vest. Familia acestui baiat minunat ce a murit a ramas distrusa pe viata . Dar... in urma cu ceva vreme unicul fiu al gen teaca a murit de cancer ! Viata e complexa , nu ?
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "Viata e complexa si are multe aspecte." - Filantropica.
  • -12 (12 voturi)    
    Maries, Bula postrevolutionarul ! (Duminică, 7 martie 2010, 22:38)

    Mihai V [anonim]

    Acest nou Bula incearca sa culpabilizeze armata cu argumente de doi bani, dupa capul lui de mafiot, sustinut de profitori ai revolutiei.Mai intai sa explice el cum de a ajuns mare revolutionar, din ce traieste in momentul de fata , ca de muncit nu munceste ci face ,,greva foamei", cu ce s-a ocupat inainte de 1989, ce pregatire are , si cum se face ca toata ziua este in atentia unei anumite parti a presei interesate de ineptiile lui.
    • +7 (7 voturi)    
      Teaca la puscarie! (Luni, 8 martie 2010, 0:56)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Mihai V

      Iar tu, Mihai V poti sa-l vizitezi, impreuna cu Ilici, care l-a rasplatit pentru crima.
      In ce priveste culpabilizarea armatei, un lucru este sigur - armata a tras in revolutionari, iar un al doilea lucru este aproape sigur - unii din armata au organizat o diversiune (in complicitate cu Ilici), inventind asa zisii teroristi. Diversiunea (soldata cu mai multi morti decit rascoala populara) a avut doua teluri: sa justifice uciderea lui Ceausescu si sa spele pacatele armatei, prezentind-o in rol de salvator al revolutiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu inteleg ... (Luni, 8 martie 2010, 13:53)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      Maries nu are Cerificat de Revolutionar si nici nu beneficiaza de drepturile acordate de Certificat. Maries face o treaba pentru care am toata admiratia si nu il cunosc personal nice eu pe el si nici el p[e mine. Felicitari Dle Maries de la un necunoscut ! Nici la 2 decenii nu stim cine sunt autorii reprimarii Rascoalei din Decembrie '89 si a masacrului pentru a ramane la putere + jaful ce a urmat. De ce are Certificat Oprescu ? Soacra lui Geoana ? Nici asta nu inteleg. Nu inteleg nici de ce pe banii nostri ai prostilor platim o institutie de falsificare a ce a fost atunci ... Institutul Revolutiei Romane a dlui Iliescu
      http://alegerilocale2008.ro/emain/articolul/807855/Sorin-Oprescu-are-certificat-de-revolutionar
      http://www.realitatea.net/caramitru--soacra-lui-geoana-m-a-mintit-pentru-a-primi-certificat-de-revolutionar_695156.html
      http://irrd.ro/
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 8 martie 2010, 11:10)

    anonim [anonim]

    Dar se mai indoia cineva ca a fost impuscat de armata? Se mai indoieste cineva ca 99% dintre cei care au murit in 89 au fost impuscati in incidente de tip "friendly fire"?

    Ma indoiesc ca a fost impuscat cu intentie, chiar nu vad ce intres ar fi avut cineva sa omoare un jurnalist strain. Sa nu uitam ca erau sute in Romania in acea perioada.

    Pur si simplu e vorba de incompetenta la toate nivelurile. De la soldatul care facea pe el de frica si descarca incarcatorul in orice misca, la comandatul de detasament incapabil sa-si controleze oamenii, si pana la ofiterii de stat major care au incercau sa lupte impotriva unor (presupusi) luptatori de elita cu tancuri, armament greu si militari in termen (si asta in plin oras).

    Pana si dispozitivele de lupta au fost atat de prost amplasate incat trageau pus si simplu unii intr-altii (vezi ghencea-mapn, palatul telefoanelor-piata palatului).

    Ei aveau ordin sa intretina o stare de tensiune si nesiguranta pentru a lasa timp de organizare emanatiei. Nu cred ca au fost constienti despre ce dezastru poate iesi daca lasi o asemenea putere de foc pe seama unor militari nepregatiti si a unor comandanti incompetenti.

    Asta e motivul pentru care nu se face lumina. Cum sa recunoasca acum ca datorita setei de putere si propriei incompetente au murit sute de oameni?
  • +1 (1 vot)    
    Teroristi (Luni, 8 martie 2010, 13:33)

    Gabriel [anonim]

    Domnule Maries,teroristi nu au existat decat in capul "revolutionarilor"pentru ca sa aiba si ei ceva de castigat si sa ia locul odiosilor nomenclaturisti PCR.Nu mai face atatea cercetari pentru ca s-ar putea sa ramai fara revolutionarii care s-au repezit la ciolanul scapat din bot de Ceausescu si ai lui.Ai grija ce iti doresti!
    !