Ion Sandu, directorul ANM: Pe 10 martie urmeaza al doilea episod de iarna. Primavara se instaleaza la sfarsitul lunii

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2010, 13:21 Actualitate | Esenţial

Primavara se va instala in acest an abia la sfarsitul lui martie. Declaratia vine de la directorul general al Administratiei Nationale de Meteorologie, Ion Sandu, care a precizat ca pe 10 martie urmeaza al doilea episod de iarna, "care se pare ca este mai dur decat acesta", transmite Agerpres.

"Atentionarea (de ninsori - n.r.) este pana sambata dimineata. In noaptea aceasta si maine dimineata va ninge, dar greul se muta pe Moldova si pe munti, nu este viscol, deci nu bate vantul foarte tare. Dar avem un episod de o saptamana de iarna", a declarat Ion Sandu.

Directorul ANM a avertizat ca pe 10 martie urmeaza al doilea episod de iarna, "care se pare ca este mai dur decat acesta". "Prin urmare, primavara vine dupa 20. Pana pe 20 tot asa o tinem. Duminica este pauza, luni, marti, pe data de 9 seara spre 10 martie urmeaza sa intre al doilea si dupa zilele de joi, vineri incolo urmeaza sa se incalzeasca si nu mai are forta sa ramana iarna asa de puternica", a subliniat Sandu.


Citeste mai multe despre   






















6601 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    iarna (Vineri, 5 martie 2010, 13:24)

    perish [anonim]

    "care se pare ca este mai dur decat acesta" dau o naveta de bere celui care imi traduce aceasta minunatie:)! multumesc anticipat
    • +2 (2 voturi)    
      iarna (Vineri, 5 martie 2010, 13:31)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui perish

      n-as vrea sa inoportunez, da' cred ca se refera la...episod.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce te complici? (Vineri, 5 martie 2010, 13:36)

      Bazil, cel ce misca din bazin [anonim] i-a raspuns lui perish

      Este fff simplu. Episodul asta a fost dupa regulamentul din K1, iar urmatorul dupa regulamentul din MMA, care este mai dur decat cel din K1. Te-ai prins? Cum procedam cu berea?
    • +2 (2 voturi)    
      hm (Vineri, 5 martie 2010, 13:37)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui perish

      nu imi dau seama ce nu intelegi ...
      • -1 (1 vot)    
        E chiar simplu! (Vineri, 5 martie 2010, 13:48)

        Kompliziert [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Care va sa zica "urmeaza un al doilea episod de iarna, mai dur decat acesta". Nu este nimic neklar, episodul doi va fi mai dur decat epsiodul doi. Nu? Ar fi fost neclar daca ar fi spus ca "urmeaza un al doilea episod mai dur decat primul/cel care a fost/cel de pana acum (desi au fost cel putin doua epsioade de "iarna")"...
        • 0 (0 voturi)    
          clar (Vineri, 5 martie 2010, 13:57)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Kompliziert

          bine, acum daca stam sa vanam ... e o exprimare destul de clara. se vorbea despre un prim episod de iarna, si apoi despre un al 2-lea care va fi mai dur decat acesta (primul). mie mi se pare destul de logic. intr-adevar, poate nu e 100% academica exprimarea dar se intelege fara nicio problema ... daca ne-am canaliza energia si catre ceva pozitiv nu numai pe carcoteli cred ca am putea sa avansam si noi usor-usor
          • 0 (0 voturi)    
            Imi cer scuze... (Vineri, 5 martie 2010, 14:19)

            mass [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Andrei, nu apare nicaieri in text acel episod unu despre care putem deduce logic ca a facut referire D-l Ion Sandu.
            Iar daca acel episod unu este greaua iarna din care credeam ca am iesit, sa inteleg ca ne asteapta ceva si mai rau ? Citez: "care se pare ca este mai dur decat acesta".
            Exprimarea cu pricina ma duce cu gandul la o alta cel putin la fel de stupida folosita de un tip atunci cand cerea ospatarului de baut: " Adu-mi doua beri pe care le-am si baut! " In traducere: sa-mi aduci doua beri pe care le voi bea si e evident ca le voi bea pentru ca sunt un betiv si nu ma fac pe mine doua beri.
            • 0 (0 voturi)    
              acesta (Vineri, 5 martie 2010, 14:25)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui mass

              Eu am inteles fara s ma chinui, ca avem acum (5-7 martie) o prima "razvratire" a iernii si ca mai urmeaza una in jur de 10 maritie, care va fi chiar mai dura decat aceasta. asta inteleg eu, repet, fara sa citesc de doua ori textul, fara nimic. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Goagal (Vineri, 5 martie 2010, 18:01)

      gepeto [anonim] i-a raspuns lui perish

      Incearca pe Goagal. Exprimarea acestui Mafalda este in limba lui Vanghelie, poate te ajuta acesta cu traducerea.
  • 0 (0 voturi)    
    Ase e (Vineri, 5 martie 2010, 13:46)

    Gino [anonim]

    Tipul asta vorbeste aiurea, nici eu nu inteleg mare lucru.Vin ceva caderi de zapada care se vor topi rapid
    caci ziua am vazut in zonele joase va fi cu + 2...6 grade.
    Mai avem o saptamina de iarna.
  • 0 (2 voturi)    
    Ion Sandu (Vineri, 5 martie 2010, 13:48)

    Cristi [anonim]

    Acest clarvazator de balta al meteorologiei romanesti. Pai tov Sandu, anul trecut prin ianuarie ne prevestea niste "episoade" de canicula si seceta pentru vara lui 2009 de credeam ca n-o sa mai prind toamna, ca o sa ma topesc. Realitatea l-a contrazis insa pe tov Sandu, vara trecuta fiind una normala, chiar foarte suportabila si, mai mult, chiar ploioasa... O vreme tov Sandu, probabil ca urmare a grozaviilor debitate, disparuse din peisaj dupa care, iata-l!, prevestitorul de vreme rea a reaparut mai viu ca niciodata ca sa ne dea din nou prognoze. Ii recomand tov Sandu sa emigreze in Jamaica, acolo unde vrajitoriile voodoo si previziunile in globul de sticla sunt la mare cautare si au mare succes. Chiar nu avem nevoie de "episoadele" lui nea Sandu proorocul...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu intelegi termenul de prognoza. (Vineri, 5 martie 2010, 14:04)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Si nu ai nici pregatirea lui, ca atare mai bine te autocenzurezi.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 5 martie 2010, 14:16)

      V [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      nimeni nu poate prezice cum o sa fie vremea peste x luni. ca se fac estimari este una, dar sunt doar estimari, prognoze.

      poate doar china poate spune cand ploua :D ca ei o produc...
    • -2 (4 voturi)    
      Ce spui tu, straine (Vineri, 5 martie 2010, 14:32)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      In ce creier de munte stai tu? Vara trecuta am folosit binisor aerul conditionat (pentru ca au fost zile caniculare), iar in Bucuresti ne-am bucurat iar de corturi pentru cei care se simteau rau, si de pulverizoatoarele cu apa. Ori stai in virf de munte, ori ai memoria scurta.
  • -1 (1 vot)    
    prognoza (Vineri, 5 martie 2010, 14:30)

    viscol petre [anonim]

    d-l Sandu are dreptate si ar trebui sa-l credem, saptamana viitoare vor fi destul de multe ninsori in sudul si sud-estul tarii, lucru pe care "stimabilii" comentatori ar trbui sa-l cunoasca daca stiu sa navigheze pe net
  • +1 (1 vot)    
    cum masuram ? (Sâmbătă, 6 martie 2010, 7:52)

    edy [anonim]

    Daca iarna o mausuram in - episoade-,atunci sa masuram berea in kg si cascavalul in LITRI. Sa traiasca tov. SANDU.