Curtea de Apel Pitesti a amanat recursul in cazul lui Antonie Solomon

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2010, 10:12 Actualitate | Esenţial

Antonie Solomon
Foto: Agerpres
UPDATE: Magistratii Curtii de Apel Pitesti au amanat, vineri, recursul in cazul primarului Craiovei, Antonie Solomon, acesta urmand sa ramana in arest pana la urmatorul termen, informeaza Agerpres. Antonie Solomon a fost adus vineri dimineata la Curtea de Apel Pitesti, pentru judecarea recursului inaintat de avocatii acestuia. Miercuri, Tribunalul Arges a decis ca primarul Craiovei sa fie arestat preventiv pentru 29 de zile. Antonie Solomon este acuzat de mita, fals intelectual si uz de fals.

Intre timp, Inspectorii Agentiei Nationale de Integritate ii verifica averea lui Antonie Solomon, dupa ce au primit, in urma cu zece zile, o sesizare din partea unei publicatii din Craiova in legatura cu posibile nereguli in cazul averii primarului. Surse judiciare au declarat pentru Mediafax ca procurorii DNA ar fi gasit suma de aproximativ 200.000 de euro in urma perchezitiei facute intr-o locuinta a primarului Craiovei, Antonie Solomon.

Conform surselor citate, Solomon ar fi primit de la finantatorul FC Arges, Cornel Penescu, 50.000 de euro pentru avizele necesare constructiei magazinului PIC din Craiova, iar alti 10.000 de euro ar fi fost pentru ca o linie de transport in comun sa aiba statie in zona hipermaketului.

Primarul Craiovei s-a prezentat, marti dupa-amiaza, in jurul orei 16.00, la sediul teritorial Pitesti al DNA, pentru audieri, dupa ce, dimineata, procurorii au ridicat de la locuinta si biroul acestuia inscrisuri si acte care au legatura cu cazul hipermarketului PIC al omului de afaceri Cornel Penescu.

Intrebat de jurnalistii prezenti in fata sediului DNA Pitesti de ce se afla la DNA, Solomon a raspuns: "Nu stiu, e o reclamatie... Mititelu (n.r. - Adrian Mititelu, finantatorul echipei Universitatea Craiova)... Nedelescu... (n.r. - Gheorghe Nedelescu, fost viceprimar al Craiovei) ... Nu stiu ce au facut ei cu Penescu".

Potrivit unui comunicat al biroului de presa al Primariei Craiova, procurorii DNA Pitesti i-au solicitat lui Antonie Solomon documente si inscrisuri care se refera la autorizarea constructiei hipermarketului PIC, dar si acte privind contractul de concesiune a Stadionului "Ion Oblemenco" catre Clubul Universitatea Craiova.

"De asemenea, au fost solicitate protocolul de colaborare intre Primaria municipiului Craiova si Clubul de fotbal Universitatea Craiova si acordul prin care Primaria si Consiliul Local Craiova au pus la dispozitia clubului de fotbal, in mod gratuit, Stadionul «Ion Oblemenco»", se arata in comunicatul Primariei Craiova.

Conform sursei citate, procurorii anticoruptie au solicitat, in baza unor mandate de perchezitie, accesul in biroul primarului Antonie Solomon si la locuintele acestuia din Craiova si localitatea Leamna.

"De aici au fost ridicate documente si inscrisuri care dovedesc provenienta bunurilor personale, conform Declaratiei de avere", se precizeaza in comunicatul primariei.

Tot marti, la sediul Serviciului Teritorial DNA Pitesti, a fost audiat, timp de aproximativ cinci ore, si finantatorul clubului FC Arges, Cornel Penescu. La iesirea de la DNA, Penescu a spus ca audierile nu au avut legatura cu "un act de coruptie", ci cu transferurile unor jucatori de la FC Arges la Universitatea Craiova.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1501 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ehe.... (Vineri, 5 martie 2010, 10:27)

    Cri [anonim]

    Solomoane, pe cine ai suparat tu acolo sus?
  • +2 (2 voturi)    
    Justitie (Vineri, 5 martie 2010, 10:57)

    cittizen [anonim]

    Daca Solomon este vinovat sau nu va stabili o instanta de judecata. Autoritatile statului trebuie sa inteleaga ca atunci cand DNA ridica un om cu catusele la maini, indiferent de pozitia sociala a acestuia, trebuie sa aiba probe indubitabile. Daca Solomon va fi eliberat, dupa eliberarea lui Sechelariu, increderea populatiei in Justitia din Romania se va prabusi. Luati in calcul faptul ca si infractorul dovedit Gutau are sanse sa fie eliberat.
    P.S. Recusrsul lui Solomon s-a amanat
    • +1 (1 vot)    
      Toate ca toate pana la catuse (Vineri, 5 martie 2010, 11:31)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      Aici iti spune clar ca e de imagine. E clar ca ala intre 2 politisti nu va fugi nicaieri. Nu inteleg rostul catuselor pe un om cu prezumptia de vinovatie ( desi eu nu i-o acord :-), dar statul ar trebui sa i-o dea ), care nu a incercat niciodata sa fuga de autoritati. E doar de imagine. Jenant, ca sa nu mai zic ca inregistrarile alea is de mai bine de juma de an, de ce nu l-a saltat pana acuma ( probabil aveau nevoide banii lui in campanie) si acuma e de aruncat.

      P.S Nu postez ca am mila deosebita de Solomon, ci doar sunt revoltat de cum functioneaza justitia in tara asta
      • 0 (0 voturi)    
        despre ce se intampla. (Vineri, 5 martie 2010, 21:16)

        sammi [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Ai dreptate sa fi revoltat,din pacate nu prea avem justitie in Romania,si nu se face dreptate,iata acest avocat care a fost inchis pt trafic de influenta si este in continuare avocat la baroul Bucuresti,desi statutul de avocat spune altceva.http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1727603-judecatorul-lucian-racolta-pus-liber-presedintele-basescu.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Tu inca visezi? (Vineri, 5 martie 2010, 13:34)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      Nu te-ai prins ca aceste petarde cu Sechelariu si Solomon sunt pentru a deturna atentia de la boala (cancer cica!) lui Base?

      La fel s-a intamplat si cu arestarea lui Becali.

      Starea de sanatate a presedintelui unei tari e de interes national.
      Ah, asta intr-un stat civilizat.


      Sa traiti bine...peste hotare acolo unde sunteti!


      PS: In SUA, Obama si-a facut publice rezultatele analizelor medicale.
  • 0 (0 voturi)    
    arestat fara probe ! (Vineri, 5 martie 2010, 11:47)

    alex [anonim]

    daca fapta s-a petrecut in urma cu 3 ani, deci nu e vorba de flagrant, timp de 3 ani solomon a fost primar si n-a fost pericol public, cum se face ca dintr-o data devine pericol public? e o mare facatura, o inscenare mizerabila !
    • 0 (0 voturi)    
      Acum 3 ani (Vineri, 5 martie 2010, 13:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

      Da, cica fapta s-ar fi petrecut acum 3 ani, dar procurorii ar fi aflat de ea atunci cand au gasit o inregistrare la perchezitia lui Penescu, deci acum 1 an.

      Solomon a deranjat tabara Bercovici-Bleaga, si cum Basescu a plecat prin Kazahstan, Bleaga a prins momentul si i-a arestat sustinatorul.

      Pe undeva prin ecuatie mai e si Nuti, care se pare ca-i calu' troian din tabara lui Base din PDL.
  • +1 (1 vot)    
    Mai lasa-ti dracului manifestatiile pro. (Vineri, 5 martie 2010, 12:23)

    Adrian M [utilizator]

    Ne facem de ris! Parca am fi pe vremea rascoalelor. Ce dracu' ne timpim pe zi ce trece in mod natural, sau banii ne indobitocesc de ne comportam ca turmele.
    Iar functionarii (familiile intregi) din primaria Craiova sa-si vada de serviciul pe care-l au ca de aia sint plati-ti, nu sa faca galeri. Sa se duca la stadion cu benere si sa urle daca au chef.
    Un craiovean.
  • +2 (2 voturi)    
    Judecatorii (Vineri, 5 martie 2010, 12:39)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Ori pronunta o amanare,
    Ori amana o pronuntare.

    Asta este.
    Cu stima
    Gheorghe Buhac
    • -1 (1 vot)    
      Romanu' s-a nascut poet (Vineri, 5 martie 2010, 13:38)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      ....da' tot prost moare daca se informeaza numai de la televizor.
  • +1 (1 vot)    
    pai dupa fatza lui... (Vineri, 5 martie 2010, 13:25)

    Niggerson [utilizator]

    ...este un copil sarac si nevinovat !