Intalnire Teodor Baconschi - ambasadorul Rusiei: Deschiderea unui institut cultural roman la Moscova si o viitoare intalnire Baconschi - Lavrov

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 20:19 Actualitate | Esenţial

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, l-a primit in audienta joi pe Alexandr Ciurilin, ambasadorul Federatiei Ruse in Romania. In cadrul intalnirii s-a insistat pe colaborarea culturala si academica, intre propunerile concrete numarandu-se deschiderea unui institut cultural roman la Moscova. "Ministrul Afacerilor Externe a transmis un mesaj de salut omologului rus, Serghei Lavrov, exprimandu-si disponibilitatea pentru o intalnire cu acesta, la Bucuresti, la Moscova, sau in marja unui eveniment multilateral", se arata intr-un comunicat al MAE.

"Ministrul Baconschi a subliniat atentia pe care o acorda Romania relatiilor cu Federatia Rusa in ansamblul lor, cu accent pe dimensiunea economica. A apreciat ca se impune impulsionarea formatelor de dialog existente, cum ar fi comisiile mixte, si chiar crearea unor noi instrumente pentru dinamizarea schimburilor economice. Si-a manifestat speranta ca in 2010 se va depasi tendinta de diminuare a volumului schimburilor comerciale intre cele doua tari", se mai arata in comunicatul ministerului roman de Externe.



Citeste mai multe despre   






















816 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Daca aducem si o baza de submarine americane..:!!! (Joi, 4 martie 2010, 20:33)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Daca aducem si o baza de submarine americane pe tarmul Romaniei, pun pariu ca rusii ne vor da gazul gratis iarna viitoare ..:!!!
    ...rusilor le place sa negocieze cu parteneri puternici !!!
    ...cu cei slabi, genul lu' Gioana, se sterg unde vor ei !!!...
    • +4 (16 voturi)    
      Suntem puternici... (Joi, 4 martie 2010, 21:30)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      ...dar nu datorita americanilor tai militaristi, care nu ne vor decat raul. Si nici deciziei CSAT de a aproba amplasarea scutului antiracheta in Romania. Acea decizie era cat pe ce sa ne torpileze definitiv bunele relatii cu Moscova, noroc ca mai sunt in tara asta oameni mai destepti si mai influenti decat basescu gratie carora situatia, compromisa aproape fara speranta, a fost intoarsa ca prin minune in favoarea negocierilor.
      • +9 (9 voturi)    
        pentru Pintea (Joi, 4 martie 2010, 21:35)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        M-ai facut curios. Spune-mi te rog , cine este mai influent decat Basescu?
        • +2 (10 voturi)    
          Eu, cine altul? (Joi, 4 martie 2010, 21:51)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Ce intrebari pui si tu... Cum de n-ai aflat ca Pintea / Le-a luat romanilor mintea? Mai, Ady, mai... :(
  • +7 (7 voturi)    
    inst cult la bucuresti de ce nu? (Joi, 4 martie 2010, 20:37)

    partenie [anonim]

    eu chiar as vrea sa se deschida un institut cultural rus la bucuresti. nu inteleg de ce nu se deschide. filme, carti, expozitii, info despre excursii si invatat rusa - chiar ma intereseaza dar nu gasesc nici o oferta de la ei.
    • +5 (5 voturi)    
      exista (Joi, 4 martie 2010, 21:07)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui partenie

      Exista. Vezi
      http://www.ase.ro/ccrus/
    • 0 (6 voturi)    
      ar avea (Joi, 4 martie 2010, 21:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui partenie

      mos costache particiu si mos iliescu unde sa bea un ceai adevarat de la samovar. De ce sa refuzi o bucurie unor batrini inofensivi ?
  • +8 (10 voturi)    
    Romania si Rusia au interese comune in regiune (Joi, 4 martie 2010, 20:51)

    Marea Neagra [anonim]

    E inca o dovada ca Romania si Rusia au inceput un dialog pragmatic, pe chestiuni strategice.

    Ambele tari considera ca Ucraina e un "stat artificial, facut din bucati furate de la altii" (definitie data de Putin la Bucuresti!).
    Ambele tari vor o pozitie importanta in reteaua energetica europeana.
    Ambele tari au de rezolvat problema RM.

    Dobitoci ca Voronin au fost deja debarcati, va urma si Smirnov, la momentul potrivit. Acesti pioni sunt utilizati in razboiul din umbra, normal intre state.

    Romania e foarte putin dependenta de Rusia, energetic, si curand va deveni complet independenta de gazul rus, dupa ce va incepe aducerea gazului lichefiat din azerbaidjan si Kazahstan direct la Constanta, via Georgia (puternic anti-rusa) si M. Neagra.

    Intrarea Romaniei in scutul strategic american (singura tara din Europa deocamdata) o pune la adapost de orice presiune militara rusa, te iei de Romania, te iei direct de USA !

    Statutul de membru al UE cu potential ridicat (pe locul 7 din 27) face ca Romania sa fie extrem de interesanta pt mediul rus de afaceri, care pana acum nu a reusit mare lucru la noi.

    Cred ca Rusia a decis ca e mai bine sa fie in alianta "de facto" cu Romania decat sa o trateze ostil sau cu dispret , Rusia anticipeaza o expansiune romaneasca, economica, teritoriala si de influenta in regiunea M. Negre si a Balcanilor. Prabusirea Greciei pare sa confirme acest scenariu, reforme si cativa ani de crestere economica substantiala vor permite Romaniei sa depaseasca PIB-ul Greciei (acum Romania e la 250 miliarde, Grecia la 330 miliarde, dolari PPP).

    Dialogul "vizibil" cu Rusia poate incepe pe cale culturala, la noi exista admiratie pt adevarata cultura rusa (distrusa de bolshevici), exceptionala in Europa. O vitrina romaneasca la Moscova e binevenita, sa atraga intelectuali rusi.

    La fel de buna e ideea unor intalniri la nivelul ministrilor de externe, chiar periodic.
  • -3 (11 voturi)    
    Intrebare (Joi, 4 martie 2010, 20:58)

    Caragiale [anonim]

    Citat din "Testamentul Dacilor - C. Marcov ;

    ªi se spune cã vecinul îþi e mai apropiat ca un frate! Naivii politicieni
    români acordã încredere totalã vecinilor ºi vor trimite tezaurul þãrii, la
    adãpost, la Moscova, ca sã-l pãzeascã de frica nemþilor în primul rãzboi
    mondial. Aceastã hotãrâre a fost influenþatã ºi de cuvântul reginei Maria
    care conta pe faptul ca era rudã cu þarina Rusiei. Bolºevicii, însã, au
    asasinat toatã familia imperialã a Romanovilor. Dacã politicienii noºtri ar fi
    bãnuit cât de mult se vor îndrãgosti ruºii de tezaurul nostru (mai ales de
    vechile documente istorice), îl dãdeau în grijã chiar nemþilor. De mult, cred, îl
    aveam înapoi în þarã. "


    Intrebarea catre Dl Ambasador este cind ne vom primi TEZAURUL si ISTORIA inapoi ?
  • +1 (13 voturi)    
    pentru postacii pedelisti (Joi, 4 martie 2010, 21:26)

    pentru postacii pedelisti [anonim]

    Cum, nu mai este Rusia dusmanul nr. 1 al Romaniei? Ce gura ati facut cand s-a dus Geoana in Rusia, si voi si preainteleptul vostru conducator.Acum ca s-a dus unu de-al vostru e o adevarata realizare. Cat de actual e Caragiale!
    • +1 (3 voturi)    
      Aloooo (Vineri, 5 martie 2010, 10:07)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui pentru postacii pedelisti

      Intre vizitele SECRETE la Moscova (in numar de trei) pe care tradatorul de tara Geoana le-a facut si o intalnire oficiala a unui ministru de externe roman cu ministrul de externe rus este o diferenta uriasa, ca de la cer la pamant!!!! Insa mintea ta aia putina nu e in stare sa vada diferenta. E ceva ce nu intelegi papagalule? Trebuie sa-ti desenez ca sa intelegi? Da, Caragiale este actual insa in ceea ce te priveste pe tine si pe trogloditii care comenteaza asemeni tie. Papagalule.
  • +2 (8 voturi)    
    Pentru un anonim (Joi, 4 martie 2010, 21:41)

    adrian88000 [utilizator]

    Diferenta este mare. "Prostanacul " s-a dus pe furis si nu stim nici acum ce tradari a pus la cale. Ministrul de externe a avut o convorbitr OFICIALA despre care a informat opinia publica. Panimaiesi?
  • 0 (2 voturi)    
    STRATEGIA DE POLITICA EXTERNA (Joi, 4 martie 2010, 22:15)

    Ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    O pozitie responsabila , echidistanta,luand in consideratie inclusiv pozitia geografica a Romaniei ,sunt elemente ale unei strategii resposabile ,rationale .
    D-le ministru , profilul d-v intelectual , constituie o garantie pentru o politica realista ,echilibrata , responsabila . Speram ca veti avea spatiul de manevra necesar sa va exprimati .
    Consideram amplasarea elementelor de scut spatial pe teritoriul Romaniei , constituie o prvocare la adersa Moscovei , provocare de care Romania nu avea nevoie in aceasta perioada de tranzitie mondiala . De criza profunda .
    Sunteti exceptia de la regula in actualul guvern PDL.
    De unul singur va fi greu de condus o strategie de politica externa rationala in contextul junglei politice din Romania ,ce musteste de coruptie ,cat cuprinde .
    Ne dorim sa auzim si de bine .
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"