Vasile Blaga: Suntem pregatiti sa intram in Spatiul Schengen, dar sunt vulnerabilitati privind infrastructura

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 15:45 Actualitate | Esenţial

Romania este pregatita sa intre in Spatiul Schengen, dar ca principalele vulnerabilitati sunt legate de infrastructura, fiind necesar un efort "serios" al Guvernului pentru rezolvarea problemelor, a declarat, joi, Vasile Blaga, la bilantul activitatii pe 2009 a Ministerului Admintratiei si Internelor.

"Romania este pregatita sa intre in Spatiul Schengen. Raportul de evaluare in domeniul frontierei maritime arata ca anumite masuri adoptate de Romania pot fi considerate bune practici", a declarat ministrul Vasile Blaga, citat de Mediafax.

Potrivit acestuia, Romania beneficiaza de unul din cele mai performante sisteme de supraveghere maritima.

Ministrul a subliniat insa ca principalele vulnerabilitati sunt legate de infrastructura, "astfel ca este necesar un efort serios din partea Guvernului", fiind necesar sa se accelereze rtimul de aplicare a tuturor masurilor in vederea aderarii la Spatiul Schengen.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2036 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Infrastructura ? (Joi, 4 martie 2010, 15:52)

    dumitru [anonim]

    Problema majora acum la noi este ca guvernul joaca pititea cu infrastructura si al naibii cistiga intotdeauna, niciodata nu se gasesc unii pe altii, tot il cauta pe guvern dar sta f bine ascuns, asa ca eu cred ca s-a plictisit si a plecat din Romania Infrastructura si acum dam vina pe ea.
  • +11 (11 voturi)    
    Punctele de frontiera (Joi, 4 martie 2010, 15:58)

    Dan [anonim]

    Primul pas ar fi ca la intrarea in Romania, la punctele de frontiera sa fie niste toalete, astfel ca lumea sa nu-si mai faca nevoile prin tufe ! Asta e prima impresie a strainilor care intra in tara! Lipsa de civilizatie, de politete, de "traditionala ospitalitate romaneasca" ! Daca reusiti asta, sunteti mari ! Invatati de la unguri, modelele sunt aproape !
    • -2 (2 voturi)    
      Raspuns (Joi, 4 martie 2010, 16:27)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Lasa ca putem sa le folosim pe cele de la unguri daca tot au investit bani. Iar pentru celelalte granite cred ca ne putem lipsi.
      Eu sper sa scapam mai repede de vamesii spagari unguri.
    • 0 (0 voturi)    
      re. (Joi, 4 martie 2010, 18:19)

      trisky [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Adevarat ! Numai ca nu pot uita ca trecind pe la Maxau intre Germania si Franta- un punct de trecere dintre cele mai importante intre cele doua tari, tot la tufe, pina la urma am apelat...Am cautat indelung in zadar o toaleta.Dar asta nu scuza cu nimic lipsa toaletelor publice civilizate nu numai in punctele de frontiera ci pe oricare drum am merge in toata tara...
  • +4 (4 voturi)    
    corect (Joi, 4 martie 2010, 16:03)

    dan [anonim]

    si eu sint pregatit sa merg la dame.. da n-am cu ce.
  • +4 (4 voturi)    
    priorităţi (Joi, 4 martie 2010, 16:21)

    moroşan [anonim]

    Dacă facem un mic, mic efort de memorie, una din priorităţile guvernului, afirmate răspicat şi bărbăteşte de Boc a fost atragerea de fonduri europene, nu ca ...odioşii dinainte.
    Totuşi, deşi sunt sute de milioane disponibile pe infrastructură, Berceanu face pe niznaiul. De ce? Simplu: cheltuirea fondurilor europene este MONITORIZATĂ atent, deci adio tunuri, adio şpăgi.
  • +2 (2 voturi)    
    unde sa intram? (Joi, 4 martie 2010, 16:22)

    watto [anonim]

    asta ii orbit de putere ,parca nu traieste in Romania. Bl(e)aga cred ca viseaza ca traieste prin Germania,Franta ......,politicieni reveniti cu picioarele pe pamant.
  • +3 (3 voturi)    
    Sp. Sch. (Joi, 4 martie 2010, 16:38)

    Observer [anonim]

    Intai trebuie securizate frontierele de Nord si Est. Pana cand la noi intra "ca-n branza" moldoveni, ucraineni si alte neamuri, care sunt prinsi numai la frontiera cu Ungaria, nu vom intra in spatiul Schengen.
    • 0 (0 voturi)    
      Liber la EU (Miercuri, 10 martie 2010, 22:19)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Observer

      Păi le recomand celor care tot încearcă să intre acum și să aștepte un an. Apoi au liber la EU.

      Trebuia să avem granițele gata cu mulți ani înainte, nu cu o zi înainte de intrare. Oricum, facem pași înainte și asta e bine.

      Adrian