Retea de trafic de armament catre Iran, descoperita in urma unui control al vamesilor din Romania

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 21:04 Actualitate | Esenţial

Un control efectuat de vamesii romani a dus la descoperirea unei retele de traficanti de armament catre Iran, relateaza Le Monde, in editia electronica. Totul a inceput printr-un control al vamesilor romani legat de legalitatea unor exporturi de armament, in urma caruia au fost confiscate 200 de lunete in Romania si 100 la Londra.

Operatiunea a permis stoparea pregatirilor de vanzare catre Iran a unei importante cantitati de proiectile antitanc produse in Bulgaria si foste tari membre ale URSS, precum si material chimic exploziv (zirconiu si nichel).

In urma operatiunii, cinci italieni si doi iranieni suspectati ca ar fi ofiteri ai serviciilor secrete ale Teheranului au fost arestati miercuri, in Italia, sub acuzatia de export ilegal de arme catre Republica islamica. Doi alti iranieni, pentru care au fost emise mandate de arestare, se afla in Iran, a precizat procurorul Armando Spataro.

Unul dintre suspectii arestati era un ziarist iranian acreditat la Roma pe langa Clubul presei straine. Unul dintre cei cinci italieni are domiciliul in Elvetia, iar un altul este avocat in Torino si conduce o firma de import-export de armament. Locotonent colonelul Vincenzo Andreone a precizat ca avocatul a vizitat Iranul, unde a avut contacte cu inalti responsabili ai armatei. Toti au fost arestati in cadrul operatiunii Sniper.

"Este vorba de o ancheta de o importanta considerabila, deoarece ea priveste intreaga comunitate internationala", a explicat procurorul Spataro, care a subliniat ca investigatiile au durat opt luni. Politia a colaborat cu autoritatile britanice, elvetiene si ramanesti, intrerupand astfel livrarea de material optic de provenienta germana.

Traficul se derula cel putin din 2007 si era bazat pe un sistem triunghiular. Antreprenorii procurau legal din Europa, in special din Germania, armele comandate de Iran, pe care le trimiteau in Marea Britanie, Elvetia sau in Romania, dupa care, prin alte societati, luau drumul Iranului, tranzitand uneori Dubaiul.

Operatiunile incalcau legislatia internationala legata de embargoul de armament in Iran precum si interdictia livrarii de arme "dual use", respectiv de uz militar si civil. "Investigatiile au fost complexe, deoarece traficantii mizau pe ambiguitatea intre armele de uz civil si militar", a subliniat procurorul.

Ancheta a dat rezultate in special gratie interceptarilor telefonice.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2690 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Cum? (Miercuri, 3 martie 2010, 21:22)

    Dorin [anonim]

    Pai dementul ala de Ahmadinejad parca spunea ca el e un pacifist inegalabil... Cum e posibil asa ceva? Mincinosii si dezaxatii aia patologici care conduc Iranul vor sfarsi, pana la urma, exact asa cum o merita. Macaralele din Teheran asteapta cu drag sa-i inalte la Allah.
    • 0 (6 voturi)    
      aberezi, aberezi.... (Miercuri, 3 martie 2010, 23:00)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Cand a spus asa ceva?Unde? Un link, ceva?

      Daca nu, inseamna ca nu el e mincinos si dezaxat, ci cei care ii pun in gura cuvinte pe care el nu le-a spus!
      • +2 (4 voturi)    
        Felicitari serviciilor romanesti (Joi, 4 martie 2010, 8:04)

        Romania Noastra [anonim] i-a raspuns lui gogu

        In cacofonia si urletele mediatice cotidiene cu care sunt bombardati romanii si la care sunt sensibili mai ales cei suferind de complexe de inferioritate, nu se mai observa decat cu greu ca o parte a institutiilor romanesti si o parte a angajatilor bugetari, isi fac treaba cu adevarat.

        Operatiunea Sniper era mult mai dificil de realizat fara Romania, aportul romanesc a fost decisiv inca din primele momente.

        Mafii din Bulgaria si fosta URSS sperau sa exporte materiale speciale spre Iran, agentii romani le-au dat peste bot: au identificat sursa, au monitorizat transportul, au efectuat flagrantul, au contribuit la arestarea italienilor si iranienilor.

        Operatiunea dovedeste ca in Romania e imposibil sa faci anumite tipuri de contrabanda, cei care sunt "lasati", sunt lasati pt a fi folositori.

        Cat despre Dubai, e un emirat arab care isi construieste o relativa si temporara prosperitate prin spalare de bani si trafic mafiot.
      • 0 (0 voturi)    
        Gogu Aberezi Aberezi A-be-rezi (Joi, 4 martie 2010, 16:28)

        Aristocratul [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Aloooo!!! Vrei sa dam mai bine link-urile cu toate aberatziile tale furnizate la subiectele cu acest personaj Ahmadinejad de pe net??
        Acolo sa vezi link-uri nene!!
    • 0 (0 voturi)    
      uite asa (Vineri, 5 martie 2010, 21:33)

      smekeru [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Dementa-i mata ma dement e Basescu,dementi sunt aia ca Barak Obama,Beniamin Netaniahu si liderii europeni care v-au bagat in criza de bani saracie si somaj,astia sunt dementii dezaxatii retardatii si gusterii care trebuiesc ucisi fara mila astfel de gunoaie sioniste.
  • +2 (6 voturi)    
    trei lulelu trei surcele (Miercuri, 3 martie 2010, 22:25)

    d [anonim]

    pai nu au bomba cu neutron?,sau lunetele le foloseau sa arunce bomba cu pecizie
  • +1 (5 voturi)    
    dragi comentatori de mai sus... (Miercuri, 3 martie 2010, 23:03)

    franco [anonim]

    Pai poate armele-alea erau tocmai pentru o revolutie impotriva lui Ahmadinejad... Nu cred eu ca Armata iraniana are nevoie de lunete acuma. Stiu si ei ca intr-un eventual razboi n-ar avea pentru ce sa le foloseasca. Iar zirconiul se foloseste la fabricarea bombelor artizanale. : )
    • +2 (4 voturi)    
      Acum spui!!??? (Joi, 4 martie 2010, 0:17)

      vio [anonim] i-a raspuns lui franco

      La naiba, iar au ramas revolutionarii locali fara arme cu luneta cu care sa-l asasineze pe Ahmedinejad si sa salveze lumea de al 2lea Hitler!

      Cred ca a fost o opertaiune a antisemitilor si filoiranienilor din vama!
    • +2 (2 voturi)    
      Luneta (Joi, 4 martie 2010, 1:09)

      Reactor [utilizator] i-a raspuns lui franco

      Cum sa fie inutila intr-un razboi arma cu luneta?! Din contra chiar...
  • -2 (2 voturi)    
    vindem scut, ieftin! (Joi, 4 martie 2010, 7:34)

    calugaru' vaxile [anonim]

    ei, in ritmu' asta americanii instaleaza scutu' antiracheta pina in 20125 si romanii il ciordesc si-l vind in iran pina-n 2016. si o sa se numeasca "scutul iranian impotriva rachetelor iraniene".
  • 0 (0 voturi)    
    abureala! (Joi, 4 martie 2010, 15:16)

    Lucian* [utilizator]

    Nu sunt nici 2 ani de cand s-a anuntat ca firma Steyr a vandut peste 100 de pusti antimaterial de calibru mare cu tot cu lunete.
    Deci concluzia este ca unii se caciulesc mai mult de cat trebuie.