VIDEO Moldovenii, nemultumiti de birocratia pentru eliberarea permisului de mic trafic. Presa de la Chisinau, extrem de critica la adresa Romaniei

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 18:34 Actualitate | Esenţial

Cozi la Consulatul romanesc de la Chisinau
Foto: AGERPRES
Consulatul de la Chisinau preia dosarele cetatenilor moldoveni pentru eliberarea permiselor de mic trafic de frontiera de doua zile si de-atunci presa moldoveneasca abunda in articole si comentarii critice la adresa Romaniei. Birocratia excesiva, coruptia care a aparut aproape instantaneu, asteptarile inselate si acuza ca acordul nu inlesneste ci, dimpotriva, ingreuneaza calatoria moldovenilor peste granita sunt reprosurile aduse Bucurestiului.

„Ni se face lehamite!”, asta este reactia cetatenilor in legatura cu procedurile impuse de autoritatile romane, pentru a obtine permise de trecere in tara vecina, dupa ce a intrat in vigoare Acordul privind micul trafic la frontiera. Nu au trecut decat doua zile de cand s-a dat startul pentru primirea cererilor pentru astfel de permise, dar oamenii care stau la coada, spun ca nu prea merita efortul. Asa incepe un reportaj aparut pe HotNews.md.

La fel sunt si reportajele video care au aparut pe Jurnalul TV: cetatenii moldoveni, toti venind de la zeci de kilometri - caci cei care locuiesc la maxim 50 de kilometri de frontiera au dreptul la astfel de permise - fac coada in fata Consulatului Romaniei, unde afla ca nu au dosarul complet. Da, este si o problema de informare, insa multi dintre ei nu vad relevanta existentei printre actele obligatorii a unui invitatii pe care trebuie sa o aiba de la cineva din Romania, un act legalizat la notar, in care sa se justifice trecerea frecventa a frontierei.

Nu au invitatia, problema e usor de rezolvat si aici ajungem la coruptie: ziarele de la Chisinau vorbesc despre acei "businessmani" sau "vanzatori de invitatii", care, in trecut, erau cei care facilitau obtinerea de documente pentru viza sau pentru obtinerea cetateniei. Pretul invitatiilor - despre care Deutsche Welle spune ca au invadat internetul - este de la 100 la 800 de lei moldovenesti sau de 200 de euro. Vanzatorii isi racoleaza clientii chiar de la coada.

„Am venit tocmai de la Cahul. Acum trebuie sa fac cale intoarsa. Nu stiu, daca ma vor mai tine puterile si buzunarul sa mai vin odata la Chisinau, pentru a solicita acest permis. Mai degraba va veni fiica mea din Romania acasa ”, a povestit unul dintre solicitanti pentru HotNews.md.

Pana la urma, e vorba despre "micul trafic sau marele bluf", se intreaba unul dintre jurnalistii moldoveni intr-un comentariu aparut in Timpul.

"Imi pare infinit de rau, dar temerea mea e ca acest mic trafic de frontiera nu va avea loc. Si de vina nu va fi partea basarabeana, ca in ’40, ci muma noastra istorica, Romania, tara noastra de glorii si de dor, dar care si astazi se afla sub ocupatia unor politicieni care fac tot ce le sta in puteri ca sa nu le permita „rusilor de basarabeni” sa treaca Prutul. Acum acesti politicieni au si un „argument forte” - conditiile impuse de UE!", spune Constantin Tanase.

"Cand am vazut lista de documente necesare pentru a obtine un permis de mic trafic la Prut, am inteles ca Birocratia va ingropa nu numai Romania, dar si Fratia cu RM!", mai spune el si aduce si niste argumente. Unele par valide - distanta la care trebuie sa vina moldovenii pentru obtinerea permisului sau necesitatea invitatiei - alte exagerari, precum ideea ca depasirea chenarului pentru semnatura din formular ar putea atrage respingerea cererii aplicantului.

Editorialistul moldovean conchide: "In realitate, avem de-a face cu un acord care nu favorizeaza, ci, invers, este, vorba batranilor de la tara, punitiv prin esenta sa, deoarece interzice si blocheaza nu doar micul trafic, ci si simpla deplasare a moldovenilor in Romania. Toti care au asteptat acest acord au fost convinsi ca va fi identificata o formula... euroconforma - adica simpla, elastica, omeneasca, frateasca, aflata in competenta primariilor -, dar nu un cod draconic ce duhneste a birocratie romaneasca (euroconforma?!) si a stalinism rusesc si care, de facto, face imposibila trecerea Prutului de catre basarabeni. Voluntar sau nu, dar se creeaza impresia (urata) ca administratia de la Bucuresti i-a tras o teapa politica „de zile mari” actualei conduceri de la Chisinau, or, este evident ca, in formula propusa, micul trafic de frontiera cu Romania nu va avea loc."

Opinia sa pare impartasita de Deutsche Welle din Moldova, care reia fragmente din editorialul lui Tanase si semnaleaza nemultumirea ce transpare in presa de la Chisinau.

La o zi distanta, Constantin Tanse revine cu o critica si mai dura la adresa Romaniei. Justificarea autoritatilor romane de la Chisinau - care spun ca rigorile sunt cerute de UE - il face sa se intrebe cum isi exercita Romania rolul de avocat in UE al Moldovei, rol pe care si-l aroga de ceva vreme.

"Daca Romania s-a angajat sa fie „avocatul” RM in opera de integrare europeana, de ce nu-si onoreaza angajamentul? Ce fel de avocat e acela care nu se bate pentru clientul sau? Nu vreau sa fac recurs la istorie, dar nu pot sa nu fac: daca in 1940 Romania nu a putut sa se bata pentru Basarabia pe campul de lupta, de ce acum nu se bate pentru noi la Bruxelles, pe frontul diplomatic?", se intreaba editorialistul.

Pana la urma, Constantin Tanase ajunge, de fapt, la problema de fond: "noi, moldovenii, am dat jos sarma ghimpata de la Prut fara sa ne temem ca acest lucru nu i-ar placea Moscovei (sau Bruxellesului). Romania, insa, se teme sa simplifice procedura de obtinere a permisului de mic trafic. Se teme - de cine? De Moscova? De Bruxelles? Sau poate, totusi, de noi, basarabenii? Aceasta-i intrebarea…"


Filat face vizite-surpriza la Consulatul Romaniei

La astfel de reactii premierul moldovean Vlad Filat n-a ramas nepasator. Astfel ca miercuri a facut o vizita neanuntata la Consulatul Romaniei, pentru a vedea cum se desfasoara lucrurile. O stire a Jurnal TV este edificatoare privind vizita-surpriza a premierului, in special dialogul diplomatului roman cu presa moldoveneasca pe care o intreba cine vine si careia ii spunea ca presupune ca e un oficial moldovean, din moment ce media se afla la Consulat:



Dupa discutia cu solicitantii aflati la coada, Filat a spus ca va solicita o simplificare a procedurilor.

„Se pare ca exista anumite deficiente legate de actele necesare pentru obtinerea acestui permis. Am venit aici pentru a discuta despre aceasta situatie, urmind ca ulterior sa identificam si solutii”, a spus premierul moldovean.

La randul sau, reprezentantul Romaniei, responsabilul de permisele pentru micul trafic la frontiera, Petru Litiu a spus ca stie de existenta anumitor probleme la aplicarea dosarelor pentru obtinerea permisului, dar a precizat ca acestea sunt conditiile impuse de Uniunea Europeana. Cu toate acestea, “ne dorim foarte mult ca cetatenii moldoveni sa poate obtine aceste permise mai usor”, a spus oficialul roman.

Vlad Filat a vorbit despre problema permiselor si in sedinta de guvern care a avut loc ulterior - redata live text de Jurnalul.md - si si-a delegat ministri de interne, externe si al comunicatiilor sa se intalneasca pentru a cauta solutii.  „Am fost azi la consulat si mi-am dat seama ca mai avem de muncit”, spune Filat.

Mai mult, Filat a vorbit si cu omologul sau de la Bucuresti. Boc a reactionat imediat si a cerut MAE simplificarea procedurilor, cel mai probabil inlocuirea invitatiei legalizate la notariat cu o declaratie pe propria raspundere privind motivele trecerii frecvente a frontierei pentru care au nevoie cetatenii moldoveni de eliberarea permiselor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3003 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    BASARABIA (Miercuri, 3 martie 2010, 19:00)

    campean [anonim]

    Ma intreb si eu,probabil si altii,de ce este nevoie de acea invitatie.Parintii mei,nascuti in Basarabia,aveau nevoie de o invitatie in timpul comunismului pentru a merge in tinuturile lor natale.Reiteram acele vremuri de trista amintire?!Ar trebui simplificate la maximum toate aceste proceduri si eliminata total coruptia.Chiar nu s-au gandit la toate aceste lucruri cei responsabili de asta?
    • +3 (5 voturi)    
      ganditul.... (Miercuri, 3 martie 2010, 20:21)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui campean

      ganditul este o activitate intensa care necesita cel putin 50% din substantele hranitoare din sange si care din pacate la administratia romanesca sunt preluate de catre alte functii...
      Problema este ca ne-am cam invatat in Romania sa vedem promisiuni care sunt aruncate de politicieni fara sa se gandeasca cum sa fie si aduse la indeplinire fara sa umileasca si cetateanul.
      Mai dureaza mult cu eliminarea coruptiei iar cu birocratia nici nu vreau sa ma gandesc.
      Din punctul meu de vedere, birocratia excesiva este doar un scut de aparare pentru cei care nu vor sa-si asume responsabilitati si mai ales pentru cei incompetenti.
      • +2 (4 voturi)    
        UE isi bate joc de europeni (Joi, 4 martie 2010, 8:19)

        Basarabia e Romania [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Birocratia parazitilor comunitari din Bruxelles e arhicunoscuta si combatuta de lideri politici din toate tarile europene. UE are o imagine in continua degradare in opinia publica europeana, unul din motive fiind psihorigiditatea functionarilor europeni, indivizi nealesi, ci numiti in functii, dar care au pretentia sa emita directive, adica "legi europene".

        O parte din aceste directive reglementeaza si accesul pe teritoriul UE si e absurd sa vezi ca europenii din state din afara UE sunt mai discriminati decat o hoarda de negri debarcati cu barca prin Lampedusa.

        E o imbecilitate si un cretinism specific euro-birocratiei: un european, un moldovean onest, care vrea sa plateasca taxa, care vrea sa prezinte documente, e mai hartuit si dispretuit decat un nenorocit de traficant arab care intra ilegal in UE si dupa aia urla ca are "drepturi" !

        Romania e obligata sa respecte strict indicatiile UE, nu-si permite sa agaseze la Bruxelles pt ca proiectul nostru e mult mai important pe termen lung, euro-birocratii si liderii mai sceptici din UE trebuie sa vada ca Romania nu favorizeaza "etnic" moldovenii.

        Evident, daca ar fi dupa Bucuresti, s-ar da 1 milion de permise imediat si inca 1 milion de pasapoarte romanesti peste Prut. Insa asa ceva ar incita dusmanii din uE ai Romaniei sa inceapa o campanie de acuzatii contra "nationalismului" si "imperialismului" romanesc.

        Suntem obligati sa trecem prin aceste furci cajudine pt a obtine o victorie mult mai mare, reunirea neamului romanesc.

        Pe forumurile din Romania, in afara de stupizii postaci de meserie de pe la diverse partide si care tratateaza problema cu prostia obisnuita clasei politice, cei care vor semnaa cu nick-uri romanesti si vor insulta moldovenii si Romania vor fi agentii Budapestei si Moscovei.

        E mare agitatie in micul si marele Bozgoristan, ca se unesc romanii si scad procentual turanicii, ca Ungaria a ajuns la 9,5 milioane locuitori in timp ce Romania are sanse sa ajunga la 24 milioane.

        Unire
        • +2 (2 voturi)    
          spaga (Joi, 4 martie 2010, 11:31)

          IMMORTAL [anonim] i-a raspuns lui Basarabia e Romania

          Timp de 15 ani si Romanii au stat la cozi in fata diverselor consulate pentru a putea intra pe teritoriul unui stat UE. Si atunci, ca si acum la moldoveni, birocratia excesiva avea scop doar un singur lucru... SPAGA ! De ce sa fie ceva simplu de obtinut cand putem sa-l facem sa fie foarte complicat ! In momentul in care aceste permise pentru moldoveni ar deveni simplu de obtinut, nu ar mai avea nimeni motiv sa de-a spaga. Avand in vedere ca legea respectiva se adreseaza la 1,5 milioane de moldoveni, putem fi siguri ca aceste cozi vor continua sa existe si de acum inainte.
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu se face odata reunificarea tarii? nu ajun (Vineri, 5 martie 2010, 3:46)

      OBSERVATOR - DE CE??? [anonim] i-a raspuns lui campean

      TREBUIE REUNIFICAREA TARII!!! PANA ATUNCI ORICE SUBSTITUT CU VIZE SI CONTINUAREA DIFERENTELOR DE CETATENIE ESTE EGAL CU ZERO.
      E CA SI CUM AM SUBSTITUI UN ACT NORMAL CU O MASTURBARE.
      ASTA ESTE CEEA CE SE INTAMPLA DE FAPT IN RELATIILE ROMANIEI CU ASA NUMITA R.M.

      FACETI REUNIFICAREA F4RATILOR BASARABENI, SA FIM TOTI UNA SI LA DREPTURI SI LA OBLIGATII.
      NUMAI ASA VOM DEVENI O TARA PUTERNICA. M-AM SATURAT DE VAIZARELI SI DE-O PARTE SI DE ALTA
  • -6 (26 voturi)    
    .... (Miercuri, 3 martie 2010, 19:01)

    Bogdan [anonim]

    Daca e asa naspa in Romania n-au decat sa stea la ei acasa...
    • -3 (13 voturi)    
      Au votat cu ... (Miercuri, 3 martie 2010, 20:17)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ... Basescu care le-a promis liber acces.
      Insa omu' a facut ce stie mai bine: s-a folosit de cei care l-au sprijinit si le-au aruncat la gunoi nazuintele ca pe niste ghemotoace de hartie.

      Asadar dragi frati-de-peste-Prut, acum ne dati dreptate, la cei de-dinoace-de-Prut (votanti majoritari impotiva lui Basescu) ?

      Acum ce sa va doresc: SUCCESURI !
      • +4 (4 voturi)    
        logica alegatorului "solutiei Johannis" (Miercuri, 3 martie 2010, 22:58)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

        Ca sa voteze cu Basescu (sau oricare altul), trebuie sa fi avut in prealabil cetatenie romana. Recte "acces liber".
        Deci afirmatia de mai sus se inscrie perfect in arhitecturile logice marca "Mihaela, dragostea mea".
        • +3 (3 voturi)    
          Boc si Filat au stabilit deja la telefon ! (Joi, 4 martie 2010, 8:32)

          Trambita Bruxelles-lului [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu

          Articolul e scris in bataie de joc, pt a provoca scandal si trafic pe site.
          E citata o singura sursa, Timpul si descoperim ca toate aceste "pareri" sunt ale unui singur om, numitul Tanase.
          Deutsche Welle nu face decat sa citeze ..tot pe Tanase:))

          Pe 3 martie, Boc si Filat au decis in urma unei discutii telefonice sa simplifice procedura fara sa incalce legislatia UE.

          MAE al Romaniei a fost mandat pe 3 martie, la cererea primului-ministru, sa prezinte un nou formular simplificat de acordare a permisului.

          Frati basarabeni, acum puteti obtine permisul si pe baza unei declaratii pe proprie raspundere, nu dati aiurea bani la traficantii de invitatii.

          Prim-ministrii celor 2 state romanesti au decis ieri, pe 3 martie, ca permisul de mic trafic de frontiera va fi eliberat si pe baza unei declaratii pe propria raspundere !

          Frati basarabeni, nu va lasati descurajati de birocratie, UE inseamna si multa birocratie, e problema nr.1 in administratia comunitara.
          Lucrurile solide si durabile se fac cu rabdare.

          Ne trebuie solidaritate, nu va lasati amagiti de propaganda dusmanoasa facuta de agentii rusi si unguri.

          Cu rabdare, inteligenta, perseverenta si oportunism istoric, Unirea se va face, Romania va fi mai puternica si mai influenta in UE.
      • -2 (4 voturi)    
        Au votat cu reforma statului, nu ? (Joi, 4 martie 2010, 8:08)

        Gore [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

        Inainte de alegeri, pe acelasi site, cohorte de "moldoveni" pasionati de postat il ridicau in slavi pe candidatul eliberarii nationale, pe campionul reformelor, pe cavalerul anticomunist, pe globetrotter-ul transprutean, care se lauda la fata locului ca deschide consulate, puncte de trecere, care simplifica proceduri de acordare a cetateniei, darmite de eliberare a unei tidule de mic trafic. Acelasi tatuc al unui premier care a spus ca inlocuieste functionarii neloiali, pentru ca nu indeplinesc politicile guvernamentale. In RM au ramas functionarii vanduti lui Nastase sau Taricieanu, ori sunt aceiasi spagari imuni la toate guvernarile ?
    • +4 (4 voturi)    
      no shit! (Miercuri, 3 martie 2010, 20:22)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      si tu vrei sa spui ca nu mai poti de bine cu birocratia romaneasca?
      Stii ce? Incearca sa-ti schimbi CI sau pasaportul sau sa-ti radiezi o masina si o sa mai vorbim.
      Se pare ca ai uitat brusc ce bine o duci in Romania.
      • 0 (6 voturi)    
        oho (Miercuri, 3 martie 2010, 23:55)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        ... sefu' sunt patit stai linistit. Stau de vreo 2 luni la o intabulare a unui teren. Actele ca sa-mi bag curent in asa au durat 8 luni!!! Si vreo 4 randuri de cozi a 6 ore fiecare :). Nu e problema birocratiei... spuneam doar ca fac scandal pentru un drept pe care nu-l au... si daca e sa judeam la rece, avem si asa prea multi someri. Chiar mai avem nevoie si de altii?
        • 0 (2 voturi)    
          depinde (Joi, 4 martie 2010, 13:03)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          depinde cine vine la noi.
          In general cei care vin in Romania sunt cu o pregatire peste medie si nu prea vad de ce ne-ar fi rusine cu ei.
          Este drept ca sunt si uscaturi gen Gorbunov, dar ai vazut vreo padure fara?
  • +8 (14 voturi)    
    aiureli (Miercuri, 3 martie 2010, 19:02)

    sandu [anonim]

    de ce dracu sintem intotdeauna penibili?
    poate cineva rational sa spuna daca UE a impus sau nu imbecilitatea acestei invitatii? Numai un ipocrit nu vrea sa admita ca invitatia legalizata genereaza automat coruptie si bacsis.
    • -1 (11 voturi)    
      poate (Miercuri, 3 martie 2010, 20:03)

      g [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Poate nu a impus EU aceasta invitatie(mai mult ca sigur ca nu)dar sa nu cumva sa vina o zi cand vei gasi o grenada din Chisinau sub masina ta si atunci sa te gandesti ca era bine sa nu le dea viza.Si asta,mai ales daca acea grenada va avea si cuiul scos.
      • +8 (10 voturi)    
        BREAKING NEWS!!!!! (Miercuri, 3 martie 2010, 23:28)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui g

        La consulatul din Chisinau s-a prezentat un individ care a solicitat permisul de mic trafic cu intentia de a pune o grenada sub masina cetateanului roman G. Solicitantul a fost refuzat pe motiv de lipsa de invitatie.

        PS. Serios, voi chiar stiti pe ce lume traiti?
        • +2 (2 voturi)    
          Daca puteam (Joi, 4 martie 2010, 10:41)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu

          ti-as fi dat vreo 20 de plusuri !!
      • +2 (4 voturi)    
        oprim grenadele cu birocratia (Joi, 4 martie 2010, 9:39)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui g

        O prostie mai mare nu am auzit, de unde ai luat frate asta cu grenadele esti nebun!! Vremurile alea au trecut de mult, se pare ca nu prea ai fost pe la Chisinau!! In plus crezi ca daca faci o lege birocrata si cretina atunci impeidici grenadele din Chisinau sa ajunga in Romania! La ce logica ai sunt convins ca daca vei impuscat cu 7 gloante in cap nici unul nu-ti va atinge creerul ca-i prea mic!!!
  • +7 (13 voturi)    
    multi si prosti (Miercuri, 3 martie 2010, 19:08)

    Mihai-G [utilizator]

    Da, pentru ca cei din administratie care s-au ocupat de asta sunt niste boi.

    Le promiti moldovenilor cate in luna si-n stele, ca apoi sa-i lovesti in moalele capului cu incompetenta ta birocratica crasa.

    Bravo Romania, ai un real talent de a te faulta singura.
  • +2 (14 voturi)    
    Simplificati odata vizele alea! (Miercuri, 3 martie 2010, 19:09)

    big_fufu [utilizator]

    Ca ne facem de ris total cu atitea promisiuni neindeplinite!
    • -1 (5 voturi)    
      ??? (Joi, 4 martie 2010, 1:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui big_fufu

      poate tu sa le fi promis ceva, ca eu sigur nu!
  • +12 (14 voturi)    
    tipic (Miercuri, 3 martie 2010, 19:10)

    euros [utilizator]

    exact cum guvernantii isi bat joc de romanii din Romania, se pare ca fac la fel si cu cei din Moldova

    no comment more
  • -3 (15 voturi)    
    - (Miercuri, 3 martie 2010, 19:15)

    raz [anonim]

    Culmea nesimtirii: sa fii moldovean si sa ti se faca lehamite de-un roman!
    • +3 (5 voturi)    
      mda... (Miercuri, 3 martie 2010, 20:15)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui raz

      si daca romanul este moldovean atunci cum o traduci?
      Sunt mult mai multi moldoveni nascuti in Romania decat in RM.
  • -2 (14 voturi)    
    de luat aminte! (Miercuri, 3 martie 2010, 19:15)

    im [anonim]

    "Nu vreau sa fac recurs la istorie, dar nu pot sa nu fac: daca in 1940 Romania nu a putut sa se bata pentru Basarabia pe campul de lupta, de ce acum nu se bate pentru noi la Bruxelles, pe frontul diplomatic?"

    Sa ne fie rusine la toti!
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 3 martie 2010, 19:53)

      d [anonim] i-a raspuns lui im

      Bunica-miu a fost prizonier la rusi in Siberia cativa ani pt ca luptat in Est. Asa ca mai lasati-ma ca "nu s-a luptat pt Basarabia".
    • +6 (6 voturi)    
      nu esti corect! (Miercuri, 3 martie 2010, 20:37)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui im

      dar faptul ca din 22 iunie 1941 pana in 23 august 1944 au murit aproape 600000 de romani luptand contra URSS nu se pune? Si cei peste 300000 de soldati romani luati prizonieri dupa incetarea luptei contra URSS, nici pe astia nu ii consideri nu-i asa?
      Crezi cumva ca Romania s-a aliat cu Germania nazista si a atacat URSS in 1941 de plictiseala?
      • +3 (5 voturi)    
        ranile istoriei noastre dor inca: Basarabia doare (Miercuri, 3 martie 2010, 21:33)

        im [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Adevarat ce spui dar e vorba de un moment de lasitate nationala, in '40 cind Carol al II si toata conducerea tarii n-au fost la inaltimea momentului istoric. Alte state nu au stat pe ginduri si l-au infruntat pe Stalin sau Hitler: mica Finlanda sau Polonia.
        • +1 (1 vot)    
          si ce au castigat? (Joi, 4 martie 2010, 13:13)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui im

          Finlanda tot a pierdut teritoriile si dupa al doilea razboi a pierdut chiar si teritorii suplimentare cu toate ca luptat inclusiv contra Germaniei Naziste (Razboiul Laponiei).
          Polonia a pierdut enorm!
          Polonia a pierdut 23% din populatia tarii, aceasta fiind ucisa si a mai pierdut si teritoriile si populatia aferenta teritoriilor din est.
          Carol al II -lea nu s-a ridicat la inaltimea momentului, dar nici nu stiu daca ar fi putut sa o faca.
          Armata era praf si situatia este identica cu ce avem acum. Nimeni nu era in stare sa se opuna in Romania atunci si politicienii nu inteleg asta nici macar acum si fac exact acelasi joc tampit.
    • -2 (6 voturi)    
      cum adica nu se bate (Miercuri, 3 martie 2010, 21:00)

      rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui im

      ca daca au zis astia de la noi ca ar vrea sa puna o vb pt Moldova la Uniune, aia au sarit in sus ca-si fac ei treburile, sa nu ne bagam in treburile lor;

      sa nu cumva sa-i cotropim :)))
      • +1 (3 voturi)    
        Il asculti pe Voronon? (Joi, 4 martie 2010, 9:38)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui rosia portocalie

        Esti tare destept daca citezi de la un Imbecil
  • -5 (11 voturi)    
    Trezirea (Miercuri, 3 martie 2010, 19:18)

    sculatoru de serviciu [anonim]

    mai , hotnews, ce faceti? dormiti? unde sunt stirile?
    v-au plecat oamenii la alte site--uri?trezirea...Numai Base isi cumpara Duster?Hellooooo...mai sunteti acolo?
  • -1 (21 voturi)    
    Fratii? (Miercuri, 3 martie 2010, 19:20)

    doru [anonim]

    Vai, dar ce pretentiosi sunt moldovenii, parca au platiti biletul si nu-i lasa sa intre! Acum normal ca bisnitarii de tigari au marfa in asteptare sa o livreze in Romania, "fratele" Gorbunov mai are ceva case de schimb de spart, etc. Nu inteleg "fratii" de ce nu intra ei asa, direct in granitele UE, pentru un mic trafic de frontiera in Spania, Italia....
    Iar tovarasul cu " Romania s-a angajat avocatul RM..." sa stea linistit, RM sa puna mana la munca daca vrea sa intre in UE
    • -2 (10 voturi)    
      Corect (Miercuri, 3 martie 2010, 19:55)

      sabertooth [utilizator] i-a raspuns lui doru

      RM sa faca ce a facut Romania pentru a merita accesul in UE. Cata ipocrizie.

      Exista un proverb foarte frumos care spune cam asa: o maimuta cu cat se urca mai sus in copac, cu atat i se vede mai bine dosul.
      • +3 (7 voturi)    
        bun proverbul ala.... (Miercuri, 3 martie 2010, 23:21)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

        .... dar mi-e teama ca i-ai gresit sensul. Ia ghici cine se urca fudul tot mai sus in copacul UE si isi arata fundul amaratilor.
        • +2 (4 voturi)    
          Si mare dreptate ai ! (Joi, 4 martie 2010, 8:18)

          Gore [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu

          Ne dam rotunzi ca suntem in UE, dar, ca stat si administratie, am ramas cu aceleasi boli ale comunismului securist. Cei din RM, mai ales tinerii, au un sentiment al mandriei nationale mult mai pronuntat decat cei din RO, iar umilintele la care-i supunem din adapostul birocratiei "impuse de UE" arata cat de jalnici suntem noi, maimutele cu fundul si creierul rosu.
      • +1 (1 vot)    
        sa vanda tot pe nimic (Joi, 4 martie 2010, 9:42)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

        Adica sa vanda banci si bogatiile naturale la firme austriece, franceze pe nimic!!! Patriciu a luat 4 miliare de euro pe o rafinarie si OMV pe nimic de la statul roman o companie profitabila si inca si dreptul de folosinta a resurselor de pertol!!
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Miercuri, 3 martie 2010, 21:07)

      rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui doru

      cum am mai spus-o suntem frati doar cand au vreun interes, dupa aia noi suntem tigani (si stiu ce spun) iar ei sunt moldoveni (daca ii faci romani se simt jigniti);
      intr-adevar noi nu am avut "frati" care sa ne faciliteze intratul si plimbatul prin UE, mai ales ca in momentul de fata Moldova, din pct de vedere al aderarii este foarte departe, poate mai departe decat am fost noi vreodata;
      plus ca noi pana acum ceva vreme am avut nevoie de VIZA ca sa intram in Moldova. ce au scris ziarele atunci?
      • +3 (3 voturi)    
        Priveste (Joi, 4 martie 2010, 9:44)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui rosia portocalie

        Uitate te rog pe galeria video: "Amintiri din cocieri" si zi-mi ce steag vezi pe Blindate. Si apoi zi-mi daca suntem Romani sau nu. Recunosc nu toti se simt romani. Datoria ta e sa-i recunosti
        • +1 (1 vot)    
          link (Joi, 4 martie 2010, 10:15)

          hope [utilizator] i-a raspuns lui hope

          Scuze: http://www.unimedia.md/
        • 0 (0 voturi)    
          ce tot vorbesti acolo (Sâmbătă, 13 martie 2010, 16:33)

          rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui hope

          datoria mea? datoria mea e sa inghit in continuare rahaturile voastre? eu v-am privit intotdeauna ca frati, dar sunteti niste nesimtiti mai nou;
          n-aveti macar bunul simt sa-i invatati pe copii putina istorie; in afara de cativa batrani, restul nu stiu de unde vin; tinerii la 17 ani cred ca Moldova a cazut din cer in 1990.
          asa ca noi in momentul de fata nu mai avem nici o datorie fata de voi;
    • -2 (8 voturi)    
      cam multe pretentii au inceput sa aiba moldovenii (Miercuri, 3 martie 2010, 22:23)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui doru

      Ce se ataca asa modovenii?

      Sa stea acolo la ei, sau sa se duca in alta parte.
      Cred ca avem destui infractori in tara asta, nu ne mai trebuie si de la ei.
      • +2 (4 voturi)    
        Infractori (Joi, 4 martie 2010, 9:45)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui alexa

        te rog sa cauti statistici...sa-mi zici cine are rata de infractionalitate mai ridicata: MD sau RO
        • -1 (1 vot)    
          cum cine? (Joi, 4 martie 2010, 14:29)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hope

          Romania - cu infractori din Moldova >:)
    • +5 (5 voturi)    
      alt geniu (Joi, 4 martie 2010, 9:47)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui doru

      Chiar atat de ignorant sa fii incat sa crezi ca o lege birocrata o sa opreasca traficul cu tzigari!! Fii convins ca grosul tzigarilor de contrabanda sunt aduse in Romania controlat de shmecheri care fac legi idioate pentru prostime! Iar altii ca tine le considera bune, ca na e lupta in potriva contrabandei de tzigari!! Cat despre Gorbunov e in Romania din 1992 si e cetatean roman de prin 1994. Ori Ozone e trupa romaneasca (chiar daca nu aveau cetatenie romana cand erau in top) cand e sa faca imagine, iar cand un cretin jefuieste e moldovean chiar daca are cetatenie si nu a mai dat prin moldova de 10-15 ani!
      • -1 (1 vot)    
        OZONE! (Joi, 4 martie 2010, 15:23)

        doru [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Ozone cantau super, asa este, dar sa stii ca la toate interviurile din strainetate au negat (desigur!) faptul ca sunt romani! Nu am nimic cu moldovenii, dar parca e cam aiurea sa primesti din banii nostrii-dati de Basescu, pe noi nu ne intreaba nimeni-100 mil euro cadou, din munca noastra a romanilor, sa tot primesti energie gratis, ajutoare, etc etc iar cand apare orice problema sa incepi sa scuipi romanii, "fratii" de ieri! HAi sa fim seriosi, primiti prea mult si oferiti doar ocari "fratilor"! Revin desigur cu rugamintea sa puneti mana la munca si sa va faceti ordine intai la voi-cea mai saraca tara din Europa- si apoi sa criticati! Nu muscati mana care va hraneste!
    • 0 (0 voturi)    
      ups.. (Vineri, 5 martie 2010, 16:41)

      Solidar [utilizator] i-a raspuns lui doru

      haide-ti sa nu aratam cu degetul la nimeni, and vorbim despre hoti si bisnitari!!! Mai bine sa ne uitam la ai nostru ce fac prin europa!!! Nu am auzit inca ca vre-un moldovean sa violeze, fure, bata fetite prin Ialia sau Spania, sau sa apara anunturi printrenuirle din Franta: "paziti-va de hotii moldoveni!"
      Daca mai vin moldovenii cu un cartus de togari in ro, e pt ca acesta e o sursa de venit la ei, dar sa aiba unde lucra, nu cred ca ar face-o! In schimb, romanii nostri...nu prea iubesc sa muneasca!!!
  • -3 (19 voturi)    
    ce-si mai dau arama pe fata fatarnicii (Miercuri, 3 martie 2010, 19:32)

    kalu [anonim]

    dar cand ati auzit ca veti primi nerambursabil de la Romania fonduri de 300 mil euro cum a fost ??????? Trebuie sa intelegeti "europenilor" rusi ca noi avem niste obligatii fata de UE, asta ca tot ziceti ca vreti sa aderati. Din partea mea consider o prostie ca primiti atat ajutor din partea noastra si ne rasplatiti asa !!!
    • +2 (6 voturi)    
      da (Miercuri, 3 martie 2010, 21:21)

      rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      asa-i omul dupa ce s-a invatat cu niste lucruri;
      ajutoare, electricitate cand aveau nevoie, TVR1 transmis in Moldova pe banii romanilor, vize de intrare in Ro si implicit in UE etc, etc
      cand faci ceva pt un om, chiar daca nu-i treaba ta, in momentul in care nu mai faci te intreaba ce ai cu el, de ce te comporti asa;

      in plus ALEGETI OAMENILOR !!!
      nu puteti pupa in *** Rusia si dupa sa asteptati ajutor de la Europa; deocamdata SUA/UE nu merg impreuna cu mama Rusie; poate in viitor

      si inca ceva, daca tot sunt romanii din Romania asa de rai cum sunt, de ce mama dracului voi va dati peste cap sa fiti mai romani decat romanii?
    • +2 (4 voturi)    
      despre arama... (Joi, 4 martie 2010, 3:56)

      flo [anonim] i-a raspuns lui kalu

      Da' daca te-ai fi nascut tu kalule-romanule la Chisinau tot "fatarnicie" si" prostie" ti s-ar fii parut?

      Da sa-ti zica unul de-al tau, roman din Romania ca esti "european" rus cand tu esti roman sadea din Basarabia ce i-ai raspunde, te intreb ?

      Si nu erau 300 ci 100 de mil. de euro si sunt un ajutor. Sunt pentru romani care o duc mult mai rau ca noi.

      Cu parere de rau iti zic, si fara malitie: nu judeca stramb!
      • 0 (0 voturi)    
        da' de unde! (Joi, 4 martie 2010, 14:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui flo

        Aceia nu sunt bani "pentru oameni care o duc rau" - sunt ajutor de stat mascat, pentru firmele prietenilor PD care vor fi platite de banii de acolo!
        Dar chiar credeti ca TOTZI romanii sunt prosti? si ca nu vad ce se intampla?
        • 0 (0 voturi)    
          vorbesti cu rea credinta (Joi, 4 martie 2010, 20:44)

          flo [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Ma citezi incorect si faci speculatii abjecte.
          Cele 100 milioane de euro sunt un ajutor dat de statul roman "pentru romani care o duc mult mai rau ca noi". Si punctum.

          Cu un singur lucru sunt de acord din ce-ai zis: nu TOTZI (romanii) suntem prosti!
  • +2 (6 voturi)    
    Birocratie (Miercuri, 3 martie 2010, 20:00)

    Gabriel [anonim]

    Cel mai simplu mod de a scapa de BIROCRATIE este sa renunti la cererea de a vani in tara asta care iti pune bete in roate si prin hotararea luata permite nenumaratilor bisnitari din Chisinau sa mai adauge cateva sute de mii de euro luate din buzunarul naivilor moldoveni
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Joi, 4 martie 2010, 1:37)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      mai bine le dam libera trecere acelor bisnitari sa-si faca treaba pe intinsul Romaniei, nu?
  • +3 (5 voturi)    
    pai birocratia este ceva normal in Romania... (Miercuri, 3 martie 2010, 20:12)

    Lucian* [utilizator]

    si o spun ca roman nascut in Romania.
    De fapt, sunt foarte multi romani care recunosc ca au plecat din Romania datorita birocratiei nu excesive dar pur si simplu stupid de stufoasa si inutila impusa datorita lipsei de cunoastere a procedurilor de lucru de catre functionar si din cauza ca functionarul crede ca "asa este bine".
    Dragi moldoveni, in caz ca nu stiati, in Romania cetateanul lucreaza pentru functionarul de stat si nu invers.
    Cand trebuie sa-ti rezolvi un act in Romania, primul lucru care incepi este sa faci vreo 10 fotocopii dupa actele pe care le ai. In mod invariabil vei mai avea nevoie de vreo 2 copii ca sa termini toate dosarele necesare.

    Vorba romaneasca "moderna": Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
    Vorba se refera la cazul cand trebuie sa ai de a face cu reprezentantii statului roman pt indiferent ce problema. Functionarii te pun pe toate drumurile posibile.

    In concluzie: nu este ceva legat de faptul ca sunteti sau nu de peste Prut, ci pur si simplu cineva a uitat sa traga apa si peste sistemul functionaresc de stat din Romania in 1990.
    Nici nu a fost dorit sa se faca asta pt ca altfel nu erau asa de multi PCR-isti (PCR-ist nu inseamna neaparat si comunist) care sa avanseze in politica si afaceri si sa controleze sistemul politic si administrativ din Romania de azi.
    Din pacate avem si noi Voroninii nostri si sunt boiti cu toate culorile politice posibile.
  • +3 (7 voturi)    
    Rabdare (Miercuri, 3 martie 2010, 20:13)

    Rhadoo [utilizator]

    Oameni buni, sa fim seriosi. E adevarat ca poate o parte din cetatenii moldoveni au motive intemeiate de a protesta. E la fel de adevarat ca cealata parte nu indeplineste criteriile si este prea pretentioasa.
    Dar sa fim cinstiti in final. Se stie cum merg lucrurile in Romania de 20 de ani, simtim pe pielea noastra zi de zi ce inseamna coruptia si birocratia. De asemenea, sa nu uitam ca Republica Moldova are un statut special doar fata de Romania, nu si fata de UE, din care Romania face parte si are si anumite obligatii, nu doar drepturi.
    Eu ca roman ma bucur ca s-au facut salturi mari in ultimul an in ceea ce priveste relatia cu romanii din Basarabia.
  • 0 (6 voturi)    
    Moldova (Miercuri, 3 martie 2010, 23:34)

    Vasile [anonim]

    Dragi frati Moldoveni , va rog insistent sa ramaneti in REPUBLICA MOLDOVA daca vi se face lehamite !!!!! Prin ceea ce treceti voi acum am trecut si noi la randul nostru si inca mai trecem cand ne ducem sa obtinem viza pentru alte state . Si nu sare nimeni pentru noi cand ne ducem sa obtinem viza la Ambasada SUA sau Canada si stam ca oile pe acolo fiind tratati ca animale . La fel a fost si cand ati reintrodus viza pt. cetatenii romani !! Stateam pe la portile consulatului ... Cand aveti nevoie de ceva suntem fratii vostri ???? Parca pana nu demult tipati cat va tinea gura ca sunteti stat independent si sa nu ne bagam in treburile voastre . Adevarul e ca nu stiti cum sa fugiti prin Europa nu va intereseaza pe voi ca sunteti sau nu romani sau de micul trafic de frontiera.
    • 0 (2 voturi)    
      cam dur.. (Joi, 4 martie 2010, 10:09)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      cred ca deciziile s-au luat la nivel politic..iar ce afirmi tu nu arata dram de bunatate..ci mai mult razbunare..omul de rand moldovean nu cred ca ar gandi asa ce spui tu..think about it..
    • -1 (1 vot)    
      Comparatie (Joi, 4 martie 2010, 10:24)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Tu compari procedura de acordare a Vizei USA pt romani cu permisul de trecere a frontierei RO pana la 50 km ? Noi nu de ducem la ambasada USA. Noi Romanii din MD vrem sa intram in Romania. Toti suntem Romani si punctum. Cum poti sa spui sa stam acasa. Ce ati patit oamenilor? De unde Rautatea asta? Din ce regiuni ai RO sunteti?
  • +4 (4 voturi)    
    un pas inainte si doi inapoi... (Joi, 4 martie 2010, 3:30)

    flo [anonim]

    Eu ii dau dreptate jurnalistului basarabean Constantin Tanase si bineinteles cetatenilor moldoveni (NB! majoritatea romani) care vor sa calatoresca in Romania.
    De ce atata birocratie in aceasta lege a micului trafic de frontiera? Scopul era/este ca sa faciliteze trecerea frontierei (evitarea obtinerii vizei - alta procedura birocratica si mai si...) in Romania pentru cetatenii RM care locuiesc de-a lungul granitei/Prutului. De ce atunci invitatie(parafata de notar cu data de expiratie probabil si care poate costa 200 de euro!)? Stim bine ca sunt majoritatea romani, le recunoastem(tarziu!) dreptul la cetatenia romana(furat de ocupantii rusi odata cu Basarabia), si procesam numai 100000 de cereri in ...20 de ani! Ne dorim integrarea lor in UE si chiar Unirea cu Romania ( caci tot romani sunt si tot in tara romaneasca), dar le cerem invitatie(si care se obtine cu cu bani grei!) sau garantii de 500 euro( pt viza) ca sa poata trece frontiera/Prutul.
    Ca bine stim sa (ne) urmarim interesul national: asa in stilul nostru - un pas inainte si doi inapoi :((
  • 0 (4 voturi)    
    cam astia sunt moldovenii (Joi, 4 martie 2010, 8:46)

    alin [anonim]

    ii cunosc destul de bine pt ca am cunoscut f multe persoane si locuiesc langa granita cu ei.
    le dai un deget ... te iau cu totul, nu doar mana.
    desi vor cetatienie, vor sa vina de 1,000 x in RO sa-si rezolve diverse probl. dar tot la ei este mai frumos, mancarea e mai gustoasa, etc, etc. de ex. eram cum cineva in magazin: vai, cum, da' la noi painea are alt gust, e mult mai buna ! despre haine nu mai spun; dar la noi hainele sunt mult mai frumoase si mai nu stiu cum ! si ex pot continua. tot ce vedea era mai urat si mai rau decat ce au ei in Moldova.
    fireste ca ma deranja pt ca pers. respectiva era venita sa-si rezolve proble care acolo nu si le putea rezolva si pleca si cu sacosele pline de diverse.
    vor acces mai usor ? nu stiu cati dintre romanii care le tin partea au si fost plecati la ei sa vada cum stai cu orele le granita ca pana nu le dai bani, nu treci. pur si simplu ! esti uimit sa vezi cum vamesii se prostitueaza pt 10-15 euro.
    astea au fost criticile.
    au si f multe parti bune: sunt mult mai harnici ca noi. pai sa vedeti ce frumos e lucrat pamantul si tot. nu exista petec nelucrat. livezi si vii f frumoase, sunt f primitori, intr-adevar anumite alimente sunt mai gustoase si au si un vin bun. nu tot. doar cateva tipuri.
    acum o sa ziceti ca de ce ii critic daca tot recunosc ca anume lucruri sunt mai bune la ei. pai ma deranjeaza cu nu stiu sa fie recunoscatori si sa aprecieze deschiderea noastra.
    una peste alta, sa nu fiti suparati pe mine. si mie mi-ar placea sa fie acces liber la vama.
    • 0 (2 voturi)    
      o alin alin alin.. (Joi, 4 martie 2010, 9:26)

      aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui alin

      Noi nu suntem suparati pe tine, dar pentru basarabeni nu raspund. De ce?
      O data pentru ca dezinformezi. Am trecut vama de zeci de ori si nu am dat o letcaie, pentru ca nu aveam de ce. Oricum la vama RM stai cu mult mai putin fata de cat stai la vama noastra.
      A doua oara pentru ca astepti recunostinta unor amarati pe care i-ai abandonat in fata balaurului Sovietic ca sa iti scapi tu funduletul roz tipic de mitíc.
    • +1 (1 vot)    
      Idealism (Joi, 4 martie 2010, 12:35)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui alin

      Nu cred ca e vorba de "nerecunostinta" ci mai degraba pe undeva, in sufletul lor, Romania era un ideal. Iar acum se confrunta cu imaginea reala. Dupa ce au sa depaseasca sentimentul de discriminare (si in sensul asta cred ca reclamele din seria Clasic Romanesc sunt extrem de educative :) ) au sa aiba parte de dusul rece al realitatii. Cat despre "painea de acasa e mai buna" am cunostiinte din ardeal care isi aduc paine de acasa, si sincer...chiar e mai buna. Acum, de ce m-as supara pe chestia asta? De cate ori n-ai auzit de la romani veniti in Bucuresti din alte orase sau invers, "da e frumos, dar n-as locui aici pentru ca etc". Fiecare e obisnuit cu locul lui. Porbleme de acest gen au fost de cand lumea si pamantul in tara noastra, de ardeleni zicem ca sunt molcomi iar ei spun ca Bucurestenii sunt oportunisti si asa mai departe...Nu stiu cum putem sa ii acuzam pe ei de ceva ce facem noi intre noi. Noi ne stim cum suntem (asta daca vrem sa fim sinceri cu noi insine) ...ei inca mai spera. Mie sincer imi pare rau ca ii vom dezamagi. Si imi pare rau si pentru noi ca nu suntem mai mult de-atat, ca nu facem mai mult, ca nu ne acceptam si nu suntem uniti.
  • 0 (2 voturi)    
    basarabenii sa mai si munceasca (Joi, 4 martie 2010, 10:15)

    Geo [anonim]

    Toti basarabenii isi doresc buletin de Romania ca sa poata pleca la lucru in Europa de Vest mult mai usor... hai sa nu ne mai mintim reciproc cu sentimentalisme ieftine si patriotice... luati individual, se considera mai buni, mai frumosi si mai destepti decat noi si isi doresc doar sa devina cetateni europeni si sa poata pleca... nu au inteles si nici nu vor intelege ca trebuie sa munceasca mult... se asteapta ca noi sa ii bagam in UE imediat, fara sa inteleaga ca economia lor e cam praf si, cel mult, pot deveni o piata de lansare a produselor spre Rusia si restul tarilor... in Basarabia e aerul curat si gradinile lucrate meticulos pentru ca nu au fabrici... industria e sublima, dar lipseste cu desavarsire...
    • +2 (2 voturi)    
      Noi nu! (Joi, 4 martie 2010, 11:56)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Ca noi stam tare bine la capitolele astea! Ne-am plimbat prin Europa si i-am uimit pe toti cu harnicia, bunul simt, talentul si daruirea noastra! Am crescut economia tarii intr-un an cat altii-n sapte si cand s-au deschis granitele pentru noi, nu ne-am bulucit sa iesim, am ramas in tara, sa muncim cu drag si spor. Iar Romanul nu se considera mai bun decat altii, e cel mai modest, si asta se vede din textele cantecelor pana la atitudine in fiecare coltisor al tarii. N-am asteptat nimic nicodata de la UE, am realizat totul prin propriile noastre puteri. Nu-i asa? Si nu, noi intotdeauna ne uitam in oglinda inainte sa ii criticam pe altii..
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu si poporul (Joi, 4 martie 2010, 10:42)

    Lars [anonim]

    Din pacate ca de obicei Basescu a promis in cursul vizitei la Chisinau mai mult decat se poate realiza.... Viata m-a invatat ca decat sa faci o promisiune pe care nu o poti tine mai bine iti tii gura - altfel cel caruia i-ai promis te va uri chiar daca neindeplinirea promisiunii nu a tinut numai de tine.

    Din pacate aveau dreptate comunistii aia din Basarabia cand se rugau sa mai vina Base de 2-3 ori pe acolo ca s-a dus dracu' orice apropiere de Romania.
  • +1 (1 vot)    
    acest acord e gandit prost (Joi, 4 martie 2010, 11:53)

    SASHA [anonim]

    la ce bun sa-ti faci permis, daca si cu viza poti sa stai tot 90 zile/an in Romania, ba mai mult - cu viza te si poti plimba si pana Galati la sora, dar si la Bucurestu la unchiu.
    daca ai permis iti pune GPS sa vada pana unde te deplasezi? si iti vine amenda acasa prin posta??????
  • +1 (1 vot)    
    simplificati viizele. (Joi, 4 martie 2010, 19:58)

    letitia [anonim]

    Simplificati vizele nu va bateti joc de basarabeni.
  • 0 (0 voturi)    
    ia uite-i ma! (Vineri, 5 martie 2010, 7:41)

    Ion [anonim]

    Da' nu zici?!Daca aveti asa ura nu mai veniti deloc ca suntyem satui cu ale noastre nu mai avem nevoie si de alte belele pe cap..da-le Basescule un deget si uite-i cum stau cu topoarele pregatite la ambasade sa ia viza. Asta ne mai trebuie , zeci de al de Gorbunov pe strazi. Din ciclul "Dac-as fi dictator, as ridica garduri de 100m de sarma ghimpata la moldoveni, cand vroiam noi nu vroiau ei, ee..stati acum tot la mana rusilor.