Familia lui Toni Tecuceanu il da in judecata pe Adrian Streinu-Cercel

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 16:22 Actualitate | Esenţial

Familia actorului Toni Tecuceanu, care a murit, pe 5 ianuarie, la Institutul de Boli Infectioase "Matei Bals", a anuntat ca l-a actionat in judecata pe managerul institutiei, Adrian Streinu-Cercel, pe motiv ca medicul ar fi facut ''declaratii false'' cu privire la cauzele decesului actorului, anunta Agerpres. Adrian Streinu Cercel a declarat public, in plina campanie de vaccinare impotriva A H1N1, ca Toni Tecuceanu ar fi murit in urma unor complicatii suferite dupa contractarea virusului gripei noi.

  • Solicita daune de 1 leu

Fratele si tatal fostului actor Aurelian Tecuceanu au dat in judecata, marti, Institutul National de Boli Infectioase "Matei Bals" si pe managerul institutiei, Adrian Streinu-Cercel, solicitand daune de un leu, pentru ca medicul ar fi facut ''declaratii false'' cu privire la cauzele decesului actorului.

Daniel si Ioan Tecuceanu, fratele si tatal fostului actor, solicita daune de un leu, dar si sa le fie pus la dispozitie dosarul medical al actorului si informatii cu privire la starea de carantina instituita in spital pe perioada in care acesta a fost internat. Procesul va incepe pe 2 septembrie, la Judecatoria sectorului 2.

  • Toni Tecuceanu a contractat o bacterie din spital

In actiunea depusa in instanta, familia Tecuceanu arata ca actorul a fost internat in noaptea de 24-25 decembrie 2009, la sectia Terapie Intensiva a Institutului "Matei Bals", prezentand simptomele unei bronhopneumonii. Familia sustine ca in momentul internarii, medicul de garda a spus ca Aurelian Tecuceanu este constient, dar starea sa de sanatate este grava, deoarece are plamanii afectati, fiind suspect de gripa A/H1N1. A doua zi, starea actorului s-a inrautatit, fiind sedat si conectat la un aparat de ventilatie.

La cateva zile de la internare, familia a fost insa anuntata ca actorul a contractat bacteria "Acinetobacter baumanni", rezistenta la antibiotice, din sistemul aparaturii de ventilatie artificiala. Abia dupa trei teste, actorul ar fi fost diagnosticat cu gripa porcina, insa starea de sanatate era stabila.

Membrii familiei mai arata ca, in ultima zi de viata a pacientului, medicii i-au informat ca actorul a depasit faza critica, insa bacteria se mentine in organism, urmand a fi supus unor investigatii amanuntite si chiar interventii chirurgicale pentru indepartarea tesuturilor afectate de bacterie. Pe 5 ianuarie, la ora 7:00, actorul a decedat, iar medicii au explicat ca organismul acestuia nu a mai rezistat, cel mai probabil el suferind un infarct.

"In aceste conditii, am fost surprinsi si indignati de aparitia pe posturile de televiziune si presa scrisa a lui Adrian Streinu-Cercel, care a declarat ca decesul lui Aurelian Tecuceanu a fost provocat de gripa porcina", se arata in actiunea depusa in instanta.

Familia actorului acuza faptul ca Adrian Streinu Cercel a declarat public ca actorul ar fi murit din cauza virusului A H1N1, in conditiile in care pe certificatul constatator al decesului sunt mentionate bronhopneumonie acuta bilaterala, stop cardio-respirator si obezitate de gradul II, fara sa se faca vreo referire la virusul A/H1N1.

  • Membrii familiei lui Toni Tecuceanu se plang ca sunt evitati de cunoscuti, din cauza isteriei create in jurul virusului

Pe de alta parte, familia Tecuceanu il acuza pe medic ca ar fi creat ''o adevarata isterie nationala'' prin anuntul privind cauzele decesului actorului si le-a adus prejudicii, deoarece prietenii si cunoscutii i-au evitat, chiar si in timpul inmormantarii, pentru a nu risca o eventuala infectare cu virusul gripal.

"Chiar si in prezent, membrii familiei noastre sunt tratati cu rezerva de foarte multi oameni, existand in mintea multora dintre ei temerea ca nu cumva sa se contamineze de la noi cu virusul gripei porcine", sustin membrii familiei Tecuceanu.


Citeste mai multe despre   






















3669 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    incredibil (Marţi, 2 martie 2010, 16:29)

    anonim [anonim]

    Sint curios in ce state din lume se mai intimpla asa. Cred ca nu sintem in evul mediu cu medicina ci in epoca de piarta. Nu se poate asa ceva, este incredibil ...... te duci la spital si sa mori pentru aparatul de ventilat era infestat ........ . Daca as avea eu puterea de decizie i-as baga pe toti in puscarie pe viata si as demola pur si simplu spitalul.

    Cred ca cea mai buna afacere ar fi sa ne vindem sistemul de sanatate public la nemti. Chiar daca o sa imi ceara 30% din salariu macar stiu ca pot sa beneficiez de servicii de calitate si sa nu trebuiasca sa ma duc la Viena pentur orice problema mai grava.

    Mai sustine cineva aceasta idee ? Hai sa o propunem la dezbatere publica si apoi sa purcedem la vinzare ............
    • +4 (6 voturi)    
      spitale (Marţi, 2 martie 2010, 17:09)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      in toate spitalele din romania e aceeasi situatie.probabil ca tu i-ai baga la puscarie pe viata pe toti medicii din tara ca doar te pot trata jurnalistii care te informeaza cu profesionalism fiind experti in toate domeniile: de la medicina la sport si de la politica la finante.flora microbiana de spital ,rezistenta la orice antibiotic exista si la Viena si la New York,iar unii pacienti mor si acolo.evident asigurarile platesc.e singura diferenta in aceasta speta.
    • +2 (4 voturi)    
      ESTI UN T embel (Marţi, 2 martie 2010, 20:28)

      dr.aurel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      sunt medic si-ti recomand sa iei orice carte sa citesti despre infectiile intraspitalicesti.exista biblioteci scrise numai despre infectiile intraspitalicesti.si se intampla si in new york.
      esti un ignorant care s-o trezit sa vorbeasca.in sua anul trecut a murit bernie mac cu pneumonie.in sua unde au orice antibiotic vor si unde americanii nu se indoapa de antibiotice ca retardatii nostri concetateni.si eu cand incerc sa le explic pacientilor ca abuzul de antibiotice duce la un risc crescut de septicemie raspunsul lor e unul singur : am dreptul la antibiotice compensate.ok atunci poftim si succes.
      si da te sustin sa vindeti sistemul de sanatate la nemti.sa vedem atunci daca va mai permiteti atatea.
      • +3 (3 voturi)    
        Amice (Miercuri, 3 martie 2010, 7:20)

        roberto [anonim] i-a raspuns lui dr.aurel

        Lasa vrajeala cu infectiile spitalicesti. Alea sunt exceptia, nu regula cum sunt la noi.

        Nu sunt medic, sunt un om care folosesc apa si sapunul atat pentru mine cat si pentru habitatul in care locuiesc. Din pacate, nu acelasi lucru se poate spune si despre spitalele sin romania, unde jegul - si intelege orice vrei din asta - este predominant.

        Maturati-va, spalati-va, curatati-va, igienizati-va intai spitalele si apoi veniti cu literatura "infectiior intraspitalicesti".

        Mi-ar fi rusine ca medic sa deschid gura. Iar antibioticele se dau pe reteta, din cate stiu eu. Deci tot niste medici "T embeli" sunt de vina, uneori cu sau fara complicitatea unor farmacisti la fel de elevati.
        • -2 (2 voturi)    
          dr dre (Miercuri, 3 martie 2010, 12:02)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui roberto

          daca la noi infectiile ar fi regula atunci marea majoritate ar iesi din spital cu picioarele in fata.si din moment ce nu ies dovedeste ca nu prea stii ce vorbesti.asa ca lasa pe altii.

          cat despre pacientii care vin si cer ei antibiotice treaba sta asa:nu le dai antibiotice si ei merg si te reclama la casa de asigurari.si casa te suna si-ti cere sa le scrii ce vor ei.dar cei din casa sunt economisti si inginerii si altii care nu au nici o treaba cu medicina.

          aaah sa nu uit: daca esti asa destept de ce faci infectii curente bacteriene si virale ca doar te speli.poate scoti si ceva reteta de tratament antiviral si antibacterian pe baza de sapun si dero.bravos natiune.
          • 0 (0 voturi)    
            Inca un destept (Miercuri, 3 martie 2010, 16:02)

            roberto [anonim] i-a raspuns lui gigi

            1. Adica un inginer de la Casa imi da telefon si imi spune mie, medic, sa prescriu antibiotice lui X ca asa vrea X. Un motiv in plus sa imi fie rusine ca medic sa deschid gura.

            2. Sa stii ca din ce in ce mai multi vizitatori (nefericiti) ai spitalelor RO ies cu picioarele in fata. De ce crezi ca se duce Basescu la Viena pentru o banala hernie?

            3. La faza cu sapunul m-ai facut. Asa cum eu ma spal, poate si spitalele ar trebui sa isi spele/mature holurile, cabinetele, toaletele, camerele cu pacienti, paturi, ustensile, etc. O separatie intre toaletele pacientilor si cele a vizitatorilor. Mai vrei?

            Poate ca prinzi mai greu, dar in conditii de jeg generalizat ai toate sansele sa intri cu gripa si sa iesi mort sau viu cu vreo "infectie intraspitaliceasca" sau fara organ.
      • 0 (0 voturi)    
        sa-l vindem? (Miercuri, 3 martie 2010, 12:07)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui dr.aurel

        cine naiba il cumpara ca noi l-am vinde.in spitalul din oradea,repet oradea nu ceva sat uitat de lume cladirea sta sa cada pt ca e plin de igrasie.nu au bani nici sa varuiasca.e atat de multa igrasie incat ma mir ca nu au murit.vis a vis de magazinul crisu gasiti ciupercaria numita spital.ok.ce facem? poi ar trebui bani de un spital nou.poi da dar bani nu avem pt ca romanul zice ca plateste sanatatea.poi voi stiti cat costa defapt sanatatea?stiti ce sume platesc alte tari pe sanatate?
        vb aia: de cat dai de atata ai.
        asa ca treaba se va rezolva cand o sa constientizam ca sanatatea costa cel mai mult.atunci o sa-i platiti pe medici care or sa-si permita sa se documenteze si sa-si cumpere carti si atunci o sa avem spitale.pana atunci carpim.
    • +2 (2 voturi)    
      continui (Marţi, 2 martie 2010, 20:35)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      de ce nu va duceti ma la viena toti?hai sa-ti spun eu de ce nu.ca e exorbitant de scump.si daca tu-ti permiti ca ai stiut fura te informez ca desi nu avem vata in spital si lucrez 10 ore pe zi pt sub 10 mil sa stii ca stam binisor la capitolul infectii intraspitalicesti.
      si asta cand ma gandesc ca presa noastra iresponsabila va zice sa va indopati de cefalosporine o faceti.am vazut ce destepti suntem ca si natie cu ocazia vaccinarilor.cand o aparut stirea la tv toti erau la medic la vaccinari.2 zile.apoi zeul - televizorul - va zis sa va linistiti si asta ati si facut.mai rau ca niste sclavi.
      da te sustin eu ca si medic sa desfiintam spitalele.si apoi sa inceapa circul.eu oricum plec din tara ca sunt locuri unde suntem doriti.
      esti exact ca poporul din care te tragi : ignorant si incult care poate fi atat de usor de manipulat.
    • 0 (0 voturi)    
      Si in Franta e la fel. (Miercuri, 3 martie 2010, 8:27)

      NU conteaza. [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Draga, cel putin si in Franta exista situatii dinastea nu mai pica pe spate si nu mai zi ca doar in Romania e asa ca in Evul Mediu, caci din cauza unor ne-romani ca matale ne rad toti mucosii vestului in nas.
      Faci precum a facut Streinul Cercel care nu-i Roman. RAspanditi pandemii (paranoi) cerebrale.
  • +3 (5 voturi)    
    nu ca nu cred ca s-a greisit dar... (Marţi, 2 martie 2010, 16:55)

    dex [anonim]

    Actorul se afla in grupa de risc.
    a ajuns la spital in stare grava - ajungand si in coma...
    pe fondul acesta a fost conectat la aparate - si pe acelasi fond a si luat acea bacterie si toate combinate au dus la moartea lui.
    conform testelor a reiesit ca actorul avea gripa porcina.

    deci declaratia lui cercel e corecta - a facut gripa porcina care i-a cauzat moartea (adica l-a slabit - l-a facut susceptibil la acea bacterie si toate impreuna l-au rapus). in certificat e normal sa scrie stop cardiorespirator...

    ex: daca vine unu la spital cu un cutit in spate... daca moare pe masa se scrie in certificat ca a murit datorita cutitului. daca moare dupa 2-3 zile ca nu a rezistat si inima i s-a oprit va scrie in cert de deces - stop cardiorespirator - adica exact ce s-a intamplat indiferent daca a avut cutit in spate sau a cazut cu parasuta innainte cu 3 zile...


    acu ca sistemul de ventilatie artificiala nu era intretinut cum trebuie astfel incat sa nu existe acea bacterie - asta este o alta poveste si cel raspunzatori pt asta ar trebui tras la raspundere
    • -4 (4 voturi)    
      ooo (Marţi, 2 martie 2010, 17:22)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui dex

      domn' doctor cercel, d-voastra sinteti?
      • +1 (1 vot)    
        nu ma.sunt ciuma (Marţi, 2 martie 2010, 20:51)

        trita fanita [anonim] i-a raspuns lui stupidu

        uite cum toti va pricepeti la medicina.eu zic ca in sept sa va prezentati la examenul de licenta sa va licentiati si sa ne facem o tara in care 99,99% sunt doctori.
        voi nu credeti ma pe nimeni.de aici pleaca totul.orice retardat emite diagnostice si orice habarnist prescrie retete.de aia eu ma retrag si va las.eu plec in sua unde am cu cine vorbi.si la fel ca mine mai sunt cateva sunte care se pregatesc de europa.
        in 10 ani or sa va trateze vecinii de peste prut care fac medicina in 3 ani - la noi e 6 in caz ca stii numara pana la 6 - si atunci o sa vin sa va vad.ca sfaturi stiti da toti.
  • -2 (4 voturi)    
    categoric ... (Marţi, 2 martie 2010, 17:03)

    mihai [anonim]

    nu a avut nici o legatura cu gripa porcina dar streinu e un mincinos si prostia umana e imensa, cum spunea einstein ...
    • +3 (5 voturi)    
      vorbit in gol fara urma de argument (Marţi, 2 martie 2010, 17:26)

      dex [anonim] i-a raspuns lui mihai

      dap - om in toata firea ajunge la spital in prag de coma cu bronhopneumonie in plin avant al gripei porcine cand erau cate 100 de imbolnaviri pe zi iar testele zic ca a fost gripa porcina...

      ai dreptate - nu a fost porcina - a mers cu geamul deschis de la masina si a racit - sau mai bine - a iesit la o tigara pe balcon dupa dus si a facut pneumonie...

      da daca tu spui ca cercel minte - tre sa te credem pe tine...

      crezi ca daca tu evoci prostia umana inseamna ca tu esti brusc un mare destept?
      • -2 (2 voturi)    
        Sa nu uitam (Marţi, 2 martie 2010, 19:20)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui dex

        Draga dex, ca acest domn asa zis doctor e cel care a iesit la realitatea la 2-3 zile dupa eveniment si a afirmat ca toti cei care s-au imbolnavit de gripa spaniola au murit, si ca cine nu se vaccineaza va muri ca Toni Tecuceanu. Asta e problema cea mare. Ca individul a vrut sa faca niste afaceri cu vaccine.
    • +4 (4 voturi)    
      logica si bacteria (Marţi, 2 martie 2010, 19:10)

      vraciul [anonim] i-a raspuns lui mihai

      dom'le pan'la urma, daca gripa porcina n'a avut si bacteria cauzatoare de moarte a luat'o la ventilatzie, cum a ajuns un om sanatos la terapie intensiva cu masca de oxigen pe fatza ?
      de unde avea plamanii inflamatzi, la internare ?
  • -2 (4 voturi)    
    mda, daune de 1 leu... (Marţi, 2 martie 2010, 17:23)

    doc [anonim]

    Pe doctorul ala care a mintit o sa-l doara in cot daca pierde procesul. O sa-si ceara scuze ca si cum ar intreba pe altcineva cat este ceasul.

    Macar cateva zeci de mii de lei sa fi cerut daune.
  • 0 (0 voturi)    
    cum pot lua legatura cu familia victimei? (Marţi, 2 martie 2010, 21:47)

    irina [anonim]

    In octombrie 2007 logodnicul meu, in varsta de 30 ani, a murit in acelasi spital cu aceleasi simptome desi a stat internat acolo o luna, perioada in care starea lui a fost din ce in ce mai grava. Felicitari familiei ca isi cauta dreptatea! http://www.romanialibera.ro/maternitatile-groazei/a113821-pneumonia-a-ucis-un-tanar-in-spital.html
  • -1 (1 vot)    
    ce stiu eu (Marţi, 2 martie 2010, 23:00)

    eu [anonim]

    e ca de la mine din clasa cei care au avut emotii ca ramaneau corigenti in clasa a 12-a au ajuns medici! nu cred ca e normal sa ceara salariu atat de mare pentru o stinta pe care aproape oricine ce are rabdare si site sa faca exercitii de tocit o poate intelege!
  • 0 (0 voturi)    
    E PACAT (Miercuri, 3 martie 2010, 9:57)

    aspergylus [anonim]

    Ca din nou,citiva ziaristi zelosi,care ar sta la colt si ar filma cum se ineaca cineva-ca sa aiba subiect-si nu ar intinde o mina de ajutor,si o familie debusolata,ridica din nou masele proletare impotriva medicilor ;va doresc sa va trateze in scurt timp,ucrainieni,chinezi,bangkladeshieni,haitieni,filipinezi si altii care vor veni in locul celor fugariti de voi;si daca pierde procesul,famiglia,ce daune o sa plateasca pentru defaimare,etc.(pot fi cam 15 invocatii care sa impuna despagubiri)?
  • 0 (0 voturi)    
    gripa porcina (Miercuri, 3 martie 2010, 11:05)

    red [anonim]

    In primul rand Institutul Matei Bals este unul din putinele spitale la standarde europene, daca nici asta nu va mai multumesti nu stiu ce v-ar mai multumi. Macar de ati sti cat de bine sunt tratati aici pacientii cu ultimele medicamente aparute in State . Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza. Uitati-va la statistici sa vedeti cum a crescut speranta de viata la cei infectati cu HIV. Ca in oricare al spital se mai si moare. Daca oamenii din inconstienta ignora sfaturile mudicilor se se prezinta prea tarziu este doar responsabilitatea lor, nu mai dati vina pe medici.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 martie 2010, 11:38)

    lucian [anonim]

    Presa a anihilat virusul gripei AH1N1 ! Felicitari ! (Deci se poate !!!)