Patapievici: Uneori manelistii pronunta mai bine limba romana decat unii moderatori de emisiuni de divertisment

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 21:41 Actualitate | Esenţial

Uneori, manelistii pronunta mai bine limba romana in unele din manelele lor decat o fac unii moderatori de emisiuni de divertisment, declara presedintele Institutului Cultural Roman, Horia-Roman Patapievici, intr-un interviu acordat Mediafax.

Patapievici a raspuns astfel unei intrebari referitoare la afirmatia presedintelui Traian Basescu potrivit careia 99% dintre romani asculta manele si apreciaza cultura roma.

"Toata lumea remarca, pentru ca presedintele a facut o remarca care imediat a fost suprainterpretata in fel si chip, un lucru pe care observatorii din presa culturala l-au remarcat de la inceputul anilor '90. Una dintre manierele in care libertatea a erupt in spatiul public a fost brusca aducere din periferie, din mahala, a felului de a vorbi limba romana, in centru. Cu foarte mici exceptii, asa se intoneaza limba romana la televizor. Emisiunile de divertisment sunt emisiuni prin care se face aceasta contagiune in masa cu stilul manelei. E o degradare oribila a limbii noastre - s-a incetatenit sa spui "ora doisprezece" Daca-i faci observatie unui om ca trebuie acordat numeralul, e tulburat, cum, ora doispe. Nu - "ora douasprezece", a declarat presedintele Institutului Cultural Roman.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3529 vizualizari

  • -9 (35 voturi)    
    DA (Vineri, 26 februarie 2010, 22:02)

    Petrovici [anonim]

    De dragul lui Basescu imi plac si mie manelele si le voi asculta cu placere ori de cateori voi avea ocazia.

    Daca e impotriva oligarhiei mafiote atunci ma voi bucura de doua ori la auzul acestora.
    • -7 (31 voturi)    
      S-a dat de gol. (Vineri, 26 februarie 2010, 22:46)

      andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      Așa aflăm și noi ce fan înrăit este Patapewc. Vă dați seama cât a trebuit să asculte până să ajungă la concluzia asta... :-))
      • +5 (5 voturi)    
        Huidu si Gainusa e mai prosti ca Gutza si Salam (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 1:28)

        Ciutacu si Badea [anonim] i-a raspuns lui andreiutz

        Manelele sunt subcultura si incurajare a ignorantei si obiceiurilor suburbane. Trebuie combatute, nu sunt expresie a culturii poporului roman, ci un parazit provenit dintr-o subcultura indo-pakistaneza, non-europeana.

        La tv sunt multe canale pe care animatorii vorbesc la fel de agramat si sunt la fel de prosti si inculti precum invitatii lor. Sunt badaranii intre ei, aceeasi specie galagioasa, pandelo-vangheliana, care dracuieste, injura, isi arata tot ce are, face razboi cu limba romana si se baga in fata.

        Renuntati la tv daca puteti, scoateti din setari canale otviste sau maneliste, preferati doar canale unde exista un limbaj decent si care va aduc efectiv ceva de valoare ca informatie sau divertisment.
        Butonul de zapping, telecomanda, e o arma mortala in mana dvs, cu cat un post isi pierde audienta, cu atat face mai putini bani din reclame si e obligat sa isi modifice formatul si continutul.
        • 0 (0 voturi)    
          OTV NU, PROTV si ANTENA1 DA (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:57)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Ciutacu si Badea

          Scoatei OTV-ul da. Bagati in schimb Antena 1 si Pro TV, canale de mare rafinament si adancime culturala.

          Doar ele ne aduc filmul Comando si Robocop in fiecare an, ele ne aduc cel mai tare divertisment, si ele ne anunta IN PREMIERA orice tenativa esuata de sinucidere din tara. Basca violurile zilnice. Nu mai vorbim de toate specimenele care se vantura la talk-showuri, toti analistii. Asa da!
    • +3 (9 voturi)    
      mai degraba (Vineri, 26 februarie 2010, 22:56)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      ... din cauza prostiei. oricum fiecare are dreptul de a alege...
    • 0 (0 voturi)    
      alta solutie (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 7:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      de dragul civilizatiei prefer oligarhia, numai sa lichideze mafia manelistica, indiferent de culoare, fiindca e de o suta de ori mai periculoasa si mai enervanta!
  • -4 (30 voturi)    
    Basescianismo ou muerte (Vineri, 26 februarie 2010, 22:09)

    mil [anonim]

    da sefu'...sa traiti sefu'...cum spuneti dvs. sefu'.
  • -6 (30 voturi)    
    A iesit... (Vineri, 26 februarie 2010, 22:13)

    Gigi [anonim]

    ...unul din oastea de pupinbasesti in apararea stapanului care i-a dat "post" ...
  • +2 (12 voturi)    
    basescianism... (Vineri, 26 februarie 2010, 22:27)

    taranistu [utilizator]

    dar daca ar fi vorba de dl Stoica, ar fi "stoicism", stoicaism sai stoichism?
  • -4 (16 voturi)    
    nu e normal (Vineri, 26 februarie 2010, 23:02)

    nu ascult manele [anonim]

    mi se pare normal ca basescu sa spere ca cel putin 51% asculta manele, si astfel sa isi asigure bazin electoral
    sper totusi ca 99% din electorat sa se prinda ca lui basescu nu ii plac cu adevarat manelele ci doar incearca orice ca sa devina popular
  • +3 (15 voturi)    
    Se probeaza rezistenta la ridicol! (Vineri, 26 februarie 2010, 23:12)

    casandra [anonim]

    Basescu se amuza copios. Cred ca intentionat mai enunta cate o enormitate, sa vada cum sar 'telectualii lui cu explicatiile. Cat mai elaborate, nu-i asa? Poate ca Traian simte o placere zdravana sa-i umileasca pe "filozofii lui", sa le arate lungimea lantului. .Iar ei se executa fara gres!
    Nu as crede sa dea nici doua cepe degerate pe indivizii lipsiti de coloana vertebrala.
  • +7 (13 voturi)    
    oarecum (Vineri, 26 februarie 2010, 23:16)

    una [anonim]

    are dreptate.Recent l-am auzit pe dl Gadea de la A3 spunand <nu e bani >,si a spus de mai multe ori,ce sa mai cred?
    • +1 (15 voturi)    
      divertisment (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:02)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui una

      Tu extrapolezi acum si te referi la toti moderatorii.

      Gadea nu e in domeniul divertismentului (cu cateva exceptii, parca la sarbatori :) ).

      Sa nu unitam ca si Patapievici are o emisiune pe TVR Cultural si pe TVR 2 in reluare, "Inapoi la argument" ii spune, care uneori e destul de interesanta, alteori plicticoasa, in functie de cine e invitat.

      Totusi e frustrat Patapievici asta sa-l apere pe Baselu cu orice situatie.

      Nu voi asculta manele sa scap de oligarhia mafiota, pentur ca nu se va intampla (ea fiind prezenta in toate partidele si in totate sferele societatii).
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar aici faci greseala de acord (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:56)

      releu [anonim] i-a raspuns lui una

      Dl. nu se acorda cu Gadea (de la A3).
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:38)

      nety [anonim] i-a raspuns lui una

      Nici macar nu ai mintea sa te prinzi cand Gadea rade de tine! Mai trebuie sa citesti cativa ani sa ajungi la cultura lui Gadea. In ceea ce-l priveste pe Paranoiecici, nu stiu daca are dreptate. Sunt insa sigur ca toti manelistii sunt mai sanatosi la cap decat el.
  • +7 (13 voturi)    
    la maneaua fara numar (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:02)

    gheo [anonim]

    pana la urma Basescu are dreptate; romanii cam sunt un popor de manelisti; inclusiv presedintele si mai ales lingaii din jur
    si el ca nasu' mare, le lipeste bancnote pe frunte, cum e obiceiul
    ce atata agitatie? oricum scoala romaneasca scoate numa' idioti, asumati-va si asta
  • +1 (15 voturi)    
    Tovarăşul Băsescu trebuia să specifice (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:22)

    ixulescovici [anonim]

    că 99% dintre alegătorii săi ascultă manele.
    Cât despre acest Patapievici...după chipul şi asemănarea stăpânului său.
    • -2 (12 voturi)    
      si alegatorii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

      lui antonel si geonel ce asculta? beethoven si mozart? Matale ca iubitor de antonelageonela ce asculti? ciutacu si gidea, ca pentru altceva n-ai ureche muzicala. Slujbas umil si frustrat, atins de cerintele fmi, asta esti matale, in curind ti se va interzice accesul la computer si scapam de cugetarile slugarnice pline de miez antenistic.
      • +1 (5 voturi)    
        Poate nu chiar "beethoven si mozart" da' (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 1:07)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        un Chopin între două emisiuni cu "ciutacu si gidea" da. Şi asta in timp ce se răsfoieşte din cartea : " Ce e succesurile si ce vrea ele".
      • 0 (0 voturi)    
        Unde am ajuns (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:31)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Ai grija in viata toate se platesc.
        O sa-ti vina randul si tie sa treci de partea cealalta a baricadei.
        Probabil ca noi, amaratii de jos, o sa rezistam si cand n-o sa mai avem computer ( pentru ca o sa-l furi tu ), ma intreb ce vei face tu cand iti va veni randul sa platesti pentru toate prostiile de acum.
        Ai grija ca foarte multi ca tine nu au rezista!
  • +1 (7 voturi)    
    procente (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:23)

    Demigod [utilizator]

    Statistica are dreptate macar in prima parte. Inevitabil, in tara asta AUZI manele. N-ai cum sa scapi de ele.

    Dar de la a le "auzii" manele, pana a le asculta progresiv, e o diferenta foarte mare, pe care doar un om cult ca Patapievici, aflat intr-o criza de reprezentare publica, poate s-o discute, iar altii sa-l ia in serios si sa-l citeze in presa.
  • 0 (0 voturi)    
    si prezentatorii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:47)

    sport@tv.ro [anonim]

    dar, nu numai.
    crainicii sportivi sun foarte stangaci in uzul limbii romane. ce sa mai vorbim la cand devine sa pronuntze niscai nume straine.
    aaaa...a sutataaaa...laaa mutuuu...aaaa....
  • 0 (0 voturi)    
    Despre camieta (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:31)

    ion [anonim]

    Tovarase Patapievici intotdeauna am fost convins ca sunteti de o aroganta nemarginita vecina cu fudulia din proverbul care spune despre ala care daca nu-i fudul nu realizeaza deplinatatea calitatii sale esentiale. Oricum daca ati avea macar un procent din stofa din care au fost plamaditi oameni precum Mircea Eliade de exemplu, nu ati comite iresponsabilitatea de a debita astfel de afirmatii pentru care istoria culturii romane nu va va ierta niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Direct proportional (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:24)

    Florin [anonim]

    HRP este fara indoiala destept. Are doctorat in fizica si filosofie. Doctoratele le-a luat corect, fara PCR. Da pe cat de destept e pe atat e de jigodie.
  • 0 (0 voturi)    
    mercantilism romanesc... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:49)

    resita31 [utilizator]

    super articol... pacat ca, datorita mercantilismului ce trebuie sa razbeasca indiferent prin ce modalitati, s-a promovat in Romania vulgaritatea si lipsa de scrupule... :(
    s-a intors sistemul de valori cu susul in jos...
  • 0 (0 voturi)    
    URARE (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:49)

    Peter [anonim]

    Îi doresc acestui Patapievici să n-aibă parte, toată viaţa lui (el, împreună cu toţi prietenii lui) decât de manele, dimineaţa, la prânz, seara şi... bineînţeles, toată noaptea!
  • 0 (0 voturi)    
    ...o parere... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:57)

    leonida [anonim]

    Stimate domn,ceea ce spuneti Dumneavoasta nu pare a fi o imbecilitate...Paziti,limba romana!
  • 0 (0 voturi)    
    o veste proasta pt.... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:08)

    mihai [anonim]

    cei mai frumosi din sustinatorii partidului unic (patapievici, preda, pora, paleologu)...ai vostri vor sa bage impozite si pe veniturile persoanelor cu handicap...nasol de voi....cei patru P...sau mai degraba cele patru P...
  • 0 (0 voturi)    
    ora doispe (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:23)

    maneluta [anonim]

    e colocvial, nu literar. la fel cum spui unspe, treispe, poate chiar si douaspe. dar nu e nici o crima sa spui ora doispe. mai nasol e in ardeal, unde spun "ora doi" - ceea ce chiar e oribil si te zgarie la ureche.
    cu toate astea, nu vad nici o legatura cu manelele. iar din cate am inteles eu, d-l basescu a zis ca muzica tiganeasca - inclusiv manelele - sunt ascultate de 99% din romani. muzica tiganeasca e totusi altceva decat manelele. la noi, se gasesc influente tiganesti in muzica lautareasca, in rusia, ungaria sau serbia, muzica tiganeasca autentica suna de asemenea foarte bine.
    iar d-l patapievici probabil ca nu ar sta nici la jumatate de km de un difuzor cu manele, dar s-ar aseza si in cap ca sa laude pe cine trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Patapievici (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:08)

    alexandra [anonim]

    Domnul Patapievici a mai executat un french kiss intr-o zona olfactiva anume.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu si manelele (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 21:08)

    Andrei [anonim]

    Eu am retinut ca Basescu s-a referit la muzica tiganeasca, nu la manele. Cred ca a avut in vedere diferenta asta cand a folosit acel termen. Ulterior Madalin Voicu a subliniat diferenta. In fond, este diferenta dintre autenticitate si kitsch.
  • 0 (0 voturi)    
    Limba romana (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 21:30)

    Andrei [anonim]

    Cateva mostre de limba romana culese numai azi de pe Hotnews:

    Cristian Preda: "Viitorul partid al lui Oprea nu poate fi credibil"
    "Primaria din Miami vrea sa interzica celor fara "antrenament" adecvat sa hraneasca oamenii strazii"
    "apa marina super rece"
  • 0 (0 voturi)    
    Ba, ce destepti e romanii, nu-i asa? (Duminică, 28 februarie 2010, 10:15)

    SHEAPA [utilizator]

    De aia Antena 1 a fost lider de audienta cu Vanghelionul 2010, in care au reusit sa adune toata crema prostiei manelistice a societatii romanesti.

    Toti o dau cotita ca nu cunosc termenul, de aia toate nuntile urla de manele, toate televiziunile (cu mici exceptii) bubuie de manele, de aia vara rasuna muntii de manele la gratare, de aia, de aia, de aia ........

    Poate ca ar trebui sa ne mai studiem in oglinda, ca prea suntem Gica-contra ........
  • 0 (0 voturi)    
    Despre vorbirea corecta a limbii noastre (Miercuri, 3 martie 2010, 14:42)

    Horia Ivan [anonim]

    Horia-Roman Patapoievici are dreptate. Da, uneori manelistii vorbesc mai corect romaneste decit alti, multi, foarte multi, oameni "de media".
    Foarte pe scurt citeva exemple:a) abuzarea prosteasca a expresiei, "astfel incit", b) folosirea lui "si" inaintea cuvintelor ce nu pot produce cacofonii, c) abuzarea expresiei, "deci", d) folosirea excesiva a termenului "eu, personal", e) mutarea accentului firesc al cuvintelor din lexicul limbii romane moderne, stilcindu-le. f) utilizarea unor cuvinte fara a le cunoaste semnificatia, g) disparitia termenului topografic, "adresa", el fiind inlocuit cu "locatie", h) promovarea, pentru epatarea ascultatorilor, a prea multor neologisme, mai toate din engleza americana, chiar si atunci cind ele au un corespondent valid in limba romana. Astfel de la Mircea Geoana, aflam cu stupoare ca el nu citeste niciodata! El "lectureaza" Dimitrie Gusti si, incintat de termenul folosit, il mai si repeta in fata ochilor holbati ai unor copii. In Romania nu se mai produce nimic, nu se mai fabrica nimic: totul se "proceseaza". Piinea se "feliaza", vorbim de "periaj" si alte gogomanii.
    Da tovarasi, Patapievici are dreptate!