Persoanele cu handicap platesc impozit din 2010. ANPH cere ministerului de Finante rezolvarea situatiei

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 14:53 Actualitate | Esenţial

Autoritatea pentru Persoanele cu Handicap (ANPH) a cerut Ministerului Finantelor sa revina asupra unei decizii a Guvernului care a eliminat, din 2010, scutirea de impozit pe salariile si pensiile persoanelor cu handicap grav sau accentuat. Aceste drepturi nu erau impozitate de stat pana in prezent, informeaza Mediafax.

Potrivit conducerii Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap (ANPH), Guvernul a decis, printr-o ordonanta de urgenta adoptata in octombrie 2009 pentru modificarea Codului Fiscal, sa elimine, cu incepere de la 1 ianuarie 2010, articolul 26 litera a din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, in baza caruia persoanele cu handicap grav sau accentuat (nevazatori sau persoane aflate in scaun cu rotile) erau scutite de la impozitul pe indemnizatiile de natura salariala.

La sfarsitul lunii noiembrie 2009, Parlamentul a adoptat o lege prin care se stabileste ca persoanele cu handicap beneficiaza, prin articolul 26, de scutire de impozit pe veniturile din salarii, indemnizatii de natura salariala si pensii, in conditiile in care, la acea data, era anuntat ca acest articol este abrogat incepand cu anul 2010.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

16138 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mai avem sa punem... (Vineri, 26 februarie 2010, 15:11)

    Cri [anonim]

    Impozit pe aer cand?
    • -2 (2 voturi)    
      Situatie trebuie lamurita (Vineri, 26 februarie 2010, 16:26)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Este o boala de inima serioasa un handicap grav, care confera "imunitate" la impozitare? Daca da, cati astfel "handicapati" cu salarii de peste 2000 de lei sunt in Romania??
      Invatati sa cititi printre randuri, nu mai "inghititi" toate interpretarile simpliste si incomplete ale presei noastre "populare".
      PS A nu se intelege ca sunt de acord pentru impozitarea persoanelor handicapate care traiesc la limita supravietuirii, cu niste sume de mizerie!!
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu si programatorii (Vineri, 26 februarie 2010, 15:27)

    doctoru [anonim]

    Nu cred ca este un lucru normal sa se impozitele veniturile persoanelor cu handicap si sa existe o categorie profesionala cu impozit 0 !!!
    Si doctorii ne pleaca din tara si nu au absolut nici o facilitate deci de ce sa ne comportam in mod inegal fata de diverse categorii de angajati?
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 26 februarie 2010, 16:22)

      alin [anonim] i-a raspuns lui doctoru

      Deci calculatoristii sunt mai rau de cat handicapatii?
      Deoarece ei sunt cei neplatitori....
      Mama lor, ma simt jignit, ii dau in judecata!
  • 0 (0 voturi)    
    este abrogat articolul (Vineri, 26 februarie 2010, 16:16)

    s [anonim]

    Vedeti ca articolul este abrogat prin legea de aprobare a oug.
  • 0 (0 voturi)    
    eheee (Vineri, 26 februarie 2010, 19:31)

    derutatu [anonim]

    pai dca ar fi asa, politicienii ar fi direct vizati. ei sufera de cel mai grav handicap
  • 0 (0 voturi)    
    inteles gresit (Luni, 1 martie 2010, 21:18)

    eroare [anonim]

    Sorry, dar s-a abrogat doar art. din Legea 448/2006, prin care , cica , erau scutiti de impozit pe salariu...pe cand art. din Codul fiscal referitor la neimpozitarea venitului din salarii pt persoanele cu handicap "la functia de baza" e in vigoare. Asa ca.....
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire!! (Marţi, 2 martie 2010, 10:55)

    iii [anonim]

    De la virsta de 1 an si 4 luni dupa epidemia de poliomielita din 57, m-a intretinut la scoala pina dupa facultate familia. Guvernului comunist i-am platit impozit pe salar si taxa de celibat. Nu am cerut nici o favoare statului roman decit sa ma lase in pace sa traiesc decent din munca mea, lucru care de fapt toate persoanele ca si mine, DAR CU BUN SIMT O CER, muncind si contribuind la stat sustinind chiar si pe altii din aceste contributii (CEI CARE STAU ACASA ASISTATI SOCIAL SI ISI PERMIT SA FUMEZE UN PACHET DE TIGARI SI SA BEA DOI LITRII DE BERE PE ZI). Acesti nesimtiti de guvernanti nu se gindesc la solutii normale de colectare de la ai lor si de la manelistii cu jipane ce nu platesc taxe si ne rid in fata!!! VA VENI CURIND ZIUA CIND GUVERNUL NU VA MAI AVEA BANI SA NE PLATEASCA PENSIILE CELOR CARE AM CONTRIBUIT, PENTRU CA  RROMIi au grija sa nu munceasca si sa contribuie cu ceva la stat!
  • 0 (0 voturi)    
    noi am vrut-o (Joi, 6 mai 2010, 18:17)

    eu [anonim]

    nu cred ca avem vreun drept sa ne plangem de ceea ce se intampla. noi i-am ales pe conducatorii nostrii!!! am avut alternativa, dar tot pe ei i-am ales.
    bravo noua!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      de acord cu tine (Joi, 12 august 2010, 12:37)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui eu

      sunt total de acord cu tine, ne meritam soarta cu varf si indesat...
      acum stam si suferim