Seful STS: Cablurile de comunicatii de sub Palatul Parlamentului, taiate de trei ori in ultima luna

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 21:08 Actualitate | Esenţial

In ultima perioada, cablurile de comunicatii ale STS, aflate sub Palatul Parlamentului, au fost taiate de trei ori, a declarat miercuri directorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale, Marcel Opris, informeaza Agerpres.

"Avem o mare problema cu retelele de cabluri. In ultima luna, de trei ori au furat, din acelasi loc, cabluri, de sub Palatul Parlamentului. Cred ca aurolaci. Nici politistii nu au mers dupa ei mai departe. Constatam ca nu avem schema canalizarii, i-am cerut-o primarului pentru ca nu o aveam... Nu va spun ce inseamna repararea. Si politia, desi i-am sesizat, a refuzat sa mearga prin canal dupa ei, de frica. Si acum sa vedem de unde pana unde e canalul acela, sa il inchidem", a spus Opris, intr-o intalnire cu reprezentantii Asociatiei 21 Decembrie.

Intalnirea a avut ca scop clarificarea unor aspecte cuprinse in documentele referitoare la perioada 1 decembrie 1989 - 31 martie 1990 aflate in arhiva STS si ale caror fotocopii au fost ridicate de Ministerul Public de la STS, fiind cuprinse in dosarul privind Revolutia din Decembrie 1989 aflat la Parchet.


Citeste mai multe despre   























2083 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    brici! (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:28)

    srpc [utilizator]

    sub Palatul Parlamentului salasuiesc fiorosii aurolaci, dupa care nici Politia n-are vana sa intre! bai, frate, suntem tzara lu' Papura Voda fara nici un dubiu!
  • +1 (1 vot)    
    fraieri (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:37)

    digi [utilizator]

    politistilor le e frica sa intre in canal? concediatii...
    trebuie adusi atunci niste robotei sau daca nu sunt bani soldatii care lupta in Afganistan? sau mai bine Rambo :))
  • +1 (1 vot)    
    Cine-o fi oare? (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:55)

    Cristi [anonim]

    Vanghelie? Vagabondul de bulevard?
  • +1 (1 vot)    
    La Balamuci ?!? (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:09)

    xx [anonim]

    Ne credeti prosti ??
    Sub cladirea Parlamentului, de 3 ori intr-o luna, s-au taiat cabluri STS... Aurolacii...Politia doarme..
    Mai e putin si auzim si pe-aici .. cantatii de vrajitoare... flacari violet...pe la sedintele cu miza.. Ce ne mai pregatiti ??
  • +2 (2 voturi)    
    Oficial (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:26)

    Orpheus [utilizator]

    Deci e oficial: politiei ii e frica de infractori. Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    ceva sanctiuni? (Joi, 25 februarie 2010, 7:35)

    costel [anonim]

    Politistii primesc prima de Craciun sau al 13-le salariu doar pentru ca se duc la servici, nu?
    Ei bine, primele ar trebui sa se dea daca nu ne fura hotii cablurile.
    Sau mai mult: sa le taie din salariu politistilor, sa vezi atunci ce "ar merge mai departe"
  • +1 (1 vot)    
    cabluri sts (Joi, 25 februarie 2010, 8:00)

    gheorghe [anonim]

    aurolaci nenorociti, sa nu furati STS, sau mai rau chiar palatul parlamentului
  • 0 (0 voturi)    
    "Profesionism" de 3 lei! (Vineri, 26 februarie 2010, 1:03)

    Lucian* [utilizator]

    Dragilor de la STS, cred ca ati face mult mai bine sa luati legatura cu colegii vostri de la SRI sau SPP dearece aveticeva se cheama.... BRESA DE SECURITATE.
    Mi se falfaie de cabluri dar parca ideea de tunele care trec pe sub Palatul Parlamentului si prin care trece cine vrea mi se pare outin cam periculos.
    Cu toata doleanta mea de a termina cu actualii parlamentari si eventual cu cheltuilile gigant de intretinere ale palatului nu cred ca as vrea sa aud de o explozie intr-un spatiu inchis sub parlament.
    Cine nu cunoaste istoria risca sa o repete.
    The Battle of Messines, 1917
    "Gentlemen, we may not make history tomorrow, but we shall certainly change the geography."
    Remark by General Plumer to his staff.
    La francezi si la britanici le-a luat 18 luni sa sape tunelele si doar o secunda sa detoneze 600 de tone exploziv. La noi tunelul este gata facut :).
    Daca se bazeaza cineva ca nu se gaseste exploziv....va anunt ca puteti cumpara atat fitile, capse pirotehnice si chiar dinamita (in mod sigur nu tone dar suficient sa initiezi altceva). Se mai pescuieste uneori si cu dinamita prin munti.
    Nu trebuie decat capsa si fitil dar care pot fi usor improvizate (este plin internetul!) sau procurate pe stil Ciorogarla, iar exploziv este la greu tinand cont ca nu prea se cam cultiva nimic pe aproape 40% din campurile patriei. Ma refer la ingrasaminte pe baza de azot dar despre care se stie ca ... BUBUIE!
    Inchideti naibii tunelul, puneti paza si goniti vagabonzii afara pana nu le vine la careva vreo idee... Desi nu ar fi o idee rea chestia cu remanierea guvernamentala si taierea unei pierderi de 1,5 miliarde de euro pe an....OK, glumesc! Nu trebuie sa-mi rupeti usa, pt ca oricum nu sunt acasa :).