Ministrul Muncii: Interdictia privind cumularea pensiei cu salariul ar putea fi ridicata de la 1 ianuarie 2011

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 18:14 Actualitate | Esenţial

Interdictia privind cumularea pensiei cu salariul ar putea fi ridicata de la 1 ianuarie 2011, a declarat, miercuri, ministrul Muncii, Mihai Seitan, in fata Comisiei de munca din Senat, precizand ca masura "nu a fost impusa pentru totdeauna".
  • "Cumulul pensiei cu salariul de la stat se va putea face dupa perioada de criza, masura fiind o restrictie doar pentru aceasta perioada, ea nefiind impusa pentru totdeauna", a afirmat Mihai Seitan, citat de Mediafax.
Peste 600 de persoane au ales salariul de la stat în locul pensiei, acestea cerând suspendarea platii pensiilor din sistemul public pentru a putea continua sa lucreze în sistemul bugetar, potrivit datelor centralizate de Casa Nationala de Pensii si alte Asigurari Sociale.

Persoanele care au o pensie mai mare de 1.693 de lei si care erau si angajate in sistemul bugetar au fost puse, la sfarsitul anului trecut, in situatia de a opta intre pensia si salariul de la stat.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1801 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    este legal???? (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:22)

    LLL [anonim]

    ce se intampla cu cei care care au ramas si cu pensie si cu salariu,desi au pensia peste limita legala??????
  • +7 (7 voturi)    
    Zau? (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:31)

    Anca [anonim]

    Asa. Foarte bine, incurajati gerontofilia in toate sistemele, cu predilectie in ce universitar daca puteti. Este foarte corect, nu-i asa? Si acceptati si 2 joburi in sistemul de stat ca doar cine poate, poate! Sa-ti fie rusine, nene ministru! Nu ai ce cauta unde esti!
  • +6 (8 voturi)    
    Demisia ministrului. (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:39)

    nico2 [utilizator]

    A inebunit ministrul.Dupa ce au reusit sa adopte o masura corecta acum revin.Toate persoanele aflate in pragul pensionarii se plang ca nu mai pot lucra din cauza varstei inaintate.Dupa ce indeplinesc conditiile de pensionare se duc acasa cateva zile si pe urma revin pe aceleasi posturi.Acum pot sa lucreze ptr. ca sunt mai tineri (smecheri).Aiureala.Ne plangem ca nu avem locuri de munca ptr. absolventii de liceu si facultate dar avem locuri de munca ptr. tinerii pensionari.In mod normal trebuie sa plece acasa toate persoanele care indeplinesc conditiile de pensionare.OBLIGATORIU.Indiferent de nume sau pregatire.Pentru cazurile in care se considera ca experienta lor este f. importanta sa se incheie contracte de colaborare cu ora dar nu mai mult de 3 luni pe an.In felul acesta s-ar descuraja toate intentiile de fraudare.Daca tot se simt f. tineri sa-si infiinteze firme si sa colaboreze, pe baza de licitatie si contract, cu institutiile statului.
  • +7 (7 voturi)    
    Pina aici i-a fost (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:55)

    Frobenius [anonim]

    Miine il "remaniaza" Boc de nu se vede. Asa a zis domnul Boc, asa o sa faca. Ca doar e prim-ministru, nu cirlig de rufe. Bravo, Boc!
  • +2 (4 voturi)    
    incompetent (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:03)

    saladin [anonim]

    Nicaieri in U.E. un angajat nu ia de la buget, atentie, buget si pensie si salariu !. D-le. Boc, da-l domnule mai repede afara, ca va strica procentul la viitoarele alegeri, ce dracu, nu intelegeti ce asteapta populatia de la voi ?.
    • -2 (4 voturi)    
      Corectare ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:47)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui saladin

      In Ue este posbil sa lucrezi la stat si sa iei pensie de stat !
      Diferenta de baza este ca suma celor doua venituri se impoziteaza progresiv !
      Adica daca suma da 50. 000 euro anual se impoziteaza cu 35- 38 %.
      Daca suma depaseste 100.000 euro anual impozitul este 45 -48 %.
      Problema la noi este mentinerea impozitul unic pe venit de 16 % .
      • +1 (3 voturi)    
        Impozit (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:02)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

        Esti sigur ca se impoziteaza cu 35-38%? Eu cred ca aia e contributie totala. Nu incurca contributia totala cu impozitul.
        Contributia totala din Romania bate spre 50%.
        Pentru un salariu de 1000 lei se platesc la stat 800 lei.
        Succes.

        Vezi ca in Romania nu se castiga 100.000 Eur /an dar cheltuielile sunt ca in vest. Ne tot comparam cu Europa. Chiar nu e cazul plaiurilor mioritice.
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:32)

          STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Traiesc in italia de 20 de ani !
          Ce spune Saladin este fals!
          Impozitul aplicat in Italia, tara UE de care eu vorbesc ,este total diferit de contributia CAS .
          CAS in Italia este intre 20 % pentru meseriasi pe cont propriu si 33%- 45 % pentru angajati !
          (in functie de meserie , calificare).
          In general , la 2.660 euro benit brut /luna , CAS este 660 euro. Ramin 2.000 de euro lunar care vin impozitati cu cota (progresiva) de 27 % .
          Ramin 1.460 euro lunar net in mina !
          Deci, pentru 1460 euro lunar in mina statul a incasat sub forma de CAS + impozit pe venit frumusetea de 1.200 euro care reprezinta 45 % din venitul brut .
          Asta este REALITATEA pe care o prezint in forma comprimata !
          PS. Cu 20 .000 de euro pe luna , pe 12 luni + 13 salar , CAS este lejer peste 33 % si ce ramine vine impozitat cu impozit de 45 % .
          Deci , impozitul progresiv exista in UE .In general se aplica pe SUMA tuturor veniturilor (salar + pensie + profit actiuni + bani incasati din eventuale chirii incasate , s.a.m.d.)
  • +1 (3 voturi)    
    Ministrul idiot (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:04)

    pdl-ilst [anonim]

    Dle Seitan, esti idiot, nu-ti dai seama ca ai deja o lege buna?Ori esti idiot ori esti idiot, din doua una, alege mai bine asa.