Castanii de 50 de ani din Floreasca, rapusi intr-o zi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 16:09 Actualitate | Esenţial

Zona in care va fi construit un hotel cu 3 etaje
Foto: HotNews.ro
Desi Bucurestiul ar trebui sa aiba 26 de mp de spatiu verde pe cap de locuitor si are doar 12, copacii sunt macelariti in continuare, chiar cu acordul autoritatilor. Astazi dimineata a cazut prada drujbelor un spatiu verde de circa 500 mp din Cartierul Floreasca, intre strazile Ceaikovski, Rahmaninov si Bach. In loc se va construi un hotel cu 3 etaje.

Potrivit vicepresedintelui Ecocivica, Dan Trifu, pe teren se aflau 30 de arbori adulti, printre care si cativa castani de peste 50 de ani, zeci de arbusti si 60 de metri patrati de gard viu.

“Am fost sesizati in aceasta dimineata de Asociatiile de proprietari din zona. Ne-am deplasat la fata locului, iar cand am ajuns pe teren mai erau doar doi arbori. In doua ore au curatat tot.

Proprietarii acestui teren au autorizatie de defrisare de la Primaria Capitalei. Aceasta prevede insa ca in termen de 15 zile de la emitere, beneficiarul sa faca dovada unui protocol de replantare cu Administratia Lacuri Parcuri si Agrement din Primaria Capitalei. Proprietarul nu a putut face dovada. Si din ce ne-am interesat noi la ALPAB, ei nu stiau nimic”, e explicat Trifu.

Castani defrisati in Floreasca
Castani defrisati in Floreasca
Foto: HotNews.ro
Locatarii din blocurile din vecinatatea spatiului verde spun ca se lupta de ani ca sa nu se construiasca acolo, dar totul a fost in zadar.

“Am facut memorii si sesizari peste tot. In 2003, inainte de campanie, domnul primar Neculai Ontanu ne-a dat o hartie prin care spune ca acest teren este spatiu verde si ca nu o sa se construiasca.

Anul trecut a dat autorizatie de construire. Acum, cand ne-am dus in audienta, a zis ca nu isi mai aduce aminte. Astazi au venit si in doua ore au taiat tot si au imprejmuit locul.

Au incercat si saptamana trecuta, dar i-am oprit. Cum ramane cu directiva europeana care spune ca trebuie sa crestem cantitatea de spatiu verde? Asta ca sa nu mai spun ca eu stau la parter si sunt afectata de cladirea noua. Este la 5 metri de geamul meu. O sa am in fata un zid de beton”, ne-a povestit Tereza Burghel, membra a Asociatiei de proprietari de la blocul de pe Ceaikovski, nr. 6.



Cum s-a ajuns sa se construiasca intre blocuri?


Locatarii din zona spun ca spatiul verde a fost retrocedat pe Legea 10 si a ajuns in
In locul copacilor va fi ridicat un imobil
In locul copacilor va fi ridicat un imobil
Foto: HotNews.ro
circuitul privat. Acum beneficiarul acestuia este firma APEX International. Primaria sectorului 2 a eliberat pentru acest amplasament, pe data de 17 iulie 2009, autorizatie de construire pentru ridicarea unui bloc de trei etaje.

Gheorghe Patrascu, arhitectul sef al Capitalei spune ca in aceasta situatie sunt mai multe spatii dintre blocuri.

“Terenurile au fost retrocedate si acum oamenii vin ca vor sa construiasca. Nu putem sa le spunem nu, fiindca terenurile respective nu sunt trecute ca spatii verzi in acte”, ne-a declarat acesta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7174 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    bisturiujbele (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:23)

    2inpixel [anonim]

    Asta este politica de insanatosire a "orasului bolnav" in viziunea chirurgului megastar Stropsescu.
    • +4 (8 voturi)    
      nenorociti! (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:23)

      rezon [anonim] i-a raspuns lui 2inpixel

      ... si oprescu, si ontanu, si arhitectii de la primarii, si consilierii de acolo. O haita nesatula.

      Cine e de vina ca spatiile dintre blocuri nu sunt consemnate ca spatii verzi in actele primariilor? Langa parcul IOR, intre blocurile de la cinema Gloria, primarul PDL Negoita a permis sa se ridice ditai bildingu. Tot pe spatiul verde.

      Domnule Trifu de la Ecocivica,

      Nu se poate face o actiune in justitie impotriva acestor abuzuri juridice? Este evidenta reaua vointa a celor responsabili de intocmirea actelor respective.
      Si cum sa dai autorizatie de constructie atat de aproape de un bloc de locuinte? Cum o sa mai intre soarele la oamenii aia in casa?
      In Germania nu ai voie sa construiesti nimic daca faci umbra la vecini si o ora pe zi.
      Oare nu exista niste norme europene obligatorii?
      • +1 (1 vot)    
        Negoita (Joi, 25 februarie 2010, 8:42)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui rezon

        Referitor la blocul de lânga parcul IOR, aprobat de Negoita, am impresia ca si-o cam iau peste bot cei care l-au construit cu muuuulte spagi, probabil.
        Nu prea e locuit. Apartamentele din el stau goale, ca in multe alte blocuri noi, unde majoritatea apartamentelor erau comandate de bisnitari, nu de oameni care doreau sa locuiasca acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ei sunt principalii vinovatzi !! (Joi, 25 februarie 2010, 13:41)

        Niculae [anonim] i-a raspuns lui rezon

        Eu stau in zona ..Daca vetzi scormoni vetzi afla ca terenul a fost ,,retrocedat" in perioada cat Basescu a fost primar ...actele poarta semnatura sa !!
    • -5 (5 voturi)    
      ptr. 2inpixel (Joi, 25 februarie 2010, 8:41)

      george safir [anonim] i-a raspuns lui 2inpixel

      mai, nene, mult ti-a trebuit, mult ai gandit de ai ajuns tu sa-l scoti tap ispasitor pe dr. Oprescu. megastarul asta a salvat vieti si chiar daca nu vrei tu sa recunosti, lui Oprescu ii pasa de banii publici. ma intreb, pe vremea lui Videanu, cand cheltuia banii pe vestitele borduri, segment ptr. spalarea banilor, ce ziceai ? iti zic eu, taceai chitic. mirosi a portocale, nene.. lasa-ne ! bucurestenii nu vor alege primar portocaliu, te asigur !
  • +9 (11 voturi)    
    in locul vostru (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:28)

    cristi [anonim]

    as pune bata pe ontanu, simplu ca buna ziua..il gasiti la primarie.. si de acolo sa il trimiteti la spital . sa vedeti daca se mai intampla asa.
    daca incercati cu vorba buna o sa fiti luati drept prosti, dupa cum bine vedeti...
    • 0 (0 voturi)    
      Ontanu (Joi, 25 februarie 2010, 2:31)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Daca esti sluga la imparat, ai si niste avantaje, nu?
  • +6 (10 voturi)    
    eu (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:28)

    hahahah [anonim]

    trist cand vad cum isi bat joc de spatiile verzi cei din bucuresti....

    fratilor, o sa muriti cu zile de la atatea betoane si blocuri.

    eu unul sunt multumit in piatra-neamt.. imi curge padurea pana in spatele blocului... dimineata ma trezesc, deschid geamul si trag in plamani aer curat cu miros de cetina de brad :)
    • +1 (11 voturi)    
      Piatra Neamt? (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:56)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui hahahah

      si care e rata somajului acolo? pare ca nu are legatura, dar in Piatra nu se inghesuie nimeni sa stea, de aia inca mai ai padure.
      • +3 (5 voturi)    
        eu (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:59)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui vasile69

        si crezi ca-mi pasa de rata somajului...

        eu am job, sincer fac 1800 lei net
        nevasta face 1300 lei.. si ne descurcam

        decat sa locuiesc in toaleta aia numita bucuresti, poate sa-mi promita cineva si 1000 euro, tot nu ma mut.

        la urma urmei conteaza calitatea vietii pe care o traiesti nu triliardele de lei pe care ii poti face :)

        sa fiti sanatosi si mai vorbim peste 20-30 de ani, daca ai sa fii la fel de tare in dantura
        • 0 (2 voturi)    
          Te descurci... (Joi, 25 februarie 2010, 9:25)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          Tocmai citeam ce ai scris colegilor mei ,majoritatea veniti din provincie pentru o paine mai buna (sau doar o paine) in Bucuresti). Iti transmit din partea lor urmatoarele: multa "sanatate", aprecieri pentru rude apropiate, mai ales de mama; multa "iubire" (orala, binenteles) si altele la care nu mai gasesc metafore. Ce nu inteleg frustratii ca tine este ca Bucurestiul este o imagine mai mica a intregii tari, cu o populatie alcatuita din romani veniti dint toata tara (ex: la mine la munca din 600 de angajati nu cred ca suntem 20 % bucuresteni) restul sunt romani de peste tot (unii chiar din republica moldova sau ucraina), romani buni, muncitori si profesionisti.
          Problemele importante (sanatatea, educatia, taxele, siguranta etc) sunt aceleasi pentru noi toti, oriunde am locui in Romania asta, tara noastra (fie ca ne place sau nu). Atunci cand vom realiza asta si cand vom fi mai uniti poate va fi mai bine pentru toti.
          • 0 (0 voturi)    
            Reply (Vineri, 26 februarie 2010, 13:51)

            misha [anonim] i-a raspuns lui ionut

            Transmite-le colegilor tai toate cele bune pe care ni le doresc si ei noua, "frustratilor" din Piatra Neamt.
            Ha! Sunteti haiosi!
  • +8 (10 voturi)    
    criminala treaba (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:34)

    donache [anonim]

    locuitori din zona, sabotati astfel de lucrari!
    • 0 (0 voturi)    
      @ donache (Joi, 25 februarie 2010, 15:30)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui donache

      da, ai dreptate , e criminala taierea unor copaci in varsta de 50 de ani ! dar cum poti sa-i sabotezi daca vin cu permisiunea scrisa a primarului si cu permisiunea de constructie ...vin cu Politia si nimeni nu se poate opune ...ce sa faca bietii oameni din zona ?!? sa se bata cu Politia ??? de vina sunt cei care au dat acceptul de taiere al copacilor si acceptul de constructie ..trebuiau sa gaseasca un motiv solid si legal in acelas timp sa NU APROBE MACELUL ....da, criminala treaba ...trebuiau sa afirme clar ca zona nu mai permite construirea ptr. s-a depasit limita constructiilor conform legii impaduririi ( ca trebuie sa avem nu stiu cati metri patrati de verdeata pe locuitor ...asta era raspunsul ...si solid si legal !!!sa se justifice prin contrariul celor cerute de noul posesor al terenului ...trebuia specificat ca ii pot aproba cel mult creearea uni parc cu intrare platita ...daca ii place ...daca nu sa vanda terenul naibii si sa-si ia in alta parte teren unde poate sa construiasca ....
      • 0 (0 voturi)    
        ce va tot plangeti ? (Vineri, 26 februarie 2010, 12:02)

        toma [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

        stiti ca ei taie,darama tot si construiesc "unde vrea muschii lor"
        mai bine ati strange lemnele ,ca-s bune de foc iarna viitoare !
  • +5 (5 voturi)    
    Cum? (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:34)

    johny [anonim]

    .. am putea manifesta impotriva acestor evenimente?
    Sunt curios. Si mi-ar placea sa aud/vad o stire inainte de petrecerea evenimentului. Se poate lua o lista de astfel de activitati de la primarie? Sa stim pe unde vor sa mai taie?
    • +5 (5 voturi)    
      Ce asociatii ecologiste au luat atitudine (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:09)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui johny

      Am vazut la emisiunea "ora verde" de vineri de la money channel ca exista organizatii cu proiecte de mediu, dar din cate mi-am dat seama lucreaza la anvergura mica, cu bani putini, cu entuziasm moderat. N-am retinut nici un nume....
      Remus Cernea vorbeste numai despre el pe blog.
      Si eu as veni daca s-ar face meetinguri. In 90 se anuntau meetingurile in Romania Libera....
    • -1 (1 vot)    
      Vrei sa protestezi? (Joi, 25 februarie 2010, 8:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui johny

      Acum e prea tarziu. trebuia protestat cand s-a retrocedat locul respectiv.

      Singura sansa acum ar fi fost sa cumperi tu cu cateva sute de mii(euro) locul acela si sa pastrezi copacii pe el.

      E usor sa vorbesti din fata monitorului.
  • +3 (5 voturi)    
    Criminali ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:35)

    Aurel [anonim]

    Criminali !
    (Nu mai este nevoie de alte comentarii)
  • +5 (7 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:36)

    fericitu [anonim]

    Incredibil...Se discuta la trecut ...ca nu s-a putut face nimic...ca terenurile nu erau trecute ca spatii ver`i in acte...DAR INCA CONSTRUCTIA NU S-A RIDICAT...DECI OPRITI-O CA SA NU SE RIDICE ACUM, asta e valabil pentru cei de la primarie care dau astfel de autorizatii...trebuie luati unul cate unul si verificati sa se afle cum s-a dat aceasta autorizatie !
  • +5 (9 voturi)    
    Natie de tarani imbecili (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:37)

    travis [anonim]

    Care-si taie pomii din fata ca sa inspire praf.Se intimpla in toata tara,au ajuns primari/prefecti/politicieni toti imbecilii,care,ca orice prost,stiu totul,adica nimic.N-au nici un respect pentru natura,banii ptr ei sint totul,uitind ca aerul ala poluat il inspira si progeniturile lor de 2 lei,inclusiv ei.Alti cretini taie pomii de pe dealurile pe care-si fac casele,iar dupa o polaie mai mare au alunecari de teren,si cer bani pomana de la stat,sa le plateasca prostia.Natie de berbeci!!
  • +6 (8 voturi)    
    e incredibil ce poate face Ontanu (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:07)

    paul [anonim]

    ar trebui sa facem un referendum sa-l dam jos..in fiecare saptamana distruge o cladire patrimoniu, un parc..
  • +1 (3 voturi)    
    Se construieste... (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:09)

    pardon [anonim]

    Pe B-dul Coposu, in locul parcului cu loc de joaca pentru copii si spatiu verde cu fantana arteziana, se va construi un bloc. De asta cine are ceva de spus?
  • -3 (9 voturi)    
    Capra vecinului. (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:16)

    mircea [anonim]

    Este deplasata interventia presei cand cineva-si taie pomii in gradina.La urma urmei nu esti obligat sa faci spatiu verde in propria ograda.Se vede ca multi din cei cu manie proletara,nu au pus un pom la viata lor,nu-si sapa si planteaza spatiul din fata blocului,dar devin foarte virulenti pe proprietatea altuia.Trezitiva.Daca am fi o democratie autentica si justitia corecta,o asemenea opozitie ar fi aspru sanctionata.Spatiile verzi sunt necesare,dar in ultimul timp acesti ecologisti de profesie au ajuns sa ma streseze cu solicitarile si prognozele lor tampite(vezi si incalzirea globala),fara a veni cu propuneri concrete si punctuale privind ingrijirea si dezvltarea spatiilor verzi.Ca un exemplu,atunci cand Piedone a plantat tufisuri si copaci din plastic a fost felicitat de presa.
    • +5 (5 voturi)    
      caraghios (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:57)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      ca a ajuns in acest cartier "retrocedarea" terenurilor; ar trebui sa intelegem cine e privilegiatul: pentru ca e desigur un privilegiat, poate unul din baroni, un sef din cei care a fost un pecerist si acum se da mare "apropitar"; unul ca Ontanu ii privilegiaza pe de-ai "lor" si e usor de inchis gura naivilor cu povesti despre "retrocedarea" democratica, haide sa nu ne lasam pacaliti: daraveli si socoteli, pretexte sa fie!
  • 0 (2 voturi)    
    cei vinovati sa pateasca precum castanii.Blestem! (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:19)

    cezar [anonim]

    blestem!
  • +3 (7 voturi)    
    E nasol, dar... (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:19)

    anonim [anonim]

    ...legea nu a fost incalcata. E teren retrocedat, cand Ceausescu a betonat tot orasul nu a protestat nimeni. Pana la urma proprietarul poate face ce vrea pe terenul sau.
    PS. Nu sunt de acord cu taierea arborilor.
    • +3 (3 voturi)    
      proprietar (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:36)

      cudiah [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      In multe orase din alte tari primaria nu te lasa sa-ti tai copacii din curtea ta fara autorizatie. Cred ca la lipsa de verdeata din Buc ar fi necesar ceva de gen.
    • +1 (1 vot)    
      Tampenii (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:46)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Aberatii de genul asta auzi decat la romani, ca de fapt si de drept proprietarul nu poate face ce vrea pe terenul lui. El are nevoie de autorizatie ca sa taie copacii care fac parte din spatiul verde al orasului si nu are voie sa construiasca fara sa primeasca accordul comisiei de urbanistica a orasului.

      Problema e ca sunt multi romani ca si tine care cred ca in democratie poti sa faci ce 'vrea muschiul tau'. Trist dar adevarat.
      • 0 (0 voturi)    
        sigur ca da (Joi, 25 februarie 2010, 10:09)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Esentiala este respectarea legii, nu forma de proprietate, sau respectarea legii!

        asa ca nu retrocedarea e de vina, si chiar daca ar fi terenul meu, nu insemna ca pot sa fac acolo <<ce vrea muschii mei!>>
      • 0 (0 voturi)    
        Gramatica si respectarea dreptului la opinie. (Joi, 25 februarie 2010, 10:19)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Gogule se spune 'doar la romani', nu 'decat la romani'. Nu poti folosi cuvantul decat daca nu e insotit de o negatie.
        Cand Ceausescu ti-a facut blocul in care stai, pe ce crezi ca l-a facut?
        Ce ai face daca ai primi un teren care a apartinut familiei tale si vezi ca tipa unii sa nu le tai arborii, desi toate blocurile din jur sunt construite in acelasi mod, pe terenuri particulare.
        Cat despre ce crezi tu despre mine, asta ma lasa rece...
        Eu iubesc padurea si petec mai mult timp acolo decat tu si inca 10 prieteni de-ai tai.
  • +4 (4 voturi)    
    sindromul drobului de sare..ha ha ha (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:23)

    constantin [anonim]

    om obosit rau...de-atata nutrire de sentimente de scarba cand vad, aud, citesc, povestesc ....asemenea minuni...se spune ca ce-si face romanul cu mana lui...se cheama lucru manual...si nici dreacu nu mai poate desface!! sentimetele de frustrare sunt enorme in societatea romaneasca...insa sunt heirupiste ca si tot ceea ce insemana atitudine! asta ca sa nu mai povestesc de crunta lasitate a romanilor in fata vietii,indiferent cum se manifesta ea!!! suntem lasi,prosti(sic! si eu sunt roman!),frustrati,de cele mai multe ori hoti(ne furam singuri scaunul de sub noi...!), suntem egoisti si egocentrici si lasi! da...ati citit bine: LASI!!!! nu suntem capabili sa ne luam de manutze unull pe altul si sa ne cerem drepturile asa cum o cere o realitate atat de jegoasa ca ce de la noi; nu suntem in stare sa ii facem pe cei care ne conduc(alesi de noi..pulimea,vorba lui sparcaitul de oprescu!!) sa se teama de noi!! de ce?/?? DIN CAUZA LASITATII!...si..restul e tacere!
  • +6 (8 voturi)    
    interesu' poarta fesu' (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:24)

    ecologistu' [anonim]

    Asta-i Bucurestiu' oameni buni - cine traieste aici NU o face pentru aerul curat, vegetatie si pasarele - aici este totul pe interese ... pe 'facut' bani ... pe supravietuire...pe tras tzepe si calcat in picioare...gipane...neam-prostie...

    Arbori vechi de 50 de ani mai sunt cativa in munti - cat or mai fi si aia...

    Cine se adapteaza bine...cine nu...dispare din peisaj
    • 0 (0 voturi)    
      eu nu ma obisnuiesc cu ideea ! Deloc! (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:20)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui ecologistu'

      deloc
  • 0 (2 voturi)    
    e bine, bine... e foarte bine! (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:33)

    mosu [anonim]

    mi se pare super ok: sa distrugem tot: tăt, tăt, tăt... apoi o sa plecam pentru ca "aici nu se mai poate trai" si (poate) gasim un alt loc. mai bun. de distrus...
  • -1 (7 voturi)    
    calmati-va, cetateni (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:48)

    michelin [anonim]

    Oameni buni,

    Cred ca sunteti inca tributari unor tendinte comunarde. Cu riscul sa fiu "huiduit", dreptul de propietate iti permite sa faci ce vrei cu terenul tau.

    Daca propietarul; a avut autorizatie de defrisare cu conditia sa planteze pomi in alta parte, foarte bine, verificati daca a plantat pomi in alta parte. Nu puteti sa-i limitati omului dreptul de a folosi terenul doar pentru ca erau pomi acolo. Intre noi fie vorba.

    Nu in ultimul rand, daca terenul i-a fost luat abuziv propietarului acum 60 de ani, sa zicem, deci prin 1950, castanul ala plantat de comunisti poate sa dispara linistit si altii trei sa fie plantati in loc in alta parte.

    Uimitor, au ajuns toate hoastele comuniste din cartierul Floreasca sa se planga de arbori taiati dupa ce au furat la greu 65 de ani!
    • -1 (5 voturi)    
      te inseli ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:18)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui michelin

      Eu sunt om bun !
      Terenul poate fi castigat in instanta sau dobandit, dar dupa cum stim cu totii, nu mai putem face ce vrem noi, atat timp cat traim in comunitate. Daca vecinul tau ar asculta la maxim pe 5000W hard-rock in fiecare zi ai putea sa spui ca e ok, e apartamentul lui si poate in rest, este tacut si nu deranjeaza pe nimeni? Cu totii suferim daca cineva face o tampenie, iar cei ce fac legi si dau autorizatii trebuie sa previna greseala individului in defavoarea comunitatii. Poate a plantat copaci la tara ! O livada de pomi fructiferi, dar in oras, acolo unde a taiat totul, ne vom inneca in praf. In concluzie, nu putem face ce vrem fiecare in parte. Asta este anarhie, om bun !
    • 0 (4 voturi)    
      nu esti normal la cap (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:13)

      miranda [anonim] i-a raspuns lui michelin

      Aici nu e vorba de "hoaste comuniste" ///, e vorba de un loc plin de verdeata, printre putinele din Bucuresti, care este distrus de niste indivizi fara constiinta, eventual niste "oameni de afaceri" foarte intreprinzatori. In Anglia iti dau aia o amenda de nu te vezi daca incerci sa dai un pomisor, nu ditamai castanul. Ai ramas tacanit cu comunistii astia. Nu iti dai seama ca au trecut 20 de ani? Si pe tine nu comunistii te-au tinut la scoala? taranule!(editat de HotNews.ro)
      • -3 (3 voturi)    
        sa-ti dea verdeata cat iti doresc eu... (Miercuri, 24 februarie 2010, 22:24)

        michelin [anonim] i-a raspuns lui miranda

        se vede cat de civilizata esti dupa cum scrii.

        nu-ti doresc deca sa-ti confiste si tie unii terenul abuziv, sa planteze copaci pe el, sa te arunce in puscarie ca faci parte dintr-o clasa asupritoare si apoi sa vii sa scrii pe forumuri despre copaci.

        m-au tinut la scoala parintii, nu comunistii tai imputiti.

        oricum, e vorba de un principiu de respectare a dreptului de proprietate. probabil ca n-ai cum sa intelegi. mai sunt si alte tari civilizate pe planeta unde copacul nu e mai presus decat omul. in romania nu ma mira ca s-au inversat categoriile.
        • +3 (3 voturi)    
          Respect, (Joi, 25 februarie 2010, 0:37)

          florescu [anonim] i-a raspuns lui michelin

          care respect. In acest caz nu se respecta nimic. In primul rand, printre blocuri se dau terenuri in compensare unor persoane care, de cele mai multe ori, au cumparat drepturi litigioase de la altii care, nici n-au avut terenul acolo si nici "forta" necesara ca sa li se rezolve problema. In ultima vreme presa a dezvaluit o sumedenie de astfel de situatii. Nu vi-se pare ciudat ca apar "reconstituiri" fix pe spatii libere (verzi) printre blocuri, asa, din loc in loc. Cartierele astea au fost construite pe terenuri libere de dimensiuni mari. Nu se faceau demolari la vremea aia si nu se desfiintau parcele. Toate cartierele periferice s-au construit pe terenuri agricole de dimensiuni mari.
          Asa ca, stimabile, mai gandestete in privinta respectarii dreptului de proprietate dobandit in astfel de conditii.
          • -1 (1 vot)    
            nene florescu (Joi, 25 februarie 2010, 7:02)

            michelin [anonim] i-a raspuns lui florescu

            n-are nicio importanta cum s-a refacut dreptul de proprietate, important e ca s-a refacut. faptul ca un proprietar de drept a vandut altuia nu schimba cu nimic fundamentul problemei.

            daca tot aveti spirit obstesc, comunistilor, de ce nu-i cumparati aluia terenul si va pastrati castanii, sa va dea aer curat in continuare?

            sa-ti dau un exemplu, foarte personal...in 1984 bunica a fost demolata intr-un cartier din bucuresti. i s-au dat despagubiri pentru 1000 de metri patrati si nu pentru 1860 de metri patrati cat era proprietatea expropriata. au daramat casa, au luat terenul si i-au dat bunicii despagubire pentru mai putin teren si un apartament cu chirie intr-un bloc. deci statul a intervenit, a daramat, a despagubit pe mai putin decat a daramat si-mi trimite bunica intr-un apartament cu chirie. statul face un bloc de zece etaje si 60 de apartamente acolo si le vinde ulterior chiriasilor. iar eu si astazi ma judec cu primaria sa-mi redea cei 860 metri pe care nu i-au trecut in acte. chiriasul statului devine proprietar, vinde apartamentul 10 ani mai tarziu cu bani buni, euro, nu lei si eu cu ce m-am ales?

            acum, municipalitatea imi spune ca n-are de unde sa-mi dea restul de 860 de metri?pai sa mi-l dea intre blocuri in floreasca, la comunisti, ca nu statea orice parpanghel la un scuipat de primaverii si sa construiesc si eu un bloc acolo.

            casele considerate monumente arhitectonice? daca vreti sa le mentineti, puneti mana de la mana si cumparati-le de la proprietar, refaceti-le si apoi faceti muzee pentru gizela vass si leonte rautu in ele, daca vreti...dar, altfel, e dreptul proprietarului sa le darame si sa construiasca ce vrea acolo.

            mi-a placut tare mult retrocedarea aia, prin brasov parca, cand i-au dat intersectia inapoi si a oprit omul traficul....mult de tot mi-a placut !
            • 0 (0 voturi)    
              bati campii... (Joi, 25 februarie 2010, 10:20)

              florescu [anonim] i-a raspuns lui michelin

              Imi pare rau de experienta personala. La randul meu am o experienta similara. Si nu mi-a compensat nimeni dreptul. Asta nu inseamna ca am sa acceept ca niste hoti ordinari sa ia cu japca spatiile verzi si parcurile. Nu pot decat sa iti doresc ca in fata ferestrelor tale, la 3 metri distanta, sa se construiasca un hotel...
              Ii infierezi pe locuitorii de acolo cu manie "proletara". Acolo sunt niste apartamente minuscule si nu ai sa gasesti nomenclaturisti. Bati campii! Oameni pe care nu ii cunosti ii terfelesti exact in maniera comunistilor timpurii, si te dai anticomunist. Esti sinistru si demn de toata mila. Uiti ca si oamenii aceia sunt proprietari, ca li s-au vandut apartamentele si ca acum li se ia aerul, lumina, linistea... tot. Din cauza unora ca tine si ca cei carora le tii partea s-a ales praful de tot si nu reusim sa iesim din haos.
              • 0 (0 voturi)    
                merci de urari... (Joi, 25 februarie 2010, 18:58)

                michelin [anonim] i-a raspuns lui florescu

                ...dar sa ti se implineasca tot ce-mi doresti tu mie...tie....

                nici mie nu mi-a compensat nimeni dreptul si cred ca nu stii nici mataluta daca aia care au terenul sunt hoti ordinari.

                pana una alta, nu infierez pe nimeni, doar am spus ca sunt niste hoaste comuniste, findca cine se muta in floreasca erau oamenii de baza ai pcr. nu era nevoie sa fie nomenclaturist ca sa fie hoaste comuniste.

                stii de ce nu iesim din haos? findca nu s-a facut dreptate ! criminali si hoti de drumul mare, adica comunistii, ca aia au furat la greu timp de 65 de ani n-au fost pedepsiti.

                bineinteles, o sa-mi spui cumva ca toti au fost comunisti, iar eu o sa-ti spun ca nu toti au fost comunisti si nu toti au facut compromisuri.

                oricum, discutia asta in virtual e inutila. inteleg ce spui, doar incercam sa spun ca si ala cu terenul are un punct de vedere.

                in mod normal, ar trebui sa existe legi prin care sa se legifereze ce distanta sa existe intre constructii, insa intr-un oras mare cu teren limitat pentru noi constructii, e mai greu.

                si, la final, nu-mi e nici o mila de "amaratii" din floreasca, ba chiar mi se pare ca e o justitie divina, la fel cum se intampla la scara intregii tari.
                • 0 (0 voturi)    
                  Justitia divina... (Vineri, 26 februarie 2010, 1:04)

                  floorescu [anonim] i-a raspuns lui michelin

                  se va face atunci cand vei decide ca ar fi cazul sa iti oferi "luxul" dorit mirandei... adica... verdeata!
                  Atunci frustrarile care iti intuneca... sa zicem... viziunea... isi vor fi gasit implinirea.
                  Nu se face dreptate prin nedreptate.
                  Asa cum am spus, partial te inteleg, incearca totusi sa fii mai echilibrat...
                  nu te razbuna tocmai pe cei care iti sunt cel mai putin datori...
                  • 0 (0 voturi)    
                    retorica, bat-o vina! (Vineri, 26 februarie 2010, 19:52)

                    michelin [anonim] i-a raspuns lui floorescu

                    stimabile,

                    din tot exercitiul nostru de retorica n-a iesit decat ca ma intelegi partial. ceea ce tot e ceva.

                    n-am frustrari, nici macar iluzorii, nici macar retorice, findca nu traiesc in Romania de 20 de ani. am inteles foarte rapid in primele luni de libertate in ce directie bante vantul schimbarii. cred ca diferenta de viziune e legata de ce am vazut in acesti 20 de ani si pot sa-ti spun ca perceputul incident cu castanii din floreasca n-ar face pe nimeni nici macar sa clipeasca in tari mult mai avansate. si asta pentru simplul motiv ca dreptul de proprietate e suprem.

                    cum spuneam, cancerul din societatea romaneasca e produs de comunism. fara eradicare completa, organismul va fi bolnav mult timp de acum incolo. eradicarea poate incepe si cu simpla recunoastere la nivel de individ ca a fost o greseala sa faci orice fel de compromis cu comunismul. vezi ce se intampla in germania cu nazismul. cam asta ar fi singura abordare. vezi ce se intampla in rusia si vei realiza ca sunt pe drumul pierzaniei.
    • +2 (2 voturi)    
      Aberezi (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:51)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui michelin

      Sau tu traiesti in spiritul democratiei romanesti in care fiecare face ce vrea muschiul lui.

      Daca unu' vine si isi face bordel in aer liber pe parcela lui intre blocuri, ceea ce nu m-ar mira deloc la romani, tu chiar crezi ca are dreptul sa o faca?!

      Eu zic sa te mai documentezi, ca exista legi in lumea asta, chiar si in Romania. Dar ce rost cand fiecare crede ca el poate face ce 'vrea muschiul lui' ca doar e democratie si fiecare are doar drepturi mai nou.
      • 0 (0 voturi)    
        nu aberez deloc (Joi, 25 februarie 2010, 7:08)

        michelin [anonim] i-a raspuns lui un roman

        "...Proprietarii acestui teren au autorizatie de defrisare de la Primaria Capitalei. Aceasta prevede insa ca in termen de 15 zile de la emitere, beneficiarul sa faca dovada unui protocol de replantare cu Administratia Lacuri Parcuri si Agrement din Primaria Capitalei..."

        nu e chiar ca face fiecare ce vrea, omul are autorizatie de defrisare si e obligat sa replanteze. comparatia cu bordelul e nepotrivita.

        TOATA ROMANIA E UN BORDEL IN AER LIBER!
  • +1 (3 voturi)    
    spatiu verde (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:49)

    aurel [anonim]

    eu unul sunt foarte multumit. La noi in SUA e padure in prostie. Unde te uiti numai padure. Ce naiba sa faci cu atata padure. Arbori, veverite....in prostie. Aproape ce tie dor de niste asfalt.....
    • 0 (4 voturi)    
      ce sa zic... (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:19)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Foarte interesant! Si in centrul Chicagoului, numai veverite si copaci. Sa te inneci, nu alta.
  • +4 (4 voturi)    
    sector 2 (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:12)

    bebe [anonim]

    si credeti ca se va intimpla mai departe ceva? credeti ca societatea va reactiona altfel, mai mult decit citeva comentarii care exprima indignarea? Stiti ca Ontanu, dupa ce a fost construit blocul de pe Rachmaninov, a fost reales primar? Concluzie: suntem o apa si un pamint. De aceea ne si desconsidera toti, pentru ca nu avem reactie. Cum se poate asa ceva in Romania? Pai lasa-i domne sa zica ce vor, noi ne facem blocul, vindem apartamentele, etc. Sunt convins ca cei care nu stiti zona, nu intelegeti, nu aveti cum - nu e de condamnat. Dar comunitatea de acolo este afectata. Si nu e prima oara Imaginati-va cum e ca intr-o zi sa nu-ti mai intre soarele pe fereastra. la 3 metri sa fie ZID. igrasei. mirosuri, etc. Stiti ce nu inteleg? cum de poate cineva care are bani, sa se mute intr-un astfel de bloc. iti dai chilotii jos, te vede vecinu' ca de e la 3 metri de tine. deschizi geamul, n-ai soare, dar iti bate spotul de la vecinu', si tot asa. Tovarase Ontanu, aveti noroc, sunteti intr-o tara in care, cum spuneau cei de la Sarmalele reci: Tara te vrea prost. Cred ca aveti toate sansele sa mai luati un mandat. Nu de alta, dar sigur mai sunt de "inghesuit" ceva blocuri. Oare cum ar fi in alte tari daca s-a intimpla asa? Si numai noi suntem raspunzatori, nu altcineva. Vom plati pretul, in timp. Si ne vom intreba: dar de ce noi? de ce asa de rau?
  • +2 (2 voturi)    
    Si la noi la fel! (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:44)

    Vecina [utilizator]

    Ne macinam nervii cu astfel de indivizi,care impanzesc
    Tara.In Constanta s-au distrus zone verzi,iar in locul lor sunt :benzinarii, biserici si blocuri infioratoare fara spatiu de intimitate,lucruri pentru care edilii comunisti
    au avut parte de injuraturile cuvenite.
    Arhitectii sunt vai de capul lor,numai fite si mofturi de mari specialisti ,de baietii scoliti si cultivati,dar cand te uiti in jur,la ce s-a construit,ti se face greata.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa sa fie. (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:44)

    Gheo [anonim]

    Le urez ca noua construnctie pe care vor s-o faca in locul copacilor sa nu le aduca nici un beneficiu financiar tuturor celor care s-au implicat. As vrea totusi sa le aduca un beneficiu spiritual, adica sa-si aduca aminte ca sunt si ei oameni, sa-si dea seama de felul in care se comporta, sa nu mai puna banul pe primul plan si sa se gandeasca realmente si la soarta celor din jur si mai ales sa numai fie egoisti si sa ajunga sa regrete ca au taiat copacii si ca vor sa-i inghesuie pe acei oameni din zona respectiva, si a2a oara ori sa se lase de meserie ori sa-si dea seama de greseli si sa le corecteze realmente.
  • +1 (3 voturi)    
    Oprescu si castanii (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:11)

    emma tomescu [anonim]

    D/le Oprescu, portocalii astia au turbat cu totul. Nu mai stiu ce si cum sa se ia de dvs. Pai, mai, fratilor, Ontanu al vostru... independentul care v/a sustinut sa ajungeti la putere.. ala umbla cu cioara vopsita. Nu va lasati, sa nu treaca o zi in care sa nu il atacati pe Oprescu. Va sta in gat, un independent. Pana nu decredibilizati voi, pana nu aruncati cu oua clocite, nu va lasati. Pe pariu > bucurestenii nu vor alege un primar pedelist. Succes, d/le Oprescu, fiti tare si nu va lasati. Jigodismul e in floare.
  • +2 (2 voturi)    
    Legea Junglei (Miercuri, 24 februarie 2010, 22:24)

    Andrii Popa [anonim]

    Daca tot e legea junglei, sa se raspunda la fel! Fara cateva cocktailuri Molotov nu as fi iesit din bloc!

    Nu se mai poate altfel, fratilor. Trebuie actiune concreta, altfel ni se va vinde si aerul de la gura!
  • +1 (1 vot)    
    avantajele se platesc (Joi, 25 februarie 2010, 1:20)

    razvan [anonim]

    oameni buni,
    judecati drept. actionati mai bine, vorbiti mai putin.
    1. proprietarul acestui teren a fost expropriat pe cand in zona erau mult mai putine constructii, a fost privat de proprietate 50-60 ani, are dreptul la o reparatie, poate a avut o casa care a fost demolata sau bombardata. nationalizarea a fost o rana indelungata pentru multe familii. de ce sa fie priviti cu ura in mod sistematic?
    2. ok, e un parc in zona. unde e spiritul civic al cartierului? sa dea fiecare cate 1000 euro, sa se stranga 500000 euro sa zicem de la 500 persoane si sa ii cumpere terenul proprietarului, apoi sa il doneze sau nu primariei! daca cei 500 din cartier vor spatiu verde, sa si-l permita!
    3. in paris de exemplu, primaria orasului are preemptiune la orice tranzactie de vanzare-cumparare: adica in momentul cand merg la notar oamenii sa faca o tranzactie, e anuntat un serviciu al primariei parisului si orasul poate cumpara imobilul inaintea celui ce il doreste, la pretul la care s-a stabilit tranzactia. bineinteles ca nici acolo nu sunt bani pentru a cumpara nici macar 5% din ce se tranzactioneaza, dar in anumite puncte cheie, sau cand e vorba de cladiri de patrimoniu, daca cetatenii o cer, se cumpara cu banii orasului (publici).

    Erata: la romani lipsa spiritului cooperativ in interes comun impiedica variantele 2 si 3, iar varianta 1 e rastalmacita prin considerarea proprietatului drept un burghez pentru care doar banul conteaza, iar autoritatile bineinteles au primit spaga. treziti-va si ACTIONATI POZITIV IMPREUNA, nu mai macaniti pe la colturi!
  • +2 (2 voturi)    
    ...solutii existau (Joi, 25 februarie 2010, 8:40)

    Mihai [anonim]

    Trebuia sa i se restituie contravaloarea terenului in bani sau un teren in alta parte. Daca terenul lui era in curte la Casa Poporului sau pe locul unde astazi e vila vreunui deputat/parlamentar, il prima inapoi tot acolo? Vina e a primariei. Nesimtirea de a nu lua atitudine sau de a pretinde ca totul ok, e a noastra, a celor care locuim in acest oras. Maine oricum toata povestea asta va fi un articol trecut, noi cei care comentam aici ramanem cainii latratori in urma caravanei iar cei care au norocul sa locuiasca langa un nou hotel...se vor bucura de praful constructiei.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 25 februarie 2010, 9:19)

    liviu_ [utilizator]

    hai sa nu vedem numai primarii de acum...
    si pe vremea lu lis a lu videanu etc tot la fel de vioi se taiau copacii...
    oricine ar veni ar pute banii mai presus de sanatatea bucurestenilor (ce-i drept in cazul lui oprescu e ceva mai grav pentru ca el e medic).

    Atata timp cat romanii o sa se lase calcati in picioare, o sa se gaseasca cineva care sa-i calce!
  • +1 (1 vot)    
    Noi suntem romani (Joi, 25 februarie 2010, 12:20)

    mirela [anonim]

    Noi suntem romani ca natie, si am fost"educati" sa stam in banca noastra si sa nu producem dispute.Asta este parerea mea si tot din cauza"educatiei" acceptam calcatul in picioare, defrisatul spatiilor verzi chiar daca astea sunt sau nu terenuri retrocedate.Daca am fi fost niste oameni cu cap in acel loc spatiu din Floreasca s-ar fi putut face un frumos parc in care sa se gazduiasca diferite evenimete si ar fi putut mutumi pe toata lumea. Avem iarasi o tara foarte frumoasa insa eu imi dau seama de ea numai cand plec peste granite unde nu vad paduri, munti, dealuri, unde nu aud pasarile ciripind si lucruri de acest gen. Imi pare tare rau ca Dumnezeu a pupulat-o cu oameni ca noi si nu cu altii de tipul celor din Emirate sau din desert unde se fructifica fiecare petec de vegetatie. Sunt mandra ca sunt romanca dar in acelasi timp imi pare tare rau si asta imi creaza un mare gol in suflet.
  • 0 (0 voturi)    
    o tara bantuita de depravare (Joi, 25 februarie 2010, 14:13)

    razvan [anonim]

    suntem pusi in fata faptului sa nu putem actiona in nici un fel in lupta cu autoritatile care ar trebuii sa vina in sprijinul nostru nu sa ne pacaleasca si sa dea uitarii ceea ce au promis.Imi pare rau ca o spun dar in tara noastra Romania nimik nu se va schimba in BINE.Suntem o comunitate interesanta doar de dezvoltare individuala de avutie prin orice fel de mijloace si ceea ce ne caracterizeaza si mai mult este faptul ca ceea ce a fost nu ne mai intereseaza!PACAT MARE PACAT!
  • 0 (0 voturi)    
    retrocedare vicioasa (Joi, 25 februarie 2010, 15:39)

    anna [anonim]

    Problema cu aceasta retrocedare este foarte vicioasa ,deaorece acolo a fost facuta o sistematizare cu 30-35 de ani in urma . Decit sa taie noul proprietar atitia pomi si sa construiasca un bloc in nasul celor de acolo sa le i-a luminabsi aerul ,mai bine ii dadea teren corespunzator in alta parte. Asa trebuiau demolate toate blocurile din Bucuresti sa se faca retrocedari,caci tot pamintul pe care s-a construit a fost cindva al cuiva. Ati vazut-o pe doamna de la Mediu ce cofuza era ,oare ce spaga a primit ea pentru aceasta aprobare. Se fac prea multe nelegiuri in numele acestor retrocedari.Oricum proprietarul care se justifica pentru taierea acestor pomi nu era proprietaul original ,ala este oale si ulcele de mult. Asta este rominia
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu cereti ajutor ?!? (Joi, 25 februarie 2010, 15:50)

    Tatiana [anonim]

    nu vad de ce nu va folositi conexiunea internet ca sa cereti imediat ajutorul Autoritatilor de Protectia Mediului din UE ?!? de aia aveti net ...nu sa ve certati intre voi si sa nu rezolvati nimic ...in plus cetatenii care locuiesc in jurul acelui teren pot da in judecata Primaria sectorului 2 si Autoritatile care au eliberat Aprobarea ptr. constructie si chiar pe proprietarul terenului pentru periclitarea sanatatii personale si sa ceara despagubiri de milioane de euro ...daca sunt 100 de locuitori in jurul acelui teren x 100 000 euro / cap de locuitor plus despagubiri morale ca poate vro trebui sa se mute din zona ...= cate milioane ??? faceti calculul ...asa se procedeaza in vest ...si va spun eu ca au castig de cauza ; totul e sa obtina un raport care sa contina un calcul clar al riscului pierderii sanatatii din cauza taierii copacilor facuut de Autoritati Romane , poate ajutate si de cele din UE si depuse la Judecatoria sectorului 2 timbrate ..cu tot dichisul ...si poate vor castiga chiar si fara avocat ...daca nimeresc la vreun judecator caruia nu-i place deloc ideea de ''macel al copacilor'' sau daca angajeaza avocat ..sa procedeze ca in vest: NO WIN , NO FEE ...adica plata avocatului se va face la castigarea cauzei si va fi un procent din plata despagubirilor obtinute de avocat adica daca castiga 5 000 000 euro ...avocatul va lua sa zicem 20% din castig adica 1 000 000 euro ...atunci sa te tii panza sa nu te rupi !!! ca avocatul ala va ..manca norii'' ca sa castige procesul ...mai ales daca e vreunul mai tanar dornic sa se afirme !!!
  • 0 (0 voturi)    
    buba veche (Joi, 25 februarie 2010, 20:08)

    Elena [anonim]

    ... si netratata la nici un nivel. Mai mult, mie mi se pare ca este atit de tirziu, ca indiferent daca se va mai putea salva ceva de-acum inainte, este aproape egal cu zero. Nu am timp si nici rabdare sa citesc toate comentariile, dar in viziunea mea sint vinovati de ceea ce se intimpla cu rezerva naturala a tarii toti, de la mic la mare, nu asa cum se zice de obicei ca de la cap...se porneste. Isi mai aduce cineva aminte cum se taiau livezi sanatoase pe rod? S-a monitorizat vreodata cite paduri de fixare (in special salcimi) s-au taiat fara acte? S-a sesizat cineva cite mii de hectare de padure seculara s-au evaporat fara acte? Sint numai citeva exemple la nivel NATIONAL. Cine face astfel de sacrilegii? Dupa cum toti stiti, incepind de la cel mai mic si de la care nu ai pretentii sa vada cum va arata ziua de miine fara verdeata inainte de a pune toporul pe paduricea de la marginea satului mostenire proprie si pina la cel cu puterea de a vedea in ansamblu grozavia faptei - nu exista nici o dferenta. Si unul si celalt vede cistigul imediat. Restul nu conteaza - cei ca noi, care vad si ar vrea sa faca ceva, dar care nu au mijloace si mai mult, s-au trezit si cam tirziu. Eu una ma linistesc cu gindul ca oricum nu mai apuc sa vad Sahara in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Articol rauvoitor (Vineri, 26 februarie 2010, 0:13)

    Emilian [anonim]

    Asta este inca un articol de senzatie cum sunt multe altele pe tema asta ... ong uri lanseaza o tema pentru care primesc finantare si spun verzi si uscate ...