Dezbatere pe tema alocatiilor pentru copii, la Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 8:47 Actualitate | Esenţial

Subcomisia pentru Protectia Drepturilor Copilului din Camera Deputatilor organizeaza miercuri o dezbatere pe tema alocatiilor de stat pentru copii, la aceasta intalnire fiind invitati reprezentanti ai ONG-urilor de profil, precum si reprezentanti ai Ministerului Muncii, potrivit Agerpres.

Anuntul a fost facut de deputatul liberal Cristina Pocora, care a precizat ca la Comisia pentru munca si protectie sociala din Camera Deputatilor au fost primite sesizari in legatura cu o serie de propuneri legislative pe tema alocatiei de stat pentru copii, precum si pentru câteva propuneri legislative pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului.

Ministrul Muncii, Mihai Seitan, declara, vinerea trecuta, ca se are in vedere taierea alocatiilor pentru copiii ai caror parinti au venituri mari. "Nu toti copiii vor primi alocatii, ci doar de la un venit in jos. Cu cat aceste venituri vor fi mai mici, cu atat alocatiile vor fi mai mari", a explicat el.

Ministrul Muncii a precizat insa ca nu a fost inca stabilit plafonul de la care alocatiile sa nu mai fie acordate.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

966 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    desigur ... (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:27)

    inconstanta [anonim]

    isi bat joc guvernantii … scot legi dupa ureche, cauta disperati bani pentru buget, nu le pasa de nici de pensii, nici de salarii, nici de alocatii …nu stiu daca toata aceasta faza nu este o sceneta regizata … ei ies la pescuit cu vesti din astea, boc ii cearta …unii se sperie ca se poate sa nu mai primeasca, ergo nimeni nu mai cere majorarile promise in campanie si prinse in programul de guvernare …
    http://inconstanta.wordpress.com/
    • -1 (1 vot)    
      sa inteleg (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:47)

      curios [anonim] i-a raspuns lui inconstanta

      ca te bati pentru alocatia lui Columbeanu, Ponta, Boc, Stefan Banica, Orban, Geoana, Nastase Adrian, Tariceanu si mai sunt?????
      • +4 (4 voturi)    
        puturosule (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:58)

        titi [anonim] i-a raspuns lui curios

        Curiosule puturos,
        Astea sunt niste nume de politicieni mai mult sau mai putin corupti. Si EBA a primit pana alaltaieri alocatie!
        Dar sunt sute de mii de copii in tara asta ai caror parinti si-au pierdut noptile pe bancile scolilor (nu in discoteci si bodegi) pentru a castiga mai mult ca sa le asigure copiilor lor o viata mai buna. Pentru acest castig ei platesc impozite la stat, impozite mai mari decat platesti tu puturosule si leprosule care trandavesti toata ziua, esti un prost de nu stii cum te cheama dar astepti ajutor de la stat!
        • +1 (1 vot)    
          egalitarism sau discriminare (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:35)

          prudent [anonim] i-a raspuns lui titi

          unele tzari europene practica egalitarismul (si Romania), altele discriminarea (unii capta mai mult altii mai putin). Cred, deci ca nu exista solutie ideala si ca injuraturile nu lumineaza mai mult. Tu ce crezi? Alocatie diferentiata sau alocatie egala?
          • 0 (0 voturi)    
            Principii sau exceptii (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:50)

            Gore [anonim] i-a raspuns lui prudent

            Alocatia pentru copii nu este un ajutor social sau o alocatie de sprijin, in adevaratul sens al cuvantului, ea este expresia unui principiu de drept. Pentru familiile sarace este una din putinele surse de venit, e adevarat. Dar pentru ele exista alte mijloace de sprijin, incepand cu venitul minim garantat. Si mai este o alta chestiune: pe baza caror informatii se va stabili pragul dupa care un copil provine sau nu dintr-o familie "bogata" ? Noi nu stim nici macar dupa ce criterii avem sau nu "clasa mijlocie". Esti bogat daca ai un loc de munca si primesti regulat salariul? Esti sarac daca ai o casoaie, dar nu ai declarat nici o sursa de venit?
    • 0 (0 voturi)    
      alternativa (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:23)

      yeti [anonim] i-a raspuns lui inconstanta

      Cel mai corect si eficient ar fi ca alocatia sa se distribuie sub forma de deducere din impozitul pe venit/salariu. Astfel ar limita fenomene sociale de genul parintilor care traiesc din alocatiile copiilor fara sa le ofere conditii de trai adecvate, ar descuraja munca la negru si nu in ultimul rand ar reduce cheltuielile administrative pentru gestionarea fondurilor, emiterea cecurilor, efectuarea platilor.
  • +3 (3 voturi)    
    mi se pare atentat la drepturile copiilor (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:56)

    ADRIANA [anonim]

    Ce daca ei s-au nascut in familii al caror venit este peste medie.Parintii lor platesc mult mai mult impozit, taxe si toate cele.Este dreptul copiilor nu al parintilor, nu vorbim aici de alocatii pentru parinti si nu ati vrea sa fiti in pielea parintelui care trebuie sa ii explice copilului de ce el nu are acest drept.Alocati
    • +2 (2 voturi)    
      numele banilor (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:36)

      Dana Bocanescu [anonim] i-a raspuns lui ADRIANA

      Eu sunt de parere ca toti copiii trebuie sa aibe aceleasi drepturi si indatoriri. Parintii lor sunt diferiti si conditiile sociale in care traiesc. ALOCATIA sa fie aceeasi. Daca statul vrea sa ajute copiii ai caror familii sunt sarace sa le dea bani sa le dea daca are de unde dar cu alt nume, de ex ajutor social pentru copii. Nu trebuie amestecate cele doua notiuni.
  • -2 (2 voturi)    
    Alocatiile (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:10)

    Addy_ [anonim]

    Nu inteleg in primul rand cine a luat atitudine impotriva acestei legi si sa va spun si de ce . Cei cu venituri mari nu sunt interesati de 42 de lei lunar iar cei pentru care, in cele mai multe cazuri sunt vitali, abia ii asteapta. Dar se gasesc niste neica nimeni sa comenteze, numai de frica sa nu ramana fara o opinie exprimata despre acest subiect . Intrebati in primul rand pe cei cu venituri mari daca sunt de acord si comentati dupa aia , fratilor . Personal cred ca majoritatea vor fi de acord cu aceasta masura .
    • 0 (0 voturi)    
      este evident (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:24)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Addy_

      si eu sunt convins ca majoritatea va fi de acord cu aceasta propunere. asta pentru ca in ro majoritatea o constituie saracimea. si cu asemenea masuri, majoritatea asta nu numai ca se va consolida, dar chiar se va apropia asimptotic de unanimitate in freo 20 de ani. succesuri!!
  • +1 (1 vot)    
    pt puturosule (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:41)

    pt puturosule [anonim]

    perfect adevarat..eu sunt un caz din acesta si mi se pare aberant ca din cauza muncii mele de 23 de ani de scoala in care ultimii 10 mi i-am petrecut dormind aleatoriu..caci am facut medicina..si invatand ca nebunul ... copii mei sa fie defavorizati fata de copii unor paduchi care stau toata ziua la bodegile de langa mine si trec pe langa ei de atatia ani..eu cu ochii paienjeniti de nesomn si garzi iar ei de la atata bautura si nesomn in bodega...halal echitate:)
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:45)

    continuare [anonim]

    probabil ca au ei vreun studiu ca inlesnirea masiva de facut copii de catre bodegari ( si aici nu vreau sa includ o parte destul de mare de oameeni cinstiti care au totusi un venit mai mic) ar creste IQul pe cale genetica a natiunii romane...mai multi votaci la pachet...6 sticle de cotnari cadou..6 voturi si tot asha
  • +1 (1 vot)    
    continuare 2 (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:52)

    continuare 2 [anonim]

    la sat unde ai mei au CUMPARAT casa veche in care locuisera in loc sa fie retrocedata normal inapoi din moment ce fusese confiscata de comunisti..si deci a trebuit sa o cumparam de la vecinul care isi arogase dreptul si asupra casei vecine ca de era membru de seama de partid in sat...si dupa cand a venit fsn..tot asha era bineinteles......acolo deci la sat unde birtul este chiar vis-a-vis de casa noastra..nu am gasit cu 500 de mii pt 4 ore un om sa sape o parte din curte...dar vis avis la birt erau vreo 14 indivizi care beaua pe datorie ..si platesc inapoi cand le vin alocatiile copiilor dupa cum imi spune patronul...cam de aia au copii mei mai putina alocatie pt asemenea indivizi de seama. AM VOTAT PDL de 4 ori..daca iese chestia asta LA REVEDERE.
    • 0 (0 voturi)    
      bine ai facut (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:35)

      dan [anonim] i-a raspuns lui continuare 2

      sa votati bine pe viitor, va luat ochii portocaliu si nu uitati asta e inceputul

      in alta ordine de idei romani uitativa bine la voi. recensamantu de la anu va fi ultimul in care veti fi majoritati. I-a ganditiva cine se vainmulti ca paduchii cand aud ca vor prim100 de lei pe luna pt un copil. AHA aia negri si mici de traiesc in satre in mijlocul bucurestiului. romei, milano etc. Si tot asa. dc sa stimulam natalitatea unor oameni care muncesc ce vrei sa stea acasa o tanti care munceste de dimineata pana seara pt 1 mie 2 de euro sau s-o lasam sa munceasca si sa dam bani la aia care stau.

      sunt dintre cei privilegiati de soarta voi avea un bb in 2 luni, dar de ce sa primesca el alocatie ca are tasu si masa au bani (lu masa ii plafonam si indemnizatia ca de a muncit pe cuie), si hainele, carutele, "pempersii" etc pt bb de om cu salariu e mai ieftine si nu are bani. Nu conteaza ca masa si tasu contribuie la bugetul statului cam cat contribuie o suta de familii din majoritatea satelor din romania, sa cam cat contribuie 50 % din aia mici si negrii cu puradei multi. nu si o sa invatam copilul tati in romania munca e pt prosti statul de geaba se plateste.

      PS in cer scuze fata de cei care s-au simtit lezati de anumite remarci mai mult sau mai putzin rasiste nu asta era scopul era o realitate si nu se referea la toata lumea
      • 0 (0 voturi)    
        Asa-ti trebuie, bogatule ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:01)

        Gore [anonim] i-a raspuns lui dan

        Ce ti-a trebuit sa faci copii si sa mai ai si o nevasta care-si incaseaza indemnizatia, iar tu sa mai mergi pe la vreun serviciu de unde iei salariu? Nu-ti ajunge cati bani ai? Ia te rog sa te duci frumusel in ziua de alocatie in Zabrauti, sa te urci pe un stalp din ala plin de cabluri prinse la reteaua publica si sa arunci cei 42 de lei la lume, fara-numar. Macar sa alegi o manea mai misto, sa se bucure toata lumea, manca-ti-as !
  • 0 (0 voturi)    
    When the children cry (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:22)

    Neutron [anonim]

    Dupa ce ca ii otravim cu poluarea noastra, dupa ce ca ii suprasolicitam cu un sistem educational draconic, dupa ce ca multi au ajuns sa cunoasca foca doar din poze sau TV pentru ca nu mai au gradini zoologice, dupa ce ca au ajuns sa fie indopati cu antibiotice la orice raceala banala si nu in ultimul rand: dupa ce ca sunt din ce in ce mai putini copii normali in familiile normale, le luam si singurul semn de apreciere din partea noastra ca stat. Orice copil merita consideratie pentru ca poate nu va ajunge betiv sau evazionist ca ta'su.
    "Mos Craciun, nu te mai duce la copiii bogatilor ca ei nu au nevoie de consideratie si de motive de bucurie. Ei au bani."
  • 0 (0 voturi)    
    When the oldmen cry (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:46)

    Neutron [anonim]

    In Japonia medievala, in unele zone exista obiceiul, ca in anii de foamete, batranii satului sa fie dusi pe muntele Narayama si lasati sa moara acolo. Uneori si copiii nedoriti. Filmul care a dezbatut aceasta "rezolvare" a situatiei, a luat Palm d'Or-ul la Cannes in 1983. E de vazut si de gandit. Deci: Quo vadis, Romania? Spre Narayama?
  • 0 (0 voturi)    
    alocatia romaneasca (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:49)

    fara [anonim]

    si în continuarea propunerii pentru diferentierea copiilor, cei cu parinti care au un venit mediu (acestia sunt vizati) sau peste sa platească scolarizarea in scolile de stat (pentru ca au muncit-asa le trebuie) si la fel facultatea si asa mai departe
  • 0 (0 voturi)    
    Alocatia (Miercuri, 24 februarie 2010, 15:02)

    tic [anonim]

    Eu am un venit destul de bun (peste medie), astfel incat cei 42 de lei primiti pentru alocatie nu ma ajuta cu nimic in plus in cresterea si intertinerea copilului si a familiei. Cu toate astea, eu pledez pentru tratarea in mod egal a copiilor, indiferent de veniturile parintilor si pentru plata nediferntiata a alocatiei pentru toti copiii, conform legilor si constitutiei tarii noastre. Din acest motiv, ridic in fiecare luna de la Posta alocatia la care are dreptul copilul meu. Din doua motive:
    1. Platesc o gramada de taxe si impozite catre stat, fara sa beneficiez de nimic (la sanatate imi platesc din buzunar tratamentele si doctorii, la pensie nu stiu daca mai ajung, etc.). Asa ca astia sunt singurii bani pe care-i primesc si eu de la stat. Poate sa fie si un leu si tot ma duc sa-i iau.
    2. Toata alocatia, pana la ultimul leu, o pun intr-un cont special la banca. Daca faceti un calcul, cu dobanzile si majorarile aferente, la 18 ani copilul meu va avea cca. 3000Eur. Chiar si pentru familiile cu veniturile peste medie, eu zic ca este o suma importanta. Cu banii astia, copilul poate sa-si plateasca scoala de soferi, poate sa-i dea avans pentru un autoturism, sa-si plateasca o vacanta in strainatate, etc.
    Asa ca, de ce sa-i las la stat?