Sorin Oprescu, nemultumit de ritmul plombarii gropilor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 21:55 Actualitate | Esenţial

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, si-a aratat, marti seara, nemultumirea fata de ritmul in care se desfasoara lucrarile de plombare a gropilor din Bucuresti, relateaza Agerpres. Edilul sef i-a avertizat din nou pe asfaltatori, la Comandamentul PMB de marti seara, ca mai sunt doar patru zile pana la expirarea termenului acordat.

Sorin Oprescu si-a reafirmat hotararea de a merge pana la rezilierea contractelor de intretinere cu asfaltatorii, daca acestea nu vor fi respectate.

Primarul Capitalei s-a intalnit si miercurea trecuta cu reprezentanţii firmelor de asfaltare, pentru a pune pe roate o campanie mediatica pe tema gropilor din asfalt. Un participant la intalnire a prezentat inregistrarea discutiei, pe care HotNews.ro a publicat-o integral. Din inregistrare reiesea ca Sorin Oprescu pregateste o campanie de plombare a gropilor doar "de ochii lumii" si pentru a scapa de criticile de la TV. Primarul le-a explicat participantilor la intalnire ca tot efortul ar urma sa dureze cam o saptamana, "dupa care ne vedem de treburile noastre" si "cu gropaniada si se face liniste".

In noaptea de marti spre miercuri se vor desfasura lucrari pe mai multe artere din Capitala.

Firma Hangroup va actiona pe sos. Berceni, intre Piata Sudului si intersectia cu str. Ion Iricieanu, precum si cu strazile Matei Grigore si bd. Metalurgiei, iar societatea Euroconstruct va interveni in Piata Unirii, pe str. Doamnei, bd. Magheru si bd. Dacia de la Piata Gemeni la str. Alecu Russo. De asemenea, la cerea expresa a primarului general, se va intra cu lucrari pe sos. Giurgiului.

Firma de constructii Strabag va intra pe sos. Panduri, Piata George Cosbuc si bd. Regina Maria, Societatea Radion va efectua reparatii in Piata Eroii Revolutiei, bd. Iuliu Maniu - de la intersectia cu Valea Cascadelor pana la iesirea din Bucuresti, pe Splaiul Independentei in zona Nerva Traian, la intersectia cu bd. Lucian Blaga si pe sos. Cotroceni, iar Societatea Delta ACM va intra de urgenta pe str. Mihai Eminescu pentru a interveni in zona unei surpari de carosabil, in timp ce Eurovia va interveni pe la prelungirea Ghencea si pe sos. Colentina.

Miercuri dimineata, la ora 7,00, primarul general Sorin Oprescu asteapta firmele de constructii cu un raport complet asupra lucrarilor efectuate in noaptea de marti spre miercuri, urmand ca acele societati care nu vor efectua lucrarile la care s-au angajat sa fie notificate de catre municipalitate, ca si in cursul acestei zile. Cu alte cuvinte, companiile in cauza nu vor mai primi banii pentru lucrarile neefectuate.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

629 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Inca o sedinta (Marţi, 23 februarie 2010, 22:01)

    x [anonim]

    Mai fa o sedinta, d-aia misto!
    Poate de data asta se "sperie" asfaltatorii ...
    • +1 (1 vot)    
      Deci... (Miercuri, 24 februarie 2010, 8:37)

      MauriceX [anonim] i-a raspuns lui x

      "...urmand ca acele societati care nu vor efectua lucrarile la care s-au angajat sa fie notificate de catre municipalitate, ca si in cursul acestei zile. Cu alte cuvinte, companiile in cauza nu vor mai primi banii pentru lucrarile neefectuate. "
      Ce sa intelegem? Ca pana acum luau bani si pentru lucrari neefectuate ?!?????
      Deci domnul V.M. - va rog frumos recititi macar inca odata ceea ce scrieti inainte de publicare, ca altfel cam faceti de ras tagma jurnalistilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Daaa.... (Marţi, 23 februarie 2010, 22:55)

    Mese [anonim]

    ....si marmota uite asa impacheta ciocolata...
    Mr. Oprescu, nu esti altceva decat un mojic ipocrit ajuns intro functie publica...

    Sper din inima sa te scoata bucurestenii pe usa din dos a politicii.
    Insa, din pacate, pana atunci o sa ne mai furi mult si bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Latra de pomana (Marţi, 23 februarie 2010, 23:00)

    danio [anonim]

    Nu-l mai crede nimeni pe asta. Sa ne lase!!!
  • +1 (1 vot)    
    ha ha (Marţi, 23 februarie 2010, 23:24)

    luc [anonim]

    latratu lu oprescu face parte din scenariu :))
  • +1 (1 vot)    
    lista unde ai lasat-o? (Marţi, 23 februarie 2010, 23:48)

    cristi [anonim]

    Da bine la presa sa fie nemultumit. Daca avea si o lista dadea si mai bine...
  • +4 (4 voturi)    
    jenant... (Marţi, 23 februarie 2010, 23:52)

    alexander the great [utilizator]

    In dreptul bisericii Armeneasca este o groapa cat China... Este si un canal si groapa s-a format in jurul lui. Poate o plombeaza cineva ca azi am blocat 2 benzi ca sa o ocolesc. Iar pentru Poteras... Sectorul 6 este un imens CRATER !!!! Poteras e timpul sa faci ceva pentru sectorul 6.
  • -1 (1 vot)    
    Gropare, deschide mormantul ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 8:24)

    Crina Andrei [anonim]

    de ce este invinuit Oprescu ? si cine sunt cei care-l condamna ? Evident, portocalii, care au pus ochii pe primaria capitalei. niciun portocaliu nu arata cu detetul spre borduristul infatuat Videanu. doar el este cel care a semnat contactele cu asfaltatorii. Oprescu este obligat sa respecte contractele. Videanu sa raspunda pentru calitatea lucrarilor asfaltatorilor.
  • +1 (1 vot)    
    beeeeiiii! (Miercuri, 24 februarie 2010, 15:30)

    buhuhu [anonim]

    nu v-ati prins?!? asta-i capitolu' ala cu sange pe pereti! :))) vai de capu' tau, oprescule... impostorule...
  • 0 (0 voturi)    
    Un ultimatum (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:42)

    Eudoxia [anonim]

    Domnule Oprescu,mai dati-le "credit" asfaltatorilor pana sambata.Poate presati de acest ultimatum,vor trece serios la treaba,Unii romani fac treaba buna cand sunt presati sau amenintati.
  • 0 (0 voturi)    
    Pana luni (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:15)

    Florentina [anonim]

    Domnule Oprescu,mai dati-le ragaz pana luni.Poate asfaltatorii se vor mobiliza pe ultima suta de metri.Daca luni dimineata veti constata aceiasi stare de lucruri,incepeti cu sanctiunile .
  • 0 (0 voturi)    
    Reziliati contractul (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:21)

    Aurelian [anonim]

    Domnule Oprescu reziliati contractele cu aceste firme.Va trebui sa scapam odata pentru totdeauna de amatori si firme clientelare ale PDL-ului.