EVZ "Copilarie pierduta: Un elev de 10 ani invata 14 ore pe zi"

de Andreea Archip     EvZ
Marţi, 23 februarie 2010, 14:31 Actualitate | Esenţial

Scolarii au o "agenda" mai incarcata decat parintii lor. Pe langa programul de la scoala si teme, copiii uita de joaca in favoarea orelor de pregatire pentru olimpiade si concursuri. Una dintre prevederile ce ar trebui adaugate in noua lege a educatiei ar trebui sa fie "prelungirea" celor 24 de ore ale unei zile.

Ceea ce ministrul Daniel Funeriu numeste plastic "destelenirea programei" ar putea insemna o gura de aer pentru micutii care lasa saritul coardei pentru rasfoitul unei enciclopedii.

"Schimbarea programei scolare este prioritatea numarul unu in mandatul meu. Dupa un studiu fundamentat care va fi gata in martie, vom elabora un nou curriculum care sper ca va fi implementat din anul scolar 2011-2012", este promisiunea acestuia in ceea ce priveste reforma educatiei.

Citeste integral in Evenimentul Zilei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2753 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:50)

    ileana [anonim]

    Oamenii astia de la EV. Zilei s-au cam incurcat in limbile ceasului...
    Cum sa invete 14 ore pe zi un copil de 10 ani? Poate astazi, dar maine adoarme sigur....
  • -3 (9 voturi)    
    Vai draga !! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:54)

    Dacian [anonim]

    Vai saracii , cat invata !! Nu mai au timp sa frece menta pe hi5 si mess. Invata pentru olimpiade si concursuri, draga si sunt prea stresati !
    Hai ma jet! Analfabetismul in romania creste si noi stam ca e prea mult de invatat. DIn pacate nu e prea mult de invatat, ci copii sunt mult mai prosti !
    • +1 (3 voturi)    
      poate copiii tai (Marţi, 23 februarie 2010, 17:09)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Dacian

      Al meu e foarte inteligent.

      Tu cat ai invatat ca sa ajungi acum sa scrii "copii sunt mult mai prosti"?
  • 0 (4 voturi)    
    Programa incarcata (Marţi, 23 februarie 2010, 15:19)

    avitana [anonim]

    Poate se exagereazan nu 14 ore pe zi dar satu 5 ore la scoala si au teme care dureaza minim 4 ore .Si poate ca sunt unii care chiar se pregatesc pentru concursuri si stau mai mult.
    Sunt unii care stau pe hi 5, dar sunt unii care chiar invata.
    Probabil dvs nu aveti copii de varsta asta, si nu stiti cu ce se confrunta.Nu stiti ca nu au timp de o activitate extrascolara ,cum ar fi sportul , pentru ca au prea mult de scris.Sau ca nu mai ies afara pentru ca atunci cand au terminat de scris e deja intuneric.
    Si chiar daca vor reusi sa schimbe programa mentalitatea va ramane.In continuare pe langa manuale vor avea cate 2 culegeri ( la care a muncit si profesorul de la clasa) si vor avea teme la fel de multe.
  • 0 (4 voturi)    
    mai bine sa scada (Marţi, 23 februarie 2010, 15:33)

    NiCu [anonim]

    eu ma aflu in a x-a intr-o clasa de elita si tre buie sa spun ca duce stau cate 6-7 ore la sc. mai trebuie sa stau acasa inca vreo 5 ore ca sa invat. e pur si simplu aberant!
    • +2 (4 voturi)    
      solutie (Marţi, 23 februarie 2010, 15:46)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui NiCu

      Elitele se fac prin munca. Poti sa te duci la o soala profesionala sau sa renunti daca nu te tin bujiile. Elita inseamna munca tata, multa munca. Nu pot deveni elita fara ea. nu te mai plange si treci la invatat, in loc sa freci internetul.
      A, si inca o sugestie, asa pentru elite de la unul mai fraier: scrie domnule mai clar, ca noi astia mai batrani nu intelegem scrierea a la MIRC sau MESS, unde sc = scoala si duce = dupa.
    • +1 (1 vot)    
      Pt Nicu (Marţi, 23 februarie 2010, 16:03)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui NiCu

      Da, asa se invata: in cele 6 - 7 ore la scoala si altele acasa. Asa am invatat si cei din generatia mea (am 35 de ani) si crede-ma, ne-a prins bine! Bineinteles, nu toti trebuie sa invete... Deh, e alegerea fiecaruia.... Nicu, nu cred ca esti obligat sa stai atat la scoala - sigur exista o scoala de meserii si pentru tine :)
      • -1 (1 vot)    
        incredibil (Marţi, 23 februarie 2010, 17:10)

        Ava [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        Degeaba ati trecut prin scoala - Cornholio si Mihaela-, ati iesit ingusti la minte si rautaciosi. Pacat ca exemplul vostru e repetat cam mult in jur!
        • 0 (0 voturi)    
          Incredibil (Marţi, 23 februarie 2010, 17:43)

          kinn [anonim] i-a raspuns lui Ava

          Nu, incredibil este sa nu intelegi ca "elita" se construieste prin munca, si multa. Traim intr-o tara libera, cui nu-i plac clasele de elita sa se duca dom'le la o clasa mijlocie, si sa lase locul sau altuia care poate chiar vrea se munceasca. Dar nu, noi vrem musai la clase de elita, dar daca se poate fara munca.
  • +2 (2 voturi)    
    poate asta le spun copiii parintilor... (Marţi, 23 februarie 2010, 15:36)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Iata cateva situatii cu care m-am intalnit in viata.

    1. m-am dus acum ceva vreme sa dau un interviu la IBSB (International British School of Bucharest), si una din chestiile care m-a surprins placut in discutia cu directorul (ea un tip venit de prin UK, foarte de treaba la prima vedere) a fost urmatoarea afirmatie care a venit de la el: "Vreau sa vina parintii la mine sa se planga ca au prea multe teme. Vreau ca acei copii sa invete, ca de aia vin la scoala".

    2. Am aproape mai bine de 20 de ani petrecuti pe bancile scolii, am luat si cateva premii la olimpiadele nationale si va spun ca munca pentru olimpiada este o placere cu exceptia cazurilor cand initiativa vine de la parinti (caz in care nu se pot plange). Imi amintesc ca petreceam noptile rezolvand probleme la fizica, din pura pasiune, si nu m-am plans niciodata. Ba mai mult, dupa fiecare concurs imi parea rau ca n-am invatat mai mult sau n-am citit mai mult, pentru ca de fiecare data Bucurestiul lua locul I iar noi, restul tarii ne bateam pe locurile II si III.

    2'. Tot in acesti 20 de ani am constatat ca nivelul de pregatire al elevilor a scazut constant, interesul lor a scazut constant, iar oameni care au terminat "bac-ul" cu note ametitoare, ma intreba in anul 2 de facultate cum se deseneaza cercul trigonometric, sau care e definitia functiei sinus, in conditiile in care se lauda ca au participat la concursuri scolare de matematica si au luat si premii. Sincer, daca ei ar fi fost elevii mei, nici macar nu ar fi trecut clasa, nu mai vorbesc de ajuns la facultate. Tot acesti elevi se plang ca a fost extrem de greu la "bac", in conditiile in care au luat 9-10, dar au o cultura mult sub a mea, care am luat un 5. Tot ei nu stiu sa "skrie k lumea".

    3. cei de la evz cu siguranta nu au studiat planul de invatamt. iata un exemplu de la facultate unde treaba e mai stufoasa cu siguranta: http://cfdp.utcb.ro/studenti/planuri_de_invatamant/Planuri_CFDP-4ani_(24.02.2009).pdf
    numarul total de ore pe sapt este de 40.
    • 0 (0 voturi)    
      nuante (Marţi, 23 februarie 2010, 17:14)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Mie imi placea foarte mult sa rezolv probleme la geometrie, iar mai apoi la analiza.

      Problema e ca mai trebuia sa invat si la rusa, "constitutie" si alte tampenii comuniste. Si nu aveam tot timpul profesori suficient de talentati care sa faca o materie extrem de plicticoasa cat de cat suportabila.

      Ce-ai spune daca olimpicii de la fizica ar petrece zilnic acelasi timp pentru a invata la restul materiilor? N-ar fi ok, nu? N-ar fi nici posibil...
      • +1 (1 vot)    
        corect (Marţi, 23 februarie 2010, 20:31)

        goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        Per total am avut media 7,50 pe liceu, dar performanta a ramas si acum in istoria liceului. Pe de alta parte am colegi care invatau la toate materiile si care acum sunt la fel. Adica oameni de elita. Asta spuneam si la un alt post, elitele sunt elite, nu trebuie sa aiba toata lumea 10 pe linie. Si chiar este absurd sa ceri unui om talentat la o materie umanista sa aiba 10 la matematica si invers.
        Sincer nu inteleg de ce elevii se plang, pentru ca notele pe care le au sunt in multe cazuri mari, chiar daca nu stiu mare lucru cand sunt luati la bani marunti. Sa se obisnuiasca cu notele mici si gata. De fapt ei spun ca e mult de invatat pentru a lua numai 10?
        Intre timp m-am inscris la o adoua facultate si am reusit in caonditiile in care am serviciu sa mai castig si un concurs scolar si sa am si 10 pe linie, sa iau singura bursa de excelenta din facultate si sa iau cel mai bun loc la concursul mentionat mai sus pentru Bucuresti. Dar ma consider facand parte din elita, si va spun, de poate, dar cu multa munca. Colegii mei in schimb nu invata (credeti-ma, nu invata, au cursuri pe care nu le citesc cand vin la examen) in conditiile in care au de citit 10-13 cursuri intr-o saptamana si spun ca e f greu. Normal, daca nu ai fost in stare sa citesti macar o data cursurile, ca e greu sa iei un amarat de 5. Dar apare intrebarea, pe romaneste, "ce dracu ai facut o saptamana?"
  • 0 (2 voturi)    
    Aerisirea orarului ... (Marţi, 23 februarie 2010, 15:55)

    razvan [anonim]

    ... se face incepand cu reducerea numarului de cadre didactice, implicit reducerea programei. Elevii au multe ore la scoala deoarece sunt prea multe cadre didactice in invatamant care trebuie sau vor sa-si completeze norma chiar sa si-o suplimenteze pentru a lua mai multi bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Olimpiade si concursuri (Marţi, 23 februarie 2010, 17:51)

    kinn [anonim]

    Din cate stiu olimpiadele si concursurile scolare sunt optionale, asa ca legea educatiei nu obliga pe nimeni sa invete pentru acestea.
  • +1 (1 vot)    
    Articol (Marţi, 23 februarie 2010, 17:58)

    kinn [anonim]

    Cine citeste intreg articolul din EvZ va vedea ca principala problema o constituie parintii care isi imping copiii prea mult spre performanta, si mai putin programa scolara. Programa scolara e stufoasa, intr-adevar, dar hai sa fim seriosi, cine vrea 10 pe linie mereu trebuie sa invete. Cine se multumeste si cu un 8 pe ici-colea poate dribla programa foarte usor, concentrandu-se pe disciplinele care il intereseaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Visati oameni buni, visati..... (Marţi, 23 februarie 2010, 18:09)

    un profesor [anonim]

    1. subscriu opiniei catorva forumisti: fara munca nu reusesti nimic in viata, cu atat mai mult in scoala!
    2. nu subscriu opiniei unor habarnisti gen ministru, jurnalisti si/sau forumisti: nu se invata prea mult in scoala romaneasca ci prea putin. in medie un elev are 5-6 ore de petrecut la scoala, dupa care in medie, petrece cam 2-3 ore la facut teme si invatat, prin urmare isi petrec ziua nefumand, sau alcoolizandus-se sau indobitocindu-se pe internet sau la jocuri intre 7 si 9 ore......efectuand activitati specifice nivelului de varsta.
    3. pt ultimul habarnist: materia se reduce sau se adauga indiferent de numarul de profesori.......acestia se calculeaza la numarul de elevi nu la cantitatea materiei.....mai invata logica te rog!
    4. mi se pare o ineptie sa reduci materia, considerata responsabila pt suprasolicitarea elevului. trebe lucrat la stilul de invatat al elevilor, care nu se mai pot concentra, fiindca sunt neglijati de parinti si lasati in voia sortii internet-cafe-urilor, care ii fac agresivi si irascibili, incapabili sa urmeze un discurs simplu al dascalului; daca il intrebi dupa 5 minute nu mai stie nimic, desi i-au fost date explicatii. si pe de alta parte la un numar destul de mare al profesorilor care nu au fost invatati ca ei fac o selectie a continuturilor programei, ca nu sunt roboti ci "intelectuali"!
    5. sa fie anuntati cei din minister, ca inainte sa reduca din materie, sa faca bine sa reduca din subiectele de examene, fiindca daca o comit, elevii si ulterior parintii vor da vina pe profesorii de la clase ca nu au predat respectiva materie....deci cam asta ar fi logica normala.......
    .......6.........dar vorbesc aiurea despre normalitate in romania!!!
    o zi buna!!!
    • 0 (0 voturi)    
      cam frustrat comentariul (Marţi, 23 februarie 2010, 20:01)

      levi [anonim] i-a raspuns lui un profesor

      dle profesor!
      • 0 (0 voturi)    
        realitatea din teren, insa, il justifica (Marţi, 23 februarie 2010, 20:53)

        cateva date [anonim] i-a raspuns lui levi

        si eu lucrez cu copii de clasa a X-a care nu sunt capabili sa abstractizeze; copii carora daca le spui sa citeasca, din manual, o cerinta simpla, cu subiect, predicat si ceva complement direct, iti cer sa le-o explici. lucrez cu copii de clasa a XII-a (chipurile imediat absolventi, adulti, apti de intrarea in societate si alte a-uri de inceput de drum) care nu pot intelege ce inseamna un concept si sunt incapabili sa lucreze cu asa ceva. nu ma refer la cata materie stiu, nu ma refer la cat invata, ci la incapacitatea de a conceptualiza, problematiza, abstractiza. o capacitate, prin urmare, extrem de redusa de a-si folosi gandirea. nu se intampla acest lucru in cazul tuturor elevilor, ci in cazul a 50% dintre ei. dupa parerea mea, e o situatie destul de grava, nu credeti?
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic sa faceti un sondaj (Marţi, 23 februarie 2010, 18:57)

    ... [anonim]

    cati dintre liceenii de clasa a XII-a stiu cine a fost dostoievski? cati au citit macar un roman al lui? :D
    apoi putem discuta despre cat timp studiaza pe zi, si ce anume studiaza. succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vrem cu educatia (Marţi, 23 februarie 2010, 19:26)

    Andrei [anonim]

    Daca n-ati citit, in Dilema veche este un articol ce se poate incadra la "opinie contra": Educaţia axată pe compentenţe – dacă n-a mers „la ei”, va merge „la noi”?

    http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=308&cmd=articol&id=12227
  • 0 (0 voturi)    
    Educatia din Romania (Marţi, 23 februarie 2010, 20:27)

    Razvan [anonim]

    Am studiat si in strainatate si in Romania. Diferenta dintre sistemul educational de aici si cel de dincolo (vorbesc de sistemul american - si pe undeva de cel vestic in general) este ca la noi se practica memorarea inutila si lipsesc cunostintele practice. In general la noi trebuie sa retii o gramada de date, numere, nume si mai putin sa intelegi. Nu conteaza daca esti destept sau nu, conteaza sa poti sa memorezi mult.

    Bineinteles nu la fiecare scoala sau la fiecare profesor se aplica, dar la marea majoritate. Se premiaza (la bac etc) cantitatea de rahat care o ai in creier, nu cat de frumos miroase. Degeaba esti bun la Engleza si Filosofie, daca nu esti bun si la Matematica, Chimie, Biologie, Fizica, Romana, Franceza etc.

    In America copilul meu a inceput specializarea din liceu. Educatia nu e stralucita acolo, cel putin la stat, dar daca te intereseaza un subiect, atunci poti sa il aprofundezi si sa reduci sau sa elimini subiectele care nu iti plac sau consideri ca nu iti folosesc.

    In ceea ce priveste temele - el avea cam 1-2 ore de lucru pe zi, in general (la materiile non-exacte) eseuri, compuneri - chestii ce tin de dezvoltarea imaginatiei si a capacitatii de exprimare - in timp ce la materiile exacte avea proiecte practice, nu memorari de formule inutile in epoca internetului (:cand pe Wikipedia sau pe Google gasesti informatia bruta fara a trebui sa iti petreci ore in sir sa o memorezi). El invata sa aplice principiile si regulile care i se predau, nu sa le redea ca un robot.
  • 0 (0 voturi)    
    scoala (Luni, 8 martie 2010, 0:01)

    da [anonim]

    ati uitat ca totusi sunt copii scoala ii ajuta da daca nu fac sport mananca din fuga si fac tot ce e nesanatos nu mai ajung sa aiba un servici pentru ca se inbolnavesc.cei mari cand vin de la servici nu le dau atentie ii pun la invatat si cand ies din scoli ajung niste nimicuri care fac tara de ras.pune un om de la tara sa iti puna cum functioneaza caruta si pune unu cu 5 facultati sa o faca. la noi practica ne omoara . a si da am 14 ani fac parte din scoala