SRI respinge acuzatiile ca l-ar fi monitorizat pe social-democratul Cristian Diaconescu

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 18:01 Actualitate | Esenţial

Serviciul Roman de Informatii (SRI) respinge acuzatiile potrivit carora l-ar fi monitorizat pe social-democratul Cristian Diaconescu. Purtatorul de cuvant al SRI, Marius Bercaru, a declarat pentru Mediafax ca institutia "respinge orice fel de acuzatii, institutionale sau personale, legate de implicarea in activitati neconforme cu statutul institutiei noastre si reitereaza faptul ca isi desfasoara activitatea in stricta conformitate cu prevederile legale si cu respectarea principiilor neutralitatii si independentei politice".

"Dezaprobam incercarile de atragere a SRI in dispute cu substrat politic, fara legatura cu agenda de securitate nationala a Serviciului Roman de Informatii", a precizat purtatorul de cuvant al SRI.

Precizarile vin la doua zile dupa ce jurnalista Floriana Jucan a declarat ca a primit un document cu 36 de pagini de monitorizare a lui Cristian Diaconescu, insotite de imagini in care acesta ar aparea in ipostaze compromitatoare. Floriana Jucan a vorbit despre documentul pe care il detine sambata seara, dupa ce Cristian Diaconescu a anuntat ca se retrage de la alegerile pentru presedintia PSD. Monitorizarea ar putea reprezenta un motiv pentru retragerea "intempestiva" a lui Diaconescu din cursa pentru sefia partidului, a declarat Floriana Juncan.

"Aceasta monitorizare este adevarata. Cristian Diaconescu este monitorizat non-stop, de cand merge cu sotia la cumparaturi, pana cand merge la unii dintre liderii PSD acasa, cand merge la sediul SRI sau cand merge intr-o vizita de patru ore, pe 5 februarie, la resedinta unui mogul. Ce m-a uimit la Diaconescu este ca, in toata aceasta perioada, se deghizeaza: isi pune fes pe cap, parcheaza pe strazi laturalnice, isi pune ochelari, deci are ceva de ascuns", a declarat la Realitatea TV Floriana Jucan.

Jurnalista a precizat ca monitorizarea a fost facuta in perioada 1-10 februarie, fara a mentiona cine a realizat documentele pe care le detine. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2889 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    lol (Luni, 22 februarie 2010, 18:16)

    liviu_ [utilizator]

    serviciile secrete prin definitie fac si lucruri mai putin legale... si oricum nu recunosc niciodata
    acum nu stiu daca au facut sau nu asa ceva... dar ceea ce spun ca sa se apere este egal cu 0...

    un criminal (care vrea sa scape de puscarie), va spune ca nu a comis crima... acelasi lucru care il va spune si cel care e nevinovat. cum iti dai seama in care din cele 2 categori se incardreaza?!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai, normal ca nu SIE, ci detectivii angajati (Luni, 22 februarie 2010, 18:26)

    Eu [anonim]

    Aveti aici ce si cum: http://www.reportervirtual.ro/2010/02/monitorizarea-lui-cristian-diaconescu-comandata-de-o-femeie-de-afaceri.html
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine (Luni, 22 februarie 2010, 18:36)

    MirceaA [utilizator]

    mai bine l-ar lua la intrebari pe Vanghelie
    • 0 (0 voturi)    
      ai 10 pentru intuitie ! Tamil Secret Service SRL (Luni, 22 februarie 2010, 22:17)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      ..o firma de alui Piranghelie (prescurtare de la Primar Vanghelie) cu sediul in Ferentari(Mica Indie) se ocupa de astfel de mizerii
  • 0 (0 voturi)    
    Deghizare (Luni, 22 februarie 2010, 18:36)

    kinn [anonim]

    Ce mai deghizare, dom'le: isi pune fes si ochelari, parcheaza pe strazi laturalnice ... este intr-adevar evident ca ascunde ceva
  • +1 (1 vot)    
    Deghizare (Luni, 22 februarie 2010, 19:22)

    A. [anonim]

    Îşi pune fes şi ochelari şi când merge cu soţia la cumpărături? Şi când merge la liderii PSD? Şi când merge la SRI?

    Ar trebui s-o cheme Juncan, nu Jucan...
  • 0 (0 voturi)    
    mana paroasa (Luni, 22 februarie 2010, 19:42)

    petre [anonim]

    Pute de trasneste a Vanghelie,mentorul sarmanului Geoana.
  • +2 (2 voturi)    
    Numai un idiot ar putea afirma ca... (Luni, 22 februarie 2010, 21:03)

    Rescatorul [anonim]

    o astfel de "supraveghere" ar fi fost facuta de SRI sau de un alt serviciu secret oficial. In aceasta documentare apare si o vizita la un sediu SRI. Oare ofiterii SRI sunt niste dobitoci care deconspira actiuni secrete ale SRI? Numai tiganii, fosti in SPP si actualmente avand organizatii de paza si detectivi, se ocupa de asa ceva. Este cazul ca SRI sa actioneze de urgenta si sa puna capat unor asemenea practici care sunt un real pericol la siguranta statului. Daca astfel de mafioti lucreaza pentru servicii straine ostile? Astfel de actiuni periculoase nu dau nimanui de gandit?
  • -1 (1 vot)    
    SRI ul este Basescian si oricum face ce vrea tatuc (Luni, 22 februarie 2010, 21:30)

    xd [anonim]

    asa ca nu mai va agitati ca gazele in borcan, ca ei rad de noi la fel ca la farsa facuta min de finante cu pensiile impozitate samd. asta s-a ajuns ptr ca s-a votat din mandrie cu Basescu.. asa ca sa serviti mandrie pe paine
  • 0 (0 voturi)    
    Serviciile de Informatii (Marţi, 23 februarie 2010, 10:48)

    M Andrei Iulian [anonim]

    Arma lor principala este informatia, desi o pot folosi in anumite cazuri impotriva unor miscari ei nu au un factor decizional.Cred ca ar trebuie sa ne imaginam ca astfel de insitutii functioneaza conform unor norme special create adica totul se misca ca la carte, nu este mijloc de omisiune a regulilor.Daca domnul Diaconescu a fost abordat intr-un alt fel de mod cum apare la TV trebuie sa fie flatat pentru ca misiunea lui este mai importanta decat ceea de-a conduce un partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentzie...nu neaga !! (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:48)

    Sandu [anonim]

    Atentzie SRI-ul nu neaga clar ref. la Diaconescu spune doar ca ,,dezaproba incercarile de atragere in dispute politice" nici o ref. la Diaconescu..deci ocoleste raspunsul!!!!
    Este clar mana lui Bese !