Dan Diaconescu a fost audiat la DNA ca martor intr-un dosar de trafic de influenta

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 23:21 Actualitate | Esenţial

Dan Diaconescu la Hotnews.ro
Foto: Hotnews
Dan Diaconescu, patronul postului OTV, a fost audiat, vineri, la DNA ca martor intr-un dosar in care primarul unei comune aradene a denuntat o persoana care i-ar fi cerut peste 100.000 de euro pentru a nu divulga la OTV imagini compromitatoare la adresa edilului, informeaza Mediafax. Potrivit unor surse judiciare, persoana vizata de procurorii anticoruptie este Doru Parv, un clarvazator care a participat la mai multe emisiuni la postul de televiziune OTV.

Potrivit surselor citate, in denuntul primarului aradean se arata ca Doru Parv i-ar fi cerut acestuia peste 100.000 de euro, in mai multe transe, prima fiind de 25.000 de euro, pentru a nu face publice, in cadrul emisiunii lui Dan Diaconescu de la OTV, o serie de imagini si informatii compromitatoare legate de afacerile pe care le-ar derula edilul comunei.

Primarul aradean nu i-ar fi dat lui Doru Parv niciun ban, ba mai mult, a formulat un denunt la Directia Nationala Anticoruptie (DNA). Astfel, potrivit surselor judiciare, Doru Parv este cercetat de procurori pentru trafic de influenta, avand calitatea de invinuit in acest dosar.

Dan Diaconescu a fost, vineri dimineata, la sediul Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), unde a stat aproape doua ore si jumatate. La iesirea din sediul DNA, Dan Diaconescu a parut stupefiat la intrebarile jurnalistilor daca a fost pus sub urmarire de procurorii anticoruptie. Diaconescu a aratat ca totul este o confuzie si ca s-a prezentat la DNA pentru a pregati "o viitoare emisiune exclusiva care va putea fi urmarita de telespectatorii postului OTV".

Sursele judiciare au precizat ca Dan Diaconescu a venit la sediul DNA pentru ca aparatorii lui Parv l-au solicitat ca martor, pentru a se face o confruntare intre cei doi, in sensul in care patronul postului de televiziune sa spuna daca stia despre intentiile lui Parv.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5322 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vezi cand te incurci cu LaZarus sau Parv? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:45)

    Eneas [anonim]

    a avut parte si DD de niste colaboratori unul si unul !
  • +1 (1 vot)    
    CINE SE ASEAMANA... (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 8:53)

    marian pop [anonim]

    colaboratorii ti-i cam alegi
  • +1 (3 voturi)    
    Vai,dar (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 9:39)

    Pantera Roz [utilizator]

    lasati-l in pace pe Diaconescu!!!Vreti sa va urcatzi "poporul OTV" in cap?!Care e si al lui Basescu?!Va riscatzi rau...
    • +2 (2 voturi)    
      nu se poate DOMNU DAN !!! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 13:12)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      tocmai TU la dna ? cinstitu,corectu,dreptu,inocentu,imaculatu,inteligentu,modestu,frumosu...etc ( nu mai am timp )
  • 0 (0 voturi)    
    pdl trebuie sa dispara!! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 13:13)

    MM [anonim]

    Acest Dan Diaconescu este de faspt un escroc ordinar, care vazandu-se incoltit, a sacrificat OTV-ul, televiziuinea poporului, predandu-se cu arme si bagaje in bratele portocaliilor... CAT DEZGUST MI-A PROVOCAT CHESTIA ASTA NU VA PUTETI INCHIPUI..
    • +1 (1 vot)    
      mai draga, (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 15:10)

      otevica [anonim] i-a raspuns lui MM

      De cand este OTV-ul televiziunea poporului? E postul lui DD, infiintat si crescut de el, face ce vrea, invita pe cine vrea! Ca aduce doar manelisti, cioropine, bolanzi de ambele sexe - asta e, atat il duce capu'. Cutremurator este ca supravietuieste.
      Si ma rog, nu-ti ajung TOATE celelalte posturi + ziare care-i injura pe portocalii + Base?!
  • 0 (0 voturi)    
    MARTOR (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 15:20)

    silviu [anonim]

    martor!!! orce idiot te poate chema ca martor e diferenta intre inculpat cum e parv ala si martor cum e dd
  • 0 (0 voturi)    
    Dar despre bomba asta ce ziceti ? (Joi, 18 martie 2010, 11:36)

    camus [anonim]

    upa ce v-am prezentat de ce sînt urmariti de FBI Dan Diaconescu, Danut Liga si Traian Basescu, pentru ca au luat 300 de milioane de dolari, bani dati de enoriasii din SUA, si i-au bagat în jocul de noroc "Suta la suta adevarat", o sa va explicam de ce cred infractorii ca vor scapa. Cerem în mod public FBI si CIA, Ambasadei SUA, sa faca publice averile din SUA ale lui Dan Diaconescu, Adrian Tarau, Danut Liga, Silviu Prigoana, Lucian Coltea s.a.


    Bomba zilei
    În spatele lui Dan Diaconescu se afla Adrian Tarau, fiul fostului prefect de Bihor din partea PDSR, arestat pentru doua zile de procurorul Alexandru Lele, fugit prin Vama Bors, cercetat pentru contrabanda cu produse petroliere. Stiti cine era seful vamii din judetul Bihor? Vasile Blaga, actualul buldog de casa al lui Traian Basescu.
    De unde are Dan Diaconescu vila din Los Angeles?
    Într-una din serile petrecute la OTV am avut ocazia sa-l vad pe "celebrul" A. Tarau jr. Îl stiam dat în urmarire generala, dar Bujor Florescu a dezmintit informatia. Tarau facea afaceri cu Dan Diaconescu, Silviu Prigoana, Lucian Coltea, dar si cu altii. Pe numele lui Tarau au fost deschise 9 Dosare Penale pentru contrabanda cu produse petroliere, spalare de bani, evaziune - parca seamana cu teapa "Suta la suta adevarat". Toate dosarele au fost musamalizate de Mafia PD-L-PSD! Toate! Si asta în timp ce regimul Basescu-Boc a închis 5 batrîni pentru o palma de pamînt. Asta, da, lupta împotriva coruptiei! În Bihor se stie ca Tarau jr. este omul lui Blaga. Firma prin care s-au facut afacerile ilegale era "INTERSIS CORPORATION". În fapt, era importata benzina din Slovacia, dar în actele prezentate la vama lui Vasile Blaga era mentionat kerosen, pentru a nu fi platite TVA-ul si taxa de drum. Banii obtinuti din contrabanda "fugeau" în conturi americane. Alte doua firme, "HERTI" si "YVNORK", au cumparat combustibil de la "INTERSIS CORP" prin Slovacia si Ungaria. Erau implicati membri de marca din FSN - (PDSR=PSD) si PD-L, dar si din UDMR. Contra
  • 0 (0 voturi)    
    Diaconescu, un hotz ordinar (Joi, 18 martie 2010, 11:38)

    camus [anonim]

    un hotz ordinar, un papagal, un tigan....omul lui basescu si a lui boc.